Kringraad B.B. Schouwen-Duiveland krijgt eigen centrale opslagruimte DE ZIERIKZEESCHE COURANT President Nasser: „Wij behoeven nu niet meer om geld te bedelen" Onlusten in Bulgarije HET RUSSISCH VL00TBEZ0EK Israël beklaagt zich over Jordanië De Kabinetsformatie STAD EN PROVINCIE VRIJDAG 27 JULI 1956 ZIERIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs t5 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: j «'delinj Lange Nobelslraat 6, Zierikzee, Postbus nr. tl TAttiToötT'TK Dienat nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Driridct»rlj—"r voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Egypte wil Saezkanaal-Maatschappij nationaliseren Beroering in Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten President Nasser van Egypte heeft donderdagavond bekendgemaakt, dat de Egyptische regering besloten heeft de Suezkanaaimaatschappy te nationaliseren. Nasser deelde mede, dat de aandeelhouders schade loos zullen worden gesteld in overeenstemming met de laatste slot- koerscn op de beurs te Parys. Alle gelden van de Suczkanaalinaat- schappy in Egypte zyn bevroren, zo voegde hy hier aan toe. Egypte aankondigde, heeft de Egyptische premier Nasser ver klaard: „Wij behoeven nu niet meer om geld te gaan bedelen in Washington, Londen of Moskou, om de dam van Assoean te kunnen bouwen". Eden pleegt overleg Premier Eden heeft donderdag avond laat met Amerikaanse en Franse diplomatieke vertegenwoor digers, alsmede met de stafchefs van de Britse strijdkrachten van gedachten gewisseld over het be sluit van Egypte om de Suezkanaal- maatschappij te nationaliseren. Aan de besprekingen in de ambts woning van de premier in Dow- ningstreet werd deelgenomen door de Franse ambassadeur Jean Chau- Nasser verklaarde, dat de stuw dam van Assoean zal worden ge bouwd met de inkomsten, die het Suezkanaal oplevert en die hon derd miljoen dollar per jaar be dragen. Hij deelde verder mede, dat de regering een wet heeft goed gekeurd, waarbij de maatschappij „in naam van de natie" wordt ge nationaliseerd met al haar bezit tingen en schulden. Het bestuur der maatschappij zal worden op gedragen aan een onafhankelijk lichaam, dat onderworpen is aan het ministerie van Handel. Engeland grootste aandeelhouder De Suezkanaalmaatschappij is een in Egypte geregistreerde maat schappij, die haar zetel te Parijs heeft. De meeste aandelen zijn echter in handen van buitenlan ders; de Engelse regering is de grootste aandeelhoudster. De con cessie van de maatschappij voor de exploitatie van het Suezkanaal, die een looptijd van 99 jaar had, loopt in 1968 af. Reeds eerder heeft Egypte te kennen gegeven, dat de concessie niet zal worden verlengd. De Egyptische regering was reeds van plan het bestuur van de maat schappij over te nemen op 16 no vember 1968, de datum waarop de concessie afloopt. In zijn rede te Alexandrië, waarin hij de nationalisatie van de Suezkanaalmaatschappij door Volgens te Athene ontvangen be richten uit het gebied bij de Bul gaarse grens, zouden zich de af gelopen dagen in Bulgarije ernstige onlusten hebben voorgedaan. In Sófia, Philippopel en Varna zou de staat van beleg van kracht zijn. Over de aard en de omvang van de ongeregeldheden werden geen bijzonderheden gegeven. In kringen te Athene, waar men nauwlettend de ontwikkeling in Bulgarije volgt, vraagt men zich af, of er sprake is van een poging tot een militaire staatsgreep. Het schijnt echter, dat de Bulgaarse regering en de communistische re gering de toestand meester zijn. vel, de Amerikaanse ambassade raad Andrew Foster, de chef van de Britse imperiale staf sir Gerald Templer, de stafchef van marine lord Mountbatten en de stafchef van de luchtmacht sir Dermot Boyle. Na afloop van het overleg, dat drie uur duurde, weigerden func tionarissen elke commentaar op de mogelijke stappen, welke Enge land zal nemen naar aanleiding van het besluit van de Egyptische regering. Reacties Nassers mededeling van de na tionalisatie van de Suezkanaal maatschappij