't beste roiiend materiaal! Een wagenbestuurder erft een villa De meekrapcultuur beleefde tussen 1860-1870 haar bloeitijd De Suezkanaal-kwestie Algemene staking op 16 augustus in Arabië President Nasser van Egypte heeft zaterdag zijn kabinet in bui tengewone vergadering bijeenge roepen ter bespreking van de de finitieve tekst van het Egyptisch antwoord op de uitnodiging tot deelneming aan de Suezconferen- tie te Londen. Verwacht wordt, dat het antwoord gisterochtend is overhandigd. Het regeringsgezinde blad „Al shaab" meldt, dat het program van nationale verdediging dat in de Suez-kanaalzone en aangrenzende gebieden wordt uitgevoerd, o.m. voorziet in het verstrekken van wapens aan de burgers in alle steden en dorpen. Vuurwapens zouden ook worden uitgereikt aan de mensen in andere delen van het land. „Volgens de huidige plan nen, zal het hele land in een fort worden veranderd om op alles voorbereid te zijn." Het onafhankelijke blad „Al Ahram" bericht, dat de bestuurs raad van het internationaal ver bond van Arabische vakverenigin gen in Cairo heeft besloten, dat in geval van een aanval op Egypte de arbeiders in de olie-industrie van alle Arabische landen de olie toevoer op alle mogelijke manie ren moeten afsnijden, zelfs als zij installaties en uitrusting met ont plofbare stoffen moeten vernieti gen." De Arabische arbeiders zou den ook alle schepen en vliegtui gen van een land dat Egypte zou aanvallen moeten boycotten. De vergadering heeft verder de Ara bische arbeiders aangespoord tot vernieling van de buitenlandse militaire installaties op Arabisch gebied in het geval van een aan val op Egypte. Voor donderdag 16 augustus, wanneer de Suezconfe- rentie begint, is een algemene sta king in alle Arabische landen af gekondigd. Britse troepen naar het Middellandse-zeegebied Honderden Britse militairen en oorlogsmateriaal zijn zondag grote burgervliegtuigen, die elk honderd man kunnen vervoeren en „Hermes"-troepenvervoersvliegtui- gen naar het Middellandse Zee-ge bied overgevlogen. Dit zal de ge hele week voortduren. Er staan voorlopig zestig vluchten op het programma. Het troepenvervoer geschiedt i.v. m. de crisis om het Suez-kanaal. Er worden in hoofdzaak infanteris ten overgevlogen, voorts enkele technische detachementen en een veldhospitaaleenheid Nederlandse landbouw deskundigen naar Rusland Op uitnodiging van het Sowjet- russische ministerie van land bouw zal een aantal Nederlandse landbouwdeskundigen maandag 13 augustus a.s. naar Moskou ver trekken voor een bezoek van 10 14 dagen aan Rusland. De perma nente agrarische tentoonstelling te Moskou zal worden bezocht. De delegatie hoopt nader kennis te kunnen maken met verschillende facetten van de Russische land bouw. De delegatie staat onder leiding van de heer ir A. H. Jou- stra, raad adviseur bij het mini sterie van landbouw, visserij en voedselvoorziening. Ingezonden mededeling Valsemuntershumor In Hannover zijn valse bankbiljetten in omloop, die volgens de politie veront rustend goed nagemaakt" zijn. Toch zijn de biljetten duidelijk als valse te onder kennen. Op die van vijf mark b.v. luidt 't opschrift: „Help u zelf, dan helpt God u", i.p.v. het gebruikelijke: Eenheid en recht en vrij heid." Op de valse briefjes van 50 mark is de waar schuwing tegen het nama ken van bankbiljetten ver vangen door de volgende spreuk: „Wie bankbiljetten namaakt, kan zich vaak uit de nood helpen, want het is tegenwoordig moeilijk de eindjes aan elkaar te kno pen." Weer moeilijkheden met Ambonezen In Steenwijk waren er zaterdag wederom moeilijkheden met een groep Ambonezen uit het kamp Beender ribben. Ook ditmaal pro beerden zij in enkele winkels in de stad levensmiddelen te kopen zon der daarvoor te betalen. Er wer den