Ui„„ Jiiiiiiiniiiiin GRENZEN STAD EN PROVINCIE Brievenbesteller had vroeger een gevaarlijk beroep! DIJKWATER ZOU DE VAARWEG NAAR HOLLAND WORDEN DE WONINGBOUW IN JUNI 1956 TOONDE VOORUITGANG Volgens gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek zijn in juni 1956 6.258 nieuwe wonin gen opgeleverd. (Vorig jaar 5.602). In het eerste halfjaar van 1956 werden dus 28.405 woningen vol tooid, tegen 23.771 in het eerste halfjaar van 1955. In juni 1956 werden meer nieuwe woningen aan de voorraad toege voegd dan in enige andere juni maand sedert de bevrijding. Ge rekend tot en met juni 1956 zijn sedert mei 1945 468.282 nieuwe wo ningen opgeleverd. In juni 1956 werd een aanvang gemaakt met de bouw van 9.406 woningen, hetgeen een record is voor alle maanden na de bevrijding. Doordat er met meer woningen een aanvang werd gemaakt dan er gereed kwamen, steeg het aantal in aanbouw zijnde woningen op nieuw en wel tot 87.664 aan het eind van de maand. Nog nimmer waren zoveel woningen tegelijk in ons land in uitvoering. De in juni 1956 gereed gekomen woningen (tussen haakjes het aan- Ingezonden mededeling CtMVSUNG. hazetfabrieken te zevenbercem Zoals we in de krant van giste ren konden lezen heeft de jeugd van Zierikzee een gouden tijd be leefd in St. Hilaire du Harcouet. Beide steden zijn weer dichter bij elkaar gekomen: voor de moderne mens vallen de landsgrenzen, meer en meer weg. In de Westhoek ge nieten duizenden vreemdelingen uit vele hoeken der aarde van hun vakantie. In Oosterland en Noord- gouwe zijn internationale werk kampen van studenten uit alle delen der wereld, die hard wer ken om de boel op Schouwen en Duiveland te helpen beredderen. Voor één groep op Schouwen- Duiveland echter vallen de gren zen niet weg, dat zijn de Ambo nezen in het strafkamp te Burgh- sluis. Deze mensen zijn ook in een vreemde streek maar hebben slechts één wens: terugkeren naar hun geliefde geboortegrond. En dat is nu juist onmogelijk, een wens die niet in vervulling kan gaan. Het is niet alleen een tries te zaak voor de Ambonezen, maar ook voor de politie en voor de be volking. De Ambonezen staan in het geheel niet vijandig tegenover de bevolking of de mannen van de wet. „Maar onze buiken ram melen", zeggen ze „en onze kinde ren moeten eten". En wat er dan gebeurt zal een ieder wel bekend zijn. De politie wordt gewaar schuwd dat groepjes Ambonese vrouwen en kinderen aardappe len aan het stelen zijn op de lan derijen. En hoe erg de politieman nen het in hun hart ook vinden, ze moeten de spullen in beslag nemen en proces-verbaal opma ken. Zoals gemeld zijn in het kamp te Burghsluis de Ambonezen al len aanhangers van de P.N.M.S, (volgelingen van Siwaletta). Er is nu een avondklok ingesteld er een scherpe bewaking afgekon digd. Wat wel heel onsympathiek aandeed was dat de mannen van oordeel zijn dat de vrouwen ten alle tijde voor eten moeten zorgen. Zij hebben ze op roof uitgestuurd en bleven zelf rustig in het kamp. Ze toonden zelfs hoegenaamd geen belangstelling toen de politie kwam en ze lieten voornamelijk de vrouwen en meisjes het woord doen (wat dezen overigens wel toevertrouwd was). Het is een trieste zaak als men de mannen en vrouwen, met de dikwijls heel kleine kinderen, dik wijls in afdankertjes gehuld (oude ketelpakken zijn dankbaar bruikte kledingstukken) bezig ziet tussen de barakken in het be waakte kamp. Ze hebben zich per brief gericht tot de hoogste auto riteiten in Nederland maar ont vingen tot op heden nog geen be richt. De situatie spitst zich steeds meer toe. Zolang ze weigeren te verklaren dat ze werkloos zijn ontvangen ze geen geld en geen eten. De politie heeft de gestolen aardappels en erwten in beslag genomen. Het enigste wat ze hier op zeiden