Setter Set DE WESTDUITSE REGERING OVER DE ONTWAPENING Prof. Oud geopereerd STAD EN PROVINCIE spoken NYLONS ,DE MAGNEET' -Tel. 255 - Nieuwerkerk spionage per taperecorder land- en tuinbouw Nieuw Jordaans- Israëlisch incident De zaak-Schinidt misdaad en hitte Het K.N.M.I. verwacht Kwestie Nieuw-Guinea voor de Ver. Naties kunst pleegmoeder MEER PROFIJT IN MINDER TIJD Vermindering troepensterkte zou gevaar van atoomoorlog vergroten Persoonlijke rapporten van vier belangrijke ambassadeurs hebben de mening van de west-Duitse bondskanselier, dr. Konrad Ade nauer, bevestigd, dat een vermin dering van de troepensterkte conventionele bewapening en de ge lijktijdige ontwikkeling van de kernwapens, het gevaar van een atoomoorlog ingeval van een con flict zou vergroten. Dit heeft een woordvoerder van de west-Duitse regering zondag De voorzitter van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, prof. mr. P. J. Oud, is gisterochtend in het Havenziekenhuis te Rotterdam opgenomen voor het ondergaan van een spoedoperatie. Hij had een acute blindedarmontsteking. De operatie, die werd verricht door dr. J. B. Koster, is geslaagd. De toestand van prof. Oud was vanmorgen redelijk wel. Helikopter redt jongen uit zee De helikopter van Aero Ypenburg N.V., met cis pi loot de heer E. J. W. Schul- ler, heeft zondagmiddag, toen hij een reclamevlucht boven Scheveningen maakte, een 11-jarige jongen, N. L. Orth, die te ver in zee was gegaan, gered. Daartoe moest de he likopter zijn reclamepak af gooien. De machine daalde tot hij met zijn „schaats" in het water kwam, waar door het jongetje op de „schaats" kon klimmen. De helikopter vloog weer naar de kust, waar het knaapje door enige mensen van de „schaats" werd afgehaald. Korte berichten uit het binnenland HENGSTDIJK. Hengstdijk gaat feestvieren op 28 en 29 juli. Deze feestelijkheden zijn georganiseerd ter gelegenheid van het 800-jarig bestaan van deze gemeente in Z. Vlaanderen. Het feest, dat met ka nonsalvo's en klokkengelui zal ge opend worden, omvat ondermeer een ballonwedstrijd tussen Neder landse en Belgische scholieren, ver schillende cabaret-programma's en een drijvend vuurwerk. Een en an der wordt muzikaal opgeluisterd door een muziekkorps van een Bel gische bierbrouwerij. SCHIEDAM. Vrijdag is de 7-ja- rige Gustaaf Goddijn uit de Maas straat te Schiedam in de nieuwe haven aldaar te water geraakt en verdronken. CALLANTSOOG. Zondagmiddag is het achtjarig zoontje van de fa milie Kremer uit Middenmeer na bij Callantsoog in zee verdronken. Het knaapje had zich te ver in zee begeven en is te laat opgemerkt. VEENENDAAL. In de nacht van vrijdag op zaterdag is het 11-jarig zoontje van de familie de Wit aan de Nieuweweg te Veenendaal, door gasverstikking om het leven geko men. Vermoedelijk was de hoofd kraan van het gas niet afgesloten geweest, waardoor door de druk de slang afgegleden is. De overige fa milieleden sliepen boven en heb ben niets van het uitstromende gas gemerkt. ZIERIKZEE Leerlingen O.L.-school naar Westhoek Woensdag a.s. maken de leerlin gen van klasse 1, 2 en 3 van de openbare lagere school alhier hun jaarlijks reisje naar de Westhoek. Een bezoek aan het strand staat uiteraard op het programma, even wel is nog geen keus gemaakt tus- ten Westenschouwen en Renesse. Concert „Scheldeklanken" Zaterdagavond gaf het mando line-ensemble „Scheldeklanken" een concert in de kiosk op het Ha venplein. De vereniging wist ge durende anderhalf uur met een aantal vlot ten gehore gebrachte muzieknummertjes de aandacht van het talrijke publiek te boeien. Het grijze wolkendek deed geen afbreuk aan de belangstelling die dit en semble ten volle verdient. Ook nu bleek de organisatie rond het con cert uitstekend te voldoen en kon een programma worden uitgevoerd voor een aandachtig luisterend pu bliek. Dezer dagen slaagden de he ren M. van der Maas en M. C. Knuist - beiden verbonden aan de o.l.