DE ZIERIKZEESCHE COURANT Het woningprobleem is voornaamste bron voor dagelijkse zorgen DINSDAG 14 AUGUSTUS 1956 /HRiKzii: sein: Voor Le «nnfe nntspevln# nomrtt, Secr. 112e Jm Wu ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Oinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN' 1797-1889 Ift: oidr Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, PostbJs nr. Jelefoqix nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgate^hL& QjuMte'ii voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Beroering onder de wachtenden RUIM TACHTIG DODEN IN GALERIJ 835 AANGETROFFEN Identificatie vrijwel onmogelijk D© directeur van het Belgische mijnwezen heeft maandagavond de volgende verklaring afgelegd: „De temperatuur In de galerij op verdieping 907 Is nog steeds zo hoog, dat de redders daar niet ver der kunnen, zodat daar eerst ge blust zal moeten worden. In de nacht zullen ongeveer tachtig lij ken naar boven worden gebracht". Maandag heeft het werk in alle Belgische kolenmijnen als teken van rouw stilgelegen en vele mijn werkers zijn naar Marcinelle ge reisd om de begrafenis der slacht offers by te wonen. Luchtstalen die van de hoofdga lerij van verdieping 1035 zijn ge nomen, wijzen uit dat leven daar onmogelijk is, doch men hoopt dat de lucht in de onderste galerijen nog inadembaar is. Om de lijken op verdieping 835 te kunnen bereiken, heeft men eerst de kadavers van 44 mijn- paarden moeten opriumen. Verstikking De eerste lijken, afkomstig van verdieping 835, zijn om 22.15 boven gebracht. Het waren alleen ver- stikkingsgevallen. De lijken wor den door het gat dat op 835 in de betonnen muur van de in aanbouw zijnde schacht is gemaakt, in de kooi gebracht en dan via de nieuwe schacht naar boven gebracht. Op deze wijze kan het reddingswerk door de andere schacht ongehin derd voortgaan. De Italiaanse regering heeft maandag meegedeeld, dat zij op dracht heeft gegeven alle lichamen van de bij de mijnramp in België omgekomen Italiaanse mijnwer kers op kosten van de Italiaanse staat naar Italië te brengen, waar zij begraven zullen worden. Een verbindingsman tussen de bedrijfsleiding en de familie van de opgesloten mijnwerkers heeft verklaard, dat alle hoop, dat er nog iemand levend in de hoofdgalerij op 1035 meter diepte wordt aan getroffen, moet worden opgegeven. Men hoopt echter, aldus de verbin dingsman, dat er overlevenden zullen worden gevonden in de verst gelegen galerijen op deze verdie ping. Eén der slachtoffers had, klaar blijkelijk kort voor zijn dood, zijn naam op een stuk papier geschre ven en dit aan zijn jas vastgespeld Een lid van het Belgische Rode Kruis heeft verklaard dat het „vrij wel onmogelijk" zal zijn de stoffe lijke overschotten te identificeren. Maandag te 23.30 uur waren vijf tien stoffelijke overschotten naar boven gebracht. Tot nu toe konden hiervan slechts vier worden ge ïdentificeerd. Een officiële woordvoerder heeft de nabestaanden medegedeeld dat, waar identificatie op andere wijze onmogelijk is, gepoogd zal worden de omgekomen mijnwerkers aan de hand van het nummer van hun mijnlamp te identificeren. Hij wees er echter op dat in vele gevallen de omstandigheden hadden ge maakt dat deze lampen zich niet bij de lijken bevonden. Het zal daarom eventueel nog nodig zijn de bloedverwanten persoonlijke bezittingen der omgekomenen ter hand te stellen, opdat aan de hand daarvan kan worden uitgemaakt wie de doden waren. Beroering De mededeling dat lijken naar boven zouden worden gebracht deed de menigte voor de hekken en op de bermen rondom de mijn snel aangroeien. Een priester en een mijnopzichter-redder gingen voortdurend onder de menigte rond. Toen de opzichter naar de mijn terugkeerde, werd hij door de omstanders toegejuicht. De laatste ploeg redders die in de mijn is afgedaald, was verge zeld van een aalmoezenier. De lijken zullen naar boven ge bracht worden door