DE ZIERIKZEESCHE COURANT Hoop op terugvinden van overleven den is uiterst klein geworden EISENHOWER HEEFT GOEDE HOOP OP VREEDZAME REGELING KANAALKWESTIE A L G E R IJ E Engeland vordert koopvaardijschepen De kwestie-Suezkanaal DE KWESTIE VAN HET SUEZKANAAL Unie neemt uitnodiging aan Sowjet maar verplicht zich tot niets Uitstel en uitbreiding verlangd De kabinetsformatie Moordpartij in Algerië Voor leiinf»yevli:g> anngtftiorri' o VBIJDAG 10 AUGU8TUS 1958 lïVjBth ZIERIKZEE SCHEgNIEUWSBOB ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Welh. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijj per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 een». Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertent.epnjs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) t t,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 BÜHOmfJ. liiif ïm»enifij/e f)tr: REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. DE BELGISCHE MIJNRAMP Men durft nog niet te erkennen Donderdag: tegen do avond, 36 uur nadat de fatale brand In de Bel gische koienmyn te Marcinelle bij Charleroi was uitgebroken, was de hoop op het terugvinden van overlevenden der vele ingesloten mijn werkers uiterst klein geworden. De Ijjst van slachtoffers is sedert woensdagnacht onveranderd gebleven: zes geredden zyn naar boven gebracht en toevertrouwd aan de zorgen van het ziekenhuis te Char leroi, negen doden zijn geborgen en tussen 765 en 1035 meter diepte z(jn nog 261 mannen opgesloten, van wie men tot nu toe geen enkel levensteken heeft kunnen opvangen. Op 900 meter onder de grond woedt de brand nog steeds en de redders die deze verdieping in de middaguren met zeer grote moeite hadden weten te bereiken hebben het er niet langer dan enkele mi nuten kunnen uithouden. Men heeft de galerijen op 907 meter dicht gegooid. Dat betekende het opgeven van elke hoop op red- dingvan een twaalftal mijnwer kers, die zich op deze tussenver- diepingen moesten bevinden. Hier kwamen ook de zes geredden van daan en hier had men de negen doden gevonden, die naar de op pervlakte zijn gebracht. Men heeft thans op deze verdieping op nieuw de strijd tegen het vuur aangebonden, een strijd die mo gelijk tot de ochtend kan duren. Sprankje hoop De eventuele overlevenden van de ruim 250 vermisten zijn dan ongeveer 48 uur ingesloten. Zou den ze genoeg lucht gehad heb ben om het al die tijd' uit te hou den. Men--durft "geen illusies meer te koesteren en men volgt ter neergeslagen de strijd tegen het .vuur. Bij het voortsnellen van de tijd blijven nog slechts sprankjes hoop over, waar men zich on danks alles aan vastklampt. Uit alle hoeken van de wereld bereiken België de betuigingen van medeleven en rouw. Aan de hekken van de mijn staat nog steeds een menigte familieleden, zwijgend en angstig Iedere mi nuut die verstrijkt vergroot de last op de bedroefde harten. Men durft het nog niet te er kennen, maar de tragedie van de steenkolenmijn hij Marcinelle heeft zich reeds onder de groot ste mijnrampen geschaard die zich sinds het begin van deze eeuw hebben afgespeeld. Te 2.15 uur hebben ingenieurs van het staatstoezicht der mijnen vergezeld van de plv. burgemees ter van Marcinelle, zich naar het toegangshek van de mijn bege ven om er de verwanten van de vermiste mijnwerkers een over zicht te geven van de toestand en om sommige alarmerende ge ruchten tegen te spreken,die in de loop van de nacht de ronde deden en paniek zaaiden. Er was sprake van instorting, een mijn- gasontploffing, een stofontplof fing enz. De reddingswerkzaamheden Na de families, die angstig vra gen stelden en opmerkingen maakten, opgebeurd te hebben, hielden de ingenieurs een pers conferentie op het plein van de mijn. Ze verstrekten de volgende inlichtingen: Omstreeks 22 uur werden ana lyses gemaakt van de warme dampen, die men op 900 m. diep te aantreft. Daaruit bleek de aan wezigheid van koolzuuranhydride en waterdamp. Tot dusver was er dus geen spoor van kooloxyde. Voorts zijn tussen 892 en 907 