Deltaplan moet vooral rekreatiemogelijk heden scheppen voor randstad Holland DELTAPLAN Het minimum om net rond te komen Ere-doctoraat voor jhr. Van Starkenborgh Grabbeltonactie voor reumabestrijding Zandzakkendam wordt opgeruimd en wallen worden beplant DUIDELIJKER WERD HET NOG NIET GEZEGD Door snelle bevolkingstoename dreigt ginds onbewoonbaarheid De adjunct-directeur van de Pro vinciale Planologische Dienst Zuid-Holland, ir. G. C. Lange, heeft tijdens een door het Prov. Bestuur van Zeeland in de Statenzaal be legde bijeenkomst - welke onder leiding stond van de Commissaris der Koningin, Jhr. mr. A. F. C. Casembroot en waartoe, behalve de leden der Provinciale Staten, een aantal hoofdambtenaren en de di recteuren der diverse provinciale diensten waren uitgenodigd - een uiteenzetting gegeven naar aanlei ding van het door de Planologische Dienst voor Zuid-Holland uitge brachte rapport „Randstad en Del ta". Ir. Lange koos zijn uitgangspunt in de noodsituatie in de randstad, en REKREATIE Het is begrijpelijk dat allerlei fa cetten van het Deltaplan worden en nog zullen worden belicht, op verschillende bijeenkomsten en tus sen de meest uiteenlopende ge sprekpartners. Zo'n oriënterende bijeenkomst heeft ook weer plaats gevonden te Middelburg, waar de adjunct-directeur van de Provin ciale Planologische Dienst in Zuid- Holland, ir. G. C. Lange een uiteen zetting heeft gegeven naar aanlei ding van het verschenen rapport „Randstad en Delta". Blijkens het verslag van deze bijeenkomst heeft ir. Lange als uitgangspunt van zijn beschouwing genomen de noodsi tuatie in de randstad Holland. Daar schreeuwt een miljoenenbevolking om rekreatiemogelijkheden en nog niet eerder tevoren hebben wij van officiële zijde duidelijker horen verklaren, dat juist aan de rekre- atieve expansienoodzaak het Delta plan één zijner krachtigste motie ven ontleent. Het zou niet eerlijk zijn in dit verband niet ook de vei ligheid als hoofdmotief te noemen, maar het valt toch wel op, dat de planologen van zorg ontslagen, juist op het punt van de rekreatie hun „Eureka" laten horen. We denken de gevolgen van deze massa-rekreatie ons maar dadelijk realistisch in en kunnen het dan niet anders zien, dan dat in de toe komst honderdduizenden in het zo merseizoen over deze streek zullen worden uitgestrooid. Op het vorig jaar gehouden V.V.V.-congres te Burgh is nog wel de suggestie ge daan de trits vakantiegangers op te vangen langs de boorden van de binnenmeren, maar het staat voor ons als een paal boven water, dat de duizenden bv. ook de duinstreek zullen overstromen. Het is ons nog altijd niet duidelijk op welke wijze de grote sociologische spanningen zullen moeten worden opgelost, die het Deltaplan zonder twijfel met zich mee zal brengen. Wij geloven nu eenmaal - en zulks slechts op grond van de inderdaad moeilijke omstandigheden zoals zij rond de randstad liggen en verder op het geen over hét Deltaplan ten beste wordt gegeven - dat het karakte ristieke van deze provincie en het toch nog altijd specifieke stempel dat de bevolking draagt, eenvou digweg onder de stoomwals van de nivellering zullen worden uitge wist. Zijn er voordelen te behalen op het punt van de veiligheid, liggen er kansen voor grondaanwinst en, krijgt de landbouw in het algemeen grotere mogelijkheden, dan mogen deze faktoren bij de beschouwing van het Deltaplan niet ontbreken. Met evenveel recht echter kan en moet zelfs gewezen worden op de gevaren, die juist het „uit zijn iso lement verloste" gebied bedreigen. Zeeland zal Zeeland niet meer zijn en het is onaannemelijk dat de be volking van deze gebieden zonder schade de diepingrijpende struk- tuurwijzigingen zal kunnen onder gaan. Juist gelet op de op zichzelf respekt afdwingende omvang van het projekt, dient men meer nog dan elders op zijn hoede te zijn. Vooral de mens in het Deltagebied zal in het centrum der belangstel ling dienen te komen. De schoksge wijze ontwikkeling die deze pro vincie gaat doormaken, moet tot bezinning manen, want als eenmaal het fluitconcert losbreekt op het ogenblik,dat de sluitgaten in de dammen dichtgaan, is het al te laat juist vooral ook