de nieuwe schacht. Langs deze schacht, die zeer streng wordt bewaakt, bevindt zich reeds een groot aantal leger- vrachtwagens. Nadat de opzichter aan de me nigte uitvoerige uitleg had gege ven, kwam deze enigszins tot be daren. DE BRITSE TROEPEN IN DUITSLAND Een woordvoerder van de Bonds regering heeft meegedeeld, dat transport- en administratieve een heden van het Britse Rjjnleger west-Duitsland zullen verlaten ter aanvulling van de strategische re serves in Engeland. De Bondsregering is hierover of ficieel door Engeland ingelicht, evenals de NAVO. De berichten, als zou het om minstens een divisie infanterie gaan, noemde de Duitse woordvoerder onjuist. Engeland heeft zich bij het W.E. U.-verdrag verplicht, vier divisies en de tweede tactische luchtvloot op het Europese vasteland te sta tioneren. Deze verplichting geldt evenwel niet voor het geval elders een acute noodtoestand ontstaat. De Suez-kanaalkwestie De politieke commissie van de Arabische Liga, die in Cairo in buitengewone zitting bijeen is, heeft maandag een resolutie aan genomen, waarin het voorstel van president Nasser van Egypte, voor een conferentie van alle landen wier schepen het Suezkanaal ge bruiken, ondersteund wordt. Het Britse passagiersschip „Largs Bays" (14.362 ton), dat dinsdag met 500 passagiers uit Southampton naar Australië is vertrokken, zal via Kaap de Goede Hoop varen. De reis zal daardoor vijf of zes dagen langer dan normaal duren. De Franse en Britse employé's van de banken en grote Franse be drijven in Egypte, hebben voor on bepaalde tijd betaalde vakantie ge kregen, zodat zij hun particuliere zaken kunnen regelen en, als zij dat wensen, Egypte tijdelijk ver laten kunnen. DE BELGISCHE PERS OVER DE MIJNRAMP „De les van een tragedie" Het Ned. Roode Kruis en Marcinelle Het Nederlandsche Roode Kruis heeft onder nummer 7 7 7 een spe ciale girorekening geopend om het Nederlandse volk in de gelegen heid te stellen, blijk te geven van zijn medeleven met de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van de mijnramp in Marcir/ille. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft daarop zelf een bedrag van f 1.000,gestort. In de Belgische bladen wordt de ramp te Marcinelle uitvoerig be sproken. Naast de verslagen en de stemmingsbeelden van hun bijzon dere verslaggevers, van die som migen, zoals die van het blad „Le Soir" de instinctmatige zwijgzaam heid van de autoriteiten, betreuren, die een gewoonte schijnt te zijn geworden telkens als een diepe ontroering zich van de openbare mening meester maakt, wijden sommige bladen ook hoofdartikels aan de ramp. In „Le Peuple" herinnert minis ter van Staat, De lattre, aan enkele andere mijndrama's, in België en in het buitenland, waarna hij een plechtige oproep richt tot de we tenschapsmensen, de technici en de vorsers, opdat zij „zullen afrekenen met de wreedaardige, onverzoen lijke vijanden van de mijnwer kers". Onder de titel „De les van een tragedie" schrijft „De Standaard", dat thans het ogenblik gekomen is de politieke moed op te brengen om zonder verder verwijl die on dernemingen te sluiten, waar de arbeiders permanent in doodsge vaar verkeren, omdat er geen ka pitaal voor de modernisering meer wordt gevonden". De „Volksgazet" meent dat de openbare mening in Italië en Bel- De aandacht van de gehele wereld - en de camera's van vele persfoto grafen - waren gericht op president Gamal Abdel Nasser van Egypte, toen hij zondag op een persconferentie in het gebouw van de Egyptische Nationale Vergadering te Kairo, zijn standpunt, niet te zullen deel nemen aan de internationale conferentie over het Suezkanaal te Londen, bekend maakte en op bijzonder ingetogen wijze toelichtte. gië in haar recht is wanneer zij in het huidige stadium van de tech niek eist dat alles wat maar enigs zins gedaan kan worden op het gei bied van de veiligheid, moet wor den gedaan. Het