STAD EN PROVINCIE WAAR GELD. BLIJFT DAT l ZIEBIKZEE Stadswaag wordt gerestaureerd De Stadswaag van Zierikzee on dergaat een grondige restauratie. Het ligt in de bedoeling om er het oud en nieuw gemeente-archief in onder te brengen en in speciale brandvrije ruimten. De gedeeltelijk erboven gelegen gemeentesecreta rie zal een belangrijke uitbreiding ondergaan, terwijl voorts ook de scheepjeszaal van het stedelijk mu seum belangrijk aan ruimte zal winnen. HAAMSTEDE Zeldzame vogels in de Slotgracht In de slotgracht komen momen teel twee zeldzame vogels voor, n.l. de Kwak of Nachtreiger (Nyctico- rax nycticorax) en het Wouwaapje (Ixobrychus minutus). De heer J. P. C. Boot, die zich de laatste tijd met groot succes op het fotografe ren van vogels toelegt, had verno men, dat in de slotgracht een Kwak gesignaleerd was en trachtte deze op de gevoelige plaat vast te leg gen, doch tot zijn grote verbazing streek op de plaats, waar hij de Kwak verwachtte, een Wouwaapje neer, dat hij nu maar meteen knip te. Hij zal nu pogingen in het werk stellen ook de Kwak te fotografe ren, wat wel een buitengewoon kansje is voor een vogelliefhebber. Reeds verschillende vogelkenners, die hier momenteel vertoeven, heb ben zich van de aanwezigheid van deze zeldzame vogels overtuigd. RENESSE Burg. Stand over juni. Gehuwd: J. de Jonge, 22 j. en M. T. v. d. SI ikke, 20 j. Overleden: J. van Steijn, 65 j. Ingekomen: A. Weststrate en ge zin van Wemeldinge; J. Bastiaan- sen en gezin van Haarlemmerliede; A. J. Hochwald van Kerkwerve. Vertrokken: C. Openneer en ge zin naar Dreischor. In Juli zijn ingekomen: J. A. Matthijsse en gezin van Noordwel- le; M. J. Schaleven van Vlissingen. Vertrokken: D. J. Jonker naar Oude Tonge; H. E. Bouwman naar Canada. ELKERZEE Inspectrice landbouw- huishoudonderwijs Bij K. B. is met ingang van de datum waarop de functie wordt aanvaard benoemd tot inspectrice van het nijverheidsonderwijs, in het bijzonder belast met het toe' zicht op het landbouwhuishoudori- derwijs, onze vroegere dorpsgeno- te, mejuffrouw A. K. van den Bout, thans lerares aan de Rijks- landbouwhuishoudschool „Nieuw- Rollecate" te Deventer. Mejuffrouw van den Bout, ge boren 16 april 1917 te Eikerzee, be haalde in 1934 het diploma h.b.s. A., in 1939 de akte van bekwaam heid tot het geven van Nijver heidsonderwijs. Na korte tijd werkzaam te zijn geweest aan de Landbouwhuishoudschool te Al phen aan de Rijn, kwam zij 1 ja nuari 1940 bij de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting te Plattelande, waarbij zij tot mei 1941 op verschillende standplaat sen werkzaam was. Hierna volgde de aanstelling aan de Rijkslandbouwhuishoudschool „Nieuw-Rollecate" te Deventer, waar zij tot heden werkzaam is. In 1953 maakte zij op uitnodiging van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening een studiereis van 3 maanden naar de Verenigde Staten, voor de bestu dering van de voorlichting op voe- dingsgebied door middel van het onderwijs en de voorlichtingsorga nen. Gedurende de periode okto ber 1948 tot oktober 1954 was zij secretaresse van de Vereniging van leerkrachten bij het land- bouwhuishoudonderwijs. BRUINISSE Knaap door tractor gegrepen Het vierjarig zoontje van de heer P. D. alhier kwam gistermid dag, toen de ketting van zijn rij wiel afliep, in de Langeweg te vallen juist voor de tractor van de heer H. B. te Oosterland. Het kind kwam onder de tractor terecht en werd door de uitstekende delen van de machine gegrepen, maar kwam gelukkig niet onder de wielen. Dr. Quaak verleende het knaapje de eerste