I Het „Katendrechtse Volkshuis" be schikt thans over permanent kamp Rotterdamse havenarbeiders sloegen de handen ineen Het kamperen in tenten is voorbij (Van onze verslaggever) Aan het einde van de Adriaan van der Weydeweg te Burgh klinken thans de gehele dag de vrolyke stemmen van ruim 130 Katendrechtse kinderen, die daar voor de v(jfde maal hun zomerkamp houden. Ruim 13.000 uren hebben Rotterdamse havenarbeiders vrijwillig en belange loos gewerkt aan de opbouw van 18 noodwoningen afkomstig uit Noordgouwe, Brouwershaven en Renesse. In totaal werden 26 houten huizen aangekocht, zodat er nog een achttal moeten verrijzen, maar daar wordt al aan gewerkt. Electriciteit en sanitair, alles is belangeloos door Rotterdamse vrijwilligers aangelegd. Men kan hier spreken van een unicum voor Nederland. Dit alles vernamen wij van de heer T. Verhagen (algem. leider van de Katendrechtse Vereniging voor Sociaal en Cultureel Vor mingswerk, beter bekend als het „Katendrechtse Volkshuis), en de heer A. Pierse (tweede voorzitter van het bestuur). Deze jaarlijks wederkerende kampen zijn mogelijk gemaakt mede door een belangrijke gift van het Koninklijk gezin. De eerste jaren kampeerde men in tenten doch door financiële steun van Rotterdamse bedrijven is het mo gelijk geworden een aantal nood woningen aan te kopen en deze te rangschikken tot een kamp van blijvende aard. Elk jaar worden er zo'n 250 kinderen in ondergebracht in tweè groepen die elk veertien dagen van de vrije natuur mogen genieten. De verschillende nood woningen zijn keurig ingericht met o.m. houten tafels en stoelen. In ieder bevindt zich ook een toilet met waterspoeling en een drietal wasbakken. In een grote keuken beschikt men over een uitgebreid arsenaal om de honger van de jeugdige magen („en die is groot", zei de heer Verhage) te bestrijden. Uiteraard vergt een grote groep wildebrassen een uitgebreide staf van personeel. Spontaan hebben zich hiertoe een aantal mannelij ke en vrouwelijke vrijwilligers be- schikbaar gesteld (zoals dat gaat in Rotterdam). Er zijn tien groeps- leiders(sters), 8 man keukenperso- neel en .2 man nachtwacht. Deze laatsten zorgen ook voor het uitgebreide ontbijt. Bovendien zijn een zestal personen bezig met de afwerking van het kamp. Ouderdag Toen wij zaterdagavond een be zoekje aan het kamp mochten brengen was men ijverig aan het Nederlandse autobus in Duitsland verbrand Vrouw van bestuurder kwam om Op de autoweg Hamburg-Bre men bij Ottersberg is een auto busje uit Arnhem, waarin zes Ne derlandse vakantiegangers zaten, in brand geraakt. De vrouw van de bestuurder, de 32-jarige mevr. P. Oudega uit Arnhem, kwam daarbij om het leven, drie andere inzitten den werden zwaar gewond. Op een plaats, waar een werk in uitvoering was en waar een maxi mumsnelheid van dertig kilometer was voorgeschreven, bleef de be stuurder met zeventig kilometer per uur rijden. De auto kwam in een berm terecht en sloeg verscheidene malen over de kop. Daarbij ont plofte de benzinetank, waardoor de wagen geheel uitbrandde. De arbeiders, die aan de weg werkten, konden met houwelen de deuren openen en vijf van de zes inzittenden uit de auto halen. De echtgenote van de bestuurder zat echter dusdanig beklemd, dat zij niet bevrijd kon worden en in de auto verbrandde. Van de geredden werden er drie met brandwonden naar het ziekenhuis overgebracht. Volgens de Nederlandse consul is hun toestand naar omstandigheden goed. De verwondingen zijn niet le vensgevaarlijk. De echtgenoot van mevrouw O. is slechts licht gewond. Hij is reeds naar huis teruggekeerd. Ook de overige inzittenden van de bus hebben de terugreis aanvaard. Auto rijdt iu op muziekkorps Zaterdagavond omstreeks tien uur is op de Tongerse weg te Wol der-Maastricht een personenauto komende uit de richting Maastricht van achteren ingereden op de boe- renkapel van de harmonie St. Petrus en Paulus te Wolder. Hierbij zijn 7 personen min of meer ernstig gewond en overge bracht naar het ziekenhuis St.