DE ZIERIKZEESCHE COURANT Hongaars minister uit al zijn funkties ontheven Prijsstop in Frankrijk AARDBEVING IN INDIA Parade in Warschau MET RUIME TOEPASSING VAN HOUT ZIJN GOEDE WOONHUIZEN TE BOUWEN MINISTER PROF. DR. W. J. A. KERNKAMP TER AARDE BESTELD BESTEMMING VAN AMERIKA: „VRIJHEID VAN DE MENS TOT WERKELIJKHEID MAKEN" Ernstige staking in Britse automobiel-industrie De Kabinetsformatie Spoorwegstaking in Italië Op Schouwen en Duiveland heerst nog behoorlijke activiteit in de burgerlijke- en utiliteitsbouw MAANDAG 23 JULI 1956 ZIERIKZEESCHE NIEUWSB ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. NA RAKOSI. De gewezen Hongaarse minister van Defensie generaal Mihail Far- kas, is van al zijn funkties onthe ven en uit de communistische par tij gestoten. Radio Boedapest meldde zondag dat deze beslissing genomen is door het centraal comité van de Hon gaarse communistische partij. Volgens de resolutie van het co mité was Farkas grotendeels ver antwoordelijk voor de „inbreuken op de socialistische wettigheid". Hij zou oude communisten zonder reden vervolgd hebben en hij was verantwoordelijk voor de „geest van wantrouwen" die zich had ont wikkeld. De presidentsraad zal uit moeten maken of Farkas, die tot nu toe zitting had in het centrale comité Zware overstromingen in west-DuitsIand Overstromingen tengevolge van zware regenval hebben in de afge lopen dagen in grote gebieden van west-Duitsland dorpen geïsoleerd, wegen onder water gezet en oog sten vernield, aldus heeft de west- Duitse politie meegedeeld. Tussen Frankfort en Neurenberg heeft de buiten haar oevers getreden rivier de „Aschaff" het dorp Laufach en de hoofdweg tussen Wurzberg en Frankfort geïsoleerd. Op sommige plaatsen was het Aschaff-dal veranderd in een reus achtig meer. In Westfalen is de Diemei op een aantal plaatsen bui ten haar oevers getreden. De Weser en de Rijn, zo wordt meegedeeld, stijgen snel. 1.775 miljoen dollar voor Canadese defensie Het Canadese Lagerhuis heeft vrijdag het defensie-programma van de regering voor het jaar 1956 1957 goedgekeurd. Dit programma voorziet in uit gaven voor een bedrag van 1.775 miljoen dollar. Hiervan is 872 mil joen - ongeveer 42 percent van het gevraagd bedrag - bestemd voor de luchtmacht, 477 miljoen voor het leger en 325 miljoen voor de zee macht. De Franse regering heeft zater dag een decreet gepubliceerd waar bij de prijzen worden geblokkeerd als onderdeel van de regerings campagne ter bestrijding van de inflatie. Het decreet dat in het officiële prijzenbulletin der regering wordt gepubliceerd blokkeert de prijzen der meeste goederen op het niveau van voor 15 juni jl. Er wordt echter melding gemaakt van een aantal uitzonderingen op deze prijsstop, o m. voor vlees, vis, agrarische pro- dukten en ingevoerde goederen. Het decreet van zaterdag volgt na de aankondiging van het Franse ministerie van Financiën op woens dag jl. waarbij beperkingen wor den afgekondigd inzake aankopen op afbetaling en op bankkredieten Russische matrozen bezochten Den Haag Ongeveer 300 Sowjet-Russische officieren, adelborsten en schepe lingen van het Russische smaldeel, dat een bezoek aan ons land brengt, hebben een excursie naar Den Haag gemaakt. Met medewerking van Neder landse officieren van de onderzee dienst en de Nederlandse Amateur Gidsen-Bond bezochten zij het Vredespaleis en het Binnenhof met Ridderzaal. Terwijl de ene groep het Vredespaleis bezocht, bezich tigde de andere groep het Binnen hof. De belangstelling van de matro zen ging echter voornamelijk uit naar auto's en kinderen. Enkele Russiche Jantjes, die een klein beetje Engels konden spreken, moesten voor de andere matrozen alles te weten zien te komen over de merken van de auto's en de lan den waar zij gefabriceerd waren. Voorts maakten zij ijverig foto's van jonge kinderen. Een blond