bedreigingen geuit aan het adres der winkeliers, die niet van zins bleken zonder betaling te le veren. Na een bespreking op het politiebureau, waarbij ook de bur gemeester van Steenwijk aanwezig was, zijn de Ambonezen naar Been- derribben teruggekeerd. Het kamp staat sinds vorige week maandag onder streng toezicht van de rijks politie. Toen deden zich nl. soort gelijke incidenten voor. UIT VERGEELDE ARCHIEVEN „Poortwachter had een vaste slaap'' De veranderde politiek der landsregering in de eerste jaren van 1850 moest ook in de gemeen ten tot uitdrukking komen. Zo zien we dat de gemeenteraads verkiezingen hun entree maken met al den aankleve van dien. De kiezerslijst van Zierikzee telde 380 namen! Met klem werd de bur gers op hun plichten gewezen, nu ze ook rechten hadden verkregen „Burgers die uw regten kent zo luidde een rijmpje dat gij ze niet versmaadt". Elf van de 13 ge kozen raadsleden werden door de krant aangewezen. Zeven werden in eens gekozen, voor de overige moest herstemming plaats heb ben. Tot wethouders werden in het nieuwe college gekozen de heren A. Moens van Bloois en Jhr K. W. de Jonge. De poorten der stad sloten in 1850 's avonds nog hun zware deuren. Eerst 1 mei 1866 bleven ze dag en nacht open. Maar voor men daar toe overging, gebeurde het nog al eens, dat hij of zij, die zich verlaat had, de portier uit zijn eerste slaap moest wekken om tegen betaling van een klein be drag door het „klinket" weer in de stad te kunnen komen. Sommi ge dezer poortwachters hadden een vaste slaap. Zo schrijft een tijdgenoot van een dezer wachters: „dat de portier aan de Nobelpoort om de 10 minuten zo vast slaapt, dat men 20 minuten moet schreeu wen en bellen om de man wakker te krijgen". Aan de poorten moest men toen ook de zo zeer gehate accijns betalen voor zout, boter, spek, enz. Voortdurend werd er op gehamerd deze belasting als „be lemmering der vrijheid welke ieder burger rechtmatig eist" af te schaffen, wat echter eerst veel later geschiedde. Midden juni 1852 werd de alge mene vergadering van het hoofd bestuur der maatschappij tot be vordering van landbouio en vee teelt in de Lutherse kerk gehou den. Aan deze bijeenkomst was een tentoonstelling verbonden en als festiviteit, ter opluistering een ringrijderij, waaraan 24 ruiters uit Zeeland deelnamen. De 11-jarige prins van Oranje, de oudste zoon van Willem III, bezocht met een stoomjacht, komende van Willem stad ons eiland. Te paard werden Bruinisse, Haamstede en Brou wershaven bezocht, waarna men zich te Zierikzee inscheepte naar Middelburg. Ook minister J. R. Thorbecke bezocht de stad, sep tember 1852, vergezeld o.a. van het Kamerlid voor het district Zierikzee, mr. S. H. Anemaet, no taris te Sommelsdijk. Een schipbreuk, kort voor de ingang van de haven van Zierik zee kostte 2 october 1852 aan elf mensen het leven. De beurtschip per G. van Dort liep met zijn vaartuig waarop 32 passagiers, meest mensen uit Brabant, die in Schouwen mee hadden gedolven, op een zandplaat in de Ooster- schelde. De „Stad Zierikzee" ver leende bij deze stranding toen ze langszij kwam onmiddellijk hulp. De hofmeestersbediende J. Midde, redde vele mensen uit de kaken van de dood, doch verdronk zelf bij een der laatste reddings pogingen. Ook een te Zierikzee thuisbehorende koopvaarder, het fregat „De Roompot", kapt. H. H. de Boer, komende van Akyab en geladen met rijst, strandde bij Westkapelle. Het vaartuig sloeg op de gevaarlijke banken uiteen, waarbij een deel der bemanning, bij pogingen om zich te redden om het leven kwam. De bloeitijd van de meekrap cultuur bereikte in de periode van 1860-1870 de top. Niet minder dén 32 meestoven waren toen in be drijf. Veel geld is er toen door de meekrapverbouwers verdiend. Dochde kunstmatige