Gecombineerd onderhoud van sportvelden door Reinigingsdienst Duiveland ORDE en NETHEID STAD EN PROVINCIE PAARD MAAKTE ZEEREIS ONDER ZUIDHAVENBRUG DOOR Het K.N.M.I. verwacht De Kabinetsformatie „MET JE OGEN, JONGEN" Besloten werd tot aanschaf van riool-reinigingsapparaat ,JIu in de meeste gemeenten de rioleringswerkzaamheden zijn ge reedgekomen, zal het nodig blijken deze ook schoon te houden. Het zal een belangrijke besparing zijn als de „Reinigingsdienst Duiveland" hiertoe beschikt over een eigen rioolzuiverings-apparaat". Dit zei gistermiddag burgemees ter Vermeulen van Dreischor tij dens de door hem gepresideerde vergadering in het gemeentehuis te Nieuwerkerk van de raad van be stuur van de Reinigingsdienst Duiveland. (Burgemeester v. Eeten was wegens vakantie afwezig). Het rioolreinigings-apparaat, be staande o a. uit een zware- en een middelzware handlier, is door de gemeente Bruinisse in 1954 aan gekocht voor een bedrag van f 2.594,30. De Reinigingsdienst be sloot tot overname van het mate riaal voor de somma van f 2.075,44. (Verschil ontstaan door twee jaren afschrijving 10 Burgemeester Laurense van Oos- terland opperde aanvankelijk nog enige bezwaren. Hij vreesde dat het materiaal niet zou passen op de buizen in zijn gemeente. Dit is echter door het aanbrengen van een of meer hulpstukken altijd te ondervangen. Onderhoud sportvelden Burgemeester Vermeulen stelde hierna een andere belangrijke kwestie aan de orde, nl. de moge lijkheid tot het in combinatie on derhouden (maaien, sproeien, enz.) van de sportvelden der bij de Dienst aangesloten gemeenten. De districtsopziener, de heer F. Schuiling, stelde hiertoe een uit voerig gedokumenteerd rapport sa men, dat reeds de aangesloten ge meenten is toegezonden. Indien het plan eventueel gerealiseerd zal worden, dient er een aanhangwa- gentje en een maaimachine aange schaft te worden. Wethouder Stoutjesdijk (Ooster- land) keerde zich aanvankelijk ernstig tegen het ontwerp. Hij noemde het „nooit tedoen voor één man". Wethouder Kuijper (Ouwerkerk) was van oordeel dat deze kwestie ook in de gemeente lijke sfeer moest worden bespro ken.' Burgemeester Laurense vond de gedachte sympathiek. Besloten werd het plan nader te overwegen en in de raden te bezien. Tevoren nog wees weth. Kuijper op de on langs door het Olympisch Comité naar voren gebrachte idee de gras velden door schapen te laten af grazen. In de jongste vergadering van de Zierikzeese gemeenteraad is de kwestie van orde en netheid ter sprake gekomen. Het ging er om dat het stadsbeeld altijd maar in het bijzónder tijdens het toeristen seizoen, een zo net mogelijke in druk dient te te maken. Vooral het achteloos op straat neerwerpen van papier blijkt een euvel, dat veel voorkomt en daarom wordt er iedere dag - liefst door twee man- geveegd. Uitdrukkelijk werd ge steld, dat de gemeente verplichtin gen heeft, maar het publiek moet ook meewerken. Zierlkzee is, als vrijwel alle plaatsen op het -eiland, door de ellende van de ramp heengegaan en dit bracht een ontstellende ach teruitgang met zich mee en een vervuiling, die toen niet was te ontgaan. Langzamerhand is de toe stand verbeterd, maar misschien is iets van de bijna noodzakelijke slordigheid uit die dagen blijven doorwerken. Toen i mmers alle straten in smerige beken en poelen waren veranderd, kwam het er allemaal niet zo erg op aan. Maar nu is de toestand uiteraard heel anders en komt het er allemaal bij zonder sterk op aan. Wil het goed zijn, dan moet ook Zierikzee een