MAGGI Ossestaart soep Een wagenbestuurder erft een vilia Hieuw! Verrukkelijk met stukjes rundvl"cs,'\ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 26 JULI 1956 No. 17991 DE K.L.D. ACTIEF Straaljagers en andere toestellen doorkruisen luchtruim van Schouwen-Duiveland Ze komen hier niet voor niets Regelmatig doorkruisen straal jagers of andere militaire vliegtuig typen het luchtruim boven Schou wen-Duiveland. Dat deze toestel len niet toevallig boven het eiland terecht komen, maar wel degelijk met een vooropgesteld doel, verna men wij van de heer A. Th. J. Ja cobs, klasse-oudste van een post der Koninklijke Luchtwacht Dienst op Schouwen-Duiveland, met wie wij een praatje mochten maken over dit interessante onderdeel van de reservediensten. Gedurende twee avonden in de week houdt het korps Luchtwacht Dienst oefeningen in het waarne men en herkennen van verschil lende typen vliegtuigen, die hiertoe van verschillende bases in Neder land opstijgen. Zodra een bepaald toestel is gesignaleerd wordt dit doorgegeven naar een bepaald cen trum in Nederland, waar deze mel dingen worden verwerkt door zg. plotsters die de binnengekomen be richten met symbolen verwerken op het daar aanwezige instrumen tarium. Regelmatig ook maken de mensen van de K.L.D. weerberich ten op die op dezelfde wijze wor den doorgegeven. Het K.L.D. bestaat geheel uit vrij willigers, zowel mannelijke als vrouwelijke. Hoofddoel van de dienst is het waarnemen en con troleren van wat in het luchtruim geschiedt, zodat men kan spreken van een aanvullende taak op het radarwerk van leger en luchtmacht. Nederland is verdeeld in 8 lucht- - wachtgroepen; iedere groep is weer onderverdeeld in een aantal krin gen. De kring Schouwen-Duiveland is onderverdeeld in drie posten, be mand door vrijwilligers uit Brou wershaven, Zierikzee en Burgh- Haamstede. Het personeel wordt opgeleid door beroepspersoneel (specialisten) van de Kon. Lucht macht. Na een theoretisch gedeelte worden praktijkoefeningen gehou den, waarna men het diploma B, HET ZEEUWSE STUDIEFONDS Geen verplichting om in provincie te blijven Ged. Staten van Zeeland voelen er niets voor de jongelui, die straks zullen profiteren van de mogelijk heden welke het Zeeuws Studie fonds hun biedt, de verplichting op te leggen een bepaalde tijd in Zee land te werken. Een dergelijke ver plichting zou, volgens hen, de jon gelui, die de meest uiteenlopende studies en beroepen kiezen, teveel in hun loopbaan kunnen belemme ren. Met het stichten van het Zeeuws Studiefonds worden aller eerst de belangen van de bursalen gediend. Het provinciaal belang komt pas op de tweede plaats. Wil men bepaalde begiftigden aan de provincie binden, dan zou dit kun nen geschieden door het verlenen van zekere faciliteiten. Ged. Staten achten het voorts gewenst, dat de verplichting tot terugbetaling in beginsel behouden blijft. Dit zal lichtvaardig aanvragen van beur zen kunnen voorkomen en moet ook niet onbillijk worden geacljt tegenover de begunstigden, die me de door deze hulp tot een zekere welstand zijn gekomen. Slechts bij hoge uitzondering kan de schuld worden kwijtgescholden. De 190.000 Italiaanse spoor- weglieden hebben dinsdag te mid dernacht het werk hervat, nadat zij 24 uur tevoren in staking waren gegaan uit protest tegen de „traag heid" waarmee de regering hun eisen voor hogere lonen en een werkweek van 48 uur zou behan delen. De staking heeft het land ongeveer een miljard lire (zes mil joen