VEEL MUZIEK EN.... VEEL REGEN Ouddorper muzikanten speelden in dorpskiosk te Renesse üok „Nut en Uitspanning" was van de party Zaterdag bracht de muziekver eniging Concordiauit Ouddorp een uitwisselingsbezoek aan Re- nesse. Reeds om 11 uur des mor gens arriveerden de leden van het gezelschap en het voetbalelftal van Ouddorp met hun dames en een aantal belangstellenden in de ha ven van Scharendijke, waar zij na mens de V.V.V. en het fanfare corps „Luctor et Emergo" werden verwelkomd door de heren L. de Ruiter, J. P. Berrevoets en J. M. de Nooijer. Per auto ging het van Scharen dijke naar de Laone te Renesse, waar te 11.30 uur werd opgesteld en men met marsmuziek het dorp betrad. Door de zeer slechte weers gesteldheid, werd van de gebrui kelijke rondgang door het dorp af gezien. In de middaguren werd, ondanks het feit dat het bleef re genen, door de gasten uit Ouddorp een bezoek aan Renesse en omge ving gebracht. Te 15.30 uur werd door „Concordia" vanaf hotel „Het wapen van Zeeland" 'afgemar cheerd naar het sportterrein in de Laone om daar zijn medewerking aan de voetbalwedstrijd tussen Re nesse en Ouddorp te verlenen. Daar het gedurende de wedstrijd weer ging regenen, waardoor de wedstrijd zelfs 25 minuten voortijd moest worden afgelast, viel ook dit programmapunt volkomen in het water. Gelukkig ging het weer in de avonduren wat opklaren en te 7 uur arriveerde het muziekgezel schap „Nut en Uitspanning" uit Zonnemaire te Renesse. Door „Con cordia" en „Nut en Uitspanning" werd hierna gezamenlijk, onder de tonen van vrolijke marsmuziek een rondgang door de gemeente ge maakt. Bij terugkomst op het dorp concerteerde „Concordia" in de dorpskiosk. Onder aandachtig ge hoor werd tot 8.30 uur een aantal muzieknummers ten beste gegeven. Aan het slot van het concert bracht de voorzitter van de attractiecom missie V.V.V. Renesse, de heer L. de Ruiter, woorden van dank aan het adres van „Concordia" voor hetgeen het gezelschap, ondanks de slechte weersgesteldheid, op deze dag te Renesse heeft geboden. Hier na dankte de voorzitter van „Con cordia" voor de buitengewoon pret tige ontvangst welke hem en zijn gezelschap te Renesse ten deel was gevallen en de goede samenwer king. Hierbij sprak hij de wens uit dat ook in de toekomst de samen werking tussen Renesse en Oud dorp bestendigd mag blijven. Hier na gaven een viertal dames uit Ouddorp in de dorpskiosk een aan tal liedjes begeleid met mandoline- muziek ten beste, wat, gezien de stilte en het hartelijk applaus na afloop der nummers, door het aan wezige publiek ten zeerste op prijs werd gesteld. Te 9 uur aanvaard den de gasten per bus over Brui- nisse, dit vanwege het lage tij, vol daan de thuisreis. Tot slot van deze avond gaf „Nut en Uitspanning' uit Zonnemaire nog een concert dat uitstekend was verzorgd. Aan het slot sprak de heer L. de Ruiter hartelijke woorden van dank voor de prima wijze waarop dit concert ten beste werd gegeven. „Fantezei-pakje" Opa Boidin, één van de hon derdjarigen in Den Haag heeft aan de gemeenteraad een brief geschreven. Hij schrijft dat hij honderd jaar is en de dertigste augustus jarig wordt. „Ik heb een blad gekregen", zo zegt hij verder in de brief, „dat we zelf on ze kleren moeten kopen. Daar heb ik geen geld voor en nu wil ik vriendelijk vra gen of ik voor mijn verjaar dag niet een fantezei pakje zou mogen krijgen, dat zou mij tot grote vreugde zijn. De honderdjarige, die in het rusthuis „Bosch en Duin" in Scheveningen woont vertelt nog: „Ik heb een mooie brief ontvangen van Hare