Kale plekken in de polders tonen aan dat het herstel nog niet volledig is DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 31 JULI 195# No. 17994 112e Jaargang ZIERIKZGESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE F.N ADMINISTRATIE: Lange Nobelslraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. DE NAASTING VAN DE SUEZ-KAN AALMAATSCHAPPIJ Misschien wordt vaart om Kaap „De Goede Hoop" wel noodzakelijk Gedachte aan gebruik van geweld wordt verworpen De naasting van de Suez-kanaal- maatschappij heeft grote beroering gewekt in de westelijke wereld. In aanwezigheid van Franse en Ame rikaanse vertegenwoordigers zjjr te Londen besprekingen gevoerd over de thans te nemen maatre gelen. De situatie wordt als ernstig gekwalificeerd en het werd In hel belang van alle zeevarende mo gendheden genoemd als de vrijt doorvaart door het kanaal ge handhaafd bleef. Waarnemers menen, dat wannee? het niet tot een regeling met Egypt< zou kunnen komen, de westelijke mogendheden er over zullen moe ten gaan denken hun denken oir Kaap de Goede Hoop te laten va ren. Dat zou tot kosten en misschier tot schaarste aan olie in een groo' gedeelte van de wereld leiden Maar, zo zegt men, de ondervindinf van de tweede wereldoorlog, toer het kanaal jarenlang gesloten was heeft bewezen dat het mogelijk is De uitwerking van een dergelijk* boycot op de Egyptische economi* zou 2ich pas mettertijd doen ge voelen, maar mede onder de in vloed van andere economische er financiële sancties zou het Egypt* tot een herziening van zijn stand punt kunnen brengen, aldus df waarnemers. Algemeen wordt de gedachte aar het gebruik van geweld als on- Veel Chinezen wijken uit naar Birma Naar te Rangoon verluidt, is de afgelopen dagen een vijftigtal Chi nezen gearresteerd, die Birma hei melijk zijn binnengekomen. Volgens A.F.P. neemt de illegale immigratie van Chinezen in Birmr sedert enige tijd zodanige afmetin gen aan, dat zij de Birmaanse auto riteiten en ook de leiders van com munistisch China schijnt te ver ontrusten. De clandestien in Birma binnen gekomen Chinezen hebben ver klaard, uit communistisch China gevlucht te zijn „wegens de in hur land bestaande onmogelijke levens omstandigheden". De toestand aan de Israëlisch-Jordaanse grens Over de aanwezigheid van waar nemers der VN. in het gebied van Mevasereth, nabij Jeruzalem, waar zich de laatste tijd ernstige inci denten tussen Israëliërs en Jorda- niërs hebben voorgedaan, zijn zon dag moeilijkheden gerezen. Nadat de waarnemers gedurende enkele dagen in overleg met beide partijen in het betrokken gebied hadden gepatrouilleerd om nieuwe incidenten te voorkomen, verzet ten de Jordaniërs zich zondag te gen hun aanwezigheid. De Israëli sche autoriteiten trokken toen ook hun toestemming in. Een Israëlische woordvoerder verklaarde, dat Israëlische werk lieden aan de Jordaanse kant van de grens ontploffingen hadden ge hoord. Dit betekende naar zijn me ning, dat Jordanië versterkingen aanlegt en daarom de waarnemers van de V.N. niet wil toelaten. Opstanden in Russische krijgsgevangenkampen Honderden zonden zijn gedood Volgens een communiqué van de Oostenrijkse vereniging tot behar tiging van de belangen van voor malige Oostenrijkse krijgsgevan genen, zouden de Russen tegen het einde van het vorig jaar een op stand van gevangenen in een kamp ten oosten van de Jenissei (Siberië) na drie maanden strijd met geweld hebben onderdrukt. Er zouden hierbij 800 mensen om het leven zijn gekomen en 2.000 gewond. De overlevenden zouden zeer streng zijn gesti*aft. In een kamp in Kazakhstan zou volgens genoemde vereniging een opstand zijn uitgebroken. Bij deze opstand zouden 500 doden zijn ge vallen en 1.000 gevangenen zijn ge wond. 1.600 gevangenen zijn, aldus een mededeling van de vereniging, door Sowjetrussische rechtbanken ter dood veroordeeld. mogelijk en ongewenst van de hand gewezen. De Franse premier Mollet heeft Nasser een „leerling-dictator" ge- ïoemd en hij vroeg zich af of'men liens werk „De filosofie van de revolutie" niet beter „Mein Kampf" :on noemen. „De vrije' volkeren, le