DE ZIERIKZEESCHE COURANT ATTLEE: „HAAL MAKARIOS TERUG" Toestand in Midden- Oosten niet slechter Weer V.N.-waarnemer bij Jeruzalem gewond Staking bij Engelse Fordfabriek DE FINANCIERING DER FRANSE STRIJD KRACHTEN IN ALGERIJE 4 DE REPUBLIKEINSE KANDIDAAT VOOR HET AMERIKAANSE VICE-PRESIDENTSCHAP Scheepsbotsing bij Amerikaanse oostkust Ramp bedreigt het Wierdenseveld STAD EN PROVINCIE Vijf skeletten gevonden DONDERDAG 26 JULI 1956 ZIERIKZEESCHEHNÏEI1WSB(W UID11 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3.50, per wreek 27 cenl. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. r kcrriïjcvmg angenomea. VVcth JU991-JL- Weth. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE:* Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Gewelddaden duren dag in dag uit voort Lord Clement Attlee, de vroegere Labour-premier, heeft er woens dag in een llogerhuls-debat over Cyprus b(j de regering op aange drongen een eind te maken aan de verbanning van aartsbisschop Ma- karlos, de leider van de Cyprische beweging voor aansluiting bjj Griekenland. „Ik vraag dat de regering nieu we toenaderingspogingen doet het zij door middel van de Noordatlan- tische-Verdragsorganisatie, hetzij door rechtstreekse besprekingen. De verbanning van aartsbisschop Makarios was, om het heel mild uit te drukken, een verkeerd besluit. We hebben er niets mee bereikt". Attlee betoogde, dat de regering had gehoopt, dat de verwijdering van de aartsbisschop „gematigder elementen" op Cyprus naar voren zouden komen om samen te wer ken. „Maar wij waarschuwden het parlement d'estijds voor de veel grotere waarschijnlijkheid dat ver meteler elementen de boventoon zouden gaan voeren. En zo is het gebeurd. Dag in dag uit duren de betreurenswaardige gewelddaden HAMMARSKJOELD De secretaris-generaal der V.N., Dag Hammarskjoeld, heeft te Ge- nève verklaard, dat de toestand in het midden-oosten er niet op ach' teruit is gegaan. Hij noemde dit een „positieve verklaring". „Op enige punten gaat het weliswaar niet zoals ik het zou wensen", aldus Hammarskjoeld, maar „indien men zijn positie behoudt en consolideert is dat vooruitgang". De secretaris-generaal is in Ge- nève aangekomen na een bezoek van vier dagen aan Israël en Egyp te, waar hij besprekingen over de toestand in het midden-oosten voerd heeft. Amerika bestemd vijftien miljard gulden voor het buitenland De Amerikaanse Senaat heeft dinsdagavond met 60 tegen 30 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel om 4.110.920.000 dollar (circa vijftien miljard gul den) uit te trekken voor hulp aan het buitenland. Van dit bedrag is 2.300 miljoen dollar bestemd voor militaire hulp en de rest vor eco nomische bijstand. Ondanks het verzet van de re gering werd met 50 tegen 42 stem men een door de republikeinse fractieleider William Knowland in gediend amendement aanvaard, waarin wordt bepaald, dat er van het bedrag voor militaire steun niets mag worden gebruikt ten behoeve van Zuid-Slavië. 26 re publikeinen en 24 democraten steunden het amendement, terwijl 19 republikeinen en 23 democraten de opvatting huldigden, dat de be slissing, of verdere hulp aan Zuid- Slavië al dan niet gerechtvaardigd is, aan de president moet blijven. IJsland wordt zwakker N.A.V.O.-partner Opzegging verdrag met V.S. Hermann Jonasson, de nieuwe premier van IJsland, heeft dins dagavond in een radiorede ver klaard, dat zijn regering de V.S. zal vragen het defensieverdrag van 1951 te herzien. Indien de Ameri kanen niet ln die zin hiertoe bereid zijn, dat zij hun basis te Reykjavik ontruimen, zal IJsland het ver drag opzeggen aldus de premier. Hij deelde voorts mee, dat zijn regering de nadruk legt op een verdere uitbreiding van IJsland's territoriale wateren, een kwestie, waarover reeds wrijving met En geland is ontstaan. Jonasson achtte deze verdere uitbreiding noodza kelijk om de economische veilig heid van het land te beschermen. De Sowjet-ambassadeur ln de Verenigde Staten, Zaroebin, heeft aan de Amerikaanse onder-minis ter van Buitenlandse Zaken, Her- bert Hoover, een beroep van het Sowjet-parlement op het Ameri kaans Congres overhandigd, waar in gevraagd wordt om „doeltref fende maatregelen" tegen