kraakheldere aanblik bieden. Met het weren van vuil en papier is al veel gewonnen, maar er zijn nog wel andere vlekjes weg te werken, die aan dit nette beeld thans bepaald afbreuk doen. Er zijn stoepen waarin stenen ont breken, heiningen en afscheidingen zijn soms kapot, afbraak ligt hier en daar teveel op het oog, enz. De lijst is uit te breiden met gras in de straten en stoepen en nog veel meer ongerechtigheidjes, die op zichzelf misschien zo erg niet zijn, maar die samen toch een romme lige aanblik van het geheel teweeg brengen. In het huidig stadium dient dus alles er op gericht te zijn dergelijke schoonheidsfoutjes zoveel mogelijk te herstellen. Intussen is - en dat stelt weer wat gerust - op de vergadering nog het wijze woord gevallen, dat veel vanzelf zal worden vermeden, zodra het totaalaspekt van de stad (gedoeld werd kennelijk op de vol tooiing van het straatherstel en allerlei restauraties) verbeterd. Op een pas ingerichte kamer is men zuiniger, dat klopt psycholgisch wel. Hoe het zij, een „alle hens aan dek" voor meer orde en netheid is zeker op zijn plaats. Andere zaken Ingekomen was een schrijven van het provinciaal bestuur, houdende goedkeuring der eerste wijziging begroting 1955. G.S. deden mede deling van goedkeuring der be groting 1956. De gemeente St. Phi- lipsland deed melding dat men be sloten had niet tot de Dienst toe te treden. Het dagelijks bestuur heeft over wogen geen verschil meer te maken tussen de salariëring van de chauf feur en de helper en beiden te doen plaatsen in de loongroep 6. (Dit be tekent een salarisverhoging van ongeveer f 10,per week). Uitvoerig werd nog gediskussi- eerd over de verdeling der werk zaamheden van het personeel. Bur gemeester Vermeulen zei dat al het werk (ook eventuele repara ties) gelijk worden verdeeld. Nota werd genomen van de nadere pre- siciëring door de heren de Koning en Kuijper. Geplaatst zal worden een her haalde oproep ter voorziening in de vakature, gebaseerd op de nieuwe voorwaarden. Onder gelijke voorwaarden als de overige gemeenten werd de ge meente Noordgouwe tot de Dienst toegelaten. Ingaande 1 oktober zal begonnen worden met de gewij zigde ophaaldienst (datum toetre ding Noordgouwe). Vóór 1oktober a.s. zal de wijziging der gemeen schappelijke regeling moeten wor den vastgesteld. Het batig saldo over het afge lopen halve dienstjaar bedraagt f 1.682,13, welk bedrag werd over gebracht naar de begroting 1956. De inkomsten en uitgaven der ge wone dienst bedroegen f 11.882,13. De kapitaalsdienst sloot aan in komsten en uitgaven met een be drag van f 58.242,83 (voordelig sal do f 797,71). De rekening 1955 werd voorlopig vastgesteld. Overgegaan werd tot vaststelling van het huis houdelijk reglement. Tijdens de rondvraag attendeerde de heer Kuijper op de voortdu rende noodtoestand der toegangs weg naar de vuilnisbelt te Ouwer kerk. In antwoord op een vraag van de heer J. van der Stolpe deelde de voorzitter mede, dat het personeel wordt aangesteld in vaste dienst. ZIERIKZEE „Alle hulde voor het korps" „Alle hulde voor het korps hoor!" iDit zei gistermiddag burgemeester <mr. Dijckmeester tot brandweer commandant C. Berrevoets, dit nog bezegelend met een ferme schou- derklap. Al was er dan niets te blussen voor de mannen van het Zierikzeese korps, in 4 a 5 minuten Avaren ze op de plaats van alarm. In een kantoorruimte op de eerste etage van het kantoor Dienst Dijk herstel vond de brandweer een hoopje as (de resten van een prul- Iemand), een aan de hoeken ge