Een wagenbestuurder erft een villa NASSER'S DAAD VEROORZAAKT EEN ERNSTIGE CRISIS IN DE MEESTE LANDEN VAN WEST-EUROPA IS DE OLIESITUATIE NORMAAL Bank van lening brandde uit, maar de boeken werden geborgen Het K.N.M.I. verwacht Vertrek van minister Abdulgani naar Londen bijna verhinderd De kwestie van het Suezkanaal „Nationalisatie" heeft een politieke inslag De Egypische regering heeft het secretariaat-generaal van de V.N. zijn tegenvoorstel inzake de ka naalkwestie doen toekomen, welk voorstel een plan bevat dat In een internationale conferentie de Con ventie van Konstantinopel over de vrije doorvaart in het Suezkanaal zou moeten worden herzien. Het communistische blok, Ara bieren en enkele Aziatische landen steunden de door Nasser voorge stelde Suez-conferentie, terwijl di plomaten van de twee-en-twintig landen, die donderdag de confe rentie van Londen zullen bijwonen, zijn inmiddels afgereisd. Zo heeft de Australische minister van Bui tenlandse Zaken, Richard Casey, onderweg naar Londen, te Singa pore verklaard, dat „Nasser's wei gering de besprekingen in de En gelse hoofdstad bij te wonen, de zware verantwoordelijkheid, die Egypte reeds draagt voor zijn be lediging van internationaal aan vaarde gedragsmaatstaven, nog ernstiger maakt". Maar toch zei Casey het voorstel van een tweede conferentie „interessant" te achten. De Amerikaanse ambassadeurs in Parijs, Moskou en Londen zullen bij de komende conferentie deel uitmaken van de Amerikaanse de legatie, die meer dan twintig man sterk zal zijn, tot nu toe de sterk ste afvaardiging' die ooit de Ver. Staten op een internationale con ferentie heeft vertegenwoordigd, wat wel wijst op de belangrijkheid en de ernst die Amerika aan deze besprekingen hecht. Belastingen in Z.-Afrika laagste ter wereld In antwoord op sommige klach ten, dat een onnodige druk op de belastingbetaler in Zuid-Afrika ge legd wordt, heeft de - thans afge treden - minister van Financiën. E. H. Louw verklaard, dat de Zuid- Afrikaanse belastingen de laagste in de wereld zijn. Bij een inkomen van f 11500 per jaar betaalt een gezin met drie kinderen geen in komstenbelasting. Belg schoot ongewild op Nederlanders Een inwoner van Wezet, die zich met een 6 mm. buks oefende in het vogelschieten, heeft ongewild twee Nederlandse toeristen, die op een bank nabij de brug te Wezet zaten te rusten, geraakt. Een van hen, de 16-jarige J. F. werd in de buik ge troffen, en moest in het ziekenhuis te Maastricht geopereerd worden. Zijn broer, de 15-jarige W. F. werd aan de arm getroffen. Het is niet bekend, wie het schot heeft gelost. Geneesheer-directeur verongelukt Bij een auto-ongeluk tussen Ge- mert en Boekei is de 38-jarige dr. G. A. H. M. W., geneesheer-direc teur van de psychiatrische inrich ting voor r.k. mannen „St. Serva- tius" te Venray, om het leven ge komen. Zijn echtgenote en een in de auto zittend nichtje werden niet ernstig gewond; een ander nichtje werd zwaar gewond. De door dr. W. bestuurde auto reed tegen een boom. De bestuur- derd werd uit de wagen geslingerd en was direct dood. Mevr. W. en de twee meisjes zijn naar het zie kenhuis in Helmond vervoerd. De ouders van een der meisjes zouden juist maandag van een vakantie- tocht uit Oostenrijk terugkeren. Molens brengen toeristen vreugd Het unieke polder- en rivieren gebied van de Alblasserwaard, spe ciaal de Kinderdijkse hoek tussen Lek en Noord zal de komende vier zaterdagmiddagen vele toeristen gelegenheid geven het hart op te halen aan ruim twintig grote draai ende watermolens. Het zijn de acht stenen „bovenkruiers" van de boe zem Nederwaart, de acht, even eens in een „gang" staande „acht- kanters" met hun met riet bedekte rompen van de boezem Overwaard, de witte watermolen van de pol der Blokweer en enige molens uit de naaste omgeving. Door samen werking van Provinciale Water staat, Provinciale V.V.V. en de heemraden is het gelukt een proef te nemen met dit eerste toeristische molen-evenement, dat landgenoot en vreemdeling in verrukking hoopt te brengen. Reeds vonden Zwitsers, Amerikanen, Belgen en Duitsers een weg via Schoonhoven of Alblasserdam naar dit hoekje van Nederland waar de meeste watermolens op korte afstand van elkaar de wieken laten suizen. Amerika is het volledig eens met Engeland en Frankrijk, dat er „in ternationale middelen" moeten ko men om te verzekeren dat het Suezkanaal als een vrije, open en veilige internationale waterweg blijft functioneren. Kolonel Nasser's daad heeft, zo verklaarde de Australische premier Menzies, een crisis veroorzaakt, die ernstiger is dan elke andere na het einde van de tweede wereldoorlog. Het kanaal is niet door Egypte ge graven. Het was een Fransman die het plan ontwierp en het product van de geldelijke middelen van een internationale maatschappij. De „nationalisatie" is slechts een term met politieke betekenis. Wat Nas ser deed was, om het precies uit te drukken, het niet ex'kennen van Egypte's contractuele verplichtin gen volgens de concessie en dat zonder voorafgaand overleg en zonder overeenkomst. Ingezonden mededeling Drijf de onzuiverheden uit Uw bloed. Daarmee verlost ge Usell van Rheum&tische Pijn. Kruschen Salts is daartoe het aan gewezen middel. Dat komt omdqt de stimulerende werking van Kru schen de bloedzuiverende organen weer toe jeugdig-krachtiger wer king aanspoort. Zodra dat gebeurt kunnen onzuiverheden in het bloed zich niet meer vastzetten, doch worden die prompt afgevoerd langs natuurlijke weg. En daarmee be horen uw pijnen tot het verleden. Geen wonder dat duizenden lijders aan rheumatische pijnen de wer king van Kruschen een verlossing vinden. Van Japanse militaire zijde wordt vernomen dat tenminste zes honderd Noordkoreanen aan cho lera zijn overleden, nadat deze ziekte te Koemsong, in midden- Korea, slachtoffers had gemaakt. Er zijn geen aanwijzingen, dat de Noordkoreaanse autoriteiten de epidemie beheersen. Zuidkoreaanse militairen worden thans in grote getale ingeënt, om een overslaan van deze gevreesde ziekte naar Zuid-Korea te voorkomen. In het massagraf dat dicht hij de mijn van Marcinelle is gegraven zijn maandagochtend de eerste slachtoffers van de rampzalige brand he graven. Zes mijnwerkers torsen de kist met één hunner kameraden als een zware last naar de dodenakker. (Nog) geen rantsoenering De meeste west-Europese landen hebben In verband met een door Reuter ingesteld onderzoek mede gedeeld, over belangrijke hoeveel heden olie en benzine te beschik ken en grotendeels daarom geen bijzondere rantsoenerings- of nood maatregelen te hebben genomen. Engeland en Noorwegen hadden reeds in het kader van binnenland se noodregelingen plannen voor benzinerantsoenering en kunnen deze in werking doen treden, wan neer de aanvoer door het Suez kanaal wordt onderbroken, ^n west-Duitsland worden rantsoene ringsplannen besproken. Italië overweegt weliswaar geen bijzon dere rantsoeneringsmaatregelen, maar, naar van betrouwbare zijde vernomen wordt, heeft dit land de buitenlandse oliemaatschappijen verzocht om een zo groot mogelijke samenwerking, wanneer een nood toestand mocht ontstaan. Zegslie den in verscheidene landen deden uitkomen, dat een groot deel van hun olie niet door het Suezkanaal komt. Enkele andere landen krij gen veel olie uit binnenlandse bronnen, weer