GEMEENTERAAD BURGH Centrale Dienst zal ontwerp maken voor nieuw raadhuis Riolering Oostenrijkse woningen laat te wensen over De gemeenteraad van Burgh kwam woensdagavond in voltallige zitting bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Jhr. A. van Citters. N.a.v. de vraag deelde de voor zitter mede, dat nog geen bericht is ontvangen van de A.N.W.B. be treffende de verandering van de verlichting van de wegwijzer aan de ingang van de Weeldeweg. Ook is van de P.Z.E.M. nog geen bericht ontvangen omtrent de aan te bren gen verlichting op „De Kure". Het „stopbord" aan het begin van het Duinweegje zal zeer binnenkort ge plaatst worden. Van Ged. Staten is goedkeuring ontvangen voor de aankoop van de gebouwen van de boerderij van de heer J. M. Beije. Een groot aantal ingekomen stuk ken ging onder de hamer door. N.a.v. de ingekomen begroting voor 1956 van de Beatrixschool te Zierikzee, informeerde de heer Du- son naar de bouw van een nieuwe school, waarop weth. Bolkenbaas meedeelde, dat de eerste fase van de bouw van een nieuwe school wel door zal gaan en dat binnen af zienbare tijd hiervoor een vergun ning verleend zal worden. Bouw gemeentehuis De heer Duson vroeg voorts of er al een plan in voorbereiding is voor de verbouw van de aange kochte woning tot een gemeente huis. De voorzitter antwoordde dat dit nog niet het geval is. Na enige bespreking werd besloten aan de Centrale Dienst te vragen hiervoor een plan te maken. Na enige discussie werd besloten (op voorstel van b. en w.) aan W. G. Boot een vergoeding te geven voor gederfde rente van de inder tijd van hem gekochte grond voor de Noorse woningen. Op voorstel van b. en w. werd aan de heer P. Meijer met ingang van 7 juni j.l. eervol ontslag ver leend als onderwijzer aan de o.l. school. De contributie voor de afd. Zeeland van de Ver. van Ned. Ge meenten werd vastgesteld op 1 ct. per inwoner. Na een toelichting van de voorzitter werd een reke ning-courant overeenkomst aange gaan met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten, tot een bedrag van f 100.000,—. Van de architect de heer Komter was een schrijven ontvangen, waar in deze meedeelde, dat hij zijn op dracht tot het maken van een uit breidingsplan voor de gemeente wil teruggeven, wanneer hem een be drag van f 1.300,wordt betaald voor gemaakte onkosten en hono rarium. Na toelichting door de voorzitter werd daartoe besloten. Verhoging leges Voor het verstrekken van een een jachtakte zal voortaan f 10, leges betaald moeten worden, ter wijl ook de legesverordening voor kampeerhuizen gewijzigd werd. Van Ged. Staten was een verzoek ingekomen de regeling betreffende de ziektekosten gemeenteambtena ren in te trekken, waarna met 4 tegen 3 stemmen besloten werd aan te sluiten bij de I.Z.A. Het voorstel tot herklassificatie van de gemeente-werkman werd z.h.st. aangenomen. Een verzoek van de Zeeuwse muziekschool om een bijdrage van f 11,69 voor leer lingen uit de gemeente, die deze school bezoeken, werd ingewilligd. Van de minister was bericht in gekomen dat hij geen goedkeuring kon hechten aan het besluit van de raad, de winkels van september tot juni tot 19.00 uur open te houden op zaterdag, zodat deze ook op za terdag om 18.00 uur gesloten dienen te worden. N.a.v. een verzoek van L. C. Bom om een premie voor woningverbe tering, werd met 4 tegen 3 stem men besloten de gevraagde premie te verlenen. Besloten werd tot het aangaan van een langlopende geld lening tot een bedrag van f 125.000. De kapschuur op de aangekochte Het zwakke geslacht.. De gemeente Kirchdorf in West-Duitsland heeft er een nieuw voetbalveld bij. Het is ingewijd met een attractieve wedstrijd, die een nog al verrassende uitslag had. De plaatselijke club verloor met 2-4 kansloos vaneen da mes-elftal. Naar verluidt werden de heren in hun con centratie gestoord door het verblindende voorkomen van de „vijandelijke" voorhoede. Opnieuw lijken ontdekt in mijn te Marcinelle In de nacht van donderdag op vrijdag zijn nog vijftien lijken van omgekomen mijnwerkers ontdekt in de