Een wagenbestuurder erft een villa Raad van Bruinisse wil organisatorische wijziging van Centrale Dienst Op De jongste storm sloeg zandzuigers los van de ankers bij „De Val" VERANDERT KLIMAAT TOCH? STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAQ 31 JULI 1956 NO. 17991 korte termijn worden 40 woningzoekenden geholpen Zaterdagmorgen 28 juli kwam de gemeenteraad van Bruinisse in spoedeisende vergadering bijeen. Afwezig waren de heren van Gilst en van Vessem. De voorzitter deelde mede, dat de opzichter van de Centrale Dienst de heer van der Velde in Schoon hoven is benoemd, zodat ter plaatse een vacature ontstaat. Enkele subsidie-aanvragen wer den voor kennisgeving aangenomen. Voor de financiering van de bouw van oesterloodsen, waarvoor om verschillende redenen (waterstaat kundige bezwaren) de herbouw niet voor 1 juni kon worden aange vraagd, zal toch een gunstige fi nanciering mogelijk zijn, wanneer over de herbouw kan worden be slist. In verband met de pogingen wel ke worden ondernomen om te ko men tot het vaststellen van een nieuwe gemeenschappelijke rege ling voor de Centrale Dienst Noord Zeeland, hebben B. en W. van Brui nisse in een uitvoerig schrijven aan gemeenteraden opdit eiland, aan de Commissie van Toezicht en aan Gedeputeerde Staten van Zeeland hun visie op deze zaak kenbaar ge maakt. De huidige toestand bevre digt B. en W. van Bruinisse niet. Het samenbrengen van Bouw- en Woningtoezicht, het welstandstoe zicht en de Dienst van Gemeente werken heeft geleid enerzijds tot het oprichten van een kostbaar hoofdkantoor, anderzijds tot het verwaarlozen van de gewone ge meentewerken. Nu onder de besteding van de oorlogsbouwplichten een streep is gezet en dit ten aanzien van de watersnoodschade binnen afzienba re tijd zal gebeuren zal de bouw activiteit terug lopen tot het nor male peil. In andere gemeenten, onder meer in Berghem bij Oss heeft men de taken verdeeld. Men heeft met een aantal gemeenten een district gevormd voor Bouw- en Woningtoezicht, men heeft wel standstoezicht géconcentreerd in 's Hertogenbosch en men regelt zelf de Dienst van Gemeentewerken. .In deze richting zou ook voor Noord Zeeland de oplossing kunnen worden gezocht. Men zou dan met een minder kostbaar ambtelijk ap paraat dezelfde service als tot dus ver kunnen geven. Welstandstoe zicht zou kunnen worden opgedra gen aan de Provinciale Commissie Gemeentewerken zou dan weer di rect onder B. en W. komen te res sorteren. Het op tijd maaien van gazons, het bestrijden van onkruid, het schoonhouden van riolen, dui kers en putjes, herstel van bestra ting en dergelijke zijn juist zaken die in alle gemeenteraden geregeld ter sprake komen en die toch ook eigenlijk rechtstreeks het beleid van B. en W. raken. Een ingenieur of M.T.S 'er is niet de juiste man om al deze zaken te regelen. De oude „dorpsopzichter" deed dit soort werk vroeger met veel animo en zal dat in de toekomst ongetwij feld weer doen. Bijzondere werken kunnen door architecten en inge- nieursbureaux worden behandeld. De gemeenteraad blijkt de visie van B. en W. in deze te delen. De totale kosten kunnen bij een ruime becijfering beperkt blijven tot 32.500 per jaar, voor wat Bouw- Woning- en Welstandstoezicht be treft. Aan de firma D. van den Berge Az. zal een strook grond worden verkocht waarop het nieuwe win kelpand is gebouwd. Rioleringswerken en bestratingen De voorzitter deelt mede dat de gehouden aanbesteding van de rio leringswerken en bestratingen een bevredigend verloop had. De be groting was f 536.890, de firma E. Blok te Rotterdam wil het