was: „zodra jullie weg zijn gaan we weer stelen." Voor een goed begrip van de zaak dient echter wel overwogen te worden dat in Burghsluis de ergste belhamels zijn onderge bracht, mensen die zich in andere kampen onmogelijk gemaakt heb ben en die overgebracht zijn naar het strafkamp waar nu al maan den lang de keukens leeg en on gebruikt staan.... tal in het eerste halfjaar van 1956 voltooide woningen) bedroegen in Zeeland 227 (970); Nederland 6.258 (28.405). In de gereed gekomen wo ningen zijn 217 systeemwoningen begrepen. Hygiène-voorschriften op bouwwerken De vakafdeling Bouw en Water bouw van de Orde van Neder landse Raadgevende Ingenieurs, heeft in haar laatste ledenvergade ring besloten haar leden te advi seren in hun bestekken de door de Bond van Nederlandse Architecten gehanteerde clausule inzake de hygiënische voorzieningen op de bouwwerken, op te nemen. De clausule luidt als volgt: „De aannemer zal op de bouw plaats een schaftlokaal of schaft- wagen(s), rijwielberging, privaten urinoirs, wasgelegenheid en drinkwatervoorziening aanbrengen, overeenkomstig de richtlijnen in het rapport van de commissie hy giënische voorzieningen, gedepo neerd ten kantore van de Bond van Nederlandse Architecten B.N. A. en bij de secretariaten van de werkgeversorganisaties, die in de Raad van Bestuur Bouwbedrijf sa menwerken". Betreft het een werk van te korte duur of geringe omvang, dan kan volgens het advies van de B.N.A. worden volstaan met de volgende besteksbepaling „De aannemer zal de werkne mers passende gelegenheid bieden tot wassen, schaften, gebruik ma ken van toiletten en opbergen van kleding en rijwielen". Bij het Elzasser dorpje West- house is een vlucht van honderd ooievaars hun jaarlijkse trek naar het warme zuiden begonnen drie weken eerder dan andere jaren, klaarblijkelijk door het koude weer dat op het ogenblik in het gebied heerst. OOSTERLAND Politieman nam afscheid Onze vroegere dorpsgenoot de heer J. van 't Hoff Jac. z. sedert 1919 agent van politie te Breda heeft dezer dagen onder grote be langstelling wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd afscheid van zijn werkkring genomen. In zijn 37-jarige dienst tijd heeft hij grotendeels surveil lancediensten verricht, terwijl hij gedurende de laatste jaren ver bonden was aan de recherche. De heer van 't Hoff stond zowel bij zijn superieuren als bij zijn on dergeschikten in hoog aanzien. Hij zal dan ook in het Bredase politie corps node worden gemist. Leerlingenaantal bleef gelijk Doordat er een vijftiental leer lingen werden ingeschreven voor het eerste leerjaar aan de Chr. School, alhier en er ook 15 de school verlieten, is het leerlingen aantal gelijk gebleven. De schei dende leerlingen werden allen een fraai bijbeltje overhandigd als gedachtenis aan hun lagere schooltijd. VISSERIJBERICHTEN Zierikzeese vissers aan de kop De Zierikzeese mosselvissers liggen aan de top in de wedloop van mosselleveranties op Schou wen en Duiveland. In dit seizoen wordt iedere dag circa 1000 ton mosselen afgeleverd, wat wil zeg gen een 7 a 8000 ton per week. De mosselen gaan via Ierseke naar België. In totaal werd door de Zierikzeese mosselvissers dit sei zoen afgeleverd om en nabij de 30.000 ton mosselen. Dragers van een roemrijk verleden. De brievenbesteller is wel een deze toestand bestaat pas ruim zeer vertrouwde figuur geworden tweehonderd jaar. in de moderne maatschappij. Hij behoort bij het vertrouwde stads en dorpsbeeld, zoals de broodbe zorger en de slagersjongen. Te genwoordig behoort deze figuur bij het leger van ambtenaren, dat de ziel vormt van het P.T.T.