DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 20 JULI 1956 ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBO ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I V Per WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Minister Pineau gaat te Londen spreken over het Midden-Oosten Uiteraard komt ook Algerije ter sprake De Franse minister van Buiten landse Zaken, Pineau, zal dertig juli naar Londen gaan om bespre kingen te voeren met zijn ambtge noot Selwyn Lloyd. Oorspronkelijk was het de be doeling, dat de bespreking deze maand te Parijs zou worden ge voerd tijdens het bezoek van pre mier Eden en Lloyd. Maar dit be zoek was tot september Tiitgesteld wegens drukke werkzaamheden der Russisch smaldeel te Hoek van Holland Vanmorgen omstreeks acht uur ls het Russische smaldeel, dat een bezoek aan ons land zal brengen, b\j Hoek van Holland binnenge lopen. Het eerst verscheen de kruiser „Sverdlov' tussen de havenhoofden onmiddellijk gevolgd door de tor- pedobootjagers „Surovü" en de „Serdity". De Russen losten 21 saluutscho ten, die werden beantwoord door een saluutbattery van de Konink lijke Marine met eveneens 21 sa luutschoten. Voorts bracht een ere wacht van de Koninklijke Marine de gebruikeiyke eerbewijzen. Zuidslavische bevolking Westers georiënteerd Het hoofd van de Amerikaanse missie in Zuid-Slavië, James Kil len. heeft donderdag te New York verklaard, dat hij er diep van overtuigd is, dat het in het belang van de Ver Staten is om in rede lijke mate de economische samen werking met Zuid-Slavië voort, te zetten. KiUen heeft bijna 4 jaar in Bel grado vertoefd. Volgens hem sym pathiseert het Zuidslavische volk „in buitengewone mate met het westen en Amerika". „Sit-down"-staking in Poznan Arbeiders van de Stalin-locomo- tieffabriek in Poznan zijn een „sit- down"-staking begonnen, omdat na de opstand in juni hun eisen niet zijn ingewilligd, dit heeft volgens het Westduitse persbureau D.P.A. een reiziger die uit Polen in Ber lijn is aangekomen, donderdag avond medegedeeld. De reiziger verklaarde, dat de staking nog gaande was toen hij eind vorige week Polen verliet. Troepen hadden toen de fabriek in Poznan omsingeld om de sta kers tot overgave te dwingen Don derdag 12 juli hadden een paar ar beiders geprobeerd de fabriek te verlaten, doch zij waren door de militairen teruggezonden of vrij- wiUig teruggekeerd toen bleek, dat zij buiten de fabriek hun kamera den toch niet helpen konden. beide ministers. Pineau wilde ech ter niet zo lang wachten. Volgens diplomatieke waarne mers te Londen zal Pineau waar schijnlijk spreken over Algerië, de toestand in het midden-oosten en eventuele vermindering der weste lijke militaire kracht in de komen de jaren. Nieuwe V.N.-postzegel Ter gelegenheid van de V.N.-dag op 24 oktober a.s. zal een nieuwe postzegel worden uitgegeven in de waarden 3 cent blauw en 8 cent olijfgroen, voorstellende de alge mene vergadering der Verenigde Naties in het hoofdkwartier der V.N. te New York. Deze zegel zal de eerste zijn in een nieuwe serie, welke gewijd zal zijn aan de hoofd organen van de Verenigde Naties, waaronder het Internationaal Ge rechtshof te 's-Gravenhage. Het ontwerp is van de tot Amerikaan genaturaliseerde Tsjechische teke naar Kurt Plowitz. De kabinetsformatie zo goed als mislukt De woordvoerder van de kabi netsformateur heeft vanochtend medegedeeld, dat naar de mening van dr. Drees, door het antwoord van de K.V,P.