werk uitvoeren voor f 512.400. Na enige discussie wordt met algemene stem men besloten het werk te gunnen behoudens goedkeuring van Ged. Staten. Als de aanbestede werken ldaar zijn, zullen twee nieuwe straten zijn ontstaan. Besloten wordt de straat van Schipperslaan naar Nieuwstraat Prinses Margrietstraat te noemen en de straat van Prin ses Wilhelmlnalaan naar Schippers laan (woningen ouden van dagen) Prinses Marijkestraat. Vervolgens brengt de voorzitter ter sprake de krappe geldpositie van het Rijk, wat op zijn beurt weer meebrengt een minder vlot lopen van de betalingen die door Rijk en Provincie aan de gemeenten moeten worden gedaan en een min der soepele houding van de Bank voor Nederlandse Gemeenten, ten aanzien van het vervallen van kas geldleningen. Met kasgeldleningen zijn de laatste jaren verschillende wederopbouwobjecten in de ge meente gefinancierd. Op advies van Ged. Staten werd met consolide ring van diverse leningen gewacht, omdat de objecten waarvoor was geleend nog niet waren afgeleverd. Met de gemeente Dreischor kan nu een kasgeldlening worden afgeslo ten voor enkele maanden. Verwacht wordt dat over enkele maanden de geldmarkt weer een ruimer beeld en de schatkistpositie van het Rijk een bevredigender aanzien zullen tonen. Voor het afsluiten van deze lening is echter de goedkeuring van de raad nodig. Naar aanleiding van de uiteenzetting van de voorzitter besluit de raad te machtigen zo veel kasgeld aan te trekken als no dig is voor een goede financiering, zonder dat daarvoor telkens een nieuw raadsbesluit vereist is. Opnieuw komt ter sprake de trage afwerking van het schip dat bestemd is om de modder uit de haven te baggeren. De woonruimtevoorziening De heer D. van den Berg (arb.) brengt ter sprake de controverse tussen het bestuur van de Christe lijke "Woningstichting en de Com missie verdeling Woonruimte. Hij wil deze zaak zoveel mogelijk in der minne schikken en dezelfde lijn aanhouden bij de toewijzing als het college van B. en W. en eventueel de gemeenteraad. Het gaat er dus om bij de toewijzing een bepaalde lijn vast te houden en niet toe te wijzen om allerlei particuliere bij komstigheden. De voorzitter zegt dat woning bouwverenigingen 30 jaar geleden inderdaad werden opgericht om aan de leden van zo'n vereniging een betere woning beschikbaar te kunnen stellen. Tengevolge van de woningnood na de tweede wereld oorlog is de situatie grondig ver anderd. Het lid zijn van een wo ningbouwvereniging geeft niet meer zonder meer recht om een door die stichting gebouwde woning te be trekken, vooral op Bruinisse niet, waar door de Woningstichting maar zeer weinig voor het tot stand ko men van deze woningen is gedaan. De heer van den Berg ontving van de Woningbouwvereniging een lijst met namen van leden die een dergelijke woning achter 't Jeugd- gebouw willen betrekken. Besloten wordt een woning toe te wijzen aan die leden, die reeds voor de ramp lid waren van deze Woningbouw vereniging. Voor personen die lid zijn geworden toen bekend werd dat deze woningen zouden worden gebouwd, is toewijzing van een woning echter niet vanzelfsprekend Met algemene stemmen wordt deze regeling goedgekeurd. Op de lijst van woningzoekenden staan nog 75 namen, 40 van hen zullen op korte termijn moeten worden geholpen. Bij de woning toewijzing zal vooral rekening ge houden worden met gezinnen, die uit de noodwoningen zijn gegroeid (wegens gezinsuitbreiding). Trouw lustigen zullen van een noodwoning worden voorzien, die vrij komen, door grotere gezinnen aan grotere huizen te helpen. Bij de rondvraag uit de heer Hoogerheide klachten over de luid sprekers; wanneer berichten om geroepen worden is dit door bijna niemand te horen. De toegezegde luidsprekers op het huis van de secretaris, de burgemeester en de gemeentebode dienen spoedig aan gebracht te worden, die op het ge meentehuis zou moeten verhuizen naar het dak. Wethouder Bal spreekt zijn te leurstelling uit over de trage gang van zaken wat betreft de puinop- ruiming. Wethouder van den Berg doet mededeling over het herstel van de dakbedekking op de o.l.