Situatie in de landbouw in Overijssel, Drente en Gelderland zeer ernstig DE ZIERIKZEESCHE COURANT Westelijke Grote Drie veroordelen Egyptische naasting als „partijdig en eenzijdig" MILITAIRE MAATREGELEN IN ENGELAND EN FRANKRIJK Voorzitter van het Landbouwschap meent: VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1956 No. 17996 112e jaargang ZMMMgNlEBWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) ft,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman 6c Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. 16 aagustv '?*etnationale Saezconferentie Vrije doorvaart in kanaal moet gegarandeerd Groot-Brittannië, Frankryk en de Verenigde Staten hebben donder dagavond ln Londen voorgesteld op 16 augustus in Londen een confe rentie te houden over het instellen van internationale controle over het Suezkanaal. De volgende landen zullen worden uitgenodigd: Egypte, Frankrijk, Italië, Nederland, Spanje, Turkije, Groot-Brittannië, de Sowjet-Unie, Australië, Ceylon, Denemarken, Ethiopië, de Duitse Bondsrepubliek, Griekenland, India, Indonesië, Perzië, Japan, Nicuw- Zeeland, Noorwegen, Pakistan, Portugal, de Verenigde Staten en Zweden. Na besprekingen die vijf dagen hebben geduurd, hebben de weste lijke grote drie donderdagavond een communiqué uitgegeven waar in de Egyptische naasting van het Suezkanaal wordt veroordeeld als „partijdig en eenzijdig". Het feit dat Egypte de em ployes van de Suezkanaal- maatschappij onder bedreiging met gevangenisstraf dwingt voor het nieuwe staatsbedrijf te werken, noemen de westelij ke drie „een ontkenning van de fundamentele menselijke rech ten". De conferentie zal worden ge houden op ministerieel niveau, dit is donderdagavond verklaard door de perschef van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken. Hij maakte ook bekend dat de uitnodigingen donderdagavond of hedenmorgen zouden worden ver zonden. Vtff punten De westelijke drie hebben na hun besprekingen over de kanaalkwes tie donderdagavond een communi qué uitgegeven dat uit vijf punten bestaat. In het kort komen die hierop neer. 1. De regeringen van Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenig de Staten hebben nota genomen van de naasting van de kanaal maatschappij. De Suezkanaal- maatschappij heeft altijd een internationaal karakter gehad, zowel wat betreft haar aandeel houders, directeuren en perso neel, als in haar verantwoorde lijkheid ten aanzien van het on derhouden van het Suezkanaal als een internationale waterweg. In de conventie van Konstanti- nopel in 1888, werd ook duide lijk bepaald dat dit internatio nale karakter voort zou blijven bestaan, ook als de consessie- rechten zouden zijn verjaard. Egypte heeft in oktober 1954 dit internationale karakter erkend en beloofd zich te zullen houden aan de conventie van 1888. De drie regeringen erkennen de rechten van Egypte als een sou- vereine staat. Hierin is het recht van nationalisatie begrepen, doch slechts als de genationali seerde eigendommen geen inter nationaal karakter hebben. Zij wijzen er op dat Egypte zelf heeft erkend het kanaal te wil len gebruiken voor een nationaal doel. Bovendien betreuren zij h'et ten zeerste dat de Egypti sche regering de fundamentele menselijke rechten heeft ont kend door het personeel van de kanaalmaatschappij onder be dreiging van gevangenisstraf te dwingen voor het nieuwe staats bedrijf te werken. De drie regeringen zijn van me ning dat onder deze omstandig heden de vrijheid en de veilig heid van het kanaal worden be dreigd. 4. Zij zijn van mening dat maat regelen moeten worden genomen om tot een internationaal stelsel te komen waardoor de voortdu rende vrije doorvaart in het kanaal zal worden gegarandeerd. Dit stelsel zal de wettelijke Egyptische belangen niet mogen schaden. 