MKIKMSC1MNM1WSB0DE DE ZIERIKZEESCHE COURANT Opstand in Ecuador DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1956 Voor X f l.t: fr'CVjjl] 0ni>r n. lf&'<^ftrglng ABONNEMENTEN E^ADVERTENrmS^ ÓPGEN0MEN^ REOAKTIE EN ADMINISTRATE: i ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. 1797-1889 ln\retuil- lange Nobelslraal 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Tel'etoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V, Drukkerij voorh, Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Eden's rede over het Suezkanaal „WIJ HEBBEN GEEN ONENIGHEID MET EGYPTE, MAAR MET KOLONEL NASSER" De nationalisatie is voor Engeland een zaak van leven of dood Groot-Brittannië zoekt geen oplossing door geweld maar door zo ruim mogelijk internationaal overleg. Er is geen sprake van dat wijj Egypte een faire behandeling of een rechtvaardig aandeel zullen ont houden, maar we kunnen er niet mee akkoord gaan dat men toestaat dat een roof, die het levensonderhoud van vele landen bedreigt, zonder meer slaagt. We moeten er voor zorgen dat het bestaan van de grote handeldrijvende naties in de wereld voortaan niet op elk ogenblik door een of andere onderbreking van de vrye vaart door het Suezkanaal kan worden bedreigd. Groot-Brittannië heeft teveel op het spel staan om geen voorzorgs maatregelen te treffen. Dat is de betekenis van de recente troepen transporten. „De employe's van de maat schappij moeten onder bedreiging met gevangenisstraf hun werk blijven verrichten. Dat systeem hebben velen van ons meer ge zien. We weten allen dat dit een werkwijze is van fantastische re geringen en we weten maar al te goed wat de prijs van toegeven aan fascisme kan zijn." „Indien Nassers naasting een feit blijft, zijn we allen voor onze levensbehoeften overgeleverd aan de genade van een man, en dat kunnen we nooit aanvaarden", zo zei Eden. In deze zin heeft de Engelse mi- nister-president sir Anthony Eden woensdagavond gesproken in een rede, die door radio en televisie werd uitgezonden. Niemand moet verrast zijn dat president Nasser's naasting van de Suezkanaal-maatschappij een „hoogst ernstige toestand" heeft geschapen, aldus Eden. „In de hui dige wereld neigt men steeds meer naar afkeuring van zelfzuchtige daden voor nationale doeleinden". De nationalisatie van het kanaal is voor Groot-Brittannië een zaak van leven of dood. Nasser heeft een in ternationale maatschappij overge nomen zonder overleg en zonder toestemming, terwijl de Egyptische regering herhaaldelijk en plechtig had verzekerd dat de rechten van de maatschappij veilig waren. Kyk naar wat h(j heeft gedaan Eden zei, dat sommigen hadden gevraagd waarom men er niet op kon vertrouwen dat Nasser zijn belofte om de doorvaart van sche pen niet te. hinderen zou houden. „Het antwoord is eenvoudig, kijk naar wat hij heeft gedaan. De Egyptische president heeft ge toond, dat hij niet een man is die zijn woord houdt, hij heeft alle beloften van zijn land inzake de Suezkanaalmaatschappij gebro ken." Wij hebben geen onenigheid met Egypte, en nog minder met de Arabische wereld, maar met ko lonel Nasser", aldus Eden. Eden was vol vertrouwen dat de conferentie van 16 augustus in Londen een bruikbaar plan voor de toekomst van het kanaal kan opstellen. Tot nu toe hebben 19 landen de uitnodiging aangeno men en nog geen heeft haar afge wezen. Eden herhaalde de Britse ver klaring dat het kanaal niet onder controle van een land kan blijven en drong opnieuw aan op een in ternationaal bestuurslichaam. „Dat is het doel waarnaar wij streven" In Ecuador (Zuid-Amerika) ls een revolutie tegen president Ve- lasco Ibarra uitgebroken. Volgens de eerste te Buenos Aires ontvan gen berichten uit