m. een vijftiental meter leibomen te herstellen. Deze werken zullen acht uren in beslag nemen, maar kunnen pas ondernomen worden nadat het aanbrengen der ver sperring in de galerij van de ver dieping van 835 m., waar mede thans een aanvang is gemaakt, achter de rug is. Zij zeiden voorts, dat de galerij van 765 m., waar alle op tot dusver opgehaalde slachtoffers werden aangetroffen, thans grotendeels verkend was en dat er enkel lijken waren gevon den In de andere delen van die galerij woedt de brand nog steeds en er is dus geen hoop er nog le venden te vinden. De opsporingen werden lager voortgezet. Men is bijna gereed met het stopzetten van de ontsnapping van verse lucht uit de luchtschacht op de verdieping van 835 m. Er was vertraging wegens het feit, dat een signalisatiekoord, waarvan de kabel door het vuur en het water vernield was, gebroken was. De op de verdieping van 835 m. via de nieuwe put begonnen verbin- dingswerken worden zonder inci denten voortgezet. Jan ter Laan overleden Op 83-jarige leeftijd is in het Zuiderziekenhuis te Rotterdam overleden de heer J. ter Laan, oud lid van de Tweede Kamer. Jan ter Laan, die een der pio niers van het socialisme wordt ge noemd, is op 12 december 1872 te Slochteren geboren. Hoewel zijn opleiding zich niet verder heeft uitgestrekt dan de lagere school, is hij, na enige tijd in het land bouwbedrijf te hebben gewerkt, ambtenaar geworden bij de belas tingen. In 1913 werd hij lid van de Tweede Kamer voor de S.D.A.P. en lid van de gemeenteraad van Rot terdam. Deze beide functies, waar bij hij ook een wethoudersplaats in Rotterdam heeft bezet, heeft hij meer dan 25 jaar vervuld. Het ge meenteraadslidmaatschap beëin digde hij in 1939 en het Tweede Kamerlidmaatschap in 1941. Een zware brand in de Belgische mijn „Bois du Cuzier" te Marcelline heeft woensdag ongeveer 300 mijnwerkers van de buitenwereld afge sloten. De foto geeft een overzicht van het blussingswerk, terwijl men op de voorgrond leden van de reddingsbrigade ziet, die klaar staan om, zodra dit mogelijk is, te kunnen afdalen. Geen oplossing met geweld President Eisenhower heeft op z(jn persconferentie verklaard goede hoop te hebben dat de kanaal kwestie langs vreedzame weg zal worden opgelost. Hy kon zich niet indenken, dat met geweld een goede oplossing kon worden be reikt. Later, in een verduidelijking, zei de president, dat hij niet wil zeg gen, dat onder geen beding gebruik van wapens moet worden gemaakt. „Elke belangrijke kwestie, waarbij meer dan één land is betrokken, dient door onderhandelingen tot een oplossing te worden gebracht". Daarmede wilde hij ook weer niet zeggen, dat iemand zijn rech ten moest opgeven. De president wilde geen antwoord geven op de vraag, of militaire voorbereidingen in defenseve zin gerechtvaardigd waren. Het was goed te bedenken, dat het ging om een waterweg, die niet alleen van belang was voor alle landen ter wereld, maar die bij verdrag tot een internationale waterweg was gemaakt. Dat was iets heel anders dan bij het Pa namakanaal, dat een nationale on derneming was en aangelegd bij tweezijdig verdrag. Iemand vroeg of er een informele overenkomst bestond op grond waarvan Engeland Amerika zou raadplegen alvorens tot militaire actie over te gaan. Eisenhower wilde hierop niet ingaan. Dat zou schending van vertrouwen zijn. Ook op de vraag of Amerika aan een eventuele oorlog zou deelne men, gaf de president geen ant woord. Een conferentie van be langhebbende landen achtte hij hier meer geschikt dan behande ling van de kwestie door de V.N., omdat die te langzaam werkten. Woensdag zijn voor het eerst deserteurs uit het oostduitse volksleger naar West-Duitsland gevlucht. Het waren er drie, die in uniform in de Harz over de zonegrens wisten te komen. Zij waren gedeserteerd, omdat ze het niet eens waren met de opleidings methoden. Dertien Fransen gesneuveld Ten zuiden van Algiers zjjn don derdag bij gevechten met een bende opstandelingen dertien Franse mi- litaren gesneuveld. De