- Annadal te Maastricht. De kapel was op weg naar huis, na op een concours te St. Geertruid een eerste prijs te hebben behaald. Het muziekkorps marcheerde in de richting van de Belgische grens. De automobilist, M. L. uit Maas tricht, is vermoedelijk misleid door de lichten die het korps met zich voerde. De gewonden werden fnet drie ambulance-auto's van de G.G.D. uit Maastricht opgehaald en naar het ziekenhuis gebracht. schuren en schoonmaken. De ver schillende vertrekken waren keu rig versierd met kleurige slingers en de kleintjes hadden tuintjes aangelegd, gedecoreerd met rand jes van aan het strand gevonden schelpen. Toen wij, nieuwsgierig geworden, informeerden wat de reden van dit alles wel was ver telde de heer Verhagen ons dat het zondag een grote dag voor de jeugd zou zijn: ouderdag. Met een viertal enorme R.T.M.-bussen kwamen de Katendrechtse ouders een kijkje nemen naar hun kinde ren die een tweetal weken de zilte Schouwse lucht mogen inademen en een tijdje verlost zijn van de steenwoestenij waar ze straks weer voor een jaar in gevangen zitten. Zeer dankbaar toonde zich de leiding voor de technische hulp en adviezen van de directeur der R.T.M., dr. H. J. van Zuijlen. Het ontwerp van het kamp is belange loos gemaakt door architect de Bie, op Schouwen en Duiveland geen onbekende figuur. Zoals wij verder nog vernamen zal het kamp nog uitgebreid wor den met een grote zaal. Het ligt in de bedoeling hier landelijke con ferenties te houden en bijeenkom sten te organiseren voor huisvrqu- wen en ouden van dagen. Na 1 September: Kinderen die zelfstandig reizen moeten eigen paspoort hebben Wanneer kinderen, die staan bij geschreven op het paspoort van ouders of voogd, alléén naar het buitenland reizen, wordt momen teel bij het verlaten van Neder land door de douane nog genoegen genomen met de overlegging van het paspoort, waarop zij staan vermeld en één door de houder van het paspoort ondertekende verklaring, waaruit blijkt, dat deze geen bezwaar heeft tegen de voorgenomen reis. Per 1 september, zo deelt de A.N.W.B. mede, zal hierin veran dering in komen en zullen kinde ren, die geen eigen paspoort bezit ten, niet meer alleen naar het bui tenland kunnen reizen. Dit zelfde geldt ook voor het Bewijs van Nederlanderschap. De A.N.W.B. maakt er de be langhebbende ouders dan ook op attent, dat zij voor hun kinderen, die na 1 september zelfstandig naar het buitenland zullen reizen, tij dig een eigen paspoort dienen aan te vragen, opdat voorkomen wordt, dat bij het vertrek blijkt, dat het kind niet over de juiste identi- „Baby IllOOll Volgens een afgelegde ver klaring van geleerden van het Amerikaanse laborato rium voor zeevaartkundig onderzoek kan de raket, die Amerika's kunstmatige satel liet „Baby Moon" het vol gend jaar juli zal afwerpen, zelf een tweede satelliet woren. De raket brengt „Baby Moon" tot op 'n af stand van 300 tot 2400 km van de aarde. De geleerden deelden me de, dat volgens de huidige constructiemethoden, de sa telliet van de neus van het derde gedeelte van de raket automatisch wordt geschei den, nadat de noodzakelijke „tot de hemelsferen behoren de snelheid" is verkregen. Dit derde gedeelte van de raket zal dan niet alleen zelf satelliet worden, maar bovendien de satelliet, door verschil in gewicht en om vang, voorbij stijgen en naar men verwacht, boven deze rond de wereld draaien. Boeken en Brochures Toeristenkaart Westelijk Schouwen Verschenen is een in zeven kleu ren gedrukte kaart van Westelijk Schouwen, ontworpen door de heer A. P. Maas, tekenaar bij de Plano logische Dienst te Middelburg. Ze bevat een duidelijk overzicht van de dorpen, met diverse wapens dier gemeenten en de wegen, die voor een goed deel na de ramp een wij ziging hebben ondergaan. Tot het laatst is de kaart bijgewerkt, want zelfs de plaats waar nu de Koebel staat, ontbreekt niet. Op het duin gebied en het strandleven wordt sterk de aandacht gevestigd, zo mede op de plaatsen waar men de verschillende vogelsoorten kan aan treffen. De kaart wordt gevouwen geleverd, waarop eveneens in zeven kleuren een afbeelding staat, n.l. van twee touristen die een A.N. W.B.