is als een grote ver rassing voor de V.S., Engeland en Frankrijk gekomen. Onmiddellijk werd besloten onderling contact op te nemen om de kwestie te bespre ken. In afwachting van het resul taat hiervan werden geen officiële commentaren gegeven. Diplomatieke waarnemers te Londen verwachten, dat Engeland het Egyptische besluit met kracht ?al afwijzen als een flagrante schending van het internationale recht, aangezien het concessiever drag nog een looptijd van dertien jaar heeft. Ook te Washington en Parijs denkt men er in onofficiële kringen zo over. Nederlandse comité „Vrij Europa" heeft talrijke bezwaren Waarom werden „anti's" over de grens gezet Het üd van de Tweede Kamer de heer G. Goedhart zond namens het „Nederlands Comité Vrij Europa" het volgend protest: „Blijkens persberichten heeft de regering een aantal anti-commu nistische Russen over de grens la ten zetten. Het opvallende hierbij is, dat dit geschiedt op een ogen blik, dat de regering vriendelijk heden met de Sowjet-Unie uitwis selt, recepties voor bemanningen van oorlogsbodems van het Sow- jet-blok houdt en ter ere van de bolsjewistische beulen van het Russische volk saluutschoten laat lossen. Wat kan er op tegen zijn, dat anti-communistische Russen in ons land in de Russische taal pam fletten verspreiden onder de be manning van Sowjet oorlogssche pen? Is het de zorg van de Neder landse regering te helpen voorko men, dat er anti-communistische propaganda gemaakt wordt onder Russen, die zich buitenlands be vinden? Weet de Nederlandse regering ln het kader van de uitwisseling van vlootbezoeken met Rusland is een Nederlands smaldeel naar de Sowjet-Unie geweest en heeft in de haven van Leningrad voor anker gelegen. - Op deze foto ziet men de Sowjet admiraal I. I. Baikow die een bezoek bracht aan schout-bij-nacht L. E. Goslings aan boord van „De Zeven Provinciën" in de haven van Lenin grad. niet, dat de over de grens^ gezette1 anti-communistische Russen tot de! beste vrienden van de vrije we-' reld behoren en hoe kan zij het inj overeenstemming met de Nato-po-; litiek brengen zulke goede bondge-; noten uit het land te verjagen en hen bij hun propagandistisch werk, dat evenzeer in het belang van de onderdrukte volkeren achter het. ijzeren gordijn als in het belang van de strijd voor vrijheid en demo cratie is, te hinderen en zelfs als vijanden te behandelen?" Verder spreekt de heer Goedhart als zijn mening uit, dat de Neder landse regering het Sowjet-aanbod tot wederzijds vloot bezoek van de hand had moeten wijzen. Hij noemt dit een aanval in de rug van de voor hun vrijheid strijdende volke ren van midden- en oost Europa. Mordecai Kldron, de permanente vertegenwoordiger van Israël in de Verenigde Naties, heeft donderdag de Veiligheidsraad in kennis ge steld van de „buitengewone ernst" van de toestand die ontstaan is door de „onophoudelijke aanvallen" van Jordanië op de Jordaans-Is- raëlische grens. Kidron beschuldigde de Jordaan se regeringsleiders er van, dat zij hun onderdanen ophitsen tot „vij andigheid tegen Israël in de meest onbeheerste en onverantwoorde lijke taal". „Schoolkinderen wordt geleerd" - aldus Kidron - „de verwoesting van Israël te beschouwen als het doel waarnaar zij moeten streven". Door kranten en radio wordt da gelijks een dosis vergiftige propa ganda verspreid, waarin gevraagd wordt om „de dag der wrake", „de verovering van het gestolen Ara bische paradijs", „de volledige verdelging van Israël" zo schreef Kidron in een brief aan de Veilig heidsraad. De secretaris-generaal der Verenigde Naties Hammarskjoeld heeft, n.a.v. de incidenten welke zich in de laatste tijd aan de gren zen tussen Israël en zijn Arabische buurstaten hebben voorgedaan, en die onder meer geleid hebben tot het verwonden van een Zweedse kolonel, waarnemer der Verenigde Naties, een „nieuw en krachtig be roep" gedaan op deze landen, om de bepalingen van de Palestijnse wapenstilstandsovereenkomst na te leven. De jeugd van Marken en Volendam hebben een