alizari ne, een verfstof die anders uit de meekrap werd bereid, gooide roet in de mede. Op het in 1874 te Zie rikzee gehouden landbouiofvuis- houdkundig congres, stelde men de bange vraag; wat men toch voor de meekrapteelt moest doèn om het dreigend gevaar te be zweren. Een afdoende remedie was niet te vinden en in de jaren tus sen 1870 en 1880 gaat het met de meekrap mis. In 1877 werkten 12 stoven niet meer. Wel trachtten sommigen wat te verdienen met speculatie, maar daarbij werden enorme verliezen geleden. De ondergang van de meekrapteelt betekende een revo lutie op economisch gebied op Schouwen-Duiveland. De machi nefabriek van Nardten Lücker- hof, die de maalmachines voor de stoven leverde, moest opgeheven worden, de garancine-fabriek, nu o.l.s. school in de Nieuwstraat werd 27 februari 1878 in het open baar verkocht. 1872 is het jaar van de vrijver klaring van de polder Schouwen, waarvoor op 25 en 26 januari van dat jaar de verkiezing plaats had van 18 hoofd-ingelanden. Geko zen werden: G. v. d. Cingel, J. v. d. Vliet, J. Hoogenboom Bzn, L. Kre- pel, A. Moolenburgh Cz, L. de Oude Nzn, mr. C. v. d. Lek de Clercq, C. M. Bolle, W. Smalle- gange, R. Koole, J. J. Hoogenboom, W. Vis Pzn, A. Boogerd Lzn, C. L. Kloek, M. J. Kosten, A. P. van den Bosse, M. L. de Bruine en L. C. Boogerd. Voorzitter werd de heer B. C. Cau en heemraden J. Schalk wijk, C. L. Gast, M. Locker de Bruijne en D. v. d. Maas. Ontvan ger-griffier werd Jhr. J. L. de Jonge. Deze werd later lid der Tweede Kamer, doch volgde in juni 1881 de voorzitter mr. B. C. Cau op, welke 15 januari 1881 overleden was en ook burgemees ter van Zierikzee is geweest. PLECHTIGE TERAARDEBESTELLING VAN WIJLEN WETHOUDER JOH. BAL Onder enorme belangstelling had zaterdagmiddag te Bruinisse de be grafenis plaats van de heer Joh. Bal Az., in leven wethouder der gemeente Bruinisse, nadat ds. Mal ign tevoren in het Ned. Herv. ver enigingsgebouw de rouwdienst had geleid. Bij de open groeve herdacht bur gemeester Michaëlis de heer Bal als een zijner naaste medewerkers in het bestuur der gemeente. Hij had hieraan zijn kracht gegeven en met genoegen zal spreker her denken wat in de tijd van drie ja ren werd bereikt, al overheerst thans de weemoed over het zo tra gisch en plotseling overlijden. Vooral de armenzorg had reeds tij dens zijn raadslidmaatschap de bij zondere aandacht van de overle dene en dat van armenzorg kon worden overgeschakeld op de dienst voor sociale zorg, was mede door de stuwkracht die dhr. Bal in deze had ontplooid. Als voorzitter van deze dienst waren nieuwe initiatie ven genomen en steeds was men bezig geweest 't beste te zoeken wat met beperkte middelen kon wor den bereikt. In het dagelijks be stuur der gemeente laat Bal een lege plaats achter die moeilijk zal kunnen worden vervuld. Tenslotte richtte de burgemeester woorden van troost tot de getroffen familie, de verzekering gevende dat de na gedachtenis van de overledene in ere zal worden gehouden. Burgemeester A. H. Vermeulen van Dreischor sprak namens het Gewest Zeeland van de Partij van de Arbeid, de heer Bal herden kende als overtuigd socialist, die zijn krachten gegeven had om langs de weg van het democratisch so cialisme te komen tot een betere samenleving. Ouden van dagen adresseren aan regering Te Utrecht is dezer dagen opge richt een comité voor de belangen van de ouden van dagen. Besloten is in een adres aan H.M. de Koningin, de kabinetsinforma teur prof. mr. P. Lieftinck, de de missionaire minister-president en de fractieleiders van de politieke partijen, bezorgdheid uit te spre ken over het voornemen van de fractieleiders om de 25 procent huurverhoging niet op 1 juli 1957, doch op 1 januari 1957 te doen in gaan. Dit voornemen, aldus