ZIERIKZEESCHE DE ZIERIKZEESCHE COURANT BESPREKING TUSSEN Dr. DREES, Mr. BURGER EN PROF. ROMME ZONDER RESULTAAT Griekse premier over Cyprus SPOORWEGSTAKING IN FRANKRIJK Hittegolf in Israël STASSEN WIL ANDERE CANDIDAAT VOOR VICE-PRESIDENTSCHAP DER V.S. Een en al glimlach Von Brentano over de w.-Duitse strijdkrachten DE KERNEXPLOSIES Zuurstokken en herinneringsklompjes voor de Russische jeugd STAD EN PROVINCIE GROTE GEZINNEN EN ECHTPAREN ZONDER KINDEREN GROOTSTE PROBLEEM DINSDAG 24 JULI 1956 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN' 1797-1889 Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. t, Telefoon ")ru};ker straat Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 30$./, jfeföon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, .*uj afdeling lige Dienst Situatie niet veranderd „De ontmoeting: van gisteravond tassen de kabinetsformateur, dr. W. Drecs, en de fractieleiders van de P.v.d.A. en de K.V.P. In de Tweede Kamer, mr. Burger en prof. Romme, heeft plaatsgehad omdat men het over en weer wenselijk had gevon den nog eens te bespreken, of er nog een oplossing te vinden was. Dit ls niet het geval geweest. De zaak staat nog, zoals zij tevoren stond". Dit heeft de woordvoerder van de formateur gisteravond na afloop van deze bespreking medegedeeld. De bespreking duurde van acht tot tien uur. Mr. Burger verliet het ministerie van Algemene Zaken on geveer 10 minuten na prof. Romme. Uit de mededeling van de woord voerder kan dus worden afgeleid, dat evenals zaterdagochtend de ver wachting bestaat, dat de formateur De Griekse premier Karamanlis, heeft in een te Athene uitgegeven verklaring gezegd, dat Griekenland de Cyprische opstandelingen nim mer van wapens heeft voorzien. „Griekenland heeft de Cyprioten in hun worsteling nooit anders dan met politieke en diplomatieke mid' delen bijgestaan", verklaarde hij. Karamanlis' verklaring is een antwoord op een passage in een toespraak, die de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, in het Lagerhuis heeft ge houden, waarin hij zei dat de Cy prische rebellen geen wapens uit Griekenland hadden kunnen krij gen, zonder dat Griekse ambtena ren hiervan op de hoogte waren geweest. ALGERIJE Franse veiligheidstroepen heb ben bij een reeks operaties in het gebied van Tlemcen in westelijk Algerije, ongeveer vijftig opstande lingen gedood. Op een bergweg tussen Sebdoe en Lamoriciere werden twee Franse pantserauto's vanuit een hinder laag beschoten. Eén der auto's sloeg om, waardoor de bestuurder om het leven kwam en zes soldaten ge wond werden. De aanvallers leden ook verliezen. Nationale organisatie van ziekenfondsen Op uitnodiging van de federatie van ziekenfondsen V.M.Z., zijn te Utrecht vertegenwoordigers van alle in Nederland werkzame orga nisaties van algemene ziekenfond sen bijeengeweest voor een voor lopige bespreking van de mogelijk heid om te komen tot een nationale organisatie van ziekenfondsen. Deze bespreking heeft er toe ge leid dat het overleg op korte ter mijn zal worden voortgezet, zo mo gelijk met alle, doch in elk geval met een groot aantal van de thans bestaande ziekenfondsen. Werken aan anti-raketwapen De bevelhebber der Amerikaanse luchtmacht generaal Twining, heeft in een artikel in het tijdschrift „Pa rade Magazine" voorspeld, dat een afweermiddel gevonden zal worden tegen de raket, die van het ene vasteland naar het andere kan ge schoten worden. Het blad knoopt hieraan de me dedeling vast, dat thans in vijf Amerikaanse laboratoria op voor rangsbasis wordt gewerkt aan het vervaardigen van een anti-raket projectiel dat reeds de naam „Aun tie" („Tantetje") heeft gekregen. De onafhankelijke vakvereniging van Franse stokers en machinisten heeft haar 8.000 leden opgeroepen om vanaf dinsdagmorgen 3.00 uur voor 24 uur in staking te gaan om eisen inzake arbeidsvoorwaarden kracht bij te zetten. De leden van deze vakbond ver tegenwoordigen ongeveer één derde van het rijdend personeel van de Franse spoorwegen. naar H.M. de Koningin zal gaan om haar te verzoeken hem van zijn