leerling ambtenaar EDEN MEENT DAT HET OORLOGSGEVAAR VOORTDUREND VERMINDERT Pleidooi om H-bomproeven te beperken „Het gevaar van het uitbreken van een tweede wereldoorlog Is verminderd en blijft verminderen", aldus heeft de Britse premier Eden maandag onder meer verklaard in een toespraak, waarmede hij In het Lagerhuis een debat over de bui tenlandse politiek, dat twee dagen zal duren, opende. De premier, die aandrong op een poging om proefnemingen met de waterstofbom te beperken en onder toezicht te houden, wijdde een groot gedeelte van zijn rede aan de vermindering van de internatio nale spanning na de Sowjetrus- sische verwerping van bepaalde daden van wijlen Stalin. Eden zei, dat Engeland er de voorkeur aan zou hebben gegeven het vraagstuk van toezicht op atoombomproefnemingen in het ka der van een internationale ontwa peningsovereenkomst te behande len, waaraan hij toevoegde: „Het zou verstandig zijn thans voorbe reidingen te treffen, opdat voorko men wordt, dat voortzetting der proefnemingen gedurende lange tijd de gezondheid van het mensdom in gevaar brengt". Eden meende, dat het feit, dat de Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten - „en weldra ook Engeland" -' de waterstofbom bezitten, „aan beide zijden van het ijzeren gordijn tot herwaardering van bepaalde militaire leerstellingen zal nopen". Hij was van mening dat „geen enkel land thans een aanval met waterstofbommen zou willen inzet ten", waaraan hij toevoegde: „doch ik kan niet zeggen dat ik hier voor altijd zeker van zou zijn". Korte berichten uit het binnenland AMSTERDAM. Op de Minerva- havenweg in de Houthaven is de 51-jarige Amsterdamse havenar beider J. de Roos bedolven onder een hijs van dertien palen. Het slachtoffer was onmiddellijk dood. De vijf meter lange palen, zg. „juf fers", waren opgehangen aan een strop van een takelauto. Vermoe delijk heeft de haak de staaldraad kabel doorgesneden, waardoor de hijs naar beneden viel. DORDRECHT. In de Dordtse Biesbosch is een Pipercub, die in opdracht van de coöperatieve land- bouwvereniging „Aller belang" sproeiwerkzaamheden moest uit voeren, bij het opstijgen voor de eerste vlucht verongelukt. De pi loot werd gewond. 2JIERIKZEE. De Koninkl. Roei en Zeilvereniging „De Maas" heeft in de Zeeuwse wateren driedaagse zeilwedstrijden gehouden. In de in ternationale drakenklasse is de Rotterdammer Glazener met „Star- kad" eerste geworden. Hij eindigde alle drie dagen op de eerste plaats. WINSCHOTEN. Uit een onder zoek dat de districtsrecherche der rijkspolitie te Winschoten naar aanleiding van een geval van brandstichting te Vriescheloo heeft ingesteld, is een in 1954 gepleegde moord op een pasgeboren kind aan het licht gekomen. Tijdens het ver hoor van de 27-jarige E. M. N.-B. uit Vriescheloo die brand gesticht had in een tijdelijke onbewoonde woning, is uitgekomen dat haar echtgenoot in 1954 toen het echt paar in Bellingwolde woonde, hun derde kind, een dochtertje, onmid dellijk na de geboorte heeft ver moord. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE In memoriam J. Holm In de leeftijd van 56 jaar is maandag in het St. Joseph-zieken- huis te Utrecht overleden de heer J. Holm, in leven brandmeester bij het vrijwillige brandweerkorps hier ter stede. Vorige week onderging de heer Holm een gevaarlijke ope ratie. Tijdens het weekeinde deed zich een complikatie voor, zodat nieuw chirurgisch ingrijpen nood zakelijk was. Aan de gevolgen hier van is de heer Holm - vooral in brandweerkringen een geziene fi guur - bezweken. De heer Holm was een brand