de be wapeningswedloop in de wereld. voort". Attlee zei het erg te betreu ren, dat „de Griekse regering geen pogingen doet om de opruiing te De onderminister van koloniën doen ophouden". antwoordde dat „men niet eerder weer met de aartsbischop zal on derhandelen voordat hij in het openbaar gewelddaden afkeurt. Als hij dat zou doen, zou er zonder twijfel een nieuwe situatie ont staan". x Israëlisch vliegtuig omlaag geschoten De Jordaanse legerleiding heeft medegedeeld dat luchtdoelgeschut woensdag een Israëlisch vliegtuig omlaag heeft geschoten, „dat het Jordaanse luchtruim had geschon den". Hieraan werd toegevoegd dat het toestel brandend in de Israëlische sector van Jeruzalem omlaag ge stort is. Volgens een andere mededeling van Jordaanse zijde is vanuit de Israëlische sector van Jeruzalem op drie Jordaanse dorpen gevuurd, waardoor drie Jordaanse soldaten en twee burgers werden gewond. Volgens een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Bui tenlandse Zaken is een waarnemer van de Verenigde Naties 8 km ten noordoosten van Jeruzalem ernstig gewond door Jordaans vuur. De waarnemer, de Zweedse luitenant kolonel Phalin, was gewond ge raakt toen hij een onderzoek in stelde naar een Jordaanse aanval op Israëlische werklieden.. Een andere Zweedse waarnemer, kapitein Muller, kreeg een zenuw schok. Dit is het derde incident in 24 uur tijd, waarbij waarnemers van de Verenigde Naties gewond raak ten. Eergisteren werden twee Ca nadese waarnemers gewond op een berg bij Jeruzalem, waar zij o.m. een wapenstilstand trachtten te be reiken. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Er is woensdag een staking uit gebroken bij de Engelse Fordfa briek te Dagenham in Essex. 12.000 Ford-arbeiders legden het werk neer uit protest tegen het ontslag dat meer dan 2.000 Ford arbeiders dinsdag was aangezegd, omdat er een vertraging in de pro- duktie was ontstaan tengevolge van de staking die maandag In de be drijven van de British Motor Cor poration was uitgebroken. Sommige auto-onderdelen wor den door de B.M.C. aan Ford gele verd. Staatslening van 150 miljard frank en verhoging benzineprijs De Franse regering en haar voor naamste aanhangers in het parle ment zfön woensdag tot overeen stemming gekomen over een com promisplan, dat beoogt de hogere militaire uitgaven, die veroorzaakt worden door de strijd in Algerfle in de eerste plaats door het aan gaan van een lening te dekken in plaats van door belastingverho gingen. De regering had in het parlement een voorstel ingediend om voor de duur van het lopende jaar de in komstenbelasting met tien procent te verhogen en dit het volgende jaar te vervangen door een verho ging van de vennootschapsbelas ting. De voorgestelde verhoging van de inkomstenbelasting stuitte ech ter op sterk verzet in het parle ment en gisteren hebben de pre mier, G. Mollet, de minister van Financiën, P. Ramadier en de staatssecretaris voor de Begroting, Herziening Amerikaans veiligheidssysteem gewenst Harry Cain, lid van de Ameri kaanse raad voor toezicht op onder mijnende activiteit, heeft woensdag zijn ontslag gevraagd en er bij pre sident Eisenhower op aangedron gen dat er spoedig een herziening komt van het Amerikaanse veilig heidssysteem. De raad heeft tot taak uit te maken of organisaties, die communistisch of communis tisch getint zouden zijn al dan niet als zodanig bij het ministerie van justitie moeten worden ingeschre ven. Onlangs heeft Cain, die van 1946 af zes jaar republikeins senator was, betoogd, dat het veiligheids systeem tot enkele misbruiken van „een fascistisch type" heeft geleid. J. Filippi, in een bijeenkomst met vertegenwoordigers van de parie- mentsfracties der socialisten, radi caal-socialisten en volksrepublikei nen een vier punten omvattend nieuw plan uitgewerkt, dat voor ziet in de uitgifte van een staats lening van 150 miljard frank en een verhoging van de benzineprijs met een frank per liter. Indien de lening niet het vereiste bedrag opbrengt, zal de regering onder het plan in het verschil kun nen voorzien door belastingverho ging, o.m. een verhoging van de winstbelasting met tien percent. Vandaag of vrijdag zal het com promisplan