anderen olie van de eindpunten der buisleidingen te Sidon, Banias en Tripoli. Vele lan den zagen een grotere gebruikma king van de route rond de Kaap als een oplossing, wanneer de Su- ez-kanaalcrisis een onderbreking van de aanvoeren mocht veroorza- Reizen van militairen op zondag Deputaten van de generale syno de der Gereformeerde Gemeenten hebben zich tot de minister van Oorlog gewend in verband met het feit, dat militaire commandanten op grond van een uitgegeven le gerorder, aan militairen in oplei ding niet konden toestaan dat zij tijdens de gehele duur van die op leiding een verlof kregen met de mogelijkheid van terugkeer op maandag. De minister heeft thans aan deputaten bericht, dat het in zijn bedoeling ligt een zodanige re geling te treffen dat het dienst plichtigen in opleiding mogelijk ge maakt wordt enige malen geduren de de periode van opleiding op een maandag in hun garnizoenen terug te keren, zodat zij op zondag niet behoeven te reizen. UIT VERGEELDE ARCHIEVEN In 1876 kreeg Schouwen een stoomgemaal Op 15 mei 1866 staakte de firma Salomonsen, aan de z.z. Kerkhof, o.u.l.o.-school, haar dertigjarige werkverschaffing en bracht de weefgetouwen in publieke veiling. Een comité, samengesteld uit en kele burgers kocht het bedrijf der calicotwevers (fijn bedrukt katoen) zette de zaak op de oude voet voort maar kon tegen de opkomende industrie op de duur niet concur reren. Op 11 oktober 1874 besloot de raad tot opheffing van de Bank van Lening (in de Beddeweeg) met be paling dat na afloop der liquidatie een verslag aan de raad zou wor den uitgebracht, waarbij alsdan de vraag kon worden behandeld of al dan niet een nieuwe bank van le ning zou worden opgericht. Van een heropening is niets gekomen. Op 30 juni brak brand uit in de bank, waardoor voor f 24.000 scha de werd veroorzaakt. Alles ver brandde niet, o.a. de boeken van de bankhouder en dat gaf aanlei ding tot een strafvervolging tegen de man, die in October 1874 tot zes jaar tuchthuisstraf werd veroor deeld. In het „Hotel de Weerd" werd op 18 september 1875 een meeting ge houden over een te stichten stoom gemaal voor de polder Schouwen. Het voorstel om in 1876 een stoom gemaal op te richten werd met 17- 5 stemmen aangenomen door de algemene vergadering van Schou wen en de 13e October 1876 een herinneringssteen in het gebouw van het gemaal onthuld, waarbij de voorzitter, mr. B. C. Cau, en de waterbouwkundig ambtenaar, de heer P. Labryn, toespraken hiel den. De zegeningen van een betere waterafvoer van „des polders bin nenwater" zullen na de stichting ook wel door de aanvankelijke te genstanders, die meer aan paling en vogeleieren dachten, zijn er kend. Herhaalde malen wordt melding gemaakt van schipbreuken en strandingen voor de Schouwse kust. De strandvonders hadden het in die dagen druk en de „jutters" wellicht nog meer. Typerend is in verband daarmede de volgende vraag uit de schipperscatechismus: „Wat is strandgoed?" „Strandgoed is datgene wat afkomstig is van een schip dat op noodlottige wijze buiten'de koers raakte en op een zandbank terechtgekomen en al daar dikwijls ten genoege van de reders, doch altijd ten nadele van de assurantie blijft zitten en wrak wordt. Dit strandgoed wordt dik wijls met levensgevaar uit of van dit schip gehaald of gebracht in de nabij zijnde haven, waar edele mensen gereed staan om te trach ten daaraan zoveel mogelijk te ver dienen". Toen de meekrapteelt een roem loos einde had gevonden en „de Peen" nog niet zo rendabel konden worden geteeld en verwerkt als in latere jaren het geval was, heeft men vele pogingen aangewend an dere en betere voorwaarden