KIPPENSOEP NederlancTs protest te Djakarta tegen schending overeenkomst NEHROE OVER DE KWESTIE-SÜEZ „Meningsverschillen rechtvaardigen geen internationale crisis" De Indiase premier, Nehroe, heeft het parlement meegedeeld, dat India de conferentie over het Suezkanaal te Londen zal bijwonen. Hij verklaarde tevens in te zien, dat Egypte niet aan de conferentie zou kunnen of zou willen deelnemen, daar het slechts een „genodigde" was en niet geraadpleegd. De conferentie zou volgens Nehroe niet tot een uiteindelijk besluit kunnen komen, want dat zou de instemming van Egypte vereisen. India had er zichzelf van over tuigd, dat zijn deelname geen aan tasting zou vormen van de belan gen, de soevereine rechten en de waardigheid van Egypte en dat het niet gebonden was door de begin selen van het communiqué der drie westelijke mogendheden. Nehroe drukte er zijn teleurstelling over uit dat Birma en Zuid-Slavie niet waren uitgenodigd. Hij drong aan op beëindiging van de Britse en Franse militaire voorbereidingen en zei te hopen, op een vreedzame regeling van de kwestie. De geschiedenis van de Suez- kanaalkwestie nagaande zei Neh roe dat de souvereiniteit van Egypte enerzijds en het karakter van het kanaal als zijnde van „In ternationaal belang", anderzijds door Egypte en het verenigd Ko ninkrijk in een plechtige overeen komst zijn erkend en dat beide landen te kennen hebben gegeven de conventie van 1888 na te willen komen. „Geen onteigening" Het jongste besluit van de Egyp tische regering schijnt vooruit te lopen op het overnemen van de kanaalmaatschappij dat in 1968 zou geschieden. Er is geen sprake van onteigening daar de aandeel houders tegen marktwaarde scha deloos gesteld zullen worden. De Egyptische regering is tot nationa^ lisatie bevoegd. Wanneer er al meningsverschillen over deze zaak overblijven, dan rechtvaardigen zij toch geen ontwikkelingen die tot een internationale crisis zou den leiden. Nehroe zei, dat het Amerikaanse besluit om geen hulp voor de dam van Assoean te verlenen Egypte in zijn trots had aangetast en het Egyptische besluit tot nationali satie van het Suezkanaal had ver sneld. Het plotselinge van dit be sluit heeft misschien bijgedragen tot de heftigheid van de reacties. Wij betreuren deze reacties en de daarop gevólgde maatregelen zeer, aldus Nehroe, en hopen dat men er een eind aan zal maken en dat partijen zullen gaan onderhande len om tot een vreedzame regeling te komen De overwegingen maatstaven waarop de regering van India haar besluit moest gron den waren samen te vatten in de vraag hoe het best een conflict vermeden en een vreedzame rege ling bereikt zou kunnen worden voor het te laat zou zijn. Zich be wust van haar grote verantwoor delijkheid had de regering tot aanvaarding van de uitnodiging voor de Londense conferentie be sloten. (Ingezonden). 0*0 En de kip kan 't weten, want Inderdaad, er zit kip in een pakje OXO „Chicken" kip pensoep zelfs het beste van de kip. Het is juist om die zuivere smaak van kip pensoep en het hoge' vetge halte, dat de huisvrouw aan OXO „Chicken" de voor keur geeft. OXO ki ppensoep is niet zo maar soep uit een pakje, het is een verrukkelijk en voedzaam natuurproduct. Kies het beste en vraag Uw winkelier daarom met na druk OXO kippensoep in het bekende groen-geel- rode zilverzakje. oxo SOEPEN ..Chicken"-kippensoep, Toma tensoep, Jullenneioep, Cham pignonsoep, Vermicellisoep, Aspergesoep, Bruinebonensoep STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE De burgemeester deelt ons mede, dat hij vrijdag a.s. verhin derd is spreekuur te houden. BURGH Ballon gevonden Door de heer Jac. Duson werd woensdagavond omstreeks negen uur nabij Burghsluis een Engelse ballon gevonden, die afkomstig was van een „Balloon Race Com petition", die te Clacton-on-Sea in Essex gehouden werd. De aan de ballon hangende kaart werd op verzoek gezonden aan de secretaris de heer Toe H. Loft. De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft aan mevr. C. Overbeke-Fondse wegens 35 jarige trouwe dienst bij de familie de Gaay Fortman een medaille en oorkonde uitgereikt. BURGH-HAAMSTEDE Uitslag strandwedstrijden V.V.V. Door V.V.V. Burgh-Haamstede werden donderdagmiddag aan het strand te Westenschouwen voor de eerste maal in dit seizoen strand wedstrijden georganiseerd, die uit stekend geslaagd zijn, al had de deelname wat groter kunnen zijn. Voor de afdeling „strandfiguren" was de deelname groter dan voor het „fortenbouwen". Bij de „strand figuren" waren drie groepen, n.l. van 10-14 jaar, waarvan de uitslag was: 1 Thea Kersten met „Flipje" 2 Vera de Snoo met „vlinder", 3 Willem Stolte met „schildpad" Jan Stolte met „poort", 5 Elisabeth van Citters met „juffrouw met hond", 6 Marien Slotboom met „slang"; 14-18 jaar: 1 Iman van Boven met „krokodil"; 18 jaar en ouder: 1 jkvr. van Citters met „paard" 2 Frans Stolte met „draak! 3 J. Tanis met „krokodil". Van de forten was de uitslag: 1 K. Slotboom, 2 Bernard Stolte, 3 Nancy Bodemeyer. De jury bestond uit de heer en mevrouw Niemijer en mej. A. Eras mus. Het ligt in de bedoeling deze wedstrijd volgende week bij gun stig weer te herhalen. BURGH Reisje ouden van dagen Per touringcar van de R.T.M vertrokken woensdag de ouden van dagen voor hun jaarlijks uit stapje. Na een voorspoedige reis werd via Steenbergen, Perkpol- der bereikt. Hier scheepte het ge zelschap zich in op de boot, die hen naar het voor velen onbe kende Zeeuws Vlaanderen bracht. In Temeuzen werd de markt be zocht. Vervolgens ging de tocht door een deel van Oost Zeeuws Vlaanderen en de Braakmanpol der, waar men kennis maakte met deze nieuwe polder en nog een oud-dorpsgenoot, die een bedrijf deze polder heeft, ontmoet werd. Door West Zeeuws Vlaan deren ging het op Breskens aan, vanwaar met de mooie Ferryboot de overtocht naar Vlissingen ge maakt werd, waar o.m. een bezoek aan de altijd mooie boulevard werd gebracht. Daarna ging de reis via Middelburg en Goes naar Bergen op Zoom om in Steenber gen weer wat te eten. Hierna werd de laatste etappe van deze grote reis aanvaard en arriveerde het gezelschap vrolijk en opgetogen omstreeks acht uur weer in Burgh, waar de Harmonie „Witte van Haemstede" de oudjes met een pittige mars de kom van de ge meente binnenloodste. Nadat de oudjes uitgestapt waren deden zij op de tonen van de muziek nog een rondedans. De leider van het gezelschap, de heer Joh. Bolken baas, dankte de burgerij, die door hun milde gaven deze mooie reis had mogelijk gemaakt, terwijl hij een speciaal woord van dank richtte tot de chauffeur, die veel had bijgedragen tot het slagen van deze reis. HAAMSTEDE Aan mevr. E. Vredenbregt- de Bruine is door de vereniging van Nederlandse huisvrouwen wegens 45-jarige trouwe dienst bij diverse families in „De Brouwery" alhier, een medaille en oorkonde uitgereikt. RENESSE Propaganda-avond Sophiavereniging Deze week hield de Sophia-ver- eniging