jong meisje van de amateur-gid- sendienst kreeg van een officier een speldje, dat de afbeelding van de vredesduif droeg met in het Russisch de woorden „Vrede voor alle volken". van de partij, ook van zijn mili taire rang zal worden ontheven. Generaal af Farkas werd tot kortgeleden als één van de drie krachtigste man nen in de Hongaarse communisti sche partij beschouwd. Farkas was een intiem medewer ker van Rakosi, die deze week ont slagen werd als eerste secretaris der communistische partij. Volgens radio-Boedapest heeft het centrale partijcomité met alge mene stemmen besloten, de presi dentiële raad aan te bevelen Far kas zijn generaalschap te ontnemen. Bij een aardbeving, die het ge bied van Koetsj aan de westkust van India zaterdagavond heeft ge teisterd, zijn 87 mensen omgekomen en 250 gewond. Dit heeft de eerste minister van de naburige staat Saurajtra, Parikh, na een telefoongesprek met een functionaris in het gebied van Koetsj meegedeeld. Door een serie aardschokken in het gebied, die langs de gehele westkust van India werden gevoeld, waren duizend huizen ingestort. De schokken waren zeer zwaar in de ;tad Andjar, ongeveer 600 km ten noordwesten van Bombay. In Warschau is zondag ter ge legenheid van de Poolse nationale bevrijdingsdag een grote parade gehouden, welke o.a. door premier Boelganin van de Sowjet-Unie ga degeslagen werd. De gehele parade, waaraan mili tairen en tanks, artillerie en andere wapens deelnamen en welke ook ?en optocht van de jeugd omvatte, duurde ongeveer anderhalf uur. Straaljagers vlogen over het Stalin- plein, waar de autoriteiten op een tribune zaten en duizenden toe schouwers bijeen waren. De wapens waren van Sowjet- russisch model, maar vele zijn in Polen gemaakt. Nadat de parade afgelopen was drong de menigte naar de tribune en bracht maarschalk Boelganin ;en ovatie, waarbij rode bloemen naar hem werden geworpen. Prov. Planologische Dienst Dezer dagen verscheen het jaar verslag 1955 van de Provinciale Planologische Dienst voor Zeeland. Wat betreft de onderzoekingen van deze dienst ten behoeve van het streekplan Schouwen-Duiveland wordt medegedeeld dat deze in het verslagjaar werden voortgezet. In hoofdzaak bepaalden deze zich tot het hoofdstuk over de rekreatie. Tijdens en na het zomerseizoen werd in samenwerking met de plaatselijke Verenigingen voor Vreemdelingenverkeer in de West hoek van Schouwen een uitgebreide enquête gehouden inzake het vreemdelingenverkeer. Deze en quête omvatte zowel een inventari satie van alle (ook potentiële) va kantie- en logiesaccomodaties, een telling van het aantal vakantie gangers dat van deze logiesgelegen- heden gebruik maakt als een on derzoek naar het aantal overnach tingen. Proefbouw houtrijke huizen Zeven ééngezinswoningen, die in aanbouw zijn in Wateringen, en die naast zitkamer en keuken op de verdieping drie slaapkamers be nutten, hebben de afgelopen week in het middelpunt van de belang stelling van bouwers, architecten en overheid gestaan. De bouw van deze woningen werd voorbereid door de Commissie Houtrijke Huizen na een opdracht van het Houtvoorlichtingsinstituut en daar hierbij hout op ruimere schaal is toegepast dan bij de zg. traditionele huizen spreekt men van houtrijke huizen. De directeur van het Houtvoor lichtingsinstituut, de heer A. Prins, Toespraak van dr. W. Drees Op de begraafplaats „Den en Rust" te Bïlthoven is zaterdagmid dag het stoffelijk overschot van minister prof. dr. W. J. A. Kern kamp ter aarde besteld. Vooral van regeringszijde was de belangstel ling voor deze laatste gang van prof. Kernkamp bijzonder groot. Het Koninklijk Huis was verte genwoordigd door J. H. E. baron van Nagell, kamerheer in buiten gewone dienst van H.M. de Konin gin. Met de minister-president, dr. W. Drees, had bijna het voltallige demissionaire kabinet in de