- school, over de aanstaande bieten lossing en -lading op de haven en over een burengeschil in de Molen straat, dat aan de politie is door gegeven. Hierna sluiting. ZIERIKZEE Veerschip uit Zierikzee verleende assistentie De storm van het afgelopen weekeinde heeft ook gevaarlijke gevolgen gehad voor een tweetal zandzuigers van de firma A. J. van Haaften, aannemersbedrijf te Den Haag. Deze zuigers waren gesta tioneerd bij „De Val" en slechts dank zij kordaat optreden van het schip „Alwina Josina" van de veer dienst Zierïkzee-Colijnsplaat kon ernstige schade worden voorkomen Omstreeks half zeven zondag avond werd de heer H. Berrevoets opgebeld, waarbij hij het verzoek ontving te zien wat aan de zuigers aan „De Val" kon worden gedaan, daar ernstige moeilijkheden wer den gevreesd. In vliegende storm is de „Alwina Josina" toen uitgeva ren. Het werd een gevaarlijke tocht want soms leek het er op alsof de waterbergen het toch maar betrek kelijk kleine schip geheel zouden bedelven. Aangekomen bij „De Val" bleek gevaar te bestaan voor de zuigers „Ameland" en „Terschel ling", de sleepboot „Sliedrecht" en enkele bakken, die alle van hun ankers waren losgeslagen. Met veel moeite gelukte het van één der zuigers het anker te pakken te krij gen. Dit anker werd in ondiep wa ter vlak voor de kust neergelaten, zodat de zuiger stevig kwam te lig gen. Met de tweede zuiger gelukte dit echter niet. Het gevaarte werd Afnemende gletsjers zouden er schuld aan zijn Voltrekt zich op aarde een ver andering in het klimaat? Ziet het er naar uit dat de gletsjers op den duur zullen verdwijnen? Zal het smeltende ijs eens enorme over stromingen in de kuststreken der continenten -veroorzaken? Zal het verdwijnen van de ijsvelden de regenval doen afnemen en daar door de groei van de gewassen in gevaar brengen? Reeds jarenlang wordt op deze vragen een antwoord gezocht door de Amerikaanse geleerden, die daartoe uitgebreide onderzoekin gen doen op de ijsvelden in het Rotsgebergte, in Alaska en Groen land. In de achttien maanden van het geofysische „jaar" (juli 1957 tot december 1958) zullen deze onder zoekingen uitgebreid worden tot de noordelijke en zuidelijke pool gebieden, onderzoekingen die ge coördineerd zullen worden met die welke verricht zullen worden door een aantal van de zes en veertig landen, die aan dit internationale geofysische jaar deelnemen. Het toekomstige gedrag van de uitgestrekte ijsvelden is voor de gehele wereld van groot belang Alle vastelanden, met uitzondering van Australië, hebben gletsjers en alle continenten - ook Australië - ondervinden tot op zekere hoogte de invloed van deze gletsjers. tegen de glooiing opgedrukt en is daar de gehele nacht blijven zitten. Van de sleepboot „Sliedrecht" bleek het roer defect. Het schip was slechts bemand door twee wachtslieden, die uiteraard ook niets konden uitrichten. Het roer van een met bakstenen geladen schuit werd op de glooiing, waar tegen de schuit lag aan te rijden, stuk geslagen. Poolshoogte werd verder geno men bij een zandbak, gelegen bij de