Diploma-uitreiking op geanimeerde ouderavond openbare lagere school De meeste kinderen gaan verder studeren Op een gezellige ouderbijeen komst in de zaal van Concordia vond woensdagavond de uitreiking der diploma's plaats aan de leer lingen van de o.l.-school te Zierik- zee, die de school gaan verlaten. De bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter der oudercom missie de heer M. de Regt, die o.m. bericht van verhindering deed van burgemeester mr. Dijckmeester. Spr. motiveerde de bijeenkomst, met te herinneren aan een soortge lijke avond in het verleden, die speciaal ook ten doel had (en thans heeft) de leerlingen de gelegenheid te geven iets te laten zien van hun kunnen. Direct daarop werd gestart met de uitvoering van een Zeeuws lie- derenprogramma, met pianobege leiding van de heer P. ten Haaf. Het Zeeuwse repertoire - w.o. het Zeeuwse en Schouwse volkslied - gaf de jeugd gelegenheid vooral het stemvolume op overtuigende wijze te testen. Het zangprogram ma werd besloten met een pro gramma liedjes, gezongen bij de vaardig door de leerling Joop Quist bespeelde accordeon. Joop Quist is een vlijtig muzikant, maar zoekt het wat te veel in de Jor danese richting. Wij zouden hem 'n bundeltje goede vaderlandse en volksliederen op zijn jaardag ca deau willen doen. Verschillende leerlingen verschenen daarna op het slappe koord met pittige voor- drachtjes, die goed uit de verf kwamen. Na de pauze trok vooral een her- sengymnastiekwedstrijd tussen een aantal ouders en leerlingen de aan dacht. De „oudjes" brachten het er maar kaaltjes af, terwijl de leer lingen excelleerden. Het hoofd der school, de heer G. H. Breetveld, ging daarna over tot het uitreiken van de diploma's aan de leerlingen, die de school gaan verlaten. Vele leerlingen gaan an dere onderwijsinstellingen bezoeken als Brugklasse, ULO, technische school, etc. Voor elk zijner pupillen had de heer Breetveld een eigen humoristisch en vaak bemoedigend woord. Fraai bleek de door de leerlingen vervaardigde garderobe te zijn van een pop, die Amerikaans werd ver loot. De opbrengst zal worden be stemd voor soortgelijke „verrassin gen" op andere ouderavonden. Het programma werd besloten met „massazang", waarbij de zaal volop gelegenheid kreeg de vokale talenten ten toon te spreiden. Hier na volgde sluiting van de opge wekte ouderavond, waaraan straks vooral de leerlingen die niet meer terugkeren, goede herinneringen zullen bewaren. Amerikanen krijgen dreigbrieven uit Duitsland Hoge Amerikaanse militaire en diplomatieke functionarissen te Washington en Bonn en ook ge zinnen in de Verenigde Staten heb ben dreigbrieven ontvangen, waar in de terugtrekking van de Ame rikaanse troepen uit west-Duits- land wordt geëist. In de brieven, ondertekend door „de strijdgroep voor een onafhan kelijk Duitsland" en gepost in Mün- chen Stuttgart, wordt gezegd, dat de tijd is gekomen, dat „wij Duit sers zelf een einde aan deze ondra gelijke toestand zullen maken". „Wij delen u dit mede uit naam van het Duitse volk, zodat zelfs een gewelddadig optreden van onze be weging, in geval dit gebeurt, ge schiedt met uw medeweten en goed keuring. U bent verantwoordelijk voor het optreden van uw rege ring. Wij doen een beroep op u en wij waarschuwen u. Roept uw huurtroepen terug van ons gebied. Wij hebben genoeg mensen om ons zelf te besturen. Wij wensen on verdeelde vrijheid en onafhanke lijkheid". Naar verluidt is de zaak in on derzoek bij het Amerikaanse Fe derale Bureau van Onderzoek, de F.B.I. Volgens een functionaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken lijkt de genoemde „strijd groep" op het eerste gezicht een extremistische organisatie met slechts enkele leden. „De denkbeel den van deze zeer kleine groep weerspiegelen geenszins de houding van een belangrijk deel van het Duitse volk', zo voegde hij hieraan toe. Vliegtuigen botsten bij Stromboli Twee vliegtuigen van de Ameri kaanse marine zijn woensdag, na met elkaar in botsing te zijn ge weest, brandend neergestort op het vulkaaneiland Stromboli bij de noordkust van Sicilië, zo meldt het Italiaanse persbureau Ansa. Het is nog niet bekend, of de inzittenden zich hebben kunnen redden. Een Amerikaans reddingsvlieg tuig is bij de wrakken geland, doch de redders konden woensdagavoifd door de grote hitte de wrakstukken niet naderen. De zee rondom het eiland wordt afgezocht naar moge lijke overlevenden. DELFT. In het atelier voor ge brandschilderd glas van de N.V. A. N. de Lint te Delft wordt thans gewerkt aan twee gebrandschil derde ramen v. d. kerk van Krui- ningen, welke tijdens de storm ramp van februari 1953 ernstig te lijden heeft gehad. Nu de kerk on der toezicht van Monumentenzorg een algehele restauratie ondergaat, heeft men besloten twee van de zes gebrandschilderde ramen, welke verloren gingen, te vervangen door ramen welke op de ramp en de daarop gevolgde redding betrek king hebben. Minister Kernkamp voor de radio herdacht Over de beide zenders Hilversum I en II heeft woensdagmidag de heer H. W. Tilanus, voorzitter van de Tweede Kamer-fractie der Chr. Historische Unie, een herdenkings woord gesproken naar aanleiding van het overlijden van minister Kernkamp. Na zijn diep leedwezen te hebben betuigd met dit verscheiden, zeide de heer Tilanus: „In de vier jaren dat hij zijn de parlement beheerde, heeft minister Kernkamp, naast velerlei ander be langrijk werk, naast het bezoek dat hij met H.M. de Koningin en Z.K.H Prins Bernhard heeft mogen bren gen aan de Ned. Antillen en Suri name, de vreugde mogen smaken van het tot stand brengen, na moei zame arbeid, van het Statuut van het Koninkrijk, waarin de nieuwe regelen zijn gesteld voor de samen werking tussen Nederland, Suri name en de Ned. Antillen, een vorm van samenwerking, enig in de we reld, waaraan de naam van de overleden minister zal blijven ver bonden. Reeds geruime tijd was' zijn ge zondheid minder goed en om deze reden had de heer Kernkamp reeds te kennen gegeven, dat hij niet op nieuw een ministersportefeuille zou kunnen aanvaarden. Ook een Ka merzetel durfde hij, gezien zijn ge zondheid, niet te bezetten. Toen ik hem enkele weken geleden bezocht sprak hij de hoop uit, nog wel als hoogleraar zijn vroegere arbeid te mogeh hervatten. God heeft het anders beschikt Onze gevoelens van hartelijke deel neming gaan allereerst uit naar mevrouw Kernkamp en de kinde ren. God schenke haar en de haren de troost, die Hij alleen vermag te schenken. Het Nederlandse volk zal hem blijven gedenken als een serieuze hooggeleerde en evenwichtige den ker, die naast zijn studie en zijn colleges in het recht, de laatste ja ren van zijn leven heeft mogen ge ven aan het leggen van een band tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen." Het stoffelijk overschot van mi nister Kernkamp zal zaterdagmid dag om 4 uur worden ter aarde besteld op de begraafplaats „Den en Rust" te Bilthoven. Schenking voor Santorino Het Nederlandse Rode Kruis heeft 2500 kilogram melkpoeder ontvangen van het Bedrijfschap voor Zuivel, die bestemd zijn voor de slachtoffers van de aardbevings ramp op het