weerman in hart en nieren, die reeds vóór de ingrijpende reorga nisatie van het brandweerwezen ter plaatse, bij de toenmalige brand weerorganisatie was betrokken. Hij diende het corps met onverdroten trouw verder sinds 1931 en mocht in het voorjaar van dit jaar zijn 25-jarig jubileum als brandweer man herdenken. Gedurende 15 jaar was hij bekleed met de funktie van ondercommandant. Vrachtauto beschadigde personenauto Gistermorgen reed een met grind beladen vrachtauto, bestuurd door M. Q. te Nieuwerkerk, over de St. Anthoniesdam in de richting van de Korte Nobelstraat. Op korte afstand werd de vrachtwagen volgd door een personenauto, be stuurd door N. G. T. te Venlo, vroeger te Zierikzee. Om een uit de Korte Nobelstraat naderende personenauto gelegenheid te geven de richting van de Watermolen te kiezen, reed de vrachtwagen wat achteruit, met het gevolg dat de achterrijdende personenauto werd geramd. Van de personenauto werd het rechtervoorspatbord ingedeukt. De politie maakte proces-verbaal op. KERKWERVE - Geslaagd voor hoofdakte B de heer C. Kriekaard, waarnemend hoofd van de openb. lagere school alhier. Voor hetzelfde examen slaagde de heer P. van Zijp, onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs te Sommelsdijk, afkomstig van Kerkwerve. BROUWERSHAVEN Reisje Chr. School Het jaarlijkse reisje van de chris telijke lagere school te Brouwers haven ging ditmaal naar het die renpark te Tilburg. Onder leiding van het hoofd de heer J. C. Cals- man, startte men in een prachtige R T.M.-bus. Gearriveerd in Oud- Gastel bracht de jeugd een bezoek aan de St. Pieterskerk. De rijtijd naar Tilburg vloog om door geza menlijke- en solo-zang (voor de microfoon). Na een bezoek aan de prachtige diergaarde werd gereden naar een speeltuin onder Bergen op Zoom. Van de verschillende at- trakties als rolschaatsenbaan er doolhof werd een druk gebruik ge maakt. Om half negen arriveerde de bus met zijn zingende inhoud weer in de oude veste, waar ouders en vrienden reeds stonden te wach ten. DREISCHOR Jongen viel met fiets Het 12-jarig zoontje van de fa milie S. uit deze gemeente kwam vorige week op weg naar huis op de Zuiddijk met zijn fiets zo ern stig te vallen dat hij met een zware hersenschudding moest worden op genomen in het ziekenhuis te Noordgouwe, waarna hij later is overgebracht naar het ziekenhuis in Schiedam. Schooljeugd naar Renesse De leerlingen van de laagste klassen der .openbare lagere school uit deze gemeente hebben vorige week een schoolreisje gemaakt naar het strand in Renesse. Hoe wel het weer niet bijzonder mooi was, hebben de kinderen toch een gezellig uitstapje gehad. NIEUWERKERK Bejaarden maakten prachtreis naar de „Efteling" Dezer dagen maakten 75 Nieu- werkerkse bejaarden hun jaarlijk se reis, waaraan 26 autobezitters gratis medewerking verleenden. Hierdoor was het mogelijk de ver- zamelde gelden te besteden aan entrée-gelden en versnaperingen e.d. Via Steenbergen, Kruisland, Breda en Kaatsheuvel werd een be zoek gebracht aan de „Efteling". De rit evenwel verliep niet vlek keloos. Juist voorbij Breda reden drie wagens tegen elkaar, door het plotseling stoppen van één der auto's, waardoor vooral de (nieuwe) door mevrouw v. d. Z. bestuurde auto vrij ernstig werd beschadigd. De inzittenden liepen geen letsel op en na een kort oponthoud kon de reis worden voortgezet. Gearriveerd bij de „Efteling' kreeg het zonnetje een gulle bui en hier kon ieder - maar niet voordat de inwendige mens versterkt was - zijn eigen weg gaan. De terugreis werd ondernomen via de Lang straat. In