schroeid houten bureau en een be schadigde telefoonsnoer. Ook aan het behang bleken de vlammen reeds te hebben gelekt. Oorzaak is waarschijnlijk een achteloos in de prullemand terechtgekomen peuk je. Een ambtenaar van de dienst gelukte het de beginnende brand met een leren jas te doven. Enkele leden van het personeel hadden even tevoren hun twaalfuurtje in de kamer des onheils genuttigd en het bureau verlaten. Reisclub maakte drie-landen-trip Met een autobus van de firma Van Oeveren heeft de reisclub „Ons Genoegen" alhier een drie- landen-trip gemaakt, die zijzonder goed is geslaagd. Bij Putte werd de grens overschreden, waarna men Mechelen bereikte. Via Leuven en Luik leidde de reis naar Ver- viers. Weldra werd het vriendelij ke stadje Spa (9000 inw.) bereikt, fraai gelegen temidden van bosrij ke heuvels. Via Eupen leidde de tocht naar Monschbu in een sterk ge-accidenteerd terrein met scher pe haarspeldbochten. Monschau ligt 420 meter diep in het dal en is bijzonder schilderachtig gelegen in het Roerdal. Te Eupen, waarheen het gezelschap terugkeerde, werd overnacht. De tweede dag leidde de tocht in de richting van de Duitse grens naar Malmedy, waar na Dinant werd bereikt. Hier werd geruime tijd gepauzeerd. Dezelfde dag werden ook Brussel en Ant werpen nog bezocht. Om ongeveer elf uur eindigde de onvergetelijke reis met een behouden thuiskomst te Zierikzee. Vooral door de vele kwaliteiten van de chauffeur C. v. Aken, werd de reis tot een succes. KERKWERVE Wij vernemen dat de heer C. D. Kriekaard, hoofd der o.l.-school alhier is geslaagd voor hoofdakte A, dit is het afsluitend examen voor genoemd diploma. De heer Kriekaard was reeds in het bezit van de akte B (eerste gedeelte hoofdakte). BURGH Bij het te Bergen op Zoom ge houden Middenstandsexamen zijn o.m. geslaagd: W. J. Geleijnse, Jac. van Dijke te Haamstede; mej. T. Deurloo te Burgh; mevr. van Burg- Elenbaas te Ellemeet en P. Duson te Renesse. Al deze leerlingen wer den opgeleid door de heer A. J. de Ruijter, hoofd der o.l.-school al hier. Voor de betrekking van onder wijzer aan de o.l.-school in deze ge meente hebben zich 13 sollicitanten aangemeld. HAAMSTEDE Concert in de tent Bij gunstig weer zal zaterdag avond door de harmonie weer een concert in de tent gegeven worden. Wanneer ook nu weer het publiek zoals de vorige .keer, zijn mede werking verleent, door de nodige stilte in acht te nemen, komt dit aan de uitvoering van het pro gramma ten goede. BROUWERSHAVEN Opening tentoonstelling „Hedendaagse Kunst" Zaterdag 28 juli a.s. zal de in het raadhuis ingerichte tentoonstelling „Hedendaagse Kunst" officieel ge opend worden. Bij gelegenheid van deze opening zal de heer P. Kooi- stra te Amsterdam, voorzitter van de Stichting Beeldende Kunst, een korte inleiding houden en een toe lichting geven op de geëxposeerde werken. Op de tentoonstelling wordt een aantal werken geëxposeerd, welke de Stichting Beeldende Kunst aan gekocht heeft. Deze Stichting Beel dende Kunst, gevestigd te Amster dam, koopt werken aan, na keu ring door een ballotagecommissie op de artistieke waarde en de re delijkheid van de gevraagde prij zen. Alle werken zijn ongesigneerd, om protectie bij de ballotage te voorkomen. Een vijftigtal levende kunstenaars, waaronder verschei dene met een reeds erkende repu tatie, hebben werken afgestaan. Het zijn alle originele werken van beeldende kunstenaars, schilderij en, tekeningen en grafisch werk. De Stichting Beeldende Kunst wil zoveel mogelijk mensen in direkt kontakt