gulden) gekost. A of C kan behalen. De waarne mingen worden op speciaal inge richte posten verricht en van de doorgegeven berichten profiteren zowel de luchtmacht, het leger als de burgerij. Hieruit blijkt wel de belangrijkheid - speciaal in tijd van oorlog - van de K.L.D. De opleiding en de oefeningen die men krijgt behoren zeker tot de meest interessante die men zich kan denken, voorwaarde is echter wel dat men liefhebberij heeft in alles wat met vliegen te maken heeft. Zoals wij echter van de heer Ja cobs vernamen kampt men op Schouwen-D uiveland, voornamelij k door te weinig bekendheid met de ze dienst, met een flink personeels tekort. Speciaal de posten Brou wershaven en Zierikzee kunnen best nog mensen gebruiken, die zich hiertoe kunnen melden bij de plaatselijke kommissie Steun Wet tig Gezag of bij de postkomman- dant. Apenjachl in Hamburg Inwoners van Hamburg zijn getuige geweest van een op windende apenjacht. 45 rhe- susapen waren uit Hagen beek's dierentuin ontsnapt, nadat een oppasser vergeten had na hel voederen een kooi te sluiten. De dieren ver spreidden zich over de ge hele stad, pikten bananen en ander f ruit van de hand karren, hielden het verkeer op en speelden schuilhoekje met politie-agenten, brand weerlieden en andere „die- renjagers". Tegen de avond waren er 20 gevangen. De dieren zijn inmiddels weer in hun kooien teruggekeerd. Uit afgunst Onverlaat pleegt aanslag op merrie Tot tweemaal toe is in de afge lopen nachten een aanslag gepleegd op een kostbare stamboekmerrie van de heer J. v. d. Kamp aan de Halderbrinkweg te Bennekom. De eerste keer werd het dier de staart afgeknipt; de tweede keer werd het tot enkele malen toe in de prikkeldraadafrastering van de weide gejaagd, waardoor het paard deerlijk werd gewond. In de weide vond men ook een stok met touwen en ijzer, die door de dader - waarschijnlijk is het beide malen dezelfde geweest - blijkbaar als gesel is gebruikt. Men neemt aan, dat de merrie slachtoffer is van afgunst, omdat het dier op keuringen reeds tal van prijzen won. Het afknippen van de staart gebeurde juist voor een ein de vorige week te Barneveld ge houden voorkeuring, maar de jury liet het paard toch toe, daar zij rekening wilde houden met de bij zondere omstandigheden. Het paard behoorde weer tot de beste inzen dingen en werd aangewezen voor de donderdag te Bennekom te hou den centrale keuring, maar door de nieuwe aanslag is de merrie daarvoor wel definitief uitgescha keld. Ingezonden mededeling Schroeiend-brandend Maagzuur kunt V blussen. On-mid-del-lljk met Rennies. Gewoon een of twee Rennies laten smelten op de tong - en alle leed is geleden. Water of zo komt er niet aan te pas en omdat Rennies één voor één hygiënisch verpakt zijn, kunt ge ze altijd makkelijk bij U steken. Een prettig middel en smakelijk bovendien. Vraag een pakje Rennies en U bent voor lange tijd gewapend. Voor Uzelf - ook om een disgenoot-in-nood uit de brand te helpen. China wordt op het ogenblik geteisterd door een hittegolf die op sommige plaatsen 100 jaar oude hitterecords heeft gebroken. De re gering heeft voorgesteld het werk in de fabrieken tijdelijk te staken. ZIERIKZEE Plannen voor tentoonstelling in gerestaureerde museumruimte Museum moet wel in stadhuis blijven Op de maandagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burge meester mr. F. Th. Dijckmeester, heeft de voorzitter van de Begro tingscommissie, wethouder J. Cats- hoek, een gunstig rapport uitge bracht