omdat de rekre^ atie zo dikwijls en zo duidelijk wordt ge-accentueerd. Het is onze hartgrondige wens dat dit aspekt van het Deltaplan - maar dan Zeeuws gezien - nog eens op een grote - alle groeperingen omvatten de - provinciale bijeenkomst uit- puttend zal worden besproken. Van een dergelijke bijeenkomst zou een waarschuwing kunnen uitgaan, want er staat nog meer op het spel dan mossels en oesters alleen. waar door de snelle toeneming der bevolking en de voortgaande in dustrialisatie onbewoonbaarheid dreigt. Zuid-Holland zal in 1980 een miljoen inwoners meer tellen dan op dit moment en deze ontwikke ling brengt bijzonder grote proble men mee. Het volbouwen der over gebleven ruimten tussen Rotterdam en Delft en tussen Delft en Den Haag biedt geen oplossing. Er zou hier een stad ontstaan die het ka rakter van steden als Londen en Parijs zou krijgen. Vandaar, dat ge dacht is aan expansie naar het zuidwesten, waarop ir. Lange na der inging. In het bijzonder werd stilgestaan bij de noodzaak van rekreatie voor de miljoenenbevolking. Berekend is, dat in 1980 zo'n 750.000 mensen tegelijk met vakantie zullen gaan. De stadsparken zijn voor dit doel ongeschikt. Fietspaden door het polderland zijn volkomen onvol doende en ook met rekreatiegebie- den langs Brielse Maas, Oude Maas en Spui komt men er niet. De op lossing moet dus in het zuiden ge zocht worden. In de Grevelingen kan door peilverlaging een aantal schitterende zandeilanden ontstaan die uitstekend zijn in te richten voor deze massarekreatie. Als een maal het Deltaplan is uitgevoerd, zijn de verbindingen over de dam men naar Schouwen, Noord-Beve land en Walcheren zeer eenvoudig. Zeeland kan op deze wijze, aldus ir. Lange, niet slechts van groot belang worden voor de rekreatie der bevolking van de randstad Holland, maar ook voor de Belgen en Duitsers (Ruhrgebied)), omdat de afstanden naar de voormalige Delta relatief zeer kort zullen zijn. Ir. M. de Vink, directeur van de Prov. Planologische Dienst voor Zeeland, was van mening, dat het gewenst en noodzakelijk is de aan de gang zijnde ontwikkeling der randstad zodanig om te buigen, dat zeker een deel der bevolkingsaan was wordt opgenomen in de nog niet; zo dicht bevolkte gebieden, w.o. Zeeland. Vanaf dit moment moet de landsregering deze „uit- smering" der bevolking ernstig be vorderen en daartoe de nodige fa ciliteiten verlenen. Ir. Lange antwoordde: „Als u die miljoenen kunt opvangen, ga dan uw gang. Dan zullen wij heel wat minder zorgen hebben". Hij was echter van mening, dat spreiding van industrie (naar Zeeland dus) weinig mogelijkheden biedt. Dit zal vooral aan de aard der industrieën liggen. In 1990 zoet water uit zout water De Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Seaton is van mening dat men in de Verenigde Staten in 1990 zover zal zijn dat een netwerk van leidingen, kris kras door het land, zoet wa ter, dat uit de zee gewonnen is, zal aanvoeren. In een voor de televisie gehouden inter view zeide Seaton dat aan zijn departement koortsach tig gewerkt wordt aan de uitwerking van dit „uitzon derlijk belangrijke program ma", het winnen van drink water uit zee- of brakwater, dat momenteel zelfs nog on geschikt is voor gebruik in de industrie. De laai»te twee jaar werd door het Congres een bedrag van een miljoen dollar uitgetrokken voor proefnemingen op dit gebied, welke het nu mogelijk heb ben gemaakt dat binnenkort twee kleine modellen voor het omzetten van zout in zoet water in bedrijf zullen worden gesteld, die elk vol gens een ander principe werken. Dé huidige kinderverlammings-epidemie Voorkomen van oververmoeidheid en grootst mogelijke reinheid nodig Over ontwikkeling geen voorspellingen te doen De geneeskundige hoofdinspec teur van de Volksgezondheid dr. C. Banning schrijft: teneinde zich een beeld te vormen van de omvang op dit ogenblik van de kinderverlam mingsepidemie, werden enige ge tallen verstrekt over het voorko men van de ziekte in dit jaar, in 1955 en de jaren 1952 en 1943, waar in zich een epidemie van kinder verlamming voordeed. Uit deze gegevens blijkt, dat wij inderdaad dit jaar weer met een epidemische verheffing