I Een wagenbestuurder erft een villa HET VLOOTBEZOEK AAN LENINGRAD STAD EN PROVINCIE HET WESTEN WEIGERT HULP VOOR BOUW VAN EEN STUWDAM IN DE NIJL Wie van goud-gele Virginia houdt, kiest DOUWE EGBERTS ZILVER-SHAG ZAAIWEDSTRIJDEN C.J.B.T.B. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 23 JULI 1956 a No 17989 Nederlands eskader met gulle hartelijkheid ontvangen Leningrad heeft het Nederlandse eskader, dat voor een vyfdaags be zoek in de stad is aangekomen, een zeer hartelijke ontvangst bereid. De hele dag verdrongen zich dui zenden belangstellenden op de kade van de Newa, op welke rivier „De Zeven Provinciën", de „Zeeland" en de „Friesland" in de prille ochtend van vrjjdag het anker hadden laten vallen. Zij wuifden onophoudelijk naar de Jantjes aan boord der schepen en de commandant van het eskader, schout-bij-nacht L. J. Goslings, werd met een spontaan gejuich verwelkomd toen hij in de ochtend uren voor het eerst aan wal ging om een bezoek te brengen aan de commandant van de vlootbasis Le ningrad, aan het stadsbestuur en aan de Nederlandse ambassadeur, dr. D. J. Von Balluseck, die voor deze gelegenheid naar de havenstad was gekomen. „Zo een welkom was mij nog nooit eerder overkomen", zo zei de commandant later. De gehele dag bleef de belangstelling aanhouden en zelfs enkele fikse piasbuien in de namiddag konden de mensen niet van de kade verdringen. Uniek schouwspel In de avonduren toen de feeste lijke verlichting der drie achter el kaar gemeerde schepen werd ont stoken, waren nog meer kijkers naar de kade gestroomd. Zij genoten van het unieke schouwspel, dat de helverlichte boten op de brede ri vier tegen de achtergrond van de gouden koepel van de Isaac-kathe- Duitse boeren verzetten zich tegen Britten Nedersaksische boeren hebben zich in de afgelopen dagen heftig verzet tegen oefeningen van Britse pantsertroepen in het noordelijke deel van de Jüneburgerheide. Een boer wierp zich voor een tank op de grond. Toen de commandant hem aanmaande op te staan, omdat hij hem anders zou overrijden, kwamen andere boeren met een geweer en knuppels aangelopen. Men meldt uit andere dorpen, dat boeren met stenen naar de mi litaire voertuigen gooiden om ze uit hun velden te verjagen. Opening nieuw gmeente Nieuw gemeentehuis te Schoondijke Het nieuwe gemeentehuis te Schoondijke is officieel in gebruik gesteld door de Commissaris der Koning'in in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Hiertoe onthulde hij een in de raad zaal hangende statiefoto van H.M. de Koningin en Prins Bernhard, die door een oranjevlag bedekt was. De openingsplechtigheid werd ge houden tijdens een buitengewone raadsvergadering, waarbij vele ge nodigden aanwezig waren, o.a. de echtgenote van de Commissaris der Koningin, mevr. S. de Casembroot- baronesse van der Feltz en de le den van Ged. Staten A. Schout en I. G. P. M. Dikötter. Voorts vele burgemeesters van west Zeeuws- Vlaamse gemeenten De marinekapel van de krui ser „Sverdlov", die ter gelegenheid van het Russische vlootbezoek in ons land vertoeft, heeft hedenmid dag een terrasconcert op het Kur- haus gegeven. draal bood. En de jongens kregen na elke sloep, die aan de kade ge meerd werd, de volle laag van de gulle hartelijkheid, waarmee dit eerste Nederlandse vlootbezoek se dert 1914 hier wordt begroet. Zij werden omstuwd door mensen, die al hun kennis van vreemde