tot bescherming van die ren, gevestigd te Amsterdam, in Renesse in het geheel bezette „Dorpshuis" een propaganda- avond. In zijn openingswoord sprak de heer Smit, inspecteur der ver eniging, er zijn genoegen over uit dat zo velen in de zaal aanwezig waren. Vervolgens vertelde spreker enige praktijkgevallen inzake de mishandeling van diereq» zowel groot als klein. Ook het werk der vereniging tijdens de rampdagen van februari 1953 werd naar vo ren gebracht, alsmede de voede ring van de vogels tijdens het af gelopen winterseizoen. In een speciaal woord betreffen de het lot van de kettinghond, deelde de heer Smit mede, dat ge lukkig in Zeeland geen ketting honden meer mogen worden ge houden. Met een opwekking lid te worden van de vereniging besloot hij zijn openingswoord. Hierna werd overgegaan tot vertoning van enkele korte filmpjes betref fende het dierenleven. Tijdens de pauze bestond er ge legenheid tot het stellen van vra gen, waarvan enkelen gebruik maakten. Vervolgens werd de hoofdfilm „Francis, de sprekende ezel" gedraaid, die, gezien de re acties van het publiek, zeer in de smaak viel. Men verzocht ons mfede te delen, dat het publiek van Renesse en omstreken, nadere inlichtingen omtrent het zegenrijke werk van de Sophia-vereniging kan verkrij gen bij mevr. Meerhof, Lindelaan, Renesse, mevr. de Roo-Meerhof, Lange Reeke, Renesse en de heer A. J. Goossens, Capelweg, Renes se. Ook voor aangiften betreffende dierenmishandeling e.d. kan men bij bovenstaande personen terecht. Aan het slot van de avond werden 2 taarten verloot ter bestrijding van de onkosten. Op deze propagandaavond was mede aanwezig de adj.-inspecteur voor Schouwen-Duiveland, de heer N. M. kerk. v. d. Schelde uit Nieuwer- BROUWERSHAVEPL-dr Vergadering gemeenteraad Donderdag kwam de raad dezer gemeente in spoedeisende vergade ring bijeen; onder voorzitterschap van burgemeester J. L. v. Leeuwen. Afwezig waren de heren O. van Nieuwenhuize en R. J. v. d. Wek ken en mevr. Everwijn-v. d. Velde. De raad bekrachtigde het voor stel van b. en w. om de verhoging van het crediet in rekening-cou rant van f 25.000,tot f 70.000,— te aanvaarden. Besloten werd ver volgens een subsidie van f 10,te verstrekken voor de te houden fok- veedag te Zierikzee, op 20 sept. a.s. Hierna sluiting. Brouwershaven in de aether A.s. zaterdagavond zal in het ra dioprogramma „Eureka" van de K.R.O. een uitzending worden ver zorgd over Schouwen-Duiveland als touristenoord. In deze uitzen ding zijn o.a. ook opnamen gemaakt te Brouwershaven, waar burge meester van Leeuwén iets vertelt over de historische kerk, het oude stadhuis, Vader Cats en de zee hondensport. Wie mocht denken, dat deze vreemde zomer het alleen maar kwaad meent met ons Nederlanders, moge zich troosten met de aanblik van deze foto uit Tunbridge, een centrum van geneeskrachtige bronnen in het Engelse graafschap Kent, waar de weergoden het vermoedelijk vreemdste zomerweer tot nog toe afleverden. Na een wolkbreuk, die een uur duurdeviel in het stadje zoveel hagel, dat de blikken van de bewoners onwillekeurig naar de kalender dwaalden om te kijken of ze dan toch al in de winter leefden. De foto toont het opruimen van de hagel in een van de straten van de getroffen stad, welke ook veel waterschade opliep. Hier en daar moesten voor het hagélruimen bull dozers worden gebruikt. Verzoek aan Indonesische regering haar besluit te herzien De Nederlandse regering heeft haar