geneeskundige hulp ten huize van de heer W. L. van 't Noordende, waar men het kind had binnengedragen. De chauf feur van de tractor treft geen schuld. De Indonesische schul den aan Nederland De Nederlandse zaakgelastigde in Djakarta, Herman Hagenaar, heeft een bezoek gebracht aan het Indo nesische ministerie van buitenland se zaken, om opheldering te vra gen over de berichten, dat Indo nesië heeft besloten zijn schulden aan Nederland niet te erkennen en niet verder te betalen. De heer Hagenaar vroeg op in structie van de Nederlandse rege ring, toelichting en overhandigde VOOR DE VROUW Tegen het eind van de week of van de maand worden in menig gezin diepe zuchten geslaakt. Er ger nog, liggen talloze huisvrou wen zich 's nachts onrustig af te vragen, hoe zij het eind van de periode halen moeten zonder zich in de schuld te steken. Eigenaardig verschijnsel, dat het steeds moeilijker schijnt te wor den om met het huishoudgeld toe te komen, terwijl het welstands- peil in ons land toch gestegen heet. De lonen zijn hoger gewor den en worden nog steeds hoger. Moeder de vrouw krijgt méér geld in handen dan vroeger en toch slaagt zij er maar niet in de eind jes aan elkaar te knopen. Waar blijft dat geld dan toch? Vergeet echter niet, dat juist door het stijgen van de welstand, door het makkelijker verdienen van geld, ook de geestelijke instel ling van de mens verandert. Men gaat hoger eisen stellen; men ver langt naar méér comfort; men is niet meer tevreden met de dingen, waarmee men zich vroeger nood gedwongen behielp. Tal van uit vindingen op huishoudelijk ge bied, die het leven vergemakkelij ken en veraangenamen, stimuleren nog het verlangen naar bezit. Maar voor elk bezit moet be taald worden. En dat niet alleen. Er is nog meer, dat een aanslag wil plegen op het gezinsinkomen Men verlangt vacantie. Men wil eens naar het buitenland. Iedereen doet het immers! Ook de grote kinderen worden buitensporiger in hun eisen. Er zijn zoveel pretjes, waaraan ze mee willen doen, om voor vol aangezien te worden. Voor die pretjes en uitgangetjes zijn kleren nodig. En wat kosten kleren tegenwoordig niet! Wel of geen doorzicht Waar moet dat allemaal vandaan komen? Moeder krijgt er grijze haren van. Dan breekt gelukkig de dag weer aan, dat het week- of maandloon binnen komt. Verade ming! Ze voelt zich weer rijk. Er kan van allerlei gekocht worden. De bodem van de beurs is nog lang niet in zicht. Maar o wee, na enige tijd moet ze het onherroepelijk bezuren. Telkens en telkens weer is het aan het eind van de periode hetzelfde benauwde kromliggen. En tóch zijn er vrouwen, die het wél klaarspelen; die wonderen schijnen te kunnen doen met hun geld. Dat komt omdat de één géén en de ander wél doorzicht heeft. Omdat de één niet en de ander wél met overleg en economisch be leid te werk gaat. Huishouden doen is een rekensom, waaraan de uitkomst van te voren berekend moet worden en waarbij men het niet van het toeval mag laten af hangen, of het uitkomt of niet. Een begroting Wil men werkelijk hopen, het hoofd boven water te kunnen houden en niet bij elke grote uit gave in paniek te hoeven te raken, omdat het geld er niet voor is, dan zal men moeten leren de begroting vooraf te maken. Zo'n begroting zal uit drie hoofdgroepen moeten bestaan: 1. vaste lasten; 2. huis houdgeld; 3. reserve. De vaste lasten zijn de uitgaven, die regelmatig terugkomen, zo als huur, belasting, verzekeringen, brandstof, gas, licht, abonnemen ten enz. Men moet ze over een heel jaar wekelijks of maandelijks om slaan. D.w.z. ook in