rampmijn bij Marcinelle. Reddingsploegen, die systematische verkenningen uitvoeren in de gale rijen boven verdieping 835, hebben hun droevige vondst gedaan op de verdieping van 769 meter. Heden (vrijdag) werden 36 ge- identificeerde doden te Marcinelle begraven. boerderij werd verkocht aan de hoogste inschrijver, de heer P. Gaanderse, voor f 3.800, Aan de Bond van Veefokkers op Schouwen-Duiveland werd een subsidie van f 10 toegekend voor de in september te houden Fok- veedag te Zierikzee. De voorzitter bood hierna de ge meenterekeningen over de jaren 1952, 1953 en 1954 aan. Nadat de raad korte tijd in besloten zitting was geweest, werd de slechte toe stand van het Duinweegje bespro ken. De rondvraag Bij de rondvraag informeerde de heer v. d. Zande naar de benoe ming van een nieuwe onderwijzer, wat volgens de voorzitter nog niet mogelijk is. De heer Jonker vroeg of ook de Zandstraat niet verhard kan wor den, terwijl hij ook graag daar een lichtpunt zag aangebracht, wat wethouder Bolkenbaas onder schrijft, waarop de heer Duson op merkt, dat ook in het Duinweegje een lichtpunt gewenst is. De voor zitter zegde toe e.e.a. te zullen na gaan. Op een vraag van de heer Bouw man naar het schilderen van de Oostenrijkse woningen deelde de voorzitter mee, dat daarmee zeer binnenkort begonnen zal worden. Ook wees de heer Bouwman op de slechte verzorging van het terrein bij deze woningen, terwijl ook de riolering niet in orde is. Voor wat de riolering betreft zou de heer Duson B. en W. willen ad viseren zich in verbinding met de gemeente Haamstede te stellen waar men een riolering voorbereidt waardoor het wellicht mogelijk is dit samen te doen. De heer v. d. Klooster zou gaarne ingelicht willen worden, wie de verhuurder en beheerder van de Oostenrijkse woningen is. Verder meent hij dat een 2e gemeente werkman noodzakelijk is. Ook in formeerde hij naar de kosten van de verlichting van kerk en toren gedurende het vreemdelingensei zoen. Tenslotte vroeg hij of het niet mogelijk is, de woning van de heer Lysen, die nu al 5 jaar door de fa milie Janse bewoond wordt voor de heer Lysen vrij te maken. Naar aanleiding van een vraag van de heer v. d. Klooster naar de aanleg van het parkeerterrein, in Westenschouwen, ontstond een uit voerige discussie over het voorstel van de P.P.D. dit parkeerterrein te leggen op het weiland van de heer J. C. Hanse. De heer Duson zou van het sport veld wel eens een tekening en be groting willen zien, waarop de voorzitter antwoordde, dat hij nog even geduld moet hebben. Hierna sluiting. Ingezonden mededeling OP 06 VEHWX minimum HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBEACEM Nieuwe opdracht voor prof. Lieftinck Het kabinet der Koningin deelt mede: Hare Majesteit de Koningin heeft aan prof. mr. P. Lieftinck een nieuwe opdracht verstrekt tot het onderzoeken van de mogelijkheid tot het vormen van een kabinet, dat het vertrouwen van het parle ment zal kunnen verwerven. PREDIKBEURTEN Zondag 19 augustus Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 en 7 uur ds C. M. Langeveld uit Eindhoven; Ver.-gebouw: 10 uur ds v. Royen. Kerkwerve: 2.30 uur dhr MaliT paard. Serooskerke: 10 uur dhr. Malipaard. Burgh: 9 uur ds Win- terwerp (jeugddienst), 10 uur ds Swaak. Haamstede: 10 (H.D.) en 7 uur ds v. Vliet. Renesse: 9 uur vi caris P. C. A. Douwes uit Rotter dam (jeugddienst), 10 uur ds van Liere. Noordwelle: 7 uur ds van Liere. Eikerzee: 10 uur ds v. d. Ban (in de noodkerk te Scharendijke). Brouwershaven: 7 uur ds Swaak. Zonnemaire: 10 uur cand. Verse- put. Noordgouwe: 10 uur ds Bui- nink. Dreischor: 10 uur dhr Sijt- hoff, 7 uur ds A. v. d. Most uit Rotterdam. Ouwerkerk: 9.30 uur ds Franke. Nieuwerkerk: 10 uur ds Westerhof. Oosterland: 11 uur ds Franke, 6 uur dhr. Malipaard. Sir- jansland: 10 uur leesdienst, 6.30 uur dhr. Sijthoff. Bruinisse: 10 en 5 uur ds A. v. d. Most uit Rotterdam. St. Philipsland: 9.30 uur ds Bouter van Stavenisse, 2.30 uur ds Lam van Poortvliet. Geref. Kerk Zierikzee: 10 en 5 uur ds G. J. Pon tier uit Vlissingen. Haamstede: 9, 10.30 en 5 uur ds W. v. d. Zwan uit Emmercompascuum. Renesse: 7.30 uur ds T. Kamper. Scharendyke: 10 en 2.30 uur ds M. Kamper uit Wierden. Brouwershaven: 9.30 en 2.30 uur ds C. van Nes uit Melis- kerke. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur dr Becker (volgens opgave). Nieu werkerk: 10 en 5 uur dr Becker. Oostërland: 10 (H.A.) en 3 uur ds Kamper. Bruinisse: 10 en 5 uur ds H. D. Bakker uit Tholen. Anna Ja- cobapolder: 10 en 2.30 uur ds Oege- ma van Lewedorp. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) Brouwershaven: 11.15 en 6 uur ds W. H. den Boer van Urk. Chr. Geref. Kerk Zierikzee: 10 en 6 uur ds M. W. Nieuwenhuijze uit Amsterdam-w. Kerkwerve: 10 uur leesdienst, 3 u. ds M. W. Nieuwenhuijze. Haam stede: 10 en 3 uur ds v. d. Klis. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur lees dienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. St. Philipsland: drie maal leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Mallan. Oud-Geref. Kerk Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: driemaal ds Gebraad. R.K. Kerk Zierikzee: 7.15 en 10 uur H. Mis, 7 uur Lof. Burgh: 8, 9 en 10 uur H. Mis. (Garage hotel ,,'t Wapen van Burgh"). Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. WERVELSTORM TEISTERT KIOESJOE 32 vissersschepen vergingen in volle zee Een wervelstorm, afkomstig uit de Japanse zee, heeft vrijdagoch tend de n.w.-kust van Kioesjoe, het westelijkste Japanse eiland, geteis terd. In de stad Nagasaki is aan zienlijke schade aangericht. Vol gens politieberichten zjjn zes per sonen om het leven gekomen, ter- wjjl drieduizend huizen werden overstroomd. Door het geweld van de storm zijn 17 schepen gezonken. Hier onder bevindt zich de „Sozo Ma- roe", een vrachtschip van 3.000 ton, dat in de haven van Nagasaki ten onder is gegaan. De Zweedse tankboot „Constanz" seinde zich 40 mijl ten oosten van het eiland Linami Jima in nood te bevinden. De stormwind had een snelheid van 25 meter per seconde. In de omgeving van Nagasaki Razzia's en arrestaties in Buenos Aires De politie te Buenos Aires heeft donderdag op grote schaal razzia's gehouden en een niet genoemd aantal arrestaties verricht in ver band met een samenzwering, die door generaal Juan José Uranga, de Argentijnse nationalistische op positieleider, op touw gezet zou zijn. De generaal zelf, die werd gear resteerd met tien andere personen, bevindt zich in hechtenis. Generaal Uranga was minister van vervoer in de regering-Lonardi. zijn zeven personen om het leven gekomen en 22 gewond. Er zijn twintig vermisten. 32 vissersschepen zijn in volle zee vergaan; het lot van 27 vissers is onbekend. Een Amerikaans vliegtuig, dat in de wervelstorm terecht kwam, is op de klippen rondom Okinawa te pletter geslagen. Vier der vijf in zittenden werden gered, de vijfde wordt vermist. Egyptisch verzoek om bemiddeling Een woordvoerder van het Iraak- se ministerie van Buitenlandse Za ken heeft donderdagavond ver klaard, dat de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Mah- moed Fawzi, Irak officieel verzocht heeft te bemiddelen in het Brits- Egyptische geschil over het Suez- kanaal. Dr. Fawzi had het verzoek laten doorgeven door senator Taw- fiq Suedie die de Iraakse delegatie leidde naar de conferentie van de Arabische Liga die het jongste weekeinde te Cairo is gehouden. Dr. Fawzi had ook andere Ara bische gedelegeerden naar de con ferentie het verzoek gedaan, dat hun respectieve regeringen er bij de westelijke mogendheden op aandringen de door president Nas ser voorgestelde conferentie over het Suezkanaal te aanvaarden. Morgenmiddag wordt in de grote museumzaal van het Zierikzeese raad huis een expositie van werken van de Haagse kunstenaar Tap Werkman officieel door burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester geopend, waarna om vier uur de tentoonstelling voor het publiek toegankelijk is. - De reprodüktie toont één der tentoongestelde werken, een olieverfschilderij, getiteld „Vrouw uit Etruskië". Het is een typerend werk van