ZIERIKZEESCHE DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nasser foept kabinet bijeen om uitnodiging Londense conferentie te bespreken BRITSE OORLOGSSCHEPEN VOOR GEBRUIK GEREED GEMAAKT Ruim 2 miljoen dollar schadevergoeding geëist Z.K.H. de Prins der Nederlanden Nationale Anjeractie 1956 leidt in Hoogste tijd om van diskussies naar praktische maatregelen over te gaan MAANDAG 6 AUGUSTUS 1956 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per sluk. WAARIN ÓPGENOMEN' 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. I, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. „Egypte op alles voorbereid" Irak en Libanon scharen zich achter Egypte In Egyptische politieke kringen is zondag verklaard, dat president Nasser zijn kabinet bijeen zal roepen om het Egyptische antwoord op de Westelijke uitnodiging tot het bijwonen van de Londense conferen tie over een internationaal beheer van het Suczkanaal te bespreken. Er is echter nog geen datum voor de kabinetsvergadering vastgesteld, zo voegde men eraan toe. Afgezien van veelvuldige besprekingen met zijn naaste adviseurs zou president Nasser ook intensief contact onder houden met de Indische regering. Hij zou ook vaak besprekingen voeren met de Sowjetrussische ambassadeur in Cairo. De Egyptische minister van buitenlandse zaken en zijn plaats vervanger, hebben een onderhoud gehad met de diplomatieke verte genwoordigers van Italië, Neder land, communistisch China, Irak, Syrië en andere landen. De Australische premier, Menzies, heeft zijn vertrek naar het Verre Oosten uitgesteld en besloten voor lopig in Washington te blijven in verband met de kwestie van het Suezkanaal. De Australische vice- premier, Fadden, is uit Brisbane naar Canberra gevlogen waar hij een spoedvergadering van het Australische kabinet bijeengeroe pen heeft. Noeri el Said, de premier van Irak, die uit Londen te Bagdad is teruggekeerd, heeft zijn ministers bijeengeroepen. De crisis de door het Egyptische besluit tot naasting van de Suez-kanaalmaatschappij is ontstaan, is ook besproken door het dagelijks bestuur van de In- SUEZ KANAAL CRISIS De crisis rond het Suez-kanaal heeft een grote politieke bedrijvig heid ontketend. Israël heeft reeds alle medewerking toegezegd aan het plan van Hoare Belisha om een nevenkanaal naar de Golf van Aqaba te maken. De scheepvaart maatschappijen bestuderen thans de mogelijkheid om in plaats van de huidige Suezkanaal-route in de toekomst de langere weg om de Kaap te nemen. Het verschil tus sen beide routes is eveneens in deze kaart opgenomen. dische congrespartij ten huize van premier Nehroe. Volgens een woordvoerder van het bestuur der congrespartij zal de Indische regering „binnenkort" een besluit nemen t.a.v. de weste lijke uitnodiging voor de conferen tie te Londen op 16 augustus. Ook het Israëlische kabinet is onder voorzitterschap van premier Ben Goer ion bijeen geweest. Volgens welingelichte kringèn dringt Israel aan op waarborgen voor de vrije vaart van Israëlische schepen door het Suez-kanaal. Duizenden vrijwilligers "Egypte is op alles voorbereid", zo werd zondagmiddag in de om geving van de Egyptische rege ring verklaard. Men zei niets over de 's morgens aangekondigde mo bilisatie van dienstplichtigen. Hel schijnt daarbij voorlopig om be paalde categoriën specialisten te gaan. Er melden zich duizenden vrijwilligers voor de nationale garde. De nieuwe directeur van de ge nationaliseerde kanaalmaatschap pij heeft in een gesprek voor de radio verklaard, dat meer dan de helft van de 576 employé's van de maatschappij uit Egyptenaren be staat. Ook de meerderheid van de 4000 arbeiders is van Egyptische nationaliteit. De nieuwe directie verwacht dat de jaarlijkse inkom sten