de tijd dat ze niet in het huishoudboekje voor komen, moet men het geld er voor opzij leggen. U trekt b.v. des zomers een deel van het geld voor steenkolen, dat alleen 's winters betaald hoeft te worden, uit, om niet vast te lopen. Het inkomen is immers alle maanden van het jaar gelijk. Maar wat zou er van ons budget terecht komen, als wij in de goedkope maanden geen reke ning hielden met de dure! Het huishoudgeld is hoofdzake lijk bestemd voor het eten, maar ook voor andere kleine uitgaven, zoals toilet- en schoonmaakartike len, naaigerei, schoenreparatie enz., samen te vatten als diversen. De reserve dient om alle grote uitgaven voor kleding, aanschaf en vernieuwing van huishoudelijke artikelen, meubilair, stoffering enz., die in elk gezin van tijd tot tijd onontbeerlijk zijn, te dekken. Als we hiervoor elke week of elke maand een bedrag opzij zetten, zal het leven ons nimmer catastrofaal verrassen. Met dit alles rekening houdend en verder ons uiterste best doend de tering naar de nering te zetten en niets aan het toeval over te la ten, zal de huisvrouw ervaren, dat er aan het beheren van het ge zinsinkomen ook, een aanmoedi gende, stimulerende kant zit, in- plaats dat zij zich er doorlopend door in het nauw gedreven voelt. (nadruk verboden) ten aanzien van deze kwestie een nota aan de heer Amzil, hoofd van de Europese afdeling van het mi nisterie van buitenlandse zaken. De woordvoerder van de Ne derlandse vertegenwoordiging in Djakarta heeft op de vraag, of de heer Hagenaar officiëel op de hoog te was gesteld van de Indonesische beslissing over de schulden aan Ne derland niet meer te erkennen, ge antwoord, dat Amzil gedurende het gesprek verwees naar de publikatie van de verklaring van de Indone sische regering in de pers. De In donesische regering publiceerde de verklaring over de schulden za terdag. Maandag werd aangekon digd, dat de Nederlandse regering heden officiëel van de Indonesische beslissingen op de hoogte zou wor den gesteld. Massabetoging in Caïro Radio-Cairo heeft meegedeeld, dat er vrijdag a.s. op het Plein der Bevrijding in Cairo een massabij eenkomst zal worden gehouden om de kwestie van het Suezkanaal te bespreken. Deze betoging wordt gehouden op initiatief van de Egyptische or ganisatie „strijd voor de bevrijding van het Mohammedaanse volk". Men verwacht, dat aan tiendui zenden mensen, onder wie verte genwoordigers van Arabische, Azi atische en Afrikaanse organisaties in Egypte, gevraagd zal worden resoluties goed te keuren, aandrin gend op „positieve stappen om Egypte bij zijn rechtvaardige histo rische beslissing te steunen". Ongeluk aan boord van Urker Botter „Brandaris" bracht arts aan boord Aan boord van de urker botter UK 243 is een vrij ernstig ongeluk gebeurd. De bemanning van het bootje, dat op weg was naar Den Helder, verzocht dringend om me dische hulp, omdat de schipper bekneld was geraakt en daarbij een gecompliceerde beenbreuk had opgelopen. De reddingboot uit Den Helder lag echter ter reparatie op de hel ling, zodat ijlings de „Brandaris" van Terschelling uitvoer. Aan boord van deze reddingsboot van de K.N.Z.H.R.M. bevond zich de In het Utrechtse stadion „De Galgenwaard" zijn maandagochtend de renners van de achtste Ronde van Nederland gestart voor de eerste etappe van de ronde naar Steenwijkerwold over 210 kilometer. De foto toont de start in het Utrechtse stadion. 