aula van de begraafplaats plaatsgeno men. Als eerste sprak de minister president. Deze herinnerde onder meer aan het belangrijke werk, dat prof. Kernkamp voor en tijdens zijn ministeriële loopbaan heeft verricht in dienst van het konink rijk. Zijn naam, aldus dr. Drees, is in het bijzonder verbonden aan de totstandkoming van de nieuwe rechtsorde in het koninkrijk. De historische betekenis van zijn mi nisteriële werkzaamheid zal blijven de grote bijdrage, die hij heeft ge- Verklaring van Amerikaanse presidenten Voorstel van Eisenhower De presidenten der Amerikaanse staten, die in Panama een confe rentie houden, hebben zondag een verklaring getekend, waarin zij on der meer zeggen, dat het de „be stemming van Amerika (het wes telijk halfrond) is een beschaving te stichten, die de vrijheid van de mens en het beginsel, dat de staat er is om de mens te dienen en niet om hem te overmeesteren, tot een werkelijkheid maakt". Tevens moeten „het verlangen, dat de mensheid in haar spirituele en materiële evolutie een hoger ni veau bereikt, en de grondstelling, dat alle landen in vrede en waar digheid kunnen leven", worden verwerkelijkt. Het is noodzakelijk, aldus de ver klaring, dat de pogingen worden geïntensiveerd om de economische problemen der Amerikaanse sta ten op te lossen en de levensom standigheden te verbeteren. Er wordt besloten de inter-Ameri- kaanse organen te versterken en hun activiteit te vergroten. De Amerikaanse staten handha ven het hoogste ideaal van hun ge schiedenis: het bastion van de vrij heid van de mens en de onafhanke lijkheid der landen te zijn. Voorstel van Eisenhower President Eisenhower heeft zijn ambtgenoten voorgesteld te komen tot een uitwisseling van „concrete aanbevelingen" voor een nauwere economische samenwerking, o.a. op het gebied van de kernenergie. In een rede verklaarde hij, dat de organisatie van Amerikaanse sta ten, die reeds besloten heeft geza menlijk tegen eventuele agressie op te treden, zich ook moet beraden, op welke wijze „ziekte, armoede en onwetendheid" kunnen worden be streden. In dit verband sprak Eisen hower over het gebruik van kern energie ten behoeve van de indus trie en de bestrijding van ziekten. 50.000 man legde het werk neer Bijna 50.000 arbeiders hebben he den in 13 Britse automobielfabrie ken het werk neergelegd als pro test tegen het ontslag van 6000 col lega's. Deze dertien fabrieken maken al le 'deel uit van de „British Motor Corporation". De staking wordt gesteund door 15 vakverenigingen, die intrekking van het ontslag of uitbetaling van cómpensatie eisen. De B.M.C. zag zich tot het ontslag genoodzaakt omdat zowel in Groot- Brittannië als op de export-mark- ten de vraag naar haar produkten daalt. Tot de produkten van de B.M C. die Engelands grootste automobiel combinatie is, behoren de merken Austin, Morris, Riley, M.G. en di verse vrachtwagens. De vakverenigingen doen al het mogelijke om de staking volledig te doen zijn. Men beweert zelfs dat zij hogere stakingsuitkeringen zul len betalen om solidariteit te ver zekeren. leverd tot de totstandkoming van het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden, waarin Suriname en de Nederlandse Antillen, bij ver worven zelfstandigheid, met Ne derland in een nieuwe rechtsorde werden verenigd. Nieuwe gevallen van kinderverlamming in Delft Wederom is het aantal gevallen van kinderverlamming te Delft toegenomen. Zaterdagochtend wer den er weer twee aangegeven, zo- <tat het aantal gevallen thans 23 pedl'aagt. De Delftse vakantieschool die maandag begint, heeft haar ak- tiviteit enigszins beperkt. De kin deren zullen nu 's woensdags thuis blijven, opdat de vermoeienis niet te groot wordt. en de voorzitter van de Commissie Houtrijke Huizen, ir. J. van Ettin- ger, hebben op een gehouden pers bijeenkomst in het Bouwcentrum te Rotterdam