ZIERIKZEE HELPT OM KLOOF TUSSEN KUNSTENAAR EN PUBLIEK TE VERKLEINEN SUEZ^- Lijntelefonie van Europa naar Amerika VEEL BADGASTEN WILLEN PERMANENT VAKANTIEVERBLIJF IN DE WESTHOEK DE KWESTIE- RUSLAN ABDULGANI Italiaanse mijnwerkers willen terug Wervelstorm teisterde West-Indië Het K.N.M.I. verwacht LAATSTE NIEUWS Het autobusongeluk in Beieren Leidinggevende Ambonezen uit woonoord Burghsluis naar Wieringermeer Repatriëring van Ambonese gezinnen Tentoonstelling werken van Tap Werkman in museumzaal Goede voorlichting zal voorwaarde zijn Mochten wy onlangs berichten over het verheugende initiatief van Brouwershaven tot het inrichten van een uitgebreide expositie van hedendaagse Beeldende Kunst, thans is men ook in Zierikzee wakker geschud en heeft men ook hier begrepen dat het niet aangaat Schouwen- Duivelands isolement op het gebied van de Beeldende Kunst te laten voortduren. De museumcommissie alhier organiseerde namelyk een ex positie in de (voor een groot gedeelte reeds gerestaureerde) grote museumzaal, van werken van de kunstenaar Tap Werkman uit 's-Gra- venhage. Vyf en zestig werken van deze schilder zijn op deskundige en overzichtelijke wijze gerangschikt en harmoniëren wonderwel met de respcktabele zaal van het oude stadhuis. Zaterdagmiddag wordt de tentoonstelling (zoals gemeld) officieel door de burgemeester van Zierikzee geopend, terwijl daarna vanaf vier uur het publiek toegang heeft. De expositie duurt een maand. Spijtig is het dat het publiek ge heel onvoorbereid acte de presence zal moeten geven. Zover wij juist zijn ingelicht, is er geen deskundige voorlichting bij de geëxposeerde werken, zoals in Brouwershaven wel het geval was. Deskundige voorlichting is wel de bepalende faktor bij het tot stand brengen van het vereiste con takt tussen de zielsbeleving van de kunstenaar en de aanschouwer en zeker ook nood zakelijk op het dikwijls oneven wichtige pad der hedendaagse kunst. Men wordt nu wel wat voor een fait accompli gesteld. Moderne kunst tracht geen schoonheid in de gangbare zin van het woord te ge ven maar wel te ontroeren. Egypte en Griekenland zullen vandaag niet vertegenwoordigd zijn op de conferentie over het Suez- kanaal, waar Engeland en Frank rijk de voorwaarden tot oplossing van het door Nasser geschapen conflict zullen bekend maken. De allerscherpste kanten zijn er ge lukkig in de loop van de laatste weken afgeslepen, dank zij Ame rika, dat op een schikking aan stuurt. Inmiddels treft Engeland nog steeds militaire maatregelen om haar belangen naar het oosten door het kanaal te beschermen. Nasser heeft van zijn kant ook een voorstel gedaan, nl. het bijeenroe pen van een conferentie van alle betrokken landen, teneinde een nieuw verdrag te sluiten ter ga rantie van een vrije doorvaart, waarmede de overeenkomst van 1888 zou worden bevestigd. Waar het om gaat is: wie zal eigenaar zijn van deze hartader van het wereldverkeer? Engeland en Frank rijk stellen een internationaal be heer voor. Egypte daarentegen be toogt dat het een particuliere on derneming is, maar is gestatueerd als een Egyptische maatschappij, welke aan de wetten van dat land is onderworpen. Wanneer de wes telijke mogendheden hun zin krij gen dan zou men een internationale controle willen voor de kanaal zone door een commissie uit de landen die belangen hebben bij de ze verkeersader. Rusland zal ook aan de conferentietafel verschijnen en een poging wagen uitbreiding te forceren, teneinde de zaak op de lange baan te schuiven, hoewel het