1 MOCCONA M*ntr Ut MOCCONA NOORDGOD WE „Nothelfers" kwamen gereed met de fundering voor padvindersgebouw „De mensen hier zyn byzonder vriendelijk" Manfred H. Rupp, een jonge Duitse onderwijzer uit Heidelberg was in 1953 een der eersten die als vrijwilliger hulp kwam bieden in het rampgebied. Nu is hij weer op Schouwen en Duivelandniet zo als hijzelf zei om direkte nood te helpen lenigen, maar als leider van het kamp der Nothelfer Gemein- schaft der Freunde", een interna tionaal gezelschap, dat thans druk doende is met de bouw van een padvindersgebouw op het achter terrein van „Mon Plaisir" te Schuddebeurs. „Allereerst moet mij van het hart dat de mensen hier zo bijzon der vriendelijk zijn, zei de heer Rupp. ledereen wil graag weten hoe het bij ons in Duitsland gaat en men biedt ons alle mogelijke hulp. Als we b.v. eens naar het strand willen dan wordt voor vervoer ge zórgd". En dat is een zeer prettig geluid te horen uit de mond van een jonge Duitser. Met troffel en specie Speciaal om te pogen de na-oor- logse verstandhouding tussen Ne derland en Duitsland te verbete ren heeft men het kamp in Noord- gouwe hoofdzakelijk gevormd uit jonge Duitsers. In totaal zijn er 15 vrijwilligers(sters), waarbij ook Frankrijk, Denemarken en Zwe den zijn vertegenwoordigd. Eén jonge man zelfs komt van achter het ijzeren gordijn. Het is een Joegoslaaf, broederlijk opgenomen door de „Nothelfers" en kundig troffel en specie hanterend. Het is nog niet zo erg eenvoudig met het padvindersgebouw op Mon Plaisir. Men werkt er n.l. met oude stenen van een gesloopte boerderij en ook stenen uit opgebroken we gen moeten worden gebruikt. Het is thans zover dat de__ fundering gereed is. De muren zijn tot omstreeks een meter boven de grond opgetrokken en ze groeien zienderogen. De vrijwilligers hopen het ge bouw voor eind september (tot zo lang duurt hun kamp) gereed te hebben. Er bestaat alle reden voor dat dit inderdaad zal geschieden. Het werk wordt uitgevoerd onder auspiciën van de Herverkaveling, die ook op ander terrein een nau we band heeft met het vrijwilli- gers-kamp. Spijtig was het te vernemen dat een der vrijwilligsters, een Deens meisje, zaterdag bij een tochtje naar het strand is aangereden door een motor. Ze is vervoerd naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom en ligt daar nu met een zware hersen schudding. Gisteren speelden de Nothelfers een volley bal-wedstrijd tegen een team van de Herverka veling in Zierikzee. Een aantal „Nothelfers" uit het kamp te Noordgouwe bezig met de bouw van een padvindersgebouw op het achterterrein van het buiten goed „Mon PlaisiF' te Schuddebeurs. Het werk valt niet mee, daar ge bouwd. moet ivorden met oude stenen van een gesloopte boerderij. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE De jeugd in St. Hilaire De Zierikzeese kinderen die hun vakantie doorbrachten in het kader van de jumelage te St. Hilaire, worden morgenavond (vrijdag) om 20.45 uur in Roosendaal verwacht. Diverse autobezitters dragen zorg voor het verdere transport naar Zierikzee. Vanaf 22.15 uur kunnen de kinderen worden opgewacht bij hotel „Concordia" alhier. De burgemeester van Zierikzee ontving woensdagmorgen een te legram van zijn ambtgenoot uit St. Hilaire. Maandagavond werd in de Franse stad een opgewekte bij eenkomst gehouden, waar namens de gemeente Zierikzee een fraai portret van prinses Irene, die 17 jaar werd, aangeboden werd. Dr. Cuche, de maire van St. Hilaire, telegrafeerde aan burgemeester Dijckmeester: Na het hier gehou den feest ter ere van de verjaar dag van prinses Irene zend ik u namens de gemeenteraad en ikzelf, alsmede de gehele bevolking, U onze allerbeste wensen". Trip naar de D.A.F.