talen bijeenschraapten om een gesprek aan te knopen. Overal op de kade kon men van die tafereeltjes zien. Vanaf alle boten, die de rivier op en afvoeren, wuifde men naar de bemanning der schepen. Kind redde moeder Een tienjarige Europese jon gen is vorige week donder dag dwars door een sa Ivo geweerschoten gerend om hulp te halen voor zijn ge wonde moeder. Kort tevoren had hij gezien hoe verzets strijders zijn vader doodden. Het gezin reed op een weg langs de kust op ongeveer 75 km. oostelijk van Algiers, toen opeens vijf opstandelin gen, die met automatische geweren waren bewapend, hen aanvielen. De kerels ver moordden de vader, en ver wondden de moeder met ge weervuur. Het jongetje wist echter, ondanks een salvo schoten, te ontkomen en sloeg alarm. Nadat hulp ge arriveerd was bracht men zijn moeder naar een zieken huis. FINANCIEEL NIEUWS Het sparen bij boerenleenbanken in juni Bij de stichtingen Spaarbank van de Boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boe renleenbank te Eindhoven en de Coöperatieve Centrale Raiffeisen- bank te Utrecht, hebben de stor tingen en terugbetalingen in juni 1956 respectievelijk f 89.540.000 en f 76.820.000 bedragen, zodat er een spaaroverschot was van f 12.720.000. In mei jl. beliep het spaarover schot f 11.790.000. BURGH-HAAMSTEDE Jaarlijks reisje Vrijz. Herv. Vrouwenvereniging Zoals reeds gemeld maakte de vrijzinnig hervormde vrouwenver eniging uit Burgh-Haamstede haar jaarlijks reisje, dat ditmaal ging naar Roosendaal, Breda en omstre ken. Met de kleine bus van de fir ma van Oeveren vertrok men in de ochtenduren en men arriveerde om 10 uur in de Liga-fabrieken te Roosendaal waar men door de di- rektie werd ontvangen. Na een rondwandeling door de fabriek werden de dames verversingen aangeboden. Hierna koerste men naar Etten waar geluncht werd en men een bezoek bracht aan de To- madofabriek. Hier zag men met belangstelling hoe de verschillende bekende gebruiksvoorwerpen wer den vervaardigd. Als herinnering ontvingen allen een handige aard- bei-ontdopper. In Breda werd (uiteraard) gewinkeld en hier bleek de uitverkoop een grote attraktie. Omstreeks half elf arriveerde het gezelschap weer in de Westhoek, nadat in Zierikzee de reis nog even was onderbroken. Russische financiële steun onwaarschijnlijk Enkele uren, nadat de Verenigde Staten te kennen hadden gegeven, dat zjj hun aanbod een bedrag van zes-en-vijf tig miljoen dollar te schenken voor de uitvoering van het Egyptische plan voor de bouw van een stuwdam ln de Nijl btf As- soean hadden ingetrokken, heeft Engeland de Egyptische regering officieel medegedeeld, dat ook het Engelse aanbod van een schenking van veertien miljoen dollar voor het project als vervallen moet wor den beschouwd. Evenals het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken, verklaarde het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat het moet worden betwijfeld, of de Egyptische economie in staat is tot de uitvoering van het project. Volgens diplomatieke waarne mers te Londen moet de plotselinge weigering van Engeland en Ame rika echter worden gezien tegen de achtergrond van de grote bezorgd heid, die men de laatste tijd te Londen en Washington koestert over hetgeen men beschouwt als de flirt van kolonel Nasser met de Sowjet-Unie in het afgelopen jaar. „Brutale stap van het Westen" Naar een woordvoerder van