te voren verklaarde de naasting door Egypte te erkennen, die vol gens haar een binnenlandse aange legenheid is. Het Suez-kanaal, dat de gelijkna mige landengte doorsnijdt, ver bindt de Middellandse met de Rode Zee. Het werd van 1859-1869 gegra ven onder leiding van de Fransman Ferdinand de Lesseps. Het kanaal is 168 km. lang, 80-125 m. breed en 11-13^ meter diep. Door dit ka naal werd de zeeweg van Engeland naar Indië ca. 40 pet. verkort. De Egyptische vorsten, Setis I en Rames II lieten in de 14e eeuw voor Chr. reeds een kanaal aan leggen dat de Nijl met de Rode Zee verbond, maar dat later weer ver zandde. Napoleon liet tijdens zijn tocht naar Egypte in 1798 een on derzoek instellen door de ingenieur Lepère. Dit plan werd niet uitvoer baar geacht, daar men vermoedde dat het niveau van de Middel landse Zee en de Rode Zee te veel verschilde, hetgeen evenwel niet het geval was. Een door de Oos tenrijker Negrelli uitgewerkt plan werd in 1856 door een commissie te Parijs aangenomen. Na de dood van Negrelli kocht de Lesseps zijn plannen en richtte de „Compagnie universelle du canal maritime de Suez" op, die een privilegie voor 99 jaar ontving. 25 april 1859 werd tr Port Said met het graven van het kanaal begonnen. 17 november 1869 had de feestelijke opening van de nieuwe vaarweg plaats. De gro te vertragingen in het scheep vaartverkeer, die ontstonden door dat in de bestaande zijbassins de vaartuigen te lang op tegenliggers moesten wachten, een bezwaar dat vooral gevoeld werd tussen El Quantara en El Ferdan was voor de Suez-kanaalmaatschappij aan leiding tot het graven van een pa rallel kanaal ter lengte van 10 km. tussen beide gepoemde plaatsen te besluiten. Dit werk werd in 1949 opgedragen aan de Amsterdamse Ballast Maatschappij en een Fran se aannemers-combinatie. Zierikzee zet zijn eerste schreden op het pad waar men het verstan delijke van zich af moet zetten en zoals gezegd, dit gebeurt nu niet geleidelijk en het zal voor velen wel wat „te veel ineens" zyn. Rijk oeuvre De tentoonstelling biedt een goed overzicht van het rijk geschakeerde werk van de Haagse kunstenaar. Psychologisch juist geplaatst vin den we de voor ieder begrijpelijke zee- en strandtaferelen, waarmee men direkt bij het betreden van de zaal wordt gekonfronteerd. Men krijgt nu niet onmiddellijk het ge voel van „wat moet ik hiermee aan". Het zijn ruige bewogen schil derijen, enkele van groot formaat. De kunstenaar heeft innerlijk heel wat moeten doorworstelen om te komen tot werkjes als „Jij en Ik": twee nauwelijks nog stoffe lijk verbonden lichamen waarvan de zielen langs elkaar heen opstij gen. Prachtig is „Solitude" („Een zaamheid"), verbeeldend een boom eiland in de IJszee. Verschuivende ijs-blauwen verkillen hier de in eenzaamheid verstikkende roerloze witte boomgedaanten. Een vorser toont Werkman zich in „De wor ding van de maan" en „Bevrijding der vogels". Nauw verbonden met het universele en het zoeken naar het „hoe en waarom" vinden we ook in „Zeeregen". Minder geslaagd is o.i. „Wereld Area's", een olie verf van groot formaat. De ge- dachtensymboliek hierin tot uiting gebracht, hadden we bij Werkman anders opgelost willen zien. Zeer mooi zijn de werken ont staan in het Tweestromenland, tus sen Eufraat en Tigris. De met bran dende oertinten haast „geboet seerde" primitieven zijn wonderlijk boeiend en fascineren de aan schouwer. Ontroerend mooi is het portretje „Angeline", dat prijkt naast een fors opgezet op de rug gezien naakt. In dit bestek