De Londense conferentie begonnen DE ZIERIKZEESCHE COURANT WEER LIFT NEERGESTORT ÏN BELGISCHE KOLENMIJN Kwestie-Nieuw Guinea voor Verenigde Naties DE NIEUWE OUDERDOMSWET EN HAAR PROBLEMEN Suez-kanaal van vitaal belang voor de wereldhandel VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1958 No. 18001 112e jaargang ZIERIKZEESGHESMEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMtNISTRATtE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Eden hoopt op succesvolle beraadslagingen Selwyn Lloyd voorzitter der conferentie Donderdagmorgen te elf uur pre cies stapte de minister-president van Engeland, Anthony Eden, Lan- casterhouse binnen om een woord van welkom te richten tot de af gevaardigden van de twee en twin tig landen, die deel uitmaken van deze bizondere conferentie. In zjjn officiële openingsrede zei Eden dat de aanleiding om de con ferentie samen te roepen „onder de ernstigste moet worden gerekend die ieder onzer sinds de tweede wereldoorlog heeft gekend". „Elk van de landen, hier verte genwoordigd, is sterk bij de kwes tie betrokken, hetzij wegen zijn tie betrokken, hetzij wegens zijn handel. Allen hebben een gemeen schappelijk belang bij de onschend baarheid van overeenkomsten", aldus Eden. Hij herinnerde er aan, dat hij bij verscheidene gelegenheden inter nationale conferenties in Lancaster House had bijgewoond en dat ver scheidene van de aanwezige mi nisters „vrienden en collega's zijn van jaren her. Het resultaat van uw gezamenlijk werk is nooit van groter belang geweest". «Eden zei vervolgens: „Ik spreek met over tuiging het vertrouwen uit dat er uit uw beraadslagingen veel goeds zal komen. Ik hoop dat God u in uw pogingen zal bijstaan". Babylonische spraakverwarring Zodra Eden zijn kort welkomst woord had uitgesproken verliet hij Lancaster House, toegejuicht door de verzamelde menigte. Voor zijn vertrek naar Lancaster House had Eden in zijn ambtswo ning aan de Downingstreet een on derhoud gehad met de Russische minister Sjepilof. Voor de aanvang van de bijeenkomst heerste er in de gangen van Lancaster House een ongedwongen sfeer en een complete Babylonische spraakver warring. Tegen elf uur nam men in alfabetische volgorde zijn plaats in achter de rechthoekige confe rentietafel Minister Selwyn Lloyd nam na het vertrek van Eden diens zetel in, waarna de conferentie met haar taak begon. Levendige discussies Gezien de lijst van sprekers moet de conferentie een levendig begin hebben gehad. Uit conferentiekrin gen vernam men dat Sjepilof een lange verklaring aflegde, Dulles twee maal sprak en andere spre kers, onder wie Pineau en de af gevaardigden van India, Ceylon, Indonesië en Pakistan het woord voerden. Uit Amerikaanse bron vernam men dat Sjepilof in zijn rede gezegd had op een vreedzame oplossing te hopen en het te betreu ren dat bepaalde andere landen niet op de conferentie aanwezig zijn. In tegenstelling met hetgeen men verwachtte, schijnen de pro cedurekwesties reeds afgehandeld te zijn. Gematigde toon van Sowjet-Rusland De langste redevoering op de ochtendvergadering was die van Sjepilof, de Sowjet-minister van Buitenlandse Zaken. De afgevaar digden waren verrast door de ge matigde toon ervan. Sjepilof her haalde de Sow jet-kritiek op het feit dat Egypte niet voor de con ferentie geraadpleegd was, alsme de de Sowjet-opvatting dat meer landen aan de conferentie zouden moeten deelnemen. De Sowjet-Unie ziet in deze conferentie een eerste stap in de onderhandelingen over de kanaalkwestie. Al het mogelij ke moet worden gedaan om tot overeenstemming te komen over een andere conferentie of een in ternationale procedure „ter bestu dering van het vraagstuk van de vrije vaart door het Suezkanaal, op basis van de Egyptische soevereine rechten". De kern van het vraagstuk Foster Dulles gaf een overzicht van de gebeurtenissen en de juri dische positie. Hij zei dat de kern van het vraagstuk voor de confe rentie was, hoe verzekerd kan wor den dat het vertrouwen blijft be staan, dat nodig is voor het ver keer door het Suezkanaal. De kwestie van het vertrouwen hing volgens hem er van af, dat het be stuur van het kanaal van niet-po- litieke aard was, zo verklaarde een Britse