het Egyptische departement van Voor lichting vrijdagavond te Kairo be kendmaakte, bestudeert de Egyp tische regering de implicaties van de intrekking van het Engels-Ame rikaanse aanbod inzake de verle ning van bijdragen in de financie ring van het plan voor de bouw van een stuwdam in de Nijl bij Assoean. De woordvoerder wei gerde verder commentaar. Egyp tische bladen noemden de stap Van het Westen brutaal. Russische hulp onwaarschijnlijk Volgens functionarissen van het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken is het niet waar schijnlijk dat de Sowjet-Unie fi nanciële hulp zal verlenen voor de bouw van een stuwdam in de Nijl bij Assoean, nu het Westen zijn aanbiedingen heeft ingetrokken. Zij vestigden er de aandacht op, dat het Kremlin te kampen heeft met tekorten in eigen land en dat het reeds verplichtingen heeft tegen over andere communistische lan den, die de Sowjet-Unie moet hel pen bij hun economise he ontwikke ling. G.M.C. ramt personen wagen Vorige week, 's avonds om on geveer 7.10 uur, zijn een G.M.C.- vrachtwagen van de firma Blok en een personenwagen bestuurd door de heer J. M. K.-O. te Zierikzee op de kruising nabij de boerderij van de heer J. de Vrieze met elkaar in botsing gekomen, waarbij de per sonenwagen zeer ernstig werd be schadigd. De G.M.C. verleende geen voorrang en ramde de luxe wagen aan de voorzijde. De heer K.-O. werd uit zijn wagen geslingerd en kwam in de berm terecht, waarbij hij enige ontvellingen opliep. De G.M.C, werd niet noemenswaardig beschadigd. De politie stelde een onderzoek in. OOSTERLAND Chr. Vrouwenvereniging „Martha" Afscheid mevrouw Radstake De vergadering van de chr. vrou wenvereniging „Martha" in het chr. jeugdgebouw droeg een bijzon der karakter door het afscheid van de presidente, mevrouw Radstake, in verband met haar a.s. vertrek. Slechts node nam de presidente af scheid van deze werkkring, waar zij altijd met lust en liefde heeft gewerkt. Met grote vreugde heeft zij altijd de vergaderingen geleid en zij uitte haar dankbaarheid voor de hierbij altijd ondervonden mede werking. Ondanks alle verandering echter blijft Jezus Christus giste ren en heden dezelfde en tot in eeuwigheid. De dank van de ver eniging voor al hetgeen mevrouw Radstake heeft verricht voor de werkkring werd vertolkt door de vice-presidente mevrouw Boogerd- van der Weele, die haar een vul pen-set aanbood. Woorden van dank werden gesproken door de sekretaresse mej. A. Boot, terwijl enkele leden een afscheidslied zon gen. De scheidende presidente werd hierna toegezongen Psalm 121 4. Na nog een persoonlijk afscheid van de leden eindigde mevrouw Radstake met dankgebed. Zij open de de vergadering eveneens met gebed en een referaat over een ge deelte uit de Handelingen der Apostelen. ONDERWIJS Diploma-uitreiking Landbouwhuishoudschool Zierikzee Onderstaande leerlingen ontvin gen een diploma van de 2-jarige primaire cursus: C. Bal, A. Fluyt, M. Giljam, P. Beekman te Bruinisse; E. Bil, S. v. d. Wielen, D. Kloet, P. Potappel, M. Wilbrink, C. Staal, C. Galjard, S. Jurgen, Gr. Berrevoets, Th. Rob bers te Zierikzee; N. Goudzwaard, M. v.d. Werf, M. Roks, C. Roks, E. Stouten, E. Bouman, J. v. d. Have te Oosterland; J. Hanse te Sirjans- land. C. Vane, W. de Valk, M. Vane, L. Dorst, M. Bom te Nieuwerkerk; P. v. d. Sluis, P. Bil, J. dep Boer, A. Boot te