bende stelt pogingen in het werk naar het noorden uit te wijken cn wordt achtervolgd door Franse troepen. In het gebied van Oran hebben opstandelingen verscheidene bran den gesticht. In het Nementsjagebergte in het departement Constantine, hebben de Franse troepen zware verliezen aan benden opstandelingen toege bracht. De bewoners van het dal van de Soemman, die door de Fran sen gewapend zijn, hebben aanval len van rebellen op hun dorpen af geslagen, waarbij de opstandelin gen eveneens zware verliezen le den. In Algiers is donderdag een Al gerijn terechtgesteld, die in mei jl. een gendarme vermoord had. Volgens welingelichte kringen te Londen heeft de Britse regering 27 koopvaardijschepen gevorderd voor het samentrekken van een mili taire macht in het Middellandse Zeegebied. Naar verluidt zullen de schepen uitrusting en voorraden overbrengen. Inmiddels is het 12.555 ton me tende schip „Dilwara" met mili tairen aan boord naar de Middel landse Zee vertrokken. Vrijdag zullen de „Dunera" (12.615 ton) en de „New Australia" (een immi grantenschip van 20.256 ton) vol gen. Een grootscheeps vervoer van militairen door de lucht, dat vrij dag vanaf twee vliegvelden zoube- ■pE'.+zs. is echter zon der officiële uitleg uitgesteld. Naar verluidt geldt het slechts een uitstel van een of twee dagen. Premier Eden heeft donderdag uitvoerig overleg gepleegd met zijn voornaamste ministers en chefs van staven. Naar verluidt werd1 o.m. van gedachten gewisseld over de mogelijke benoeming van generaal sir' Hugh Stockwell, de bevelheb ber van een legerkorps in west- Duitsland, tot commandant van de Britse strijdkrachten, die in de Middellandse Zee worden samen getrokken. Stockwell, die in 1947 in Palestina valschermtroepen leidde, is 53 jaar. In Pietermaritzburg (Zuid- Afrika) zijn donderdag 23 naturel len ter doodveroordeeld wegens het doden van vijf politieagenten tijdens een razzia in een naturel- lenwijk op 22 februari j.l. De raadsman van de 23 mannen zei in hoger beroep te zullen gaan. Drie andere naurellen zijn vrijge sproken. Algerijnse opstandelingen tegen het Franse bewind hebben het Bainem- woud op tien kilometer van de Algerijnse hoofdstad Algiers in brand gestoken. Het vuur greep in het droge hout zo snel om zich heen, dat in betrekkelijk korte tijd driehonderd hektare bos met daarin acht huizen in de as werd gelegd. Beperking van het verkeer door het Suezkanaal, voordeel voor Japan Eventuele beperkingen van het verkeer door het Suezkanaal zou den als normaal gevolg hebben, dat Japan de voornaamste leve rancier zou worden van de mark ten, die ten oosten van het kanaal gelegen zijn, zo meent men te To kio. Japan zou aldus een onver wachte gelegenheid krijgen, om op zijn Britse concurrent terrein te winnen, niet alleen in zuid-oost Azië maar ook in China. Ander zijds zou de door Japan gewenste doordringing tot het Midden- Oosten en in het bijzonder de deel neming aan Egyptische projecten eveneens mogelijk worden. Verder wijst men er te Tokio op, dat een weigering van Japan te Londen over de gegrondheid van de nationalisatie van het Suezka naal te spreken het prestige van Japan bij de landen van het Azia tisch- Afrikaanse blok zal vergro ten en voor Japan een troef zal zijn als het nieuwe pogingen zal gaan doen om tot de Verenigde Naties te worden toegelaten. Indonesië naar de conferentiefafel -De Indonesische regering heeft de uitnodiging aanvaard om deel te nemen aan de conferentie te Londen over het Suezkanaal. In donesië zal naar deze conferentie een delegatie zenden van dertien leden, onder leiding van de minis ter van Buitenlandse Zaken Roes- lan Abdulgani. De Sowjet-Unie heeft de uitno diging tot bywoning van de confe rentie te Londen over de kwestie van het Suzkanaal aangenomen. Gelyktydig stelt de Sowjet-re- gering echter voor de conferentie tot eind augustus uit te stellen en nog 22 landen, waaronder China, uit te nodigen. De Sowjet-Unle is, in tegenstel ling tot het Westen, van menning dat Egypte het recht heeft