woordvoerder. Dulles besloot met de verklaring, dat alle voorstellen plooibaar wa ren en de Egyptische mening er over moest worden verkregen. De Britse woordvoerder zei, dat Dulles een plan met vier punten naar voren bracht. Het werd niet als een officieel gemeenschappelijk westelijk ontwerp ingediend, hoe wel de Britse en de Franse dele gaties het met dit voorstel eens zijn. Dulles zou verklaard hebben, dat dit plan gebaseerd is op de vol gende beginselen: Het kanaal moet doelmatig en vry voor alle scheepvaart zyn, in overeenstemming met het verdrag van 1888; de exploitatie van het kanaal moet los staan van nationale poli tiek; de rechten van Egypte moeten erkend worden, evenals het recht van de kanaalmaatschappij op schadevergoeding. Dulles waarschuwde, dat als de conferentie er niet in slaagt het vraagstuk van het Suezkanaal in opbouwende zin te regelen, een groot deel van de wereld onmete lijke schade kan lijden. In het Lancaster House te Londen begon donderdagochtend de confe rentie over de toekomstige status van het door generaal Nasser genaaste Suez-kanaal, waaraan 22 van de 24 uitgenodigde landen deelnemen. - Op de foto, gemaakt tijdens de opening van de besprekingen v.l.n.r.: de delegaties van Japan, Nederland, waarin we minister J. M. A. H. Luns en rechts naast hem de Nederlandse ambassadeur in Londen, mr. D. U. Slikker herkennen; Nieuw Zeeland en Noorwegen. Na Marcineïle: nerveuze stemming Tiental arbeiders ernstig gewond Donderdag omstreeks 15.15 uur is In een kolenmijn te Romsee bü Luik een lift met vijftig arbeiders tussen de verdiepingen 400 en 500 losgeschoten. Gelukkig werkten de steunklampen onmiddellijk, maar de opeenvolgende schokken tijdens de val hadden tot gevolg dat ver scheidene arbeiders gewond wer den, van wie een tiental ernstig. Een in de kolenmijn Abhooz te Milmort werkzame Italiaanse mijn werker, die tekenen van vergifti ging had vertoond, is na opneming in een ziekenhuis overleden. De mijninspectie heeft een onderzoek gelast. Protestmars Stakende mijnwerkers hebben donderdag bij Bergen, in werkkle- Een overzicht van de zaal tijdens de opening van de conferentie door premier Eden. Rechts boven de Nederlandse delegatie met minister Luns en mr. D. U. Stikker, de Nederlandse ambassadeur te Londen. ding en met hun helmen op, een protestmars georganiseerd, ter on dersteuning van eisen voor verbe tering van de veiligheidsvoorzie ningen in de mijnen. Van de fierbumijn te Cuesmes uit trokken 600 stakers door het district. Bij elke mijn die zij pas seerden, groeide hun aantal. Loos alarm Overheid en politie hebben don derdag in de kolenmijn „Le Ceri- sier" te Marcineïle, waar paniek ontstaan was, een onderzoek inge steld. Arbeiders die tot verdieping 1150 van die mijn waren afgedaald, meenden in de hoofdsteengang rook waar te nemen. Dadelijk verwit tigden zij de directie, die zich aan stonds naar beneden begaf. De "te lefonische mededeling van de ar beiders op verdieping 1150 werd gehoord op verdieping 1220, waar de arbeiders op hun beurt rook zagen. Op hun verzoek en om ongeval len door paniek te voorkomen, werden alle arbeiders dadelijk naar boven gebracht, terwijl de directie alle arbeidsplaatsen onderzocht Daarbij werd geen rook opgemerkt. Het is mogelijk dat er door de koele temperatuur in de nacht van woensdag op donderdag in sommi ge galerijen waar het normaal warm is een verdichting van wa terdamp is ontstaan, die de mijn werkers voor rook hebben aange zien. Verder maakt de mijn ge bruik van „Popolito"-pompen met perslucht om de galerijen droog te maken. Bij het werken van die pompen vormen zich soms wolken van zeer fijne waterdruppeltjes, die lange tijd blijven hangen. FOSTER DULLES vereist is permanente werking van het Suezkanaal onder een stel sel van internationaal toezicht, dat vertrouwen geeft voor allen die van het kanaal gebruik maken Premier All Sastroamldjojo heeft donderdagavond bekend gemaakt, dat de Indonesische regering het geschil met Nederland over weste lijk Nieuw-Guinea te zijner t(jd voor de Verenigde Naties zal brengen. Hij zei dit in een speciale ver gadering van het parlement aan de vooravond van de elfde Indone sische onafhankelijkheidsdag. President