Pil fc Setter Set nylons Een wagenbestuurder erft een villa ,DEMAGNEET'-Tel.255 -Nieuwerkerk Indonesië erkent schulden aan Nederland niet meer Wel aan andere landen De Indonesische regering heeft zaterdag bekendgemaakt, dat zjj heeft besloten de „Indonesische schulden aan Nederland, neergelegd in de R.T.C.-overecnkomsten, niet meer te erkennen en niet verder te be talen". In een communique wordt gezegd, dat Indonesië de Indonesische schulden aan andere landen zal blijven erkennen „ondanks het feit, dat deze schulden werden aangegaan tijdens de oorlogsperiode". De R.T.C.-overeenkomsten werden eenzijdig door Indonesië opgezegd, nadat de Nederlands-Indonesische conferentie in Cenève in februari van dit jaar was mislukt. De Indonesische regering heeft de volgende toelichting gegeven op haar besluit: 1. Het huidige saldo van de schul den bedraagt 4.081 miljoen Ne derlandse guldens, bestaande uit 420 miljoen gulden aan schulden aan andere landen dan Nederland en 3.661 miljoen gul den aan Nederland. 2. Van de schulden aan Nederland ten bedrage van 3.661 miljoen was 661 miljoen gulden uitge trokken voor de ontwikkeling van Indonesië en 3.000 miljoen voor de oorlog tegen de repu bliek Indonesië. Wij zullen verantwoordelijk blij ven voor de betaling van de schulden aan derde landen tot een bedrag van 420 miljoen on danks het feit, dat deze schul den werden aangegaan door de Nederlanders tijdens de oorlogs periode. 4. De betaling van deze schulden aan derde landen zal geschieden uit een reservefonds, dat ge- 3. vormd is voor het betalen van onze schulden aan Nederland, voortkomende uit het fonds voor ontwikkeling. Het saldo, dat wij nog aan Nederland moeten be talen is dus 661 miljoen gulden min 420 miljoen is 241 miljoen gulden. 5. Dit bedrag van 241 miljoen gul den kan in mindering worden gebracht van onze rekening met Nederland, omdat Nederland oorlog tegen ons voerde, hetgeen een bedrag van 3.000 miljoen vorderde. Dit is de letterlijke vertaling van de tekst van de toelichting, die de Indonesische regering op haar be sluit heeft gegeven. De schulden betreffen verplich tingen van de voormalige Neder lands-Indische regering, die bij de overdracht van de soevereiniteit door Indonesië werden overgeno men. Tot deze schulden behoren vooroorlogse schulden aan Neder land en enige schulden aan derde landen, waaronder Amerika, Cana da en Australië. Geldkringen over niet-erkenning Indo nesische schulden aan Nederland Financiële kringen in Amsterdam toonden zich min of meer verrast, toen bekend werd dat Indonesië de schulden aan Nederland neergelegd in de R.T.C.-overeen komsten niet meer zal erkennen en betalen. Men achtte dit geen prettig symptoom en eens te meer blijkt, dat men eigenlijk geen staat kan maken op de nieuwe machthebbers in het Verre Oosten, aldus deze kringen. Voor zover deze leningen door de staat gegarandeerd zijn heerst er geen bezorgdheid, daar de staat tot dusverre aan zijn garantie plicht heeft voldaan. Intussen wordt deze maatregel niet bevor derlijk geacht voor de kredietwaar digheid van de Indonesische staat, daar hier immers maar al te zeer uit blijkt, hoe lichtvaardig men met zijn verplichtingen omspringt. Joegoslavië ontvangt lening van Sowjet-Unie Krachtens een te Moskou gete kende overeenkomst verstrekken de Sowjet-Unie en Oostduitsland gezamenlijk een lening van 700 mil joen roebel voor de ontwikkeling van de aluminiumindustrie in Joe goslavië. De lening zal worden ge bruikt voor uitbreiding van de Joe goslavische aluminiumcapaciteit tot 100.000 ton per jaar. Dit is de eer ste fase van een ontwikkelingsplan dat in 1961 voltooid zal zijn. Later zal worden