op dracht te ontheffen. Dit was al thans de situatie voordat bekend werd, dat dr. Drees maandag niet naar de Koningin zou gaan. De woordvoerder zei verder, niet te kunnen ingaan op vragen of en van welke zijde bemiddeling is ver leend, die geleid heeft tot het ge sprek van gisteravond. Amerikaanse kranten jongens naar Nederland Aan de vijftig Amerikaanse kran tenjongens die op donderdag 26 juli per K.L.M. op Schiphol arriveren op doorreis naar Zweden, zullen op de luchthaven bloemen worden aangeboden door de a.s. Haagse bloemenkoningin en haar twee prinsessen. Het is de bedoeling dat de zg junior diplomats, die op 7 en 8 augustus een bezoek aan Neder land brengen en die dinsdag 24 juli, als zij uit alle delen van de U.S. in New York zijn gearriveerd, in het United Nations gebouw wor-, den ontvangen door de Amerikaan se plv. vertegenwoordiger bij de V.N., mr. Wadsworth, speciale boodschappen meekrijgen van pre sident Eisenhower en van staats secretaris Dulles. In Israël heerst op het ogenblik een hittegolf van buitengewone he vigheid. Zo mat men in Jeruzalem een temperatuur van 36 gr. Cel- cius, en in Sodoma aan de Dode Zee 47 graden. Overal heeft men voorzorgsmaatregelen getroffen te gen het uitbreken van brand, die tengevolge van de grote droogte gemakkelijk zou kunnen ontstaan. Nieuwe gevallen van kinderverlamming Het aantal gevallen van kinder verlamming in Delft is gedurende het afgelopen weekeinde weer met drie gestegen. Er zijn nu in totaal i polio-gevallen aangegeven. In de omgeving van Noordwij- kerhout is een tweede geval van kinderverlamming geconstateerd. Het patiëntje, het 4%-jarig doch tertje van een in de omgeving van Noordwijkerhout logerende Am sterdamse familie, is naar het Wil- helminagasthuis te Amsterdam overgebracht. „Ontvoerder" door postduif verraden In Gelsenkirchen is dank zij een postduif een geval van ontvoeringtot klaarheid gebracht. Een duivenhouder in genoemde stad, die sinds enige tijd zeven kostbare postduiven vermiste, kreeg bezoek van een jongen, die hem een postduif en een brief overhandigde. In de boodschap stond, dat hij, als hij zijn duiven terug wilde hébben, door middel van de gebrachte postduif een los prijs van vijftig mark (on geveer veertig gulden) moest zenden. De gedupeerde nam de politie in de arm, die de duif van de dief, voorzien van kleurige linten, los liet en haar met behulp van een sportvliegtuig en de mede werking van duivenminnend Gelsenkirchen op haar tocht naar de til van de dief volg de. Toen op deze wijze het huis van de dief feilloos was aangewezen, bleek de schul dige, een 35-jarige bouwvak arbeider te zijn gevlogen, daar hij inmiddels uit de krant van het plan van de politie had vernomen Herter in plaats van Nixon Harold Stassen, vooraanstaand republikein, en Eisenhowers spe ciale raadgever in ontwapenings aangelegenheden heeft te Washing ton op een speciale persconferentie verklaard voorstander te zijn van het kandidaat stellen van Christian Herter, gouverneur van de staat Massachusetts, voor het vice-pre- sidentschap der Verenigde Staten, i p.v. de huidige kandidaat Richard Nixon. „Ik meen, dat de president in zijn campagne voor een tweede ambtstermijn, op geen enkele te vermijden wijze in het nadeel mag verkeren", al dus Stassen. Dit is de eerste maal, dat een der republikeinse leiders voorstelt Nixon geen kandidaat voor het vice-presidentschap der V.S. te stellen. Stassen verklaarde: „Vanzelf sprekend sta ik hier niet als per soonlijke vertegenwoordiger van de president' Tezelfdertijd ben ik er echter van overtuigd dat, indien de repu blikeinse partijconventie gouver neur Herter kandidaat zou stellen voor het vice-presidentschap, de president het aangenaam zou vin den samen met hem kandidaat te staan". Een journalist vroeg Stassen of het wel wenselijk was twee man- De Sowjet-hulp aan niet-com- munistische landen heeft zich in ruim een jaar tot vrijwel over de gehele wereld uitgebreid, aldus een rapport van een subcommissie voor buitenlandse zaken uit de Ameri kaanse Senaat. „De