Gezondheid is de grootste schat Een wagenbestuurder erft een villa IN ZIERIKZEE GEBOUWD JACHT WERD TE WATER GELATEN Nederlands schip in het Kattegat vergaan STAD EN PROVINCIE Reeds in 1887 dacht men al over betere drinkwatervoorziening ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag i6 augustus 1956 no. isoos Een zeldzame gebeurtenis: Het begin van een jachtvloot In Zierlkzee vond zaterdagavond een weinig opvallende maar, gezien zUn zeldzaamheid, toch belangrijke gebeurtenis plaats. Zonder plech tigheden Is toen n.l. weer voor het eerst sedert jaren een scheepje te- water gelaten, een z.g. „Juno- jachtje", dat In twee jaren tyds ge heel eigenhandig gebouwd is door de beer VV. de Vos alhier. Het was een onopvallend gebeu ren dat toch nog vérstrekkende ge volgen kan hebben. Met de te waterlating van het jacht is n.l. een bescheiden stootje gegeven aan wat In Zierikzce nog altijd ontbreekt: een eigen jachtvloot met een jacht haven. Bij de verkeersdeskundigen leeft de overtuiging dat het wegenver- keer in 1970 twee en een half maal zo intensief zal zijn als heden ten dage. Dit brengt uiteraard met zich mee dat het verkeer op de weg veel onaantrekkelijks krijgt en vooral voor het toerisme (en dus de rekreatie ongenietbaar gaat wor den. In Veere, Breskens, Goes, Vlissingen en Terneuzen heeft men dit begrepen en daar beschikt men thans over uitstekend geoutilleerde jachthaventjes. Ook de heer de Vos, waterspor ter in hart en nieren, zoekt zijn heil op de wijde Zeeuwse stromen en om dit te kunnen realiseren zette hij 10 juli 1954 voor het eerst zijn zaag in het hout. Tot de te waterlating zijn er elfhonderd ar beidsuren in de bouw van het scheepje gekropen en uit de aard der zaak heeft het hem niet aan tegenslagen ontbroken. Het jachtje is geconstrueerd naar een ontwerp van de werf Van der Stadt uit Zaandam en het ligt thans (zonder dat er ook maar één vingerhoed water in doorgedrongen is) aan de Oude Haven. Het scheepje is 7 m lang, heeft een breedte van 2.12 m en een diepgang van 1 m. Verras send is de ruimte die men onder deks aantreft. De ontwerper heeft kans gezien om daar een viertal redelijk comfortabele kooien te projekteren. Van het type Juno varen er thans 57 op de Hollandse wateren. Uiteraard heeft de heer de Vos niet alles alleen gedaan. Veel steun heeft hij tijdens de bouw onder vonden van de heer H. van der Doe en vele Lyceïsten waren altijd be reid een handje te helpen als de boot eens getransporteerd moest worden. Dit moest driemaal gebeu ren. De bouw startte in de school tuin van het Prof. Zeemanlyceum, daarna verhuisde men naar een ruimte aan het 's Heer Arendsslop, terwijl de afbouw plaats vond in de voormalige jamfabriek aan de Kadeweg. Veel hulp ondervond de bouwer ook van verschillende tech nische bedrijven ter plaatse. Dui zenden koperen schroeven moesten ingedraaid worden. Spijkers komen aan een jacht niet te pas! Veel moeilijkheden leverde ook het vin den van de juiste materialen, voor al wat betreft de juiste houtsoorten. Het jachtje voert 18.4 m2 zeil en is prachtig (en scheepsbouwkundig juist) van lijn en afwerking. Voor waar een prachtig begin voor een toekomstige Zierikzeese jachtvloot en een uitstekend voorbeeld voor adspirant-scheepsbouwers Vijf opvarenden verdronken Het Nederlandse schip „Honds rug" is in de nacht van maandag op dinsdag in het Kattegat, tien mijl ten noorden van Funen, ge zonken. Twee van de zeven opva