Griekse eiland San torino. Een Dakota van de Konink lijke Luchtmacht zal 2100 kilogram van deze geschenkzending dezer da gen overbrengen naar het Griekse Rode Kruis. De rest wordt door de K.L.M. gebracht. De bos- en heidebranden Sinds de bevrijding gingen 13.100 hectare verloren Sinds de bevrijding zijn in ons land 2600 hectare bos en bijna 10.500 hectare hei, duinbegroeiing en ander natuurterrein verloren gegaan ten gevolge van bos- en heidebrand. Vorig jaar gingen 90 hectare bos en 460 hectare heide verloren, in 1954 brandden 370 hec tare bos en bijna 1500 hectare heide af. Dit wordt medegedeeld in een publikatie van het Bosschap, waar in gewezen wordt op het gevaar van bos- ep heidebrand. „Een dood enkele maal ontstaat er brand door blikseminslag, maar wij kunnen gerust zeggen, dat alle bos- en hei debranden in Nederland door men sen worden veroorzaakt", aldus het Bosschap. Dertig auto's botsten Op de autoweg van Frankfort naar Darmstadt zijn woensdag bij een zeer ingewikkelde botsing der tig auto's op elkaar gereden, om dat zich over een lengte van 40Q m. plotseling een dikke mist ont wikkelde. Men vermoedt dat deze het gevolg was van camouflage oefeningen van het Amerikaanse leger. Een beeld uit de etappe van de Tour de France, die werd gewonnen door de Italiaan Dejilippus. Men ziet hem hier de finishlijn passeren. Tweede werd de Belg Ockers (omkijkend) en derde Darrigade van de Franse nationale ploeg. De laatste veroverde tevens de gele trui. STAD EN PROVINCIE HET DELTAPLAN Golfwaarnemingen bij Schouwenbank Ten behoeve van de dijkaanleg in het Deltaplan worden tot 12 augustus golfwaarnemingen ver richt in de Noordzee nabij de Schouwenbank. Hiertoe zijn regis trerende peilschalen gelegd die ge dekt zijn door een stompe ton met het merk „Hydrografie Nederland". Deze schalen zullen aanwijzingen geven omtrent de factoren waarmee bij de dijkaanleg rekening dient te worden gehouden. OUWERKERK Schoolleerlingen naar de Westhoek De leerlingen van de laagste klassen der openbare lagere school hebben de vorige week hun jaar lijks uitstapje gemaakt naar de Westhoek. Het eerste reisdoel was de speeltuin te Renesse; daarna ging het per auto verder naar de uitkijktoren te Burgh. Hierna volg de een wandeling door de Domei nen en een bezoek aan het strand te Westenschouwen. Na een tweede bezoek aan de speeltuin, werd via de noordzijde van het eiland terug gereden naar Ouwerkerk. Loop der bevolking over juni 1956. Vertrokken: S. Boer en echt genote naar Nieuwerkerk Z.; A. J. A. Bolijn en gezin naar Roosen daal; J. P. Flikweert en gezin naar Nieuwerkerk Z.; A. W. Remeeus en gezin naar Hoek. De gehouden lijstcollecte voor de gedenksteen enz. in de Ned. Herv. kerk heeft tot nu toe opge bracht ruim f 1.600. NIEUWERKERK Bouw Verenigings gebouw gestart Wederom is in onze gemeente een aanvang gemaakt met de bouw van een zeer belangrijk gebouw. Maan dag jl. nl. is begonnen met het hei werk van het gemeentelijk vereni gingsgebouw, waarbij vanzelfspre kend grote belangstelling aan de dag werd gelegd. Dit gebouw, dat thans wordt gebouwd ter vervan ging van het door de ramp ver woeste, zal een ruimere garderobe bevatten, terwijl tevens een afzon derlijke koffiekamer, die ook als vergaderzaal voor kleinere gezel schappen dienst kan doen in dit plan is begrepen. Ongeval bij vlastrekken Een 17-jarige logé bij de heer K. alhier wilde dinsdag jl. behulpzaam zijn bij het machinaal vlastrekken. Doordat hij zijn overall tengevolge van de warmte iets had laten zak ken, werd zijn kleding door één der wielen van de traktor gegre pen. Gevolg was dat hij met een op meerdere plaatsen gebroken been in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Schoolreisje O.L.