Kerkwerve; J. v. Bloois, D. v. d. Bijl, C. v. d. Kleyn, J. v. d. Sande, H. Schilperoord te Zonne- maire; C. bij de Vaate, D. Feytel, J. Hilleman, M. v. d. Hoek, M. Jonker te Noordgouwe; L. v. d. Kloóster, J. Duson te Burgh; A. v. d. Bos, T. Jonker, C. Male- paard, E. de Nooyer, M. Bas- tiaanse, A. v. d. Weele te Brou wershaven; P. Bakker, C. Hage te Ouwerkerk; J. v. d. Linde, M. Nuyens te Dreischor. Diploma assistente in de huis houding ontvingen: Th. Op den Brouw te Ellemeet; A. de Oude te Kerkwerve; A. Kommer, A. Schiet- tekatte, G. v. d. Kassteele te Noord- gouwe; A. Padmos te Dreischor; E. Schot, A. Schaap te Zierikzee; M. Vijverberg te Ouwerkerk; J. Flik- weert, M. Schouwenaar te Nieu werkerk; G. Nouwen, A. van Dijke te Oosterland. Diploma naaister: C. de Feyter te Renesse; J. de Waal te Bruinisse; J. Bevelander te Kerkwerve; Chr. Vane te Nieuwerkerk; J. Bastiaanse te Zierikzee. Getuigschrift vervolgnaaicursus: D. Kuyper, A. den Boer te Ouwer kerk; J. Flikweert, H. v. Nieuwen- huijzen te Nieuwerkerk; M. Bolle, H. Goudzwaard, D. Boogert, M. van 't Hoff, H. v. d. Have, C. de Rijke, K. Goudzwaard te Oosterland; I. van As, H. Krabbe te Noordgouwe; J. Koopman, J. van Oeveren, M. Fierens te Brouwershaven; St. Ca- pelle te Bruinisse; E. Boot te Kerk werve; A. v. d. Sluis te Schudde- beurs. LAND- EN TUINBOUW Nieuwe internationale tarwe-overeenkomst Op 1 augustus a.s. zal een nieuwe internationale tarwe-overeenkomst van kracht worden, zo is te Londen bekendgemaakt. De producerende landen garanderen de verkoop van 8.244.000 metrieke ton tarwe en de verbruikende landen verplichten zich onder deze overeenkomst in totaal 7.167.000 ton af te nemen. De overeenkomst voorziet in een maximumprijs van 2 dollar en in een minimumprijs van 1,50 dollar per bushel. Van de vijftig landen die aan de overeenkomst zouden deelnemen, hadden er veertig op de voorgeschreven datum de over eenkomst ondertekend. Ingezonden mededeling Zodra U een pakje Douwe Egberts Zilver-Shag openmaakt, ziet U het al dit is Virginia-shag zoals zij moet zijn. Een weloverwogen melange van de rijpste tabakken, die U meer en intenser van Uw cigaret doet genieten Geuriger! Zachter! Gemakkelijker te rollen U geniet er méér van Rijrichting, -afstand en afwerking de beoordelingsschaal Onder voorzitterschap van de heer L. de Ruijter kwam de afde ling Zierikzee van de C.J.B.T.B. in het „Huis van Nassau" bijeen, waar de heer J. Vroegop namens de jury (bestaande uit de heren M. Boot Cz., J. G. van Liere en J. Vroegop) ver slag uitbracht van de gehouden zaaiwedstrijden. 1 Bij deze wedstrijden was men uitgegaan van een beoordelings schaal van drie punten, nl. de rij richting (het rechte pad zaaien), de rij-afstand (het juiste afstellen der machine) en de afwerking. Bij het laatste punt werd inzonderheid ge let op het zaaien van de hoeken, de afwerking van de geren en het in- en uitzetten van de machine. Het jurylid de heer M. Boot Cz. maakte de prijzen bekend, terwijl de voorzitter de prijzen uitreikte. De uitslagen waren als volgt: 1. J. Boot Oz., erwten, 885 pnt. (wis selbeker, beschikbaar gesteld door N.V. Akkerdaas te Noordgouwe en mdainlle v.d. C.B.T.B.). 2. H. v. d. Wekken, erwten, 855 pnt. (me- medaille v.d. C.B.T.B.). 2. H. v. d. suikerbieten, 825 pnt. (medaille v.d. Fa. M. W. Mol). 4. L. M. v. d. Wek ken J.Jz., zomertarwe, 805 pnt. (medaille v.d. C.A.V.). 