-school alhier - voor het eerste gedeelte hoofdakte B te Rotterdam. meegedeeld. Hij zei verder, dat Adenauer, met toestemming van het kabinet, dit standpunt had voorgelegd op een zaterdagavond gehouden bijeenkomst met de west- Duitse ambassadeurs in Engeland, Frankrijk, Italië en de V.S. De am bassadeurs waren naar Bonn ont- woordvoerder. boden in verband met de discussie, die gaande is over een eventuele vermindering der Amerikaanse en Britse troepensterkte in Europa. Op de vergadering werd de kwestie van de vermindering der troepensterkten met het oog op de ontwikkeling en het op de voor grond plaatsen der kernwapens be sproken en naar de mening van dr. Adenauer zou de verwerkelijking van een dergelijke politiek „buiten gewoon ernstig" zijn, niet alleen voor Duitsland en Europa, maar ook voor de gehele mensheid, aldus de Tijdens de besprekingen waren ook aanwezig de minister van Bui tenlandse Zaken, Heinrich Von Brentano, de minister van Defen sie, Theodor Blank, en de generaals Adolf Heusinger en Hans Speidel. De vier ambassadeurs hebben in- structie gekregen de mening van de west-Duitse regering aan de westelijke mogendheden kenbaar te maken. Adenauer is later naar Biibler- löhe in het Zwarte Woud vertrok ken, voor een vacantie van ver scheidene weken. Havenplannen van Bergen op Zoom Technici van het laboratorium voor grondmechanica te Delft heb ben vrijdag in Bergen op Zoom de nodige apparatuur gebracht voor het verrichten van sonderingsproe- ven op de slikken in het Noordland in de Oosterschelde. Hiermee zal deze week begonnen worden. Dit werk is nodig voor de nieuwe ha venplannen van Bergen op Zoom. Teneinde de brutaal wor dende herten en reeën van de bouwlanden te weren zet een jachtopziener in Elspeet elke avond zg. schrikpoppen langs de omheiningen. Voor al in de duisternis zijn dit spookachtige verschijningen. Toen een harde windvlaag zo'n pop vlak voor een auto bus van de Veluwse auto- dienst blies, kreeg de chauf feur dan ook de schrik van zijn leven. Hij dacht nl. dat er iemand pardoes voor zijn wielen was gesprongen. Een hele verademing toen bleek, dat het geen mens, maar een „spook" was. In het Columbiaanse dorp Ta- malamesque, in het gebied van Ba- raquilla, zijn vijftig personen na het drinken van ondeugdelijke al cohol overleden, terwijl er nog drie honderd ernstig ziek zijn. Ingezonden mededeling passend en verrassend elegant all« «oortan an matan verkrijgbaar i RENESSE De jaarlijkse kermis Voor de kermis welke (heden) maandag, dinsdag en woensdag ge houden wordt, bestaat van de zij de der kermisexploitanten grote be langstelling. De nog steeds toene mende belangstelling voor de ker mis te Renesse, is zeker in een be langrijke mate te wijten aan het feit dat deze samenvalt met de al hier heersende drukte der zomer gasten. Naast de vermakelijkheden op de kermis wordt in beide hotels gelegenheid tot dansen gegeven. Dinsdagavond wordt in het Dorps huis de film „Viva Zapata" ver toond. BROUWERSHAVEN Ongelukkige val Zaterdagavond had de heer K. Ringelberg te Brouwershaven het ongeluk tijdens de korf bal wedstrijd te Zonnemaire zodanig ten val te komen dat hij zich onder genees kundige behandeling moest stellen in het ziekenhuis te Noordgouwe, waar een gebroken pols werd ge constateerd. De collecte ten bate van de sa menwerkende kinderbeschermings organisaties heeft te Brouwersha ven f 61,50 opgebracht. ZONNEMAIRE - De collecte t.b.v. de samen werkende kinderbeschermingsorga- nisaties heeft alhier opgebracht de som van f 60,74. DREISCHOR Benoeming bij waterschap Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot gezworene van de polder Drei- schor de heèr J. R. P. Berman te Dreischor. SCHUDDEBEURS Bouw padvinderslokaal Hedenmorgen zijn werkers