-wegwijzer bekijken, waarop de richting aangegeven staat naar Burgh-Westenschouwen-vuurtoren- Renesse. Deze overzichtelijke kaart is te verkrijgen bij L. C. Hoo- gerhuis te Renesse, het Geschen kenhuis Goudzwaard, bazar M. J. Jonker en foto-Berge te Haamstede teitspapieren beschikt, de voorge nomen reis geen doorgang kan vinden en een eventueel reeds be sproken en betaalde plaats in vliegtuig, schip, touringcar etc. niet kan worden gebruikt. STAD EN PROVINCIE BCRGH-HAAMSTEDE Uitstekend geslaagde Bazar voor het Groene Kruis De in het garagecomplex van de R.T.M. te Burgh gehouden bazar op vrijdag en zaterdag ten bate van het „Groene Kruis" is zeer goed geslaagd. Vrijdagmiddag werd deze bazar, nadat de voorzitter een kort welkomstwoord tot de genodigden en aanwezigen had gericht, door burgemeester Jhr. A. van Citters officiëel geopend. Deze wees in zijn openingswoord op de belangrijke taken welke het „Groene Kruis'.' in de samenleving heeft. Hij dankte het bazarcomité voor het vele ver richte werk en sprak de hoop uit, dat deze bazar een groot deel van de nog op het wijkgebouw rusten de hypotheek zal kunnen wegwer ken, waarna hij de bazar voor ge opend verklaarde. Ook burgemees ter Jhr. R. Röell sprak als voorzit ter van het „Groene Kruis" een kort woord. Hij wees er op, dat op het eiland alleen de afdeling Haamstede-Burgh geen bijdrage heeft ontvangen uit de gelden, die door Zweden en Zwitserland na de ramp voor de getroffen gemeenten beschikbaar zijn gesteld. Juist daarom vond hij het zo mooi, dat hier een bazar georganiseerd werd, die gelden bij elkaar zal brengen om de schuld op het wijkgebouw geheel of voor een deel te delgen. De voorzitter dankte beide spre kers en ook de direkteur van de R.T.M., die deze, voor dit doel bij uitstek geschikte ruimte, op onbe krompen wijze heeft beschikbaar gesteld. Hij wenste de standhoud sters en -houders veel succes, waarna het aanwezige publiek zich over de verschillende stands ver spreidde en er al direkt een gezel lige drukte heerste, die vooral des avonds belangrijk toenam en er goede zaken werden gedaan. Ook zaterdagmiddag was het aardig druk, doch des avonds was het grote gebouw tot de laatste plaats gevuld en heerste er een gezellige drukte, waarvan alle stands pro fiteerden. Na afloop kon gekonstateerd worden, dat deze bazar uitstekend geslaagd is. Toch is hiermede het streven van het bazarcomité nog niet ten einde, want het be schikt nog over een gedeelte van de 5000 loten, die het ook graag voor de trekking op 15 augustus a.s. aan ae man zou willen bren gen en waarvan de vele en mooie prijzjen zijn uitgestald in de etalage van garage Dijkman, waar de lo ten, alsmede bij alle leden van het bazarcomité, verkrijgbaar zijn. BROUWERSHAVEN Op het te Venray door de Stich ting van het Maatkledingbedrijf ge houden examen slaagde de heer G. M. van der Wielen voor het di ploma „Gezel B in het Herenmaat- kleermakersbedrijf". Vier Britse luchtmachtofficie ren, bij wie een vrouw, zijn zater dag in twee kano's over Het Ka naal gepeddeld om een nacht aan de Franse kust te kamperen en zondag weer naar Engeland terug te varen. ZONNEMAIRE Oud-papier-actie Rode Kruis voorlopig gestopt Naar wij van het plaatselijk be stuur van het Nederlandse Rode Kruis vernemen ligt het in' de be doeling de ophaalactie van oud papier, zilverpapiercapsules, thee- lood, e.d. te staken tot de laatste zaterdag in september in verband met de drukke oogstwerkzaamhe- den. Op het publiek wordt een dringend beroep gedaan het voor het Rode Kruis-werk zo belang rijke materiaal te willen bewaren. Met