het adres, heeft bij de betrokkenen tot een grote verslagenheid geleid, omdat de ouden van dagen, die door zware en lange arbeid de grond slagen gelegd hebben waarop de thans levende generatie aan de zo gestegen welvaart van land en volk kan voortbouwen, aan hun zo lang gekoesterde hoop om met 1 januari 1957 door verhoging van inkomen hun positie te verbeteren, de bodem ingeslagen zien. Hun gerechtvaardigde hoop, om eindelijk door de invoering van het staatspensioen in staat gesteld te worden in hun benarde positie enige verbetering te brengen, wordt - aldus het adres - teniet gedaan door de rigoureuze huurverhoging van 25 procent. Het comité verzoekt tenslotte vrijstelling van de huurverhoging, indien de huurder(ster) ouder ls dan 65 jaar en daarbij, als het gezin uit één persoon bestaat, een lager inkomen per week heeft dan f 35, voor een gezin van twee personen een lager inkomen per week dan f 60,—. De heer C. Hoek, districtsbe stuurder van het N.V.V., dacht in het bijzonder aan de tijd, nu on geveer 25 jaar geleden, toen hij als jongen van 18 19 jaar samen met de heer Bal en enkele anderen be gonnen was aan de organisatie dei- arbeiders. Pionierswerk is in dit opzicht door dhr. Bal verricht. Het N.V.V. is de overledene grote dank verschuldigd voor wat in het be lang van de vakbeweging is gedaan. Ds. Mallan, predikant der Geref. Gemeente, citeerde het tekstwoord uit Prediker 11, dat de mens gaat naar zijn eeuwig huis. De kortheid van het leven is in het sterven van dhr. Bal op ontstellende wijze weer bewaarheid geworden. Gelukkig de mens die weet dat dit leven slechts een doorgang is naar een ander leven en die reeds in dit leven zich geborgen weet in de veilige hoede van zijn Borg en Zaligmaker. Een neef van de overledene dankte voor de grote belangstelling en herdacht de grote liefde van zijn oom voor zijn geboorteplaats. De kist was gedekt met een krans van het gemeentebestuur. Verder hadden er kransen moeten zijn van de Dienst voor sociale zorg, de af deling Bruinisse van de P.v.d.A., het N.V.V., de afdeling Bruinisse van .het Rode Kruis en de Ouden van dagen, doch deze arriveerden eerst na de begrafenis. Het K.N.M.I. verwacht tot dinsdagavond: Koel, maar opklarend Zonnige perioden, maar voorna melijk in het noorden van het land ook plaatselijk enkele buienkrach tige tot matige westelijke wind; weinig verandering in temperatuur. 14 aug. Zon op 5.24, onder 20.08. Maan op 15.27, onder 23.41. Eerste kwartier: 13 aug. te 9.45. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 14 aug. 8.50 v.m. 21.11 n.m. BROUWERSHAVEN 14 aug. 8.26 v.m. 20.53 n.m. Springtij: 23 augustus. Doodtij: 15 en 31 augustus. Morgen opklaringen In de afgelopen dagen is er een actieve westelijke circulatie op de Atlantische Oceaan ontstaan, die tot west-Europa reikt. In deze cir culatie bewegen flinke depressies mee, die in het Noordzeegebied hun grootste diepte bereiken. Tus sen de depressies bevinden zich zwakke gebieden met hogere lucht druk. Op de depressie die zaterdag ta melijk veel regen in ons land bracht, volgde gisteren een rug van hogedruk met opklaringen. Vandaag staat het weer onder depressie-invloed. De kern van de depressie trekt, omgeven door een stormgebied, over Schotland. De fronten ervan geven in ons land wat regen. Na de frontpassage, die vanavond plaats vindt, zullen morgen weer opklaringen voorkomen. Daarbij zal er een frisse westelijke wind waaien. De gezamenlijke steenkolen mijnen in Limburg hebben een be drag van een miljoen Belgische francs ter beschikking gesteld van het provinciale comité te Charleroi ten behoeve van de slachtoffers van de mijnramp te Marcinelle en hun nagelaten betrekkingen. FEUILLETON „Wacht eens?" viel Klaas hem in de rede, „als