5. Zij stellen daarom voor zo spoe dig mogelijk een conferentie bij een te roepen van de landen die de conventie van Konstantinopel hebben ondertekend en van de landen die maritieme of econo mische belangen bij de door vaart in het Suezkanaal hebben Oproep tot „Heilige oorlog" De rector van de Al Azhar-unr versiteit te Cairo, Abderrahmane Taj, heeft donderdag via radio Cairo de mohammedanen en kopten in Egypte opgeroepen tot „de hei lige oorlog". Abderrahmane Taj wordt beschouwd als de hoogste dignitaris in de Egyptische moham medaanse wereld. Egyptische or ganisaties en verenigingen hebben donderdag op vergaderingen pre sident Nasser volledige steun toe gezegd en bekend gemaakt, dat zij zich „onder de wapens gesteld" hadden om de nationalisatie van het Suezkanaal te verdedigen. Koningin Elisabeth tekent oproepingsbesluit Koningin Elizabeth heeft don derdag het besluit ondertekend, waarbü specialisten onder de re servisten worden opgeroepen voor „dienst in noodtoestand" in het oostelijke gedeelte van de Mid dellandse Zee. Het besluit zou voor 250.000 man kunnen gelden. Van gezaghebbende zijde ,is donderdagavond evenwel gezegd, dat in feite een zeer garing deel van hen zal worden opgeroe pen; de kranten schatten hooguit 20.000. Een woordvoerder van het Britse ministerie voor de Luchtmacht heeft medegedeeld dat de verloven op een aantal R.A.F.-bases voor bommenwerpers zijn beperkt. Donderdag werd te Londen ver nomen dat op hoog plan overwo gen wordt een aantal „Canberra"- Debit in Lagerhuis West-Europese industrie hangt af van vrije doorvaart door Suez-kanaal Mogelijk moet wel geweld worden gebruikt „Zoals de wereld thans is en dat zal waarschijnlijk nog enige tijd zo zijn, hangt het Industriële le ven van West-Europa letterlijk af van de blijvende vrije doorvaart door het Suez-kanaal", aldus de Britse premier Eden, tijdens het debat, dat gisteren in het Lager huis over de kwestie van het Su ez-kanaal werd gehouden. Eden herhaalde, dat Engeland geen regeling kan aanvaarden, waarbij het kanaal „onder het on gebreidelde gezag van een enke le mogendheid komt, die, zoah recente gebeurtenissen hebben aangetoond, het louter voor natio nale politieke doeleinden kan ge bruiken". In het Britse-Egyptische ak koord van 1954 was de nadruk ge legd op het belang van het kanaal als internationale waterweg. „Hoe kan dit worden gerijmd met het Egyptische optreden tegen de Su- ez-kanaalmaatschappij", zo ver vroeg de premier zich af. Ook trok hij het in twijfel, of men de Egyptische regering op haar woord kan geloven, wanneer zij zegt dat de scheepvaart ongehinderd voort gang zal vinden. „Onze politiek, en ik geloof dat het juist is te zeggen de politiek van alle andere zeevarende mo gendheden ten opzichte van het kanaal is steeds gebaseerd ge weest op twee fundamentele be ginselen: 1. De vrijheid van door vaart in veiligheid en 2. het doel treffende en economische beheer van het kanaal" om te verzekeren, dat het kanaal eon internationale waterweg blijft, nam Engeland deel aan de drie-mogendhedenbe- sprekingen te Londen. Na Eden kreeg de leider van de oppositie, Hugh Gaitskell, het woord. Hij verklaarde zich akkoord met de militaire voorzorgsmaatre gelen. Er zijn „duidelijke omstan digheden, waarin wij wellicht ge dwongen zouden worden geweld te gebruiken", aldus Gaitskell, die aan de andere kant aandrong op voorzichtigheid. „Het is een feit, dat deze episo de moet worden gezien als een deel van de strijd om de. heer schappij in het Midden-Oosten", zo vervolgde de oppositieleider. In Nassers onvriendelijke uitlatingen tegenover Engeland en zijn vooit- durende dreigementen aan het adres van Israël zag hij duidelijke tekenen van eventuele agressie. Hij drong er bij de i-egering op aan, de kwestie van de wapenleveran ties aan Israël nog eens in over weging te nemen. straalbommenwerpers in de ko mende 24 uur van hun Britse bases naar Malta over te brengen. Indien hiertoe zou worden overgegaan, zal het overvliegen tot na het week einde voortgang vinden. De verloven der bemanningen van vier escadrilles Valiant bom menwerpers zijn voor het week einde ingetrokken. Het grondperso neel heeft opdracht gekregen zich paraat te houden. Aan legereenheden is tropische uitrusting verstrekt in afwachting van het bevel zich in te schepen. Volgens sommige berichten zou den troepenversterkingen gezonden kunnen worden naar Cyprus, Jor danië of Libyë. De Franse Middellandse