zijn niet de finan ciële middelen die ontbreken, zo schrijft het blad, want eventueel kan België een beroep doen op de E.G.K.S. In verband met de kritiek die in Italië is geuit, schrijft de „Libre Belgique": De statistieken tbnen dat de veiligheid in de Belgische mijnen in vergelijking met de bui tenlandse tot het goede gemiddelde behoort. In de Italiaanse mijnen zijn er driemaal meer ongevallen dan in de Belgische. Nochtans", zo schrijft het blad, „is de veiligheid in onze kolenmijnen minder groot dan voor de oorlog. De achteruit gang vindt waarschijnlijk zijn ver klaring in het groter aantal arbei ders dat in onze mijnen wordt ge bruikt. Deze buitenlandse arbeids krachten, hoewel uitstekend, heb ben niet die bijna erfelijke erva ring van onze mijnwerkers, die het beroep en de zorg voor de nodige veiligheid, in het bloed hebben" Corruptie in Indonesië Er gaat nauwelijks een dag in Indonesië voorbij, waarop de kran tenlezer niet op de hoogte wordt gesteld van een nieuw corruptie schandaal, waarin regeringsamb tenaren en soms hooggeplaatste autoriteiten zijn betrokken. Voor tientallen miljoenen rupiahs aan ondernemingsproducten zijn uit het land gesmokkeld naar Sin gapore, de Philippijnen en Borneo. Volgens gezaghebbende bronnen is de staat voor honderden miljoe nen rupiahs benadeeld door mani pulaties met in- en uitvoervergun ningen en met deviezentoe wij zin gen. Ambtenaren, die verantwoor delijkheid dragen voor overheids gelden, hebben in vele gevallen de hun toevertrouwde fondsen ten eigen bate aangewend. Voor ver scheidene rechtbanken lopen zaken tegen kassiers, die worden be schuldigd van verduistering van bedragen, variërend van enige dui zenden tot enige miljoenen rupiahs. De ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Frankrijk en Engeland zullen woensdag in Lon den besprekingen hebben over de kwestie van het Suezkanaal. Don derdag begint, zoals bekend, de of ficiële conferentie. Arabische demonstraties inzake Suez-conferentie In Beiroet, Damascus, Bagdad, Amman en Jeruzalem (Jordaanse zóne) zal donderdag algemeen ge staakt worden als teken van Ara bische saamhorigheid inzake Egyp- tes naasting van de kanaalmaat schappij. In deze vier Arabische landen, Libanon, Syrië, Irak en Jordanië, zullen woensdag ook massademon straties worden gehouden met de zelfde strekking. De conferentie op het Witte Huis Amerika's deelneming aan de Londense conferentie President Eisenhower heeft op het Witte Huis in Washington met leiders van het Congres en diplo matieke en defensie-adviseurs van het Witte Huis overleg gepleegd over de kwestie van het Suezka naal. In een door het Witte Huis uit gegeven verklaring wordt gezegd dat „alle aanwezigen het belang er kenden van een betrouwbaar ge bruik van het Suez-kanaal, dat één der voornaamste waterwegen ter wereld is". „President Eisenhower en minis ter Foster Dulles hebben er op ge wezen, dat, nu 22 van de 24 uitge nodigde landen de uitnodiging voor Londen hebben aanvaard, de gele genheid bestaat ter conferentie een vreedzame en evenwichtige oplos sing te bereiken, zulks in overeen stemming met de beginselen van de overeenkomst van 1888. Zij hebben duidelijk gemaakt dat de Amerikaanse deelneming ten doel heeft bij te dragen tot het vin den van een oplossing, die de be langen der staten, die het kanaal gebruiken, waarborgt, en tevens rekening houdt met de wettige Egyptische aanspraken. De Ame rikaanse regering hoopt, dat een dergelijke oplossing zal worden gevonden". In de verklaring wordt verder gezegd dat Eisenhower en Dulles de nadruk hebben gelegd op de „onverminderde ernst van de toe stand en de moeilijkheid, om een oplossing van opbouwende aard te vinden". De kabinetsformatie Naar de woordvoerder van prof. Lieftinck gisteren mededeelde, is de bespreking, welke de informa teur zaterdag te Hoorn heeft gehad met prof. Zijlstra, geschied op sug