JEUGDLECTUUR.. Een wagenbestuurder erft een villa ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VKIJDAG 10 AUGUSTUS 1956 NO. ISOOO Nederlandse regering niet officieel op de hoogte gesteld van schuldenkwestie De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Roeslan Ab- dulgani, heeft gisteren verklaard, dat de Nederlandse regering offi cieel is ingelicht over het Indo nesische besluit de schulden aan Nederland niet langer te erkennen. Zijn verklaring is in strijd met het communiqué van de Neder landse regering van dinsdag, dat de Nederlandse regering nog geen officiële mededeling had ontvan gen over het Indonesische besluit. Roeslan Abdulgani legde de ver klaring af op een persconferentie die werd gehouden door minister president Ali Sastroamidjojo. Op een vraag, wanneer Indonesië de Nederlandse regering op de hoogte zou stellen van het besluit, ant woordde minister Roeslan, dat „dit reeds was gebeurd". De mijnramp in België Italië zond werkkrachten, geen slaven Het Italiaanse blad „Corrière Delia Sera" schrijft over het mijn ongeluk in België, waardoor vele Italiaanse arbeiders zijn getroffen: „De wet van vraag en aanbod en de prioriteit van de zuiver econo mische belangen zijn dikwijls in strijd met de meest elementaire re gels van hygiëne en beveiliging. De Italiaanse regering heeft kort geleden besloten het vertrek van Italiaanse mijnwerkers naar België tegen te houden, zolang geen vol doende waarborgen voor de veilig heid zijn gegeven. De ramp van Marcinelle bewijst, dat deze maatregel niet voldoende is een dat een krachtger tussen komst in de naaste toekomst nood zakelijk is om de Italianen, die in het buitenland werken, te bescher men. Italië kan werkkrachten zen den, maar geen slaven". Opstand in Ecuador neergeslagen Volgens een officiële mededeling is de opstand, die in de provincie Manabi tegen de regering van Ecuador was uitgebroken, neerge slagen. In de voornaamste steden van het land is de orde hersteld. De opstandelingen hebben zich in het gebergte van het binnenland teruggetrokken. Zij worden door de regeringstroepen achtervolgd. Moeder wilde haar vier kinderen kwijt Dezer dagen vervoegde zich de 30-jarige M. J. B.-van R. uit Spoor- wijk bij de kinderpolitie te 's-Gra- venhage, met de mededeling, dat zij haar vier kinderen kwijt wilde. Men verwees haar naar gemeente lijke instanties, doch de mogelijk heden, die men haar daar voor legde, waren niet naar haar zin. Maandagavond kwam de vrouw weer naar het bureau van de kin derpolitie, thans vergezeld van haar kinderen. Op een ogenblik ging zij de wachtkamer uit en zei tot haar kinderen, dat zij even brood ging halen. Zij kwam noch die avond noch die nacht terug. De kinderen zijn toen ondergebracht in het gemeentelijk kindertehuis. De volgende dag vervoegde de vrouw zich weer bij de politie en vertelde de vorige avond weg te zijn gelopen om de opneming van haar kinderen te forceren. Men heeft haar een proces-verbaal ge geven wegens het in de steek laten van hulpbehoevenden. De vrouw wenste haar kinderen te laten op nemen om zelf te gaan werken en zo de welstand van het gezin te vergroten. Sluiting meerdijk oostelijk Flevoland in september Dezer dagen is, naar men van de zijde van het ministerie van Ver keer en Waterstaat mededeelt, op ongeveer 10 km ten noordwesten van Lelystad het op één na laatste gat in de meerdijk van de polder oostelijk Flevoland afgegrendeld met een keileemdam. Er rest nu nog een sluitgat met een totale breedte van ongeveer 1500 