over enkele begrotingswij zigingen over het dienstjaar 1955, wat betreft de gemeentebegroting, de begroting voor de gemeente-gas fabriek en de dienst voor maat schappelijke zorg. Overeenkomstig het advies van de commissie wer den de begrotingswijzigingen goed gekeurd. Mr. C. J. B. du Croo maakte een opmerking over de royaal uitge voerde boekvorm, waarin de wijzi gingen zijn neergelegd. Verschillen de exemplaren van dit gestencild stuk zijn aan de leden toegezonden. Het kwam spr. voor dat deze wijze van uitgeven erg duur is en niet in overeenstemming met het werkelijk belang, daar het m.b.t. de gelden van de begroting 1955 immers toch reeds „gestorte pap" is. 'In verband met deze wijzigingen bracht mr. Keuning andermaal het gemeente-museum ter sprake. Het speet spr. dat Zierikzee voor de tweede maal een toeristenseizoen is ingegaan zonder dat er gelegenheid bestaat de museumstukken te be kijken. Mocht volgend jaar het zg. Door het Nederlandsche Roode Kruis is een grote zending melkpoeder gereed gemaakt ter verzending naar de door aardbevingen getroffen gebieden in Griekenland. De zending van 2100 kilo melkpoeder is spe ciaal voor kinderen in het rampgebied bestemd. - Personeel van de Koninklijke Luchtmacht bezig met het inladen van de melkpoeder. Huis der Tempelieren niet gereed zijn, dan wilde spr. aandringen op het zoeken naar een mogelijkheid de stukken elders ten toon te stel len. De voorzitter deelde nog mede, dat het in het voornemen ligt in het gerestaureerde museumgedeelte van het stadhuis een tentoonstelling te organiseren. Spr. vond wel dat dit stadhuisgedeelte gereserveerd moet blijven voor onderbrenging van de museuminventaris. De ar chivaris is reeds bezig met een plan tot betere opstelling van de inven taris. O.m. zullen meer glazen vi trines worden aangewend om te ko men tot een betere expositie van de museumstukken. LAND- EN TUINBOUW Minimumprijzen pootaardappelen In de vergadering van de Pro vinciale Bond van Veilingen in Noord-Holland met de pootaard- appel-coöperaties is het besluit ge nomen voor de Eerstelingen-groep de volgende minimum prijzen te handhaven: a en e maat 28 X 35 mm f 21, a en e maat 35 X 50 mm f 17, b maat 28 X 35 mm f 20,- b maat 35 X 50 mm f 16,- alles per 100 kg. Verhoging garantieprijzen tarwe en suikerbieten In verband met een stijging van de kostenfactoren als gevolg van de loonsverhoging in mei jl. en van een herziening van de akkoordio nen, heeft de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning de garantieprijs voor tarwe van de oogst 1956, verhoogd van f 26 op'f 26,30 per 100 kg., franco pakhuis-handelaar. Om dezelfde redenen zou ook de garantieprijs voor de suiker een verhoging moeten ondergaan. Aangezien een verhoging van de garantieprijs voor suiker bij de sui kerindustrie technische bezwaren ontmoet, is besloten deze verho ging niet in de huidige suikerprijs van f 52,35 te verdisconteren, doch de telers schadeloos te stellen door het verlenen van een toeslag op de geleverde bieten. Deze toeslag is berekend op f 0,80 per ton bieten. „Het standpunt, dat Engeland en Turkije t.a.v. het Cyprische vraagstuk innemen, vormt een be dreiging van de wereldvrede en komt neer op een uitdaging van de internationale gemeenschap", aldus wordt verklaard in een boodschap, die de Griekse delegatie bij de Ver enigde Naties secretaris-generaal Hammarskjoeld heeft toegezonden. Hadj Mohamed Badawi Aboel- Sjamat, de oudste man van Syrië is dinsdag te