DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 19 JULI 1956 No. 1798T 112e jaargang /iiitikziE sein: miNi uvvs bode ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f \r Per 4tult- W AA RIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE Tel. 309. de In Tibet duren gevechten tegen Chinezen onverminderd voort Massabeweging tegen onderdrukker ln N.-Tibet In het oostelijke deel van Tibet I De correspondent van het Indiase duren de hevige gevechten tussen blad meldt voorts, dat op alle we- Tibetanen en Chinezen voort, al dus de te Nieuw Delhi verschijnen de „Statesman" in een bericht uit Darjeeling, een Indiase s*ad aan de grote weg naar Lhasa. Ook in noord-Tibet is een mas sabeweging gaande om zich tegen de Chinese communisten te verzet ten. De spanning in het land is nog toegenomen door de aankomst van Chinese tanks in de hoofdstad Lhasa. Drie vooraanstaande lama's zou den hebben verklaard „niet in staat te zijn", een delegatie te lei den naar de opstandige gebieden in het oosten en noord-oosten van het land. Hun geestelijke leider de Dalai Lama, zou hun dit op insti gatie van de Chinezen hebben ge vraagd. De abten van drie grote kloosters, waar 20.000 lama's wo nen, zijn door de Chinezen gear resteerd, toen zij op de Dalai Lama een beroep wilden doen ten gunste van drie leden van de „Mimang", de Tibetaanse verzetsbeweging, die na het onderdrukken van een op stand in het gebied van Golok, in noord-oost Tibet, door de Chinezen zijn aangehouden. gen naar Lhasa via oost-Tibet het verkeer is gestagneerd. Vferscheide- duizenden Chinese militairen zijn bezig met het herstellen van de weg van Sjamdo naar Lhasa, de voornaamste verbinding met Chi na. Drie bruggen, welke onder zwa re bewaking waren hersteld, zou den korte tijd later door de „Mi mang" weer zijn verwoest. Tunesisch protest over Franse troepen Nieuw incident Tunesië heeft woensdagavond bij Frankrijk geprotesteerd tegen de gedragingen van Franse troepen in Tunesië. De plaatsvervangend eerste mi nister, Ben Jamed, riep de Franse ambassadeur bij zich en beklaagde zich over een aantal incidenten. Volgens een woordvoerder van de Tunesische regering zou Jamed de ambassadeur verzocht hebben „een heftig Tunesisch protest" aan zijn regering over te brengen. Woensdag heeft zich in Moulares. in het zuidwesten van Tunesië, een nieuw incident voorgedaan waarbij twee Tunesiërs werden gedood. Zoals bekend heeft premier Bour- guiba vorige week zijn besprekin gen in Parijs over een Frans-Tu- nesisch vriendschapsverdrag afge broken nadat minister Pineau ge weigerd had in te stemmen met een geleidelijke terugtrekking van de Franse troepen. Aanslag op Cyprus Drie gemaskerde mannen hebben dinsdag in een huis in een voor stad van Nicosia een Britse mili tair, die daar op bezoek was, dood geschoten De Brit bezocht dit huis vrij geregeld. Hij is de 42e Britse militair die in de afgelopen vijftien maanden door Cyprische verzets lieden om het leven is gebracht. De Grieks-Cyprische verzetsbe weging heeft dinsdag in Limassol pamfletten verspreid waarin offi ciële Britse berichten tegengespro ken worden, volgens welke bij zui veringsoperaties in midden-Cyprus 17 verzetslieden gevangen genomen zijn. De operatie was „een slag in de lucht", aldus deze vlugschriften Concert Russisch vloot- ensemble te Amsterdam Het vlootensemble, bestaande uit officieren en matrozen van de Sow- jet-Russische kruiser „Sverdlov" en de Sowjet-Russische torpedo- bootjagers „Serdity" en „Surovy", die vrijdag 20 juli a s in Rotterdam worden verwacht, zal op zaterdag 21 juli a.s. tijdens een bezoek dat de Russen aan Amsterdam zullen brengen, twee maal optreden in het Concertgebouw. Aanvankelijk was het de bedoeling dat het vlooten semble uitvoeringen zou geven in het Vondelpark, ter gelegenheid van de Vondelparkfeesten 1956. De voorstellingen in het Concertge bouw zullen beginnen om 15 uur 's middags en 20.30 uur 's avonds. De