- fabrieken te Eindhoven Dinsdag 7 augustus j.l. maakte het personeel van v. d. Wekken's vrachtvervoer met hun vrouwen een personeelsreis met als hoofd doel de D.A.F.-fabrieken in Eind hoven. Na de ontvangst door een ver tegenwoordiger der directie volg de in de fraaie bioscoopzaal van de fabriek een interessante film over het bedrijf. Hierna werd een rondgang gemaakt door de enorme fabrieksgebouwen en montagehal len. Vanzelfsprekend was dit voor de chauffeurs welke dagelijks met vrachtauto's omgaan uitermate leerzaam en tussen hen en de gid sen ontspon zich dan ook menig technisch gesprek. Ook werd nog bezichtigd het oude werkplaatsje waarin de oprichters van de D.A.F. hun werk zijn begonnen en het is haast onbegrijpelijk dat deze klei ne smederij in een kwart eeuw tijds is uitgegroeid tot de machti ge complexen welke er momenteel zijn en nog steeds worden bijge bouwd en waarin ruim 3000 ar beiders werk vinden. Bij het ver laten van de fabrieken werd aan de dames een prachtig lepeltje en aan de heren een fraaie asbak uit gereikt, beschikbaar gesteld door de fa. Gilijamse, D.A.F.-dealer voor Schouwen en Duiveland. De terugreis werd aanvaard via Kaatsheuvel waar nog een paar uurtjes werden doorgebracht in de „Efteling". Als sluitstuk voor deze daf wachtte in Steenbergen een war me maaltijd, tijdens welke een der chauffeurs namens het personeel zijn dank uisprak aan het adres van de heer v. d. Wekken, welke deze dag voor zijn personeel orga niseerde, aan de fa. Gilijamse voor haar aandeel in deze dag betref fende de blijvende herinnering en aan de chauffeur de heer Mol voor zijn keurige en betrouwbare ma nier van rijden. De reis werd ge maakt met een D.A.F.-bus (hoe kan het anders), van de fa. van Oeveren. ZIERIKZEE Slagerij H. A. Plaating gemoderniseerd Sinds vele jaren is op de Dam, waar nu de zaak van de heer H. A. Plaating is, een slagerij geves tigd geweest. In 1810 werd in het zelfde pand reeds een slagerij gesticht. In dat tijdperk zijn door de diverse eigenaars steeds veranderingen en verbeteringen aangebracht. Zo is door de vader van de tegenwoordige eigenaar wel vier keer een wij ziging aangebracht, maar nu onder de hoede van de heer H. A. Plaating een verbetering en vernieuwing die wel voor enige jaren aan de thans te stellen eisen zal blijken te voldoen. De zaak zelf is door een totale verande ring 1.20 meter langer geworden, wat het kopend publiek zeker zal kunnen waarderen, te meer daar het nu direct bij de ingang voor een drietraps open gekoelde „Kijk Wijs" toonbank komt te staan. Het is al marmer en glas wat men te zien krijgt. Deze gekoelde toon bank is ideaal voor de zomermaan den met het oog op de vele soor ten vlees en vleeswaren die er te kust en te keur komen te liggen, Roestvrij staal verhoogt nog de hygiène. Deze drie-traps-open-_ koelde-toonbank werd geleverd door de firma Seffelaar Looy- sen te 's-Gravenhage; „Selocold' is het fabrieksmerk. Het kan nu niet meer voorko men dat men voor de toonbank staande op moet letten dat men niet in aanraking kwam met de aan de wand opgehangen brok ken vlees, die op verdere behande ling wachten. Alles is even zinde lijk en gemakkelijk te onderhou den. Muurbuffetten