waarborgers van recht en recht- /aardigheid zullen als een hecht 'ront het hoofd bieden aan een po rtiek, waarbij chantage door grove schending van overeenkomsten af gewisseld wordt. Zij zullen geweld egemoettreden met rustige vastbe slotenheid van hen, die werkelijk terk zijn. Thans is meer dan ooit le aanvaarding van een gemeen- chappelijke politiek van de wes- elijke mogendheden in het na- >ije- en Midden-Oosten de beste nanier om de veiligheid in dit ge- ned te handhaven en het even- vicht in de gehele Middellandse- :eezöne te waarborgen, aldus de franse premier. Veel onbevoegden geven Franse les Ontstellend groot is het aantal 'esuren voor Frans, dat vooral bij ;iet voorbereidend hoger- en mid- ielbaar onderwijs door onbevoegde eerkrachten wordt gegeven - zo wordt opnieuw opgemerkt in het iaarverslag over 1955 der vereni ging tot bevordering der studie van 'net Frans. Op de in Utrecht gehou- len jaarvergadering werd de vrees uitgesproken, dat getracht zou worden door een noodsprong een uitweg te zoeken, hetzij door ver mindering van het aantal lesuren, hetzij door met een mindere be voegdheid voor leraren (bijv. kan didaats- of A-examen) genoegen te lemen. Beide oplossingen zouden het niveau der studie van het Frans 2n de laatste bovendien de maat schappelijke positie der leraren, aantasten. Eiland te koop Een Zuid-Afrikaans make laarskantoor heeft in de Unie van Zuid-Afrika nog al wat opschudding vero&rzaakt door een tropisch eiland, compleet met kokospalmen en romantische stranden te koop aan te bieden. Het eiland, Fregat-eiland ge naamd, behoort tot de Sey chellen archipel in de Indi sche oceaan. Op een ander eiland van deze groep be vindt bisschop Makarios van Cyprus zich in ballingschap. Ondanks de hoge prijs, 800 duizend gulden, bleken er vele gegadigden voor dit droomeïland te zijn. Een ad- spirant-koper trok zich ech ter terug, toen hij vernam dat op het eiland alles te vinden was, behalve hula- hula meisjes. Een groep sportvissers onderhandelt thans over de aankoop van het eiland. Stormschade in Oostenrijk en Duitsland De storm van zondagnacht heeft veel schade veroorzaakt In Oosten rijk en Duitsland. Te Obersteinabrunn in Neder- Oostenrijk, werden zes huizen in de as gelegd tengevolge van bliksem inslag. Het vuur verspreidde zich snel door de hevige wind. Drie brandweerlieden liepen verwon dingen op. De schade wordt ge schat op 150.000 gulden. In het gebied van Traunstein werd veel schade aangericht door hagelbuien. Te Cuxhaven kwamen straten en talrijke onderhuizen on der water te staan als een gevolg van zware slagrègens. Naar vernomen wordt zal ln de loop van deze week te Parijs een buitengewone vergadering worden gehouden van de raad van bestuur van de Suezkanaal-maatschappij. Nederland zal in die vergadering worden vertegenwoordigd door mr. D. A. Delprat, directeur van de Stoomvaart Maatschappij „Neder land" te Amsterdam. Wreedheden in Sowjet- gevangenkampen Senator James Eastland (demo craat) heeft maandag in een nota aan Henry Cabot Lodge, de Ame rikaanse afgevaardigde bij de Ver enigde Naties, aangedrongen op een V.N.-onderzoek naar gemelde wreedheden in Sowjet gevangen kampen. De senator vroeg aandacht voor brieven die door Oekrainse poli tieke gevangenen uit de kampen gesmokkeld zouden zijn en die on der meer van massamoorden ge waagden Een brief beschreef mas samoorden, waarbij gevangenen door tanks en pelotons werden neergemaaid. Sommigen waren veroordeeld tot de dood door ver hongering. Er zouden steden en stadions zijn aangelegd op massa graven om „de sporen van deze misdaden uit te wissen". Overstromingen in Schotland Nadat Schotse rivieren, gezwol len door twee dagen stromende regen, buiten hun oevers waren getreden, overstroomden ze maan dag landerijen, spoorwegen en de voornaamste wegen van het Schot se Hoogland. Er zijn geen mensenlevens te be treuren, maar vele boeren en dor pelingen moesten hun huizen ont ruimen toen de watermassa's de dalen binnenstroomden. Men vreest dat vele schapen en runderen zijn omgekomen. Tele foonleidingen werden vernield