ZIERIKZEESCHE Nasser doet tegenvoorstel voor uitgebreider conferentie DE ZIERIKZEESCHE COURANT Geruchten over kinderverlamming op Schouwen en Duiveland zijn van iedere grond ontbloot MAANDAG 13 AUGUSTUS 1936 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman 6, Ochtman - Lange Nobelslraaf 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Egypte NIET naar Londen Voorzichtige houding President Nasser heeft zondagmiddag op z(jn persconferentie te Cairo bekendgemaakt, dat Egypte de Londense conferentie over het Suez- kanaal niet zal by wonen. Wel is Egypte bereid een internationale conferentie van alle regeringen die de Conventie van 1888 onder tekend hebben, te steunen. (De Conventie van Constantinopel van 1888 werd door Engeland, Duitsland, Oostenrijk-Hongarije, Spanje, Frankrijk, Italië, Neder land, Rusland en Turkije, de voornaamste zeevarende mogendheden uit die tijd, ondertekend. Bepaald werd, dat het Suezkanaal door alle landen in oorlogs- en vredestijd gebruikt mag worden). President Nasser verklaarde, dat „de Egyptische regering de voor gestelde Londense conferentie, gezien do omstandigheden, niet kan zien als een internatlnale conferentie die bevoegd is besluiten te nemen. „De uitnodiging kan daarom niet door Egypte worden aanvaard". „Vastbesloten echter", aldus ver volgde president Nasser", om geen poging te sparen voor de handha ving van de internationale vrede en trouw aan het V.N.-handvest en de besluiten van de (Aziatisch-Afri kaanse) conferentie te Bandung, die vreedzame oplossing van interna tionale vraagstukken voorschrijft, is de Egyptische regering bereid met andere regeringen die de Con ventie van 1888 van Constantinopel hebben ondertekend, mee te wer ken aan een conferentie, waartoe andere landen wier schepen van het Suezkanaal gebruik maken uitgenodigd zouden worden, om de Conventie van Constantinopel te herzien en het sluiten van een overeenkomst tussen al deze re geringen te overwegen, waarin de vrijheid van de scheepvaart in het Suezkanaal bevestigd en verzekerd wordt". „Die overeenkomst zou bij het secretariaat van de Ver. Naties in geschreven en door het secretariaat gepubliceerd worden. De deur zou open blijven voor toetreding van andere landen tot de overeenkomst wanneer dat nodig zou zijn". De Egyptische regering kan niet instemmen met de verklaring die Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten na de besprekingen in Lon den over de Suezkanaalmaatscbap- pij hebben uitgegeven. Die verkla ring trachtte met alle middelen aan de Suez-kanaalmaatschappij een karakter te geven dat verschilt van het werkelijke, om een voor wendsel voor inmenging in Egyp tische zaken te krijgen, aldus Nas ser. Zwitserse persstem over Indonesië Vertrouwen ernstig geschokt „Dit is het einde van de laatste illusies, die Nederland nog kon hebben over de mogelijkheid tot het onderhouden van correcte be trekkingen met zijn voormalige kolonie", schrijft het blad „Tribune de Genève" over het niet betalen van de Indonesische schulden aan Nederland, „en dat zal voor het land smartelijker zijn dan de fi nanciële wonde, die niet dodelijk" is." De kwestie van de Indonesische schulden is volgens het blad heel verschillend van de meer en meer gebruikelijke methode van pas onafhankelijk geworden lan den om de hand te leggen op bui tenlandse investeringen uit hun koloniale tijd. „Deze schulden zijn erkend aanvaard door een soeverein worden regering, bovendien zijn zij voor een deel gemaakt om de wederopbouw en de economische ontwikkeling van Insulinde moge lijk te maken." „Om die reden kunnen de in Nederland opgenomen leningen beschouwd worden als een daad van samenwerking