ongeveer 350 miljoen gulden zullen bedragen. Dit geld zal wor den besteed aan de dam van As- soean. De regering van Irak heeft mee gedeeld, dat zij geheel achter Egypte staat in de kanaalkwestie. President Sjamoen van Libanon heeft verklaard, dat Egypte het recht heeft alles binnen zijn terri torium te nationaliseren. Hij deed een beroep op het westen om kalm te blijven. De kwestie diende zon der dreigementen of geweld te worden opgelost. Premier Menzies van Australië heeft zijn bezoek aan Japan en een aantal andere landen in het Verre Oosten afgelast wegens de kanaal crisis. Hij blijft voorlopig in Was hington. Alle Egyptische reservisten opgeroepen Russisch vlootbezoek aan Arabische landen? Naar van bevoegde zijde is ver nomen, zijn alle reservisten van het Egyptische leger opgeroepen, zich zo spoedig mogelijk bij hun onder delen te vervoegen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van oorlog heeft mee gedeeld, dat de reservisten van het leger, die met het oog op de toe stand om het Suezkanaal weer on der de wapenen worden geroepen, zaterdag hun oproep zouden ont vangen. Hij wilde niet zeggen om hoeveel militairen het gaat. Voorts-is men bezig verscheidene oorlogsschepen, waaronder twee vliegdekschepen, die deel uitmaken van de reservevloot, voor gebruik gere'ed te maken. Drie lijn vliegtuigen van de „Bri tish Overseas Airways Corporation" (B.O.A.C.) zijn zodanig verbouwd, dat zij 100 passagiers i.p.v. het ge bruikelijke aantal van 84 kunnen vervoeren. Een woordvoerder van het Britse ministerie van oorlog heeft op een desbetreffende vraag geantwoord, dat „de mogelijkheid niet is uitge sloten, dat vliegtuigen zullen wor den gebruikt voor het vervoer van troepen". Het 13.350 ton metende Britse vliegdekschip „Theseus" is zondag avond met troepen en militaire voorraden aan boord uit Ports mouth naar de Middellandse Zee vertrokken. Het vliegdekschip „Bulwark", dat 23.000 ton meet en het modernste is dat Engeland be zit, zal met dezelfde bestemming zee kiezen. Naar het gewoonlijk welingelich te blad „Le Monde" weet te mel den, staan keureenheden Franse parachutisten gereed om zich bij de Britse troepen op Malta te voe gen ingeval van een eventuele Brits-Franse militaire actie tegen Egypte. De ramp met de „Andrea Doria" Het bedrag van de schadever goedingen, die enkele passagiers van de gezonken „Andrea Doria" reeds van de betrokken Italiaanse en Zweedse lijn hebben geëist, was zaterdag reeds tot meer dan twee miljoen dollar gestegen. De hoogste eis tot schadevergoe ding - 900.000 dollar - is zaterdag bij het federale hof ingediend te gen de Zweedse lijn van de „Stock holm" die de eisers schuldig ach ten aan het verloren gaan van hun lading aan boord van de „Andrea Doria". Negen en zeventig handels- scheepvaart- en verzekeringsmaat schappijen hebben de gezamenlijke eis ingediend. Een andere eis tegen beide maatschappijen is afkomstig van mevrouw Mary Urban die 350 duizend dollar vergoeding vraagt voor haar bekomen verwondingen en geleden verliezen. In totaal zijn er thans zes eisen voor schadever goeding tot een gezamenlijk bedrag van 2.227.100 dollar ingediend. Door alle Syrische kranten wordt medegedeeld, dat de Russische di plomatieke vertegenwoordigers in de Arabische hoofdsteden opdracht hebben gekregen de Arabische re geringen te polsen over de wense lijkheid van een Russisch vloot bezoek aan deze landen omstreeks 15 augustus, d.w.z. aan de voor avond van de internationale con ferentie in Londen over het Suez kanaal. Rijkswaterstaat Bij K.B. is ir. A. Volker, te reke nen van 1 juni 1956, onder gelijk tijdige verlening van eervol ont slag als hoofdingenieur van de Zui derzeewerken in vaste dienst be noemd tot hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat in vaste dienst, ter standplaats 's-Gravenhage. ,Aan my werd gevraagd de grote nationale Anjeractie 1956 met een enkel woord in te leiden. Het betreft hier een manifestatie, opgezet ten bate van het prins Bernhard fonds en de Anjerfondsen ter gelegenheid van hun tienjarig bestaan. Deze actie, die een grondige voorbereiding moest hebben, heeft de verwachtingen van m(j, van het bestuur van het prins Bernhard fonds en ook van de organisator verre overtroffen", aldus sprak zaterdagavond Z.K.H. de prins der Nederlanden, regent van het prins Bernhard fonds, voor de radio tot het Nederlandse volk. De Prins vervolgde: „Toen na melijk de ideeën waarop deze actie gebaseerd is, bekend werden, bleek, dat het gehele Nederlandse volk begreep, om welk een groot goed het ging, en dat dit een eigen zaak betrof van iedereen. Hierbij verklaar ik gaarne de grote, nationale anjeractie voor ge- Amerikaanse staal- staking geëindigd De staking in de Amerikaanse staalindustrie die 34 dagen heeft geduurd is beëindigd. Men bericht dat de grootste industrie, de „Uni ted States Steel", met de vereni ging van arbeiders in de staalin dustrie een nieuw contract heeft getekend dat een verhoging van sa larissen inhoudt en de duur van het contract op drie jaar stelt. Ech ter moeten nog talrijke details ge regeld worden. Naar verluidt zouden ook de „Re public Steel" en „Jones and Laugh- lin" vrijdagnacht nog tekenen. Met de „Bethlehem Steel" in grootte de tweede maatschappij, zijn nog on derhandelingen gaande. Israël overweegt aanleg nieuw kanaal en oliebuisleiding De directeur-generaal van het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken heeft medegedeeld, dat Israël de aanleg overweegt van een nieuw kanaal en een nieuwe buisleiding in verband met de mo gelijke stopzetting van het verkeer via het Suezkanaal. Er bestaan twee plannen, het ene voor de aan leg van een kanaal van de Israëli sche haven Elath aan de Rode zee naar Haifa en een tweede plan voor de aanleg van een oliebuisleiding van Elath naar Haifa voor het ver voer van olie uit het midden-oos ten. Dit laatste projekt is eerder uitvoerbaar daar een buisleiding goedkoper van aanleg zal zijn en binnen een jaar gereed kan zijn. De directeur-generaal deelde mede, dat de plannen reeds in bijzonderhe den zijn uitgewerkt, doch dat er politieke en economische moeilijk heden waren. opend, met het volle vertrouwen in een gunstig resultaat. Ik zou het echter volledigheidshalve zo wil len stellen, dat ik de slot-phase in uw bijzondere aandacht aanbeveel. Door middel van inzamelingen werden sinds 1946 zeer aanzienlij ke bedragen voor het Prins Bern hard Fonds bijeengebracht, die ech ter toch nog ontoereikend bleken om de werkzaamheden van het fonds geheel naar behoefte te kun nen laten verrichten. Daarom wordt thans bij het tienjarige bestaan een grote nationale anjeractie gevoerd, waarbij attracties in het vooruit zicht zijn gesteld, die deze acie voor het gehele Nederlandse volk aan trekkelijk maken. De opzet is zo danig, dat de gulden die men offert, de gemeenschap bijna geheel ten goede komt, daar de kosten zeer laag gehouden kunnen worden. Aan de andere kant worden de deelne mers ook nog kansen geboden op vele en mooie prijzen. Ik hoop van harte, dat u allen het Prins Bernhard Fonds deze ab soluut noodzakelijke steun zult wil len geven, waarvoor ik u als regent van het fonds reeds bij voorbaat hartelijk dank zeg". De ezel, die veel boeken draagt is daarom nog niet ge leerd! Nansen-medaille posthuum voor van Heuven Goedhart Aan mr. G. J. van Heuven Goed hart in leven Hoge Commissaris van de Verenigde Naties voor Vluchte lingen is posthuum de Nansen-me daille toegekend. De