renden, bij wie de vrouw van de kapitein, zijn gered. Zeven Deense schepen en een Catalina-vliegboot van de Deense luchtmacht hebben naar de andere opvarenden ge zocht. De „Hondsrug" was onderweg van Höganas naar Horsens, in De nemarken. De beide geredden hebben zich ongeveer acht uur aan de redding- boto vastgeklampt. Zij zijn naar Koldbykaas op het eiland Samsö gebracht. De kapitein-eigenaar van het 227 ton metende schip, die is omgeko men, was de heer Joh. Lenting. Dijkverzwaring aan de Grevelingen Reeds verschiUende weken wor den voorbereidingen getroffen tot dij ks verzwaring aan de Nieuw Bommenede-polder en andere wa terkeringen oostelijk van Brou wershaven. De betrokken aanne mer was voornemens om het zand dat hij daarvoor nodig had, aan te voeren door buizen, zoals te doen gebruikelijk, waardoor een zand zuiger van een zandbank in de Grevelingen daar ter plaatse het zand direct in de buizen zou per sen. Men wilde deze buizen dan verankeren op de bodem van de Grevelingen, waardoor het zand- transport dus door onder water liggende buizen zou plaats vinden. De proeven om aan elkaar gekop pelde buizen over de rivierbodem te leggen, zijn echter niet geslaj Er kwam herhaaldelijk buisbreuk voor en men zal zijn toevlucht moe ten nemen tot de oude beproefde methode. Naar de Belgische minister van Arbeid, Troclet, gisteren mee deelde, berust de bekendmaking, dat men in een verbindingsgang tussen de verdieping op 835 meter en die op 907 meter dertig lijken had ontdekt, op een vergissing. Deze stoffelijke resten waren reeds eerder gevonden. In totaal zijn dus 83 lijken gevonden en geborgen. ZIERIKZEE Het Ned. Rode Kruis en Marcinelle In aansluiting op het bericht ln het nummer van 14 dezer delen wij mede, dat by dragen ook in ont vangst worden genomen door de penningmeester der afdeling Zie rikzce, de heer H. Uyl, Lange No- belstraafc no. 32 (kantoor no. 34). - De heer W. C. Hol, kandidaat notaris te Schoonhoven is benoemd tot notaris aldaar. De heer Hol was enige-jaren werkzaam ten kantore van wijlen notaris J. A. Biermasz en fungeerde na diens overlijden enige tijd als waarnemend notaris van diens kantoor. BROUWERSHAVEN inleiding tentoonstelling „Beeldende Kunst" Op uitnodiging van burgemees ter J. L. van Leeuwen bracht de Rotaryclub te Zierikzee met haar dames haar jaarlijkse bezoek aan de 3e tentoonstelling van beeldende kunst te Brouwershaven. De kunst schilder Pieter Kooistra uit Am sterdam, voorzitter van de Stich ting Beeldende Kunst, die een in leiding zou houden, was verhin derd tijdig aanwezig te zijn. Na mens hem gaf de heer R. Rozemond uit Amsterdam, medewerker van de Stichting, na een korte inleiding een uitvoerige toelichting op de tentoongestelde werken, welke, volgens uit een dankwoord bleek, zeer te zijn gewaardeerd. Bij de aanwezigen bleek grote belangstel ling te bestaan voor het onderwerp „Hedendaagse kunst", al kostte het velen moeite zich met vrucht te verplaatsen in de gevoelssfeer van vele werken. De inrichting van de ze tentoonstelling, die sterk afwijkt van de beide vorige, ontmoette aller waardering. De heer M. Doeleman H.Jz. sprak namens de Rotaryclub woorden van dank voor deze bij zondere tentoonstelling. Onze stadgenoot, de heer J. Sluis, slaagde te Breda voor het examen hoofdonderwijzer, acte B. DREISCHOR Het gemeentebestuur van Dreischor heeft aan de fa. Schutte Ooihorst, aannemers te Ambt Delden, gegund de bouw van zes woningwetwoningen