Damascus overleden in de ouderdom van 125 jaar. Ingezonden mededeling maggi IN ZILVERZAKJES OÖ CT - "tj Proef zevoos - Trottoirs in de Kerkstraat te Nieuwerkerk worden van tegels voorzien Raad blijft bij eerder genomen besluit Onder voorzitterschap van wet houder S. Overbeeke, kwam de raad der gemeente in spoedeisende vergadering bijeen. De voorzitter deelde mede, na overleg met wethouder van Dienst, deze vergadering te hébben belegd naar aanleiding van een bij hem ingekomen bezwaarschrift, onder tekend door vrijwel alle bewoners van de Kerkstraat, inzake het van gemeentewege verwijderen van al daar gelegen stoepen voor de wo ningen, zulks ter vervanging door van gemeentewege te leggen trot toirs. De voorzitter zegt dit bezwaar schrift met verwondering te heb ben ontvangen aangezien het in uitvoering zijnde werk een belang rijke verfraaiing van de Kerkstraat betekent. Spr. memoreert, dat de gedachte om de Kerkstraat te her- bestraten en van trottoirs te voor zien is voortgekomen uit de raad en persoonlijk is spr. van mening, dat dit idee naar voren was ge bracht op aandrang van de bewo ners van die straat. De heer Flikweert zegt dat dit niet juist is en vestigt er de aan dacht op, dat de raad z.i. tot taak heeft de belangen van alle gemeen tenaren zoveel mogelijk te beharti gen en dit niet te doen dan nadat ruggespraak heeft plaats gehad. Juist omdat alle andere straten in de gemeente worden verbeterd en trottoirs worden aangebracht was de raad unaniem, zegt de heer van der Linde, van mening dat de Kerkstraat daaraan eveneens be hoorde te worden aangepast. De voorzitter attendeert er op, dat in het request het recht der ge meente wordt betwist om zonder goedvinden der bewoners de be staande stoepen te doen verwijde ren. Spr. zegt dat deze zienswijze niet juist is, omdat de bestaande stoepen e.d. in de loop der jaren zijn gelegd op grond, dat de ge meente in eigendom toebehoort. Van enige verplichting tot het vra gen van die toestemming kan dan ook geen sprake zijn. Een andere kwestie is, zegt de voorzitter, dat door de raad op 16 mei jl. besloten is de trottoirs te doen uitvoeren met tegels. Naar spreker eerst thans is gebleken, is nadien door het Technisch Advies bureau te Amersfoort op estetische gronden geadviseerd voor die trot toirs geen tegels doch klinkers te gebruiken. Zonder voorkennis of goedkeuring van de raad of B. en W. is daartoe opdracht gegeven aan de aannemer. De heer Flikweert zegt, dat este tische overwegingen altijd gevaar lijk zijn in die zin, dat wat de een mooi de ander lelijk vindt. Voorts acht spreker het onjuist, dat een raadsbesluit zonder meer wordt gewijzigd als de raad daartoe niet nader heeft besloten. Alle overige leden zijn van het zelfde gevoelen. Met algemene stemmen wordt besloten het geno men raadsbesluit niet te wijzigen, zodat de trottoirs van tegels zul len worden voorzien. Bij de rondvraag zegt wethouder van Dienst het dringend noodzake lijk te achten, dat maatregelen ge nomen worden tegen hen die buiten de bestaande paden over de groen stroken lopen en het struikgewas vernielen. De voorzitter zegt toe hiervoor de aandacht van de politie te zul len vragen. KERKNIEUWS Ger. Kerken Beroepen te Den Haag-west: W. v. d. Linden, Rotterdam-Kralingen. Aangenomen naar Urk: J. Wol ven, Grootegast. Bedankt voor Alphen aan de Rijn: T. Spilker, Maassluis. Ger. Kerken (art. 31 K.O.): Beroepen te Spakenburg: G. Zo mer, Vrouwepolder. Chr. Ger. Kerk Beroepen te