Werkman's oeuvre. Ingezonden mededeling. kJeiltX kJcl NYLONS passend en verrassend elegant In all* soorten an maten verkrijgbaar biji 'T WOLHUIS HANSMA V. Havenpark 11 - Telefoon 201 - Zierikzee Verbod van commu nistische partij in west-Duitsland Ongrondwettige activiteit In september 1951 had de Bonds regering hierover het hof om een uitspraak verzocht. De verhoren duurden van november 1954 tot juli 1955. Sindsdien had het hof zich op zijn uitspraak beraden. Tegen de uitspraak van het hof kan geen beroep worden aangetekend. De Westduitse regering had in dertijd haar verzoek gebaseerd op de opvatting, dat de activiteit van de communistische partij gericht was tegen de grondwettelijke orde. De regering beriep zich hierbij op een grondwetsartikel, waarin ge zegd wordt: „Partijen die door hun doelstellingen of door het gedrag van hun leden tonen, dat zij het vrije democratische bewind van de Bondsrepubliek dreigen te schaden of teniet te doen, of het bestaan van de Duitse Bondsrepubliek in gevaar dreigen te brengen, zijn on grondwettig". In oktober 1952 werd volgens dit artikel de neo-nazisti- sche Reichspartij verboden. Het was het langdurigste proces, dat ooit in Duitsland heeft plaats ge had. De kosten van het proces wor den geraamd op 550.000 mark voor de regering en een miljoen mark voor de communistische partij. Een van de voornaamste neven- organisaties van de communisti sche partij, de „Vrije Duitse Jeugd beweging" (F.D.J.) had al eerder een verbod gekregen om op te tre den. Bijna f 50.000 voor nagelaten betrekkingen te Marcinelle Zoals gemeld opende het Neder- landsche Roode Kruis maandag on der nummer 777 een speciale giro rekening om het Nederlandse volk in de gelegenheid te stellen, blijk te geven van zijn medeleven met de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van de mijnramp in Marcinelle. Het Nederlandsche Roode Kruis stortte daarop zelf een bedrag van f 1000. Naar ver nomen wordt was hedenmorgen om half elf op dit gironummer een be- drag van f 49.516,30 gestort. Wil EOKA een bestand °P Cypj irus Een Grieks-orthodoxe priester heeft donderdag via de radio op Cyprus aan de verbannen aartsbis schop Makarios gevraagd: „Waar om protesteert u niet tegen de ver schrikkelijke moorden op Cyprus?" Sinds begin juli zijn 22 Griekse Cyprioten vermoord „bij een po ging om door middel van een golf van terreur het terroristische re giem van angst opnieuw te vesti gen", aldus een Britse woordvoer der. Het K.N.M.I. verwacht tot zaterdagavond: Onbestendig Veranderlijke bewolking met en kele buien. Weinig verandering in temperatuur. Overwegend matige zuidwestelijke wind. 18 aug. Zon op 5.31, onder 20.00. Maan op 18.14, onder 2.24. 19 aug. Zon op 5.32, onder 19.58. Maan op 18.39 onder 3.27. 20 aug. Zon op 5.34, onder 19.56. Maan op 19.02, onder 4.33. Volle maan: 21 augustus te 13,38. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 18 aug. 1.08 v.m. 13.35 n.m. 19 aug. 2.04 v.m. 14.22 n.m. 20 aug. 2.46 v.m. 15.02 n,m. BROUWERSHAVEN: 18 aug. 0.42 v.m. 13.12 n.m. 19 aug. 1.32 v.m. 13.56 n.m. 20 aug. 2.09 v.m. 14.33 n.m. Springtij: 23 augustus. Doodtij: 31 augustus. Plaatselijk regen Ten westen van Ierland ligt het centrum van een lagedrukgebied, waaruit zich telkens storingen los maken, die via midden Engeland en de Noordzee naar het Oostzee gebied trekken. De storing, die gis teren in ons land regen bracht werd snel gevolgd door een tweede, die vannacht en ook vanmorgen aan leiding gaf tot af en toe regen in hoofdzaak in de noordelijke pro vincies. De depressie-activiteit duurt nog voort. Vanmorgen na derde een nieuwe storing het zuid westen van de Britse eilanden. De juiste omvang en activiteit kon niet percies worden bepaald. Rekening houdend met de wind in de boven lucht, zal de nieuwe storing mor gen ook het weer in ons land gaan beïnvloeden. De kans op regen blijft vrij groot. Het warme en zonnige zomer weer ten zuiden van ons land weet zich te handhaven. In Frankrijk stegen de temperaturen gistermid dag tot 25 a 30 graden. In het