mag niet ongenoemd blijven het monu mentale „Romeinse tempels". De tentoonstelling biedt voorts enkele hout- en steenplastieken. Zeer mooi is de (houten) groep „De Keuzeman", met de twee schulde loos aanleunende oerwijfjes. Boei end zijn ook „De zwarte Prins" en de „Negerbassist". Wy hopen dat dit goede initia tief tot het exposeren van heden daagse beeldende kunst de mu seumkommissie tot voldoening zal mogen strekken. Noodzakelijk is wel dat men zal trachten het pu bliek ook juiste voorlichting te doen geven, dit zal eerst recht de kloof tussen kunstenaar en publiek kunnen verkleinen. Zoals wy vernamen ligt het in de bedoeling in Zierikzee regelmatig tentoonstellingen te organiseren en deze zullen eerst dan tot hun recht kunnen komen. Particulier gebruik nog dit jaar Sedert woensdagmorgen is het mogelijk van Engeland uit (met doorverbinding dus ook uit elk an der Europees land en zelfs tot In dia) via de gewone telefoonlijnen met Amerika en Canada te telefo neren. Tot nu toe bestond er slechts radio-telefonische verbinding, die uiteraard aan weersinvloeden on derhevig is en soms weg kan zak ken, maar woensdagmorgen is de laatste hand gelegd aan de voltooi ing van de tweede onderzeese ka bel, die van Oban, aan de Schotse westkust naar Clarenville, op New- Foundland, loopt. In de zomer van'het vorige jaar heeft het Britse kabelschip „Mo narch" in ruim drie maanden tijd de eerste kabel gelegd, die een eenzijdig gesprek mogelijk maakt, doch thans kan men een normaal gesprek in beide richtingen voeren. De installatie maakt een frequen tie van 36 gesprekken tegelijk mo gelijk. Het werk is uitgevoerd als een gezamenlijk project van En geland, de Verenigde Staten en Ca nada, en kostte ruim 150 miljoen gulden. De kosten van lijntelefonie zul len niet hoger zijn dan die van de tot nu toe gebruikte radiotelefonie. Ook in ons land zal men van de verbinding gebruik kunnen maken, maar volgens een nader bericht Zeven Nederlanders zijn dinsdag gedood en ongeveer 30 anderen wer den gewond, toen in de buurt van de Duitse stad Ulm de autobus, waarmee zij van het stadje Allgau, waar zij hun vacantie hadden door gebracht, naar Nederland terugreisden, in botsing kwam met de aan hangwagen van een zware vrachtauto, die in een bocht plotseling moest remmen en naar de linkerweghelft slipte. - De foto geeft een beeld van de volkomen vernielde bus, waarvan de chauffeur op wonderlijke wijze met de schrik vrij kwam. De chauffeur van de Duitse vrachtauto is in arrest gesteld. Meer toeristen.... meer problemen V.V.V. Burgh-Haamstede werkt onder hoogspanning V.V.V. Burgh-Haamstede draait op volle toeren. Het is geweldig druk; er zijn wéér meer badgasten dan vorige jaren. De man, die dat dagelijks onder vindt (we zouden haast kunnen zeggen aan den lijve) is bijv. de kantoorhouder der P.T.T., de heer J. J. Kosten. Hij heeft hele dagen de handen overvol om alles te ver werken. Het kantoor is het onont beerlijke centrum, dat voor hon derden vreemdelingen het dage lijkse „nieuwsbureau" is met meest blijde doch uiteraard ook wel eens droeve tijdingen. Ook de midden standers worden druk gefrequen teerd door de meer dan 3000 gas ten die nog in de Westhoek ver toeven. Aardig is wel te vernemen dat de mensen meer eten dan vorig jaar. De oorzaak hiervan wordt ge zocht in het slechte weer. Men drinkt dan wat meer koffie in de honderden tentjes of zomerhuizen en allicht neemt men er wat ex tra's bij. Per slot van rekening is men toch met vakantie! De deur staat