Nansen-medaille, die uitge reikt wordt aan personen, die zich buitengewoon verdienstelijk hebben gemaakt voor het werk van het Hoge Commissariaat, werd voorts toegekend aan mevrouw D. D. Houghton uit de Verenigde Staten, die voor de Verenigde Naties op verschillend gebied werkzaam is. In de V.S. hebben zich. vorig jaar ruim 6.000 gevallen voorge daan, waarin een postbode door een hond werd gebeten. Dit betekent één beet op elke twintig postbo den, aldus het departement voor de P.T.T. Ongeregeldheden in woonoorden van Ambonezen Alle mannelijke bewoners van kamp West- kapelle naar huis van bewaring Rykspolitie moest wapens gebruiken Alle mannelijke bewoners van 't Ambonezenwoonoord Westkapelle zijn zaterdagavond laat met een celwagen en enkele auto's door de Rijkspolitie weggehaald en onder gebracht in cellen van omliggende gemeenten. Zondag werden zij ver voerd naar het Huis van Bewaring te Middelburg. Deze 35 gearresteer den zitten daar nu met elf andere arrestanten, o.w. drie vrouwen, uit het Ambonezenwoonoord aan de Nadorstweg te Middelburg. Dit laatste woonoord is op bevel van de burgemeester volledig afgesloten De gearresteerden zijn leden van de PN.M.S., de Partai Nasionale Maluku Selatan, welke niet offi cieel is erkend. Zij vergrepen zich aan goederen van burgers. In West kapelle heeft aan het begin van de zaterdagavond de Rijkspolitie ge bruik moeten maken van haar wa pens, toen enkele Ambonezen de politiemannen te lijf wilden gaan. Er werden daarbij negen Ambone zen gewond. Zij werden allen naar het Gasthuis te Middelburg over gebracht. Twee hunner moesten hier blijven. De leden van de P.N.M.S. verzet ten zich tegen de bestaande rege- De behoeften der onder-ontwikkelde gebieden Baatzucht en welzijn De behoeften der onderontwikkelde landen zyn zo dringend, dat het tot stand komen van het speciale fonds van de Verenigde Naties voor economische ontwikkeling, „De Sunfed", niet langer kan worden uit gesteld, verklaarde de leider van de Indonesische delegatie dr A. R. Asmaun in de vergadering van de economische en sociale raad der Verenigde Naties. Hy zei, dat het de hoogste tyd is om van discussies naar practischc maatregelen over te gaan als men wil voorkomen, dat de sterk geïndustrialiseerde en de minder ontwikkelde landen nog verder uit elkaar groeien. Dr. Asmaun gaf een uitvoerige uiteenzetting van de principes, waardoor de sedert kort souvereine landen zich laten leiden bij het be palen van hun politiek ten aanzien van particulier buitenlands kapi taal. Buitenlandse investeringen zijn voor hen dan alleen aanvaard baar, zei hij, als de pas verkregen politieke souvereiniteit er niet door wordt aangetast en als de voor waarden, waaronder het kapitaal wordt verstrekt, niet kunnen lei den tot conflicten met wat hij noemde de „economische souverei niteit" van die jonge landen. Het is daarom niet mogelijk buiten landse beleggers toe te laten tot alle gebieden der economische ac tiviteit. Ook willen de regeringen van de betrokken landen zich het recht voorbehouden om ten eerste redelijke steun te verlenen aan hun eigen burgers die aan het produk- tie-proces wensen deel te nemen, en ten tweede een behoorlijke distri butie van het nationale produkt te verzekeren. Maar natuurlijk zal er met de rechtmatige belangen van het buitenlandse kapitaal naar be horen rekening worden gehouden, voegde hij daaraan toe. Anderzijds is er volgens de Indonesische afge vaardigde behoefte aan een „ver andering van zienswijze" van de kant van de buitenlandse belegger, die zich in het nu geëindigde his torische tijdperk vooral heeft laten leiden door baatzucht en niet door het welzijn van de inheemse be volking. YVerkeiykc steun In plaats hiervan moet nu een geest