-fractie op zyn ont- werp-regeringsprogram, het berei ken van een resultaat nauwelgks meer mogelijk is. Korte berichten uit het binnenland MEPPEL Woensdagavond is op de rijksweg Meppel-Assen een ver keersongeval geschied, dat het be jaarde echtpaar J. Meijer uit Mep- pel het leven heeft gekost. UTRECHT. In de Vecht te Maars- sen is het lijk gevonden van een 55- A 60-jarige vrouw. HAARLEM. Terwijl woensdag morgen een duiker bij de ponton helling van de Haarlemse Scheeps bouwmaatschappij onder de water spiegel verdween om de steun on der de donderdagmiddag te water te laten mijnenveger „Meppel'' grondig te onderzoeken, werd met toespraken, muziek, vlaghijsen en gesnerp van een bootmansfluitje een andere mijnenveger, de „Steen- wijk", in dienst gesteld. Leiders van Zuid-Slavië, India en Egypte beëindigden besprekingen Tegen atoomwapens en militaire blokken De leiders van Zuid-Slavië, India en Egypte hebben na afloop van hun overleg op het oiland Brioni een verklaring uitgegeven, waarin zü hun beroep tot verbod van atoomwapens herhalen. Voorts zetten z(j hun bezwaren tegen het vormen van militaire blokken uiteen, terwijl zij tevens opnieuw de wens voor een rege ling van het Algerijnse vraagstuk uitspreken. President Tito, premier Nehroe en president Nasser dringen ver volgens nog eens aan op toelating van communistisch China tot de Verenigde Naties en op hulpver lening aan minder ontwikkelde ge bieden. Nehroe en Nasser zijn vanoch tend vroeg, na twee dagen met Tito te hebben geconfereerd, naar Cairo gegaan om daar hun over leg voort te zetten. De drie leiders getuigen van hun grote belangstelling voor volledige internationale samenwerking op basis van gelijkheid wat het vreed zaam gebruik van kernenergie be treft. Deze samenwerking dient in het kader van de V.N. te geschie den. Ten aanzien van de ontwikkeling van minder ontwikkelde gebieden achten zij het „noodzakelijk en wenselijk", dat het voorgestelde fonds van de V.N. voor economische ontwikkeling, een zodanige vorm krijgt, dat het doeltreffend kan werken. De „Neuesten Nachrichten", het blad van de C D.U.-Saar, meldt donderdag uit Parijs,-dat van Fran se zijde ten aanzien van het Saar- gebied thans eisen gesteld worden, welke naar Saarlandse mening ver uitgaan boven hetgeen door dr. Adenauer en de Franse minister president, Mollet, te Luxemburg werd overeengekomen. - Op zijn minst betekenen de gestelde eisen een zeer ver gaande interpretatie van de afspraken te Luxemburg, aldus het blad. Een opname van de ontmoeting tussen Pandit Nehroe (links), maar schalk Tito (midden) en kolonel Nasser, die bijeenkwamen op het eilandje Brioni in de Adriatische Zee. Tijdens de vergadering wisselden de staatslieden hun visies uit betreffende verschillende buitenlandse vraagstukken. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Voor het te Amsterdam gehou den examen ter verkrijging van de akte Engels M.O.-A slaagde o.m. de heer J. Bakker te Zierikzee. ZONNEMAIRE Uit een vijftal sollicitanten is benoemd tot hoofd der chr. nat. school de heer W. J. Evers, thans onderwijzer a.d. school met de bij bel te Vlissingen. OOSTERLAND Reisvereniging naar België Per autobus van de firma van Oeveren maakte de plaatselijke reisvereniging alhier een twee daagse tocht. Om ongeveer vijf uur werd gestart van het dorp, doch door de grote drukte van veewa gens bij het veer te Zijpe werd he laas de eerste boot misgelopen. Gestart van Anna-Jacobapolder werd bij Putte de grens overschre den en ging het via Antwerpen en Brussel naar het plaatsje Over- ijsche, de eerste pleisterplaats Na dat hier de inwendige mens was versterkt werd over Namen naar Dinant en Han getoerd, waar het Wallonische heuvellandschap werd bewonderd. Om de bekende druip steengrot van Han nog tfe bezoeken ontbrak de tijd. Via Luik en Maas tricht werd naar Valkenburg gere den, waar de gasten dineerden en 's avonds genoegelijk passagierden. Na logies in Valkenburg werd hier de speeltuin, de Wilhelminatoren, de Kabelbaan en dergelijke bezocht Door het mooie Geuldal werd naar Brunssum gereden waar werd ge pauzeerd. In 's-Hertogenbosch werd in het bekende hotel „De Postze gel" gedineerd, waarna het over Waalwijk, Geertruidenberg en Ze venbergen naar de laatste stop plaats Steenbergen ging, waar nog enige tijd genoegelijk werd gepau zeerd. Om ongeveer half elf arri veerde de bus op het dorp. Het is een prachtige reis geworden, en chauffeur van Aken uit Zierikzee verdient een bijzondere pluim voor zijn kundig geleide bij deze rit. Met driehonderd