'X Alle magere mensenmoeten in de vakantie een beetje dikker worden Vrijwel alle kranten eh tijdschrif ten zijn nu al jaar en dag overvuld met voorschriften en raadgevingen voor zwaarlijvige personen. Zeker, al die overmatige dikte is niet goed voor-de gezondheid, maar wie bekommert zich nu eigenlijk om al diegenen, die er een beetje forser van postuur waren? Dat zijn de mensen die tot hun verdriet tweemaal achtereen moe ten binnenkomen, voor ze opge merkt worden, de leden, die na elk' karweitje even moeten gaan zitten, de mensen die voortdurend moe en lusteloos zijn. De magere mensen zien er meest al slecht uit, de huidskleur is vaal, terwijl diepe kringen onder de ogen en vele rimpels in het gezicht het gehele voorkomen een afgetobde en verouderde indruk doen maken. Betere dagindeling Niet alleen mager worden, ook het permanent mager zijn kan op ziekelijke oorzaken berusten, die een bijzondere behandeling van de dokter-noodzakelijk maken. Is zulks niet het geval, dan zijn de navol gende wenken op hun plaats: 1. Zorg voor een vaste daginde ling en zie er op toe, dat daarin voldoende tijd voor slaap en rust wordt uitgetrokken. Tien uur nachtrust is voor slappe mensen beslist geen luxe, daar kan nog best een uurtje middagrust bij. 2. Wandel elke dag, hoe 't weer ook mag zijn, met ferme pas en een regelmatige diepe ademhaling. Zorg' voOr een geregelde stoelgang, slaap met wijd open ramen en tracht de moeilijkheden des levens overdag en.'s nachts te vergeten. Trek komt vanzelf Hiermee zijn dan de grondslagen gelegd, dat we eens een beetje be ter gaan eten en daarmee dus aan het dikker worden kunnen gaan 'denken. Mensen, die zo vakantie houden, mensen, die zó leven, krijgen van zelf trek en de dikte die daaruit voortvloeit, kan dan een harmo nische toename van de lichaams omvang tot gevolg hebben. 3. Begin en eindig de dag met een groot glas warme melk. Plaats in uw dagindeling vijf maaltijden. Breng variatie in het menu. Gun uzelf de tijd om rustig te eten en kauwj alle voedsel behoorlijk. 4. Breng alle gerechten smakelijk op tafel en gebruik daarbij meer melk'dan u gewend was. Vermeng die melk met wat suiker of cacao. Of met room, afzonderlijk of weer in combinatie met vruchten. Eet meer brood dan u gewend was, niet slechts als boterhammen, maar ook als een lekkere sandwich of als toast. Doe eens wat mayo naise over de gerechten wanneer u meer trek hebt gekregen. Eet eens andere dingen dan anders, b.v. vruchtenschotels. Voeg aan het da gelijks menu ook eens wat voed zame noten toe! (Nadruk verboden). Dr. H. W. SCALONGNE. arts D. Smit uit Terschelling. Ekele uren later klom deze in volle zee aan boord van de botter en behandelde daar de gewonde schipper, een vader van twaalf kinderen uit Urk. De stuurman van de „Brandaris", de heer de Beer, nam het roer van de botter over, nu de schipper het zelf niet meer kon besturen, en zette koers naar Harlingen. Dokter Smit keer de later in de „Brandaris" terug naar Terschelling. Hij deelde mede, dat de schipper het thans redelijk goed maakt en dat, in tegenstel ling tot de eerste berichten, diens been vermoedelijk behouden kan blijven, al was het op verschillen de plaatsen gebroken. LAND- EN TUINBOUW Legpenning voor landbouwpionler De directeur-generaal van de landbouw, ir. A. W. van de Plas- sche, heeft gistermiddag te St. Maartensdijk op het eiland Tholen aan de 81-jarige rustende land bouwer J. L. Groenewege de leg penning van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening uitgereikt als erken ning voor de vele verdiensten, die deze landbouwpionier voor de Ne derlandse landbouw heeft gehad. Het is de eerste landbouwprakti- cus, die deze onderscheiding ont vangt. Ruim 40 jaar was de