-be- drijf, waarin iedere rechtgeaarde Nederlander vertrouwen stelt. Al die ambtenaren zijn onder worpen aan een reeks van instruc ties, waarvan zij niet mogen af wijken. Dank zij die discipline en het gevoel van verantwoordelijk heid, waarvan iedere postman is doordrongen, is het postverkeer in Nederland geworden tot wat het nu is: een voorbeeld van be trouwbaarheid en plichtsbetrach ting. Ieder lid van het postbedrijf heeft dus nu zijn instructies, maar Uit vergeelde archieven Stadhuistoren voor ramp behoed Zondag 21 mei 1848 had de eer- onder directie van K. Maju plechtige godsdienstoefening cie, dat „het wetboek der vrouw' plaats in de Nieuwe Kerk te Zie rikzee. De oudste predikant ds G. C. Droogleever Fortuijn, nam bij die gelegenheid het leraarsambt waar. Tot tekst koos Zeerw. Ps. 28 8a. Het slot" van het bericht waarin het feit werd vermeld, luidt: Men moet erkennen dat even weinig als het uiterlijke der kerk voldoet, door deszelfs algehele smakeloosheid en disproportie, het inwendige evenzeer het schoon heidsgevoel bevredigt en zeer be vallig is samengesteld". De 5den november werd het nieuwe orgel in gebruik gesteld, geleverd door Kam van der Meulen te Rot terdam voor 14.000. Brouwershaven zocht in de da gen van haar zeevaart naar een snellere verbinding met het ach terland. Zo deelde jhr de Jonge in de gemeenteraad van Zierikzee in 1852 mede, dat „concessie was aangevraagd om een spoorweg te leggen van Brouwershaven naar Roosendaal met „demping van het Zijpe", terwijl door verwijding van de haven van Zierikzee en uitdieping van het Dijkwater de waterweg naar Holland zou zijn door deze stad". Van deze schone en verstrekkende plannen is nooit iets terecht gekomen. Tot in on ze eeuw duurde het eer Brouwers haven betere verbindingen met het achterland kreeg, al was het dan niet per trein, maar voor haar haven had men die snelle verbinding niet meer zo hard no dig. Ons mooie stadhuistorentje dat enkele avonden in de zomermaan den in „floodlight" staat te pralen als een gulden pagode heeft 24 februari 1853 in groot gevaar verkeerd, 's Nachts was tijdens een kort onweer de bliksem in de toren geslagen waardoor het hout werk aan het smeulen was ge gaan zonder dat iemand zulks be merkte. Half zeven des ochtends passeerde een brievenbesteller die rook uit de toren zag komen. Hij waarschuwde de concierge van het stadhuis, die hulp inriep. Een drietal wakkere gasten H. de Vos, H. v. d. Vate en J. v. d. Hamer, klommen naar boven en blusten het vuur dat anders de stad van een harer schoonste monumenten had beroofd. Jammer dat in de vervlogen da gen het filmtoestel nog niet was uitgevonden, want het zou wel leuk geweest zijn wanneer we nu op het witte doek de kermis en de stad hadden zien verschijnen. De kermis, we weten het uit over levering, had toen veel meer te betekenen als in de dagen onzer jeugd. „Reizende markt" had een betere benaming geweest al werd ook het amusement niet vergeten. Op de Sleepkade bij de eerste houten brug (Kraanplein) stond in september 1848 het „Theater de la Renaissance et des Vaudeville" opvoerde. Vis-a-vis M. de le jyve- dicin J. N. Boom stond het „Ma- gasin du Byouterie de Paris". Als voorloper van de bioscpop werd vertoond het Theater Cy- clorama. 500 mijl in twee uur. in bewondering doorgebracht, zoals de aankondiging luidde, „in de natuur op reis door Tirol, Stier marken en Italië. Dit prachtig spectakel ontrolt zich voor het oog van den aan schouwer op een uitgestrektheid van 30.000 voet schilderdoek, zo als men door het venster eener diligence of stoombootkabinet de voorbijgaande natuurtaferelen aanschouwt". Den 16 en januari 1857 werd de stad voor de eerste maal met „gaz" verlicht. De heer M. Cou- vee, stadsbouwmeester, was de eerste directeur van de gasfabriek gebouwd door de Haagse firma L. J. Enthoven Co vertegenwoor digd door de heer