te scheppen op agrarisch terrein. Hier mag de naam van A. F. Marlet niet vergeten worden. Hij trok het land door, lezingen en besprekingen houdend over nieuwe wegen in de landbouw, te beginnen met het nut van landbouwonderwijs. Honder den landarbeiders trokken in de tachtiger jaren de grote vijver over om in het land der onbegrens de mogelijkheden een dikkere bo terham te verdienen. De brandblusmiddelen waren in vroegere jaren niet bepaald „up to date" al deed de brandweer wat ze kon als haar hulp werd ingeroe pen. Branden van meer of minder grote omvang vormden een kleine kermis, waaraan heel de bevolking deelnam en dikwijls ieder iedereen in de weg liep. Zo woedde op 2 januari 1887 een brand in de Nieu we Boogerdstraat in een daar ge vestigde boekwinkel. In een be richt onder stadsnieuws heet het: „De toegesnelde brandweer onder vond veel belemmering door de in een feestelijke nieuwjaarsstemming verkerende groepen, terwijl een groot deel van het personeel der brandweer in een te vrolijke stem ming verkeerde om zich zo opeens uit hun nieuwjaarsopgewektheid tot de ernst van het ogenblik te kunnen bepalen". Vanzelf komt de schutterij in ge dachten, die bij feestelijkheden op het Havenplein paradeerde of zich oefende met het geweer op de voor malige schietbaan. Verscheidene bekende burgers droegen de offi ciersepauletten waarop ze niet weinig trots waren, niet minder dan de onderofficieren op hun chevrons. Zo nu en dan vonden we ook vonnissen van de schutters raad gepubliceerd, waarbij schut ters, die bij excercitie of brand verstek lieten gaan, tot geldboeten werden veroordeeld. Er waren ook zeer plichtsgetrouwe schutters. Zo kwam er bij een feestelijke gele genheid, waarbij de schutterij nu eens niet zou paraderen, één schut ter opdagen, maar toen hij geen zijner krijgsmakkers ontdekte, maakte hij dadelijk rechtsomkeert! ken, of wel grotere aanvoeren uit Amerika. Over het algemeen werd de situatie normaal genoemd en in de berichten uit diverse hoofdste den waren geen tonen van veront rusting op te merken. LAND- EN TUINBOUW Adres aan Kon. Ned. Landbouw- comité Naar aanleiding van de gevolgen van het bijzonder slechte weer voor de oogst heeft het hoofdbestuur van de Geldersche Maatschappij van Landbouw in een adres aan het Kon. Nederlands Landbouwco- mité bepaalde concrete maatrege len voorgesteld om verlichting te brengen in de moeilijke situatie die ontstaan is. De Geld. Mij, van Landbouw zegt in het adres de omvang van de schade dusdanig te achten, dat een verdergaande rege ling dan die welke in 1954 getrof fen is, op zijn plaats zou zijn. Daar om verzoekt men het K.N.L.C. te willen bevorderen, dat ernstig ge dupeerden via de banken renteloze kredieten kunnen verkrijgen on der garantie van de overheid. De oogstschade in het Peelgebied De ernstige schade, die de regen val aan sommige gewassen in het Peelgebied heeft toegebracht, blijkt uit de cijfers van de veilingen te Venlo in de periode tot 1 augustus van 1955 tot 1956. In 1955 werden op de veiling te Venlo tot 1 augus tus aangevoerd 143.842 kg. spek- bonen en 2.575.743 kg. augurken. Voor de periode tot 1 augustus '56 zijn deze cijfers respectievelijk 500 kg. en 196 616 kg. De bestuursleden van het Landbouwschap zijn tij dens een bezoek, dat zij op donder dag 9 augustus aan het Peelgebied hebben gebracht, uitvoerig inge licht over de ernstige situatie waarin de landbouw verkeert, zo wel in het oosten als in het zuiden van Nederland. Volgens de voedsel- en land bouworganisaties der Ver. Naties (F.A.O.) blijven de wereldvoorra den tarwe stijgen, ondanks een produktiedaling in sommige lan den en ondanks het feit, dat de wereldhandel in tarwe in het be gin van dit jaar enigszins is toe genomen. Cyprische verzetslieden heb ben maandag op de rede van Cy- rene een Brits jacht door middel van een tijdbom tot zinken ge bracht. De bom was, beneden de waterlijn, aan de kiel aangebracht. tot woensdagavond: Wisselvallig weer Aanvankelijk op de meeste plaat sen droog weer met opklaringen, later weer toenemende bewolking en kans op regen; krachtige tot matige westelijke wind, morgen krimpend naar zuid; weinig ver andering in temperatuur. 