bezoek gebracht aan de m.s. „Borneo" en als echte kinderen van 't land van water en wind voelden zij zich aan boord onmiddellijk thuis. - Voldaan over hetgeen zij allemaal gezien hebben verlaten de Marker meisjes via de valreep het schip. De formateur heeft donderdag middag in de reeks van oriënteren de gesprekken nog een onderhoud gehad met mr. J. M. A. H. Luns, minister zonder portefeuille in het demissionaire kabinet. Vanmorgen heeft de formateur het onderhoud met prof. dr. J. Zijlstra, minister van Economische Zaken in het de missionaire kabinet voortgezet. Donderdagavond zou de formateur verder werken aan de opstelling van zijn program. Vandaag zal hij •eveneens mr. J. A. Jonkman, voor zitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, voor een onder houd ontvangen. Het Nederlandse smaldeel on der commando van schout-bij- nacht L J. Goslings, dat dezer da gen een bezoek aan Rusland heeft gebracht, is op zijn terugreis don derdag in Stockholm aangekomen, waar men voor een beleefdheidsbe zoek van vijf dagen zal vertoeven. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een groot zeyl op een kleyn schip Moet in de gront, of op een klip. ZIERIKZEE Het zwemmen aan het Luitje Wij vernemen van de zijde der politie dat wegens het drukke zwemmen aan het Luitje, de pro vinciale boot reeds verschillende malen gedwongen is geweest vaart te minderen, omdat zich zwemmers in het vaarwater op gevaarlijke wijze ophielden. Eerst wordt mid dels signalen kennis gegeven, dat de boot in aantocht is. Meestal ech ter blijkt dit onvoldoende te zijn, zodat de kapitein gedwongen is vaart te minderen Het is thans he laas zo dat overwogen wordt het zwemmen ter plaatse te verbieden, als bovengenoemd euvel niet ver dwijnt. Zodra de boot nadert moe ten alle zwemmers uit de buurt blijven. Wij doen gaarne een drin gend beroep op alle zwemmers met het bovenstaande rekening te hou den, daar anders de kans groot is, dat het toch al zo gering aantal zwemplaatsen, met één wordt ver minderd. OOSTERLAND Afscheid ds Radstake Na des morgens nog een Avond maalsdienst te hebben geleid, hoopt ds. W. Radstake, ned. herv. predi kant alhier, zondagmiddag 29 juli a.s. in de godsdienstoefening die aanvangt om half drie, afscheid te nemen van zijn gemeente, wegens vertrek naar Kralingseveer. Burgemeesters-leden krijgen geen presentiegeld Tijdens de algemene vergadering van de Kringraad Kring Zeeland 6 Bescherming Bevolking Schouwen- Duiveland, gistermiddag ten stad- huize te Zierikzee gehouden, is de heer mr. F. Th. Dijckmeester met grote meerderheid van stemmen benoemd tot voorzitter van de Kringraad. In deze woog de overweging dat in de vakature van voorzitter een persoon benoemd zou worden woonachtig in Zierikzee, aangezien een onverhoopt effektief optreden van de B.B. in belangrijke mate kan worden bevorderd door een snel optreden van uit een centraal punt. Zoals bekend is in Zierikzee de kern van het B B.-apparaat, de commandopost, gevestigd. De heer Dijckmeester aanvaardde zijn benoeming onder dankzegging aan de heer mr. G. F. Lunsingh Tonckens, burgemeester van Re- nesse, die de voorzittersfunktie ge durende het burgemeesterloze tijd perk van Zierikzee op uitnemende wijze heeft waargenomen. De heer Dijckmeester sprak nog de hoop uit de „juiste mate van schouderklopjes te kunnen vinden" gezien de in de vergadering naar voren gebrachte wens dat de voor zitter zich eens zal laten zien tij dens de te houden oefeningen. Geen presentiegelden Onder de ingekomen stukken be vond zich een schrijven van G.S., houdende goedkeuring der begro ting 1955. In een begeleidend schrij ven werd het niet wenselijk geacht een tegemoetkoming uit de kas (presentiegeld) aan de burgemees ters-leden van het dagelijks be stuur te verstrekken. Burgemees ter Laurense van Oosterland zag niet in waarom dit niet zou ge schieden. „Dat komt overal voor, waarom dan in Zeeland -niet", al dus de heer Laurense. Burgemees ter Francke van Kerkwerve vond het standpunt