aan de Oost straat, op het bouwterrein waar voorheen krotwoningen hebben ge staan. Door de bouw der woningen, waarmede spoedig een aanvang zal worden gemaakt, zal de Ooststraat zeer worden verfraaid. Loop der bevolking over juli 1956. Ingekomen: 5 Hendrik P. Kik van Middelburg; 19 Adrianus H. Koster en gezin van Zierikzee. BRUINISSE Bejaarden maakten reis door Brabant Dinsdag maakten de bejaarden hun jaarlijks zomerreisje. Er wa ren ongeveer 80 deelnemers, meer dan ooit tevoren. De bedoeling was midden Brabant te verkennen en daartoe reed men van Breda naar 's-Hertogenbosch, bezocht Oirschot en Veghel, Kaatsheuvel en de om geving van Tilburg, langs ven nen en door bossen. De „Efteling' is een recreatie-oord, niet alleen voor de jeugd maar ook voor oude ren, wat opnieuw bleek, nu de Bruinisser ouden van dagen deze uitspanning bezochten. Na de no dige tractaties en verversingen ging het weer op huis aan, waar „Nu met Hope" de twee autobus sen vol ouden van dagen met enige populaire wijsjes verwelkomde. De gemeente-secretaris van Bruinisse, de heer van der Linde, die in het welslagen van de tocht altijd een groot aandeel heeft, dankte allen die deze traditionele feestdag weer hadden mogelijk gemaakt. Bekend mosselkweker overleden Op 70-jarige leeftijd overleed te Bruinisse, na een langdurig ziek bed, de heer Joh. Padmos. De heer Padmos was een bekend mossel kweker en -handelaar, die niet al leen bekend was in Antwerpen en Brussel, maar ook in het land van Waes, de streek van de Rupel en de Boven Schelde. Lange jaren voordat het Centraal Verkoopkan toor aan de vaart op België een einde maakte, brachten de Gebrs. Padmos hun mosselen naar deze streken tot in Aalst toe. - De opvolger op de lijst van de Partij van de Arbeid, wegens de vacature van gemeenteraadslid in verband met l*et overlijden van de heer Joh. Bal Az. is de heer L. E. van Popering. Verder komen op deze lijst nog de volgende namen voor: J. Kostense, M. J. van de Velde Cz., M. Bal Jz. en L. Bal Jz. RECHTSZAKEN Acht Ambonezen elk tot 1 maand gevangenisstraf veroordeeld De politierechter te Middelburg, mr. J. A. E. Rink, heeft acht Am bonezen uit het woonoord aan de Nadorstweg, overeenkomstig de eisen, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf elk. Zeven stonden terecht op beschuldiging van dief stal van aardappelen, de achtste werd beschuldigd van het vernie len van enkele ruiten in het kan toor van de kampbeheerder. De Ambonezen erkenden het ten laste gelegde onmiddellijk en wier- pen de schuld op de Nederlandse regering, die hen, naar zij zeiden, zou verplichten honger te lijden. Zij verklaarden zich niet aan het Nederlandse gezag te zullen onder werpen, zolang de Nederlandse re gering de republiek der Zuid-Mo- lukken en de partij waarbij zij zijn aangesloten, de „Partai Nasional Maluku Selatan", niet heeft erkend. Unaniem deelden zij mede, dat zij de hun opgelegde straf niet erken nen. Eén hunner voegde daaraan toe dat het hem onverschillig bleef of het een maand dan wel duizend jaar gevangenisstraf zou zijn. De Ambonezen hadden de bij stand van de hun toegewezen raadsman, mr. P. C. Adriaanse te Middelburg, afgewezen, omdat zij in geen Nederlandse advocaat ver trouwen stellen. Zij wisten nog niet of zij in beroep zouden gaan. Dat moest de partijleiding beslissen en zij verzochten de politierechter zich met deze leiding in verbinding te stellen. UIT VERGEELDE ARCHIEVEN Steenen- of Gasthuisbrug bij demping Oude Haven afgebroken De gedenkdag van het bombar dement van de citadel van Ant werpen werd te Zierikzee op 3 de cember 1882 herdacht. Te dien dage bevond zich in het Herv. Diaconie Verplegingshuis, nu rust huis „Irene", een vrouw die de be legering en het bombardement had bijgewoond en tijdens het gedaver van het geschut het leven aan een kind geschonken had. Tijdens haar krijgsgevangenschap in Z.