Sowjet-Unie is een en al glimlach in haar aanbiedingen van leningen en technische bijstand, die in geld of goederen kunnen wor den terugbetaald. Zij heeft een grote propaganda-campagne opge zet, waarin zij de nadruk legt op het zakelijke, niet-politieke karak ter van deze aanbiedingen" zo wordt in het rapport gezegd, waar van de inhoud door de democra tische senator Mike Mansfield be kend werd gemaakt. nen van in de zestig kandidaat te stellen voor presidentschap en vice- presidentschap der Verenigde Sta ten. Stassen antwoordde: „Eén der interessantste resultaten van proef- stemmingen was, dat juist onder de jongste kiezers de meeste tegen standers werden gevonden van de combinatie Eisenhower-Nixon". De Duitse Bondsrepubliek staat niet op een leger van 500.000 man, zo heeft de minister van Buiten landse Zaken, von Brentano, op een persconferentie te Viernheim in Hessen verklaard. West-Duitsland zou zich echter aan zijn verplich tingen houden en het verwachtte, dat zijn bondgenoten hetzelfde zou den doen. Het gaat niet om 400.000 of 500 duizend man, aldus de minister. Wij hebben geen enkele soldaat meer nodig dan wij bij een nuchtere beschouwing van de toestand on voorwaardelijk nodig hebben om ons te beschermen. Als het aantal kernontploffingen toeneemt, zal er zeker gevaar zijn voor de mensheid, zo heeft een Britse atoomonderzoeker, dr. Phi lips, op de jaarlijkse bijeenkomst van de Britse vereniging voor de V.N. te Londen verklaard. Hij voegde hieraan toe, dat sinds het begin van de atoomproeven de straling boven Engeland met dertig en boven de V.S. met honderd pro cent is toegenomen. De vereniging nam een resolutie aan, waarin op beëindiging van de proeven wordt aangedrongen. Derek Curtis-Bennett, de be faamde Britse advocaat die vorig jaar door de Nederlandse regering werd aangezocht om als verdedi ger van Jungschlëger op te treden doch van de Indonesische regering geen visum kreeg, is te Londen dood aangetroffen in het huis waar zijn 26-jarige echtgenote Janet in mei jl. na het innemen van een grote dosis slaaptabletten overle den is. KERKGANG EN KINDERFEEST IN LENINGRAD Bloemenruikers voor de schepelingen Zaterdagmorgen elf uur heeft de commandant van Smaldeel 5 een krans gelegd bjj het monument voor de gevallenen van Leningrad op de Serafi Movskoje begraaf plaats te Leningrad. Deze krans, die uit witte anjers en lelies be stond en'speciaal hiertoe uit Neder land was meegenomen, droeg op een rood-wit-blauw lint het op schrift „Koninklijke Marine". B(J deze plechtigheid was ook de com- mandani van de marinebasis Kroon stad aanwezig, benevens een aan tal van 'zijn officieren. De rest van de dag werden be zoeken gebracht aan musea en rondritten gemaakt door Lenin grad. Een bijzondere attractie was het bezoek aan Petrodvoretz, waar aan in totaal 45 marinemannen konden deelnemen. Petrodvoretz was de zomerresidentie van de tsaren en staat bekend om zijn prachtige tuinaanleg. Ruim twee honderd fonteinen, prachtige beel dengroepen en duizenden bloem bedden geven aan deze tuin en de daarin gelegen paleizen iets sprook jesachtigs. Gedurende de middaguren, waar op de Nederlandse schepen waren Beroep van Cyprioten verworpen Het Cyprische Hooggerechtshof heeft maandag het beroep van drie veroordeelde Cyprioten verworpen. Twee van hen zijn ter dood ver oordeeld, de derde tot levenslang, voor de moord op een korporaal van de luchtmacht, vorige maand. Egyptische kinderen moeten liaten De Egyptische minister van On derwijs, Kamal El Din Hoessein, heeft maandag in Alexandrië ge zegd dat het de plicht is van iedere Arabische onderwijzer om de „har ten van zijn leerlingen te vullen met haat voor het imperialisme en het Zionisme". De minister sprak deze woorden op een conferentie van Arabische leerkrachten. Hij zei verder: „Wij moeten onze kinderen vertrouwen geven in mi litaire kracht, dat is de enige taal die de grote mogendheden ver staan. De strijd tussen de Arabie ren en de imperialisten is nog niet afgelopen". M.s. „Indrapoera" verkocht De roman van een schip Na ruim 30 jaren trouwe dienst is het ongeveer 10.000 brutoregis- terton metende m.s. „Indrapoera" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, indertijd op de werf van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen ge bouwd, officieel verkocht aan een Italiaanse koper. Dezer dagen zal het schip voor de laatste maal in haar veelbewogen leven van de Lloy.dkade vertrekken, om onder een andere naam elders in de we reld een nieuwe thuishaven te vin den. Hét schip kwam in 1926 in dienst. Druk vreemdelingen' bezoek in w.