onderhandeld over ver dere kredieten van de Sowjet-Unie en Oostduitsland voor de volgende stadia van het plan. Het zwakke geslacht De Rotterdamse politie be gint al trots te worden op de vrouwelijke collega's. Het gebeurde nl. vorige week op een avond, dat twee harer een tweetal Griekse zeelie den op heterdaad betrapte bij een ernstig vergrijp. Eén van de vrouwelijke agenten ging onmiddellijk het hoofd bureau opbellen, terwijl de ander de wacht hield. Zodra de Grieken zich ontdekt za gen wilden zij vluchten, maar werden daarin verhinderd door een kordaat „halt" van de wachthoudster. De man nen waren zo verbluft, dat zij geen voet meer durfden verzetten en zich rustig in de overvalwagen lieten bren gen, die even daarna reeds arriveerde. Krediet voor gedupeer de aardappelexporteurs Het Produktschap voor Aardap pelen heeft besloten acht miljoen gulden beschikbaar te stellen voor het verlenen van kredieten aan aardappelexporteurs, die door de exportstop in zulke moeilijkheden zijn geraakt, dat hun zaken groot gevaar lopen. Aldus het vakblad voor de groot handel in aardappelen, groenten en fruit, dat verder meedeelt, dat deze beslissing is genomen in een niet- openbare extra vergadering van het bestuur van het Produktschap. De voorwaarden waarop deze kredieten worden verstrekt zijn donderdag jl. op de vergadering van belanghebbende exporteurs in grote trekken medegedeeld. De ex porteurs welke van deze krediet mogelijkheid gebruik maken zul len een overeenkomst met het Pro duktschap moeten sluiten, waarin de voorwaarden precies omschre ven zijn. De betaling der door- vaartrechten in het Suezkanaal Volgens welingelichte bronnen te Londen zouden de drie westelijke ministers van Buitenlandse Zaken te Londen niet tot vaststelling van een gezamenlijke gedragslijn om trent het aan de scheepvaartmaat schappijen te geven advies ten aan zien van de wijze der betaling van de doorvaartrechten in het Suez kanaal zijn gekomen. De Franse minister, Pineau, zou gezegd hebben dat Frankrijk geen enkele franc aan de Egyptische maatschappij zou laten betalen. Opgemerkt wordt, dat Egypte tot nog toe geen enkel schip heeft te gengehouden omdat de doorvaart rechten niet aan de nieuwe instan tie waren voldaan. Succes van Oosten rijkse bergbeklimmers Drie leden van een Oostenrijkse groep hebben de top van een „naamloze" piek' van het Karako- rum-gebergte ter hoogte van onge veer 8.000 meter bereikt. De Kara- korum loopt door Kasjmir en Tibet. Volgens een in Karatsji door de Oostenrijkse legatie ontvangen be richt, is de piek gelegen aan de oostelijke uitloper van de Baltoro- gletscher. De leider van de expedi tie, Fritz Moravec, zei, dat dit het tweede succes van de Oostenrij kers in het Karakorumgebergte was. Op 7 juli had hij met Joef Larch en Hans Willenpart voor het eerst de 26.470 voet hoge berg Gas- herbrum beklommen. Baders in zee opgelet! De Koninklijke Nederlandse Bond tot het redden van drenke lingen adviseert om de volgende wenken in acht te nemen bij het baden in zee: Begeeft u nimmer verder in de zee dan tot heupdiepte, vooral bij zeewind kunnen de golven het „trekken" van de zee u anders van de been werken. Baadt bij voorkeur op een be waakt strandgedeelte, bij een zee badinrichting of indien zij be2el zijn bij de strandposten van politie en reddingsbrigades. Volgt de aanwijzingen die bad- personeel, politie of leden der red dingsbrigade u geven prompt op. Men geeft die in uw eigen belang. Wendt u in twijfelgevallen altijd tot de eerder genoemde deskundi ge. Leden der brigades kunt u her kennen aan hun oranje kapjes. Belangrijk: gaat altijd gezamen lijk baden, nimmer alleen. Zorgt er voor een „ketting" te maken, door eikaars polsen te grijpen in dien een uit de groep in moeilijk heden komt. Laat dan de langste persoon trachten de hulpbehoeven de te pakken, terwijl de anderen zich opstellen in de richting van het strand. Voor baders en voor zwemmers geldt: wuif nooit naar familie op het strand, opdat geen misvatting kan ontstaan doordat men meent dat u om hulp vraagt. Aandacht verdeling kan een medemens het leven doen kosten. Emissie „Renate Leonhardt" had niet gewenste resultaat Expeditie weer uitgesteld De emissie van 35.000 gulden, die de heer P. Visser, voorzitter van de Coöperatieve Bergingsvereni ging „Renate Leonhardt", op de aandeelhoudersvergadering in Utrecht op 11 juni j.l. aankondig de, heeft niet het gewenste resul taat gehad. Slechts 15.000 gulden zijn in de kassen van de bergings vereniging binnengevloeid. Om het tekort te dekken heeft het bestuur besloten van de drie duizend ledenaandeelhouders van de vereniging achterstallige con tributie over 1954, 1955 en 1956 te heffen. Tevens heeft de heer Vis ser de verzekering gegeven dat, zodra deze contributie-achterstand 15.30 per lid is ingehaald, ONDERWIJS Zeevaartschool Vlissingen Als opvolger van de heer P. Vijn, die met pensioen zal gaan, is tot directeur van de zeevaartschool de „De Ruyterschool" te Vlissingen, benoemd de heer G. K. Brouwer, thans leraar in de wis- en zeevaart kunde aan de gemeentelijke zee vaartschool te Rotterdam. Ingezonden mededeling passend en verrassend elegant In all* »oortan an maten varkrijgbaor bIJj STAD EN PROVINCIE SCHARENDIJKE Bromfietser contra vrachtwagen Op het gevaarlijke punt Dorps straat-Dij kstraat alhier is donder dagmiddag de uit- de Dorpsstraat komende bromfietser A. v. d. S. uit Duivendijke in botsing gekomen met een vrachtauto. Persoonlijke ongelukken deden zich niet vóór, doch de bromfiets werd praktisch volkomen vernield. Speciaal het verkeer komende uit de Dorpsstraat wordt gewaarschuwd op deze ge vaarlijke splitsing grote voorzich tigheid in acht te nemen. ELLEMEET Meisje door vrachtwagen gegrepen Donderdag is het vijfjarig doch tertje van de heer K. L. H. alhier door een uit de richting Scharen- dijke komende vrachtwagen van de heer Vane gegrepen en over de weg geslingerd 'toen zij onverwachts achter een autobus van de R.T.M. nabij de bushalte de Kuierdamse weg overstak. Met een lichte her senschudding en een beschadigde mond is het kind naar het zieken huis te Noordgouwe vervoerd. De chauffeur van de vrachtwagen treft geen schuld. NIEUWERKERK Burgerl. stand over juli 1956. Geboren: 3. Bastiana, d. van M. Dorst en N. van Klinken; 16. Aart, z. van J. C. Koster en P. Rooij; 18. Neeltje Christina Adriana, d. van J. ter Riet en E. M. C. F. Heijboer; 25. Ida Maria, d. van M. A. Kik en A. van Schaik; 28. Hendrik Jacob, z. van M. J. Moser en B. A. aan het Rot. Gehuwd: 6. K. K. Eerland, wdn. 60 j. en J. H. Droge, 48 j. BRUINISSE Vrolijke klanken dreigden verstoord Voor het eerst sedert lange tijd lieten de klanken van het piere ment van de heer Rossen uit Zie- rikzee zich weer in onze gemeente Het plan voor goedkoop transatlantisch passagiersvervoer Zal Vlissingen als dok-haven geschikt zjjn? De Amerikaanse multi-miljonair H. B. Cantor, die, zoals gemeld is, zaterdag uit New York via Londen naar Nederland is vertrokken ter bespreking van zijn plan voor de bouw van 2 schepen van elk 90.000 ton, die een groot aantal passagiers tegen een prijs van 50 dollar naar en van Europa kunnen vervoeren, zal tijdens zijn bezoek aan Europa trachten een haven te vinden waar hij deze grote schepen kan laten dokken. Hij zal nagaan of Zeebrug- ge in België, Vlissingen of wel