-Frank- rijk is het kind daar echter gestor ven. Deze vrouw, marketentster bij de troepen van generaal Chassée, was in het bezit van de citadel medaille en draagster van het me talen kruis. In de vorige eeuw waren de post diensten ten plattelande iets aarts vaderlijker dan thans, wat blijken mag uit een uit Bruinisse afkom stig bericht, dat bij ministeriële beschikking het postverkeer Zie- rikzee-Bruinisse zodanig is gewij zigd, dat de voetbodedienst door een„hitterit" zal worden ver vangen. Een „paardenrit" was waarschijnlijk iets te snel of mis schien te kostbaar! Ons stedelijk muziekcorps „Kunst en Eer", dat.een eervolle staat van dienst heeft onder eminente diri genten, boekte menig succes in de loop van haar langdurig bestaan. Zo kwam het gezelschap op een nationale wedstrijd van liefhebbe rij-muziekgezelschappen te Nijme gen, op 2, 3 en 4 juli 1887 met roem uit de strijd, waarin voor de toen malige directeur de heer D. H. Ezerman, deelde. In datzelfde jaar, nl. op 5 juli, verscheen een ingezonden artikel, waarin de vraag werd gesteld: Zou het nu niet in den tijd zijn om eens ernstig de handen ineen te slaan der tot standbrenging der Zierik- zeesche waterleiding? Aanvanke lijk zat dus de bedoeling voor al leen voor Zierikzee een waterlei ding te bouwen met de zanderige bodem rond Schuddebeurs als wa- terwinplaats. Het zou 1930 worden eer de waterleiding voor heel het eiland tot stand kwam, na veel strijd en tegenkanting, ook van hen die thans de gemakken er da gelijks van ondervinden. Het is de onvergankelijke verdienste van wijlen de heer A. v. d. Weijde, die, nadat veel was gepraat en veel was mislukt, zijn schouders onder dit plan zette, doorzette en tot stand bracht, wat men zovele jaren had ontbeerd en waarnaar velen had den verlangd. Kaïeidoscopisch zijn deze aante keningen geworden, maar alle fa cetten der samenleving dienen een beurt te krijgen. Ook de Mode mag niet worden vergeten. De mode in 1887! De dames droegen toen in de lendestreek een kussentje waar overheen de rokken werden gedra peerd. Op oude portretten kan men vaak dit modesnufje bekijken. Of men het bewondert! Een later ge slacht zal wellicht het hedendaag se kapsel en de kleren aan een niet minder critisch oordeel onderwer pen! Een spotvogel in die vervlo gen dagen beweerde dat de stam vader van „de tournure" een dro medaris was geweest. 1869 is het stichtingsjaar van de gemeentelijke H.B.S., die met sep tember van dat jaar een aanvang nam. De heer G. Kok jr. werd de eerste directeur en de heer J. v. d. Jagt bediende. Deze school was aanvankelijk alleen bestemd voor opleiding van de mannelijke jeugd. Het feest van het tweede lustrum werd herdacht in de tekenzaal en 's avonds in de Concertzaal. Was het dit feest of de geest van ver lichting, die de raad toen deed be sluiten in 1879 om voortaan ook meisjes op de H.B.S. toe te laten? Een moord proces dat in 1876 wel zeer sterk de aandacht trok was dat van Jut en Christina Goedvolk, die in Den Haag mevr. van der Kouwen