en bruggen bezweken onder de drang van de woeste stromen. Op de rede van False Bay (Zuid-Afrika) zijn vier vissers ver dronken nadat hun bootje door een walvis werd aangevallen. Op de laatste dag van hun hu welijksreis zijn vrijdag een jonge bruidegom en zijn 19-jarige bruid in de rivier Crouch in oost-Enge- land verdronken. Toen het bruidje na een roeitochtje aan wal wilde stappen, viel ze overboord en werd door de sterke stroming meege sleurd. Haar man sprong haar na om haar te redden, maar verdronk zelf ook. Burgemeester van den Haag nam afscheid De burgemeester van den Haag, mr. F. M. A. Schokking, heeft met zijn echtgenote afscheid genomen van de Haagse burgerij. Zij ontvingen in de burgemees terskamer in het oude stadhuis aan de Groenmarkt, waarheen zich een onafgebroken stroom bezoekers be gaf. In de hall lagen lijsten ter tekening. Daar vormde zich een grote rij, waarin maar langzaam beweging kwam. Door elke bezoeker werden met het scheidende burgemeesterspaar zeer hartelijke woorden gewisseld. Velén brachten bij dit afscheid woorden van dank en waardering namens meerdere instellingen, or ganisaties en verenigingen over. Naar schatting kwam het aantal bezoeksters en bezoekers dicht in de buurt van duizend. Zij kwamen uit alle kringen van de Haagse burgerij, maar ook van buiten den Haag. Voedselvergiftiging in Krommenie In de gemeente Krommenie heeft zich een ernstig geval van voedsel vergiftiging voorgedaan vermoede lijk tengevolge van het gebruik van ondeugdelijke worst. Een 78-jarige man, de heer Pruim, is aan de ge volgen overleden. Een patiënt is naar het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam overgebracht. In tien tallen gezinnen zijn niet ernstige verlammingsverschijnselen waar genomen. Per politie-auto is de be volking gewaarschuwd tegen hel gebruik van worst, dat vermoede lijk afkomstig is van één slager. WILDE STAKING IN IJMUIDEN Maandag zijn vier IJmuidense treilers - de „Amsterdam", „Klaas- wijker", „Vios" en „Thorina" - niel naar zee vertrokken. Dit is een niet door de vakbonden erkende protestactie tegen het uitblijven van de toepassing van de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor de treilvisserij. Kind viel uit raam De tweejarige Willem F. Bol is zondagmorgen uit het raam van de ouderlijke woning aan de Wol- phaertsbocht gevallen. Het kind maakte een val van ongeveer 12 meter en kwam op het trottoir te recht. Het ventje werd naar het Westerziekenhuis gebracht, waar het later is overleden. Terwijl de ouders nog sliepen was het jongetje op de zolderkamer gaan spelen. Vermoed wordt, dat het op een kast is geklommen en zo de spanjoletsluiting van het raam heeft kunnen openmaken. Catsliuis Sorghvliet" geïllumineerd Ter gelegenheid van het feit dal het Catshuls „Sorghvliet" vijftig jaar lang eigendom van de familie Goekoop is, zal dit historische ge bouw heden dinsdagavond 31 jul: na 2.00 uur geïllumineerd worden Daarbij zullen vierhonderd wa xinelichtjes voor de antieke glas- in-loodramen worden geplaatst, dit daardoor in hun volle schoonheic zullen uitkomen. Bij regen gaal deze verlichting niet door. Het Catshuis is slechts 22 jaa? lang eigendom van „Vader Cats' geweest. Het langst is het Catshui in eigendom van de familie Ben tinck geweest. Daarna kwam he' in handen van de Koninklijke fa milie, van de maatschappij „Sorgh vliet" en tenslotte van de famili* Goekoop. De Deense officier Rasmus- jen, waarnemer der Verenigde Na ties in Palestina, is om het lever lekomen toen een ,mijn ontploft. Dnder de auto, waarmede hij in he grensgebied van Gaza reed. Eer voordvoerder van het Israëlisch, leger heeft medegedeeld dat di mijn door Egyptenaren is geplaats op de weg nabij Niroz, die veel vuldig door de waarnemers de: Verenigde Naties wordt gebiuiki. Het Atheens observatoriurr registreerde maandag twaalf aard schokken- in de eilandgroep Dode- :anesos voor de kust van Klein Azië, of op ongeveer 264 km. var Athene. Volgens de eerste berich ten van politiebureaux zijn schok ken gevoeld op het eiland Kalymnc Er zouden geen ongevallen of scha de