gestie van prof. Romme. Op de vraag naar de reden van dit onderhoud antwoordde de woordvoerder: geen commentaar. Eenzelfde antwoord kwam er op de vraag of het onderhoud wellicht had gelopen over het bemidde lingsvoorstel, dat de informateur heeft voorgelegd aan prof. Romme en mr. Burger. Voorzorgsmaatregelen bij Kon. Landmacht Geen avondpermissie De geneeskundige inspectie der Koninklijke Landmacht heeft in een rondschrijven aan de comman danten der legeronderdelen mee gedeeld, dat het gezien de in ons land voorkomende gevallen van kinderverlamming, van belang is dat de troep een goede nachtrust krijgt van tenminste acht uur. Op volging van dit advies zou inhou den dat in beginsel geen avond permissie wordt gegeven. Woelig Algerije Vernomen wordt, dat Franse vei- ligheidsstrijdkrachten in de afge lopen 24 uur in gevechten 39 Alge rijnse opstandelingen hebben ge dood. Een aantal rebellen is gevan gen genomen. Ook werd een hoe veelheid wapens buitgemaakt. Terroristen deden in verschillen de Algerijnse gebieden twee trei nen ontsporen, verbrandden een school en vernielden een brug. Nabij een woning in Algiers wer den twee bommen tot ontploffing gebracht. Er waren, geen slacht offers. De Franse regering biedt te gen uiterst lage prijzen huizen te koop of te huur aan in verlaten bergdorpen in zuid-Frankrijk, in een poging nieuwe vakantie-oorden te doen ontstaan. Zo wordt een kasteeltje (met water en electrici- teit) aangeboden voor f 10.000 of een huis van twee verdiepingen met tuin en erf voor f 3.500. Ver der zijn er kleinere huizen te koop voor b.v. niet meer dan f 1.500. Als goede ideeën niet door de hersens en armen van flinke kerels gaan, zijn het niet anders dan dromen. Labour wil parlement van reces terugroepen De leiders van de Britse socia listische partij hebben maandag avond besloten, er bij de regering op aan te dringen, het parlement van zijn zomervakantie terug te roepen voor een onmiddellijke be spreking van de Suez-kanaal- situatie na de Londense conferen tie over het Suezkanaal. Na een bijzondere vergadering van twee uur maakten de Labour- leiders („schaduwkabinet") bekend, dat de leider van de partij, Hugh Gaitskill, verzocht is, premier Eden van bovengenoemd besluit op de hoogte te stellen. 2 augustus is het Britse parle ment tot 23 oktober op reces ge gaan. De verklaring na de vergadering van het „schaduwkabinet" bevat ook een verzoek aan de conserva tieve regering, „duidelijk te maken dat Engeland's militaire maatrege len van de laatste tien dagen louter uit voorzorg zijn genomen. Ontploffingen zuidelijk van Cairo Twee ontploffingen hebben zon dagnacht te Beni Soeef, ten zuiden van Cairo, de drinkwatervoorzie ning en een elektrische centrale vernield. Het is nog niet bekend, of er slachtoffers te betreuren zijn. Na de ontploffingen, waardoor de stad van water en elektriciteit verstoken werd, ontstond een pa niek. De politie moest versterkt worden om de orde te herstellen. In Zuid-Australië hebben zich door zware regenval plaatselijk overstromingen voorgedaan. Dui zenden mensen zijn dakloos. Volgens een communiqué van het Zuid-Koreaanse ministerie van Volksgezondheid heeft een cholera - epidemie in de omgeving van Koemsong al 600 slachtoffers ge maakt. HET LEVEN IN MOSKOU Grote toename van het autoverkeer (Van een speciale A.N.P.