Hoogheid de Koningin en dank van de Prinses Wilhel- mina. Ik schreef aan Hare Hoogheid Wilhelmina ik ben één dag vroeger als uwe Hoogheid maar wil u mij dit niet ten kwade didden want de mensen zeggen de ouder dom ga voor. Daar heb ik een vriendelijk antwoord op gekregen". Landbouw en veeteelt Een fokveedag is geen vetveedag Binnen enige weken worden in vele streken van Nederland weer keuringen van fokvee gehouden. Door op deze wijze een gezonde na ijver bij de inzenders op te wek ken, bereikt men goede resultaten. De faam van ons fokvee (type en opbrengst) breidt zich mede hier door nog steeds buiten de lands grenzen uit. De inzenders en ook anderen weten dat een goede conditie soms het keuringsresultaat gunstig kan beïnvloeden. Op sommige bedrij ven worden daarom in deze tijd de in te zenden dieren extra goed op gepast (bijv. door bij voedering), ja niet zelden te goed opgepast. Het gevolg is dan, dat het vee in te vette conditie de keuringsring bin nengeleid wordt. Het resultaat is meestal averechts. Een ervaren jury is heel voorzichtig bij de be oordeling van zulke dieren en rondt gauw naar de benedenzijde af. De kosten van de bijvoeding ko men er door het keuringsresultaat dus niet uit. Ook de melkop- brengstverhoging is daarvoor niet groot genoeg. Bovendien is een te goede conditie ongewenst voor fok vee. Conditieverbetering met het oog op de naderende keuringen kan alleen zin hebben als het vee te mager is. Doel moet zijn een fok- dier voor te brengen in een nor male, fleurige conditie. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Zilveren jubileum G. van Ballegooijen De heer G. van Ballegooijen, ad junct-inspecteur van de Raad van Arbeid te Middelburg, zal op vrij dag 17 augustus a.s. 25 jaar aan deze instelling verbonden zijn. waarvan 19 jaar met standplaats Zierikzee van het district Schou- wen-Duiveland. De heer van Ballegooijen be weegt zich in ruime mate op 't ge bied der sociale verzekering. Hij is sinds 1946 bestuurslid van het Al gemeen Ziekenfonds „Schouwen Duiveland", waarvan hij sinds 1951 secretaris is. Vanaf 1948 is de ju bilaris bestuurslid van de Stichting Ziekenhuisverpleging „Schouwen- Duiveland". Voorts is de heer van Ballegooijen lid van het dagelijks bestuur (penningmeester) van de Stichting tot bevordering van de schooltandverzorging op ons eiland. KERKWERVE - Woensdagavond 8 uur komt de gemeenteraad in openbare ver gadering bijeen. DREISCHOR Oud-papier-actie „Crescendo" Het harmoniegezelschap „Cres cendo" hoopt zijn papieractie voort te zetten door vrijdagavond a.s wederom oud papier in te zame len. De bevolking wordt hierbij verzocht haar medewerking bij de ze actie te willen verlenen. OOSTERLAND Kooiker Nouwen ter aarde besteld Zaterdagmiddag vond alhier de teraardebestelling plaats van de te Tilburg in de ouderdom van 51 jaar overleden heer J. Nouwen. De heer Nouwen is enige jaren hier als kooiker op de Eendenkooi van ba ron Schimmelpenninck v. d. Oye werkzaam geweest en heeft zich doen kennen als een zeer bekwaam kooiker, die op deskundige wijze de Eendenkooi heeft gemoderni seerd. Tijdens de narampse tijd heeft hij als ploegbaas de leiding van o.m. de zg. houtploeg gehad. Nu door de herverkaveling de Een denkooi kwam te vervallen en er een nieuwe kooi gemaakt is op het eind van het Blindewegje is het weer de heer Nouwen geweest die met zijn rijke ervaring de werk zaamheden heeft geleid. Nadat hij persoonlijk nog zijn lokeenden heeft overgebracht naar de prach tige nieuwe Eendenkooi is hij ziek geworden en is hij helaas overle den. Zodoende is zijn wens eens op de nieuwe kooi werkzaam te mogen zijn niet in vervulling kun nen gaan. SIRJANSLAND Werkzaamheden aan Ver.