tussen een Europese, economische ontwikkel- de staat en een onderontwikkeld land. Het besluit van Djakarta schijnt dan ook te bewijzen, dat het onmogelijk is, vertrouwen te hebben in het woord van de In donesische regering en dat de door het buitenland tot haar be schikking gestelde kapitalen on herroepelijk verloren zijn voor hen, die op dat woord hebben ge bouwd". „Ongegrond" Hij vervolgde: In het eerste ge deelte van het Londense commu niqué werd verklaard, dat de „uni versele Suez-kanaalmaatschappij altijd een internationaal karakter heeft gehad. Het spijt de Egypti sche regering te moeten medede len, dat een dergelijke verklaring geheel ongegrond is. De Suez-ka naalmaatschappij was een Egypti sche maatschappij, die van de Egyptische regering een concessie voor de duur van 99 jaar kreeg. Artikel zes van de concessie (van 1866) luidde, dat „de Suez-kanaal maatschappij een Egyptische maat schappij is, onderworpen aan Egyp tische wetten en gebruiken". De Britse regering heeft dit feit zelf erkend en in 1939 verdedigd voor gemengde gerechtshoven in Egypte. Wel kreeg de maatschappij de naam „Universele maatschappij van het Suezkanaal", doch die naam heeft geen juridische bete kenis en uit de benaming van de maatschappij kunnen geen legale gevolgtrekkingen gemaakt worden. Er bestaat geen twijfel aan, dat de ze benaming de maatschappij niet van haar Egyptische nationaliteit kan beroven. President Nasser sprak 75 minu ten zonder onderbreking voor de 500 journalisten die de persconfe rentie bijwoonden. Bij het beantwoorden van vra gen deelde hij mede, dat tot natio nalisatie besloten was, nadat de Ver. Staten en Engeland geweigerd hadden de dam van Assoean te fi nancieren. „Wij hebben twee-en-een-half jaar geleden aan de Suez-kanaal maatschappij gedacht", zo zei hij, „doch het besluit werd na de Ame rikaanse en Britse verklaringen over de dam van Assoenan geno men". Reacties op Nassers verklaring De radiorede van president Nas ser trof diplomatieke functiona rissen te Parijs door zijn betrek kelijk milde toon. De rede ver grootte nog de indruk die in zijn voorafgegane persconferentie was gevestigd: de besliste houding van de Britse en Franse regeringen schijnt Nasser te hebben bewogen zich voor het ogenblik voorzichtig te gedragen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld dat de Londen se conferentie over het Suez-ka- naal, ook zonder Egyptische deel neming, doorgaat. Nederlandse autobus in Duitsland heeft ongeval Eén persoon is gedood, vier per sonen zijn zwaargewond en 26 lichtgewond bij het verkeersonge val, dat zaterdagmiddag bij Borg- horst (Westfalen) is gebeurd, toen in een bocht van de weg een Ne derlandse autobus met een reisge zelschap in botsing kwam met een Duitse vrachtauto met aanhang wagen. Er viel ten tijde van de botsing een lichte regen. In de Nederlandse bus bevonden zich ongeveer 40 toeristen afkom stig uit Friesland, die van een uit stapje van zes dagen naar Sauer- land terugkeerden. De 60-jarige J. B. uit Osterhoge- brug, die zwaargewond was, over leed enige uren na het ongeval. De 24-jarige bestuurder van de bus, G. S. uit Surhuisterveen, de 65-ja rige P. D. uit Leek, haar 24-jarige dochter Klara, de Duitse bestuur der en enige inzittenden van de vrachtwagen zijn zwaar gewond. De ongedeerde reizigers en enige lichtgewonden, die in het zieken huis te Borghorst verbonden zijn, hebben met een andere Neder landse bus de reis naar huis voort gezet. De twee zwaar beschadigde voer tuigen zijn door de rijkspolitie van Duitsland' in beslag genomen en naar Munster gesleept. NASSER NIET NAAR MOSKOU President Nasser heeft zijn be zoek aan de Sowjet-Unie uitge steld, zo