Soekarno was daarbij aanwezig, doch hij sprak niet, zoals voorgaande jaren, het parlement toe. Onder de leden van de wacht- compagnie van de koninklijke Deense lijfgarde is tyfus uitgebro ken. Donderdagmorgen waren 80 mannen, dat is de helft van de compagnie, in een ziekenhuis op genomen Men vermoedt sterk dal een vruchtensla de besmettings bron is geweest. In januari begint de uitkering volgens de nieuwe ouderdomswet Ondanks het feit dat in de open bare kennisgevingen uitdrukkelijk staat vermeld wie wel en wie niet móet aanvragen, kwamen' wij tot de ontdekking, dat ook zij die nu reeds trekken van de noodwet of ui reeds een uitkering ontvangen, zich kwamen melden voor een aan vraagformulier. Ook mensen, die in. de maand januari 1957 vijf en zestig jaar hopen te worden, kwa men alvast een formulier halen. Dit geeft alleen maar aanleiding tot moeilijkheden en vertraging. Rentetrekkers en „Drees"- trekkers van nu ontvangen automatisch de nieuwe uitke ring; zij behoeven dus geen formulier te halen. 700.000 gerechtigden Bedenk toch vooral - geachte le zer - dat er heel wat werk verzet moet worden. Het is niet alleen hei uitbetalen van de uitkeringen, ook het innen van de premie moet per januari 1957 beginnen. De werk gevers van de loontrekkers moeten de verschuldigde premies inhou den en op voor te schrijven wijze verantwoorden. Zij krijgen der halve nog instructies. De Sociale Verzekeringsbank en de Raden van Arbeid staan nu voor het grote probleem de 700.000 pen sioengerechtigden in te schrijven en de gegevens te verwerken in de betalingsadministratie. Het is begrijpelijk dat aUe on nodige werk vermeden moet wor den. Men houde zich aan de open bare bekendmaking. „Geen aan vraag indienen, als ge nu reeds een uitkering hebt". Ook vreemdelingen moeten nu nog geen aanvraag indienen; zij kunnen er echter van verzekerd zijn, dat ook zij niet vergeten wor den, indien zij wettelijk voor uit kering in aanmerking komen. Ge huwde vrouwen van 65 jaar of ouder, wier echtgenoten nog geen 65 jaar zijn, dienen eveneens geen formulier in te zenden, indien zij geen kostwinster zijn. ALGERIJI 45 Franse militairen gesneuveld Van de legerpatrouille, die maan dag in de buurt van Mbeni Slima (100 km ten zuiden van Algiers) in een hinderlaag van de opstandelin gen viel, zijn 45 Fransen gedood, aldus het officiële rapport over het gebeurde. Slechts vijf leden van de patrouille hebben er het leven af gebracht. Franse veülgheldstroepen heb ben in een operatie ln het gebied van Constantine 95 rebellen gedood en wapens buit gemaakt. Te Algiers werden donderdag avond vijf terroristische aanslagen gepleegd. Vier aanslagplegers wer den gedood en drie gewond. Eén Fransman werd gewond, terwijl twee Mohammedaanse jongens lichte verwondingen opliepen. In gezaghebbende kringen wijst men op de mislukking dezer terro ristische aanslagen. Bijschrijving giro mogelijk Het wordt de mensen gemakke lijk gemaakt. Zij die dit wensen kunnen het hun toekomende be drag bijgeschreven krijgen op hun postrekening. Betaalbaarstelling kan immers plaats hebben niet al leen via de P.T.T.-kantoren, maai ook kan de betaling gedaan worder. aan de gewenste bank of spaar bank, al geschiedt deze betaling dan via de giro. Het komt dus hierop neer, dat per 1 januari 1957 bij de postkan toren zevenhonderdduizend kwi tanties gereed moeten liggen, waar op aan betrokkene na het plaatsen van de bandtekening de uitkering ter hand wordt gesteld. Pas als alle gegevens van deze 700.000 personen zijn verwerkt. krijgen de Sociale Verzekerings bank en de Raden van Arbeid de handen vrij om de jaarlijkse toe vloed van 60.000 nieuwe gepen sioneerden te verwerken. Uitbreiding A.N.W.B.-wegenwacht Op dinsdag 21 augustus a.s. zal de A.N.W B.-wegenwacht haar ser vice op de Zuid-Hollandse eilanden uitbreiden met de route Rotter dam - Barendrecht - Klaaswaal - Numansdorp, welke dan ook in haar patrouillesysteem wordt op genomen. Enkele officiële ontvang sten in de gemeenten langs de route zullen reliëf verlenen aan de ope- ningsrit, waaraan o.m. zal worden deelgenomen door een zestal we genwachten en twee inspecteurs, alsmede een groot gezelschap auto riteiten en A.N.W.B.