5. St. Bij de Vaate P.Lz., haver, 790 pnt. (siga rettenkoker v.d. Fa. D. Quant). 6. B. Boot J.Lz., suikerbieten, 780 pnt. (hooivork v.d. Fa. J. Bolle). 7. L. M. v. d. Wekken J.Jz., erwten, 765 pnt. (ploeglint van C. Regoort). 8. St. Bij de Vaate B. Jz., erwten, 760 pnt. (boekje herverkaveling). L. de Ruiter, erwten, 750 pnt.; L. v. d. Wekken R.Jz., erwten, 745 pnt.; Chr. Bil, suikerbieten, 740 pnt.; G. de Reus, zomertarwe, 730 pnt.; Joop Boot, haver, 725 pnt.; H. Flikweert, zomertarwe, 700 pnt.; O. b. d. Vaate, suikerbieten, 675 pnt.; L. v. d. Wekken R. Jz., zomer- gerst, 665 pnt.; P. Boot Cz., suiker bieten, 655 pnt.; P. Flikweert, sui kerbieten, 640 pnt.; J. Boot B. Jz., suikerbieten, 565 pnt. De juryleden ontvingen elk een sigarettenkoker. Na de prijsuitreiking vertoonde de heer van Liere een tweetal films, handelend over de lagere landbouwschool van de toekomst en over de oesterteelt. Na een dank woord van de voorzitter tot de heer van Liere besloot hij de bijeen komst met dankgebed. VISSERIJBERICHTEN De tweede broedval oesterlarven Ofschoon de zomer nog steeds niet definitief zijn intrede heeft ge daan, is de temperatuur van het Scheldewater inmiddels opgelopen tot boven de 18 graden (de tempe ratuur die nodig is voor het in le ven blijven van de oesterlarven). Uiteraard zijn dan ook honderden larven te tellen per 100 liter water, maar dit is toch nog te weinig om een redelijke aanslag te verwach ten. Deze week wordt de tweede broedvaltop gekonstateerd, die gis teren en vandaag heeft plaats ge vonden. Het aantal van enige hon derden verandert dan in enige dui zenden en indien de temperatuur op korte termijn niet sterk daalt, zijn de kansen voor broedval zeker gunstig te noemen. De pacht voor de visserij percelen Voor de tweede keer binnen en kele maanden kregen de mossel kwekers van het bestuur der .Vis serijen op de Zeeuwse stromen een rekening gepresenteerd voor het betalen van de pacht voor de vis serijpercelen in de Zeeuwse stro men en dit terwijl de meeste kwe kers in het jaar 1956 nog weinig of geen inkomsten hadden, want na de vorst hebben de meeste kwe kers niet veel meer geleverd. De hoop van bijna de gehele vloot is thans gevestigd op de levering van de percelen in de Waddenzee, die naar men hoopt in september of ok tober zal kunnen beginnen. De be richten over de groei, vooral op de nieuwe percelen aldaar, zijn zeer goed te noemen. SPORT VOLLEYBAL Kwfek-Jong Dreischor II 3-0, 2-1 Onze voorspelling dat de Bruse volleyballers revanche zouden ne men voor hun nederlaag van vori ge week tegen Dreischor is bewaar heid geworden. Woensdagavond wonnen het eerste achttal dames van Kwiek tegen Jong Dreischor II met 3-0 (15-7, 15-12, 16-14), het eer ste achttal heren van Kwiek Brui nisse won daarna met 2-1 (15-3, 8-15, 15-9). FEUILLETON Klaas sloot zorgvuldig de deuren, nadat de alarminstallatie weer was ingeschakeld. De wagen werd naar buiten gereden en even later was men op weg naar Haarlem. Sinds de nachtelijke escapade met de Overveense politieman, reed Piet, om eventuele moeilijkheden te voorkomen, zodat de eigenaar zich deftig liet rijden. In de drukke binnenstad passeerden ze enkele trams. De regen had inmiddels op gehouden en de zon was er door gekomen, zodat Klaas de kap van de wagen had neergelaten. Met een vriendelijke grijns groette hij z'n collega's op de trams, die met ver bazing