uiter ste zuiden van Frankrijk en in het Middellandse Zeegebied was het nog warmer. In Engeland, Scan dinavië, midden en noord Duitsland zijn de temperaturen ongeveer ge lijk aan die in ons land. ANNA-JACOBAPOLDER Bij het te Amsterdam gehou den examen voor het vakdiploma smidsbedrijf, uitgaande van de stichting „Smecoma", slaagde onze dorpsgenoot de heer C. Zuidweg. SOEKARNO OVER DE NATIONALISATIE VAN HET SUEZKANAAL „Handen af van Egypte" President Soekarno van Indone sië heeft heden ter gelegenheid van de elfde verjaardag van de Indo nesische onafhankelijklieidsverkla-* ring een redevoering gehouden. Soekarno zei, dat zyn land deel nam aan de conferentie in Londen over het Suezkanaal „ter verdedi ging van de soevereine rechten van Egypte en ter verdediging van de vrede". Hij betoogde dat het het onver vreemdbare recht van het soeve reine Egypte was het Suezkanaal te nationaliseren. Het Suezkanaal gaat niet alleen Egypte aan, maar alle gekolonialiseerde, alle pas on afhankelijk geworden landen. In het bijzonder de Aziatische en Afrikaanse landen moeten nu de roep laten horen: „Handen af van Egypte". „Indien ik moest beslissen, zou ik onmiddellijk een tweede Azia- tisch-Afrikaanse conferentie bij eenroepen om dit te bespreken", aldus Soekarno, die voorts zei, dat het kanaal de meest belangrijke ader was van de wereld, niet min der belangrijk dan het Panama kanaal, de Straat van Gibraltar, of de Bosporus. „Egypte heeft reeds verklaard, dat het een vrije doorvaart door het kanaal waarborgt. Waarom zou men dan twijfelen aan of boos zijn over het recht van Egypte om zulks te doen? Of twijfelt men aan Egyp- te's bekwaamheid om vrije door vaart van schepen te garanderen? Indien dit de oorzaak is van de boosheid of twijfel, dan spijt het mij te moeten zeggen, dat deze kwade mensen nog steeds „een ko loniale manier van denken heb ben". „Tracht slechts een vreedzame oplossing voor dit geschil te onder vinden. Houdt op met alle militaire voorbereidingen, alle sabelgeram- mel". Schouwen en Duivelandse sportspiegel De korfbalcompetitie loopt op zijn einde. Hengelwedstrijd te Renesse. Vriendschappelijke ontmoeting Zierikzee I-Burgh I Na een welverdiende vakantie wordt dit weekeind een aanvang gemaakt met het afwerken van het competitie-restant van de SDKB. Heden (vrijdag)-avond krijgt DSS II bezoek van NOAD II, waarbij de thuisclub de beste papieren heeft. Voor zaterdag is een vijftal wedstrijden vastgesteld. In de le klasse zal Zeemeeuwen tegen Brouwershaven beide puntjes wel op Haamstede houden.. In de 2e klasse slaat leider DES bij het be zoek aan DOSKO voor een lastige opgaaf. De Duivelanders zullen ze ker alles in het werk moeten stel len om de volle winst mee naar huis te kunnen nemen. Burgh II zal zich thuis zeker niet door hek- kesluiter WIK laten verrassen. NOAD, dat SVOWK op bezoek krijgt, is zeker niet geheel kans loos. In de 3e klasse B kan Brou wershaven III door een overwin ning op DES II gelijk komen met deze vereniging. Voor de hengelsportliefhebbers wordt het zondagmorgen vroeg uit de veren, daar de V.V.V. Renesse om 6 uur een wedstrijd organiseert op het strand aldaar. Zondagmiddag spelen Zierikzee en Burgh in het sportpark „Ban- nink" een vriendschappelijke wed strijd legen elkaar. Zierikzee, dat door de bekerwedstrijden reeds een goede oefening achter de rug heeft, start met de beste kansen op de overwinning. Ten slotte kun nen sportliefhebbers heden (vrij- dag)-avond hun hart ophalen op het sportpark Banninkwaar het bedrijfsvoetbalelftal van L. en O. uitkomt tegen een elftal van de Herverkaveling. Deze week is de competitie-in deling van de amateurs der KNVB bekend gemaakt. In de 3e klasse C, waar Zierikzee weer is ingedeeld, zien we als nieuwe gezichten het uil de 2e klasse gedegradeerde Dongen en verder Hcusden en RK- DVC uit Drunen. In de 4e klasse G zijn b\j Burgh in de plaats van het gepromoveerde Grenswachters en het gedegradeerde HSC, Nieuw Borgvliet en Noordhoek (Klundert) gekomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2