Mil- ford haven in Engeland voor zijn doel geschikt zijn. De autoriteiten te Milford haven hebben aangebo den de haven te vergroten voor zijn schepen, maar naar de heer Can tor verklaarde geeft hij de voor keur aan Zeebrugge, om dat België alles doet, wat in zijn vermogen ligt, om hem te helpen, terwijl Bel gië bovendien nog geen passagiers- dienst op Amerika heeft. De heer Cantor deelde verder mede, dat de schepen elk 100 mil joen dollar zullen kosten. Het we zen van zijn plan, zo zeide hij, is een snel schip, dat vlugge reizen kan maken. De overtocht zal vier dagen duren. De heer Cantor deel de mede, dat het bouwen van de schepen nog slechts wacht op de goedkeuring van de Amerikaanse autoriteiten. horen. Ontijdig zouden zij beëin digd zijn, waren niet minder vali den uit de Centrale Werkplaats in de Molenstraat te hulp geschoten, toen de wagen met het orgel terecht kwam op een zachte plaats in het wegdek, veroorzaakt door een lek in de waterleiding. Een wiel zakte weg en paard en wagen moesten door de bedoelde werklieden weer in het rechte spoor worden gehol pen. Een kabelstoring van meer dan gewone importantie, bracht bij een groot aantal abonné's de telefoon verbindingen van het automatische net te Bruinisse vrijdag in de war. Eerst laat in de middag was de sto ring opgeheven en de mensen van de buitendienst hadden enkele uren overwerk, om het gehele geval weer te klaren. Filmavond voor badgasten in de Westhoek Met het oog op de vele in de Westhoek verblijvende gasten, die vooral bij ongunstig weer wel enige kulturele ontspanning zullen appreciëren, wordt de sprekende kleurenfilm over het werk in de psychiatrische inrichting „Vrede rust" te Bergen op Zoom reeds in augustus in vertoning gebracht. Op maandag 6 en dinsdag 7 aug. wordt de film uitgebracht, resp. in het Dorpshuis te Renesse en in hotel Bom te Haamstede. de expeditie naar de „Renate Le onhardt" op de Haaksgronden een aanvang zal nemen. Op 11 juni j.l. heeft de heer Visser een dergelijke stellige toezegging gedaan, en ver klaard dat de expeditie een week nadien zee zou kiezen. Dc toestand in Egypte In de Egyptische steden zijn zaterdag aanplakbiljetten verspreid, waarin de bevol king wordt opgeroepen zich in geval van nood te houden aan de bepalingen van de luchtbeschermingsdienst. Op de platen staat, tegen een ach tergrond van een verduister de stad, een man van de luchtbeschermingsdienst af gebeeld, die een slachtoffer hulp verleend. Majoor Abdoellah Taema, assistent secretaris-generaal van de bevrijdingsbewe ging", heeft zaterdag ver klaard, dat alle particuliere verenigingen, zoals sport clubs, „militaire kampen" vormen voor opleiding van jonge mannen. De bureaux van de bevrijdingsbeweging zijn ingericht als rekrute- ringsbureaux. In elke stad en in elk dorp zullen jonge mensen worden afgericht voor „verdediging van het vaderland tegen buitenland se aanvallen". Op het ogen blik beschikt Egypte over een nationale garde van 50.000 man, volledig opgeleid en bewapend. KUNST 330. 000 bezoekers aan Rembrand' tentoonstelling Toen zondagmiddag om half zes de deuren van de grote Rem- brandttentoonstelling in het Rijks museum te Amsterdam, 80 dagen na de opening, werden gesloten hadden 329.901 bezoekers waar van 55 tot 60 °/o buitenlanders deze unieke expositie van schilde rijen en etsen bezocht. De laatste weken was het dag gemiddelde 7400 en van zaterdag morgen tot de sluiting kwamen 16.201 mensen nog gauw even kij ken. Nog nimmer heeft in ons land een kunsttentoonstelling in een museum een zo'n groot bezoek (gelijk aan bijna 2 maal het aantal inwoners van Haarlem) getrokken. Het record stond tot nu toe met 276.000 