de ex-wagenbestuurder heel deftig in een auto zagen rijden. Er hing bij het trampersoneel een waas van geheimzinnigheid om trent het plotselinge ontslag nemen van Sweers. E en paar conducteurs hadden enige woorden opgevangen tijdens de onenigheid tussen Klaas en zijn chef en zij hadden ook ge hoord, dat Klaas daarna zelf on middellijk zijn ontslag nam, iets, wat zij niet hadden kunnen begrij pen, want wie geeft er nu maar zo'n prachtige betrekking prijs in een tijd, dat er honderd anderen onmiddellijk klaar staan! Men nam aan, dat de ex-wagenvoerder een andere, beter betaalde baan had gekregen, maar vrijwel niemand had hem na de ontslagname meer gezien, totdat men hem nu ont moette, heel behaaglijk gezeten ln een kleine auto. Het leek wel, of hij een erfenis gekregen had, brom de de conducteur op de bijwagen van lijn 1. Maar als men hem ver teld had, dat dit inderdaad het ge val was, dan had hij het waar schijnlijk niet eens geloofd! Intussen was de kleine wagen de smalle Smedestraat in gekropen, maar aangezien men de Lange Wijngaardstraat niet wilde inrijden en parkeren in de Smedestraat verboden was, reed men weer door naar de Grote Markt, waar men de wagen plaatste onder toezicht van een bewaker. Rustig liepen ze nu de weg terug. In de Lange Wijn gaardstraat liep Klaas zonder eni ge aarzeling naar de woning toe. „Hier woont hij", zei hij beslist. „Nu is het alleen nog de vraag of hij thuis is". „Dat zullen we spoedig genoeg merken". Piet belde aan. Even la ter werd boven een raam open ge schoven en het ruige hoofd van Pluimers stak even naar buiten. Hij keek niet bepaald welwillend naar de bezoekers voor de deur. „Ja, wat Is er?" „Ah, die mijnheer Pluimers", zei Piet met een vrolijke grijns. „Doe je hol maar eens open, want we komen met je praten, jong. En vlug een beetje, anders doen we het zelf!" De mond van de bewoner ging van pure verbazing eerst wyd open en toen langzaam dicht. De villa- 31 eigenaar kende hij wel, maar wie was die snuiter, die naast hem stond en het woord voerde? „Nou, komt er nog wat van?" in formeerde Piet met een ongeduldig fronsen van zijn wenkbrauwen. De aangesprokene verdween weer naar binnen, zonder een woord te antwoorden en Klaas vroeg zich af, of hij wel gehoor zou geven aan de sommatie. Maar lang behoefden ze hierover niet in twijfel te blijven, want een minuut later hoorde men hem omlaag stommelen en werd de deur op een kier geopend. Zonder verdere plichtplegingen schoof Piet de man opzij en trad het portaal binnen, gevolgd door Klaas, die nu langzamerhand ook schik in het geval begon te krijgen. Hij sloot de deur achter zich, zodat ze gedrieën in het donkere trappor taal stonden. „Gaat u eerst maar naar boven", nodigde Piet met een wijds gebaar de .bewoner uit en deze kon niet anders dan de trap op lopen. De bezoekers volgden hem op de voet. Enkele minuten later zaten ze in een ruime achterkamer, die uitzag op de binnenplaats van het politie bureau. Het was hetzelfde vertrek, waar Pluimers op die bewuste achtervolgingsnacht zich even had vertoond voor het raam, alvorens het gordijn te laten zakken. Aan deze escapade en aan het feit, dat ze even in een wachtkamer op het politiebureau moesten wachten, hadden Klaas en zijn vriend het geluk te danken, dat ze het adres van dit onguur heerschap nu wis ten. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5