Hagedoorn. Smaakvolle illuminaties werden aangebracht op enige openbare pleinen en aan openbare gebou wen, alsmede voor de woning van de burgemeester, mr. B. C. Cau, en de heer J. H. Ochtman, lid van de raad, de man die de stoot gaf tot de oprichting ener gasfabriek. Op 20 februari 1860 vond een dijkval plaats aan de tweede in laag by Flaauwers. De berichtge ver uit die dagen maakt er uit voerig melding van, evenals van het feit „dat dit het eerste lek in een dijk is dat dicht gemaakt werd zonder drank, maar me koffie." De helft van de mensen die aan de dijk werkten verdienden 80 a 90 cent per dag! Tegenwoordig is de postbode een geziene figuur aan onze deuren, ook al brengt hij zowel blijde als droeve berichten. Alleen, zijn ver schijning is een gewoonte gewor den, men schenkt niet meer zo veel aandacht aan hem als vroe ger. Gaat men terug in de ge schiedenis van de brievenbestel ler, dan is deze romantisch en veelbewogen. Koerier der edelen In ons land waren de brieven bestellers aanvankelijk alleen maar in dienst van graven en edellieden, die hun boodschappers te paard naar de geadresseerde zonden. De vijanden van deze rid ders hadden er belang bij de boodschappen van de tegenpartij te onderscheppen en dus bestond er geregeld gevaar voor koeriers om te worden overvallen. Meestal werd zo'n boodschapper eenvou dig gedood, soms na hevige mar telingen om te zien of hij nog meer wist. Ook in die dagen had de bestel ler dus al een vertrouwenspositie en deze heeft hij door de loop der tijden behouden. Na de edelen waren het de kooplieden, die bood schappers in dienst namen. Ook deze gingen te paard. Zij brachten slechts enkele brieven tegelijk over, dikwijls samen met flinke geldbedragen. Het aantal overvallen op deze mensen is zeer groot geweest, want de wegen waren toen nog heel wat onveiliger dan nu bij gebrek aan een goed georganiseerd poli- tie-apparaat. Bestellers, die in dienst waren van handelshuizen ontvingen bij aankomst een fooi; de voor eigen rekening werkende bezorgers vroegen aan de geadres seerde betaling. Deze toestand heeft eeuwen bestaan. Ook nadat de postdienst beter was georgani seerd, heeft de besteller zich nog jaren moeten belasten met het innen van frankeerkosten. In 1870 immers werd het plakken van postzegels pas verplicht gesteld. Nu int de besteller alleen nog de strafport Thans vertrouwde figuur De tijd, dat de postbode alleen zo nu en dan eens voorbijkwam, behoort ook tot het verleden. Dat was in de dagen, dat hij werd uit genodigd om koffie, thee of een borreltje te drinken. Deze mensen werden gevierd om het bericht dat zij brachten. Meestal wisten ze zelf precies wat er in de be zorgde brief stond en fungeerden ze als nieuwsbron voor de gehele omgeving, waar ze werkten. Door een tijd van avonturen en roman tiek heen heeft de besteller zich moeten worstelen naar zijn mo derne positie van algemeen ver trouwde figuur. De brievenbestellers zijn ver trouwelingen van de gehele maat schappij, die onopvallend en in alle stilte hun zo belangrijk werk doen. In de strijd op het eiland Cyprus heeft zich weer een betreurenswaar dig incident voorgedaan. De foto toont de Grieks-Cyprische Drosoulla Demetriades, het 22-jarige meisje uit Nikosia, dat daar tioee toeken geleden haar verloofde, de Maltezer politieman Edward Bonict, door opstandelingen, tegen het Engelse bewind zag neerschieten, toen zij met hem zou gaan lunchen. De opname werd gemaakt toen het meisje in Londen een verklaring aflegde voor de pers. Een paar uur nadat Drosoulla in Londen, waarheen zij namens de Engelse regering om veiligheidsredenen mei haar ouders en^ jongste zuster was heenge bracht, haar verklaring aflegde, waarin zij de leider van de Eoka, ex- kolonel Grivas, een laffe moordenaar noemde, werd deze uitgezonden door de radio op Cyprus. Ingezonden mededeling chocolade in z'n fijnste vorm Bijzondere sportgebeurtenis te Zierikzee Zierikzee ontvangt zondag de Ie klasser Alliance in de vierde ronde om de K.N.V.B.