de opbrengst hiervan zijn o.m. invalide jongeren gebaat. OOSTERLAND Burg. stand over juli. Geboren: Eugène Constant Michel, z. van J. A. Waasdorp en A. Walraven; Leendert Marinus, z. van J. van der Werf en T. Versprille Getrouwd: Jan de Bruine, 35 j. te Oosterland en Jasperijntje van den Bos, 27 j., te Bruinisse; Lukas Willem Boogert, 29 j. en Eva de Later, 27 j., beiden te Oosterland; Adriaan van den Berge, 29 jaar te Bruinisse en Jozina Maria van 't Hof 25 j., te Oosterland. Overleden: Leendert Marinus Bolle, 71 j., echtgenoot van W. van Dijke. Ingekomen: Marinus Goudzwaard uit Ouwerkerk; Jasperijntje van den Bos uit Bruinisse; Bernardus Johannes Frielink uit Onstwedde (Gr) Vertrokken: Cornelis Stouten naar Schermerhorn; Cornelis de Bruine en gezin naar Bruinisse; Aaltje Kodde naar Doorn; Willem Radstake en gezin naar Rotterdam; Jozina Maria van't Hoff naar Brui nisse. HET CIRCUIT VAN SCHOUWEN EN DUIVELAND vindi iedere dag plaats in onze drukkerij, waar wij wedijveren het drukwerk zo snel mogelijk te kunnen afleveren Z I E R I K Z E E TELEFOON 32 WEERT. Zaterdagmiddag is op de Roermondse Wet te Weert de door de 62-jarige J, Houting uit Am sterdam bestuurde motor geslipt, toen de heer H. remde achter een file auto's, die voor de gesloten overweg parkeerden. De heer H. en zijn 60-jarige echtgenote, die duo rijdster was, kwamen te vallen. Mevrouw H. bleek zo ongelukkig op de weg te zijn terechtgekomen, dat zij overleden was. De heer H. kreeg geen letsel. Prinses Irene werd ge schenken aangeboden Ter gelegenheid van de 17e ver jaardag van H.K.H. Prinses Irene heeft een deputatie van het garde regiment fuseliers Prinses Irene vandaag in de loop van de och tend een japonkoffer als verjaar dagsgeschenk aangeboden. Daarna, om 12 uur, heeft een de putatie van de Koninklijke Lucht macht, die dit jaar namens de drie strijdkracht-onderdelen optreedt, de gebrukelijke cassete tafelzilver aangeboden. Op 't eerste gezicht Twee krasse Amerikaanse oudjes, de 98-jarige Myer Krich en de 95-jarige me vrouw Hinda Juba, hebben kennis gegeven van hun voornemen in het huwelijk te treden. De gelukkige ver loofden hebben elkaar in het begin van dit jaar in een bejaardentehuis leren ken nen en raakten „op het eer ste gezicht verliefd op el kaar". Samen zullen ze straks 15 kinderen, 27 klein kinderen en 40 achterklein kinderen hebben. Goede verwachtingen voor uienoogst Als de weersomstandigheden geen spaak in het wiel steken, belooft het aanstaande seizoen weer een bijzonder overvloedige uienoogst te zullen brengen. Niet minder dan 5450 ha zullen in de komende maanden worden ge oogst, n.l. 430 ha plantuien en 5020 ha zaaiuien. Dit areaal is belang rijk groter dan vorig jaar (770 ha groter). Vooral in Zuid-Holland en Zeeland is de goede prijs van het afgelopen seizoen een stimulans ge weest voor een vergroten van de uitzaai, namelijk in Zuid-Holland bijna 430 ha en in Zeeland ruim 350 ha. Er kan als alles normaal verloopt per ha ook een belangrijk grotere opbrengst per ha verwacht worden. Van enige vraag van betekenis kan nog niet gesproken worden; er worden weinig transacties afgeslo ten van te velde staande producten, zoals dit soms wel voorkomt, als de handel zich wil veilig stellen voor een verwachte hausse. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Benenkom (toez.): P. D. Steegman, Klaaswaal; te Waar der (toez.): G. M. van Dieren, Ede. Aangenomen naar Beetgum: kand. R. Hoen, Zuidlaren; de be noeming tot voorganger van de afd. van de Ned. Protestantenbond te Bussum: J. H. Marwitz, Barsin- gerhorn. Geref. Kerken Aangenomen naar Edam: kand. A. Corporaal, Zwartsluis; naar Nieuwolda: kand. W. L. Mulder, VeenendaaL Bedankt voor Dronrijp, Minnerts- ga en Sellingen: kand. A. Corpo raal, Zwartsluis; voor Hasselt en Jutrijp-Hommerts: kand. W. L. Mulder, Veenendaal. Geref. Kerken (art. K.O.) Beroepen te Houston (Canada): H. A. Stel, Neerlandia (v.h. te Zuidwolde), die dit beroep aannam. NIEUWERKERK Ger. Gemeenten in Nederland. Donderdag 9 augustus om 7.30 uur ds. Mallan. LAND- EN TUINBOUW Garantieprijzen pootaardappelen Ten behoeve van de garantie regeling voor pootaardappelen is ook over oogst 1956 een areaal heffing verschuldigd van 90.