meter op ongeveer 13 km ten noordoosten van Lelystad. De slui ting van dit laatste gat in de 90 km lange dijk van de polder Flevoland zal, geheel afhankelijk van de nog al onberekenbare weersomstandig heden van deze zomer, naar ver wachting geschieden in de eerste helft van de maand september. (Zo als gemeld zal dat vermoedelijk 13 september zijn). Twintig vooraanstaande ge leerden op het gebied van de genetica, afkomstig uit 10 landen, zijn te Kopenhagen bijeen om ge durende vijf dagen de uitwerking van radio-actieve straling op de erfelijkheid te bestuderen. Ex-koning Michael van Roe menië heeft het getuigschrift ge kregen dat recht geeft om als burgerpildot te vliegen. Hij heeft hiervoor ^examen gedaan in San ta Monica (Californië) Van officiële zijde in den Haag verneemt het A.N.P., dat de Neder landse regering noch in Djakarta, noch in den Haag, formeel is in gelicht door Indonesië over de schuldenkwestie. Men zeide voorts dat de Nederlandse regering een mondelinge verwijzing naar pers berichten niet beschouwt als een formele mededeling. ZWOLLE. Het 7-jarig dochtertje van de familie van Ittersum uit Zwollerkerspel is woensdagavond om het leven gekomen toen zij in Laag-Zuthem, gem. Heino, door een melkauto werd overreden. Het meisje fietste met een vriendin netje toen zij plotseling naar links uitweek en door de juist passe rende melkwagen werd gegrepen. Zij was op slag dood. De olieverscheping via het Suezkanaal Van de bijna 67 miljoen ton olie, die vorig jaar via het Suez kanaal zijn vervoerd, waren er ruim 20 miljoen bestemd voor Engeland, 12 miljoen voor Frank rijk, acht en een half miljoen voor de Ver. Staten, 7,3 miljoen voor Italië en 7,2 miljoen voor Neder land, aldus „Le Monde". Bijna twee-derde van het totaal kwam uit Koeweit, de rest uit Saoedi- Arabië, Perzië, Irak en het schier eiland Katar. Bij het Suezkanaal zijn 187 loodsen in dienst, van wie 54 Franse, 52 Britse, 35 Egyptische, 13 Nederlandse, 11 Noorse, 9 Griekse, 3 Italiaanse, 3 Deense, 2 Amerikaanse, 2 Belgische, 1 Zweedse, 1 Poolse en 1 Zuidsla- vische. In Frans Guinea is een voer tuig bij een pont in het water ge reden, hetgeen vijftien mensen het leven kostte. Ingezonden mededeling WIJ OUDERS Durf op hen te vertrouwen De -zaak zit zo, dat Huib en Son ja zich in het voorjaar ver loofd hebben en nu graag deze zomer samen met vacantie wil len gaan. Sonja's ouders zijn mensen met moderne opvattingen en zien er geen bezwaar in dit aan hun 21-jarige dochter toe te staan. Huib's ouders daarentegen zijn nog van de oude stempel. Zij kunnen hun conventionele be zwaren moeilijk overwinnen. Wel zijn zij ervan overtuigd, dat hun zoon en a.s. schoondochter het se rieus met elkaar menen. Maar men mag jongelui toch niet in onverantwoordelijke verleiding brengen, niet waar! En dan, wat zullen de mensen zeggen! Aan de andere kant willen zij hun zoon niet voor het hoofd sto ten, door ronduit wantrouwen te laten blijken. Ze zitten er werke lijk mee in. Zij menen oprecht, dat het geen pas geeft de jonge lui hun toestemming tot deze va cantie te geven, maar ook besef fen zij, dat hun zoon op een leef tijd gekomen is, waarop zij hem niet meer zonder meer de wet kunnen stellen. Op gevaar af, dat Huib's ouders mijn begrippen ook als modern zullen veroordelen, moet ik toch bekennen, dat ik meer overhel naar het standpunt van Sonja's ouders. In elk geval moeten deze dingen individueel bekeken wor den. Wat het éne paartje wèl toe gestaan kan worden, moet het an dere liever