heer Groenewege correspondent van het ministerie, hij heeft ook verschei dene vindingen op zijn bedrijf ge daan, die bij de Nederlandse land bouw ingang hebben gevonden. KERKNIEUWS SCHARENDIJKE Intrede ds v. d. Ban Na een vacature van slechts 3 maanden werd zondagmorgen in de noodkerk te Scharendijke vikaris A. van den Ban bevestigd in zijn ambt van predikant der Hervormde gemeente van Eikerzee door dr. L. J. Cazemier uit Schiedam. De bevestiger gaf aan de nieuwe predikant de zinvolle opdracht mee „Predikt het Woord". In de middagdienst hield ds. van den Ban zijn intrede. Als tekst voor zijn prediking koos Z.Eerw. Jes. 55 11. Spreker vergeleek de regen met de werking van het Woord Gods. Het Woord van God moet ons in de eerste plaats pijn doen om te doen beseffen, dat wij in de schuld staan Z.Eerw. vermaande om bij een pre diking toch vooral allereerst te zien op de achtergrond, op Degene die Zijn Woord zendt. Na het zingen van Gez. 83 5 richtte ds. van den Ban zich met een kort woord tot zijn nieuwe ge meente, waarin hij op prettige wij ze hoopte te werken. Een woord van dank voor de prettige ontvangst werd gebracht aan de kerkeraad en kerkvoogdij en notabelen. Ach tereenvolgens richtte de predikant zich tot de vertegenwoordigers der burgerlijke gemeenten, tot de con sulent ds. F. van der Grift, welke tevens optrad als vertegenwoordi ger van de ring Brouwershaven, tot de vertegenwoordiger van de classis Zierikzee, dhr. Krijger uit Bruinisse, tot zijn bevestiger dr. Cazemier uit Schiedam, de pl. Ger. predikan ds. T. Kamper, zijn fa milieleden en vrienden en de aan wezige belangstellenden uit Schie dam. De consulent gaf hierna aan de verschillende vertegenwoordigers gelegenheid om een kort woord tot de nieuwe predikant te spreken, waarvan m'ede gebruik maakten de oudste broer en een oom van ds. van den Ban. Ouderling van Eenennaam ver welkomde de nieuwe predikant na mens de kerkeraad en gemeente. Op zijn verzoek werd de nieuwe predikant toegezongen Ps. 119 17. Ds. van der Grift zei in zijn slot woord tot de nieuwe predikant niet te veel te verwachten van de clas sical vergaderingen. Zijns inziens hoort een predikant in zijn gemeen te werkzaam te zijn. Hij gaf de raad niet te veel prat te gaan op pseudo theologische wetenschap, doch zich op begrijpelijke en een voudige wijze in de prediking te richten tot de gemeente. ANNA-JACOBAPOLDER Op 12 augustus om 10.30 uur zal de dienst op de vliegbasis Woens- drecht geleid worden door onze dorpsgenoot de heer R. Wesdorp. MARKTBERICHTEN Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 6 augustus. Bin nenlandse granen, officieuze note ringen per 100 kg franco Rotter dam. Voedergranen: Wintergerst, nieuwe oogst, naar kwaliteit en droogte f 24-25. Peulvruchten: na de vaste stemming van de vorige week iets kalmer. Groene erwten tot f 58, Schokkers tot f 55, Bruine Bonen tot f 50. Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. Afdeling Zierikzee Veiling van 6 augustus Aardappelen, gewone 7,10-9,00; id. bonken ll,00;id. kriel 3,90-4,00; andijvie 15,00-18,00; kroten 7,00-9,00 groene sav. kool 20,00; rode kool 17,00; tomaten A 48,00-57,00; id. B 53,00; id. C 35,00; princessebonen 41,00-52,00; stamsnijbonen 53,00- 65,00; rode bessen 125,00-126,00; kruisbessen 60,00; Early Laxton A 79,00; id. B 50,00; id. gesch. 66,00, id HA 41,00; Yellow HA 60,00 id. val 16,00-20; per 100 kg. Komkommers IA 29,00; id. A 27,00, meloenen 100,00-118,00; bos uien 13,00 per 100 stuks en bos. Veemarkt ROTTERDAM, 7 aug. Aanvoer 3035 dieren, weelctotaal 7000. 