-beker De voetballiefhebbers van Schouwen-Duiveland zullen zon dagmiddag a.s. in het sportpark „Bannink" te Zierikzee hun hart kunnen ophalen, want dan ont vangt Zierikzee I voor de 4e ronde van de wedstrijden om de K.N.V.B.-beker de eerste klas ser „Alliance" uit Roosendaal, die in het afgelopen seizoen in de kopgroep eindigde. Zierikzee moet het in deze wedstrijd zonder rechtsbuiten Kouijzer doen, voor wie echter F. van der Westen meespeelt, wat, gelet op diens vroegere prestaties, zeker wel geen verzwakking zal betekenen. Het elftal is nu als volgt samen gesteld: J. van Geesbergen d., C. Krello en C. M. van Aken (aanv) a., B. de Zeeuw, C. Verwest en C. van der Maas m., F. van der "Wes ten, S. de Vlieger, J. Stoel, C. Simmers en D. den Boer v. Re serve: C. Douw. Hoewel Zierikzee in deze ont moeting kansloos moet worden geacht, zullen de spelers toch wel alles op alles zetten om een zo eervol mogelijk resultaat te bereiken. Er mag in elk geval een mooie wedstrijd worden ver wacht en de belangstelling voor deze bijzondere sportgebeurtenis, die enig in de geschiedenis van het voetbal op ons eiland mag worden genoemd, zal ongetwijfeld groot zijn. SPORT VOETBAL Halsteren I-Zierikzee II Zondag a.s. trekt het tweede elftal van Zierikzee naar Halste ren voor een nederlaagwedstrijd tegen de club van die naam. Aan vankelijk zou Zierikzee I aan dit tournooi deelnemen, maar door de bekerwedstrijd tegen Alliance is dit niet mogelijk. Zierikzee moet het in deze wedstrijd zonder Ver ton doen en komt uit met: W. Kou ijzer d.; J. Scholten en J. Raap a.; A. Berrevoets, C. P. v. d Werve (anav.) en A. v d. Westen m.; T. Simmers, J. v. Hese, M. Krijger, C. Koster en E. van de Sande v. On getwijfeld wacht de Zierikzee- ploeg een zware wedstrijd tegen deze vrij sterke 4e klasser, maar als alle spelers zich ten volle ge ven, behoeft het verschil niet zo groot te zijn. Halsteren II-Zierikzee III Het derde elftal van Zierikzee reist zondag met het 2e elftal mee naar Halsteren om daar een vriendschappelijke wedstrijd te spelen tegen de Halsteren-reser- ves. Het komt voor deze ontmoe ting uit met: J. Stoutjesdijk d„ G. Dokter en A. Peute a„ J. de Bilde (aanv.), J. van der Schee en J. Maijs mL. Hilleman, Th. Kra mer, C. van der Wekken, A. Krijn- se Locker en A. Schouls v. Re serve: G. den Dekker. Hier mag een aardige wedstrijd worden ver wacht, die als een goede oefening voor de komende competitie kan worden beschouwd en waarin Zierikzee niet geheel kansloos is. DE BROEDERSCHAP VAN DE BRONZEN DRAAK 112. Als prins Angelo d<?or twee lansknechten de troonzaal wordt binnengeleid, ligt er een verbitterde trek om zijn mond en zijn gelaat is doodsbleek. Onrustig glijdt zijn blik langs het be droefde gezicht van de oude vorst en de toornige ogen van zijn tweelingbroeder Balthazar, om te blijven rusten op de konings kroon, die naast de troon op'.een kussen ligt. De kroon die hij zo fel begeerde, en waarvoor hij alles op het spel zette.en ver- Ioor.Zoeken uw ogen nog de kroon van Napels?'" De stem vn Lorenzo beeft van emotie. „Weet dan dat deze koningshoed &!S, door ™rst1n ^dragen 's. die hun leven in dienst van de 7HI nipf rii h- stelden* GÜ. die alleen naar macht verlangde, Stil gr,haaiS te dra«en!" De oude monarch is uit. zijn zoon elf MMboren z"n blikken in die van zijn ÏÏmM J ,hl.'i'f mv lage bedriegerijen te schand van de Broederschap''d™ Bron^Draakf me? ultaïïdS^'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 6