- per ha goedgekeurde pootaardap pelen. Deze heffing wordt thans geïnd door het Landbouwschap. Zolang er nog geen Produkt- schap voor Pootaardappelen tot stand is gekomen hoopt het Land bouwschap, in samenwerking met de organisatie van de handel, de garantieregeling vrijwel ongewij zigd te kunnen uitvoeren. Het ligt in de bedoeling eventu ele overschotten door de St. O.P.A. te doen overnemen tegen prijzen welke voor alle rassen, klassen en maten 0.50 per 100 kg hoger zijn dan de minimum-garantieprij zen welke voor oogst 1955 hebben gegolden. MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. Afdeling Zierikzee Veiling van 3 augustus 1956. Aardappelen (gewone) f 8-9, id. (bonken) f 11; Andijvie f 19-21; Princessebonen f 53-62; Snijbonen f 112; Tomaten A f 55-58, idem B f 55; Kroten f 10; Waspeen f 11- 34; Zilveruien f 63; Kruisbessen 50-63; Rode bessen f 123; Early Laxton f 30-60; per 100 kg. Bosuien f 12 per 100 bos. Eierprijzen V.E.C.E. In de week van 30 juli tot 4 aug. heeft de V.E.C.E. Coöp. In- en Verkoop Centrale voor eieren uit betaald aan pluimveehouders 2.22 per kg. Veemarkt Rotterdam, 6 augustus. Aanvoer: 965 stuks vee, 965 vette koeien. Vette koeien 324-348, 280-314, 260- 280. Aanvoer even groter, handel kalm, prijzen onveranderd, enkele prima's boven notering. SPORT DUIVENSPORT „De Bruse Trekker" Door de duivenhoudersvereniging „De Bruse Trekker" werd deelge nomen aan de wedvlucht uit Soig- nies voor jonge duiven op 28 juli. Afstand plm. 121 km. Snelheid eerst aankomende duif 1570,22 m. per minuut, laatste prijsw. duif 1155,12 m. per minuut. De uitslag was als volgt: A. J. IJzelenberg, Bruinisse 1, 4, 12, 18, 20, 28, 29; C. Bal, Sirjansland 2, 25; A. de Ronde, Sirjansland 3; H. C. Noordhoek, Sirjansland 5, 21 - 23; T. Dalebout, Nieuwerkerk 6, 11; C. Bal, Sirjansland 7, 16; W. A. Jume- let 8, 10; F. Sinnema, Nieuwerkerk 9, 14, 19, 20; C. de Jonge 13; J. Fol- mer, Nieuwerkerk 15, 27; J. L. Nieuwersteeg, Bruinisse 17, 30; Gerrie Bal, Bruinisse 24. Voor oude duiven was de uitslag: H. Q. Noordhoek 1 (1469,53 m. per minuut); A. de Koning, Bruinisse 2; C. Boogerd, Oosterland 3; J. Goud zwaard, Oosterland 4. \I!n de vlucht vanuit Bordeaux werd van „De Bruse Trekker" al leen de heer J. Folmer te Nieuwer kerk geclassificeerd. VOETBAL K.N.V.B. 3e bekerronde Axel-Goes 3-0; Oostburg-Ter- neuzen 1-8; Middelburg-V.E.S. '35 2-3. Zierikzee in de 4e bekerronde Doordat R.S.V. zaterdagavond niet opkwam kon de bekerwed strijd Zierikzee IR.S.V. I geen doorgang vinden, wat voor vele voetballiefhebbers een teleurstel ling was. Zonder te spelen heeft Zierikzee zich dus in de 4e ronde geplaatst. Korfbal S.D.K.B. Voor deze week zijn geen wed- strijden vastgesteld. DE BROEDERSCHAP VAN DE BRONZEN DRAAK 109. De vuistslag van Aram komt met zóveel kracht neer op Aiglon's kaak, dat deze zonder een geluid te geven uit het zadel glijdt en als een blok op de rotsige grond stort. Aram klimt van van zijn paard en blikt zwijgend neer op de roerloze gestalte aan zijn voeten. „Bravo, heer Aram", klinkt naast hem de opgewonden stem van jonker Tobias, „een meesterlijke slag, ik zou het u nauwe- lijks verbeterd hebbent" Verstrooid kijkt Aram naar de ruiters achter zich. „Zo jonker", zegt hij met een flauwe glimlach, „bent ge mij met uw dapperen te hulp gesneld? Gelukkig is het niet nodig. Aiglon zal zijn gerechte straf niet ontgaan". Doch hij ziet niet, dat de roofridder langzaam de ogen opent en een gespannen blik op de rivier werpt, die vlak onder hem langs de rotsen bruist.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 3