door het parlement be handeld worden. Het wrak van de Zweedse „Ecuador" ligt nog steeds als een prooi van de golven op de West er gronden bij het eiland Terschelling. De beukende zee heeft het afgebroken voorschip langzaam maar zeker verplaatst zodat het nu haaks op de rest van het schip ligt. GRAAFWERK BIJ SLOT „HAAMSTEDE" MOEST WORDEN STOPGEZET Bezwaren tegen uitbreiding ysbaan minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft bezwaar gemaakt tegen afgraving van een aan de N.V. Landgoed Slot Haam stede toebehorend perceel, alsmede tegen de uitbreiding van een ijs baan, op dit perceel, omdat zulks in strijd is met het in voorberei ding zijnde nationale plan. Het perceel is gelegen binnen de grenzen van het gebied „Schou- wense Duinen", dat op grond van zijn van nationale betekenis te ach ten wetenschappelijke en land schappelijke waarde opgenomen is in de lijst van natuurgebieden, die in de eerste plaats voor bescher ming in aanmerking komen. Het werk is stopgezet. De minis ter van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft niet gedreigd geen subsidie te zullen verlenen voor restauratie van het slot. Er is nl. nog geen subsidie-aanvraag in gediend. Het bovenstaande hebben Ged. Staten schriftelijk aan de Prov. Staten medegedeeld in ant woord op tijdens het afdelingson- ROTTERDAM. Precies om één uur kwam woensdagmiddag de Sowjet-Russische kruiser „Sverd- lov" los van de kade van de Park haven, waar het schip sinds vrijdag heeft gelegen. Zoals bekend heeft het tezamen met de torpedoboot- jagers „Surovyi" en „Serdityi" een beleefdheidsbezoek aan Nederland gebracht. Uitspraken voor een nieuwe kandidatuur van Richard Nixon Drie republikeinse leiders heb ben zich woensdag uitgesproken voor een hernieuwde kandidatuur van Richard Nixon, voor het presi dentschap der Verenigde Staten. Thomas Dewy, ex-gouverneur van de staat New York en voor malig republikeins kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, verklaarde: „Het staat vast, dat Nixon opnieuw kandidaat zal wor den gesteld. Hij heeft als vice-pre sident bijzonder goed werk ge daan". Het nieuwe hoofd der Ameri kaanse delegatie bij de Verenigde Naties, Paul Hoffman, was van mening dat Nixon „door de con ventie met bijna algemene stem men als kandidaat zal worden aan gewezen". De procureur-generaal van de staat New York, Jacob Javits, ver klaarde, dat de republikeinse de legatie van zijn staat Nixon ten volle zou steunen. Nixon het minst populair Harold Stassen heeft op een persconferentie te Washington meegedeeld, dat de uitslag van een geheime stemming, in de afgelopen maand gehouden, heeft uitgemaakt dat van de acht mogelijke kandi daten voor het vice-presidentschap Richard Nixon de minste kans maakt voor dit ambt. Deze uitslag zal volgens Stassen waarschijnlijk tegen het einde'van de week open baar worden gemaakt. Stassen weigerde de namen van de kandidaten te noemen, doch zei alleen dat Nixon, gouverneur Her ter en hijzelf tot de gegadigden behoorden. derzoek gestelde vragen. In feite ging het om de vraag, of een bij drage in de kosten kan worden verkregen voor de restauratie van een aantal historische rouwborden. die zich in het slot bevinden. Ged Staten menen van wel en tonen aan, dat dit in beginsel reeds is aanvaard. Zij zullen rekening hou den met de geuite wens, dat deze borden voor het publiek ter bezich tiging gesteld worden. Het 29.083 ton metende Italiaanse passagiersschip „Andrea Doria" is in de afgelopen nacht bij dichte mist ter hoogte van Massachusetts in aanvaring gekomen met het 12.644 'ton metende Zweedse passa giersschip „Stockholm". Het Italiaanse schip was er hel ergste aan toe. Het maakte een zo zware slagzij, dat de reddingsboten niet gestreken konden worden Vier kotters en een sleepboot van de Amerikaanse kustwacht bega ven zich, evenals verscheidene vrachtschepen, naar de plaats van de aanvaring om de opvarenden van de „Andrea Doria" in veilig heid te brengen. Het schip was op 17 juli met 1.134 passagiers uit Genua naar New York vertrokken. Van de „Stockholm" werd de boeg geheel ingedrukt en het eer ste ruim kwam onder water te staan.. Het schip verkeerde echter in minder