gezegd met dit pro ject te willen aantonen, dat het mogelijk is met ruime toepassing van hout - onbeperkt beschikbaar - gecombineerd met daarvoor pas sende andere materialen, goede woonhuizen te bouwen, die min stens even solide of beter zijn dan de traditionele. Bovendien kunnen ze gebouwd worden zonder het schaarse materiaal steen, zonder metselaars en vrijwel zonder stu kadoors, dus die arbeiders aan wie een groot gebrek bestaat, doch met timmerlieden van wie er voldoende zijn. Ruiters met hooi maakten luchtreis Zaterdagmiddag om kwart over vier is een windhoos van Stolwijk in de richting Zuidbroek (gemeente Bergambacht) over de Krimpener- waard getrokken. Alles wat hij op zijn weg ontmoette, werd de lucht ingeslingerd. Sloten werden leegge zogen en de ruiters met hooi maak ten een luchtreis Bij de boerderij van de heer T. Slingeland trok de wervelstorm, die gepaard ging met een geweldige slagregen en onweer, over het erf. Het woonhuis bleef gespaard, maar van de wagen schuur werd een groot gedeelte van de pannen weggerukt. De windhoos trok verder in de richting van Krimpen aan de Lek. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. In de provincie Ashanti, aan de Goudkust, hebben zich na het bekend worden van de verkiezings uitslagen hevige incidenten voor gedaan waarbij een dode en drie gewonden zijn gevallen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Prijs niet steeds diegene ge lukkig, die veel bezit. Dr. DREES NIET NAAR H.M. DE KONINGIN De woordvoerder van de kabi netsformateur heeft medegedeeld, dat dr. Drees vanochtend niet naar H.M. de Koningin is gegaan. Hy zeide in dit stadium van de for matie geen verdere inlichtingen te kunnen geven. Het was vanmorgen niet bekend, of dr. Drees vandaag verdere besprekingen zou voeren, aldus de woordvoerder. Zaterdagochtend deelde de woord voerder van de formateur mede, dat „de verwachting bestond, dat dr. Drees maandagochtend naar H.M. de Koningin zou gaan om haar te verzoeken hem van de opdracht te ontheffen". De woordvoerder zeide vanochtend, niet te kunnen ingaan op vragen, welke ontwikke lingen tot deze wijziging in de gang van zaken hebben geleid. In de nacht van maandag op dinsdag zal in Italië een spoorweg staking beginnen, waaraan 160.000 spoorlieden deelnemen. Zij wensen op deze wijze te pro testeren tegen de vertraging in het afdoen van hun eisen inzake ho gere lonen en betere voorwaarden. Het ministerie van Defensie heeft meegedeeld dat militaire vracht wagens zullen worden ingezet voor passagiersvervoer. Zaterdagmorgen heeft op Bi kini de negende ontploffing in de lopende reeks kernwapenproeven plaats gehad. Volgens Japanse me teorologen moet dit de krachtigste ontploffing van deze reeks zijn ge weest. De arbeidsmarkt op het eiland In het najaar oplevering Rode Kruis Ziekenhuis Op Schouwen-Duiveland heerst nog een behoorlijke activiteit op het vlak van de burgerlijke en uti liteitsbouw. In de meeste gevallen verkeert de bouw echter in het eindstadium. Bij de bouw van 130 woningen te Zierikzee is men aan het laatste blok bezig, wel komen er nog zes woningen bij, waaraan men reeds is begonnen. De bouw van het Rode Kruisziekenhuis is enige maanden vertraagd, doch in dit najaar zal de oplevering plaats vinden. De boerderijenbouw zal op Schouwen-Duiveland dit jaar vrij wel gereed komen. In Kerkwerve it men begonnen met scholenbouw. Dit is de conclusie die getrokken wordt in het rapport over het tweede kwartaal 1956 van het dis trictsbureau voor de arbeidsvoor ziening in de provincie Zeeland. Uit het overzicht van de situatie op de arbeidsmarkt blijkt dat de werkgelegenheid gedurende het 2e kwartaal tengevolge van de sei zoeninvloeden in verschillende be drijfstakken belangrijke wijzigin gen heeft ondergaan. Nadat zich onder invloed van het seizoen in de maand