op naam van de tentoon stelling der Weense kunstschatten, die in 1947 in het Rijksmuseum werd gehouden. KERKNIEUWS De wereldraad van kerken De Hongaarse regering heeft zon dag de 90 leden van de centrale commissie van de Wereldraad van Kerken een lunch aangeboden, waarop de president, de premier, ministers en parlementsleden aan wezig waren. President Dobi zei, dat de We reldraad van Kerken heeft bijge dragen tot een vermindering van de internationale spanning. Het K.N.M.I. verwacht tot dinsdagavond IETS WARMER Droog en vrij zonnig, maar in het zuidoosten van het land kans op enkele buien. Zwakke tot mati ge wind uit oostelijke richtingen. Iets hogere temperaturen. 7 aug. Zon op 5.13, onder 20.22. Maan op 6.42, onder 20.20. Nieuwe maan: 6 augustus te 12.25. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 7 aug. 3.47 v.m. 16.07 n.m. BROUWERSHAVEN: 7 aug. 3.04 v.m. 15.36 n.m. Springtij: 8 en 23 augustus. Doodtij: 15 en 31 augustus. Het weeroverziclit Tijdens het weekeinde is de luchtdruk zo goed als overal in Europa flink gaan stijgen. De de pressie, die zaterdagochtend nog bij Schotland lag, trok langzaam op vullend recht naar het zuiden en bevindt zich nu boven Bretagne. In midden- en oost-Europa kwam een gebied met hoge barometerstanden tot ontwikkeling, dat door een bo ven het Noordzeegebied aanwezige rug van hoge druk in verbinding staat met een maximum op het midden van de Oceaan. Onder invloed van de genoemde rug van hoge druk neemt in ons land de buijgheid snel af. Gisteren kwamen in het zuiden en midden van het land nog verscheidene on weersbuien tot ontwikkeling, mor gen zal het weer een overwegend zonnig karakter hebben en zal het bijna overal droog blijven. Dat Nederland zich nog steeds in polaire lucht bevindt bleek de afgelopen nacht duidelijk, toen tij dens opklaringen in de Bilt de tem peratuur lot 5 graden daalde, een temperatuur die in deze tijd van het jaar tot de hoge uitzonderingen behoort. Ook de komende nacht zal vrij koud zijn, maar overdag wordt het nu geleidelijk warmer. H.M. koningin ontvangt prof. Lieftinck Het kabinet der koningin deelt mede: hare majesteit de koningin heeft vanmorgen prof. mr. P. Lief tinck op het paleis Soestdijk ont vangen. Prof. Lieftinck die een vakantiereis in Europa maakt is daartoe zondagavond in Nederland aangekomen. Ernstig ongeluk tijdens Sterrendag Tijdens de Sterrendag van de K.N.M.V. op het Zandvoortse cir cuit is een ernstig ongeval gebeurd. De bekende renner A. H. van Zut- phen uit Utrecht vloog, op een Puch rijdende, uit het bos komen de de bocht uit en kwam hierbij in een groepje mensen terecht, dat onder het prikkeldraad door was gekropen en zich langs de kant had opgesteld. De rijder trachtte tevergeefs het groepje nog te ont wijken. Van Zutphen brak beide armen en zijn rechterbeen op 2 plaatsen. Een 11-jarig meisje liep ernstige vleeswonden op aan bei de benen terwijl een 16-jarige jongen zijn rechter onderbeen brak. De drie slachtoffers werden per ziekenauto naar het Diacones sen ziekenhuis en de Maria Stich ting in Haarlem vervoerd. FEUILLETON „Nou, dan rijd ik vanavond om een uur of acht weg en parkeer de wagen op de Grote Markt. Ik ga dan in de buurt van Pluimer's huis post vatten. Tegen die tijd is het al aardig donker, zodat hij mij toch niet zien kan, want ik heb al een aardig portiekje bij zijn hol ont dekt. Als hij weg is, ga ik eens een klein inbraakje plegen. Enfin, dat is voor een keer ook wel eens een aardige vacantiebezigheid Moest m'n baas in Groningen eens weten! Zodra Pluimers zich in Lido ver toont, begint jouw aandeel in dit avontuur. Jij gaat zo ongeveer te gen half negen op je