en haar dienstbode ver moordden uit roofzucht. De moord greep plaats op 13 december 1872, maar het duurde tot 1875 eer het misdrijf kon worden opgehelderd, omdat de twee misdadigers het land waren uitgevlucht. Toen ze echter weer op vaderlandse bodem terugkeerden, werden ze gegrepen. Op 26 april 1876 dien de zaak voor het Haagse Hof, met als uitslag dat Jut tot levenslange gevangenis straf werd veroordeeld en Chr. Goedvolk tot 12 jaar. De raad van Zierikzee besloot op 31 augustus 1871 om het vroeger aangenomen plan tot demping van de binnenhavens uit te breiden tot de Oude Haven tot 44 meter voor bij de Steenenbrug. Als gevolg hiervan werd de Steenen- of Gast huisbrug afgebroken. Deze brug was zeer oud. De juiste stichtings datum is niet bekend, maar in 1547 was ze al zo door ouderdom ver vallen dat ze vernieuwd en verbe terd moest worden. Op 21 october 1890 besloot de raad tot demping van het gedeelte der Oude Haven tussen de ringmuur en het Kraan plein. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 14 aug. Aanvoer 3013 stuks vee (weektotaal 3995), t.w.: 415 vette koeien en ossen, 1056 stuks gebruiksvee, 120 vette kalve ren, 383 graskalveren, 301 nuchtere kalveren, 104 paarden, 90 veulens, 511 schapen en lammeren, 33 bok ken en geiten. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,20-3,44, f 2,80-3,10, f 2,60- 2,80, vette kalveren f 2,88-3,00, f 2,70-2,80, f 2,40-2,60, slachtpaar- den f 2,50-2,30-2,10. Prijzen per stuk: graskalveren 500-400-300, nuchtere kalveren f 87-73-58, veulens f 550-425-300, schapen f 130-100-100, lammeren 105-100-90, kalf- en melkkoeien f 1200-950-750, vare koeien f 850- 750-600, vaarzen f 880-750-600, pin ken f 650-500-400. SPORT DUIVENSPORT Concourscombinatie Schouwen-Dulveland Uitslag van het concours Mons op 4 aug. Oude duiven. W. N. Pankow, Zierikzee 1, 2, 6; J. M. Kloet, Brouwershaven 3, 5; J. Quist, Dreischor 4; L. J. Boo gaard, Dreischor 7; Joh. Flikweert, Dreischor 8; Gebrs. Wurth, Brou wershaven 9, 12; P. Flikweert, Zie rikzee 10, 11. Uitslag van het concours Mons op 4 aug. 1956. Jonge duiven. J. Quist, Dreischor 1, 3, 18; A. J. Flikweert, Zonnemaire 2; H. C. Noordhoek, Sirjansland 4; J. Stout- jesdijk, Zierikzee 5, 24, 25; Joh. Flikweert, Dreischor 6; W. N. Pan kow, Zierikzee 7, 14; G. Flikweert, Zonnemaire 8, 23; P. Flohil, Brou wershaven 9, 15; J. Steenland, Dreischor 10; F. Sinnema, Nieu- werkerk 11; A. de Koning, Bruinis se 12; L. J. Boogaard, Dreischor 13; A. J. IJzelenberg, Bruinisse 16, 22; L. J. Fonteine, Dreischor 17; A. M. Berrevoets, Zierikzee 19; J. C. Ber- revoets, Zierikzee 20; W. A. Jume- let, Bruinisse 21. Snelheid eerste prijsvliegende duif 807 m. per min. Snelheid laat ste prijsvliegende duif 482 m. per minuut. P.V. „De Reisduif' Noordgouwe e.o. Uitslag van het concours Mons op 4 aug. 1956. Jonge duiven. A. J. Flikweert, Zonnemaire 1, 10, 11, 20; Joh. Flikweert, Dreischor 2, 12, 24; G. Flikweert, Zonnemaire 3, 7; P. Flohil, Brouwershaven 4, 5, 21, 22; L. J. Fonteine, Dreischor 6; L. J. v. d. Wielen, Brouwersha ven 8; A. de Wilde, Brijdorpe 9, 13, 14, 16; J. M. Kloet, Brouwershaven 15, 19, 23; W. van Sluis, Haamstede 17, 18; W. Blom, Schuddebeurs 25. Verkeersonderwijs aan dienstplichtigen Verkeersonkunde en gebrek aan zelfdiscipline zijn naar de mening van de K.N.A.C. factoren die ern stig afbreuk doen aan de verkeers veiligheid. De militaire diensttijd biedt naar haar mening bij uitstek