zijn. Het grondherstel op Schouwen-Duiveland Veelal bedekte lucht in deze zomer was gunstig (Van onze redacteur). Tijdens de uitgebreide trip die de vertegenwoordigers van het Rampenfonds en de gemeente Ro- terdam vrijdag over Schouwen- Duiveland hebben gemaakt, ver namen wij dat honderd hectare grond op het eiland heeft kunnen profiteren van het be-kleiingspro- ject, dat - zoals bekend - met steun van het Rampenfonds en de ge meente Rotterdam, ten uitvoer is gelegd. Speciaal in Duiveland werden verschillende percelen in ogen schouw genomen, die met klei van de Weiplaat zijn bewerkt. Vlak on der Ouwerkerk is nog een grote voorraad klei in reserve gehouden, want nu de vruchten op het veld staan, blijkt wel dat verschillende plekken een nadere bewerking dringend nodig hebben. Op aller lei plaatsen blijken de gewassen een heel stuk minder dan ln het omringende gebied en juist deze „kale plekken" hebben behoefte aan een nabehandeling. Hetzelfde verschijnsel ziet men hier en daar ook in de polder Schouwen. Opmerkelijk is het agrarisch her stel van het eiland, in vergelijking met verleden jaar. Het zou onjuist zijn hieruit voorbarige conclusies te trekken m.b.t. het herstel van de bodem in het algemeen. In krin gen van deskundigen acht men het aannemelijk dat juist de „bedekte luchten", het ontbreken dus van overvloedige sterke zonneschijn, heeft belet dat de typische ver schijnselen op de geïnundeerde gronden, in de ergste vorm naar voren traden. Dit is dus bij veel i ongeluk door gebrek aan zon, een |l geluk dat wel waard is vermeld te worden. Als „uitje" voor de gasten had den de organisatooren nog een tripje ingelast naar de uitkijktoren bij het pompstation van de water leiding te Haamstede. Onnodig te zeggen dat hier werd genoten van het wijde uitzicht over het eiland. Causerie ir. L. Eelkema In „Concordia" te Zierikzee waar - zoals gemeld - de maaltijd werd gebruikt, heeft het hoofd van het Bureau Uitvoering der Herverka veling, ir. L. Eelkema, een lezing gehouden, verlucht met lichtbeel den. Herinneringen werden opge haald uit de tijd dat in de herver- kavelingsgebieden niet minder dan driehonderd draglines waren inge zet. Vele van de doorgestane el lende van chauffeurs en dragline machinisten is alweer vergeten, al dus ir. Eelkema, maar hun werken in de zandwoestijnen heeft heel wat gevergd. Stilgestaan werd bij de 260 verwoeste (of zwaar bescha digde) boerderijen na de ramp, waarvan het grootste gedeelte al weer is herbouwd. Uitvoerig werd het plan van we gen en waterlopen besproken. Vóoral de wegen kregen de nodige aandacht. De wegen zijn verdeeld in A-, B- en C-wegen. De A-wegen (db belangrijkste) hebben een breedte van drie meter; de B-we gen hebben ten doel verbinding tot stand te brengen tussen dorpen en boerderijen; ze zijn minder breed. Tenslotte zijn de C-wegen aange legd voor de verdere ontsluiting. Ir. Eelkema schetste de herver kaveling als een compromis aussèr het meest gewenste en het histo risch' gegroeide. Spr. was er var overtuigd dat de herverkaveling slechts een fase is in de ontwikke ling van het eiland en zeker geer. eindpunt. Uitvoerig schetste spr. het prach tige werk van de technische trilo gie: dragline, G.M.C. en bulldozer zonder hulp waarvan de herver kaveling nimmer zo snel tot uit voering gebracht zou kunnen zijn geworden. Een sensatie apart was de Ame rikaanse buizenlegmachine, die bij de drainage prachtig werk heefl gedaan en heel wat arbeidskrach ten uitspaarde. Bij de sanering was het uitersl moeilijk d© grens vast te stellen van de bedrijfsgrootte der boerde rijen. De redelijke bestaansmoge lijkheid op een bedrijf, dat als cri terium gold, moet immers gezien worden tegen de achtergrond van de schommelende conjunctuur. Van 68 boerderijen zijn de eigenaars reeds vertrokken( migratie), wa: door 2.000 "hectare grond vrijkwï Deze 2.00 hectare werd gebrul voor compensering van de verlo? ren gegane grond (Schelphoek b.v.) en de vergroting van de overblij vende bedrijven, voör zover nood zakelijk. Soms blijkt in de praktijk dat de ondergrond niet voldoende re serves heeft om de wording van een goede bouwvoor mogelijk te maken. Het zijn vooral die percelen die van het be-klelingsprojekt ge profiteerd hebben of nog zullen profiteren. Intussen onderstreepte ir. Eel kema in zijn met aandacht ge volgde causerie, dat Schouwen- Duiveland na de verschrikkelijke gevolgen van twee inundaties, vooral rust nodig heeft, rust in het algemeen, maar in het bijzonder op agrarisch terrein. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een van de pijnlijkste din- gen in het leven is te moeten J gewaar worden dat men niet goed genoeg is. STAD EN PROVINCIE HAAMSTEDE Balletgroep „Marjo" opende het V.V.V.- evenementen-seizoen Danskunst op hoog peil werd getoond De door V.V.V. voor dit seizoen georganiseerde evenementen zijn vrijdagavond geopend met een op treden van de balletgroep „Marjo", onder leiding van mevrouw Goed- koop-Santhagens. Voor de pauze werden eerst oefeningen aan „de Barre" gedaan, waardoor het aandachtige publiek oen indruk kreeg hoe verschillende oewegingen aangeleerd worden en vat van de leerlingen geëist wordt. Daarna werden oefeningen „au nilieu" uitgevoerd, alsmede oefe- ïingen over het gehele toneel, waarbij steeds hoger eisen aan de ïitvoererideri gesteld worden. Ook /erschillende draaien en oefeningen ,sur les pointes" werden uitgevoerd lie vaak de bewondering van het publiek trokken en die bewezen ooeveel er vereist wordt voor men jeschikt is in een ballet op te tre- len. Na de pauze trad Anneke Jmeeman voor het voetlicht, die de 'izicato van Lortzing uitvoerde >p uitstekende wijze. Voor de etalagepoppen" op muziek van lonneger, welke dans uitgevoerd werd door Carla Muller en Hans furg Messerli had de zaal veel be- vondering, wat bleek uit een wel- /erdiend applaus. De ;,Nuage" van -Debussy, werd uitgevoerd door "..ia Mens, Carla Prins en Anneke 3meeman, waarbij de gratie en ele- ;ance van deze meisjes uitstekend laar voren kwam. De avond werd gesloten met „Polka" van Offen- Dach, waaraan de gehele groep, nl. ie vier reeds genoemde meisjes en ie beide dansers Hans Messerli en Erans de Reuver hun medewerking /erleenden. Deze dans, uitgevoerd ln de daarbij behorende costuums jogstte een welverdiend daverend ipplaus, zodat de uitvoerenden ver schillende malen werden terugge- :oepen. De voorzitter van V.V.V., Jhr. Röell, dankte aan het eind de leid ster van deze balletgroep mevrouw Goekoop-Santhagens alsmede de eden van de groep voor het mooie lat zij deze avond, die op een hoog oeil stond, geboden hadden en overhandigde de dames bloemen, le hoop uitsprekend dat deze groep lier nog eens zou kunnen optreden, ioch dan voor een geheel gevulde '.aal. Tot het welslagen van dezfe avond iroegen ook de fraaie costuums, die op het atelier van Henny van Dam- Simons vervaardigd zijn, niet wei- iig bij. NOORDWELLE-SEROOSKERKE Scholen maakten gezamenlijke tocht naar „Blijdorp" Als bewijs van goede samenwer king en nabuurschap tussen de bei de buurdorpen Noordwelle en Se- rooskerke (S.) kan wel dienen, dat het nu al voor het tweede jaar ge lukt is de beide lagere scholen te zamen een schoolreisje te laten maken. Onder leiding van het per soneel der beide scholen en enige leden van de oudercommissie ver trok men één dezer dagen per R.T.M.-bus naar Rotterdam In de ^enuren.-werd dierentuin Blij- :ht, waar vooral de op he toneelvoorstelling ge- van vier jonge een gröofsucces oogstte. Een ander~glanspunt was de bestij ging van de 48 meter hoge uit zichttoren. Na het bezoek aan de dierentuin werd per Spido-boot een interessante rondvaart door de havens gemaakt. Na een tripje door Rotterdam-zuid werd de Maastun nel doorgewandeld. Daarna werd de terugtocht aanvaard waarna men moe, maar tevreden en voldaan des avonds de woonplaatsen weer bereikte. Al met al was het een leerzame en zeer geslaagde dag en men verzocht ons vanaf deze plaats de organisator van deze dag, de heer K. A. Stoel, hoofd der school te Serooskerke, alsmede de overige geleiders nogmaals hartelijk dank te zeggen voor hun werkzaamhe den.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1