brengen met de heden daagse Nederlandse beeldende kunst, op een wijze die het moge lijk maakt deze kunst in eigen om geving te zien en te waarderen. De Stichting doet dit door deelnemers via een abonnement in de gelegen- heid te stellen gedurende een be paalde tijd in zijn huis, kantoor of werkruimte een kunstwerk voor ogen te hebben, waarover men daarna zich ongestoord een mening kan vormen. OOSTERLAND Geslaagd Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het kandi daatsexamen wis- en natuurkunde onze vroegere dorpsgenoot de heer J. H. v. d. Maas. Wij vernemen dat de heer v. d. Maas eerst 19 jaar is en een uitstekend examen heeft gedaan. Reeds op (ruim) 16-jarige leeftijd werd hij aan de universi teit ingeschreven. BRUINISSE Molenweg verbeterd Te Bruinisse is op de Molenweg (Dorpsweg-Oude dijk) thans de teerlaag opnieuw aangebracht. Dit is weer een belangrijke stap met betrekking tot het wegherstel in deze polder. Door de ramp was de ze weg in deplorabele toestand ge raakt. Gehoopt wordt dat de werk zaamheden om deze weg definitief te voltooien spoedig zullen volgen, want de Molenweg is een belang rijke schakel in het wegennet op ons eiland. Leerlingen Chr. school naar Antwerpen De leerlingen van de hoogste klassen der chr. school maakten ZIERIKZEE Voerlui kontien zich redden Dinsdagmiddag omstreeks 3 uur is de trouwe bles van de heer J. W. yan der Velde te Zierikzee terecht gekomen in het diepe havenwater - dat de hoogste stand bereikt had - aan de Engelse kade, aan het be gin van het pakhuizencomplex. Het paard trok eèn bandewagen beladen met grint en was in dienst bij de firma de Oude de Jonge. De wagenvoerders, de heren D. Stoutjesdijk en K. Smalheer uit 'Nieuwerkerk, alsmede een hulpje - personeel in dienst van genoemde firma - konden ternauwernood het vege lyf redden door bijtijds van de wagen te springen. De wagen was geladen uit het schip „Niets Bestendig" uit Wer kendam, ligplaats Engelse kade, en koos zijn weg achter de pakhuizen om. In een sukkeldrafje daalden paard en wagen van de oprit in de richting Zuidhavenbrug, toen het rechtervoorwiel stuitte tegen een betonnen rand van een rioolput. Het paard kon de wagen niet meer houden en liep linea recta het die pe water in. De wagen bleef han gen op de aldaar gemeerde Shell- boot, en verloor het grootste ge deelte van zijn lading. Het paard zwom al spoedig in de diepe haven nadat het door de schippers J. en C. Schot van de dissel was losge sneden. Deze voerden het beest met behulp van een roeiboot naar de schuine beschoeiing nabij de gas fabriek, zodat de merrie een „zee reis" maakte onder de Zuidhaven brug door. Nadat de natte bles een tijdje naar adem had liggen hap pen lukte het haar voet aan vaste wal te krijgen. Gelukkig onge deerd. Een momentopname van het ongeluk, waarbij een paard in de Nieuwe Haven terecht kwam. Het dier schoot onder de meerketting van het op de foto zichtbare schip door, terwijl de wagen net op het nippertje bleef hangen op de kader and. (Eigen foto). „zeereis" liet het paard zich gewillig fotograferen met de voer- die niet weinig gelukkig waren, dat alles zo goed was afgelopen. (Eigen foto). een dezer dagen een schoolreisje naar Antwerpen. Hier werden de dierentuin bezichtigd, een wande ling door de stad gemaakt, oude gebouwen zoals het stadhuis en de O.L. Vrouwe toren bezichtigd en een tochtje met een boot over de Schelde gemaakt. Op de terugtocht bezocht men een speeltuin en zag men oefeningen van soldaten in bos en hei. Een zeer geslaagd school reisje. Vergadering afd.St.