niet stil Dagelijks wordt de secretaris van V.V.V., de heer C. A. Hartog, nog overstroomd met aanvragen. Sinds 1 januari van dit jaar heeft men op het kantoor 1040 schrifte lijke verzoeken om inlichtingen of logies e.d. behandeld. De deur staat niet stil en de telefoon ratelt de gehele dag. Het kommentaar van iedere badgast is: „We wisten niet dat het hier zo mooi is en we ko men vast weer eens terug!" Uiter aard is dit zeer verheugend. Im mers de belangrijkste pijlers waar de welvaart van Schouwens West hoek op steunen, zijn vreemdelin genverkeer en fruitteelt. Steeds meer mensen ontdekken Schouwen, men praat er eens over met vrien den en kennissen die ook eens een kijkje komen nemen en zo valt er een gestadige uitbreiding van het vreemdelingenverkeer te konsta teren. Dit schept evenwel ook de no dige problemen. De ménsen moeten onder dak worden gebracht en zo als wij vernamen is het in dit ver band wel spijtig dat niet meer men sen in Burgh of Haamstede bad gasten onderdak willen verlenen. Voortdurend moeten er worden af gewezen, terwijl V.V.V. toch gaar ne nog meer mensen zou willen ontvangen. Het zou ook de belangen van hpt toeristenbedrijf uitermate ten goe de komen als er eindelijk eens een goede regeling gevonden werd voor de verhuur aan gasten van de Oostenrijkse woningen. Hierin zouden heel wat mensen onderdak kunnen worden gebracht. Het is een probleem dat dringend om een oplossing vraagt. Grondaankopen Het is gebleken dat veel gasten er toe overgaan om zich een blij vende woning te laten bouwen in de Westhoek. Hiertoe zijn verschil lende aanvragen voor grondaan koop voor huizenbouw ingekomen. Dit zijn voornamelijk gasten die van Reuter kan het vrijgeven van de kabel voor particulier gebrujk nog tot het eind van dit jaar op zich laten wachten, in verband met vele nog te nemen proeven. niet alleen in het seizoen van Schouwen's schoonheid willen nieten doch ook op andere hoog tijdagen, als Pasen bijv., enige tijd hier willen verblijven. Vele evenementen heeft V.V.V. georganiseerd tot (zoals uit de re- akties wel is gebleken), grote vol doening van de gasten. Men moest ook rekening houden met het feit, dat de jaarlijkse winkelweek is ko men te vervallen, zodat V.V.V. de handen uit de mouwen stak om de gaatjes te vullen. Ook in het V.V.V.-bedrijf illus treren de cijfers de feiten. Vorig jaar is naar schatting 3 miljoen gulden in de Westhoek (hierbij is RenesSe inbegrepen) door vreem delingen „achtergelaten". Geraamd wordt dat voor Burgh en Haam stede dit jaar wel 1miljoen gul den door vreemdelingen wordt om gezet. Verklaring van premier in parlement Premier Ali Sastroamidjojo heeft woensdagavond in het parlement verklaard, dat het Indonesische le ger had getracht de minister van Buitenlandse Zaken, Ruslan Ab- dulgani, aan te houden, enige uren voordat hij naar Londen zou ver trekken voor de besprekingen over het Suezkanaal. De premier zei, dat hij chef-staf, Nasution, had opgedragen maatre gelen te nemen, die Abdulgani in staat zouden stellen volgens plan naar Londen te vertrekken. Ali Sastroamidjojo zei, dat „ze kere elementen" gepoogd hadden, „politieke winst" uit de zaak te slaan, de regering ten val te bren gen en verdeeldheid in de strijd krachten te veroorzaken. De premier zei voorts, dat de re gering de corruptie „objectief" en zonder aanzien des persoons of hun positie zou bestrijden. De minister van Justitie zou „zo spoedig mogelijk" een wetsontwerp tegen corruptie opstellen. Een toenemend aantal Italiaanse