ontraden worden. De gelegenheid maakt de dief Men mag dan van oordeel zijn, dat de gelegenheid de dief maakt en men deze gelegenheid dus niet in de hand mag werken. Maar als deze twee jongelui nu niets van de aangeboden „dief" in zich hebben, kan het m.i. hun karak ter alleen maar ten goede komen, als men hun de gelegenheid durft te geven, hun eigen karakter te toetsen, zich in zelfbeheersing te oefenen, Zou verder voor twee jonge mensen, die in gezonde, vertrou welijke verhouding tot hun ouders opgegroeid zijn, niet de beste stimulans, die hun door hun ouders geboden kan worden, lig gen in het onbeperkte vertrou wen, dat hun ouders hun schen ken, wat andere mensen hierover ook te zeggen hebben? Twijfel aan hun kracht en op rechtheid verbrokkelt die kracht, terwijl het ernstige geloof, dat hun ouders in hun stellen, hun eergevoel zal prikkelen. Huib en Son ja voelen zich ver trouwd met de ernst van het le ven en zijn zeker van elkaar. Zij zijn bereid de moeilijkheden het hoofd te bieden. Wanneer nu ook Huib's ouders, zoals die van Son- ja bereid zijn, het risico te ne men, deze gevoelens te respecte ren, zal hun zoon hun niet te leurstellen. Hij zal het eerder als een kostbaar geschenk beschou wen, dat zij hem zijn zelfstandig heid gunnen. En daaruit zal de kracht geboren worden, die hij in zijn later leven nog vaak ge noeg nodig zal hebben. Openhartig praten Als Huib's ouders hierdoor nog niet voldoende overtuigd zijn, laten zij dan eens openhartig praten over de verantwoordelijkheid die hij tegenover Sonja draagt: het meisje, dat zich aan hem toevertrouwt. Er bestaat niets beters, wat ouders hun volwassen kinderen kunnen meegeven, dan het on wankelbaar vertrouwen, waardoor zij zich bewust worden van hun eigen morele waarde en recht schapenheid. Geen verboden, ge boden of wélke ouderlijke be scherming ook weegt op tegen de onmisbare zelfdiscipline, die de opgroeiende mens moet gaan ont wikkelen uit het besef van zijn eigen verantwoordelijkheid en van de konsekwenties, die uit zijn eigen daden zullen voortvloeien. Deze zelfdiscipline kan hij alleen ontwikkelen, wanneer de ouders hem daartoe in de gelegenheid stellen, door alle eigen angst uit te bannen en hun kind de vrije wiekslag te geven, die zijn vleu gels sterk moeten maken, wan neer hij op de leeftijd daartoe ge komen is. MARCELLE (Nadruk verboden) De werkzaamheden aan de inpoldering van het stuk IJsselmeer, dat weldra tot een nieuwe polder oostelijk Flevoland zal worden, zullen binnenkort zijn voltooid. Thans wordt evenwel nog overal koortsachtig gewerkt aan de voorbereidingen voor de grote dag, waarop het laatste dijkgat zal worden gedicht. Foto: Bij Lelystad, de hoofdplaats van de toekomstige nieuwe landbouwstreek is inmiddels reeds een nieuwe verbindingssluis in gebruik genomen. De opname toont deze nieuwe sluis. Op de voorgrond en op de achtergrond de huizen van Lelystad. Een probleem dat geen probleem behoeft te zijn Dikwijls hoort men spreken van het probleem der hedendaagse jeugdlectuur, waarmede men doelt op de fnuikende invloed van een deel der boeken, boekjes en blaad jes op onze jeugd. Eigenlijk is er geen sprake van een lectuurpro- bleem, doch veeleer van een con trole- en verantwoordelijkheids probleem. Inderdaad zijn er kinderboekjes e.d. in de handel, die nu niet be paald pedagogisch verantwoord ge noemd mogen worden. Verhalen die als jeugdlectuur worden ge presenteerd, doch dit beslist niet zijn, daar zij slechts voor ouderen geschikt zijn en daarnaast een