Steenbergen wachtte een verrassing in de vorm van een keu rig verzorgde warme maaltijd. Ge arriveerd aan de rand van de ge meente werd men opgewacht door het muziekkorps „Oefening en Uit spanning" die de lange stoet lang zaam door de nieuwe wijk naar de Ring leidde. De bejaarden konden terugzien op een goede dag, geor ganiseerd door het bestuur van de Oranjevereniging. De heer J. J. van Dijk sprak als voorzitter der Oranjevereniging een dankwoord voor al het geno- tene. Alle verrassingen en verver singen bleken mogelijk door giften van de burgerij. Niet vergeten mo gen hierbij worden de neringdoen den en inzonderheid ook slagerij van der Wielen, <iie evenals vorige jaren voor een prima en gratis broodbelegging had gezorgd. Hierna sprak de heer K. B. Bij Vaate namens al de bejaarden zijn grote erkentelijkheid uit voor al het genotene en hij zeide gaarne de vergelijking te willen doorvoe ren van het bijbelverhaal, want ook hem „was de helft niet aangezegd". Ook de autobezitters werd dank gezegd voor hun royale geste. Na dat ook nog de muziekvereniging lof was toegezwaaid eindigde de dag met een driewerf hoera voor de Oranjevereniging. LAATSTE NIEUWS Dr. Drees geeft opdracht tot kabinetsformatie terug Het kabinet der Koningin deelt mede: Hedenmorgen heeft H.M. de Ko ningin op het Huis ten Bosch dr. W. Drees ontvangen, die haar ver zocht heeft om ontheffing van de opdracht tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten. De Koningin heeft dit verzoek Ingewilligd. Daarna heeft de Koningin ach tereenvolgens ontvangen: de vice- president van de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers, en de voor zitters van de eerste en Tweede Kamer der Statcn-Gcneraal, mr. J. A. Jonkman en mr. L. G. Korten- horst. Voor hedenmiddag heeft Hare Majesteit uitgenodigd: mr. J. A. W. Burger, fractievoorzitter van de Party van de Arbeid; prof. mr. C. P. M. Romme, fractievoorzitter van de Katholieke Volksparty; prof. dr. J. Zylstra, fractievoorzitter van de Anti-Revolutionaire Party; de heer H. A. Korthals, waarnemend frac tievoorzitter der Volksparty voor Vrijheid en Democratie en dc heer H. W. Tilanus, fractievoorzitter der Christelijk-Historische Unie. KORFBAL DSS I-Burgh I 0-5 Burgh miste Wentel, voor wie Jac. Steur inviel, die het nog niet verleerd bleek te zijn en bovenal de kunst verstaat zijn ploeg door enthousiasme naar de overwinning te leiden. Tot de rust ging het spel vrijwel gelijk op en neer, hoewel de Burgh-aanval iets gevaarlijker De Vierdaagse hedenmorgen te Nijmegen gestart Wandelaars waren doornat Reeds in de loop van zondag zijn vele deelnemers aan de Vierdaagse uit binnen- en buitenland te Nij megen gearriveerd. Maandagmor gen werden ze gevolgd door een stroom van vele duizenden wande laars en belangstellenden die zich in de beste stemming door de stad verspreidden. Het Stationsplein, waar de gemeente een erezuil voor de B.V.L.O. heeft laten bouwen, versierd met de vlaggen van alle vertegenwoordigende landen, was wel het drukste punt. Elke trein en elke bus voerde nieuwe wandel- entoesiasten aan. Alle hotels en pensions in Nijme gen zijn overbezet. Duizenden zijn bij particulieren ondergebracht ter wijl de militairen gehuisvest zijn in de kazernes en in tal van scho len en openbare gebouwen. Op de aanmeldingsbureaux, zowel in de „Vereniging" als op de Wedren, werkte men onder hoge druk maar alles had een.geregeld verloop. Het weer was maandag niet on gunstig, al bleef de lucht bewolkt. Dinsdagmorgen om half negen zijn van de 12.463 ingeschreven deelnemers