mijnwerkers in België vraagt pas poorten aan om België te kunnen verlaten, een en ander in verband met de ramp in de steenkolenmijn bij Marcinelle. Volgens een mededeling van de Italiaanse ambassade zijn er op een consulaat in één dag 176 aanvragen voor paspoorten gedaan, een onge woon hoog aantal. Italiaanse industrieën hebben bo vendien werk aangeboden aan Ita liaanse mijnwerkers, die nu nog in België zijn. Noorwegen is het eerste land waar de kunstmatige inseminatie op varkens is toegepast. In maart is men ermee begonnen en in meer dan 70 procent van de gevallen zijn er gunstige resultaten mee be haald. Dit is meegedeeld in een vergadering van de Noorse vereni ging van veeartsen. De Amerikaanse weerkundige dienst heeft meegedeeld dat de wervelstorm „Betsy" in het gebied der Antillen de oorzaak is geweest van de dood van tenminste dertig personen. Op de eilanden Porto Rico, Gua deloupe en Sainte Croix zijn resp. 12, 16 en 2 personen om het leven gekomen. Voorts heeft deze wervelstorm buitengewoon grote schade aange richt. Alleen op Porto Rico zijn 20.000 huizen vernield en een even groot aantal ernstig beschadigd. Als gevolg van een verbreken der verbindingen is de omvang der op de eilanden Saint Thomas en Marie Galante aangerichte schade, nog niet bekend. EERST OP DE FOTO DAN OP DE BON Vandaag is een nieuw ap paraat om de verkeersvei ligheid te verhogen in ge bruik genomen. De gemeente Wassenaar heeft er de pri meur voor Nederland van. Een politiewagen zal van heden af, voornamelijk op de drukste weg van Nederland, de rijksweg Amsterdam Den Haag, rijden, uitgerust met een traffipax. En met deze traffipax zullen ver keersovertredingen, begaan bij dag of nacht, worden gefotografeerd. De foto's zullen de identiteit van de overtreder onthullen, omdat het autonummer duidelijk te lezen zal zijn. In de politie auto zijn twee camera's in gebouwd, één met een nor maal objectief waarvan de foto's een overzicht zullen geven van de verkeerssitu atie en een camera met een telelens, die een onderdeel van de situatie weergeeft. Op de foto's van de camera met telelens zijn de num mers der motorrijtuigen nog duidelijk te lezen als het ge fotografeerde voertuig zich op een afstand van veertig tot vijftig meter bevindt. tot vrijdagavond Plaatselijk regen Voor het noorden van het land: Overwegend zwaar bewolkt met /an tijd tot tijd regen. Weinig ver andering in temperatuur. Meest matige wind uit westelijke rich tingen. Voor het zuiden van het land: Zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen maar ook enkele verspreide opklaringen. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind tussen west en zuidwest. 17 aug. Zon op 5.29, onder 20.02. Maan op 17.43, onder 1.24. Volle maan: 21 augustus te 13.38. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 17 aug. 12.36 n.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 17 aug. 12.15 n.m. n.m. Springtij: 23 augustus. Doodtij: 31 augustus. Kans op regen Op de oceaan ten zuiden van de Azoren bevindt zich een stationnair goed ontwikkeld hogedrukge- bied met een uitloper, die zich uit strekt over Frankrijk tot de Bal kan. In deze uitloper is het weer droog en overwegend zonnig met middagtemperaturen van 20 tot 25 graden. Ten noorden van het lang gerekte hogedruksysteem komt een westelijke luchtstroming voor, waarmede storingen van de oceaan via de Noordzee naar Scandinavië worden gevoerd. Een kleine storing die gisteren bij Ierland was ge legen - trok in de afgelopen 