-gebouw vorderen De werkzaamheden aan het Ver enigingsgebouw vorderen gestadig. Had men vorig jaar, toen men hier aan begon, goede hoop dat het dit voorjaar afgeleverd zou worden, het ziet er naar uit dat dit nog wel enige tijd duren zal. Met het af schilderen is men evenwel reeds begonnen. Doch behalve dit moet er nog een tegelvloer worden ge legd, benevens de muren van lo kaal en toiletten die nog met be- tonemaille moeten worden afge werkt. Er is wel kans dat men dit najaar er gebruik van kan maken. Dragline zakte in gedempte sloot Terwijl een dragline van groot formaat van de firma Droog uit Kolhorn Sirjansland passeerde, ge raakte "deze voor het kerkhof van het wegdek op de gedempte sloot aldaar. Door het enorme gewicht van de dragline zakte deze weg. Het was onmogelijk op eigen kracht uit het isolement vrij te ko men. Met behulp van een G.M.C.- auto, die men op het weiland van de landbouwer Struijk had ge bracht, kon men na grote inspan ning de dragline weer op de weg brengen. LAATSTE NIEUWS De brandende mijn „Het bittere bart" Dertig nieuwe lijken gevonden? Dinsdagochtend om 7 uur waren er 21 lijken naar boven gehaald. Tot dusver konden er slechts zes van geïdentificeerd worden. De identificatie geschiedt aan de hand van het medaillenummer dat over eenstemt met dat van de lamp, die de mijnwerkers bij zich droegen. Voorts wordt vernomen dat 30 nieuwe lijken gevonden zouden zijn in een galerij nabij de verdieping 835 meter. Op de verdieping 907 slaagden dinsdagochtend de redders er in de galerij voldoende te verbreden, zodat de instorting die hen belet de hellende gang te bereiken, die toegang verschaft tot de lager ge legen verdieping (van 975) kan worden opgeruimd. Wanhopige vrouwen In de afgelopen nacht hebben zich bij de mijn te Marcinelle weer incidenten voorgedaan. Wanhopige vrouwen, van wie er enkele al bijna een week vrijwel onafgebro ken de wacht bij de hekken hou den, in afwachting van nieuws over hun verwanten, geraakten buiten zich zelf, toen tachtig lijken uit de mijn naar boven werden gebracht. Groepen mannen riepen beledigin gen aan het adres van de bedrijfs leiding, omdat zij de familieleden van de ingesloten mijnwerkers in onzekerheid over het lot van hun verwanten zou laten. De identificering van de stoffe lijke resten wordt bemoeilijkt dooV het feit, dat zij werden gevonden in schachten waar temperaturen tot zestig graden Celsius heersten. De slachtoffers werden aangetrof fen in galerijen op 835 en 907 m diepte. Mijnwerkersvrouwen kussen de kist van één der omgekomen man nen voordat deze in het graf wordt neergelaten. ONDERWIJS Lagere Tuinbouwschool te Haamstede Voor het toelatingsexamen voor de Lagere Tuinbouwschool slaag den. Kees Beije, Louw Baumann, Adri Capelle, Rinus van Driel, Ad Slager, Kees van Vessem, Jan v. d. Zande, Joop v. d. Zande allen te Haamstede; Jan Overbeke, Burgh en Corrie Verton te Renesse. Voor degenen, die zich nog aan melden, zal eind augustus nog ge legenheid worden gegeven een toe latingsexamen af te leggen. Bevorderd naar de 2e klas: J. M, van Driel, H. Fondse, C. A. Land man, H. C. J. Wandel te Haam stede en W. O. Hoogerhuis, Renesse Bevorderd naar de 3e klas: L. Baumann, J. L. de Munnik, M. H. Slager, A. v. d. Zande te Haam stede en P. L. Dalebout, Noord- welle. Bevorderd naar de 4e klas: A. J. v. d. Cingel en J. A. de Vrieze te Haamstede, J. J. Braai, Noordwelle