-Nederland Het afgelopen weekeinde heeft in de grote steden en de kustplaatsen in het westen des lands de grote stroom buitenlandse bezoekers ge bracht. De hotels en pensions te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag waren vol tot gemiddeld percent bezet. In Noordwijk was ook vrijwel geen bed onbeslapen. Men schat het aantal vakantiegas ten daar op plm. 7000 tegen Den Haag-Scheveningen 5600. De logies-informatiediensten van de A.N.V.V.-V.V.V.'s hebben het vooral zaterdagavond hard te ver duren gehad. Alleen al in Den Haag moesten 520 personen, meest Bel gen, die niet gereserveerd hadden, aan onderdak geholpen worden. Het vreemdelingenbezoek kwam voornamelijk uit Duitsland, België, noord-Frankrijk en Zweden. Op merkelijk was de grote toeloop van Belgen, die de nationale viering van de afsplitsing te baat namen om een bezoek aan ons land te brengen. opengesteld voor bezoek, hebben velen de schepen bezocht. Zondagmorgen zijn vrijwel alle katholieke en protestantse opvaren den in Leningrad ter kerke gegaan. Zowel de katholieke als de pro testantse dienst werden door de Nederlandse boordgeestelijken ge leid. Een Russisch koor zong gedu rende de protestantse dienst. Bij het verlaten van de kerken was de volksoploop enorm. Terwij 1 de auto bussen weer naar boord terugkeer den, werden onze marinemannen door de Russische gelovigen met zakdoeken nagewuifd. Zondagmiddag tussen vier uur en zes uur was er aan boord van Hr. Ms. „De zeven provinciën" een kin derfeest, waartoe honderd Rus sische kinderen waren uitgenodigd. Zij kwamen allen met bloemenrui kers in de hand, die zij aan offi cieren en schepelingen aanboden. Gastheer was de commandant van Hr. Ms. „De zeven provinciën". Later werden de kinderen in de longroom onthaald op limonade en tompoezen en bij het vertrek kreeg ieder kind een Nederlands vlag getje, herinneringsklompjes, zuur stokken en een speldje van Hr. Ms. „De zeven provinciën". Zondag bracht over Leningrad stromende regen. Een expresstrein is in de nacht van zondag op maandag na bij Carollton in de staat Missouri ontspoord, waardoor 19 van de 200 passagiers werden gewond. De oorzaak van het ongeluk was een ijzeren staaf die op de rails lag en die vermoedelijk van een goe derentrein was gevallen. De Oostduitse politie heeft maandagmorgen op een man ge schoten die nabij Lübeck zwem mend trachtte de westelijke zone te bereiken. Ooggetuigen zagen hoe de vluchteling daarna door de po litie uit het water werd gehaald en weggedragen. Zij konden niet zien of hij dood dan wel gewond was. In de week van 8 t.m. 14 juli werden 94 gevallen van kinder verlamming aangegeven. Daarnaast kwamen nog 12 gevallen van polio myelitis zonder verlamming voor. 24 gevallen van kinderverlamming werden aangegeven in Zuid-Hol land, 28 in Noord-Brabant en 23 ir Limburg. Voorts werden aangege' ven 94 gevallen van roodvonk en 4 gevallen van difteri. Wijs in de ogen van de massa, is, wie zeer goed is by... kassa. ZIERIKZEE Directeur en bestuursleden Nat. Rampenfonds naar Schouwen-Duiveland Bezoek aan herverkavellngswerken Wij vernemen van de zijde van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap dat op verzoek van de directeur van het Nationaal Rampenfonds op vrijdag 27 juli a.s. een excursie zal worden gehouden naar diverse objecten op Schouwen-Duiveland, die geprofi teerd hebben van de financiële en materiële steun van het Nationaal Rampenfonds, de gemeente Rotter dam en de Herverkavelingscom missie Zeeland voor de aanvoer van