Russische officieren en matro zen zullen 's morgens door het ge meentebestuur van Amsterdam ten stadhuize worden ontvangen Daar na brengen zij een bezoek aan de haven. Het Amerikaanse Huls van Afgevaardigden heeft dinsdag een bouwprogram voor militaire instal laties in de Ver. Staten en het bui tenland met kredieten tot een be drag van ruim twee miljard dollar goedgekeurd. Arabische vriendelijkheid De Arabische natie, die zich uit strekt van Marokko tot Irak en on geveer honderd miljoen inwoners telt, is werkelijkheid geworden. Zij zal in haar midden geen parasiti sche uitwas dulden en zij zal alle indringers waar dan ook in de Ara bische wereld vernietigen, aldus heeft een commentator in de Egyp tische uitzending van „De stem der Arabieren" als dreigement aan het adres van Israël verklaard. Niet sneller Het is gebleken dat de meest moderne bussen van Londen hun traject nauwelijks snel ler afleggen dan de oude paardebussen dat in 1911 deden. 40 jaar weekmarkt te Bergen op Zoom De weekmarkt te Bergen op Zoom bestaat 40 jaar. Op initiatief van de heer H. Verlinden werd ze in 1916 opgericht en sindsdien is ze uitgegroeid tot een der grootste uit de streek. Donderdag 9 augustus zal ter herdenking van het 40-jarig bestaan een feestmarkt gehouden worden, waaraan wedstrijden zijn verbonden zowel voor de stand werkers als voor de andere koop lui. Er zullen ook attracties voor het kopend publiek zijn. Weer „kleine Stalin" gevallen Zieke oerste-sekretaris Rakosl de laan uit Matyas Rakosi, eerste secretaris van de Hongaarse communistische partij, is afgetreden. Dit meldt radio-Boedapest. Radio-Boedapest deelt mee, dat Rakosi zijn aftreden bekend maak te in een brief, die werd voorgele zen op een gisteren, woensdag, ge houden bijeenkomst van het cen trale comité der communistische partij, onder voorzitterschap van premier Andras Hegedues. Als redenen voor zijn aftreden werden opgegeven zijn leeftijd (65 jaar) en zijn ziekte, welke in de af gelopen twee jaar erger was ge worden. Rakosi wordt vervangen door Ernest Geroe, eerste vice-premier. Geroe werd op voorstel van pre mier Hegedues gekozen. Rakosi verklaarde voorts nog in zijn brief, dat hij,-gezien de fouten die hij in het verleden heeft gemaakt en die hij toe gegeven heeft, de partij niet verder wil hinderen bij de op bouw van het socialisme. Rakosi is de grote man van de Hongaarse partij geweest sedert zij aan het einde van de oorlog, met behulp van de Russische bezetters, aan de macht kwam. In april ge loofden waarnemers reeds, dat Ra kosi de volgende „kleine Stalin" in oost Europa zou zijn, die zou val len. Verklaring van Geroe Ernest Geroe heeft direct na zijn benoeming tot opvolger van Ma tyas Rakosi als eerste secretaris van de Hongaarse communistische partij verklaard, dat de grootste fout van Rakosi is geweest dat hij zich niet kon aanpassen aan de nieuwe toestand. Daardoor belem merde hij de ontwikkeling van col lectief leiderschap in Hongarije. Geroe zei dat Hongarije de be- leiding van Zuid-Slavië betreurde. Hij sprak zich uit voor het houden van vriendschappelijke betrekkin gen tussen de twee landen. In zijn woning te Utrecht is woensdagmorgen de minister van Overzeese Rijksdelen, prof. dr. W. J. A. Kernkamp, overleden. Prof. mr. dr. Willem Jan Arend Kernkamp werd 18 juli 1899 te Edam geboren. Hij bezocht het Ge reformeerd gymnasium te Amster dam en studeerde rechten aan de Vrije Universiteit in de hoofdstad, waar hij in 1926 het doctoraal exa men aflegde. Vervolgens was hij gedurende enige jaren in maat schappelijke betrekkingen werk zaam. In 1929 hervatte hij zijn studie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht in het Arabisch en Indisch recht. Vier jaar later deed hij in deze vakken het aanvullend docto raal examen. Hierna maakte hij een studiereis naar Egypte, Saoe- die-Arabië, Palestina en Syrië. In 1935 promoveerde hij met lof te Utrecht op het proefschrift „De Is lam en de