420 vette koeien, 1050 stuks gebruilcs- vee, 140 vette kalveren, 353 gras kalveren, 328 nuchtere kalveren, 106 paarden, 87 veulens, 516 scha pen en lammeren, 35 bokken en gei ten. Prijzen per kg.vette koeien en os sen f 3,24-3,48, f 2,80-3,14 f 2,60- 2,80, vette kalveren f 3,00-3,20, f 2,80-2,90, f 2,40-2,60; slachtpaar- den f 2,50, f 2,30, f 2,10. Prijzen per stuk: graskalveren f 525-400-300; nuchtere kalveren f 87-73-58; veulens f 550-425-300; schapen f 140-120-100; lammeren f 115-105-90; kalf- en melkkoeien f 1200-950-750; vare koeien f 860- 750-600; vaarzen f 880-750-600; pin ken f 650-500-400. SPORT KORFBAL Zwaluwen I-Zwaluwen Vet. 4-2 Zaterdagavond vond te Scha rendijke de vriendschappelijke ontmoeting plaats tussen Zwalu wen Veteranentwaalftal, waarin als gast L. Houtman uit Ellemeet (ex-Stormvogels) meespeelde. Voorafgegaan door het muziek gezelschap „Kunst Na Arbeid" uit Ellemeet marcheerden de twaalf tallen naar het terrein aan de rampweg. De publieke belangstel ling was groot. De heren-vetera nen behoefden in het algemeen maar weinig onder te doen voor hun tegenstanders en enige hun ner zouden als actief speler nog wel goed mee kunnen. W. Verj aal gaf de veteranen-ploeg de leiding (0-1). Tot de rust hadden de vete ranen over het algemeen een veldmeerderheid. Niettemin slaag de M. Groen er in voor Zwaluwen gelijk te maken (1-1). Nog voor de rust echter slaagde M. van Don gen er in de veteranen opnieuw de leiding te bezorgen met een mooi schot uit vrije positie (1-2). Met deze stand brak de rust aan. Tijdens de rust gaf „Kunst Na Arbeid" enkele nummers ten beste. Na de rust begreep Zwaluwen dat er flinker aangepakt zou moeten worden dan ervoor. Al vrij spoedig nam zij het spel in handen en door 2 doelpunten van S. Flohil nam zij een 3-2 voorsprong. De veteranen werkten hard voor de gelijkmaker, maar dit mocht hun niet gelukken. Ten slotte maakte M. van der Weele aan alle onze kerheid een einde en nam Zwalu wen een 4-2 voorsprong. Met deze stand kwam het einde van deze aardige wedstrijd. Na afloop werd onder aanvoering van „Kunst Na Arbeid" weer naar het dorp terug gemarcheerd. DE BROEDERSCHAP VAN DE BRONZEN DRAAK 110. Doodstil ligt Aiglon op het rotspad. Het bloed hamert door zijn hoofd, zijn kaak gloeit pijnlijk, daar waar Aram's vuist doel getroffen heeft. Als van een verre afstand hoort hij de stemmen van zijn achtervolgers:Aiglon zal zijn gerechte straf niet ont gaan.... in Napels is nog wel een mooie kooi voor de Adelaar". Een spottend lachen volgt op de laatste opmerking. Alleen de stem van Aram klinkt er niet bijDan opeens, met de moed der wanhoop, krabbelt de roofridder overeind, wankelt naar de rots- rand en stort zich in de golven! Een kreet van verrassing ontsnapt de mannen aan de rivieroever. Met krachtige slagen zwemt Aiglon naar het midden van de rivier. Maar de stroom is sterk en zijn zware harnas weegt als lood. Wanhopig worstelt hij in de richting van de rivieroever, daar waar het leven en de vrijheid hem wachtenZijn spieren weigeren hun diensteen eindeloze moeheid doorkrampt zijn uitgeputte lichaam, 't Wildjagende water sluit zich boven hemAan de oever uit Aram een kreet van ontzetting als hij zijn vijand ziet zinken. Hij wil zich in het water storten om hem te hulp te komen, maar Tobias grijpt hem bij de arm en houdt hem terug. „Bega geen dwaasheid, heer", roept de jonker verschrikt uit. „Ook gij zijt vermoeid van de strijd, die schurk is niet waard, dat gij uw leven voor hem waagt!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 3