klei ten bate van het grondher- stel op Schouwen-Duiveland. In de morgenuren zullen via Zijpe arri veren de bestuursleden en de di recteur van het Nationaal Rampen fonds en een vertegenwoordiger van de gemeente Rotterdam, die zullen worden ontvangen door de voorzitter van de Gewestelijke Raad en de Herstelcommissie van het Landbouwschap. Hierna zal een bezoek worden gebracht aan een aantal percelen in de Vierban nen-polder en eventuele andere objecten. Ook in de polder Schou wen zullen enkele herverkavelings- werken worden bezocht. Collecte rheumabestrijding Zaterdag 28 juli a.s. zal alhier een collecte gehouden worden ten bate van de rheumabestrijding. Ge let op het feit, dat de rheuma thans als één der grootste volksvijanden moet worden aangemerkt, bevelen wij ^de collecte gaarne aan in de belangstelling van de burgerij. NIEUWERKERK Reinigingsdienst Duiveland Op woensdag 25 juli a.s. zal in het gemeentehuis te Nieuwerkerk een vergadering worden gehouden van de Raad van bestuur van de Reinigingsdienst Duiveland. De agenda telt een twaalftal punten. O.m. komen ter sprake de vaka- ture chauffeur-helper, de toelating van de gemeente Noordgouwe, de vaststelling van de huishoudelijke verordening en overname van een rioolreinigingsapparaat. Het woningprobleem in Zierikzee Noodtoestand duurt voort In Zierikzee heerst nog steeds een noodtoestand op het gebied van de huisvesting. Het meest wordt dit aan de lijve ondervonden in de grote gezinnen met vjjf tot tien kinderen. Ook hier ter stede vindt men gevallen waar men (ryp en groen) gezamelijk moet slapen op een zolder, zonder behoorlijke af scheiding. Dit vernamen wij van dhr. S. J. bij de Vaate, voorzitter van de wo ningcommissie alhier. Onze zegs man deelde mede, dat thans nog ongeveer 300 mensen op de wacht lijst staan als woningzoekenden. Het grootste probleem vormen wel de grote gezinnen en ook de ge zinnen zonder kinderen. Geble ken is dat er nog steeds echtparen in veel te grote behuizingen wonen en dat er vooral ook gebrek is aan kleine gerieflijke woningen. Een veel vernomen klacht, aldus de heer bij de Vaate, is: „Het zijn allemaal vreemde namen"; en dit slaat dan op die personen woon achtig in het bouwplan-Buijse, dat nu op dertig woningen na bewoond is. Men vergeet dan echter dat van deze woningen er vijftien bestemd zijn voor personeel der herverka veling, dertig voor rijksambtenai-en en vier-en-twintig ten behoeve van de industrie. Het gemeentebestuur van Zierik zee, aldus vervolgde onze zegsman, stelt alles in het werk om industrie naar de stad te trekken. Een eerste eis die dan wordt gesteld is: „Is er huisvesting voor de arbeiders". Een en al brengt met zich mee dat het woningprobleem in Zierikzee voor lopig nog niet is opgelost. Een oude stad Zierikzee is een oude stad, met veel slecht onderhouden woningen. Eigenaar hiervan zijn meest kleine of grotere aannemers. Vroeger kochten deze mensen de oude wo ningen op voor enkele honderden guldens, die dan - nadat ze een beetje waren opgeien apt - werden verhuurd. Vele behuizingen ook, aldus vervolgde de heer bij de Vaate, werden in de goedkope tijd gebouwd voor duizend gulden of nog minder. Men hield zich voor namelijk aan de regel: zoveel mo gelijk ontvangen en zo weinig mo gelijk uitgeven. In vergelijking met de huur wordt zeer weinig aan de woningen verricht, en dit meestal tot schade van de eigenaar zelf. Gelukkig prijs men zich dan ook met de woningbouwverenigingen. Hierbij is winstbejag niet het doel en goed onderhoud van de wonin gen is regel. Evenwel duurt de wo ningnood in Zierikzee nog steeds voort. Een beroep op de burgerij om zoveel mogelijk mee te werken aan deze toestand een eind te ma ken, zou dan ook zeer op zijn plaats zijn, aldus besloot onze zegsman. Laten diegenen die een ruime wo ning bezitten en deze niet benutten, zich naar het Woningbureau in de Manhuisstraat begeven, waar men formulieren voor woningruil kan bekomen en laten velen lid worden van een woningbouwvereniging.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1