u, als ingewijde ermee op de hoogte bent, waarom maakt u dan zo'n drukte van de tweede helft? Dan zult u met uw helft ook wel het gewenste doel kunnen bereiken." „Dat is juist niet het geval. Des ondanks ziet u nu wel in, dat ik in het voordeel ben." „Integendeel, waarde heer," antwoordde Sweers scherp, „juist in het nadeel. Want niets belet mij, om mijn helft van de teke ning te verbranden, want als het puntje bij paaltje komt, interes seert die hele geschiedenis met die tekening mij maar matig en geld heb ik niet nodig, want ik ben nu, als erfgenaam van oom Willem, financieel onafhankelijk. Begrijpt u? Ik hoef maar één kik te geven en de politie pakt u op, begrijpt u? In de eerste plaats wegens het plegen van inbraak, enkele malen, voorts voor het vergiftigen van een hond, het schrijven van dreig brief jes en dergelijk fraais. Mij dunkt, daarvoor zal de rechter wel een recept weten." Pluimers verbleekte even, maar liet verder niets blijken, dat hij door de woorden van de ander on gerust was geworden. „Zoiets moet ook nog bewezen worden," zei hij op spottende toon, hoewel er een lichte trilling lag in zijn stem. „Dat bewijs hebben wij, mijn heer Pluimers, als het nodig mocht zijn. Vergeet u dat niet." De aangesprokene draaide on rustig op de stoel. „Ja, maar met dat al komen we geen stap dichter bij elkaar. U stuurde mij een telegram, waarin u vermeldde, dat u bereid bent te onderhandelen. Nou, laten we dan maar eens spijkers met koppen slaan. Noemt u de basis maar Klaas dronk zijn bierglas leeg en keek terluiks op zijn polshorlo ge Drommels, pas half tien. Hij zou genoodzaakt zijn om de kwi bus nog minstens een half uur aan de klets te houden. Om tijd te winnen stak hij nog een' sigaret op en presenteerde er een aan Pluimers, maar deze bedankte brommend en haalde een grote sigaar uit zijn koker. Klaas be stelde een nieuw rondje en wacht te tot de kelner met de lege gla zen vertrokken was. „Wat zoudt u denken van fifty- fifty?" vroeg hij aan Pluimers. Deze zat eensklaps recht over eind en keek zijn tegenstander met vorsende blik aan. Het was, alsof hij de ander wilde door gronden. „U weet meer, mijnheer Sweers, meer dan u tegenover mij wilt loslaten. Ongetwijfeld heeft uw oom een soort testament gemaakt en daarin natuurlijk medegedeeld, dat ik in het bezit moest worden gesteld van het spel kaarten. Hij zal natuurlijk wel een toespeling 42 gemaakt hebben op de betekenis van de tekening. Of u bent zeld zaam brutaal enNee, dat be staat niet. U weet niets, u kunt niets weten. Sweers zal wel zo verstandig geweest zijn om zijn mond te houden. Nee, ik wil de tekening compleet hebben. Alleen, ik heb er recht op. En hoewel ik erken, dat ik momenteel in het nadeel ben, omdat ik de tweede helft mis, ben ik niet van plan om me te laten overbluffen. Ik zeg nogmaals: Ik heb recht op de tweede helft van de tekening. Maar ik ben bereid er voor te be talen. Noem u maar een bedrag." Klaas kneep zijn ogen half dicht en bezag zijn tegenstander met spottende blik. „Nu, als u dan niet samen wil werken, mij ook goed. Wat zoudt u dan zeggen van vijftigduizend gulden? Als prijs voor mijn helft van de tekening." De ander staarde hem stom ver baasd aan. „Vijftigduizend gul den?" Hij prevelde inwendig iets, terwijl hij zijn lippen bevochtigde. „Neen, dat kan niet", sprak hij zacht voor zich heen, „zo'n groot bedrag had hij mij nog nooit ge noemd. Maar toch, als het waar is, als hij mij voor de gek gehouden heeft Geamuseerd zag Klaas toe, hoe wel hem geen woord ontging. De betekenis van dit alles moest toch wel belangwekkend genoeg zijn om zelf te gaan speuren. Het sprak natuurlijk vanzelf, dat men niet tot overeenstemming zou komen. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2