Zeevloot waaronder zich een slagschip van 35 000 ton en vier vliegdekschepen bevinden, ligt volgens een woord voerder van de Franse marine te Toulon voor vertrek gereed. Hij weigerde te zeggen of dit verband hield met de Suezkanaal-kwestie. Van andere Franse zijde was ver klaard, dat de vloot klaar voor ver trek naar een „onbekende bestem ming" ligt. Het ministerie van Luchtvaart heeft bevestigd dat enkele esca drilles straalbommenwerpers van het type „Canberra" naar het mid den-oosten zijn gezonden. Een woordvoerder van de Britse admiraliteit heeft meegedeeld, dat „een aantal tanklandingsvaartui gen voor dienst gereed wordt ge maakt". Hij weigerde iets naders hieromtrent té zeggen. 's-GRAVENHAGE. De politie heeft de 23-jarige matroos Th. C. T. aangehouden wegens poging tot zware mishandeling. T. was in zijn tuin bezig met een luchtdruk pistool op een schijf te schieten. Op de muur zat een 7-jarig jon getje, G. L. toe te kijken. De ma troos gelastte de jongen zich te verwijderen, hetgeen deze weiger de. Dan schiet ik je er af, riep T. uit en loste enige waarschuwings schoten. Toen het kind nog bleef zitten richtte de schutter op het hoofd van het ventje, dat door een kogeltje aan het hoofd wex*d ge troffen. 's-GRAVENHAGE. Het Neder landse vrachtschip „Silvaplana" van de N.V. Schellen Scheepvaart en bevrachtingsmaatschappij heeft gisteren de bemanning van een onbekend jacht overgenomen, op een afstand van ongeveer 18 mijl ten n.w. van IJmuiden. Silvaplana heeft daarbij een tros in de schroef gekregen, maar dit is weer in orde gebracht. Het jacht dreef in wzw. richting weg. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een recente opname van H.K.H. Prinses Irenedie op 5 augustus a.s. haar zeventiende verjaardag hoopt te vieren. Foto M. C. Meyboom. Pratend typen In het laboratorium van de „Radio Corporation of America", te Princetown (New-Jersey) wordt ge werkt aan een elektronische dicteermachine, die het ge dicteerde automatisch weer geeft in machineschrift. De Franse Nationale Vergade ring heeft donderdag met 422 tegen 150 stemmen een resolutie aange nomen waarin verklaard wordt, dat het „gedrag van kolonel Nasser" een „voortdurende bedreiging van de vrede" vormt. Slechts de com munisten stemden tegen. Het vuur maakt het metaal zuiver en de beproeving de rechtvaardige mens. Verliefde jongen poogt meisje te vergiftigen i Een 17-jarige jongen uit Eind hoven heeft, gedreven door jaloezie getracht een 16-jarig meisje van het leven te beroven. Hij had haar tijdens de kermis leren kennen en was verliefd op haar geworden. Toen hij bemerkte, dat één van zijn vrienden het meisje het hof maak te, wilde hij meteen maar korte metten maken. Hij kocht bij een drogist een doosje rodent en liep daarmee een dag op zak, zonder vast omlijnde plannen. De dag daarna vulde hij drie rumbonen door middel van een glazen spuit met het vergif en bood het meisje er twee aan. Gelukkig ontdekte het meisje door de vieze smaak dat er iets niet klopte en spuwde de rumbonen uit. De jongen is inmiddels aangehou den, heeft een volledige bekente nis afgelegd en zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Het meisje heeft geen nadelige gevol gen ondervonden van het gebruik van de vergiftigde rumbonen. NIJMEGEN. Deze maand zal veldmaarschalk Montgomery weer een bezoek aan Nederland brengen. Op 17 augustus zal hij met een Frans opleidingsschip arriveren in Nijmegen, van welke stad hij ere burger is. Hij gaat vervolgens naar Arnhem voor een bezoek aan de Commissaris der Koningin en keert 's middags terug naar Nijmegen om er een aantal na-oorlogse indus trieën te bezoeken. Dezelfde avond vaart hij naar Rotterdam, van waar hij terugreist naar zijn standplaats Parijs. President Eisenhower hééft een wet getekend waardoor vrou wen in de V.S. op 62- i.p.v. 65-jari- ge leeftijd pensioengerechtigd zul len zijn. Gedacht wordt aan NatRampenfonds voor de landbouw Sprekende over de situatie in de landbouw in Overijssel, Drente en Gelderland, als gevolg van de grote regenval van de laatste wekèn, heeft de heer H. D. Louwes, voorzitter van het