Quito is de rege ring van Ecuador de toestand ge heel meester. De opstandige beweging wordt geleid door luitenant-kolonel Ar- turo d'Avila, de commandant van het garnizoen van Manabi, die via de plaatselijke radio een beroep deed op de overige strijdkrachten om zijn partij te kiezen. De rege ring heeft onmiddellijk troepen gezonden om de opstand te onder drukken. In een proclamatie tot de strijdkrachten sprak president Ibarra van een „onbetekenende' beweging, die geleid wordt door „een groep verraders". De opstandelingen zouden Por- toviejo, een stad van 20 000 inwo ners op de rechteroever van de gelijknamige rivier in de provin cie Manabi (West-Ecuador), bezet houden. Elders in het land is het rustig. Britse vrouwen en kinderen verlaten Egypte Alle 900 vrouwen en kinderen van de Britse employe's van de ondernemingen, die betrokken zijn bij het in stand houden van de bases in de Suez-kanaalzone, zul len zo spoedig mogelijk naar En geland worden overgebracht. Dit werd medegedeeld door het hoofd van de organisatie te Ismai- Iia, die verantwoordelijk is voor de levensmiddelenvoorziening en de behuizing van de Britse bur gers, die werken in de voormalige bases van het Britse leger in de kanaalzone. De betrokkenen moe ten zich gereed houden voor het vertrek. Zij mogen 25 kg bagage meenemen. Nasser's bezoek aan Moskou De Egyptische ambassade te Moskou heeft bekend gemaakt dat president Nasser volgens plan op veertien augustus in de Rus sische hoofdstad zal aankomen voor 'zijn officiële bezoek aan de Sowjet-Unie. Een functionaris van de ambassade zei, dat deze datum vorige week was bevestigd. Er waren enige speculaties ge weest over de mogelijkheid, dat de Egyptische president zijn be zoek met het oog op de crisis over het Suezkanaal zou uitstellen. De kabinetsformatie Prof. mr. P. Lieftinck informateur Het kabinet der Koningin deelt mee: H.M. de Koningin heeft prof. mr. P. Lieftinck verzocht een on derzoek in te stellen naar de mo gelijkheden die er zijn tot het vor men van een kabinet, dat geacht kan worden het vertrouwen van het parlement te genieten. Prof. Lieftinck heeft deze opdracht aan vaard. Naar de woordvoerder van de in formateur mededeelde, is prof. Lieftinck afgeweken van het ge bruik eerst overleg te plegen met de leiders van de grote kamerfrac ties, omdat de vraagstukken wat deze partijen betreft anders liggen. De A.R. en C.H.U. hebben zich immers in grote lijnen met de door de formateurs - dr. Drees en prof. Romme - ontworpen rege ringsprogramma's kunnen vereni gen en met de leiders hiervan kan het overleg zich bepalen tot de be spreking van enige punten. De ge sprekken volgden dan ook vrij kort op elkaar. Prof. Lieftinck zal zijn volle aan dacht kunnen geven aan de pun ten, die ten grondslag liggen aan de meningsverschillen tussen de P. v.d.A. en dè K.V.P. Op een vraag, of prof. Lieftinck bepaalde voorstellen zal voorleggen aan de fractievoorzitters of dat het gesprek oriënterend zal zijn, zeide de woordvoerder nog, dat prof. Lieftinck uiteraard bepaalde ge dachten heeft over de verschillende vraagstukken, maar dat daarover in dit stadium niets kan worden gezegd. De ontmoetingen met de fractieleiders hebben ten doel overleg te plegen. De overstromingen die Iran in de laatste dagen van juli heb ben geteisterd, hebben volgens een opgave van de Liga van Rode Kruisverenigingen, 210 dorpen verwoest. Daarbij zijn 450 perso nen- om het leven gekomen. Nog ruim 500 mensen worden vermist. Ten behoeve van de 160.000 dak lozen wordt onder leiding van de Liga een hulpactie gevoerd. Sluit ons maar op AMBONEZEN UIT WOONOORD BURGHSLUIS STROPEN OPENLIJK LANDERIJEN AF Avondklok ingesteld en politiebewaking Om 10 uur 