en A. Kenters, Burgh. Schouwen en Duivelandse sportspicgel Zierikzee I leed eervolle nederlaag tegen Alliance. Renesse bleef in vriendschappelijke wedstrijd Ouddorp de baas. Interessante tafeltenniswedstrijd te Renesse. Wandeltocht te Haamstede werd een succes. De hengelaars by Haamstede hadden een „zware dobber" Zoals algemeen mocht worden verwacht raakte Zierikzee in de wedstrijd tegen Alliance uitgebe- kerd. Toch behoeft Zierikzee door deze vrij grote (10-2) nederlaag ze ker niet in zak en as te zitten. In de eerste plaats moet niet verge ten worden dat Alliance 2 klassen hoger in de competitie uitkomt dan Zierikzee en daarnaast was het verschil in het veld zeker niet zo groot als in de doelpunten tot uiting werd gebracht. Alles bij el kaar zijn de bekerwedstrijden voor Zierikzee zeker een nuttige oefe ning geweest voor de a.s. compe titie. Naar wij vernemen zal ook de Vlaardingse 2e klasser VCS bin nenkort nog in een oefenwedstrijd tegen Zierikzee in het veld komen. Dat ook Zierikzee II, dat voor het le elftal inviel, in de nederlaag wedstrijd tegen de 4e klasser Hal steren geen succes zou boeken was te voorzien. Met 6-1 bleven de Bra banders duidelijk in de meerder heid. Zierikzee III dat in een vriendschappelijke wedstrijd tegen Halsteren II in het veld kwam ver loor met 5-0. Zaterdagmiddag speelde Renesse in de stromende regen een vriendschappelijke wed strijd tegen Ouddorp. De duinbe woners, die na hun tot tweemaal toe mislukte poging om in de KN VB te komen, hun taktiek in het elftal aan het wijzigen zijn, wisten met 5-2 in de meerderheid te blij ven. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Leimuiden (toez.): kand. P. H. Borgers, Apeldoorn; te Akersloot-Limmen: vikaris J. Os kamp, Heemstede. Bedankt voor Opheusden: A. J. Wijnmaalen, Maartensdijk. Ger. Kerken Beroepen te Goënga c.s.: kand. C. E. van den Broek, Baarn. Aangenomen naar 's-Gravenhage west: W. v. d. Linden, Rotterdam- Kralingen. Ger. Kerken (art. 31 K.O.) Aangenomen naar Breulcelen: E. R. Postma, Blokzijl; naar Bunscho ten-Spakenburg: G. Zomer, Vrou wepolder. Bedpnkt voor Heemse en voor Leerdam: G. Zomer, Vrouwepolder. Chr. Ger. Kerk Beroepen te Hoogeveen: K. J. Vlema, Midwolda (Gr.). Ger. Gemeenten in Nederland NIEUWERKERK. Woensdag 15 augustus half acht: ds. M. v. d, Ketterij uit Alblasserdam. MARKTBERICHTEN Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 13 augustus. Bin nenlandse granen, officieuze note ringen per 100 kg. franco Rotter dam. Voedergranen - nieuwe oogst Zomergerst - van zeer uiteenlopen de kwaliteit - van f 23-26; Winter- gerst - naar kwaliteit en droogte f 24-25. Peulvruchten - oude oogst Groene erwten tot f 60; Schokkers tot f 56; Bruine bonen tot f 51. Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. Afdeling Zierikzee Veiling van 13 augustus 1956. Tomaten A f 45-48, id. B f 43- 44, id. bonken f 41, id. ong. f 39; Postelein f 16-20; Princessebonen II f 35-48; Stamsnijbonen II f 50- 56; Eerstelingen (bonken) f 12; Kroten f 11; Rode kool f 14; Groe ne kool 22; Oomskinderpeer C f 46, id. Hh f 20; Yefïow Transp. A f 51- 54, id. B/C f 38-42, id. Hh f 25-31 id. val f 14-21; Earley Laxton gesch. f 63; per 100 kg. Komkommers f 16; Netmeloenen f 105-117; per 100 stuks. Zowel door de V.V.V. te Haam stede als te Renesse wordt bij het samenstellen der attractie-pro gramma's in de laatste tijd de no dige plaats voor de sport inge ruimd. Te Renesse speelde in het Dorpshuis de tafeltenniskampioen van Schouwen-Duiveland Vasseur een wedstrijd