brandweerlieden van 35 brandweerondernemingen is is het vuur bestreden in een vijf verdiepingen hoog warenhuis te New York. 120 brandweerlieden moesten hun werk staken doordat zij door de rook werden bedwelmd en zeven man moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. - Deze foto geeft een overzicht van de blussings- werkzaamheden. OOSTERLAND Complex bejaarden- woningen gereed De bejaardenwoningen (8 stuks) zijn thans gereed en worden in ge bruik genomen. De grond achter de woningen is thans van gemeente wege geëgaliseerd, zodat de bewo ners hier een tuintje kunnen aan- legger^Deze door de firma Scho- newil ën Jonker gebouwde wonin gen, geven een keurige aanblik ter plaatse, terwijl ook het interieur aan alle eisen voldoet. In de volks mond wordt dit complex „Drees- woningen" genoemd. Kleuters brachten bezoek aan de Westhoek Met een negental auto's uit onze gemeente hebben een 55-tal kleu ters van de chr. kleuterschool „Radda Barnen" woensdagmiddag een uitstapje gemaakt naar de Westhoek, onder leiding van het hoofd der school, mej. Beije. Via Haamstede werd naar Renesse ge reden, waar een bezoek aan het strand en daarna aan de speeltuin op het programma stonden. Jong en oud genoten hiervan. Jammer alleen dat de weersgesteldheid niet erg meewerkte. Er werd gul op krentebollen, eierkoeken en ver dere versnaperingen getracteerd. Voldaan keerden de kleinen huis waarts. De kleinste leerlingen der school, die de reis nog niet konden meemaken, werden de volgende morgen op school getracteerd. Een woord van dank voor deze fijne middag aan het onderwijzend per soneel der school en niet het minst aan de autobezitters voor het be schikbaarstellen van hun wagens, is hier zeker op zijn plaats. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's 1 Voor een lood eer heeft me nigeen een pond geweten. Zeeuws revalidatie centrum Het algemeen bestuur van de stichting „Verpleegrusthuizen op Walcheren" heeft definitief beslo ten tot de oprichting van een re- mobilisatie of revalidatie-centrum voor Zeeland op „Der Boede", de inrichting voor chronische zieken der stichting. Om te komen tot het vormen van een hiervoor noodzakelijk specia listenteam zijn onderhandelingen geopend met een vijftal in Zeeland gevestigde medici en zijn plannen voor inrichting en verbouwing in studie genomen. Prov. stoombootdiensten in Zeeland In het eerste halfjaar van 1956 hebben de Provinciale Stoomboot diensten in Zeeland minded passa giers vervoerd dan in het eerste halfjaar 1955. Het vervoer liep na melijk terug van 2.027.302 tot 1.746 628. De oorzaak van dit verschijnsel moet voor een deel gezocht worden in de strenge koude van februari 1956 en voorts voor wat de dienst Vlissingen-Breskens betreft in het onderdeks brengen van het vrije vervoer der tweede klasse. Op het veer Vlissingen-Breskens bedroeg het aantal betalende pas sagiers over het eerste halfjaar 1956 443 295 tegenover 143.939 in het eerste halfjaar van 1955. Het aan tal vrij vervoerde reizigers was in het afgelopen halfjaar 510.893 te genover 913.922 in het eerste half jaar van 1955. In het autovervoer op dit veer deed zich ook nu weer een stijging voor, namelijk 391.140, dit halfjaar tegenover 365.348 in 1955. De Sowjet-Russische plaats vervangende minister van Buiten landse Zaken Gromyko is woens dagavond uit New York naar de Sowjet-Unie vertrokken. Hij ver klaarde, dat de bijeenkomst van de ontwapeningscommissie der V.N., waarop hij zijn land heeft verte genwoordigd, geen praktische re sultaten heeft opgeleverd. „Da subcommissie zal het overleg voort zetten, doch het is nog te vroeg te zeggen, of er iets zal worden be reikt", aldus Gromyko. Niet langer meer in spanning Aan 155 leerlingen der Landbouwhuishoudschool werden diploma's uitgereikt Unieke kursus biedt wyde perspectieven Burgemeester J. Vader van Krab- bendijke liet donderdagmiddag de leerlingen van de Landbouwhuis houdschool niet lang in spanning. Na een kort openingswoord en het gezamenlijk zingen