van roestvrij staal op marmer, met diverse vak ken voor schalen en zakjes ont breken niet in dit hypermoderne slagersinterieur. Bovendien kan men zich bedienen uit „een mar- chanderie" met soepen, conserven en delicatessen. Door de organisa tie der keurslagers is de heer Plaating bevorderd tot keurslager ter gelegenheid van de modernise ring van zijn bedrijf, dat thans een keur-embleem mag voeren. We wensen de heer Plaating bij voort- duur succes in zijn prachtige ver-i nieuwde zaak. Zestig jaar getrouwd Zaterdag 12 augustus a.s. is het voor het echtpaar G. van Maanen en C. van Maanen-de Looze een grote dag. Dan n.l. vieren zij hun 60-jarige echtvereniging. Het zal hun uiteraard op die dag niet aan belangstelling ontbreken van de kinderen, behuwd-, klein- en achterkleinkinderen en van be langstellenden uit de stad. Directie Rusthuis benoemd Met ingang van 15 september a.s. is benoemd tot directrice van de Stichting Rusthuis „Ons Huis" te Zierikzee, mevrouw H. C. van Toombergen-van Holst te Zierik zee. BURGH-HAAMSTEDE Gasten-autorally Na het grote succes van het vo rige jaar, wordt door V.V.V. Burgh- Haamstede voor de autobezittende gasten uit de gemeenten Burgh en Haamstede op 14 augustus- a.s. wederom een auto-rally georga niseerd. Inschrijvingen uitsluitend a.s. vrijdag en zaterdag van 9.00-12.00 uur ten gemeentenhuize van Burgh. RENESSE Dam-simultaanseance Op zaterdag 11 augustus a.s. wordt in het Dorpshuis te Renes- se een damsimultaanseance ge houden. De heer J. Sinke, kampi oen van Zeeland, is bereid tegen een onbeperkt aantal borden te spelen. Aanvang 's avonds 7.30 uur. Gecostumeerde voetbalwedstrijd Zaterdag 18 augustus a.s. vindt op het terrein van de S.V. „Re- nesse" een gecostumeerde voetbal wedstrijd plaats tussen de badgas ten en exploitanten, met muzikale medewerking van „Crescendo" te Dreischor. Badgasten zowel als exploitanten, die aan deze voetbal wedstrijd wensen deel te nemen, gelieven zich op te geven bij de heer J. C. Berrevoets, Hogezoom 21, Renesse. BROUWERSHAVEN Lezing over hedendaagse kunst Hedenavond zal de heer Pieter Kooistra, beeldend kunstenaar te Amsterdam in het stadhuis een lezing houden over hedendaagse kunst. De bijeenkomst is toegan kelijk voor leden van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Brouwershaven met hun echtgeno ten en logé's. Na afloop der lezing is er gelegenheid tot bezichtiging van de schilderijententoonstelling met toelichting van de heer Kooi stra. Burgerlijke stand en loop der bevolking over de maand juli. Geboren: Marina Pieternella, d. van A. Oosse en C. C. Rotte; Cor- nelis Marinus, z. van L. Klapwijk en J. Sturm; Marinus Adrianus, z. van J. C. Jonker en K. J. M. van Es. Ingekomen: A. Schelhaas en ge zin uit Hasselt (O.); M. J. Jansen uit Deventer. Vertrokken: A. J. Malepaard naar Wierden; J. Zoeter en echt genote naar Rotterdam; J. C. Veth en echtgenote naar Haamstede; L. K. Pleune naar Naaldwijk; G. H. Zonder en gezin naar Borne. DREISCHOR Hulp van de genie Maandag j.l. zijn een groep militairen van de Genie in deze gemeente aangekomen, en hebben een tentenkamp opgeslagen bij de voormalige haven Beldert. Ge-, noemde militairen zijn behulp zaam bij de werkzaamheden van de Technische dienst van de P.T.T. OUWERKERK Het Harmoniegezelschap „Nieuw Leven" is voornemens, a.s. zater dagavond bij gunstig weer een concert op de tent te geven. Van het badhuis dat de vorige- week werd geopend is reeds een ruim