uit het Duitse werkkamp te Noordgouwe begonnen met de bouw van een padvinderslokaal (hut) op het bui tengoed „Mon Plaisir" te Schudde- beurs (ingang Donkere weg). Deze ruimte dient ter vervanging van de nissehut aan het „Sasdijkje". OOSTERLAND Vergadering gemeenteraad Dinsdag 24 juli a.s. komt de raad dezer gemeente in openbare ver gadering bijeen. Op de agenda staat o m. vermeldt „verkoop grond aan oorlogsslachtoffers" en „verkoop grond Zweedse woningen". Verder komen aan de orde „huurreduktie woningwetwoningen voor be jaarden aan de daarvoor in aan merking komende personen", „wij ziging instruktie gemeentegenees heer" en „wijziging reglement van politie". Afscheid ds Radstake Bijeenkomst bestuur „Instuif" Een deel van de medewerkers (sters) van het bestuur van „De In stuif" zijn dezer dagen bijeen ge komen, teneinde afscheid te nepien van ds. W. Radstake, wegens zijn a.s. vertrek naar Kralingseveer. De voorzitter, de heer J. M. de Waal, belichtte het vele werk dat de do minee in het belang van het in stuif werk heeft verricht. Ds. Rad stake heeft sedert de oprichting in december 1954 zitting in het be stuur van deze instelling gehad en hij heeft steeds met grote belang stelling de werkzaamheden geleid. Als blijk van waardering werd ds. Radstake een boekebon aangebo den. Ds. Radstake, hierna het woord verkrijgend benadrukte de beteke nis van het jeugdwerk. Hij sprak de hoop uit dat dit in de gemeente tot steeds groter bloei en groei mag komen en dit tot heil van de jeugd. In de vakature, ontstaan door het bedanken van het bestuurslid de heer D. Kosten, werd gekozen de heer Jac. van den Houten. In de a.s. vakature ds. Radstake hoeft nog geen voorziening te worden getrof fen. Aan het einde der bijeenkomst namen alle aanwezigen persoonlijk van ds. Radstake afscheid. BRUINISSE Zuster Corry Fluijt, thans nog werkzaam te Rotterdam, behaalde vorige week haar diploma Wijkver pleging. Zuster Fluijt is vorig jaar benoemd tot wijkverpleegster te Bruinisse en zal 15 augustus e.k. in dienst treden. Haar moeder is te Bruinisse materiaalbewaarster van Al maanden lang zijn alle tele foongesprekken van het Bureau voor het Oosten van de Duitse so cialistische partij door een 31-jarige man, die bij de posterijen werkte, op een taperecorder opgenomen en op die manier aan de politie in de Sow jet-zóne overgebracht. De man en zijn vrouw hadden in een huis naast het bureau een ka mer gehuurd. Hij wist een telefoon op een dergelijke wijze aan te leg gen, dat hij alle bij het bureau bin nenkomende gesprekken kon mee luisteren. Deze gesprekken nam hij op de taperecorder op. Hij kreeg hiervoor van de Oost- duitse politie een weekloon van 125 mark. Het echtpaar is door de Westduitse politie gearresteerd Fokveedag Voorne en Putten De veehouders van Voorne en Putten zullen op 26 juli een fok veedag houden in Nieuw Helvoet. De organiserende fokverenigingen zijn „Aurora" uit Abbenbroek, „Voorne" te Nieuwenhoorn en „ïn- tensie" te Nieuw Helvoet. Voorts verleent medewerking de K.I.-ver- eniging „Fokcentrale der Zuid-Hol landse Eilanden". De fokveedag te Nieuw Helvoet wordt mede gehou den ter herdenking van het vijftig jarig bestaan van de verenigingen „Aurora" en „Voorne". ONDERWIJS CHR. ULO-SCHOOL te Zierikzee Bevorderd van klas I naar klas II: C. A. Berrevoets, J. A. Bienefelt, J. Bienefelt, J. G. den Boer, J. Boot, M. Boot, P. E. Boot, W. Boot, M. v.d. Bijl, M. Costerus, M. M. v. Dalsen, W. A. v. Dienst, J. J. v. d. Ende, J. B. Hanse, H. v. d. Hoek, C. J. de Jonge, N. W. de Jonge, P. Ju- melet, M. Kloet, C. H. Kurvink, B. M. Landman, J. Lemson, J. v. 't Le ven, M. C. F. Lokker, C. P. v. Luik, J. H. v. d. Maas, P. Manni, A. Ok- kerse, C. Olree, J. H. Overbeeke, L. v. Putten, C. M. W. A. Quist, L. Quist, M. J. Ringelberg, Th. M. E. Rombouts, J. Spaans, B. Tim merman, P. B. v. 