vrouw". Een jaar later aanvaardde hij de benoeming tot bijzonder hoogleraar in de Indolo- gische faculteit aan de Rijksuni versiteit te Utrecht. In 1946 werd hij hoogleraar in het Nederlands staatsrecht aldaar. Na de bevrijding heeft prof. Kernkamp zitting gehad in de Bij zondere Raad van Cassatie. Tevens maakte hij deel uit van de Neder landse delegatie ter zesde Alge- Verklaring van Dulles VERENIGDE STATEN HANDHAVEN HUN AANDEEL IN DEFENSIE VAN WEST-EUROPA Vermindering landstrijdkrachten wellicht mogelijk De Verenigde Staten zullen het hun toekomende aandeel in de de fensie van west-Europa in het ka der van de N.A.V.O. blijven dra gen, zo heeft John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, woensdag op zijn wekelijkse persconferentie in Was hington verklaard. Hij verklaarde dit bij het beant woorden van vragen der journalis ten over berichten volgens welke de Amerikaanse regering plannen bestudeert voor aanzienlijke ver mindering van de Amerikaanse troepensterkte, in het bijzonder in Europa. Dulles zei, dat hij „geen cijfers" gezien had. (In krantenberichten was gesproken van een bezuiniging van 800.000 man). Militaire kwestie Op de vraag of hij voorstander is van vermindering der Amerikaanse troepensterkte, antwoordde Dulles, dat hij de zaak alleen nog maar volgens algemene politieke lijnen had bestudeerd. Vermindering van de Amerikaanse landstrijdkrachten zou wellicht mogelijk zijn, doch dit is in de eerste plaats een kwestie die de militaire leiders aangaat. De minister verklaarde verschei dene malen met nadruk, dat er nog niet gesproken is over een algeme ne vermindering van de troepen sterkte der NAVO-landen Deze kwestie zou door de NAVO-raad, als hij in de herfst bijeenkomt, be sproken worden. De Duitse herbewapening Wat de Duitse herbewapening betreft zei Dulles desgevraagd, dat de NAVO-landen voor west-Duits- land een bijdrage van twaalf divi sies (50.000 man) hebben vastgesteld Zolang de NAVO hierin geen ver andering brengt, moet daaraan worden voldaan. Voorts verklaarde hij, dat hij de vorige maand met Bondskanselier Adenauer, tijdens diens bezoek aan Washington, niet gesproken heeft over vermindering van de Duitse bijdrage. Naar aanleiding van andere vra gen zei Dulles, dat de Sowjet-lei- ders zich vooral schijnen te con centreren op atoom- en waterstof wapens. De Sow jet-landstrijd krachten zijn echter nog zo groot dat zij een bedreiging kunnen vor men. Dortmund bood Nieuw-Vossemeer een school aan De stad Dortmund heeft de ge meente Nieuw Vossemeer een schoolgebouw ten geschenke gege ven Deze school is in aanbouw; de straat waaraan ze is gelegen is tot Dortmundstraat gedoopt. In de dinsdagavond .gehouden vergade ring van de gemeenteraad van Nieuw Vossemeer werd besloten de school ter beschikking te stellen van het r.k. schoolbestuur. Voorts besloot de raad aan de Stichting Jeugdontspanning een subsidie van f 11.750 te verlenen voor de aanleg van een speeltuin. Enige particulieren hebben het initiatief genomen om gebruik te gaan maken van een commerciële radiozender in Perth en in Sydney voor de uitzending van een weke lijks programma in de Nederlandse taal en bestemd voor Nederlandse emigranten in Australië. Het pro gramma - zo is de gedachte - za in Nederland worden gemaakt en op aantrekkelijke wijze verteilen van Nederland en de achtergeble- ven familieleden. Minister van overzeese rijksdelen prof. dr. W. J. A. Kernkamp t mene Vergadering van de Ver. Na ties. In deze functie was hij te Pa rijs voorzitter van de speciale com missie voor de minder ontwikkelde gebieden. Hij heeft toen het Neder landse standpunt verdedigd met betrekking tot het al of niet rap porteren over Suriname en de Ne derlandse Antillen. Buiten zijn dissertaties versche nen van de hand van prof. Kern kamp tal van artikelen in couran ten en tijdschriften. In september 1952 werd prof. Kernkamp benoemd tot minister van overzeese betrekkingen. De