groep boeken en boekjes, die de miedaad verheerlijken of deze be strijden, doch in beide gevallen gebeurtenissen beschrijven, die op de kindergeest een funest invloed hebben. Deze rommel zal men echter nooit vinden in erkende boekhan dels, aangezien de bonafide uitge vers zich niet tot een dergelijk peil verlagen. Deze stories komen de jeugd in handen via ongecontro leerde kanalen en hier begint het probleem. Het ligt aan de ouders De oorzaak van de funeste in vloed van dergelijke lectuur op de jeugd kan zeker voor een groot deel herleid worden tot de onvol doende controle of het gebrek aan verantwoordelijkheid van de ouders of opvoeders. Wanneer opvoeders het kind van meet af aan de lectuur verstrekken waaraan het kind behoefte heeft, zal het leren onderscheid te maken en komt vanzelf de kritische geest to ontwikkeling, die van nature aanwezig is. Een dergelijke preven tieve methode beschermt het kind voor de verderfelijke invloeden. Er is bij de bonafide boekhandel voldoende verantwoorde lectuur voorhanden om de-leeshonger, van welk kind ook, te bevredigen en te voldoen aan de wensen en eisen die het kind stelt. Voldoet men hier niet aan, dan is de kans groot dat het kind grijpt naar de blaadjes die het via ongecontroleerde kanalen kan bemachtigen en dan komt men op het hellende vlak. Spanning en sensatie In een al te grote bezorgdheid schuilt echter eveneens een gevaar. Ingezonden mededeling. Havenpark 11 - Telefoon 201 - Zierikzee Er zijn ouders en opvoeders die alles wat maar even naar „sensa tie" riekt, weren uit de kinderhan den. Deze instelling is fout, want met een overvloed van zoete ver haaltjes is het kind ook niet ge baat. Het normale kind heeft in zijn lectuur emotie nodig om be vredigd te worden. En daarom mo gen we het dat niet onthouden en moet het zelfs in bescheiden hoe veelheid worden toegediend. Ouderen dienen hier echter con trole op uit te oefenen en het ge halte van de emotie te bepalen naar gezonde maatstaven. Er be hoeft beslist geen moord en dood slag aan te pas te komen om emo tioneel te zijn. Een goed auteur kan ongetwijfeld de tere snaren der kinderziel op de juiste wijze be spelen om het kind spanning en emotie te bezorgen, zonder dat er wreedheid of ruwheid aan te pas behoeven te komen. Voor jongens behoeft men die grens trouwens niet zo scherp te trekken, want een stevig boek, waarin op verant woorde wijze bepaalde heldenda den worden verteld, kan heus geen kwaad en is zelfs iets waaraan een echte jongen behoefte heeft, mits de handelingen eerlijk en sportief blijven. De kop verbrijzeld Wanneer het kind door ouders en opvoeders wordt voorzien van de juiste lectuur die voldoet aan de behoefte van het kind, hetgeen trouwens per kind verschillen kan, zal het vrijwel zeker niet grijpen naar de vuige blaadjes en boeken, die het op andere manier zou kun nen bekomen. Er bestaat dan geen behoefte aan en op die manier kan men de slang de kop verbrijzelen. De jeugdlectuur op zich zelf be hoeft geen probleem te zijn; de wijze waarop vele ouders en op voeders de kinderen vrij laten in hun ongecontroleerde keuze of de onverantwoorde boekenarmoede van een kind, zijn de grote pro blemen, die oorzaak zijn van veel narigheid. De volwassenen, die de verantwoordelijkheid over kinde ren hebben, dienen zelf het heft in handen te nemen en er voor te zorgen, dat het kind er eenvoudig niet toe komt zich aan dergelijke lectuur te vergooien. Er is keuze genoeg. (Nadruk verboden). FEUILLETON De man keek teleurgesteld. „Dus