voor de Vierdaagse van Nijmegen er 11.600 gestart. Het startsein, dat oorspronkelijk om streeks zes uur zou worden gege ven, moest wegens zware regenval enkele uren worden uitgesteld. Maandagavond hadden 791 deel nemers hun kaart nog niet afge haald. Om tien uur waren de eer ste wandelaars in Eist aangekomen. De meesten waren doornat van de regen, maar in Eist begon de he mel voor hen op te klaren. Prins Bernhard, die oorspronkelijk om tien uur in Eist zou verschijnen, dat op de route van de eerste dag lag, heeft zijn plannen gewijzigd. Hij zou omstreeks 2 uur in Nijmegen aankomen en vandaar zal hij naar Valburg en Oosterhout gaan. Schouwen en Duivelandse sportspiegel Zierikzee I plaatste zich in de volgende ronde om de K.N.V.B.- beker. De schietwedstrijden te Renesse werden een succes. Burgh I verbeterde haar positie in de le klasse S.D.K.B., waar Brouwershaven I de onderste plaats bezet Zierikzee nam in de eerste wed strijd om de K.N.V.B.-beker geen halve maatregelen. Met een neder laag uan maar lie/st 9-1 keerde Kaaise Boys naar Brabant terug. De schietwedstrijden van de Kon. Nederlandse Jagersvereniging te Renesse oogstten veel bijval. Ge zien het aantal deelnemers en de belangstelling voor deze sport mag zeker in de toekomst op een her haling worden gerekend. In de le klasse van de SDKB le verde leider Burgh een mooie pres tatie, door de moeilijke uitwed strijd tegen DSS met groot verschil (5-0) te winnen. Door de 4-1 neder laag, welke Brouwershaven tegen Unitas kreeg te slikken zal het na afloop van de competitie degrada tie-wedstrijden moeten spelen te gen de kampioen van de 2e klasse. Renesse wist thuis met groot ver schil (6-1) van Unitas te winnen. Met dezelfde cijfers wist Velocitas bjj Brouioershaoen de buit in de wacht te slepen. In de 2e klasse slaagde SVOWK er in de belang rijke wedstrijd tegen Zwaluwen met klein verschil (2-1) te winnen. DES dat Biirgh II met een 5-3 ne derlaag naar de Westhoek terug stuurde nam nu de leiding van Zwaluwen over. WIK mocht het genoegen smaken de eerste over winning in de 2e klasse binnen te halen. Met 5-2 stuurde het Storm vogels naar Ellemeet terug. In de 3e klasse B wist Unitas II, door een 5-3 overwinning op Die Gouwe II, op gelijke hoogte te komen met leider MEVO, tegen wie zij don derdagavond a.s. in het veld zal komen. was. Het steeds vakkundig af straffen van een misverstand in de' Nieuwerkerkse verdediging, verschafte Burgh een 1-0 voor sprong. Toen evenwel direct na de rust Slager de stand op 2-0 bracht, kreeg Burgh een duidelijk over wicht. Roos en v. d. Zande ver hoogden de voorsprong tot 4-0, ter wijl Bella Kenters met haar be kende, enigszins primitieve, maar haarzuivere onderlangse worp de Burgh-overwinning definitief be zegelde. Gedurende de laatste 10 minuten werd DSS sterker en kreeg nog verschillende kansen, maar de blauw-zwarten zijn blijkbaar ver geten hoe men doelpunten moet maken, zodat zelfs de eer niet kon worden gered. Op de Burgh-over winning viel overigens niets af te dingen. Indien de DSS-ers ooit nog eens een rol van betekenis willen spe len, dienen zij er aan te denken, dat een korf bal wedstrijd 2 x 45 minuten duurt en alleen de doel punten bepalend zijn voor de uit slag van een wedstrijd. Zolang de overgrote meerderheid echter meent, dat oefening slechts bijzaak is, zal met een tweede rangsrol ge noegen moeten worden genomen. Vele talen - Schuifelende menigte - Proeven - Rijkdom en Raadselvol Licht GESPREKKEN VAN EILANDMAN Op het plein voor het Rijksmu seum te Amsterdam staan zeker zoveel buitenlandse