van 't „Zeeuws Volkslied" werden de zozeer be geerde diploma's en getuigschriften door de burgemeester in zijn kwa liteit van voorzitter van de Com missie voor het Landbouwhuis- houdonderwijs in Zeeland uitge reikt aan leerlingen van de 2-ja- rige primaire kursus en de kursus- sen voor assistente in de huishou ding, naaister, de vervolg-naaikur- sus en de knipkursus. Burgemeester Vader reikte de papieren uit met voor Ieder een persoonlijk woord en de geslaagden elk de hand drukkend Tevoren had hij in zijn openingswoord spe ciaal verwelkomd de kringvoorzit ter der Z.L.M., de heer A. M Ge luk, de dames der Commissie van Toezicht, de vertegenwoordigster van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen, de vele aanwezige moe ders, direktrice mej. van Liere, het onderwijzend personeel en mej. N. van der Leede, consulente van eer der genoemde Commissie. De onderste sport Na de uitreiking richtte de heer Vader nog enkele woorden tot de leerlingen, vooral doelend op de bekende „maatschappelijke ladder' waarvan zij nu de onderste sport hebben bereikt. Hij sprak de hoop uit dat ze de top van die iadder zul len halen, waartoe ze altijd een be roep kunnen doen op mej. van Lie re en de school. Zich tot de direk trice wendend dankte hij haar en de leerkrachten, vooral in verband met het wel zeer moeilijke jaar dat de school door verbouwing acfiter de rug heeft. Mej. van Liere sprak nog enkele woorden van welkom tot de heer Vader, mr. J. F. G Schlingemann (sekretaris der ZL. M.) en de heer M. M. Hanse te Kerkwerve (kringbestuurslid der Z.L.M.) en speciaal ook zette zij haar onderwijzend personeel in het zonnetje, voor de door hen altijd betoonde ijver en toewijding ln een school die trilde onder hamerslagen en gebeitel. De direktrice uitte haar verheugenis over het feit dat vele ouders inzien dat de bereikte mijl paal nog slechts de onderste sport is. Velen immers blijven nog op school om te trachten een treedje hoger te komen. Hierna belichtte zij de nieuwe en unieke kursus die vanaf september aan de landbouw huishoudschool gevolgd kan wor den voor meisjes die in het bezit zijn van het diploma assistente in de huishouding. Deze kunnen deel nemen aan een beroepsopleiding voor inrichtingen-assistente, een een zeer interessante (betaalde!) kursus, die wijde perspektieven biedt. Bevoorrechten De heer A. M. Geluk noemde de gediplomeerden „bevoorrechten". Hij wees op de enorme verandering die op Sch -Duivel and op til is, en hoopte dat de meisjes hun rechte plaats in het nieuwe bestel zullen vinden Mej. van Liere kwalificeer de hij als iemand die op de bres staat voor haar school, die uitmunt door teamgeest. Namens de Z.LM. feliciteerde hij hllen met het be haalde resultaat. Neeltje Bloem, Esther Schot en Nella van der Sluis boden hierop de direktrice prachtige bloemen aan, terwijl de laatste een toepas selijk afscheidsvers opzegde. Als afgevaardigde van de dames, waar de leerlingen praktisch gewerkt hebben, sprak mevrouw van Veen. Haar mooiste komplimentje voor de meisjes was wel: „Er zijn geen scherven gevallen en de dames wa ren zeer tevreden". Feestprogramma Na de pauze deklameerde Alle Schaap „Hij moest zijn kruis dra gen". Tineke Bom kwam voor het voetlicht met „Regenprinses" en „Muizenpartij" en Ria Wilbrink besloot met „Nachtelijk avontuur". Riek en Esther Schot zongen (iet wat weemoedig) bij de guitaar, waarna een elftal meisjes in vlot tempo een aantal gymnastische grondoefeningen uitvoerde o.l.v. de heer van der Tholen. Frisse stem men zongen hierna nog een aantal zomerse liedjes met aan de piano de heer Jac. M. Luykenaar. In totaal werd dit jaar aan 155 leerlingen diploma's uitgereikt. De getuigschriften voor de eendags- naaikursus (11 leerlingen), de knip- en naaikursus (11 leerlingen) en de kookkursus (14 leerlingen), worden dezer dagen in de school overhan digd. Voor de namen der geslaag den de andere kursussen zie men elders in dit blad.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1