gebruik gemaakt en dit strekt tot genoegen van het Be stuur der Groene Kruis-vereni- ging. BRCINISSE Wethouder J. Bal Azn. dodelijk verongelukt Dinsdagavond ongeveer 9 uur hoorde een wielrijder op de Rijks weg tussen St. Philipsland en An na Jacoba Polder, ter hoogte van' de Noorddijk, een harde klap en toen hij omkeek zag hij dat de; bromfietsrijder, die hem even te voren was gepasseerd, was- geval len. De man lag op het fietspad en gaf geen teken van leven meer. Dr Menger uit St. Philipsland die zo spoedig mogelijk gewaarschuwd werd, constateerde een schedelba- IN ST. HILAIRE DU HARCOUET: Zierikzeese jeugd vierde prinses Irene's verjaardag Goede geest tussen beide steden De Zierikzeese jeugd die met vakantie in St. Hilaire Du Har- couet vertoeft en mor genavond in Zierikzee wordt terugverwacht heeft 6 augustus temidden van de Franse vrienden de verjaardag van prinses Irene gevierd. Cora Linders en W. Ezendam speelden vrolijke wijsjes op de accordeon, terwijl Siep van Roy en op zijn fluit met groot succes wat ernsti ger wijsjes vertolkte. Een uitge breid filmprogramma werd afge werkt, o.m. het jubileum van prinses Wilhelmina, een film over de tulpenweelde van Aalsmeer be nevens een dokumentaire over de herbouw van Rotterdam. De avond werd geopend door de burgemeester van St. Hilaire, dr. Cuche. Namens de burgemeester van Zierikzee werd hem een foto van prinses Irene aangeboden. In de zaal, die stampvol was werd f 130,- opgehaald voor de Franse soldaten. De gemeenteraad van St. Hilaire verzond een gelukstele gram aan de prinses. Voor deze Zwemlustigen opgepast Zwemster op het nippertje door badgaste gered Naar wij eerst thans vernemen is zondag omstreeks 1 uur door een 'prima zwemster, mej. J. M. de Roon Hertoge uit Rotterdam, die bemerkte dat een dame in zwem- perikelen verkeerde, een ongeluk voorkomen. Mej. de Roon sprong van één van de stenen pieren (hetgeen ge vaarlijk is met het oog op mogelijk onder water liggende steenhopen) in zee en wist zwemmende genoem de dame te bereiken. Met grote krachtsinspanning en slechts al leen met gebruikmaking van haar benen, bracht zij zwemmende de drenkelinge op het droge. Beiden waren zeer vermoeid doch dank baar dat de redding goed was ge lukt. Laten de zwemmers en zwem sters, al kunnen zij zwemmen, toch steeds uitermate voorzichtig zijn, opdat zij niet het leven van anderen in gevaar brengen. Op het strand te Westen-Schou wen zijn door de gemeente Burgh wederom elzenhouten bakens ge plaatst op de laagwaterlijn. Het zwemmen bij laag water achter deze bakens kan gevaarlijk zijn, wegens stroom en eventuele ijze ren obstakels uit de bezettingstijd. Daar dit jaar veel zand uit de andere ondiepe kreken is gespoeld, is het thans bij het baden met hoog water gewenst voorzichtig te zijn opdat men niet méér van het zilte vocht naar binnen krijge, dan wenselijk is. De wereldbevolking De wereldbevolking telde mid den 1955 2.692 miljoen zielen, 40 miljoen meer dan het jaar daar voor, aldus een publikatie van de Ver. Naties. Communistisch China telde 582.600.000 inwoners, India 382.000.000, de Sowjet-Unie 200.000.000, de Ver. Staten 164.200.000 (in juli 1956 168.000,000), Japan 88.900.000, Jndonesië 81.900.000 en Pakistan 80.100.000. De Braziliaanse fakir Lookan heeft in Rio de Janeiro een nieuw wereldrecord vasten verbeterd, door 123 dagen zonder voedsel in een kist door te brengen. Het oude record stond met 115 dagen op naam van een