gemak met de fiets naar Haarlem „O, mag ik met de fiets gaan? Dat is toch aardig van je", spotte Klaas. „Jij hebt nog geen rijbewijs en vanavond kunnen we ons nu een maal geen aanrijdingen, bekeurin gen en dergelijke veroorloven. Jij gaat dus met de fiets naar Haar lem, die je in de Tempelierstraat kunt stallen, als ik me niet vergis en dan zorg je om prompt negen uur in Lido te zijn. Niet later na tuurlijk, maar eerder evenmin. Je zult Pluimers wel ergens vinden en zoals ik je al zei, je zoekt een rus tig plaatsje op en met veel omhaal en voorzichtig uitgedrukte toespe ling deel je hem mede, dat je wel bereid bent om over de kwestie schoppenaas te onderhandelen, maar dan op een behoorlijke basis en zo voort. Enfin, je kletst maar wat weg, daar heb jij, als ex-wa genbestuurder van de tram, immers slag genoeg van. Je zult natuurlijk op je wagentje -de meest idiote vragen te beantwoorden hebben ge kregen. O, je hoeft me niets te ver tellen, ik weet er alles van". „Best, maar houd nu eens je mond en laten we dan op de goede afloop eerst een lekkere borrel ne men, want van jou geredekavel zou zelfs een luisteraar een droge keel krijgen. Lieve help, Piet, jij had in de politiek moeten gaan. Ik heb nog nooit iemand zo horen kletsen!" HOOFDSTUK 8. Tweemaal Schoppenaas. Even voor achten reed Piet in het wagentje naar de stad. „Denk er om de alarminstallatie in te schakelen", herinnerde hij zijn vriend, voor hij de deur uit ging en Klaas stelde hem gerust: „Dat komt wel in orde. Veel succes en een dubbele portie geluk". De rit naar Haarlem duurde slechts enkele minuten. Voor het kleine voertuig was op het nage noeg volle parkeerterrein nog wel een plaatsje te vinden en toen hij de portieren zorgvuldig afgesloten had, wandelde hij op z'n gemak naar de Lange Wijngaardstraat, die hij van de andere kant inliep. Het geen maar goed was, want nauwe lijks had hij een paar schreden in het straatje gedaan, of Pluimers kwam naar buiten en keek snel in de reeds donker wordende straat. Piet had snel een seconde tijd om een portiek in te wippen. Verder was er geen sterveling in de straat te bekennen. Vanuit zijn schuil- 39 plaats zag Piet, dat Pluimers een fiets uit het portaal van zijn wo ning haalde en nadat hij de deur achter zich had dicht getrokken, verdween hij al spoedig op het ve hikel. Die is niet laat, dacht hij, op zijn horloge kijkend. Tien voor half ne gen. Wat bezielt die vent, om nu al weg te gaan? Laten we geen risico nemen en nog een poosje wachten. Hij kon nog wel eens terug komen. Hij stak een sigaret op en bleef verveeld naar de uitgang van de Smedestraat turen. Een jongen kwam achter een hoepel aanren nen. De motor-politie reed de straat binnen en stalde het voertuig in de garage en daarna was het weer stil. Het. hele straatje leek wel uitge storven. Piet wachtte een half uur en toen niemand zich meer vertoonde, trok hij een paar gummi-handschoenen aan en wandelde rustig naar de woning van Pluimers. In zijn zak had hij enkele lopers en één ervan stak hij in het slot van de deur, na dat hij er zich van had overtuigd, dat niemand op hem lette. Hij had geluk. Onmiddellijk ge hoorzaamde het slot aan de druk van de loper en de deur week naar binnen. Imwendig juichte hij, maar rustig haalde hij de deur achter zich dicht, waarna hij in het don kere portaal een poosje roerloos stil bleef staan. Als er iemand in huis was, had hij moeten horen, dat de deur open en dicht was gegaan en zelfs als dit niet het geval was moest hij toch tekenen van leven horen, wanneer er, behalve Plui mers nog iemand in het huis woon de en aanwezig was. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2