15 gistermorgen werd dc rijkspolitie te Haamstede ge waarschuwd dat enkele groepjes Ambonese vrouwen en kinderen aan het stropen waren op lande rijen in de dlrekte omgeving van het kamp te Burghsluis. Reeds eer der hebben de Ambonezen, die al len zijn aangesloten by de P.N.M.S. (Party Nasional Maluku Selatan) strooptochten by de boeren gehou den; evenwel konden de daders niet achterhaald worden. In enkele winkels te Burgh en Haamstede werden inkopen gedaan zonder te betalen. Gezegd werd dat de reke ning maar naar den Haag moest worden gezonden. De laatste 24 uren was de rust in het kamp wedergekeerd, totdat men er gisterenmorgen niet voor terugschrok om openlijk te gaan stropen. De rijkspolitie o.l.v. adju dant Kouwen was spoedig ter plaatse. De rust werd hersteld, doch de Ambonezen stonden er op de burgemeester van Haamstede, jhr. R. J. H. Q. Röell, te spreken, die later per auto naar het kamp kwam. In het kantoortje van de kampbeheerder vond een bespre king plaats tussen enkele woord voerders der Ambonezen, de burge meester en de politie. De tassen met gestolen aardap pelen en erwten werden in beslag genomen en per speciaal gechar terde auto naar het gemeentehuis te, Haamstede overgebracht. Besloten werd een avondklok in te' stellen, terwijl voorts de plaat selijke politie versterkt zal worden met manschappen van elders. Het kamp komt onder voortdurende be waking te staan. DE SPANNING OM HET SUEZ KANAAL In deze kaart geven wij een samenvatting van de gebeurtenissen rond de naasting van het Suez-kanaal. Het is op de kaart duidelijk te zien, hoe het hele gebied rond de Middellandse Zee thans weer in beroering is sinds de rede van Premier Nasser in Alexandria ONTPLOFFING IN COLUMBIA EIST HONDERDEN SLACHTOFFERS Ramp aan sabotage te wijten Acht huizenblokken verwoest In de Columbiaanse stad Cali, de hoofdstad van het departement Valle, zyn dinsdag 375 personen om het leven gekomen, doordat acht vrachtauto's geladen met dynamiet, nabij het hoofdkwartier van de mi litaire politie tot ontploffing kwam. Het hoofd van het bureau voor voorlichting en perszaken te Bo gota verklaarde, dat men „kan aan nemen, dat de ramp te wijten is aan sabotage". Volgens hem zijn verscheidene personen aangehou den. De vrachtauto's v/aren de dag tevoren met hun ontplofbare la ding uit de havenstad Buenaven tura in Cali aangekomen. Door de ontploffing werden acht huizenblokken, waaronder de ka zerne, waar een bataljon was ge legerd, en het hoofdkwartier van de politie, verwoest. Toen de ramp gebeurde, sliepen de bewoners van de stad nog of troffen voorbereidingen voor de nationale feestdag, die dinsdag zou worden gevierd. Op de bevolking van Bogota, de hoofdstad van Columbia, werd een beroep gedaan, hulp te verle nen aan de slachtoffers. Per vlieg tuig werden artsen, verpleegsters en medicamenten naar de getrof fen stad overgebracht. Het aantal gewonden, zowel onder burgers als militairen, wordt op 1800 ge raamd. De schade op 75 miljoen gulden. Drie vierkante kilometer met de grond gelijk Een gebied van drie vierkante km. is met de grond gelijk ge maakt, terwijl ook buiten dit ge bied zware schade is aangericht. Tot op kilometers afstand zijn ruiten verbrijzeld. Bij de openbare gebouwen hebben zich talloze overlevenden gemeld met geld, voedsel en kleding voor de getrof fenen. Toen de eerste ontploffingen zich voordeden, dachten de bewoners TERECHTSTELLING OP CYPRUS Dc drie Grieltse-Cyprioten, die op Cyprus wegens verzetsdaden ter dood waren veroordeeld, z(jn don derdagochtend tussen 2 en 3 uur plaatselijke tyd in de gevangenis van Nicosia terechtgesteld. Patasou (22) was veroordeeld we gens moord op een Tuz-ks-Cyprische politieman; Zakos (25) en Michael (22) wegens een overval op Britse troepen. Het doodvonnis werd door op hanging ten uitvoer gebracht. Griekse politie in Athene dreef woensdagavond groepen Grieks- Cyprische studenten uiteen, die de gehele nacht bij het graf van de Griekse Onbekende soldaat wilden bidden. in de verdere afgelegen wijken aanvankelijk, dat dit hoorde bij de. feestelijkheden ter herdenking van de door Simon Bolivar gewonnen slag bij Boyaca, te meer omdat het feest al door kanonschoten en het afsteken van vuurwerk was inge luid. Spoedig werd echter bekend, dat de stad getroffen was door de grootste ramp, die het land ooit gekend heeft. Het geteisterde stadsdeel werd hoofdzakelijk be woond door arbeiders, kleine win keliers en ambachtslieden. In de stad werden overal noodzieken huizen ingericht. Uit vele plaatsen komen ambulances de slachtoffers te hulp. De Ambonezen weigeren een werkloosheidsverklaring te onder tekenen, zodat ze niet in aanmer king komen voor ondersteuning. Reeds drie maanden zijn ze thans verstoken van voedsel en zakgeld. Voornamelijk voorzagen ze zich in de meest primaire levensbehoeften door de vuilnisbelt te plunderen en door zeekraal te zoeken. Thans echter is het zover dat men de ak kers van de boeren af gaat stropen. Een slager te Burgh heeft vlees geleverd en is de dupe geworden voor f 21,De huidige situatie is schier onoplosbaar. Dezer dagen kwam een woord voerder van het kamp Burghsluis bij de burgemeester van Haam stede met het verzoek om met zijn medekampbewoners te worden op gesloten in het Huis van Bewaring. Als leden van de P.N.M.S. zijn ze namelijk niet bereid te tekenen en om aan eten te komen zijn ze toch van plan om te blijven stropen. In het kamp zijn een zestigtal Ambonezen gehuisvest. Tekenend voor de bewogen ge moederen is wel wat een heftig gestikulerende Ambonees zei: Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het geluk is als een parfum: j wanneer we het uitstorten, 1 valt er ook iets over ons zelf. Twee broers floor de bliksem getroffen Tijdens het korte onweer, dat zich dinsdagmorgen boven het dorpje Drouwen ontlastte, zijn de twee zoons van de landbouwer B. Z. dodelijk door de bliksem ge troffen, toen zij bezig waren land- bouwwerkzaamheden uit te voeren. Toen de jongens om half een niet thuis kwamen voor het middag maal, ging de vader naar het land om hen te waarschuwen. Hij vond de ontzielde lichamen van de 20- jarige Hendrik en de 16-jarige Lambertus. „Schiet ons maar dood, op deze manier vermoord je ons toch". (Wij tekenen hierbij nog aan dat de informaties betreffende het af stropen van de vuilnisbelt en het zoeken van zeekraal, ons van Am bonese zijde werden verstrekt. Van officiële zijde toonde men zich wei nig toeschietelijk tot het geven van uitgebreide informaties aan onze verslaggever). Leed over vele gezinnen 270 MIJNWERKERS IN BELGISCHE MIJN DOOR HEL VAN VUUR INGESLOTEN Vrouwen en kinderen wachten door rookwolken besmeurd Tweehonderdzeventig mynwerkers zijn woensdag op ongeveer 750 meter onder de grond opgesloten door een brand, die in een kolenmijn bij Marcinelle, dicht bij Charleroi, uitgebroken is. Acht doden (twee Italianen en zes Belgen) en zes gewonden zijn tot nu toe geborgen. Vijf en twintig mijnwerkers wisten ongedeerd uit de mynschachten te ontsnappen. Zeven van hen waren in een lift onderweg naar de oppervlakte, toen zy het vuur zagen en alarm sloegen. Reddingsploegen haalden de andere achttien uit de beide mijnuitgangen, voordat de brand deze afsloot. In een van deze gangen smolten door de brand de kabels van de lift naar de oppervlakte. Een ambtenaar van de mijn zei dat er 135 Italiaanse mijnwerkers onder de ingeslotenen zijn. „We