15 aug. Zon op 5.26, onder 20.06. Maan op 16.20, onder 16 aug. Zon op 5.27 onder 20.04. Maan op 17.05, onder 0.29. Volle maan: 21 augustus te 13.38. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 15 aug. 9.57 v.m. 22.28 n.m. 16 aug. 11.20 v.m. 23.57 n.m. BROUWERSHAVEN: 15 aug. 9.37 v.m. 22.09 n.m. 16 aug. 11.00 v.m. 23.34 n.m. Springtij: 23 augustus. Doodtij: 15 en 31 augustus. Het weer blijft koel Vergezeld van flinke stormen trok vanmorgen een diepe depres sie over de Noordzee. Het koufront van deze depressie passeerde ons land gisteravond met regen. Achter het front stroomde met westelijke winden vrij koude en onstabiele lucht ons land binnen, waarin zich vanmorgen al flinke stapelwolken ontwikkelden. Verwacht wordt dat de depressie van de Noordzee naar zuid-Zweden zal trekken. Van nacht zal zich dan een zwakke rug van hogere luchtdruk over ons land uitbreiden. Over de oceaan beweegt intussen een nieuwe sto ring zich naar de Britse eilanden. Waarschijnlijk zal deze storing morgen later op de dag het weer in ons land gaan beïnvloeden zo dat de regenkansen dan weer stij gen. Het koele weer blijft voort duren. In westelijk Oeganda zijn de laatste vier weken vijf inlanders door leeuwen gedood, waarmee het aantal slachtoffers van leeuwen in één jaar tot -veertig steeg. Men heeft thans een Indische jager in dienst genomen, die naar zij zeg gen, in oost-Afrika 304 leeuwen heeft geschoten. Hij zal een grote jacht op de leeuwen openen. Volgens het onafhankelijke blad „Indonesia Raya" zou Roes- lan Abdulgani een bedrag van miljoen rupiahs hebben aangeno men, die waren gekregen door malversaties. De voormalige mi nister van Voorlichting zou een „gemeubileerd huis" ten geschenke hebben ontvangen. Militairen wilden hem ondervragen over corruptieschandaal Een reeks van arrestaties op be schuldiging van corruptie heeft bijna verhinderd, dat de Indone sische minister van Buitenlandse Zaken, Roeslan Abdulgani, naar Londen kon vertrekken, waar hij de Indonesische delegatie naar de conferentie over het Suezkanaal zal leiden. In de nacht van zondag op maan dag kreeg de minister bezoek van twee personen in militair uniform, die zeiden dat zy hem wilden on dervragen naar aanleiding van een geval van corruptie. Zij verklaar den een opdracht hiertoe te heb ben ontvangen van de militaire commandant in west-Java. De minister-president, mr. Ali Sastroamidjojo, en de chef-staf van de Indonesische strijdkrach ten, generaal-majoor Nasution, die telefonisch door minister Roeslan werden gewaarschuwd, kwamen echter tussenbeide. Het bericht over de reeks van arrestaties - waaronder die van een voormalige minister - werd maandagavond gepubliceerd in een speciale editie van het onafhanke lijke blad „Indonesia Raya". (Zie ook elders in dit blad). FEUILLETON Pluimers scheen nog steeds met zich zelf te overleggen. Even schrok Klaas. Stel je voor, dat hij ja zegt en straks vijftigduizend gulden op tafel gaat uittellen. Maar een blik op de min of meer versle ten plunje van de misdadiger stel de hem gerust. Vijftigduizend gul den! De man had misschien