auto's als va derlandse en binnen in de koele zalen hoort men even vaak allerlei vreemde talen als de vaderlandse, want zo ergens, dan gaat men hier beseffen, dat Rembrandt de schil der is van de gehele wereld, wiens werken - zolang er leven op aarde is - mensen in verrukking sullen brengen. In de zalen met aan de wanden al de rijkdommen, die het genie in kleur heeft doen stollen, hangt iets devoots en de zwijgende stilte van de honderden wordt slechts onderstreept door het schuifelen van vele voeten. Hier in deze zalen heeft men dan alles wat het leven moet hebben beroerd in de gouden eeuw, opgetekend door de trotse en eenzame figuur, die al de stormen en beroeringen van zijn tijd indronk met een ongekende gretigheid en het teruggaf met de genialiteit, die drie eeuwen later een mens slechts stil kan maken en ontroeren. Hoe moet Rembrandt de gewone zeventiende eeuwse mens met zijn zorgen en vreugden hebben benaderd, om hem te kun nen schilderen in het volle door brekende licht van de geniale kun stenaar, die wij op de zelfportret ten langzaam zien veranderen van de trotse jongeling, de durver, die in zich voelde de laaiende drift van zijn scheppend vermogen, tot de oude, weerbarstige gedesillusio neerde man, wiens trekken wijs heid en overgave weerspiegelen. Een middag Rembrandt-tentoon- stelling is niet meer dan even proe ven van een maaltijd, waaraan men dikwijls terug zou willen keren. Wat zal men ook schrijven in een kort kadertje over „die grootste van dit volck", zoals Rembrandt in vroeger tijd eens werd geken schetst. Het kan slechts een enkele opmerking zijn. Het Rijksmuseum heeft de schatten gul ten toon ge spreid. Wat beklijft in de herin nering zijn slechts flitsen van een verheven, vaak onaardse schoon heid. Daar is het doek van de klui zenaar Anastasius in zijn cel. De oude peinzer zit voor het geopend raam, waardoor het licht valt op zijn gebaard en gegroefd gelaat. Op de achtergrond de vaag aangedui de contouren van de cel, geheim zinnig als de catacomben. Het doek is van dezelfde vrome innigheid als de bijbelse werken, als „Simeon in de tempel", icaarop liet licht valt op de biddende gestalte van de grijze Simeon en straalt op de rug van de zegenende hogepriester en verder doordringt in de donkere ruimten van de tempel. De be schouwer verdrinkt, in de verruk kelijke rijkdom van de portretten. Streng en vroom zien de gezichten neer op de schuifelende menigte. Soms met een koele onaantastbaar heid en dan weer met de verwor venheid van een door smart ge kerfd leven. Misschien trekt het portret van een oude vrouw daar om wel de meeste aandacht. Al wat het leven kan neerleggen op een gelaat aan liefdevolle toewijding, aan door smart verworven wijsheid en door geloof gegroeide berusting, liggen in onvergetelijke trekken van dit portret opgetekend. Een middag Rijksmuseum is een te geringe tijd, want weldra staat men weer - wat duizelig en ont- Toerd - in het razend tumult van de grote stad. Er is dan maar één receptte wandelen naar een stille gracht en iets te proeven van de sfeer, die Rembrandt in het atelier van van Uylenburgh bracht tot het wonder van het raadsel volle licht, dat hij alleen wist te vangen in al zijn schakeringen. DE BROEDERSCHAP VAN DE BRONZEN DRAAK MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. Afdeling Zierikzee Velling van 23 juli 1956. Aardappelen (grote) f 9-10, idem (kriel) f 5; Andijvie f 8; Kroten f 6; Postelein f 18-20; Rabarber f 16; Tomaten A f 50-53, id. Bf 47- 48, id. C f 41, id. CC f 21, id. bon ken f 40; Rode kool f 12-15; Prin- cessebonen f 110-134; Ontario (prui men) f 155-165; Rode bessen f 117- 122; Kruisbessen f 70; per 100 kg. Bospeen f 18-19; Bosuien f 16; per 100 bos. Kropsla A f 15,80; id. B f 8,60; per 100 stuks. Frambozen f 0,40 per doosje. Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 23 juli. Binnen landse granen, officieuze noterin gen per 100 kg. franco Rotterdam. Haver - naar kleur en kwaliteit f 27,50-29,50. Peulvruchten: Groene erwten en Schokkers door het aanhoudende slechte weer zeer vast met flinke kooplust. Notering voor beide soor ten circa f 50. Bruine bonen prijshoudend tot f 42,50.- VOETBAL Personeelselftal firma J. D. Janse- Grontmy-elftal Woensdagavond 7 uur speelt op het terrein Zuidhoek een elftal, sa mengesteld uit arbeiders van de firma J. D. Janse uit Middelburg, tegen een elftal der „Grontmij". Het elftal firma Janse is als volgt samengesteld: C. v. Sluis d.; M. C. Kwaak, L. Lokker a.; C. Koster, A. Molhoek (aanv.) en S. Schot m.; G. Dokter, A. L. Koster, C. v. Hek- ke, A. Verton en C. Klink v. ANNE TERPSTRA en MARIA K. M. DE KEIJZER geven, mede namens weder zijdse ouders, kennis van hun voorgenomen huwelijk, waar van de voltrekking D.V. zal plaats vinden op vrijdag 3 aug. a.s., des n.m. 2 uur, ten ge meentehuize te Dreischor. Kerkelijke inzegening te 2.30 uur, in de Ned. Herv. kerk te Dreischor, door de weleerw. heer ds. G. E. Huizing van Waarde. Dreischor, 17 juli 1956 Ring 14 Toekomstig adres: Slotstr. 25. 102. Doch nog vóór het dodelijke staal Aram treffen kan, heeft deze zijn lans beschermend voor de borst geworpen. Met een rin kelende slag schampt Angelo's zwaard langs de lansDiep drukt Aram zijn sporen in de flanken van zijn paard en als Angelo, met van woede vertrokken gezicht, opnieuw zijn wapen heft, is Aram reeds buiten zijn bereik. Achter zich hoort hij de scherpe stem van Aiglon. „Op, op, ridders van de Bronzen Draak! Dood aan de af vallige van onze broederschap! Doch aan de andere zijde van het tournooiveld klinkt een tweede strijdkreet. „Voorwaarts, mijn ge trouwen! Redt ridder Aram van mijn valse broeder! Vernietigt de Broederschap der BronzenDraak!" Het is de stem van prins Bal thazar, die met zijn ridders Aram te hulp snelt Tot onze diepe droefheid overleed in een ziekenhuis te Utrecht, onze geliefde, zorgzame en onvergetelijke Man, vader, schoonzoon, behuwdvader, broeder, zwager en oom, JOHANNES HOLM echtgenoot van A. Legemaate in de leeftijd van 56 jaar Zierikzee, Breedstraat 26 23 juli 1956 A. HOLM-LEGEMAATE K. J. HOLM C. HOLM-DE VLIEGER J. A. E. HOLM J. HOLM- VAN LANGERAAD W. C. HOLM C. P. HOLM-SIES Tiel: W. VAN DER VEEN- HOLM W. L. VAN DER VEEN D. VAN EMPEL-HOLM J. J. VAN EMPEL Schiedam: C. HOLM W. HOLM-SIES Aardenburg: M. DE HULLU-HOLM J. DE HULLU N.eiLEGEMAATE-FREEKE Rotterdam: J. C. DE KEYZER- LEGEMAATE A. DE KEYZER Gorinchem: J. LEGEMAATE J. LEGEMAATE- VAN DER GIESSEN Zierikzee: C. VAN GEESBERGEN- LEGEMAATE A. VAN GEESBERGEN Middelburg: J. LEGEMAATE- VAN DER SLUYS Zierikzee: A. LEGEMAATE C. LEGEMAATE- VAN BEMDEN En kinderen De begrafenis zal plaats hebben op de Algemene be graafplaats te Zierikzee, op vrijdag 27 juli 1956, des na middags 3 uur. Ter Provinciale Griffie van Zeeland kan worden geplaatst een op arbeidsovereenkomst. Vereist wordt ten minste het bezit van het Mulo-diploma. Beloning volgens provinciale jregeling. Sollicitaties dienen schriftelijk te worden gericht aan de Grif fier der Staten van Zeeland, Dam 6 te Middelburg. Geen bezoek dan na oproeping.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 3