Fransman. sisfractuur. De bromfietsrijder was overleden. Het bleek te zijn de 58- jarige Joh. Bal Azn, uit Bx-uinisse, uitvoerder van een aannemers maatschappij. De heer Bal was wethouder voor de P.v.d.A., sedert 1953 en raadslid sinds 1946. Voorts was hij voorzitter van de dienst sociale zorg en bestuurslid van de bouwvak-arbeidersbond. De ver slagenheid over het tragisch onge val is algemeen. Dodelijke val van bromfietser Voor de tweede maal binnen 24 uur werd Bruinisse opgeschrikt door een dodelijk bromfietsonge luk. Woensdagavond omstreeks 7 uur reed de 58-jarige mossel- en oesterkweker Joh. van den Berg- Padmos op de Rijksweg tussen Capelle en Nieuwerkerk. Hem te gemoet komende fietsers zagen dat hij met zijn bromfiets ver dachte bewegingen maakte en gin gen, omdat hij zo vreemd manoeu vreerde, op de rijbaan rijden. Na dat hij hen gepasseerd was zagen zij hem vallen. Hij viel in de bexm van de weg en alleen aan zijn slaap werd een klein wondje ge constateerd. Hij was evenwel bui ten kennis en werd naar het St. Cornelia Ziekenhuis te Zierikzee overgebracht. Direct na aankomst aldaar is hij overleden. De in wendige bloeding die werd gecon stateerd, gevoegd bij de vreemde gedragingen die hij maakte toen hij de wielrijders passeerde, wet tigen volgens de arts, die hem te Zierikzee onderzocht, de veronder stelling dat van den Berg tijdens de rit een attaqug heeft gekregen. gelegenheid werd een nieuwe oranjevlag gekocht. Tussen beide steden Zierikzee en St. Hilaire is een uitermate goede geest ontstaan. De verbroe dering werd algemeen en liep zelfs zo hoog op, dat men over moest gaan tot het instellen van een avondklok. De woordenboeken hebben uitstekende diensten be wezen, terwijl men in het land van de wijn uiteraard ook goed heeft leren proeven van de ver schillende dranken, speciaal cider. Een bezoek werd gebracht aan de hoogste rots (118 m.) in Nor- mandië. Een evenement voor de jongelui was het waterfietsen op het meer bij Bagnoles de l'Orne. Op het middeleeuwse kasteel „Le chateau de Fougeres" werd een middeleeuws spel bijgewoond. WJWRAMP IN BEUG1E Namen Charleroi IkmrcinelleN Philippavitte BEL.GIE ZIERIKZEE Rode Kruis ziekenhuis Dagelijks bestuur samengesteld Het dagelijks bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft benoemd overeenkomstig de des betreffende artikelen der statuten: tot voorzitter van de raad van bestuur van de Stichting Rode Kruis ziekenhuis Schouwen-Duive- land te Zierikzee: P. Bolt, arts, ge neesheer-directeur van het Alg. Prov. Stads- en Academisch zie kenhuis te Groningen; tot leden van de raad van be stuur van genoemde stichting: luitenant-generaal A. G. J. M. F. van der Kroon te Breda, lid van het Hoog Militair Gerechtshof; mr. D. P. C. de Hoop Scheffer x) te Was senaar); allen leden van het dage lijks bestuur van het Nederland sche Roode Kruis); mr. J. A. Heyse x) te Middelburg, agent van de Ned. Bank- aldaar, lid van het hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis; A. van Emden te 's-Graven hage, directeur van het Neder landsche Roode Kruis; mevr. N. Boot-Fokker x) te Burgh; H. Uijl x) te Zierikzee; S. W. A. Laurense te Oosterland, burgemeester; G. A. M. Stenger te Haamstede, arts. De raad der gemeente Zierikzee heeft als lid aangewezen: de bur gemeester -van Zierikzee x), terwijl de raad van advies tot leden van de raad van bestuur heeft gekozen: H. K. Michaëlis x), burgemeester van Bruinisse; N. A. van Wijk, bur