Middelburg: W. de Joode, Ede; te Emmen: M. Drayer, Drachten. Bedankt voor Broek onder Ak- kerwoude: W. de Joode, Ede. Ger. Gemeenten Beroepen te Scheveningen: kand. C. Molenaar, Dordrecht. Evang. Lutherse Kerk Bedankt voor Deventer: A. Burg hoorn, Edam. ONDERWIJS Landb ou whuishou dscho ol „Prinses Juliana" - Zierikzee Bevorderd van het eerste naar het tweede leerjaar primaire cur sus: M. Potappel, E. Jonker, A. Hagesteyn, K. Bienefelt, J. v. d. Wekken, Chr. Schot, K. v. d. Schel de, E. v. d. Sluis, N. Schouls, N. Bil, C. v. d. Sluis, te Zierikzee. M. Flikweert, A. Bom, M. Dale bout, J. Bom, W. Kik, G. van Dom melen, te Nieuwerkerk. A. v. d. Werf, C. Hendrikse, J. Manni, te Ouwerkerk. M. Bolle, H. Beije, H. Schot, E. Schot, J. Lokker, M. van Dongen, G. Legemate, J. van Dijke, J. Le- gemaate, M. Deurloo, W. de Graaf, C. Linders, J. van Houte, J. v. d. Maas, J. Fiere, te Zierikzee. I. Jurgen, H. Schot, Chr. Kou ijzer, D. v. d. Woestijne, te Zierik zee. G. v. d. Have, E. Deurloo, D. de Jonge, S. Bakker, T. Wieringa, T. Steenpoorte, te Oosterland. A. v. d. Weele, L. de Koning, M. v. d. Berg, J. van Driel, J. Jumelet, C. Jumelet, te Bruinisse. - M. Bevelander, J. Neele, Gr. van IJsseldijk, te Kerkwerve. M. Hoogstrate, P. v. d. Kassteele, M. Bos, te Noordgouwe. C. den Hollander, A. Hage, te Schuddebeurs. M. Plaating, A. Plaating, J. Fon- teijne, M. Nuyens, M. Deurloo, F. Geelhoed, S. Jacobsen, te Zonne- maire. E. Oord, J. Kloet, C. Trijzelaar, te Brouwershaven. M. Goudzwaard, A. Nuyens, te Dreischor. SPORT KORFBAL S.D.K.B. DES I-Burgh II 5-3 In een vrij gelijk opgaande wed strijd gelukte het DES de beide puntjes in de wacht te slepen. De thuisclub nam al spoedig de leiding toen Jannie Dalebout een mooi schot loste, dat doel trof (1-0). Hier na kwam Burgh in de aanval en zij wist kort hierna gelijk te maken (1-1). Na de vakwisseling was het woord aan DES en Piet Zandijk en Corrie Klink doelpuntten ieder' 2 maal, daarmee de stand op 5-1 brengend. Nog voor de rust slaag den de bezoekers er in de achter stand te verkleinen (5-2). Na de rust golfde het spel weer snel op en neer, maar de beide verdedigin gen hadden weinig moeite met de aanvallen, die practisch geen en kele vrije schietkans kregen. Kort voor het einde wist Burgh nog een maal de korf te vinden, zodat deze aantrekkelijke wedstrijd, die door een vrij groot aantal belangstellen den werd bijgewoond, met 5-3 ein digde. DES jun.-SVOWK jun. 4-2 Voor de rust speelde DES tegen de wind, maar toch was zij het meest in de aanval. Het zat haar echter niet mee, zodat doelpunten voorlopig uitbleven. Bij de gasten lukte het beter en voor de rust wis ten zij de stand op 0-2 te brengen. Na de rust vlotte het bij de thuis club beter en Chris Klink en Coby Noorthoek zorgden spoedig voor gelijke stand (2-2). DES bleef ster ker en tegen het einde wist Wim van Dienst nog 2 maal te doelpun ten, zodat het einde kwam met 4-2, wat van de Sirjanslandse jeugd, die over het algemeen jonger was dan haar Ouwerkerkse tegenstander, een mooie prestatie mag heten. FEUILLETON Piet deed net, alsof hij het niet begrepen had. Met een onnozel ge zicht vroeg hij aan Pluimers: „Wat bedoelt u?" „Niets", antwoordde de ander nors. Hij haalde een doos tabak uit zijn zak en begon zenuwachtig een sigaret te draaien. „Ik ben een arm man. Ik heb geen geld, moet met hard werken mijn brood verdienen. Ik heb alleen maar interesse voor dat spel kaarten. „Om de gezellige avondjes met oom", viel