komen van werkelijke steun, van bijdragen aan de economische ontwikkeling van de betrokken landen op basis van beiderzijds be grepen wederzijds belang. Het zou daarom wenselijk zijn, aldus dr. As maun, buitenlandse particuliere in vesteringen de status en het ka rakter van tijdelijke steun te geven „ter overbrugging van een bepaal de periode in de economische ont wikkeling van de minder ontwik kelde landen, gebaseerd op een re delijke beperking van tijdsduur, voldoende om het buitenlandse ka pitaal zijn taak te laten vervullen en de belegger een redelijk profijt van zijn kapitaal en werkzaamhe den te garanderen". Gezien het beperkte terrein van activiteit voor de particuliere bui tenlandse belegger in die landen - beperkt als gevolg van de veran derde internationale omstandighe^ den en de houding van de buiten landse belegger zelf - moet er naast buitenlands particulier kapitaal worden omgezien naar andere mid delen voor de financiering van de economische ontwikkeling aldaar, aldus dr. Asmaun. lingen en wensten geen formulie ren te tekenen om voor steun der overheid in aanmerking te komen. Hun partijprogramma zegt o.m., dat als de Nederlandse regering niet in hun onderhoud wil voorzien, zij zelf levensmiddelen e.d. mogen wegnemen. In Westkapelle werden in de nacht van donderdag op vrijdag voor de tweede maal kippen gesto len bij landbouwers in de buurt van het woonoord. De eerste maal geschiedde dit begin vorige week. Nadat de politie gekonstateerd had, dat vrijdag de kippen waren opge geten, werd besloten een avond klok in te stellen van 's avonds 9 uur tot 's ochtends 6 uur. Een de tachement Rijkspolitie belastte zich met de bewaking. Zaterdagmiddag zagen de Am bonezen kans in enkele winkels te Westkapelle levensmiddelen en brood mee te nemen zonder beta ling. Zij verklaarden, dat de rege ring voor de betaling zou zorg dra gen. Toen zij in het kamp waren teruggekeerd werd dit afgesloten. Negen gewonden Des avonds wilden twee Ambone zen het woonoord op de fiets ver laten. Zij werden tegengehouden en probeerden de politie onder de voet te lopen. Inmiddels waren uit het kamp andere Ambonezen ko men opzetten. De politie zag zich op dat ogenblik genoodzaakt en kele schoten te lossen, tengevolge waarvan negen Ambonezen werden gewond. Daarna werd besloten alle mannelijke bewoners af te voeren. Zij gaven onmiddellijk toe de dief stallen te hebben gepleegd. Zij de den dit in opdracht van de partij. De avondklok is gehandhaafd. Overdag mogen de vrouwen en kin deren het kamp verlaten. In Middelburg zijn de ongere geldheden zaterdagmorgen begon nen, toen een achttal Ambonezen aardappelen uit de grond haalde op het land van een boer in de om geving van het kamp. De politie, die door de kampbeheerder werd gewaarschuwd, stelde een onder zoek in het woonoord in en nam een aantal Ambonezen mee voor een verhoor. Uit protest daartegen stalen enige Ambonese vrouwen flessen melk van een melkwagen op de openbare weg. Ook werden enkele ruiten van het kantoor van de kampbeheerder ingeslagen. La ter werd een bakker, die voor de wekelijkse afrekening in het kamp kwam bijna gemolesteerd. De poli tie nam hem in bescherming. Be sloten werd toen het kamp geheel af te sluiten en onder bewaking te stellen. Dinsdag a.s. is er een bespreking met autoriteiten uit Den Haag voor het treffen van maatregelen om aan de onhoudbare toestand een einde te maken. In de ouderdom van 109 jaar is in de Amerikaanse staat Minne sota Albert Woolson overleden, de laatste van de ruim 2% miljoen soldaten die eens het leger der noordelijken telde in de Ameri kaanse burgeroorlog. Van het leger der zuidelijken zijn nog drie man in leven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1