gemeester van Nooi'dgouwe; mr. G. F. Lunsingh Tonckens x), burge meester van Renesse; S. Francke, burgemeester van Kerkwerve; A. M. den Boei-, wethouder van Zie rikzee. Tot leden van het dagelijks be stuur zijn aangewezen de hiei'bo- ven genoemde leden die met x) zijn gemerkt. Nederlandse baggeraars in Egypte merken niets De directie van een der maat schappijen, die reeds sinds enige jax-en belangrijke baggerwerkzaam- heden in het Suezkanaalgebied ver richt, heeft medegedeeld, dat de employe's van de baggermaat- schappijen in Egypte waarschijn lijk minder last hebben van de spanningen die-in de internationale politiek zijn ontstaan na de naas ting van het Suezkanaal door Egypte, dan vele mensen, die zich op verre afstand bevinden van het Suezgebied. Deze week heeft men in Slie- drecht een bxief ontvangen van een employé van een baggermaatschap- pij, waarin deze zegt, niets be speurd te hebben van intex-natio- nale spanningen. Er wordt gewoon doox-gebaggerd en zelfs de regeling van het vexiof ondervindt geen vertraging. Het K.N.M.I. verwacht tot vrijdagavond: Warm weer Zonnig en warm weer met een zwakke tot matige zuidoostelijke wind. 10 aug. Zon op 5.18, onder 20.16. Maan op 10.48, onder 21.30. Eerste kwartier: 13 aug. te 9.45. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 10 aug. 6.02 v.m. 18.15 n.m. BROUWERSHAVEN 10 aug. 5.22 v.m. 17.49 n.m. Springlij: 23 augustus. Doodtij: 15 en 31 augustus. Warm weer In de afgelopen 24 uur heeft het Azorenhogedrukgebied zich afne mend naar het zuidwesten terug getrokken. Het hogedrukgebied op het Europese vasteland heeft zich tegelijkertijd naar het oosten ver plaatst. De beide hogedrukcentra worden nog verbonden door een as van hogedruk, die vanmorgen dicht bij het zuiden van ons land lag en zich in noordelijke richting ver plaatst. Aan de noordzijde ervan voeren westelijke winden betrek kelijk koele oceaanlucht aan, maar aan de zuidkant staan warme oos telijke winden, die in het komende etmaal zich over het gehele land uitbreiden. Het wordt morgen dan ook een warme dag. Boven de" Golf van Biscaye be vond zich vanmorgen een klein lagedrukgebied, dat zich in noor delijke richting verplaatst. Dit zal echter morgen het weer in ons land niet kunnen beïnvloeden. Ook een zwakke oceaanstoring ten westen van de Britse eilanden blijft mor gen nog op grote afstand. Gering aanbod van pruimen Pryzen zeer hoog Op de Nederlandse veilingen is op het ogenblik het aanbod van pruimen over het algemeen nog zeer gering. Terwijl er in andere jaren eind juli en begin augustus reeds een flink aanbod kan zijn, is hiervan thans nog geen sprake. Voornamelijk komt dit omdat de vroege rassen bijna geen oogst ge ven, de vruchten bevroren zijn en de late rassen dit jaar bijzonder laat rijp zijn. In Zeeland is op het ogenblik de Earley Laxton de belangrijkste pruim die wordt aangevoerd en hiervoor is een zeer grote belang stelling uit het gehele land. Als ge volg hiervan liggen de prijzen zeer hoog. Zo wordt voor de goede eex- ste kwaliteit van f 1,20 tot f 1,40 per kg betaald. Een groot percen tage van de aanvoer bestaat uit pruimen die door de vele x"egen en wind beschadigd zijn en hiervoor worden zelfs nog prijzen van 50 cent tot f 1,per kg betaald. De pruimenoogst zal dit jaar be langrijk lager zijn dan in normale jaren. Ingezonden mededeling j nu ook in busjes van Douwe Egberts oplosbare koffie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2