zandbank Vuilbaard, waarvan drie ankers waren losgeslagen. Het schip bleef op één draad de gehele nacht vastzitten en gistermorgen was die toestand nog niet veran derd. Maandagmorgen werd - daar zondagavond geen verdere hulp kon worden verleend - de zuiger van de glooiing getrokken alsmede een eveneens omhoog gevaren ko lenbak. Een met al was de tocht van zondagavond niet tevergeefs, alhoewel niet zonder risico. ONDERWIJS Middenstandsexamens Voor de vorige week te Bergen op Zoom gehouden middenstands examens slaagden van Schouwen- Duiveland: mej. T. Nou wen te Oos- terland; mej. M. v. d. Linde te Dreischor; mej. R. van Klinken te Nieuwerkerk; mej. N. Schiettekatte te Nieuwerkerk, en de heren: M Heijboer te Nieuwerkerk; J. C. Goudzwaard te Oosterland; H. Ha- ge te Oosterland; T. Beije te Oos terland; C. v. d. Maas te Ooster land en P. Flikweert te Nieuwer kerk. De geslaagden werden opge leid door de heer S. A. de Haas te Haamstede. Aanmeldingen voor de nieuwe cursus, die in september begint, worden door de heer de Haas in ontvangst genomen. De Oostenrijkse autoriteiten hebben politiek asyl verleend aan vier cadetten van de opleidings school der Poolse luchtmacht, die in twee Russische „Yaks" de wijk hadden genomen naar het westen. Hun eerste doel was München, het tweede de Verenigde Staten. Ben zinegebrek noopte hen echter in Oostenrijk te landen, waar zij tot hun opluchting gewaar werden, dat de Russische bezettingstroepen wa ren vertrokken. KERKNIEUWS Ned. Hervormde Kerk Ds. W, Radstake nam afscheid van zijn gemeente Oosterland In een stampvol kerkgebouw heeft ds. W. Radstake zondagmid dag zijn afscheidspredikatie ge houden, na een diensttijd van bijna zes jaren, wegens zijn vertrek naar Kralingseveer. Na het uitspreken van de zegen- groet zong de gemeente Ps. 43 3, 4 en 5, waarna de Geloofsbelijdenis volgde. De Schriftlezing was uit Deut. 30 11-20 en uit Efeze 3 14- 21. Hierna volgde het gebed en zong de gemeente Gez. 171. Als tekst had ds. Radstake: Deut. 30 19 en 20a: „Ik neem heden tegen ulieden tot getuigen de hemel en de aarde, het leven en de dood heb ik u voorgesteld, de zegen en de vloek. Kies dan het leven, opdat gij leeft en uw zaad. Liefhebbende de Here uw God, aan zijn stem gehoorzaam zijnde en Hem aan hangende, want Hij is uw leven en de .lengte uwer dagen". In een ernstige predikatie wees spr. op de goede keuze die ook de gemeente te maken heeft tussen leven en dood. Ook de nieuw-tes- tamentische gemeente komt voor deze keuze te staan en spr. wekte tenslotte de gemeente op het leven te kiezen, opdat zij moge leven en hun nakomelingen met hen. Na de predikatie herdacht ds Korte berichten uit het binnenland ZUTPHEN. Zondagavond om half zeven is de 11-jarige Corrie van B. uit Apeldoorn bij het spelen aan de IJsselkade te water geraakt en verdronken. De ouders hadden de knaap juist zondagmorgen naar Zutphen gebracht, waar hij zou logeren bij de familie S. ALMELO. Een tragisch ongeval met dodelijke afloop heeft zich zondagavond omstreeks tien uur voorgedaan op de onbewaakte spoorwegovergang in de Bavinkel- weg te Almelo. Een 15-jarige Franse jongen uit Parijs, F. A. M., kwam met een jongen van de fa milie waar hij logeerde, per fiets uit het Nijreesbos en schijnt nog vóór een uit de richting Almelo naderende trein de overweg te hebben willen passeren. Hij werd echter door de trein gegrepen en ongeveer vijftig meter meegesleurd. Een spoedig aanwezige arts kon slechts de dood constateren. GOOR. De 52-jarige M. Dennen- barg uit Goor is zaterdag op de Rijksweg Enter-Goor dodelijk