't Veer, J. de Waal, P. E. Wilbrink, P. v. d. Molen. Niet bevorderd: 13 leerlingen. Bevorderd van klas II naar klas III: S. C. Boot, J. A. v. d. Bijl, J. L. Capelle, P. L. Flikweert, A. Groen- Jeer, J. Ha eek, T. v. d. Houten, T. M. Leeuw, N. P. C. Mol, A. J. Pad mos, J. v. Putten, C. J. C. Quist, C. J. Ringelberg, N. Ringelberg, C. Roukema, W. Schults, G. E. Slag boom, G. S. Slager, C. T. P. v. Sluis, J. J. Stoutjesdijk, M. Stoutjesdijk, B. J. Timmerman, W. Timmers, A. M. A. Viergever, L. P. v. d. Wek ken, J. v. d. Werf, C. P. H. Wurth, C. P. Dalebout. Niet bevorderd: 7 leerlingen. Bevorderd van klas III naar klas IV: C. W. Boot, J. A, Braai, J. J. Hagesteijn, L. v. d. Have, J. M. Hoogerheide, E. C. v. d. Houten, M. C. W. Jonker, N. v. Kooten, D. L. v. 't Leven, G. E. de Munnik, Schipper, J. Schouls, E. Spaans, J. A. Sijrier. Niet bevorderd: 4 leerlingen. Examen u i tslagen Geslaagd voor diploma B: J. C. d. Doel en J. Klink. Afgewezen: geen. Geslaagd voor diploma A: W. v. d. Berg, J. Bom, P. Goudriaan, H. C. v. 't Hof, H. C. Kik, E. S. E. Overbeeke, J. v. d. Schelde, J. Schouls, M. A. Stouten, W. J. Sijt- hoff, G. C. bij de Vaate, C. v. d. Vaate, J. J. Wagemaker. Afgewe zen: 1 candidaat. Negen candidaten verkregen de aantekening tevens geslaagd te zijn voor het middenstandsdiploma. Handgranaat op kostschool Een aantal Jordaniërs, die ille gaal Israël waren binnengekomen, heeft hedenochtend een aanval ge daan op een kostschool naby Jeru zalem. Een granaat ontplofte in de gang, doch er zijn geen slachtoffers gevallen. De infiltranten hebben ook op een autobus geschoten. Waarnemers van de V.N. stellen een onderzoek in. In Israël is de verontwaardiging over dit incident zeer groot. Men herinnert er aan dat de secretaris generaal van de V.N. zojuist de Jordaanse autoriteiten een waar schuwing van Ben Goerion heeft overhandigd, waarin de Israëlische premier zegt dat de Israëlische re gering zich verplicht zal zien tegen maatregelen te nemen indien de Jordaanse agressies blijven voort duren. Requisitoir gehandhaafd op 31 juli De waarnemende openbare aan klager, Jvsuf Suwondo, heeft van daag meegedeeld, dat het requisi toir in de zaak-Schmidt, door rech ter Rochjani bepaald op 31 juli, zal doorgaan. De plotselinge over plaatsing van Sunarjo naar het kantoor van de procureur-generaal al hierin dus geen wijziging bren gen. Suwondo zeide, dat hij hoogst waarschijnlijk het door Sunarjo opgestelde requisitoir zal voorlezen. Een hittegolf en hevige zo merstormen worden door de Italiaanse politie grotendeels verantwoordelijk geacht voor het feit, dat zich in de afge lopen twee weken elf geval len van moord en 23 pogin gen tot moord hebben voor gedaan. Zeventien personen zijn in staat van beschuldi ging gesteld wegens moord of een poging daartoe. Onder hen bevindt zich de vijftien jarige Natala Convertino, die beschuldig wordt van moord op een leeftijdgenoot in een duel met messen on der het balkon van een veer tienjarig meisje. Een oude wet, die een rechtbank toe stond bij de beoordeling van „misdaden uit hartstocht" rekening te houden met de weersomstandigheden ten tijde van het misdrijf, is echter afgeschaft. het Groene Kruis en concierge van het wijkgebouw. Financieel nieuws Spaarcyfers in eerste halfjaar In de eerste 6 maanden van dit jaar werd bij spaarbanken, leden van de Nederlandse Spaarbank- bond, volgens de voorlopige cijfers f 525,5 miljoen ingelegd en f 413,7 miljoen terugbetaald, zodat het spaartegoed met f 111,8 miljoen toenam. In de overeenkomstige pe riode van 1955 bedroegen deze cij fers respectievelijk f 476,5 miljoen, f 350,1 miljoen en f 126,4 miljoen. Er valt dus een zekere vertraging in de spaarvorming in deze sector van de spaarinstellingen te consta teren. Het totale inleggerstegoed bij de Bondsspaarbanken bedroeg op 30 juni 1956 naar schatting f 1.927 miljoen. tot dinsdagavond: Westeiyke wind Veranderlijke bewolking met in het noorden tijdelijk wat lichte re gen, maar morgen voornamelijk in het zuiden van het land flinke op klaringen. Matige, af en toe vrij krachtige westelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 24 juli. Zon op 4.52, onder 20.44. Maan op 20.56, onder 6.42. Laatste kwartier: 30 juli te 20.31. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 24 juli 4.28 v.m. 16.40 n.m. BROUWERSHAVEN: 24 juli 3.46 v.m. 16.08 n.m. Springtij: 24 juli. Weinig verandering Ons land bevond zich tijdens het weekeinde aan de rand van een hogedrukgebied, waarvan het cen trum zich van de Azoren in de richting van de Britse eilanden verplaatste. In de tamelijk vochtige lucht, die met een noordwestelijke wind van de Noordzee werd aan gevoerd, dreef veel bewolking mee, waarin zondagmiddag enkele ver spreide opklaringen voorkwamen. Om het genoemde hogedrukgebied heen bewegen zich een aantal kleine storingen, waarvan een frontale maandagmorgen, vergezeld van een zwaar wolkendek, de Nederlandse kust bereikte. Dit front passeert ons land nagenoeg zonder regen. Volgende storingen zullen over de Britse eilanden over de Noord zee naar het oosten trekken en de bewolking tijdelijk weer doen toe nemen. Aangezien het hogedrukge bied zich nog lanzaam verder naar de ingang van Het Kanaal ver plaatst, zullen de storingen moge lijk alleen in het noorden wat lichte regen veroorzaken, maar in het zuiden zijn ook flinke opklaringen mogelijk. In het weerbeeld komt dan ook niet veel verandering. Sarmidi Mangunsarkoro, de wnd. voorzitter van de P.N.I., de party van minister-president Ali Sastro- amidjojo heeft vandaag verklaard, dat de politieke atmosfeer gunstig is om de kwestie Nieuw-Guinea weer voor de V.N. te brengen". Hij legde deze verklaring af op de openingsvergadering van een partijcongres, dat wordt bygewoond door de minister-president en de miqister van Buitenlandse Zaken, Ruslan Abdulgani. De Prof. van der Leeuw-prys Overeenkomstig het advies van een commissie, bestaande uit de heren S. Dresden te Scheveningen, E. van Beinum te Amsterdam en H. Henkemans te Bergen (N.H.), heeft de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen besloten de Professor van der LA2euwprijs-1955 le verdelen tussen de componisten mr. Guillaume Landré te Amstel veen voor diens „Kamersympho- nie" (1952) en Marius Flothuis te Amsterdam, voor diens „Kwartet voor strijkers" (1952). In het hart van Londen, tus sen de kathedraal van Saint Paul en de Bank van Engeland, zijn de resten van een Romeins fort ont dekt. Dit fort zou dateren uit de jaren 75 tot 100 na Chr. Het zou een zeer belangrijke archeologische vondst zijn. De familie Hooyer te Voort huizen heeft een poes, die behalve haar twee jongen, ook drie kleine eekhoorns groot brengt. De heer Hooy er vond de eekhoonrtjes onlangs moederloos in het bos. De moederpoes maakt 't met haar kroost en pleeg kinderen uitstekend. X STOOMMACHINES, een belangrijke nieuwe bron van energiemaakten het gebruik van machinerieën op grotere schaal mogelijk. Huisnijverheid en an der „thuiswerk" werden vervangen door machines en fabrieken: EDISON's DYNAMO veranderde mechanische in electrische energie voor gebruik in de industrie en op de boerderij. Electrische energie, geleid door hoogspanningsdraden, maakte industriële ontwikkeling mogelijk in gebieden, die tevoren van deze bron verstoken waren geweest. MET DE BOUW van de eerste atomt- schc krachtcentrale voor commercieel en industrieel gebruik werd in 1955 een begin gemaakt, toen president Dwight D. Eisenhower door middel van een radio-actieve „toverstaf" een graafma chine in werking stelde, die 1425 mijl van de president verwijderd was.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2