is vrijdag officieel te Cairo bekend gemaakt. De presi dent zou oorspronkelijk op veer tien augustus in Moskou aanko men, twee dagen voor de openiiig van de internationale conferentie te "Londen over het Suezkanaal. DE MIJNRAMP BIJ MARCINELLE Reddingspogingen worden onverminderd voortgezet Terwijl reddingsploegen onver minderd hun pogingen voortzetten de 252 mannen die sinds woensdag jl. ongeveer 700 meter onder de grond z(jn opgesloten te bereiken, zullen vandaag (maandag) de mijn werkers begraven worden, wier lichamen men tot nu toe uit de steenkolenmijn „Het bittere hart" heeft gehaald. De Belgische minister van Eco nomische Zaken, Jean Rey, zei bij zijn bezoek van zondag aan de mijn dat er „alle reden was te hopen" dat althans enigen van de opgeslo- tenen gered kunnen worden. Na een onderhoud van Rey met de mijneigenaren gaf directeur An- dré van den Heuvel een communi qué uit, waarin men zei dat het werk in de 907 meter-galerij werd voortgezet en dat er een luchtbar- rière werd aangebracht om de lucht te koelen en de rook te on derdrukken. Deskundigen hebben gezegd dat de opgeslotenen het tien dagen uit kunnen houden als er althans lucht is die geschikt is om in te ademen. Grünther en Eisenhower voeren besprekingen Generaal Alfred Gruenther, op perbevelhebber van de Navo- strijdkrachten in Europa, is uit Parijs in Washington aangekomen waar hij besprekingen zal voeren met president Eisenhower. Van gewoonlijk betrouwbare zijde is verklaard, dat voornamelijk ge sproken zal worden over de vraag of de Verenigde Staten een deel van hun landstrijdkrachten uit Europa kunnen terugtrekken om dat steeds meer gebouwd wordt op kernwapens en de luchtmacht- generaal Gruenther ontkende, dat het geschil om het Suezkanaal ter sprake zou komen. Waarnemers zijn evenwel van oordeel, dat dit nauwelijks het geval kan zijn, daar naar verluidt, Engeland op het punt staat troepen uit Duitsland terug te trekken en deze naar het Midden-Oosten te sturen. Te middernacht kwam koning Bou- dewijn en zijn vader, ex-koning Leopold, bij de mijn aan. Toege juicht door de menigte wachtende mijnwerkers en familieleden ver lieten zij de plaats van een ramp een uur later weer. Eerder op de avond had een redder bij premier van Acker geprotesteerd over de „terughoudendheid van de autori teiten aangaande de werkelijke toestand". Hij vroeg waarom nog meer levens gewaagd moeten wor den als men na vijf dagen niet meer kan verwachten nog overlevenden te vinden. De redders hopen dat wanneer ze een keer door de galerij op 907 meter zijn zij de ongeveer 80 man in de 975 meter-galerij zullen kun nen bereiken, en vandaar uit de 1035 meter verdieping waar ver moedelijk ongeveer 180 mannen zijn. Levensmiddelenprijzen in Indonesië de helft duurder De prijzen van verschillende ge- importeerde levensmiddelen er textiel zijn in Indonesië met 50 gestegen. De importeurs vrezen dat de kosten van levensonderhoud voor de Europese gemeenschap aanzienlijk hoger zullen worden. De oorzaak van het duurdere voedsel is de nieuwe maatregel, die Indonesië invoerde en waarbij men de dalende export tracht te stimuleren en de invoer van con sumptiegoederen te beperken. De deviezencertificaten werden vrijdag tegen 170 °/o van de no minale waarde verhandeld. De ex porteurs zeiden, dat het nog te vroeg was om een oordeel te geven over de uitwerking van de pre mies. Wel zeiden zij, dat het ver schil tussen de prijzen op de we reldmarkt en de kostprijzen, door de premies niet wordt gerealiseerd. De kostprijzen zijn nog te hoog om de uitvoer van produkten als kof fie en thee naar Europa mogelijk te maken. De kabinetsformatie Informateur ontving schriftelijke