geen vijftigduizend centen. „Zoudt u denken", begon Plui mers langzaam als zocht hij naar woorden, „dat de tekening dit be drag waard is?" „Ongetwijfeld", blufte Klaas zon der enig voorbehoud. De ander schudde, alsof hij het niet kon geloven, zijn hoofd. „Nee, dat komt me onwaarschijnlijk voor, hoewelmaar Willem had.... nee Klaas begon te geeuwen. Hij keek nog eens op zijn horloge Tien voor tienen. Hé hé, 't was te hopen, dat Piet nu maar gauw kwam opdagen. „Vijftigduizend gulden is me te veel. Laten we zeggen vijf en twin tig procent van de aap is voor u, de rest voor mij". „De aap?" dacht Klaas. Enfin nergens over verwonderen. „Vijftigduizend gulden dadelijk, of anders fifty-fifty", besloot Klaas het debat. Pluimers werd nijdig. „U maakt misbruik van de omstandigheden", siste hij. Klaas bleef bedaard. „Och, laat ik dat nu ook eens doen. U deed het immers ook na het overlijden van oom Willem, door in te breken in mijn huis? Dan staan we nu quitte" „Ik ga naar de politie en zal m'n rechten eisen", brieste de ander. „Doet u dat vooral", lachte Klaas onverstoorbaar. „Ik vermoed dat ze u nog wel van vroeger zul len kennen, zodat u er ongetwijfeld welkom zult zijn. Als ik soms een aanbeveling voor u kan geven, laat u het maar horen". Pluimers kalmeerde weer. Hij begreep wel, dat hij er op deze manier niet kwam. Zijn gezicht kreeg weer de valse uitdrukking. Hij keek eens links en rechts om zich te overtuigen, dat er niemand in hun onmiddellijke nabijheid was, boog zich toen over het tafeltje heen en .fluisterde de ander toe: ,;Ik heb er nu genoeg van, mijn heer Sweers. Ik geef u vier en twintig uur de tijd, om mij de tweede helft van de tekening te bezorgen. U weet m'n adres, niet waar? Als ik, laten we zeggen: uiterlijk morgenavond tien uur mijn rechtmatig eigendom niet heb zijn de gevolgen voor uw rekening. Meer zeg ik niet. 'Als ik de teke ning niet krijg, welaan, het zij zo. Maar dan zult u spoedig bemer ken, wat de gevolgen er van zijn". Voldaan stond hij op. Over afre kenen dacht hij niet. Hij nam zijn hoed van de kapstok en zonder nog een woord te zeggen, verdween Pluimers door de volte van de zaal. Klaas zag hem na en bemerkte, dat de man recht het plein overstak in de richting van de Tempelierstraat. 43 Hij stak een nieuwe sigaret op en bestelde nog een glas bier. Nu maar wachten tot Piet kwam. Het duurde geen tien minuten of zijn logé verscheen. Hij knipoogde, toen hij naast Klaas kwam zitten. „Bestel eerst maar wat te drin ken voor me, want ik versmacht van dorst", zei hij. Nadat dit gebeurd was, fluisterde Piet: „Het is in orde. Ik heb de an dere helft van de tekening". „Is 't werkelijk?" vroeg Klaas verheugd. „Laat eens gauw zien". „Ben je zot?" Zijn vriend keek hem verontwaardigd aan. „Denk je dat ik die kaart hier, in het drukke café, tevoorschijn haal? Geen den ken aan. Daarmee wachten we rus tig, tot we thuis zijn. Hé", besloot hij drinkend, „dat smaakt met die warmte". Klaas echter zat op hete kolen. „Laten we nu maar gauw gaan", stelde hij voor, „want ik brand van nieuwsgierigheid". „Best", accepteerde Piet en na dat ze afgerekend hadden, verlie ten ze Lido en enkele ogenblikken later waren ze op weg naar Over- veen. Tijdens de rit vertelde Klaas zijn bijzonderheden van zijn ge sprek met Pluimers. En toen hij kwam aan zijn bod, keek Piet hem spotlachend aan. „Vijftigduizend gulden vroeg je? Ha, ha, wat een mop! Kostelijk ge woon! Zeg jij krijgt al kapitalisti sche neigingen. Nog drie maanden en je kijkt geen enkele van je col lega's meer aan. Maar apropos, wat antwoordde Pluimers?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2