de gelegenheid, de kennis omtrent het verkeer te verlevendigen en de noodzakelijke zelftucht aan te kweken. De K.N.A.C. heeft de mi nister van Oorlog verzocht aan alle dienstplichtigen eenvoudige ver- keerskennis bij te brengen. In ant woord op dit verzoek heeft de mi nister doen mededelen, dat deze voorstellen zijn belangstelling heb ben. Medische beschouwingen over hef geld Iedereen kent dat eenvoudige Hollandse gezegde: „Gezondheid is de grootste schat". Het komt ons voor, dat men aan de inhoud van deze uitdrukking weinig waarde meer hecht. Alles en alles wordt vandaag de dag immers uitgedrukt in geld. Voor velen is het geld de waarde meter van het geluk geworden. Toch beleeft men met een slechte gezondheid maar weinig plezier van een grote stapel bankbiljetten. Na enig nadenken zal iedereen volmondig moeten toegeven, dat gezondheid werkelijk de grootste schat is die men kan bezitten. De algemene opvatting is dat er in ons land bijna geen rijke men sen wonen. Toch waren er blijkens de grafiek „betaalde belasting van vermogens nog 700 Nederlanders, die zich miljonair kunnen noemen. Wanneer de helft van deze vermo gens rendabel is belegd, hebben deze 700 personen bij een rente voet van 3 pet. een jaarinkomen van minstens f 15.000. Dit eenvou dige rekensommetje zal bij menig een afgunst opwekken: de miljonair behoeft voor deze inkomsten im mers niets anders te doen dan zijn kapitaal een beetje te beheren. Wanneer men de moeite neemt nog even een ander rekensommetje te willen maken, ziet men al spoe dig dat het probleem van de rijk dom nog een geheel andere zijde heeft. Wanneer men jaarlijks, ge dragen door een goede gezondheid, f 3000 verdient, dan vertegen woordigt de arbeidskracht waar over men beschikt, bij dezelfde rentevoet van 3 pet., een kapitaal van f 100.000. Dat is nu wel geen miljoen, want daarvoor ontbreekt er nog een nulletje aan, maar toch is dit al een bedrag, dat er zijn mag. Pientere voorouders Gezondheid is de grootste schat. In dit overoude gezegde gaat ech ter nog een andere waarheid schuil. Per slot van rekening waren onze voorouders, die deze uitdrukking ontwierpen, ook kooplieden die best een centje wisten te verdienen. Met een goede gezondheid kan men immers arbeid verrichten en met werken kan men zichzelf een inkomen verschaffen. Dat schijnt tegenwoordig minder sterk tot de verbeelding der mensen te spreken, want men kan dagelijks het merk waardige feit constateren, dat er met alles en nog wat zuiniger om gesprongen wordt dan met de ge zondheid. Maar wat doet men? Men denkt meer aan zijn spaarbankboekje, zyn effectenportefeuille. Men heeft meer zorg voor machine's en werk tuigen, voor het vee en de akkers dan voor de gezondheid. Dat is allemaal heel erg dom. Een goede gezondheid waarborgt ons niet alleen dat wij de vreugden en genoegens van het leven kunnen smaken, zij garandeert ons tevens een inkomen, zij vertegenwoordigt een zeer belangrijk kapitaal. Dr. Alfr. Brledé. (Nadruk verboden). FEUILLETON Klaas vertelde verder, als ook het laatste dreigement. „Hij gaf me vier en twintig uur de tijd en als hij dan de tweede helft van de te kening niet had, zou hij andere maatregelen nemen". Piet haalde zijn schouders op. „De gewone bluf, natuurlijk", was z'n conclusie. „Maar het feit, dat hij vijftigduizend gulden voor de tekening niet eens zo gek vond, geeft te denken. Zeg, ouwe jongen, daar zit meer achter dan wij op het ogenblik