-school Door bijzonder mooi weer be gunstigd hebben de leerlingen van de openbare lagere school alhier o.l.v. het onderwijzend personeel en enige helpsters (oud-leerlingen) een schoolreisje gemaakt naar Renesse. Het vervoer kon geschieden door vriendelijke medewerking van ouders-autobezitters. Deze brach ten de kinderen en haalden ze te gen de avond weer op. Zowel op het strand als in de speeltuin werd volop genoten en in de laatste werü een druk gebruik gemaakt van de houten draaiende paarden. Een ogenblik dreigde het plezier ver stoord te worden. Een der houten dieren verkeerde in zo'n desolate toestand dat hij plotseling in twee helften brak en 2 kinderen kwa men te vallen. Een hunner was een ogenblik bewusteloos maar bleek later geen ernstig letsel te hebben opgelopen. Hopelijk zal de eigenaar inzien dat verbetering noodzakelijk is, wil men in de toekomst een der gelijk ongeluk, dat ernstige gevol gen had kunnen hebben, voorko men. „Huis te huur" Een advertentie in één der grote dagbladen, waarin abusievelijk niet „een huis te koop" maar „een huis te huur" werd aangeboden, heeft tot gevolg gehad dat de boodschappendienst van een Amsterdamse telefoni sche service-onderneming 3 dagen achtereen, zachtjes ge zegd, overbelast is geweest. Deze dienst bleef voor velen langdurig onbereikbaar; alle toestellen waren onafgebro ken bezet ten dienste van de makelaar, cliënt dezer onder neming, die de advertentie had doen plaatsen. Van za terdagavond af tot en met maandagavond werden ruim 1600 gesprekken geteld. ONDERWIJS Lagere Landbouwschool Zierikzee Cursusjaar 1955/56 Bevorderd van kl. I naar kl. II: Abr. B. Koster, Ellemeet; Adr. M. de Rijke, Oosterland; A. L. den Haan, Nieuwerkerk; A. C. Re meeus, Dreischor; G. Kooman, Re nesse; Johan Blom, Renesse; Adr. Bouman, Oosterland; Adr. Verse- put, Noordwelle; Anth. Joh. Hanse, Kerkwerve; Corn. J. Hanse, Zie rikzee; Jan J. Bil, Zierikzee; Wm. M. Blom, Noordgouwe; Jan A. v. d. Bijl, Duivendijke; Mar. de Reus, Nieuwerkerk; Nic. Mar. v. d. Have, Kerkwerve. Niet bevorderd twee leerlingen. Bevorderd van kl. II naar kl. III: Dingem. Heijboer, Sirjansland; Jac. C. den Boer, Noordgouwe; Pieter Joh. Heijboer, Sirjansland; Jan Kik Nieuwerkerk; Joh. de Bakker, Zie rikzee; Willem E. v. d. Have, Oos terland; Willem Flikweert, Nieu werkerk; Jac. v. d. Maas, Ooster land; Corn. Boot, Renesse; Adri J. v. d. Zande, Burgh; Joh. den Boer, Zierikzee; Hubr. Roks, Oosterland. Aanvang nieuwe cursus 2e week in september. LAND- EN TUINBOUW LANDBOUWTENTOONSTELLING in Dordrecht In Dordrecht wordt vandaag en en morgen voor de elfde maal een grote landbouwtentoonstelling ge houden. Hoewel deze expositie in feite niets te maken heeft met de Hoffeesten, heeft de traditie gewild dat zij daar langzamerhand een waardevol onderdeel van geworden is. Er zal veel rundvee worden aan gevoerd, terwijl ook tal van var kens, hoofdzakelijk afkomstig uit Noord-Brabant en van de Zuidhol landse eilanden, ingeschreven zijn. Verder is er kleinvee, zoals geiten en schapen. De tweede dag van deze tentoon stelling zal geheel in het teken staan van het paard. Dan zullen de kroonkeuringen plaats vinden van de afdeling Zuid-Holland van de Koninklijke vereniging „Het Ne derlandse Trekpaard". Met een groot concours-hippique. dat bijgewoond zal worden door de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, zal