de Suezkanaal-maatschappij te natio naliseren. Deze maatschappij moet volgens de Sowjet-x*egering als een Egyptische maatschappij worden beschouwd. De nationalisatie heeft niets te maken met de vrije door vaart, die geregeld is bij de spe ciale conventie van 1888. De druk die Engeland en Frank rijk nu op Egypte uitoefenen, is onverenigbaar met de beginselen van de Verenigde Naties en een gevaar voor de vrede, aldus de Sowjet-verklaring. De landen die de Sowjet-Unie ook uitgenodigd wil zien, zijn: Al banië, Birma, Bulgarije, China, Finland, Hongarije, Irak, Yemen, Jordanië, Libië, Marokko, oost- Duitsland, Oostenrijk, Polen, Roe menië, Saoedi-Arabië, Soedan, Sy- van Egypte. rië, Tsjecho-Slowakije, Tunesië en Zuid-Slavië. De Sowjet-Unie zegt, dat het uit nodigen van landen voor de Lon- dense conferentie zonder overleg met haar en andere landen, die de Conventie van 1888 getekend heb ben, is geschied. De keuze der lan den is zodanig, dat er een meer derheid is voor de Brits-Franse voorstellen. Zulk een conferentie kan geen besluiten nemen over het Suezkanaal. Het komt de Sowjet-regering juister voor, dat bespreking van de scheepvaart door kanalen en zeestraten van internationale bete kenis, geschiedt door de Verenigde Naties. Maar zij is bereid een af gevaardigde naar de Londense con ferentie te zenden, omdat er mis schien een oplossing van de kwes tie der vrije scheepvaart door het Suezkanaal kan worden gevonden, die zowel voor Egypte als voor de andere betrokken landen aan vaardbaar is. Do Sowjet-Unie laat duidelijk uitkomen, dat dc nationalisatie van de Suez-kanaalmaatschappü niet ongedaan kan worden gemaakt. Dat is een interne aanglegenlieid Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een vrolijk gezicht kost heel wat minder dan electrisch licht en toch maakt het uw omgeving veel helderder. Prof. Lieftinck zet besprekingen voort Bij de bestudering gisterenmid dag van een aantal zakelijke pro blemen op het terrein van hoger onderwijs en financiën, heeft de informateur ambtelijke consulta ties gehad, waartoe hij bezoek ont vangen heeft van enige hoofdamb tenaren. Gisterenavond heeft de informateur de bestudering van deze zakelijke problemen voortge zet aan de hand van enige inge komen rapporten. In de loop van de avond heeft prof. Lieftinck voorts een bespreking gehad met de staatssecretaris van financiën. Prof. Lieftinck stelt zich voor, vandaag zijn informatieve verken ningen ten aanzien van enkele con- troversionele punten in de opvat- tigen van de P.v.d.A. en de K.V.P. voort te zetten. Bromfietsenomzet „schrikbarend" verminderd De omzet van bromfietsen is se dert op 16 juni de wettelijke af betalingsregeling van kracht werd, waardoor bij aankoop van een bromfiets de eerste contante beta ling op 30 werd vastgesteld, „schrikbarend" gedaald. Een steekproef bij detailhandela ren wees uit, dat de verkoop contant met 19 verminderde en die op afbetaling met 76 Voor heen betaalde men gemiddeld 60 70 gulden en thans 250 a 260 gulden als eerste aanbetaling. In juli jl. is de aflevering aan de detailhandel (er zijn 6.000 kleinhandelaren) in verhouding met juli 1955 met 40 °/o gedaald. Ook de snelheidsbeper king van 40 km en het slechte weer zijn mede van invloed geweest op de verkoop. Algerijnse opstandelingen heb ben in de omgeving van Constan tine in de nacht van woensdag op donderdag een aantal Arabische vrouwen en kinderen vermoord. De opstandelingen pleegden een overval op een groepje dorpen, doch werden door de inwoners verdreven. Zij verspreidden zich en koelden hun woede op de weer loze bewoners van omliggende ge huchten. Zij werden op de vlucht gedreven door te hulp gesnelde Franse troepen. Enige der moor denaars sneuvelden. De gewonde dorpsbewoners werden per heli kopter naar Constantine vervoerd. Volgens Franse berichten zijn tijdens twee schermutselingen in de provincie Setif (West-Algerie) donderdag minstens 45 opstande lingen gesneuveld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1