-autoriteiten. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Onze kinderen zullen later met ons praten over „die goede oude tijd".. Die oude tijd zal dan vandaag zijn. De ramp met de „Hondsrug" De twee overlevenden van de kustvaarder „Hondsrug", de kapi teinsvrouw mevrouw Lenting en de machinist H. Mulder, hebben het Deense ziekenhuis, waar zij op genomen waren, verlaten. De lijken van twee der vijf omgekomenen, de stuurman en de kok, zullen naar Nederland worden overgebracht. Vooruitziende blik Een vooruitziende Chinese jonge danseuse in Londen, gehuwd met een Australi sche zanger in wiens familie veelvuldig tweelingen voor komen, had zich tegen de eventuele bevalling van een tweeling laten verzekeren. Wijselijk had ze de verze keringsmaatschappij niet op de hoogte gesteld van de erfelijke eigenschappen van haar man. Voor een gestorte premie van 130 gulden kreeg ze bij de geboorte van haar zoon en dochter de som van 3000 gulden uitgekeerd Gezant van Finland bezocht Schouwen-Duiveland Ontmoeting in Ouwerkerk De gezant van Finland in ons land, de heer A. A. Wuorimaa, heeft woensdag en donderdag, ver gezeld van zijn zoon en schoon dochter, als gast van de Commis saris der Koningin, Jhr. mr. A. F. 2. de Casembroot, en diens vrouw, sen officieus bezoek aan Zeeland ;ebracht. Woensdag bezichtigde het gezelschap het stadhuis en de pro- /inciale bibliotheek in Middelburg :n de zogenaamde Finse wijk in Oostburg. Donderdagmorgen werd /eere bezocht en des middags ging ie tocht naar Schouwen-Duive- and, waar bezoeken werden ge bracht aan de Schelphoek en aan iet voormalige sluitgat van Ouwer- cerk. Hier werd een Finse studente ian de gezant voorgesteld, die met studenten uit andere landen werk zaamheden verricht te Oosterland. Nadat het gezelschap thee had ge dronken bij burgemeester J. Ro- meijn te Ouwerkerk, keerde het via Zijpe naar 's-Gravenhage terug. P.T.T. Hoeveel luisteraars en kijkers telt Nederland? Het aantal aangegeven radio ontvangtoestellen in Nederland be droeg per 1 augustus 1956: 2.185.275 tegen 2.175.581 per 1 juli 1956. Op 1 augusuts 1956 waren er 534.291 aangeslotenen op het draadomroep- net tegen 533.266 op 1 juli 1956. Het aantal geregistreerde televi sie-ontvangers steeg van 63.222 op 1 juli 1956 tot 67.739 op 1 augustus 1956. Feiten en cijfers Omdat ruwe olie en olleproduk- ten het leeuwendeel hebben van de tonnage die jaarlijks door het Suez-kanaal passeert, is men wel eens geneigd de betekenis voor de wereldhandel van andere scheeps ladingen die hun weg door het ka naal vinden, te verwaarlozen of te onderschatten. Het is daarom wel licht niet ondienstig enige gege vens hierover bijeen te brengen. De totale droge lading die in 1955 het kanaal passeerde, bedroeg bij na 40 miljoen ton en bestond voor een groot deel uit de in- en uitvoer van landen als India, Pakistan, Birma, Ceylon, die 11 procent van de totale door het kanaal ver scheepte tonnage bedroeg, van Ma rkka, Indonesië en andere Azia tische landen 14 procent, terwijl de in- en uitvoer van Oost Afrika 7 procent der totale tonnage beliep. Ollevervocr het voornaamste Schepen van 48 naties maakten in 1955 gebruik van het Suez-ka naal, waarvan 28,3 procent onder Britse vlag voeren. Engeland's olie kwam voor 70 procent door het kanaal. De verschepingen van olie door het kanaal bedroeg voor de tweede wereldoorlog 4 miljoen ton en bereikten een totaal van 67 mil joen ton in 1955, 76 procent van alle tonnage, die in noordelijke richting het Suez-kanaal passeerde De grote olie-importeurs waren uiteraard Groot Brittannië, bijna 20 miljoen, Frankrijk ruim 12 mil joen en de Verenigde Staten ruim 8.5 miljoen ton. De verladingen van en naar Amerika door het Suez-kanaal zijn in de laatste 15 jaar vervijf tien- voudigd en bereikten verleden jaar een totaal van 12.5 miljoen ton. Een zesde deel van de totale we reldhandel over zee vond het laat ste jaar haar weg door het Stiez- kanaal en dit percentage is ster ker gestegen dan de wereldhandel over zee in haar geheel, waaruit blijkt van hoeveel vitaal belang deze waterweg is voor de wereld en voor Europa in het bijzonder.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1