der ziekte te maken hebben, doch dat het aantal gevallen nog geringer is dan in de jaren 1943 en 1952. Evenwel is de uitbreiding der epidemie in omvang noch in ernst te voorspel len, en blijft het raadzaam al dat gene na te laten, dat als mede-ver oorzakende factor kan worden be schouwd. Operaties, welke kunnen worden uitgesteld, zal men bij voorkeur nu bij de kidneren niet doen. Ook de inentingen bij kinderen stelle men uit tot na de epidemie. Door over vermoeidheid kan waarschijnlijk ook het uitbreken van de ziekte bevorderd worden en het is daar- KERKNIEUWS Ger. Kerken in Indonesië sluiten zich aan bij Wereldraad Naar vernomen wordt heeft de te Bandung gehouden synode van de Nederlands-sprekende Gerefor meerde kerken in Indonesië het be sluit genomen over te gaan tot aansluiting bij de Wereldraad van Kerken. Zoals bekend willen de Ger. kerken hier te lande tot op heden van deze aansluiting nog niets weten. Reeds in 1950 sprak de synode van Semarang uit, dat zij voor deze aansluiting voelde, maar dat ze eerst het advies wilde af wachten van de Ger. Oecumenische Synode van Edinburgh in 1953. De synode van Djakarta in 1955 - niet overtuigd door de argumenten van de synode van Edinburgh tegen aansluiting bij de Wereldraad be sloot aan de beslissing van 1955 gevolg te geven met dien verstande dat zij de daad van aansluiting zou opschorten teneinde eerst reken schap te kunnen geven van haar gevolgen aan de leden van de Ger. kerken in Indonesië en aan zuster kerken. Een enigszins uitvoerige verantwoording is thans opgesteld door prof. dr. H. Bërgema, ds. L. W. Korvinus en ds. J. J. Oranje, en door de synode aanvaard. om gewenst, vooral kinderen niet aan abnormale inspanningen bloot te stellen. Dit wil uiteraard niet zeggen, dat men de kinderen de normale sportbeoefening hoeft te verbieden. Een regelmatige leef wijze en vooral tijdig naar bed gaan is, zoals steeds de beste raad voor het kind. Bij voorkeur reize men niet zon der noodzaak met jongere kinde ren naar plaatsen, waar zich een opeenhoping van ziektegevallen voordoet. Ook is het gewenst mas sale kinderbijeenkomsten in deze streken te vermijden. Aangezien het virus vooral langs de darm wordt uitgescheiden, is het noodzakelijk, dat men de uiter ste hygiëne met de toiletten en het gebruik daarvan betracht. Het wassen van de handen met ruim water en zeep na het gebruik van de toiletten en voor de maaltijd is noodzakelijk. Het zwemmen buiten de zwembaden, is behoudens in het water in zee, af te raden. ONDERWIJS Openbare ULO-school Zierikzee Voor het m.u.l.o.-diploma A slaagden 17 juli te Goes: La. Ja. Ca. van den Hoek te Noordwelle, C. J. Th. Simmers te Zierikzee; W. K. Stoutjesdijk te Zierikzee. Het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie gaat al jaren na wat het publiek zelf denkt over de kosten van levensonderhoud. Aan een met zorg uitgekozen steek proef uit de volwassen Nederland se bevolking wordt de vraag ge steld: „Welk inkomen, dus hoeveel loon of salaris per week heeft volgens u een gezin van man, vrouw en twee opgroeiende kinderen nodig om net aan rond te komen?" In 1946, vlak na de oorlog, was dat f 50 per week volgens het pu bliek. In 1954 werd de zestig gulden Overschreden. Het bedrag kwam toen op f 62 per week. Vorig jaar, in 1955 dus, was het nog net geen f 70, maar dit jaar is nu ook de zeventig gulden grens gepasseerd. De afgelopen drie maanden, april, mei en juni van dit jaar, geven zelfs nog een stijging te zien. De bedragen nodig om net rond te ko men zijn: in april 1956 f 70,50 per week; in mei 1956 f 71 per week; in juni 1956 f 72,50 per week. De rector-magnificus van de Rijksuniversiteit te Groningen, prof. dr. T. A. Rompelman, heeft bekend gemaakt, dat op de laatste vergadering voor de grote vakan tie door de senaat van de Rijksuni versiteit van Groningen is beslo ten, het ere-doctoraat in de lette ren en wijsbegeerte aan de Rijks universiteit te Groningen te verle nen aan Jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. Pro motor zal zijn prof. Jhr. dr. P. J. van Winter. De promotie zal pas begin vol gend jaar geschieden, aangezien de heer van