overledene was reeds sinds begin van dit jaar ziek. Adder beet kind Tijdens het plukken van bosbes sen bij Hoenderloo is de 15-jarige N.S. door een adder gebeten. De dokter achtte overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. Het kind zal daar zekerheidshalve enige tijd moeten blijven. Korte berichten uit het binnenland AARDENBURG. Op de weg Oost- burg-IJzendijke in Zeeuws-Vlaan deren, is nabij het dorp Water landkerkje, een ernstige autobot sing geschiedt, die aan twee perso nen het leven heeft gekost en waar bij twee anderen ernstig werden gewond. Een Belgische personen wagen, afkomstig uit Gent, is met grote vaart uit de bocht gevlogen en tegen een - vrachtauto gebotst. De personenwagen sloeg enkele malen over de kop en werd zwaar beschadigd. De 56-jarige mevr. I. Laute, weduwe van O. Steven en de 65-jarige mevrouw L. J. Steven, weduwe de Wulf, beiden afkom stig uit Gentbrugge, werden daarbij op slag gedood. AMSTERDAM. Op de tentoon stelling „Dierplastieken van heden daagse Nederlandse beeldhouwers" die zaterdag 21 juli in het Zoölo gisch Museum te Amsterdam wordt geopend, zal een bronsje van prin ses Beatrix te zien zijn, waarmee de prinses voor het eerst aan een expositie deelneemt. Op deze ten toonstelling worden voorts werken geëxposeerd onder meer van Cou- zijn, Belgrom en Gra Rueb. 's-GRAVENHAGE. De eerste he likopter met straalmotor is in ons land aangekomen. Het toestel, dat is besteld door een luchtreclame- bedrijf, gevestigd op Ypenburg, is over de weg aangevoerd en wordt nu gemonteerd. Het is de bedoeling dat het toestel de komende maan den bij wijze van proef normale op drachten van het bedrijf zal uit voeren. ROTTERDAM. De postale re cherche te Rotterdam heeft de 23- jarige P.T.T.-beambte A. B. aan gehouden, die begin vorige week ten nadele van de P.T.T. een be drag van f 31.000 aan kasgeld ver duisterd heeft. De jongeman, die het geld had verborgen, heeft in middels bekend en het gehele be drag is weer terecht. B. heeft ge zegd, dat hij het geld wilde gebrui ken, omdat hij aan een Universiteit theologie wilde gaan studeren Hij had reeds per 1 augustus a.s. zijn ontslag gevraagd. De jongeman is inmiddels voor de officier van jus titie geleid en ingesloten. In Messina hebben honderd- vijftig leden van de Italiaanse com munistische partij voor het lid maatschap bedankt. Zij zijn toege treden tot de christen-democra tische partij. Het merendeel van hen had bezwaar tegen het „anti democratische karakter van de communistische partij. Brief aan Boelganin Cinadese premier wil waarborgen dat strijdkrachten worden verminderd Louis St. Laurent, de Canadese premier, heeft een brief naar Mos kou gestuurd, waarin hij de Sow- jel-premier maarschalk Boelganin als zijn mening heeft te kennen ge geven, dat beperking van de strijd krachten moet geschieden op grond van een overeenkomst, die verze kert dat de beperkingen ook inder daad worden uitgevoerd. Premier St. Laurent betoogde dat Canada's voldoening over de in mei aangekondigde vermindering van dé Sowjettroepen met 1.2 miljoen man wat gematigd wordt door de bédenking. dat deze beperkingen tien jaar geleden toen ook de wes telijke machten hun grote legers demobiliseerden op een juister ogenblik gekomen zou zijn. De Sowjet-Unie zal na de demo bilisatie nog steeds meer divisies in Europa hebben, dan de weste lijke machten, zo schreef St. Lau rent. Zijn brief Is antwoord op een brief van 6 juni jl. van de Sowjet- premier. De premier deelde woensdag in hét Canadese parlement mede dat hij zijn antwoord had opgemaakt in overleg met zijn Navo-partners. De Tunesische premier, Habib Boerguiba, heeft in een schrijven aan het secretariaat van de Ver. Naties in New York gevraagd om toelating van zijn land tot de vol keren-organisatie. Dit nummer bestaat alt 8 pagina's Een vrouwenmond nooit vacantie. De strijd tegen de kinderverlamming R(jk helpt financieel Het Rijk wil f 688.500 ter be schikking