24 uur snel naar zuid-Denemarken. De storing veroorzaakte nabij zijn baan overvloedige regen. In het noorden van ons land werd vanmorgen over 12 uur tijds omstreeks 10 mm regen afgetapt. In het zuiden van het land bleef het vannacht nog droog. Bij Ierland is alweer een storing aangekomen, die eveneens in oos telijke richting zal trekken. In ver band daarmede is de kans op regen ook voor morgen vrij groot. De kabinetscrisis Het kabinet der Koningin deelt mede: H.M. de Koningin heeft heden ochtend voor een conferentie op Huis ten Bosch achtereenvolgens ontvangen de heren mr. J. A. W. Burger, fractievoorzitter van de P.v.d.A., prof. mr. C. P. M. Romme, fractievoorzitter van de K.V.P., prof. dr. J. W. Zijlstra, fractievoor zitter van de A.R., drs. A. H. Kort hals, waarnemend fractievoorzitter van de V.V.D. en H. W. Tilanus, fractievoorzitter van de C.H.U. Twee en twintig niet- of slechts lichtgewonde passagiers van de Ne derlandse autobus hebben woens dagavond de terugreis naar Neder land per trein aanvaard. De bij het ongeluk om het leven gekomen zeven Nederlandse passa giers zijn in de aula op het kerk hof te Vöhringen opgebaard. Woensdag is een herdenkings dienst gehouden in VÖhringen, die door honderden inwoners werd bij gewoond, evenals het zegenen van de stoffelijke overschotten. De lijkbaren werden met een schat van bloemen bedekt. POGINGEN FAALDEN. Van bevoegde zijde verneemt het A.N.P.: „Nadat alle pogingen om de be trokkenen tot andere gedachten te brengen, hadden gefaald, is de re gering er toe overgegaan de lei ding-gevende personen in de „Partai Nasional Maloekoe Sela tan" uit de woonoorden Middel burg I, Burghsluis (op Schouwen) en Becnderribben by Steemvyk, met hun gezinnen, te scheiden van hun aanhangers en hen te doen verhuizen naar het woonoord „Oude Zeug" in de Wieringermeer. Zy zul len daar, zolang zy zich niet mis dragen, hun volledige bewegings vrijheid behouden. De verhuizing geschiedde heden (donderdag). Zij had betrekking op negen gezinnen en is zonder inci denten verlopen. Het is te betreuren - aldus gaat de mededeling van bevoegde zijde verder - dat deze maatregel tot handhaving van de openbare orde moest worden genomen en het is te hopen dat deze Ambonezen, die onder hun in Nederland verblij vende landgenoten een zeer kleine minderheid vormen, spoedig tot het besef zullen komen, dat zij zich hebben te gedragen naar de in Ne derland geldende wetten en veror deningen". Uit het Ambonese kamp Been- deribben, zo meldt de A.N.P.-cor- respondent uit Giethoorn, zijn van ochtend drie leidende personen van de Nationale Partij onze zware politiebewaking afgevoerd naar het woonoord „Oude Zeug" in de Wieringermeer. In het doorgangskamp voor Am bonezen te Arnhem, „De Golf links", barakken van het voorma lige kamp der Nationale Reserve, bevinden zich op het ogenblik tien gezinnen, afkomstig uit diverse Ambonese woonoorden in Neder land. Zij behoren tot de honderden gezinnen uit het totaal van de 17 duizend Ambonezen in Nederland, die de wens kenbaar hebben ge maakt, naar Indonesië terug te ke ren. Voor hun vertrek, dat is vast gesteld op 6 september met de „Willem Ruys", zijn deze gezin nen te Arnhem samengebracht voor het vervullen van de nodige for maliteiten en het ontvangen van instructies voor de reis. Het grootste gezin van deze re patriërende Ambonezen bestaat uit vijf personen. Er zijn vierhonderd gezinnen die op eigen verzoek zul len repatriëren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2