in deze van G.S. niet positief, daar de presentiegelden op de begroting staan. „G.S. heeft de begroting goedgekeurd, zij geeft dus alleen de wenselijkheid in over weging", aldus burgem. Francke. Burgemeester Michaëlis opperde dat het slechts de bedoeling is pre sentiegelden te geven aan de niet- burgemeesters (wethouders) van het dagelijks bestuur. Burgemeester van Leeuwen kant te zich fel tegen het toekennen van presentiegelden aan de burgemees ters. „Wij zijn in funktie", aldus burgemeester van Leeuwen, „en wij hebben geen extra werk. De tijd hiervoor wordt onttrokken aan het gemeentebestuur". Bovendien had het dagelijks bestuur al eerder de wens te kennen gegeven niet in aanmerking te komen voor presen tiegelden, waarmee dus eigenlijk de kous al af was. Burgemeester Laurense echter bleef van mening dat een tegemoetkoming wel wen selijk is. Besloten werd uiteinde lijk geen presentiegelden voor het bijwonen van vergaderingen e.d. aan het dagelijks bestuur te ver strekken, en aldus tegemoet te ko men aan de wens van G.S. Nieuwe administrateur Naar aanleiding van de ontslag aanvrage van de huidige admini strateur van de kring Zeeland 6, waren op de verschillende ge plaatste oproepen diverse sollicita ties ingekomen. Na schifting viel de uiteindelijke keuze op de heer W. Bouwer te Zierikzee. De ver gadering besloot met algemene stemmen tot de benoeming van de heer W. Bouwer in de funktie van administrateur van de kring Zee land 6, met een proeftijd van één jaar. Het salaris werd gelijkgesteld (gezien de wei-kzaamheden en in aanmerking genomen dat betrok kene een volle dagtaak zal gaan vervullen), met dat van de adjunkt- commies bij de Rijksdiensten in een 2e klas gemeente. Tijdens zijn proeftijd zal betrokkene zijn neven- funktie mogen blijven vervullen. De aanstelling gaat in per 1 aug. a.s. Burgemeester v. Leeuwen en mr. Lunsingh Tonckens spraken enige woorden van waardering tot de heer J. J. Dorst, de scheidende ad ministrateur, die eervol ontslag (op eigen verzoek) werd verleend. De administrateur van de kring werd met de vervanging van de sekretaris-penningmeester belast. Centraal gebouw Gebleken is dat de B.B. dringend ruimte behoeft voor opslag van materiaal, het houden van oefenin gen en voor het eventueel onder brengen van de administratie. Ge dacht werd in deze aan het Vrijko mende voormalige rampschade-bu- reau. De huurprijs echter bleek een onoverkomelijk bezwaar. Burge meester Dijckmeester kon ter ver gadering mededeling doen dat de Christelijke Kleuterschool „Reho- both" thans bereid is het gebouw voor een bedrag van f 750 jaarlijks te verhuren. Alle andere gebouwen kunnen nu komen te vervallen, be halve de post onder het postkan toor alhier. De heer Haverhoek gaf een toelichting en was van oordeel dat in het gebouw ook de vergade ringen plaats zullen kunnen vin den, waarbij burgemeester van Leeuwen zich aansloot. Het voor stel tot huur van het voormalige rampschadeburesau van de Chris telijke Kleuterschool ondervond verder geen bezwaren. Bij de rondvraag bleek dat reeds een honderdtal sollicitaties zijn in gekomen voor de funktie van K.H. B.B. Burgemeester van Leeuwen wilde gaarne op de agenda van de volgende vergadering geplaatst zien de toelageregeling voor het ge ven van E H B.O.-lessen. De heer Haverhoek zal de onderscheidene gemeenten informeren over de bluswatervoorzieningen in de kom men der gemeenten. Deze kwestie werd ter sprake gebracht door de burgemeester van Burgh, Jhr. A. van Citters. Burgem. Romeijn van Ouwerkerk en burgemeester Francke van Kerkwerve brachten het wel zeer negatieve resultaat van de bespre kingen met de herverkaveling naar voren i.v.m. de kwestie bluswater voorziening Beide gemeenten blij ken hiermede dx*oeve ervaringen te hebben opgedaan. In antwoord op een vraag van burgemeester van Leeuwen deelde de heer Haverhoek nog mede dat de oefeningen in de tweede helft van september weer zullen worden hervat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1