ver ongelukt. D., die van een fietstocht met z'n echtgenote uit Vriezenveen terugkeerde naar zijn woning in Goor, stapte omstreeks half tien dicht bij zijn woonplaats van de fiets om op de berm van de weg een sigaret te rollen. Een brom fietser, H. Relkir, eveneens in Goor woonachtig, reed vlak daarop par does op het echtpaar D. in. Waar schijnlijk was hij verblind door een uit de richting Goor komende per sonenauto. De heer D. werd zwaar gewond en overleed even later. GRONINGEN. Zondagmiddag te drie uur is een windhoos over Ten Boer en omgeving getrokken. Er is veel materiële schade aangericht. Bomen werden ontworteld, palen knapten af als luciferhoutjes. Van een sigarenkiosk aan de Rijksweg werd het dak volledig afgerukt. Van vele huizen werden de dak pannen afgerukt en meters weg geslingerd. Een kapschuur van een boerderij even buiten Ten Boer waaide in. Kippenhokken werden opgenomen en elders neergesmakt. Radstake de vele wederwaardig heden, vreugde en droefheid, on dervonden in de bijna zes jaren van zijn verblijf te Oosterland. Een viertal tekstwoorden bracht hij In herinnering; ten eerste: spreker's intreetekst zes jaar geleden, zijnde het gebed van Mozes, toen hij vroeg of de Here met hen wilde trekken; ten tweede: de tekstwoor den in de dienst 's zondags na de ramp, uitgesproken in de Schotse kerk te Rotterdam, door ds. Waar denburg, met als thema „Wachten op de dageraad"; ten derde: de tekst bij de eerste godsdienstoefe ning na de ramp in het eigen kerk gebouw: „De oprichting van een altaar door Noach" en ten vierde Spreker dankte allen die op eniger- het woord in deze afscheidsdienst. lei wijze hebben medegewerkt om zijn verblijf ter plaatse onvergete lijk te maken. Veel dank is spr. bovenal verschuldigd aan God, Die alles wel heeft willen maken en Die mensen wil gebruiken tot Zijn dienst. Na het dankgebed zong de ge meente Ps. 103 7 en 9. Als consu lent en vriend dankte ds. Wester hof zijn scheidende collega namens de Ring en het Predikantencon vent, terwijl ds. van Roon afscheid nam namens de classis Zierikzee. Beiden spraken dankwoorden voor hetgeen ds. Radstake had verricht en wensten hem en zijn gezin in zijn nieuwe gemeente Gods rijke zegen toe. Namens b. en w. en de burger lijke gemeente sprak burgemeester Laurense enige gevoelvolle af scheidswoorden en dankte ds. Rad stake voor het vele werk door hem verricht in de rampdagen. Hij roemde de goede samenwerking die er steeds bestond tussen ge meentebestuur en de Hervormde gemeente en hoopte dat de Here de scheidende predikant in zijn nieuwe woonplaats tot rijke zegen zal stellen. De president-kerkvoogd, de heer H. J. v. d. Zande, dankte voor alles wat de leraar voor de gemeente deed en ook hij roemde de goede samenwerking tussen de verschil lende colleges onderling. Ouderling L. W. Boogert was de tolk van kerkeraad en gemeente toen hij de herder en leraar dankte voor de ijver en toewijding steeds getoond in de vele werkzaamheden in de gemeente en daarbuiten. Ook mevr. Radstake werd steeds in deze dankwoorden betrokken. Ds. Radstake dankte tenslotte al len voor de vriendelijke woorden nadat op verzoek van de heer Boo gert de scheidende leraar Gezang 230 1 en 3 was toegezongen. Van de gelegenheid persoonlijk afscheid te nemen van ds. en me vrouw Radstake, na afloop van de dienst in de consistorie, werd door velen gebruik gemaakt. BAARLO. De heer J. Wolters te Baarlo kreeg dezer dagen de trouwring, die zijn (overleden) echtgenote 33 jaar geleden verlo ren had. Bij het aardappelschillen zag zijn schoonmoeder het verlo ren