-Philipsland C.P.B. Een dezer dagen kwam de Chr. Plattelandsvrouwenbond, afdeling St. Philipsland in vergadering bij een. De presidente, mevr. Vogelaar- Hanse kon een groot aantal aanwe zigen welkom heten, waaronder de C.B.T.B. en nog enkele jongeren als gasten. De spreker was ds. Spelt uit Dinteloord over: „Mijn reis door Zuid Afrika". Het was een boeiende lezing die in aller hart de liefde voor dit land weer deed op bloeien. De Afrikaners zelf voelen zich sterk tot Nederland aange trokken, dus zal de emigrant zich daar spoedig thuis voelen. De ver gadering werd afgewisseld door zang van het C.B.P.B.-koortje en een verloting. Ook groeide de afde ling weer met twe enieuwe leden. RUNDFOKVEEDAG TE ZIERIKZEE Het ligt in het voornemen om ook dit jaar te Zierikzee weer een Rundfokveedag te organiseren en wel op 20 september 1956. De vorig jaar gehouden fokvee- dag werd een succes en de Bond van Veefokkers op Schouwen-Dui- veland hoopt ook thans weer op een flinke deelname, opdat deze telkens terugkerende dagen de veefokkerij mogen stimuleren. Vertrek architect ir. F. H. Klokke Wij vernemen dat de bekende ar chitect ir. F. H. Klokke, onder wiens leiding ook op Schouwen- Duiveland na de oorlog, talrijke huizen en andere objecten werden gebouwd, de provincie gaat verla ten. Van een grote Nederlandse in dustrie kreeg ir. Klokke de op dracht tot het bouwen van fa briekscomplexen in het centrum van het land. Heden (donderdag)' avond zal te Haamstede in intieme kring van autoriteiten met wie de architect de laatste jaren op het eiland heeft samengewerkt, af scheid worden genomen van ir. Klokke. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Dreischor en te Zij— pe (N.H.): vikaris Th. J. Remmerts, Hoogeveen. Aangenomen naar Jorwerd (toez.) kand. J. Boneschansker, Assen; de benoeming tot hulppredikster te Hillegersberg: mej. da. M. H. van Everdingen, prede. in Diaconessen- huis te Leiden; naar Goes: J. W. Coenraad, Hall (Gld.). Bedankt voor Terwispel-Tynje (toez.): kand. J. Boneschansker, Assen. Ger. Kerken Beroepen te Nieuwdorp: Th. Rienks, Schoondijke; te Heerlen: J. A. van Netten, Slootdorp. Bedankt voor Heerjansdam: R. van Reenen, Capelle a.d. IJssel. Ger. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Bolnes-Slikkerveer- IJsselmonde: J. H. van der Hoeven, Houwerzijl. Chr. Ger. Kerk Beroepen te Opperdoes en te TJ1- rum: kand. F. Bakker, Goes. Bedankt voor Bussum: M. Vliet- stra, Eemdijk; voor Rotterdam west: M. Baan, Dordrecht. Ger. Gemeenten Beroepen te Rotterdam-C.: W. C. Lamain, Grand Rapids (Michigan, U.S.A.); te Amsterdam-C.: kand. C. Molenaar, Dordrecht. Bedankt voor Rotterdam-Z.: W. C. Lamain, Grand Rapids (Michi gan, U.S.A.). Oud Ger. Kerk BRUi-NISSE. Zaterdagavond 28 juli om 7.30 uur de heer Wiltink uit Doetinchem. tot vrijdagavond: Iets lagere temperaturen Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen; iets lagere temperaturen; matige en in het noorden van het land af en toe vrij krachtige wind tussen zuid west en noordwest. 27 juli. Zon op 4.56, onder 20.40. Maan op 21.52, onder 10.02. Laatste kwartier: 30 juli te 20.31. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 27 juli 5.59 v.m. 18.06 n.m. BROUWERSHAVEN: 27 juli 5.19 v.m. 17.42 n.m. Springtij: 8 en 23 augustus. Doodtij: 15 en 31 augustus. Warme lucht gaat weer wijken Het hogedrukgebied, waarvan het centrum boven de ingang van het Kanaal is gelegen en met een uitloper naar zuid-Duitsland, ver toont thans tekenen van verzwak king. Daarmede samenhangend breidt de invloedssfeer van de de pressie tussen IJsland en Noorwe gen zich langzaam naar het zuid oosten uit. Aan de achterzijde van de depressie is de luchtdruk, vooral boven het zeegebied tussen IJsland en Groenland in de afgelopen 24 uur flink gestegen, waardoor de noordelijke luchtstroming in deze streken in kracht is toegenomen. Met deze luchtstroming wordt koudere lucht van polaire oor sprong in de richting van Schot land en het Noordzeegebied ge transporteerd. Verwacht wordt, dat deze koudere luchtstroming de warmere lucht boven west-Europa geleidelijk naar het zuiden zal te rugdringen. In verband daarmede zal er morgen in ons land meer be wolking zijn met een kans op plaat selijk wat regen. De door H.M. de Koningin nieuw aangezochte kabinetsformateur, prof. C. P. M. Romme, is zijn taak begonnen met een bezoek te bren gen aan dr. W. Drees, om van hem de stukken met betrekking tot de formatie over te nemen en zich op enkele punten betreffende het ver loop daarvan nader te oriënteren. De formateur voerde gisteren be sprekingen met de minister voor Publiekrechtelijke Bedrijfsorgani satie, de heer A. C. de Bruijn, de demissionaire minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de heer J. G. Suurhoff, de voorzitter dei- Tweede Kamer mr. L. G. Korten- horst. Vandaag zou de formateur be sprekingen voeren met de voor zitter der Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, en de demissionaire mi nister van Financiën, de heer J. van der Kieft. LAND- EN TUINBOUW Verhoging vakantietoeslag in de landbouw Het bestuur van het Landbouw schap heeft besloten om bij het College van Rijksbemiddelaars op de gebruikelijke wijze goedkeuring te verzoeken voor een wijziging van het algemeen deel der Landbouw- C.A.O.'s, in dier voege dat de va kantietoeslag van twee op vier procent wordt gebracht. IJsland zal lid van de NAVO blijven en het zal ook in de toe komst nauw samenwerken met de andere NAVO-leden. Dit heeft de nieuwe IJslandse minister van Bui tenlandse Zaken, Gudmundsson, woensdag aan een correspondent van het Deense blad „Berlingske" meegedeeld. Overstromingen, welke volg den op vier dagen van zeer zware slagregens, hebben in oost-Duits- land aanzienlijke schade aange richt. De burgemeester van Fal- kenberg, nabij Cottbus, ten zuid oosten van Berlijn, dat zeer van de overstromingen te lijden heeft ge had, heeft verklaard dat zijn stand plaats sinds 1525 niet meer dQor een ramp van dergelijke omvang getroffen is. Mike Sibole, een vierjarig jonge tje dat reeds een door kanker aan getast oog had moeten missen, heeft nadat ook het overgebleven oog operatief weggenomen was, met kinderlijke onverschilligheid gere ageerd op de mededeling dat hij voor de rest van zijn leven blind zou zijn. Zijn vader, een Baptistische pre dikant, zei hem na de operatie, dat zijn oog „ziek" to as geioeest en dat de dokter het weg had moeten nemen. „Waarom was het ziek?", vroeg Mike. Zijn vader antwoordde: „Het had kanker, Mike". Voorlopig praatte Mike er niet verder over. Maar midden in de nacht werd hij wakker met de vraag: „Hoe moet ik nu kijken?" „Met je vingers, jongen". Vader Sibole. die dit gesprek ver haalde, voegde er aan toe: „En meer werd er niet over gezegd". Thuisgekomen begon de jongen onmiddellijk met zijn speelgoed te spelen. Zijn vader bleef b(? hem zitten en trachtte alles zoveel mo gelijk onder ivoorden te brengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2