tegen de hoofdklasse speler Paulusse. Op eervolle wijze en met een klein verschil moest Vasseur in zijn tegenstander zijn meerdere erkennen. Buitengewoon veel succes kende ook de wandel tocht welke te Haamstede werd georganiseerd, daar 187 deelnemers het eindpunt wisten te bereiken. De hengelsport, die sinds kort op ons eiland in groepsverband wordt beoefend, begint steeds meer vaste grond onder de voeten te krijgen. Ondanks het zeer ongunstige weer waren zaterdag 43 deelnemers bij de wedstrijd aan het strand bij de vuurtoren aanwezig om te trach ten een visje te verschalken, wat verschillende hunner inderdaad mocht gelukken. Nederland heeft het gezondste volk 700.000 mensen boven 65 jaar Nederland kan weer een rekord boeken! Het is statistisch uitge maakt dat wij, hier in Nederland, het oudste en gezondste volk ter wereld zijn. Oudste in die zin, dat ons Nederlanders een langer leven beschoren is dan enig ander volk ter wereld. Wij mannen worden gemiddeld 70 jaar; onze Neder landse vrouwen (het zwakke ge slacht!) winnen het nog, want zij slaan ons met het cijfer van ruim 71 jaar. De meeste Nederlanders worden nog veel ouder omdat er nog altijd velen zijn die het, ondanks alle hygiënische en sociale zorgen, niet zo ver brengen, terwijl het snel verkeer steeds meer slachtoffers eist en zelfs de knapste doktoren en de beste geneeskundige verzor ging niet alle kwalen kunnen ge nezen en omdat er nog altijd men sen zijn die roekeloos met hun lichaam en gezondheid omspringen en zo hun levenseinde verhaasten. Er komen dus steds meer oudere mensen in ons land - in andere landen trouwens ook, maar in min dere mate - zodat de verzekerings maatschappijen als regel het op 75 jaar houden. De eeuw der bejaarden Wij zijn deze eeuw begonnen met haar de eeuw van het kind te noe men. Het begint er echter meer en meer op te lijken, dat zij minstens evenzeer de eeuw der bejaarden zal worden. Hoe meer oude men sen er komen, hoe meer het pro bleem van de ouderdom zorg en belangstelling vraagt. In materiële zin in de eerste plaats. Nog altijd gaat men bij de pen- sioenering uit van de 65-jarige leef tijd, hoewel volgens deskundigen de man en de vrouw van 65 jaar in deze tijd flinker en gezonder zijn en nog een langer leven voor zich hebben dan de gemiddelde man of vrouw van een halve of driekwart eeuw geleden. Er zijn nu reeds 700.000 mensen in ons land ouder dan 65 jaar en men berekent dat hun aantal eer lang het miljoen zal bereiken, of bijna tien procent van de gehele bevolking. Van die boven 65-jari- gen zijn en zullen steeds meer zijn het grote merendeel vrouwen, om dat zij langer leven en een steeds groter aantal daarvan zal bestaan uit weduwen. SPORT KORFBAL S.D.K.B. Het programma voor deze week luidt: Vrijdag 17 augustus: 3e klasse B: DSS II-NOAD II (7.15 uur). Zaterdag 18 augustus: le klasse: Zeemeeuwen I-Brouwershaven I (6.30 uur). 2e klasse: NO AD I-SVOWK I; DOSKO I-DES I; Burgh II- WIK I (6.30 uur). 3e klasse B: Brouwershaven HI DES II (6.30 uur). Een ontploffing in een café van Grand Junction, in de Ameri kaanse staat Colorado, heeft een aantal personen - de schattingen lopen uiteen van zes tot negentig - het leven gekost terwijl een der tigtal werd gewond. SPORT Renesse behaalde verdiende overwinning op Ouddorp (5-2) Strijd vroegtydig gestopt wegens harde regen Onder zeer slechte weersgesteld heid wist Renesse een verdiende over-winning op Ouddorp in de wacht te slepen. Voor het eerst werd in deze wedstrijd door Re nesse met een stopperspil gespeeld. De