zaakgelastigde in Djakarta op dracht gegeven om heden ten departcmente van Buitenlandse Zaken te Djakarta een nota te overhandigen waarin krachtig wordt geprotes teerd tegen de flagrante schending van de door Indonesië vrijwillig aanvaarde overeenkomst betreffende de gedeeltelijke overname van de overheidsschuld van het voormalige Nederlands-Indië. De Nederlandse regering acht het in strijd met internationaal aan vaarde normen betreffende het verkeer tussen souvereine staten, dat zij door Indonesië niet officieel in kennis is gesteld van het besluit om deze verplichtingen niet langer te erkennen; de mededeling van de Indonesische regering dat onze zaakgelastigde officieel zou zijn in gelicht, is onjuist, omdat deze slechts is verwezen naar reeds ge- BRUINISSE Verbetering vaartuig Weer is een der Zeeuwse vissers schepen van een sterke en krachti ge motor voorzien. De firma J. Vette liet in haar mosselvaartuig Schelpdier Ye 183, een nieuwe 4- tact Kromhout Dieselmotor plaat sen van 150 p.k. De nieuwe motor, die werd ingebouwd door de firma P. Maaskant maakt niet minder dan 600 toeren per minuut. Drukte in de haven Het belooft druk te worden op de haven te Bruinisse. Liggen er te genwoordig geregeld 8 a 10 sche pen voor het inbouwen van nieu we motoren aan de beide fabrie ken, straks komt naast de bieten- brug waarmee de bietenschepen voor Puttershoek worden gela den, op de loswal, ter hoogte van de vroegere ligplaats van beurt schipper Schilperoort een kraan, die de bieten voor Dinteloord aan boord zal transporteren. De be doeling is dat dit zal gebeuren met netten, zoals we die na de oorlog als doelmatige wijze van lossing van suikerbieten op ons eiland kennen. GEMEENTERAAD BRUINISSE Herdenking overlijden wethouder Joh. Bal In een daarvoor belegde ver gadering van de raad heeft don derdagavond burgemeester H. K. Michaelis, wethouder Joh. Bal Az. herdacht die tengevolge van een ongeval dinsdagavond op zo tra gische wijze om het leven kwam. Spreker herdacht de 5 jaar, dat hij met de heer Bal had samenge werkt, eerst als Raadslid en de laatste drie jaar als wethouder. De heer Bal was geen man van veel woorden, maar de zaak die zijn belangstelling had diende hij met de volle inzet van zijn gehele persoon. Hij had dit gedaan voor 1953 als Raadslid en als lid van Commissies die in het leven wer den geroepen om vele moeilijk heden op te lossen. Want moeilijk was het in 1946, toen de heer Bal raadslid werd en het dorp zo zwaar door het oorlogsgeweld was getroffen. Het wethouderschap is te Brui nisse zeker geen sinecure en eist een wekelijkse vergadering van het college van b. en w. Vooral de laatste drie jaren werd er dan ook veel van de werkkracht van de heer Bal gevergd en hij heeft die krachten in het belang van de Gemeente en de gemeenschap gaarne gegeven. Met dankbaarheid werd her dacht wat in deze door de overle dene was gedaan, terwijl de ge dachten tevens uitgingen naar de getroffen familie, waar een re cente blijde gebeurtenis, de ge boorte van het eerste kleinkind, waarop de heer Bal zeer trots was, het geval zo mogelijk nog tragi scher maakte. De heer D. de Koning (Vrijh.) herdacht de heer Bal als collega Raadslid, met wie hij altijd pret tig had samengewerkt. Mochten er zeer sporadisch al eens me ningsverschillen zijn, deze gaven nooit aanleiding tot persoonlijke gevoeligheden. Altijd kon met be houd van ieders overtuiging, staande de vergadering, ieder ge schil worden