Starkenborgh eind augus tus voor enkele maanden naar de Verenigde Staten ygrtrekt. Veel longkanker ii de Sowjet-Unie Een vooraanstaande Russische chirurg, die thans in Engeland ver toeft heeft aan een Brits parle mentslid verteld, dat longkanker ook in de Sowjet-Unie steeds veel- vuldiger voorkomt. Hij weef dit niet aan roken, maar aan het toenemende gebruik van teer bij bestrating en aan uitlaat gassen van verbrandingsmotoren. Dit heeft Walter Elliot, een con servatieve ex-minister van gezond heid dinsdag in het Lagerhuis ver klaard in een discussie over de ge zondheidstoestand in Schotland. Hij zei, dat de chirurg, wiens naam hij niet noemde, voorzitter van de Sowjet-medische academie is, en deel uitmaakt van de Russische parlementaire afvaardiging, die thans een bezoek aan Engeland brengt. Onder het motto „Een ton uit de ton" voor het Nationaal Reuma fonds zal in de week van 23 tot 28 juli in het westen van ons land een grabbeltonactie worden gehouden. In tal van hotels langs de Noord zeekust, in vele ziekenhuizen, o.a. te Leiden, Haarlem en Den Haag, op het strand en in de dierentuinen en voorts ook in winkels en op be paalde punten buiten in steden en dorpen zal men al naar gelang een daarvoor vastgesteld bedrag kun nen grabbelen. Een groot aantal prijzen, o.a. tien helikoptervluch- ten boven ons land voor twee per sonen is voor dit doel beschikbaar gesteld. De actie wordt geleid door mevrouw E. N. C. Gorter-Muller, die in de afgelopen weken met een staf van medewerksters ongeveer 30.000 pakketjes heeft ingepakt en verzonden. In het kader van deze actie zal ook in enkele gemeenten een collecte worden gehouden, ter wijl op postkantoren briefkaarten met toeslag gekocht kunnen wor den. Bekendmaking De burgemeester der gemeente Zierikzee maakt bekend, dat op 23 juli 1956, aanvangende te 20 uur, ten stadhuize van Zierikzee een openbare vergadering van de raad dier gemeente zal worden gehou den. Zierikzee, 17 juli 1956. De burgemeester voornoemd, F. Th. DIJCKMEESTER Ringen van Poolgauzen Een expeditie van een Deense en twee Engelse studenten, twee En gelse schooljongens en een Engel se leraar zal naar Groenland gaan om daar te trachten Poolgan- zen te ringen. Menhoopt op die wij ze meer over de broed- en trekge- woonten van deze vogels te weten te komen. De lijken van drie postbe ambten, die donderdag jl. bij Lag- houat (400 km. ten zuiden van Al giers) door rebellen zijn ontvoerd, zijn gevonden. De lijken van de beide Europeanen en de Moham medaan waren zwaar verminkt. De vrouw van een der Europeanen en een soldaat, die er bij waren toen zij tussen de heuvels werden aangehouden, hadden de ontvoer ders indertijd laten gaan. - In de Murroy-vallei in Aus tralië zijn bij opgravingen vier dui zend jaar oude overblijfselen ge vonden van een inboorlingenbe schaving. Een expeditie van de Melbournse universiteit ontdekte gereedschappen en wapens bij het opgraven van een rotsgraf bij Nan- num. De wapens waren van hout en been gemaakt, de gereedschap pen van kwarts. Ook werden etens resten gevonden, die een aankno pingspunt bieden voor de voedings wijze van de inboorlingen, die in deze periode leefden. De commandant van de Amerikaanse zevende vloot, vice- admiraal Stuart Ingersoll, heeft meegedeeld dat Formosa op grond van het verdrag tot wederzijdse beveiliging een aantal oorlogssche pen van Amerika krijgt. Stadsmaagd krijgt schoonheidsbehandeling Plannen voor tweede restauratiefase van stadhuis „Het ligt in het voornemen van het college nog dit najaar het aan zien van de stad te verbeteren door de herbeplanting van de wandelingen ter hand te doen nemen. Hiervoor zal het in de eer ste plaats nodig zjjn, dat de nood- dam, die Zierikzee de eerste tijd de ramp zulke belangrijke diensten heeft bewezen, ver dwijnt", aldus berichten b. en w. de raad, blijkens de toelichting op de stukken voor de raadsvergade ring, die zal worden gehouden op maandag 23 juli a.s. Medegedeeld wordt verder dat de kosten voor het leggen van de nooddijk (circa 350.000), het rijk vrijwel geheel te zijnen laste heeft genomen. De nooddijk is nog in stand gehouden, tot nu toe, maar gelet