u hebt de andere helft van de te kening niet bij u?" Klaas lachte. „Ziet u mij soms voor zo dom aan?" Eensklaps kwam er een drei gende blik in zijn ogen. „Waar is die andere mijnheer gebleven, uw maa$ zal ik maar zeggen?" „O, die moest voor zaken ergens heen," antwoordde Klaas noncha lant, alsof dat niet van het minste belang was. „Hij zou me in de loop van de avond komen afhalen. Maar, om weer op het onderwerp terug te komen: u hebt een helft van de tekening en ik heb er één. Nu staan we beiden even sterk". De ander lachte honend. „Even sterk, zegt u?" Met één teug dronk hij de tweede borrel leeg, die de kellner hem inmiddels had voorge zet. Dan vergeet u één ding, mijn heer Sweers". „En dat is," vroeg Klaas hele maal niet nieuwsgierig. Pluimers boog zich over de ta fel heen en antwoordde op ge dempte toon: „Dat ik weet wat de tekening inhoudt...." „De complete tekening bedoelt u natuurlijk," viel de jonge man hem in de rede". „Hé? Ja natuurlijk, de complete tekening. Dat voordeel heb ik, dus u kunt moeilijk zeggen, dat we even sterk zijn." Er scheen een triomfantelijk licht in zijn kleine groene ogen en in afwachtende houding zette hij zich behaaglijk achterover in de leunstoel. „U weet dus de betekenis van de complete tekening", vervolgde Klaas rustig, niet in het minst ge- imponeerd. „Jammer voor u hebt u alleen nog maar de helft, dus u hebt er niets, maar dan ook niets aan." „Maar zo staat u er immers ook voor. Beiden hebben wij niets aan onze helft, maar als u beide helf ten compleet hebt, weet u nog niet de betekenis, de bedoeling van de tekening. Dat heb ik voor. Bo vendien heb ik recht op de teke ning." Klaas kneep een oog half dicht en bezag zijn tegenstander met een spottende blik. „Zo? Misschien wilt u mij dan eens vertellen, waarop u uw recht in deze ba seert?" Pluimers wuifde ongeduldig met zijn hand. „Och, dat is weer een hele geschiedenis apart, als ik dat allemaal ging vertellen. Laten we dit even vast stellen: uw oom was in het bezit van de andere helft en had mij beloofd, dat ik de hele tekening zou krijgen, wanneer hij eventueel kwam te overlijden. Hij is echter geheel onverwachts ge storven, zodat hij niet in de gele genheid was om zijn belofte in te 41 lossen. En nu vraag ik u, als zijn erfgenaam niets meer of minder dan datgene, wat mij door de over ledene was beloofd. Is dat nu zo erg?" „Waarom deed u dan aanvan kelijk zo geheimzinnig, toen u voor de eerste maal bij mij thuis kwam? Had rond uit gesproken, zonder vooraf enkele inbraken te plegen en ik was wellicht bereid geweest om aan uw verzeek te voldoen. Overigens, als ik dat ver wenste spel kaarten gevonden had, zou ik het u ongetwijfeld direct overhandigd hebben. Maar toen u later met dreigementen begon te werken, kreeg ik wat argwaan en geloofde niet meer aan het sprook je van het simpele spelletje kaar ten, dat u als herinnering wilde hebben. En nu, na alles wat er ge passeerd is ik denk alleen maar aan de inbraken, het vergiftigen van mijn hond, uw dreigbrief je ben ik niet van plan om maar zonder meer de helft van de te kening aan u te overhandigen. Dat zult u me wel niet kwalijk ne men." „Och, laten we maar niet pra ten over kwalijk nemen. Wat kunt u doen met uw helft van de teke ning zonder meer? Niets. En zelfs, al had u de tekening compleet, zou u er niets mee kunnen be ginnen, omdat u de betekenis er van niet weet. Alleen ingewijden, zoals uw oom en ik, waren er mee op de hoogte. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5