de tentoonstelling be sloten worden. Behalve vee en paarden zullen tal van landbouwmachines en -werktuigen worden ingezonden. Verschillende voorlichtingsbureaux zullen stands inrichten. Rauwkostsanatorium „Humlegaarden" REVOLUTIONAIRE RAUWKOST OP TAFEL Recepten van dr. Kirstine Nolfi Door de voortdurende rauwkost- propaganda zijn de dagelijkse me nu's in Nederland langzamerhand wel enigszins gewijzigd. Zo wordt er thans ongetwijfeld heel wat meer fruit gegeten dan in groot moeders jonge jaren. Toch worden er in tal van gezin nen nog dagelijks spijzen genuttigd, waarin zeer waardevolle bestand delen voor de gezondheid door ver hitting, door droging of door con serveren zijn vernietigd. Daarom is het dat wij op deze plaats de aandacht nog eens op dit uitermate belangrijke onderwerp vestigen. In de moderne voedings leer neemt de rauwkost immers een uitermate belangrijke plaats in. Een graanmaaltyd Voor een graan- en vruchten maaltijd kan men een pond vruch ten en een beker melk mengen met enige eetlepels ontkiemende of pas gemalen rogge of tarwe; dit gerecht kan worden versierd met wat ro zijnen, amandelen en noten. Dat is praat, die onze Nederlandse huisvrouwen toch nog wel een beetje vreemd in de oren klinken zal. Onze voedingsgewoonten mo gen in de laatste vijftig jaren dan belangrijke wijzigingen (en verbe teringen) hebben ondergaan; bo vengenoemd recept maakt toch nog een zeer revolutionaire indruk. „Vele ervaringen heb ik opge daan en voor alles heb ik beves tigd gekregen, dat rauwkost, het le vende voedsel, gegroeid in de on bedorven moederaarde, voor de volle 100 pet. de enige en juiste voeding is, welke ons gezond, blij, tevreden en behulpzaam kan ma ken". Aldus dr. Kirstine Nolfi, de vrouwelijke Deense arts, die al ja renlang aan het hoofd staat van het rauwkostsanatorium „Humlegaar den" te Humlebaek (Denemarken). Deze vurige propagandiste voor gezondheid en geluk door een an dere en betere voedingswijze heeft haar opvattingen neergelegd in het boek „Levende F0de", een zeer in teressant werkje, waarvan ook een Nederlandse vertaling verschenen is. Rauwe piepers met knol Wat denkt u van het volgende voorschrift voor een aardappelsla? Twee rauwe aardappelen, een klei ne knol, een wortel, twee kleine uien en een augurk klein snijden; mengen met geraspte rauwe biet en een beetje selderiezaad. Dit geheel rangschikken op slabladen en be strooien met peterselie. Voor het samenstellen van de meest gevarieerde groenteslaatjes nemen wij de volgende nuttige aanwijzingen over. Overgieten met melk neemt de scherpe smaak van knollen weg. Een theelepel gehakte peterselie, die men tot besluit eet, verdrijft de sterke smaak en de lucht van uien. Jonge doperwten en peulen kan men met schil en al eten, omdat zich in die schil nog geen vlies be vindt. Een kool die te groot is voor één maaltijd moet men niet door snijden, men doet beter de bladen er één voor één af te pellen. Men gen met eierdooier geeft kleur en voedzaamheid aan de groentescho tels Dr. Alfreda Briedé. (Nadruk verboden). Het K.N.M.I. verwacht tot vrijdagavond: Zeilde weertype Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien. Vannacht hier en daar mist. Weinig wind. Weinig veran dering in temperatuur. 20 juli. Zon op 4.46. onder 20.50. Maan op 19.07, onder 2.33. Volle maan: 22 juli te 22.29. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 20 juli 1.33 v.m. 14.05 n.m. BROUWERSHAVEN 20 juli 1.05 v.m. 13.36 n.m. Springtij: 24 juli. Het blijft onstabiel Het voor Nederland belangrijkste druksysteem is een in de Golf van Biscaye gelegen depressie, die ge heel gevuld is met onstabiele lucht. Om deze depressie heen bewegen kleinere storingen van Frankrijk uit naar het noorden. Gistermiddag bereikte een dergelijke storing het zuiden van ons land, op uitgebreide schaal onweer veroorzakend. Tus sen gisterochtend en vanochtend 7 uur viel in Eindhoven 37 mm regen, in Vlissingen 16 en op het vlieg veld zuid-Limburg 11 mm. In het grootste deel van Europa daalt de luchtdruk langzaam ver der, hetgeen verband houdt met het feit, dat de in de Golf van Biscaye gelegen depressie zich lang zaam in oostelijke richting ver plaatst. Het zal daarom ook mor gen nog het weer in Nederland be heersen. De kans op buien blijft derhalve groot. De temperatuur on dergaat nog weinig verandering, hoewel aan de kust tengevolge van een langzame draaiing van de wind naar noordoost tot noord, iets min der warme lucht kan binnenstro men. Financiën en Economie De staking in de Amerikaanse staalindustrie Pres. Eisenhower heeft woensdag met de ministers van Arbeid, Fi nanciën en Handel en andere hoge functionarissen de staking in de staalindustrie, welke thans reeds 18 dagen duurt, besproken. Blijkens een door het Witte Huis uitgegeven verklaring werd de president ervan op de hoogte gesteld, dat de onder handelingen tussen de werkgevers en werknemers woensdagmiddag werden hervat en dat beide partijen vastbesloten zijn alles in het werk te stellen om zo spoedig mogelijk tot overeenstemming te geraken. De staking heeft reeds vele dui zenden arbeiders in andere indus trieën werkloos gemaakt. Woensdag werd te Chicago bekend gemaakt, dat wegens de staking 50.000 60 duizend spoorwegarbeiders zijn ontslagen. KERKNIEUWS De Wereldraad van Kerken De centrale commissie van de Wereldraad van Kerken zal van 28 juli tot 5 augustus te Galyatetoe, honderd km. ten noordoosten van Boedapest, vergaderen. Het is de eerste maal dat dit voornaamste orgaan van de Wereldraad in een communistisch land bijeenkomt. In de Raad, die zijn hoofdkwar tier te Genève heeft, zijn ruim 160 protestantse, Anglicaanse en ortho doxe kerken in de vijf werelddelen die naar schatting tezamen 170 mil joen leden tellen, vertegenwoordigd De centrale commissie komt jaar lijks bijeen. Het laatste plenaire congres van de Raad werd in 1954 te Evanston, in de Amerikaanse staat Illinois gehouden. SPORT KORFBAL Unitas I-Brouwershaven I 4-1 De gasten hebben Unitas goed partij gegeven. Door Nolet en C. van der Maas leidde Unitas al spoedig met 2-0. Voor de rust bracht A. Hage de stand op 3-0. Uit het feit dat beide partijen na de rust ieder éénmaal scoorden, kan worden afgeleid dat de gasten tot het einde moedig bleven door spelen. Nadat Hage voor 4-0 ge zorgd had, werd de eindstand 4-1, toen uit een snelle aanval der gas ten een der heren mooi inschoot. DUIVENSPORT P.V. „Gevleugelde Vrienden" Zierikzee Wedvlucht uit Duffel, 73 km. met jonge duiven. In concours 266 dui ven. A. Bakker 1, 2, 14, 48; M. v. d. Wielen 3; J. Wiltenburg 4, 13, 18, 43, 51; F. D. Hillebrand 5, 8, 9, 19, 30, 33, 35; K. Dekker 6, 46, 52; C. M. v. Westenbrugge 7, 37, 38; P. Saman 10, 24; C. J. Dalebout 11, 17, 26, 31; J. W. Leijdekkers 12, 22; H. Koster 15, 16, 41; J. Feleüs 20, 44; C. Krijger 21, 25, 29, 42; C. Berre- voets 23; C. Seijbel 27; W. den Boer 28; C. v. d. Hoek 32, 36. 47, 53; A. Hagesteijn 34, 50; J. ten Haaf 39, 40, 49; J. Verwest 45; G. Kristalijn 54. Hoofdprijs (strijkijzer) werd ge wonnen door F. D. Hillebrand.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2