op het tempo waarin de ver sterkingen der eerste waterkerin gen van het eiland konden plaats vinden deze worden voor de ko mende winter nog belangrijk ver sterkt, terwijl bovendien de sluis bouw aanstaande is meent het college dat aan de troosteloze aan blik van de stad vanaf de gracht zijde een spoedig einde moet ko men. Aan de Nederlandsche Heide Maatschappij is opgedragen een plan tot het slechten van de nood- dam uit te werken. Het laat zich aanzien dat de aan het werk ver bonden kosten vrijwel geheel voor rijksrekening worden genomen in het kader van de rampschadever goeding aan overheidsinstellingen. Het plan voorziet in het herstel van de Touwbaan als rijweg, die wordt doorgetrokken tot de Drie koningenlaan. Blijkens de mening van de Commissie voor Publieke Werken verdient het geen aanbeve ling over te gaan tot demping van de Touwbaansloot. Voorgsteld wordt derhalve deze sloot te hand haven. Dc beplanting In de komende raadsvergadering zal worden aangeboden het plan tot het aanbrengen van de beplan ting op de wallen rondom Zierik zee, het plan tot het aanbrengen van een beplanting en het aanleg gen van gazons en speelgelegen- heden in het bouwplan Buyse en tenslotte het plan tot het aanleg gen van een plantsoen bij het Ro- de-Kruis-ziekenhuis. Deze plannen zijn ontworpen door de Néd. Heide Maatschappij. De aan de uitvoe ring van deze plannen verbonden kosten zullen worden bestreden door de te verwachten subsidie van de Commissie overleg Land- schapsschoon, de Stichting Nieuw Schouwen-Duiveland en bijdragen van dé gemeenten Amsterdam, Almelo, het Ned. Rode Kruis, het Bureau Financiering Wederop bouw Publiekrechterlijke Licha men en een hiervoor gekweekte reserve. Deze inkomsten zullen voldoende zijn om de kosten te dekken. Restauratie stadhuis Een ander voorstel dat maandag aan de orde komt, heeft betrek king op de restauratie van het stadhuis. De eerste fase van het herstel, die de tweede verdieping en een deel van de toren en de gevels betrof, is nagenoeg gereed. Het volgende deel betreft de restauratie van de Waag, de daar boven gelegen werkruimten en het daarop gebouwde museumge deelte. Het Rijksbureau voor Monumen tenzorg heeft bereids toestemming verleend voor deze restauratie. Voorgesteld wordt de restauratie onderhands aan te besteden aan het aannemersbedrijf I. Wouden berg Zn te Middelburg. Voorgelegd zullen worden de bestekomschrijvingen van de te vernieuwen loswal aan de Vissers- dijk, waar voornamelijk de fa. v.h. Kooman Co. haar arbeid ver richt. De tekeningen zijn van het ingenieursbureau Witteveen Bos te Deventer. Er zijn twee plannen. Het ene voorziet in het maken van een loswal ter lengte van 60 m. en het andere in een lengte van 84 m. De staat wan de bestaande loskade aldaar is thans dermate slecht, dat het noodzakelijk is bezwaar te ma ken tegen het lossen van schepen aldaar. Voorgesteld wordt over te gaan tot onderhandse aanbeste ding van het maken der loskade over 60 c.q. 84 meter, in afhanke lijkheid van de beschikbare midde len om het werk op te dragen aan de fa. M. de Oude en K. T. de Jonge te Zierikzee. DE BROEDERSCHAP VAN DE BRONZEN DRAAK 99. „Niemand mag de tent in of uit," snauwt de schildwacht bars tot Arams schildknaap. De jonge ridder treedt vastberaden op de krijger toe. „Wie heeft je bevolen, mijn tent te bewaken?!" zegt hij toornig. „Prins Angelo, Messire! Ik heb strikte orders, niemand door te laten." En veelbetekenend laat de wachter zijn speerpunt voor Arams borst zakken. „Ben je dol geworden, kerel," roept hij, Aram woedend uit. „Sinds wanneer is het een ridder verboden zijn tent te betreden!!" „Het is niet nodig, U kwaad te maken, Heer Aram," roept Presto lachend, „ik heb Uw lans en helm reeds hier!!" Terwijl de wachter met Aram in het gesprek was,, is de slimme knaap door het gat in het tentzeil, waardoor hij met Broek ont snapte, naar binnen geglipt om de wapenrusting te halen! En terwijl de stomverbaasde schildwacht zich vergeefs afvraagt, hoe de schildknaap in de tent gekomen is, stijgt Aram reeds te paard en maakt zich gereed tot de strijd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 6