voorwerp in de zijkant van een der aardappelen zitten. De ring was nog ongeschonden. AMSTERDAM. In een woning aan de Hazenstraat te Amsterdam is dezer dagen ingebroken. Tot de meegenomen buit behoorden onge veer 50.000 postzegels, voornamelijk van Suriname en Curasao, een schrijfmachine en 300 pakjes si garetten. ZIEKIKZEE De jeugdreis naar St. Hilaire Wij vernemen uit St. Hilaire du Harcouët, dat de jongens en meisjes uit Zierikzee, die in de Franse tweelingstad gedurende drie weken hun vakantie doorbrengen, voorne mens zijn aan het einde van hun bezoek een ontspanningsprogram ma aan te bieden aan de Franse gastvrouwen en gastheren. Op die afscheidsavond zullen ook enkele films over Nederland in vertoning worden gebracht, welwillend afge staan door de Nederlandse ambas sade te Parijs. Intussen worden in de lokale pers van St. Hilaire, in verband met het bezoek van de Zierikzeese meisjes en jongens, hooggestemde artikelen gewijd aan de „jumelage", die beide steden verbindt. Een oproep werd gericht tot de bevolking van de Franse stad de jeugd uit Zierikzee zoveel mogelijk te betrekken bij allerlei manifestaties, zodat zij een onver getelijke indruk kunnen meenemen van Franse gastvrijheid en het Franse leven. Nutsspaarbank Zierikzee Richtlijnen voor ver krijging bodempensioen Ingaande 1 jan. 1957 zullen alle 65-jarigen een bodempensioen ont vangen van f 67 per maand voor 1 persoon en van f 111,50 per maand voor echtparen, waarvan de man 65 jaar is. Voor velen zal het een vraag zijn hoe aan deze uitkering te komen. De uitbetaling zal ge schieden op het postkantoor op een vaste dag in de maand. Wie even wel die dag niet is geweest, zal een maand moeten wachten. Voor allen geldt dat de Nutsspaarbank bereid is de gelden in ontvangst te nemen. Door deze regeling zal betrokkene te allen tijde over zijn pensioen kunnen beschikken (geheel of ge deeltelijk), terwijl uiteraard voor de bij de bank staande gelden rente wordt bijgeschreven. Om in het bezit te komen van bodempensioen moet die kategorie die nog in geen enkele andere vorm pensioen geniet via de Raad van Arbeid aanvraagformulieren hier toe aanvragen. De Nutsspaarbank zal gaarne adviseren met betrek king tot de daarop vermelde vra gen 16 en 18. Op dit formulier ook kan men de Nutsspaarbank mach tigen tot het in ontvangst nemen der uitkering. Al die anderen, niet behorend tot bovengenoemde kate gorie kunnen voor machtiging van de Nutsspaarbank gebruik maken van het gisteren huis aan huis ver spreidde aan het foldertje gehechte formulier. Van de zijde der Nuts spaarbank wordt om praktische re denen evenwel aan ieder geadvi seerd die op 1 januari a.s. in aan merking komt voor bodempensioen het verspreide formulier ingevuld te zenden naar de Nutsspaarbank. Afgezien van de kruiser „Ja maica", die naar Maita terug zal varen, houden nog drie Britse oor logsschepen en een Nieuw Zeelands oorlogsschip zich bij de Egyptische wateren op. Het zijn de kruiser „Kenya", de torpedoboot jager „Di ana" (die maandag in Aden wordt verwacht) en het vliegtuigmoeder schip „Eagle", dat zich op het ogen blik met de Nieuw Zeelandse krui ser „Royalist" in 't oostelijk bek ken van de Middellandse Zee be vindt. FEUILLETON Klaas nam z'n sigaar uit z'n mond en keek de ander met ver bazing aan. „Niet thuis? Wel thuis zal je be doelen". „Nee", antwoordde Piet op ge heimzinnige toon; „ik hoop zeer vurig dat Pluimers niet thuis is". Z'n vriend haalde de schouders op. „Nu kan ik er geen touw meer aan vast knopen". „Dat hoeft ook niet, beste jongen. Kijk eens, als ik zeg, dat ik