-verslaggever) Drie met rode neonbulzen tegen de nachtelijke hemel getekende torens rezen plotseling boven de heuvels uit en onze chauffeur wees er op met het woord „Moskwa". In het rode lijnenspel was duidelijk het grootste der nieuwe Moskouse paleizen uit het Stalintijdperk te herkennen: de Lomonossow-universiteit, in vjjf naoorlogse jaren aan de rand der stad opgetrokken, om zestienduizend studenten wijsheid en woning te bezorgen. De ranke sier der torentjes, waarmee de 32 etages getooid zijn, doet heel wat zoetelijker aan dan men in deze robuste gemeenschap zou hebben verwacht. De eerste nieuwe woon blokken aan de ingang der stad bewijzen trouwens al, dat het suiker zoete in de Sowjet-bouwkunst is overwonnen en dat opnieuw de parolen zakelijkheid en degelijkheid zijn uitgegeven. De zucht naar opsmuk kan zich nu nog slechts uitleven in de stof fering en zij doet dat daar vaak op een wijze, die de bezoeker in de waan brengt naar het fluwelen tijdperk zijner grootouders te zijn teruggekeerd. Wij arriveerden op een koele avond. De brede boulevards, die naar het centrum der stad leiden, waren vol leven, slechts de water kanonnen, die al bezig waren met brede stralen het stof van de stra ten te vegen, duidden op het late uur. Wat Moskou onderscheidt van de hoofdsteden van andere oost-Euro- pese landen, is de levendigheid van het autoverkeer. Op de knooppun ten in het centrum wachten de wa gens, soms in zes rijen, op het sein van de verkeersagent. De toename van het autoverkeer schijnt het op vallendste verschil te zijn, dat in de laatste jaren in het uiterlijke beeld der stad is ingetreden. Woning probleem Een rondgang door Moskou toont alras, dat voor de zeven miljoen mensen, die in en om de stad wo nen, het woningprobleem de voor naamste bron van dagelijkse zor gen is. Moskou is een van de vele steden dezer aarde, die him eigen groei niet hebben kunnen bijhou den. Hier moet men tot dusvere met zeven of acht vierkante meter woonruimte per man toekomen. Wat dat betekent demonstreren de huisvrouwen op zonnige dagen, wanneer zij in de buitenwijken der stad de bedden uit de nog talrijke, maar langzaam vervallende oude houten huizen dragen. Men kan er soms 25 tellen voor huizen, waarin men niet meer dan één familie zou hebben vermoed. Talloze Moskouse families moe ten het nog met één kamer doen. Alom in de Sowjet-Unie bestaat een groot huizen-tekort, doch Mos kou spant veruit de kroon. Groter zorgen Groter zijn de zorgen van de Russische huisvrouw nog waar het gaat om textiel, schoeisel en ge bruiksvoorwerpen. Een paar goede schoenen komt op 300 roebel, een overhemd tussen 100 en 200 en een herencostuum tussen 1000 en 2000. Katoen kost per meter 20 roebel. Meubilair ziet men maar heel zel den aangeboden. Daarentegen eta leert men zeer vefel met dingen, die in de categorie der uitgesproken luxe behoren: radio, televisie, Ijs kasten, grammofoons. De staat schijnt bijzonder veel prijs te stel len op de afzet van zulke produc ten en de prijzen zijn in verhou ding laag. Kooppaleizen De bezoeker van Moskou, die zich door de brede mensenstroom der hoofdstraten laat meevoeren, belandt al spoedig in een van de grote warenhuizen, die een staal kaart bieden, van wat de Sowjet- burger zich in deze dagen permit teren kan. De grootste faam geniet de „Gum", het op het Rode plein tegenover het Kremlin gelegen wa renhuis, dat er aanspraak op maakt het grootste ter wereld te zijn. Het gebouw maakt aan de buitenkant niet de indruk een geweldig win kelpand te zijn, ook al geeft het een groot aantal voor westelijke begrippen onverzorgde etalages. Het kon eerder een bankgebouw zijn. Er wordt overigens ook da gelijks een slordige acht miljoen roebel omgezet. Het interieur van dit grootste kooppaleis der Sowjet- Unie houdt het midden tussen dat van een kathedraal en een sta tionshal. Het woord „paleis" lijkt niet overdreven, want hier en daar vindt men er de overdadige luxe der metrostations in terug. Zo trof ons vooral in de hygiënisch onbe rispelijke levensmiddelenafdeling het uit spiegels en blauw glazuur gemaakte plafond, dat ons plotse ling het gevoel gaf in een caroussel beland te zijn. Bij een ernstig auto-ongeluk na bij Kef in Tunesië zijn zondag acht mohammedanen om het leven ge komen en 27 gewond. De slacht offers zaten in een aanhangwagen, die van de trekker losraakte en in een ravijn stortte.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1