reactie van P.v.d.A. De Informateur, prof. Lieftinck, heeft over een aantal essentiële punten, die hij in eerste instantie reeds met mr. Burger de socia listische fractieleider in de twee de kamer had besproken, van de P.v.d.A. schriftelijk een nadere reactie ontvangen. Vrijdagavond had prof. Lieftinck voorts nog een onderhoud met de staatssecretaris van financiën, dr. van den Berge. Op een vraag, of dit onderhoud verband hield met de nadere re actie van de P.v.d.A. antwoordde de woordvoerder: „Het gesprek tussen de informateur en de heer van den Berge had ten doel nade re inlichtingen te verkrijgen over enkele punten, die van de aan vang af in het geding zijn geweest en waarover de informateur nog overleg wilde plegen." Op een vraag, wanneer de fracties van prof. Lieftinck een ontwerp-regeringsprogramma kun nen verwachten antwoordde de woordvoerder tenslotte, dat „be dacht moet worden, dat men te doen heeft met een informateur en qiet met een formateur." Ambonezen voor de rechter Dinsdagmorgen a.s. om 10 uur zullen voor de politierechter te Middelburg acht Ambonezen ver schijnen, die zaterdag 4 augustus werden gearresteerd en in het Huis van Bewaring werden opgesloten. Zij zijn allen bewoners van het kamp aan de Nadorstweg te Mid delburg en worden verdacht van diefstal, verduistering en heling. De datum, waarop de Ambonezen uit het woonoord te Westkapelle zullen terechtstaan, is nog niet vastgesteld. Zeer veel „zwakke" dames Zouden ras aansterken, Als zij maar begonnen, Met eens wat te... werken! Premie A.O.V. wordt 6.75 procent Zaterdag ls het besluit van de Sociale Verzekeringsbank om de premie voor de Algemene Ouder- domsverzekering vast te stellen op 6% procent door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid goedgekeurd. De betreffende ministeriële be schikking zal in de Nederlandse Staatscourant worden opgenomen. Mej. dr. N. A. Bruining verlaat de V.P.R.O Eind dezer maand zal mej. dr. N. A. Bruining, voorzitster van de V.P.R.O., 70 jaar worden. Zij zal daarom op 1 september a.s. als voorzitster aftreden; hoewel zij als ere-voorzitster nog aan de V.P.R.O. en het bestuur verbonden zal blij ven, zal zij op 1 september de voor naamste taken, die zij tot nu toe vervulde, beëindigen. Tijdens een bijeenkomst op die dag zal zij in de kring van haar vrienden en medewerkers afscheid nemen. De laatste uitzending van de ru briek „Vandaag", op vrijdagavon den sinds 12 september 1947 door mej. Bruining verzorgd, is op 24 augustus. Dr. J. A. de Koning, thans nog vice-voorzitter van de V.P.R.O., zal in die uitzending na haar spreken. De korte avondwij ding wordt geleid door dr. E. D. Spelberg. De medische wereld is waakzaam Ouders kunnen medewerken om ziekte te voorkomen Het blfjkt dat er bij sommigen op Schomven-Dulveland ongerustheid heerst over de in Nederland voorkomende gevallen van kinderver lamming. Vooral komt dit tot uiting in de telkens weer opdoemende geruchten als zou er dan hier, dan weer elders op het eiland wéér een geval zijn gekonstateerd. Naar wij echter van bevoegde medische zjjde vernemen ls het haast onnodig hier vast te stellen, dat al deze geruchten van Iedere grond zijn ontbloot. Niemand echter wenst dat de ziekte zich ook over Schouwen-Duiveland gaat uitbreiden. Het optreden er van is in be langrijke mate afhankelijk van de conditie waarin de kinderen ver keren. Zoals de naam al aanduidt, zijn het voornamelijk kinderen die er het slachtoffer van worden, speciaal kinderen van een jaar of zes of jonger. Het ls echter ook weer niet zo, dat ieder kind dat ziek wordt, er noodzakelijkerwijs de gevreesde verlammingen van overhoudt: vele gevallen verlopen