opgelost. Ook hij wenste de familie sterkte toe in het leed dat hen zo plotseling was overvallen. De heer D. van den Berg her dacht eveneens in enkele woorden zijn collega partijlid, maar was te bewogen om te spreken. De redevoeringen werden staande aangehoord en er werden enkele minuten stilte betracht om de overledene te herdenken. publiceerde berichten. De Nederlandse regering protes teert daarom eveneens tegen de wijze waarop de beslissing der In donesische regering te harer ken nis is gekomen. Deze gang van zaken wekt te meer bevreemding, waar in ant woord op Nederlandse demarches respectievelijk op 5 en 13 april 1956 inzake het opschorten van beta lingen door Indonesië op haar le ningsverplichtingen, werd mede gedeeld, dat de regering der Indo nesische republiek nog niet in staat was een beslissing te nemen. Aannemende dat de in de pers verschenen berichten juist zijn, wijst de Nederlandse regering de argumentatie van de Indonesische regering, dat de ter R.T.C. aan vaarde schulden mede zouden zijn ontstaan uit de kosten van mili taire acties in de jaren 1945-1949, van de hand. Onze regering doet in haar nota een beroep op de Indonesische re gering om haar besluit te herzien en alsnog maatregelen te treffen, opdat de verschuldigde renten en aflossingen, die sedert maart 1956 krachtens de aanvaarde garantie ty'delu'k door Nederland aan de tal loze obligatiehouders zijn betaald, worden gerestitueerd en in het al gemeen haar verplichtingen zullen worden gehonoreerd. LAATSTE NIEUWS De kabinetsformatie Het kabinet der koningin deelt mede: prof. mr. P. Lieftinck heeft hedenmorgen telefonisch aan H.M. de koningin een tussentijds verslag uitgebracht over de voortgang van zijn informatieve besprekin gen. Naar de woordvoerder van de in formateur vanochtend heeft mede gedeeld, is het mogelijk dat prof Lieftinck in de loop van vandaag nog enkele besprekingen zal voe ren. Wie hiertoe zullen worden uit genodigd, was bij het ter perse gaan van dit nummer nog niet be kend. Wel ligt het in de bedoeling van prof. Lieftinck vandaag con tact op te nemen met de demis sionaire minister van Financiën, de heer van de Kieft. In antwoord op vragen deelde de woordvoerder voorts mede, dat ook nog met kan worden gezegd, wan neer prof Lieftinck zijn „info™"- tieve verkenningen" zal afsluiten met het voorleggen van eenAnt werp-program aan de fractievon, z Iters. Wel kan worden S^at dit vandaag niet het geval zal zijn Telegrammen van deel neming van Koningin en Prins H.M. de koningin en Z.K H de prins der Nederlanden hefbben ^Char^nge„Va^^~ asaa-wSïis g'erich?tot deram u" Welneming Stet^opTetth' F? I,3lie Italiaanse mijnwerkers bh Z°deze ramp betrokken ztfn. Het K.N.M.I. verwacht tot zaterdagavond: Lagere temperaturen Veel bewolking met enkele re gen- of onweersbuien; overwegend krachtige wind uit westelijke rich tingen, later tot matig afnemend; lagere temperaturen. 11 aug. Zon op 5.19, onder 20.14. Maan op 12.05, onder 21.55. 12 aug. Zon op 5.21, onder 20.12. Maan op 13.17, onder 22.25. 13 aug. Zon op 5.22, onder 20.10. Maan op 14.25, onder 23.00. Eerste kwartier: 13 aug. te 9.45. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 11 aug. 6.40 v.m. 18.51 n.m. 12 aug. 7.19 v.m. 19.31 n.m. 13 aug. 8.00 v.m. 20.13 n.m. BROUWERSHAVEN: 11 aug. 6.06 v.m. 18.29 n.m. 12 aug. 6.48 v.m. 19.10 n.m. 13 aug. 7.33 v.m. 19.54 n.m. Springtij: 23 augustus. Doodtij: 15 en 31 augustus. Toenemende depressieactiviteit Een storing, die gisteren boven de Golf van Biscaye lag, heeft zich in sneller tempo dan werd voorzien naar het Noorden bewo gen. Vanmorgen om zes uur was ze reeds in de omgeving van Pa rijs aangekomen en voor het ver dere weersverloop zal ze van be slissende betekenis zijn. Verwacht wordt, dat ze zich over de Noordzée naar Denemar ken zal bewegen. De wind in ons land draait dan naar westelijke richtingen, hetgeen een flinke af koeling teweeg zal brengen. Op de Oceaan is de depressie activiteit iets toegenomen. Een vrij actieve depressie bij IJsland trekt naar het zeegebied ten noor den van Schotland. Ten westen van Ierland is aan het koufront ervan een golf verschenen, die in noordoostelijke richting trekt. TONEEL EN FILM N.V. DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE De concertzaal brengt uit „The High and the Mighty" met in de hoofdrollen John Wayne en Claire Trevor, en een avonturenrolprent „De Banneling van Ballentrae" met o.a. Errol Flynn. Het is een avontuurlijke geschiedenis geba seerd op een verhaal van R. L. Stevenson. Bioscoop hotel Bom t« Haamstede brengt het aanstaand» weekend in vertoning een film met de beroemde zanger Mario Lanza in de hoofdrol, getiteld „Because you're mine". Renaldo Rossano, de beroemd» operazanger, wordt geheel onver wachts voor de militaire dienst opgeroepen. Hij wordt het mikpunt van vele grappen en hatelijkhe den van zijn medesoldaten, in het bijzonder van zijn sergeant Bat- terson, tot deze laatste ontdekt, wie Renaldo in werkelijkheid is. Batterson, een vurig operaliefheb ber, verandert op slag zijn hou ding tegenover Renaldo en tracht diens belangstelling te wekken voor zijn zuster Bridget, een zan geres met ambitie. Renaldo is be- reid Bridget te horen zingen en haar in contact te brengen met zijn impressario, doch alleen om een kans te krijgen naar New York te gaan en opnamen 4e ma ken voor de grammofoonplaat. Als hij echter Bridget ontmoet wordt hij op slag verliefd op haar en komt onder de indruk van haar werkelijk uitstekende stem. De auditie die hij voor haar arran geert is nu ernstig gemeend, maar voor het zover komt, horen ser geant Batterson en Bridget de ware beweegredenen van Renal do, n.l. een kans om in New York geld te verdienen. Batterson is woedend en tracht op alle mogelijke manieren Re naldo het leven in dienst zuur 4e maken. Er ontstaat zelfs een ge vecht tussen beiden en zij belan den in de cel. Een militaire mis sie van de Verenigde Naties komt het kamp inspecteren en Renaldo wordt verzocht de receptie met zijn zang op te luisteren, maar hij weigert. Als een Frans Generaal, lid van de missie, hem echter in de cel hoort zingen, wordt Renal do onmiddellijk vrij gelaten. Het geschil met Bridget wordt bijge legd en voor een enthousiast pu bliek zingen beiden het duet „Be cause you're mine". VISSERUBERICHTEN Broedval kan met succes worden verwacht Voor oesterbroedval blijft d» situatie, vooral na de opklaringen en de iets hogere temperatuur van de laatste dagen gunstig. Naast dc volwassen larven van de twee de broedvaltop is er de kans van het aanslaan van de larven van de derde broedvaltop die eind juli begin augustus werd ver wacht. Hoewel de storm en het ruwe weer van vorige week na tuurlijk wel nadelig waren, bleef toch een voldoend aantal larven in het Scheldewater aanwezig om met succes broedval te kunnen verwachten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2