verdediging bleek nu reeds aan zienlijk aan kracht te hebben ge wonnen, daar P. Jonker op uitste kende wijze de taak van stopper- spil vervulde. Wel werd nog te veel door de halfspelers de tac tische fout gemaakt om te ver op te dringen, waardoor de backs zo wel tegenover de buiten- als de binnenspelers kwamen te staan. Door deze tactische verandering bleek de voorhoede zeker niet aan productiviteit te hebben ingeboet,- al leek ons de rechtervleugel ge vaarlijker dan de linkervleugel. Vóór de wedstrijd bood de aan voerder van Ouddorp zijn collega bloemen aan, waarna de doelver- dediger van Ouddorp aan de doel verdediger van Renesse eveneens bloemen aanbood. Reeds direkt na de aftrap nam Renesse het spel volledig in han den en het Ouddorp-doel kwam onder zware druk te staan. Nadat W. Verseput door gladheid van het terrein een mooi kansje had ge mist, gaf hij van dichtbij de doel- verdediger geen schijn van kans (1-0). Even later is het dezelfde speler die in het strafschopgebied de bal te pakken krijgt en onhoud baar inschiet (2-0). Een hard schot van Verboom gaat rakelings over de lat. Bij enkele tegenaanvallen weet de verdediging goed in te grijpen en het terrein te zuiveren. Bij een voorzet van links laat Vas seur de bal tactisch lopen voor Verseput, die de stand op 3-0 brengt. De doelverdediger der be zoekers weet dan enige malen goed in te grijpen. Aan de andere zijde weet Korsman een schot van dicht bij goed te stoppen. Rechtsbuiten J. Verboom slaagt er dan in door de verdediging te breken en langs de uitgelopen doelverdediger schiet hij in het verlaten doel (4-0). Oud dorp zet hierna enige gevaarlijke aanvallen op en het is de links binnen die uit één hiervan on houdbaar Korsman weet te pas seren. Na de rust is Renesse in het veld weer iets sterker, maar de aanval len worden te veel door het mid den opgezet, waardoor de verdedi ging der bezoekers steeds de gele genheid krijgt om weer in te grij pen. Toch is het Vasseur die er in slaagt de voorsprong op te voeren, als de linksback te zacht op zijn doelverdediger terugspeelt en hij de bal weet te onderscheppen (5-1). Enige corners voor Renesse leve ren niets op, daar de verdediging bijtijds het gevaar weet te keren. Met een mooi en hard schot brengt de linksbuiten van Ouddorp de stand op 5-2. Daar het steeds har der ging regenen, staakte scheids rechter v. d. Werf - zeer terecht - 25 minuten vóór tijd de wedstrijd. DE BROEDERSCHAP VAN DE BRONZEN DRAAK 114. In korte woorden vertelt Aram hoe Aiglon, de roofridder, de dood in de golven gevonden heeft. „Maar laten we nu eerst prins Balthazar gaan opzoeken", besluit hij dan, „ik heb hem veel onrecht aangedaan, laten we hopen dat hij het vergeten wil". Als zij de hoofdgang van het kasteel betreden, zien zij juist dat twee lansknechten prins Angelo naar de kamer leiden, waar de andere drakenridders gevangen zitten. Met gebogen hoofd gaat de valse prins naar binnen, waarna de wachters de deur hard dichtslaan en er de grendels voorschuivenOp dat moment komt prins Balthazar de gang inlopen. Als hij Aram ziet, loopt hij haastig op hem toe en steekt vriendschappelijk zijn hand uit. „Heer Aram, ik ben u veel dank verschuldigd voor de wijze waarop gij mijn broeder ontmaskerd hebt. Kunt ge het mij vergeven, dat ik u des tijds in het kasteel van graaf Bizzi in het gezicht sloeg?" - „Als gij mij vergeeft, dat ik zo lang de zijde van Angelo koos", zegt Aram lachend en een stevige handdruk bezegelt hun vriendschap.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 3