zelfs zodanig, dat van een algehele genezing kan worden gesproken. Van een medische medewerker De geneeskundige wereld is nu heel wat beter uitgerust in zijn strijd tegen de ziekte als vijf jaar geleden, toen ongeVeer in dezelfde vacantietijd als nu, ook een be trekkelijk groot aantal gevallen op trad. Een ieder die nu ziek wordt, kan er van verzekerd zijn, dat er al het mogelijke aan hem of haar zal worden gedaan, zodat de eind resultaten in de meeste gevallen beter zullen zijn, dan vroeger ook maar voor mogelijk werd gehou den. Het is gebleken, dat ook de ouders daadwerkelijk kunnen me dehelpen om de ziekte by hun kin deren te voorkómen. En juist deze vacantietyd maakt alles zoveel te gemakkeiyker, daar zy met enige goede wil de gedragingen van hun kinderen in do juiste banen kun nen lelden. Zindelijkheid In de eerste plaats is daar de zin delijkheid. Het is in de laatste tijd bekend geworden, dat de verwek ker van de ziekte met de ontlas ting wordt uitgescheiden. Laat daarom de kinderen hun handen wassen, als zij van de w.c. komen en zie er op toe dat dit goed ge beurt. Stop de kinderen elke avond in bad of in de tobbe, als zij vuil- gespeeld thuiskomen. Tweemaal per dag tandenpoetsen is eveneens een goede hygiënische maatregel. Juiste voeding In de tweede plaats ls er de juiste voeding. Het doet er niet zo zeer toe hoeveel het kind eet, dan wel wèt het eet. Snoepen ls te allen tijde en zeker nü volkomen uit de boze. Tarwebrood is beter dan witbrood. Kaas, pindakaas en vleeswaren zijn te prefereren bo ven de zoete broodbelegging. Geef ze veel fruit, maar neem de voor zorg dit tevoren goed te wassen. Laat hen melk drinken. Vermoeienis Ten derde ls daar het voorkómen van te grote vermoeienis. Dit be tekent niet, dat het kind nu als een muisje stil op de stoel moet zitten. Integendeel, het mag net zoveel met zijn kameraadjes spelen als anders. Daarbij weet het zelf heus wel onbewust zijn maat te houden. Het betekent echter wel, dat u het niet mag meenemen op wandelingen, waarvan uzelf reeds behoorlijk vermoeid wordt. En het betekent vooral: een goede rust ge nieten; de kleine peuters des mid dags en des nachts en de groteren de gehele rustperiode die zij be hoeven. Een kind onder acht jaar behoort om zeven uur in zijn bed te liggen! Het maken van grote fietstoch ten door de ouderen moet even zeer worden afgeraden. Zij rijden dan vaak onevenredig grote af standen per dag. Een fietstocht ma ken is goed, doch de vermoeienis moet niet te groot worden. Kinderen mogen gerust een reis maken, ook al heeft deze een plaats tot doel waar de laatste tijd kinderverlamming is opgetreden. De ziekte is weinig besmettelijk. Het trekken van een vergelijking met b.v. mazelen lijkt nergens naar. Ook het kamp waaraan uw kinderen misschien zullen deelne men, mag doorgaan. Als er gevaar zou bestaan kan men er verzekerd van zijn dat van de zijde der Volksgezondheid het kamp direkt geannuleerd zal worden. Een ieder kan ervan overtuigd zijn, dat de gehele medische we reld waakzaam is en dat alle wer kelijk nodige maatregelen, als het nodig is, worden getroffen. De leek lijkt het vaak of er niet genoeg wordt gedaan; de medicus timmert echter niet gaarne aan de weg en al het nodige is reeds gedaan voor de leek er nog maar over heeft na gedacht. Het ls dus allerminst noodzake- lpk, dat er angst voor de kinder verlamming gaat heersen. De al gehele situatie wettigt zeker voor Schouwen-Duiveland geen onge rustheid. De ouders hebben boven dien een groot gedeelte het voor kómen van dc ziekte zelf in do hand, als zy de raadgevingen, die hiervoor zyn vermeld, opvolgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1