Piet hem in de rede, „dat weten, we al. Man houd nu eindelijk eens op met dat gemier. Zo schieten we niets op. Er zijn twee mogelijkheden: of u betaalt ons een behoorlijke prijs voor die kaarten, of wij verbranden ze en de kous is af. Wij niets, jij ook niets. Per slot van rekening hebben wij het voordeel, dat wij in het bezit zijn vanenfin, we hoeven dat niet nader aan te duiden. U weet drommels goed wat u hebben wilt, en wij weten het eveneens. Laat u dat genoeg zijn. Of dacht u soms, dat wij zo gek waren om een spel kaarten, waarvoor enkele malen een inbraak wordt gedaan, waarbij een halve villa ondersteboven ge haald wordt, zo maar zonder meer aan u te overhandigen? Dan gaan wij eerst eens heel nauwkeurig kij ken, waarom een zeker iemand toch zo verschrikkelijk graag dat spel kaarten wil hebben. Enfin, langere reden is nutteloos". Piet stond op en Klaas, die ge durende al die tijd geen woord had gezegd deed als een automaat het zelfde. „Denkt u er maar eens over na, mijnheer Pluimers", besloot Piet. „Ik geef toe, dat wij niets aan dat spel kaarten hebben, maar u kunt ook niets beginnen, als u het niet hebt. Dus laat ons maar eens horen wat u er voor over hebt. Naar ik me meen te herinneren, weet heer Pluimers het adres nietwaar? Niet onverwachts en onaangediend ko men, want daarop zijn we voorbe reid. Het beste is maar dat u belt. Tegenwoordig hebben we telefoon. Tot ziens, mijnheer!" „Ho, wacht even", weerhield Pluimers de anderen. Hij had zijn weinigje zelfvertrouwen nu geheel verloren. „Ik geef u honderd gul den, als u dat spel kaarten hier laat". Piet schoot in een lach en draaide zich om. „Kom, kom, mijnheer Pluimers, u ziet ons toch niet voor zo naief aan, dat wij met zo'n ge vaarlijk spel kaarten in onze zak gaan lopen? Nee, nu wilde ik u toch wijzer hebben. En wat die honderd gulden betreft, werkelijk een goeie mop. Dat moet ik erken nen. Maar als u serieus zaken wilt doen, dan moet u ons niet met een fooitje proberen af te schepen. Dag mijnheer, denk er eerst maar eens rustig over na". Weer ging Piet een paar stappen verder. 33 „Maar man, wat wil je dan?" vroeg de ander in wanhoop. „Wij willen niets. Maar u wilt immers een spel kaarten hebben, dat wij thans bezitten? Welnu, dan moet u er ook wat voor over wil len hebben. Dat is niet meer dan billijk. Voor wat, hoort wat". „Dat is chantage!" brulde Plui mers ten einde raad. Piet richtte zich in zijn volle lengte op en draaide zich langzaam om. Met een dreigende beweging deed hij een paar stappen in de richting van de man, die zich nu angstig terug trok in de richting van het raam. Maar Piet volgde hem, tot de man niet verder meer terug kon. Als om zich te bescher men, hield hij de handen rond zijn keel, terwijl doodsangst op zijn gluiperig gezicht stond te lezen. „Mensen, die boter op hun hoofd hebben, doen verstandig als ze zul ke dikke woorden niet gebruiken, mijnheer Pluimers?" Langzaam had Piet tot hem gesproken, z'n ge zicht nog geen tien centimeter van dat van de ander. Even later stonden beiden weer op straat. Pluimers had geen vin meer verroerd, toen ze de trap af gelopen waren en de deur achter zich hadden gesloten. „Bah, wat een misselijk stukje mens", bromde Piet naar de auto wandelende. Toen Pluimers einde lijk wat van z'n verbouwereerdheid was bekomen en langzaam in zijn stoel zakte, reed het. kleine wagen tje van oom Willem alweer in de richting Overveen. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5