stellen van het Nationaal fonds voor de bestrijding van de kinderverlamming. In een wetsont werp tot wijziging van de begro ting 1956 van Sociale Zaken en Volksgezondheid wordt voorgesteld dit bedrag uit te trekken. Van het bedrag is f 500.000 be stemd voor de aanschaffing van het instrumentarium, f 30.000 voor aanvullende opleiding van perso neel, f 12.500 voor het bureau van het nationale fonds voor de be strijding van de kinderverlamming, .f 50.000 voor subsidie in salarissen etc. van het verplegend personeel, alsmede f 96.000 voor bijdragen in de kosten van behandeling van pa- patiënten. Hierdoor zal met de re validatie een begin worden ge maakt Aantal M.T.S.-ers kan ingenieur worden ,Om te voorzien in de behoefte aan bevoegde leraren voor het mid delbaar technisch onderwijs, wordt eein aantal bezitters van een getuig schrift M.T.S. in de gelegenheid ge steld de studie te volgen van inge- niieur aan de Technische hoge school. Blijkens een bekendmaking van dé staatssecretaris van Onderwijs, Kiansten en Wetenschappen is een régeling ontworpen, waarbij M.T.S.- ers, die aan bepaalde voorwaarden voldoen, een aanstelling kunnen krijgen als assistent aan een M.T.S. mét een halve dagtaak. De sala riëring zal echter geschieden alsof de betrokkene een volledige dag taak heeft en bovendien zal een Rijksstudietoelage kunnen worden vérstrekt. Na het behalen van het kandidaatsexamen kan een aan stelling tot onbevoegd leraar vol gen en tenslotte, na een beëindi ging van de ingenieursstudie, een benoeming tot leraar. Rat in vliegtuigvleugel 1 Op het vliegveld van Nal- robi zag een stewardess hoe, juist voor het vertrek een rat door een kleine opening i in een vleugel kroop. Het vertrek moest worden uit gesteld. Nadat alle pogingen om het dier te verwijderen hadden gefaald, werd 't ver gast, doch de vleugel zal moeten worden afgehangen om het kadaver te kunnen verwijderen. OVEREENSTEMMING INZAKE PLAN VREED- ZAME ONTWIKKELING KERNENERGIE Engeland doet mee aan Europese ontwikkeling De ministerraad van de Organi satie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) heeft ln haar bijeenkomst van woensdag overeenstemming bereikt over een plan betreffende de ontwikkeling op het gebied van kernenergie voor vreedzame doeleinden en over de vorming van een regelingscommis sie, zo werd door afgevaardigden meegedeeld. Deskundigen werken aan de de finitieve tekst van het raadsbesluit inzake algemene samenwerking op het gebied van kernenergie en de handel in installaties voor kern energie en de grondstoffen daar voor. De afgevaardigden verklaarden, dat sir Edward Boyle te kennen heeft gegeven, dat Engeland bereid is aan de Europese ontwikkeling op het gebied van kernenergie mede te werken, door Engelse er varing en technische kennis be schikbaar te stellen. Engeland, dat op dit gebied een ervaring van negen jaar heeft, is bereid mede te werken door opleidingscursussen vpor technici en hulp bij het ont werpen van installaties. Ook is En geland bereid deel te nemen aan sén van de voorgestelde gemeen schappelijke ondernemingen, een chemische afscheidings-installatie. Volgens de afgevaardigden heb ben de Verenigde Staten en Canada het rapport van de bijzondere com missie, welke werd ingesteld om sen onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden van samenwerking op het gebied van kernenergie, krachtig gesteund. De zes landen van „klein Europa" - Frankrijk, west-Duitsland, Italië, België, Ne derland en Luxemburg - zagen niets onverenigbaars tussen hun „Eurotom"-plan en deze brede lij nen van samenwerking, zo voegden de afgevaardigden hieraan nog toe. De ministerraad keurde verder een resolutie goed, welke werd op gesteld door een groep brandstof- deskundigen, tot vorming van een Europese commissie voor energie, welke moet trachten de traditio nele energiebronnen, voornamelijk kolen, vérder te ontwikkelen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1