hoop hem niet thuis te treffen, betekent dit, dat we een bezoek gaan bren gen aan zijn woning, terwijl hij af wezig is. Ik wil er eens op mijn ge mak gaan snuffelen naar de an dere helft van de tekening. Want het spreekt natuurlijk van zelf, dat hij die in zijn bezit heeft". „Geloof dan maar op mijn gezag, dat je in het gehele huis geen te kening zult vinden, wanneer hij er- niet is. De andere helft draagt hij natuurlijk steeds bij zich". Piet trommelde een poosje met z'n vingers op het tafelblad en sprong toen overeind. Ja, je hebt gelijk. Maar wanneer we hem eens uitnodigen om vanavond ergens te komen, in een café of zo, dan be twijfel ik, of mijnheer Pluimers wel zo dom zal zijn om ook de te kening bij zich te dragen". Klaas knikte. „Inderdaad. Dan zal hij de tekening wel thuis laten. Maar wie moet er dan in zijn huis naar zoeken, als wij hem in een café ontmoeten?" „Niet wij ontmoeten hém in een café, maar jij alleen. Wij zullen hem telegrafisch oproepen naar een bekend café in de stad, een beetje uit de buurt van z'n huis en terwijl jij met hem praat, onder zoek ik zijn home. En zo bestrijden we de bandiet met zijn eigen wa pens". „Ja, jij kletst gemakkelijk, maar wat moet ik tegen Pluimers zeg gen? Welk motief heb ik, om hem naar dat café te lokken, om het zo maar uit te drukken? Je moet niet vergeten, dat we waarschijnlijk met een doorgewinterde bandiet te doen hebben!" „Dat weet ik drommels goed", antwoordde Piet bedachtzaam, ter wijl hij iets op een papiertje schreef „Zo, lees dit maar eens en dan wil ik wel eens zien, of hij er niet in trapt". Klaas las: Kom heden avond ne gen uur Lido Houtplein stop be reidt te onderhandelen schoppen aas stop Sweers Overveen. „Dit telegram verzenden we straks naar Pluimers. Apropos, je hebt natuurlijk het nummer van zijn woning in de Lange Wijngaard straat opgenomen?" vorste zijn vriend. De ander schudde ontkennend het hoofd. „Neen", antwoordde hij, „stom dat ik daar niet aan gedacht heb". „Dat dacht ik wel. Geloof me, jij bent niet gesneden uit het hout, waarvan je detectives maakt". „Nee, daar ben Ik' ook niet voor in de wieg gelegd", repliceerde 36 Klaas nijdig. „Ik heb nooit hogere aspiraties gehad dan wagenbe stuurder bij de tram en het was me een lief ding waard, als ik nooit van die verwenste erfenis gehoord had en rustig op m'n trammetje gebleven was". „Dus je zoudt de hele villa en alles, wat aan deze erfenis verbon den is weer prijs willen geven?" „Soms wel", bekende Klaas eer lijk. „Wat heb ik op het moment aan deze erfenis? Ik heb er eigen lijk nog geen enkele dag echt ple zier van gehad. Vanaf het ogen blik, dat ik hier m'n entree deed, heeft die Pluimers me het leven zuur gemaakt ihet z'n gezanik om het spel kaarten. Dat jij het leuk vindt, ik niet, hoor. Ik had me deze erfenis anders voorgesteld". „Ja", antwoordde z'n vriend op komische toon, „een villa-eigenaar heeft nu eenmaal andere zorgen dan een wagenbestuurder van de tram. Dat zie je nu, hé?" En toen, ineens energieker: „Hoor eens hier, ouwe jongen, je hebt mij uitgeno digd om mee te helpen dit raadsel tje op te lossen en ik moet je eer lijk zeggen, dat dit net een kolfje' naar mijn hand is. Nu we eenmaal zover gevorderd zijn in de ontle ding van-het schoppenaas-myste rie, zullen wij samen doorgaan, tot we het uiteindelijk tot een goede en bevredigende oplossing hebben gebracht. Want ik wil je nu alvast wel verklaren, dat ik reeds een vermoeden heb. Maar dat komt te zijner tijd wel uit. Of niet", besloot hij wijsgerig. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5