vermoeden". „Dat is ook mijn mening", be aamde zijn vriend. Thuis gekomen werd de wagen gestald, waarna ze. naar de biblio theek gingen en de gordijnen voor de ramen schoven. De deuren wer den gesloten en de alarminstallatie gecontroleerd.Doch deze was in orde. „We mogen geen enkel risico meer lopen", meende Piet, „want nu begin ik ook zo'n beetje te ge loven, dat vriend Pluimers in het uiterste nog wel tot een moord in staat zou zijn om zijn doel te be reiken". „Nou ja, maar we hebben toch in ieder geval vier en twintig uur de tijd", herinnerde Klaas. „Jawel, maar als hij nu bemerkt, dat de tekeningen verwisseld zijn? Wat dan?" „Drommels, dat is waar ook", schrok Klaas op. „Als hij nu eens, net als wij een afschrift gemaakt heeft van de ene helft? Dan is ook hij in het bezit van de complete tekening". Piet legde het aas op een doek op het keteltje met water, dat ze op een electrisch comfoor in de biblio theek aan de kook hadden gebracht. Hij haalde zijn schouders op. „Nou, dat moeten we er maar op wagen, we zullen nu eerst eens zien, wat de andere helft van de tekening te zien geeft". Een minuut later werden de twee helften van het aas voorzichtig van elkaar gehaald en daar kwam de tweede helft van de tekening te voorschijn. De gecopieerde eerste helft werd er naast gelegd, zodat men de betekenis van het geheel begreep. „Kijk", lichtte Piet toe, „het is, 2oals ik al vermoedde, een situ atiekaartje. 1 is Voorthuizen. Die lange lijn is blijkbaar de straatweg Amersfoort-Apeldoorn. Bij 2 moe ten we links af, 2 is het oude dorpje Milligen en 3 is Garderen, Dat klopt. Dan wordt het vager. Voorbij de kerk van Garderen moeten we de eerste weg links tot 5 en dan bij de garage rechts af een bosweg in. Dan naar 6, en bij de paddestoel linksaf in de rich ting E? Wat betekent E? Enfin, daar komen we wel achter. Dat staat natuurlijk op de paddestoel". „Paddestoel?" vroeg Klaas niet begrijpend. „Ja, zo'n wegwijzer van de A.N. W.B., zoals je ze vindt op land- en boswegen. Nou, dan naar 7 en bij 44 7, wat een vijfsprong zal zijn, de eerste weg rechts inslaan. En dan naar de boswachterswoning, dat is 8, die we links laten liggen. Ver volgens naar 9, dat een huis is, waar we omheen gaan en tenslotte naar 10. En dat is niet nader aan geduid, dan dat we van de achter kant van het huis precies 120 meter lopen naar plek A, links van een holle boom. En dan zijn we er!" „Zijn we er?" herhaalde Klaas schaapachtig. „Waar?" „Waar we moeten zijn, natuur lijk. En wat dat is, zullen we zien, als we er zelf eenmaal zijn". „Ben je dan van plan om er naar toe te gaan?" „Wis en zeker!" antwoordde Piet beslist. „Ik ben nu zo brandend nieuwsgierig geworden, dat ik wil weten, wat deze historie betekent. Wou jij er dan mee ophouden?" „Nee, dat niet", antwoordde Klaas aarzelend, „maar „Nou dan gaan we er meteen op af", besloot Piet energiek. „Langer wachten heeft geen zin en boven dien, over een paar dagen is mijn vancantie om en voor die tijd wil ik eens weten, wat die tekening aanduidt. Vooruit, pak eens wat brood in voor onderweg, want het is een heel eind van Overveen naar Garderen. Apropos, heb je nog ben zine in de garage?" „Ja, twee blikken". „Mooi, die nemen we mee. Voorts moeten we een schop en een paar zaklantaarns hebben". Klaas die niets begreep van de plotselinge activiteit van zijn vriend, stond hem ftog steeds ver bluft aan te kijken. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5