maart reeds een snelle da ling van het aanbod had voor ge daan, zette zich deze daling in de beide volgende maanden voort, waardoor op het einde van de maanden april en mei nog 1525 en 658 personen stonden ingeschreven. Aan het einde van de maand juni was het aanbod weer tot 776 toe genomen omdat na het gereedko men van de voorjaarswerkzaamhe den in de landbouw weer een aan tal personen tijdelijk werd ontsla gen. De werkloosheid onder het vrouwelijk personeel bleef gedu rende dit kwartaal aanvankelijk op hetzelfde niveau. Terwijl aan het begin van het kwartaal 244 vrou wen stonden ingeschreven, bedroeg dit aantal op 30 april 1956 243. Daarna nam het sterk af, zodat op het einde van de maand mei nog slechts 57 vrouwen stonden inge schreven. Eind juni waren er 56 vrouwen onder het aanbod geno teerd, zodat het in de maand mei bereikte peil werd gehandhaafd. Op het vlasserijbedrijf te Haam stede werken momenteel 12 perso nen als vaste kern. Voor het sei zoen van juli tot eind januari hoopt men nog 20 personen te werk te kunnen stellen. Draait men op volle capaciteit dan is er werk voor 40 vaste arbeidskrachten en 30 losse gedurende 5 maanden werk. Ook op de bedrijven te Dreischor is er weinig werk. Vele zelfstandigen hebben maar gedeeltelijk werk op eigen bedrijf, zodat zij verder in loondienst werkzaam zijn. De landbouw Door de aanhoudende koude werd de groei der gewassen zeer geremd, tengevolge daarvan was er in de landbouw slechts beperkte werkgelegenheid. Een 20-tal arbei ders uit Stavenisse werkt in de om geving van Zierikzee bij diverse boeren. Voor de verdere optreden de tekorten in de landbouw op Schouwen-Duiveland werden voor de verplegingswerkzaamheden ar beiders aangetrokken uit west Bra bant. Oorspronkelijk werd begon nen met 30 man, later werd dit uit gebreid tot 90 man, terwijl op het einde van het kwartaal het aantal ingezette arbeiders weer tot 30 was ingekrompen. Aantrekking van arbeiders van elders voor de herstel- en herver- kavelingswerken op Schouwen- Duiveland had dit kwartaal slechts in incidentele gevallen plaats. Grond- en waterbouwkundige werken Onder supervisie van Rijkswa terstaat worden op verschillende plaatsen op Schouwen-Duiveland werken uitgevoerd. Onder handen zijn de dijkverzwaringen „Borren- damme" bij Zierikzee, bij Brou wershaven, bij Zonnemaire en bij de „Val" bij Zierikzee, alsmede het veranderen van de haven aldaar. Enige weken geleden is er nog een aanbesteding gehouden voor een dijkverzwaring te Bruinisse. Ook dit werk moet nog dit jaar worden uitgevoerd en opgeleverd. De aanleg van de nieuwe rijks weg Zierikzee naar Capelle vor dert goed en komt binnenkort ge reed. Een volgend stuk zal direkt daarna onderhanden worden geno men, zodat hier geen personeels verloop is te verwachten. Voor de herverkavelings werken op Schouwen-Duiveland werd nog personeel gevraagd, voornamelijk grondwerkers en draineerders. Vissery Van enige bijzondere activiteit was in dit kwartaal in de mossel visserij geen sprake. Het mossel seizoen is eerst op 2 juli jl. aange vangen. De garnalenvisserij lever de behoorlijke vangsten, terwijl goede prijzen werden gemaakt. Er is in deze wisselvallige werkgele genheid nog steeds een tekort aan vissersknechten, doch belangstel ling voor deze tak van bedrijvig heid is noch bij de jeugd noch bij de oudere arbeidskrachten aanwe zig. Uit het verslag betreffende de ontwikkeling van de arbeidsmarkt in het 2e kwartaal 1956 door het districtsbureau voor de arbeids voorziening in deze provincie blijkt verder dat de vraag naar huishou delijk personeel aanzienlijk blijft. In de bedrijfsgroep sociale en ge neeskundige zorg hebben vooral de rust- en verpleeghuizen alsmede gezinsverzorgingsinstanties met be langrijk personeelstekort te kam pen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1