landbouwschap, gister avond op een persconferentie te Zwolle verklaard niet te schromen van een ernstige ramp te spreken. Deze zal erger blijken te zijn dan de in 1954 geleden schade. Het ergst is z.i. ongetwijfeld Overijssel getroffen. De grootste schade is aangericht aan de hooi- en aardappeloogsten. Natuurlijk loopt de schade voor de bedrijven sterk uiteen van normaal tot volledig oogstverlies. Met de gewestelijke raad van het Land bouwschap heeft 4de heer Louwes een bezoek gebracht aan verschei dene getroffen gebieden. Als in 1954 Dit jaar hebben we weer te ma ken met een abnormale regenval evenals in 1954. Het verschil is echter, aldus de heer Louwes, dat de overvloedige regenval dit jaar reeds op 10 juli begon; toen viel er bijvoorbeeld in midden-Overijssel op één dag 66 mm. regen, in veer tien dagen ongeveer 211 mm. In 1954 begon de regen pas op 16 aug., toen was de hooioogst reeds bin nen; dit jaar echter nog lang niet. De aardappelen moeten voor een groot deel nog groeien. Ook de ha ver en de rogge zijn nu nog lang niet voor de oogst gereed. Er zijn plannen om de wateraf voer te verbeteren, maar daar heeft men thans nog niets aan. In Vroomshoop is een vierde tot de helft van de aardappeloogst verlo ren gegaan, evenals zeer veel hooi, zo deelde de heer Louwes mede. Voorts is daar en elders in de pro vincie Overijssel zeer veel schade aangericht aan het nog niet ge maaide gras. Het zal een wonder zijn wanneer men een tweede hooi oogst zal kunnen krijgen. Voor de veehouders op de gemengde be drijven is dit niet minder dan een ramp, aangezien velen van hen de komende winter geen voeder zullen hebben voor hun vee Velen zien zich dan ook genoodzaakt het vee te verkopen. Ook in Drente is plaatselijk veel hooi verloren gegaan, vooral op de kleinere bedrijven. Daarnaast treedt ook hier verlies van veel aardap pelen op. Men ziet algemeen het verschijnsel dat de grond vol water zit en afgesloten is van de lucht Wanneer het weer slecht blijft zal de situatie daardoor steeds ernsti ger worden. De heer Louwes ver klaarde, dat de schade zich in de getroffen streken uitstrekt over tienduizenden hectaren. Financiële zorgen Uit dit alles blijkt weer eens dui delijk, aldus de heer Louwes, hoe moeilijk het voor een bedrijf is en welk een geestkracht ervoor nodig is eeii boerenbedrijf in stand te houden. Vele boeren staan thans weer voor ernstige financiële zor gen en velen van hen waren ook in 1954 bijzonder zwaar getroffen. Toen was het het Duitse water waar men overlast van had, thans alleen nog de regen, maar wellicht zal het Duitse water ook in de na bije toekomst weer moeilijkheden gaan opleveren. Veel landbouwers zwoegen thans nog met de afbetaling van overheidscredieten die zij kregen voor de in 1954 geleden schade. De heer Louwes acht het een der zwakste zijden van ons landbouwbeleid dat dit al leen is afgestemd op normale risico's. Thans heeft men ech ter met een abnormale toestand te maken. Hier is met name het prijsbeleid in de landbouw niet op ingesteld. Daardoor hebben vele landbouwers geen reserves voor calamiteiten als deze. Van de opbrengsten der goede jaren wordt veel afgeroomd door de belastingen. Het is een algemene wens in de landbouw, zo merkte de heer Louwes op, dat de fiscus bij haar berekening van de belasting een gemiddelde neemt van de laat ste twee jaren. Dit is echter niet het geval. Reserves zijn er veelal niet, of men heeft ze belegd in nood zakelijke investeringen, die vooral nodig zijn door de steeds voort schrijdende mechanisatie. De heer Louwes verwacht zeker in tal van bedrijven ernstige liquidatiemoei lijkheden. In het algemeen bepleitte de heer Louwes tenslotte een landbouwbe leid, dat een meer bestendig karak ter draagt dan het huidige. Dfe boerderij dient de zetel te zijn van het boerengeslacht. De heer Lou wes ontveinsde zich niet, dat het prijsbeleid in de landbouw niet zo danig kan zijn, dat alle Calamitei ten kunnen worden opgevangen. In dit opzicht denkt hij aan een moge lijk op te richten nationaal rampen fonds voor de landbouw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1