doen al het mogelijke om hen naar boven te krijgen", zei hij. 107 ver miste mijnwerkers zijn Belgen en onder de 31 overige bevinden zich zes Grieken en vier Duitsers. De redders proberen hen door galerij en van een nieuwe nog onvoltooi de schacht te bereiken. Koning Boudewijn is woensdagmiddag op de plaats van de ramp aangeko men. Ook de Belgische eerste mi nister Achilles van Acker is onder weg. De ventilatoren van de mijn werken nog, zodat de ingeslotenen geen kans lopen te stikken. Red dingsploegen zouden door kloppen contact met ingesloten mijnwer kers hebben gemaakt, die op eigen kracht trachten zo hoog mogelijk te komen. Men vermoedt dat zij zich op vier verschillende hoogten bevinden tussen 765 en 1035 meter. Bij de ingang van de mijn stijgt een dikke rookwolk om hoog, die boven een menigte ge spannen wachtende vrouwen en kinderen blijft hangen. De rook besmeurt de gezichten en prikkelt de ogen en kelen van hen, die voor een deel al van woensdagochtend af op nieuws van echtgenoten en vaders wachten. Militairen, ver pleegsters in witte uniformen en redders met zuurstofmaskers lo pen dooreen bij de ingang van de mijn. Brandweerauto's en ambu lances rijden voortdurend door de menigte. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan, doordat een wagon in een der gangen omviel en in zijn val een elektrische kabel brak, die daarop kortsluiting maakte. Een van een twaalftal geestelij ken, die bij de mijningang wach ten heeft verklaard dat twee van de omgekomen mijnwerkers Itali anen zijn en een een Belg. De ge redde gewonden waren tot nu toe allen Belgen. De grootste mijnramp tot op he den was die van 1942 in Mantsjoe- rije, toen 1549 mijnwerkers om het leven kwamen. Volgens de verklaring van de directeur-generaal van het Belgi sche mijnwezen aan koning Bou dewijn woedde de brand woens dagavond in alle gangen die ver bonden zijn met de schacht waar de ramp begon. De redders zijn tot op een diepte van 835 meter geko men. De brand woedt op een diep- Mijnrampen in de twintigste eeuw De grootste mijnrampen die zich in deze eeuw hebben voorgedaan, zijn de volgende: 1906 Courrières (Frankrijk) 1.176 doden. 1909 rillinois (Ver. Staten) 259 doden. 1911 Whitehaven (Gr. Brit- tannië) 136 doden. 1934 Wexham (Gr. Brittan- nië) 263 doden. 1947 Centralia (Ver. Staten) 100 doden. 1947 Whitehaven (Gr. Brit- tannië) 100 doden. 1950 Gelsenkirchen (Duits land) 76 doden. 1951 Easington (Gr. Brittan- nië) 80 doden. 1951 West-Frankfort (Ver. Staten) 119 doden. te van 900 tot 975 meter. Men ge looft, dat de meeste ingesloten mijnwerkers zich op grotere diep te, voornamelijk op 1035 meter, bevinden. Als de lucht daar echter slechter is dan in de gangen die de redders bereikt hebben, be staat er weinigkans op overleven den. De reddingswerkzaamheden Terwijl de reddingsploegen af en aan gingen, hebben talrijke gezin nen de gehele nacht voor de in gang van de Belgische kolenmijn „Bois du Casier" op nieuws van hun vaders en zonen staan wach ten. In de nacht zijn de toegangen tot de galerijen op de verdiepingen tot 715 meter met glaswol en zand zakken afgesloten. Hierdoor zyn de redders sedert 5 uur donderdag morgen in staat naar lager gelegen verdiepingen af te dalen, nl. naar de verdiepingen 835, 907, 975 en 1035, waar zich op het ogenblik van de ramp resp. 80, 7, 16 en 130 man bevonden moeten hebben. In de ventilatoren kon men 's ochtends vaststellen dat de tem peratuur was gedaald, hetgeen er op wijst, dat de brand in hevigheid is afgenomen. Men tracht tevens om de galerijen via de nieuwe schacht te bereiken; hiertoe moet men door een twee meter dikke beton wand dringen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1