gevaar dan de „Andrea Doria". De „Stockholm" was met omstreeks 800 passagiers woensdag uit New York naar Kopenhagen vertrokken. *In het Wierdenseveld is een ge bied van 60 ha. aardappelen en ha ver overstroomd, waardoor een ramp dreigt. Hedenochtend zou een groep van de B.B. te Almelo met materiaal uitrukken om te trach ten het water weg te pompen. Men verwacht ongeveer 50 uur met het werk bezig te zullen zijn. Ook in de omgeving van Vriezen- veen zijn als gevolg van de aan houdende regenval vele hectares hooi verloren gegaan. Vrijwel alle boeren hebben hun pogingen om het hooi droog binnen te krij gen, zien mislukken. Ook vele per celen aardappelen zullen weinig of geen oogst meer opleveren. Toon u liever een man met een hart dan een hard man. ZIERIKZEE Afd. Zierikzee Ned. Roode Kruis Wij vernemen dat burgemeester mr. F. Th. Dijekmeester zich be reid heeft verklaard het voorzitter schap op zich te nemen van de plaatselijke afdeling van het Ne- derlandsche Roode Kruis. Het ligt in het voornemen op een in het komende najaar te houden verga dering, deze benoeming te laten bekrachtigen. BURGH-HAAMSTEDE Bloemententoonstelling „Floralia" Zaterdag 28 juli a.s. houdt de „Floralia"vereniging Burgh-Haam- stede haar jaarlijkse tentoonstel ling in het ruime garagecomplex van de R.T.M. aan de Burghseweg alhier. Niet alleen zullen de resul taten van de dit voorjaar aan de schoolkinderen uitgegeven potplan ten geëxposeerd worden, doch ver schillende kwekers hebben toege zegd het geheel met hun inzendin gen op te luisteren. Ook inzendin gen van particulieren in de vorm van potplanten, bloemschikkingen, manden en snijbloemen enz., zijn ten zeerste welkom. Wij verwijzen in dit geval naar de advertentie in dit blad. Het is te hopen dat deze tentoonstelling, die vorig jaar zo veel succes had, en tegen een lage entrée bezocht kan worden, ook ditmaal een attractie zal mogen zijn voor de ingezetenen en de tal rijke badgasten, die thans in de Westhoek van Schouwen verblijven Korte berichten AMSTERDAM. Op klaarlichte dag is in een villa aan de Bernard 3weerskade te Amsterdam een in braak gepleegd, waarbij de dader(s) Ben enorme buit in handen is ge vallen. In totaal verdween aan con tanten een bedrag van circa f 80 duizend. Bovendien zijn alle kost bare sieraden, waaronder vele erf stukken, gestolen. Zij vertegen woordigden te zamen een waarde van enkele tienduizenden guldens. De buit bedraagt dus meer dan een ton. AMSTERDAM. Met 289 stemmen voor en 42 tegen hebben de Am sterdamse taxichauffeurs, die in loondienst werken, woensdagoch tend op een drukbezochte vergade ring in „De Brakke Grond" het be sluit genomen de reeds 9 weken durende staking voort te zetten. Zij risen behalve drie procent uitke ring over het loon van 1955 ook een loonsverhoging van 6 procent en wensen met een gedeelte van deze verbeteringen geen genoegen te nemen. 's-GRAVENHAGE. H.M. de Ko ningin heeft te Hilversum een be zoek gebracht aan de door „Het Goois Scheppend Ambacht" georga niseerde tentoonstelling „Time". De Koningin toonde veel belangstelling voor het geëxposeerde en deed enige aankopen. 's-GRAVENHAGE. Bij Kon. Be sluit van 24 juli 1956, no. 71, is aan mr. F. M. A. Schokking op zijn ver zoek met ingang van 1 augustus 1956 eervol ontslag verleend als burgemeester van de gemeente 's-Gravenhage, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige dien sten door hem als zodanig bewezen. DELFT. Het aantal gevallen van kinderverlamming te Delft is op nieuw met één gestegen. Het be draagt thans 27. Bij graafwerkzaamheden voor de aanleg van een nieuwe handgra- naatbaan op het militaire schiet- terrein te Wezep heeft men de resten gevonden van vijf manne lijke stoffelijke overschotten. Men wist reeds lang, dat in het najaar van 1944 hier vijf mannen door de Duitsers waren doodge schoten, die gevlucht waren uit de Prinses Margrietkazerne. Zij wa ren daar opgesloten op doorreis tijdens een transport naar Duits land, na in Rotterdam tijdens een grote razzia te zijn opgepakt. Na de bevrijding heeft men vergeefse pogingen in het werk gesteld de stoffelijke resten te vinden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1