Meesterlijk -e-t-e-r-e ING SIZE Coöp. Boerenleenbank Plechtige Rembrandt-herdenking te Amsterdam II. AI. de Koningin aanwezig in Westerkerk Met een plechtige bijeenkomst in de Westerkerk te Amsterdam, die werd bijgewoond door H.M. de koningin Juliana, is het feit her dacht dat Rembrandt 350 jaar ge leden werd geboren. Mr. A. J. d'Ailly sprak een openingswoord. Prof dr. J Q. van Regteren Alte- na, hoogleraar aan de hoofdstede lijke universiteit, sprak een rede uit over Rembrandt en Amster- Ingezonden mededeling dam. Amsterdam, zo zei de hoog leraar, heeft van Rembrandt een stigma ontvangen, en is zo door hem getekend, dat de schilder en de Amstelstad onlosmakelijk met elkaar zijn verbonden. Na zang van Aafje Heynis, sprak de Oostenrijkse beeldhouwer O. Kokoschka, als vertegenwoordiger van de buitenlandse kunstenaars. Na een toespraak van prof. Ch. F. Roelofs van de Rijksakademie voor beeldende kunsten, kwam het sluitstuk van de herdenking, n.l. de uitvoering van choros vijf „Clair obscur", voor koor, drie trompetten, vier trombones, pau ken en orgel, in opdracht van het comité Rembrandt Herdenking 1956 door dr. Anthon van der Horst geschreven op tekst van P. C. Bou- tens. Het werk werd uitgevoei'd door de Koninklijke Christelijke Oratoriumvereniging en de orga nist Klaas Bolt. - Prins Bernhard is maandag per vliegtuig te Londen aangeko men voor een particulier bezoek van vier dagen. HET CIRCUIT VAN SCHOUWEN EN DUIVELAND vindt iedere dag plaats in onze drukkerij, waar wij wedijveren het drukwerk zo snel mogelijk te kunnen afleveren Z I E R I K Z E E TELEFOON 32 KERKNIEUWS Probleem vaii de doodstraf ter sprake op filmmiddag Hervormde Jeugdraad Geanimeerde bespreking in Verenigingsgebouw te Zierikzee Onder auspiciën van de Ned. Herv. Jeugdraad, werd zaterdag middag in het Ned. Hervormd Ver enigingsgebouw een filmmiddag met diskussie gehouden voor ver schillende jeugdleiders en enkele belangstellenden op Schouwen- Duiveland. Hoofdschotel van deze instruktievc fimmiddag was de vertoning van de Franse rolprent „Nous sommes tous des assasins" („Wü allen zyn moordenaars") Op indringende wijze wordt in deze film de beschouwer gecon fronteerd met het probleem van de doodstraf, die in Frankrijk gelijk bekend met de guillotine wordt voltrokken. De film behan deld op ontroerende wijze de weg, die de veroordeelde heeft te gaan, zijn strijd en vertwijfeling gedu rende de periode van afwachten en het dramatisch einde onder de valbijl, nadat een geestelijke de laatste bijstand heeft verleend. Bij de discussies bleek de film zijn uitwerking niet te hebben, gemist, want over het algemeen genomen werd de doodstraf door de aanwe zigen afgewezen. Niettemin werd gesteld, dat de film hoe scherp en goed ook toch hier en daar de sentimenten wat te dik had aan- gestift, zodat een subjectief beeld werd verkregen. Gesteld werd, dat de omstandigheden, de afkomst e.d. van de veroordeelde een grote rol kan spelen, maar dat het toch niet juist zou zijn, de misdaad uitslui tend te zien in een pathologisch vlak, m.a.w. de veroordeelde als een geval, die men al reducerend en deducerend van schuld vrij zou kunnen pleiten. De mogelijkheid dat vergissin gen (gerechtelijke dwalingen) wor den gemaakt, werd als een dei- sterkste argumenten tegen de doodstraf aangevoerd. Algemeen gevoelde men het als juist, dat in ons land (met uitzondering van de bijzondere rechtspleging na de oorlog) de doodstraf is afgeschaft. Verwacht werd dat op de-duur an dere landen die zulks nog niet deden hiertoe stellig zullen over gaan. De ge-animeerde bijeen komst stond onder leiding van Wika Klaassen, die ook als diskus- sieleider optrad. AMILIE BERICHTEN worden in de ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE véél gelezen l Toeristenseizoen werd te Zierikzee onofficieel geopend Schünwerperverlichting en tentconcert Onofficieel is zaterdagavond het toeristen- en vakantieseizoen ge opend te Zierikzee met een con cert van de harmonie „Kunst en Eer" en het ontsteken van de schijnwerperverlichting, die - als vanouds - een sprookjesachtige sfeer in de stad teweegbracht. Ook hier - evenmin als bij het festival te Noordgouwe - werkte het weer mee, maar het korte con cert, dat „Kunst en Eer" als eerste in het seizoen in de tent gaf, bracht toch nog aardig wat mensen op de been. Nadien bleven nog velen op straat en begaf men zich langs de fraaie gebouwen, die met de aan gebrachte verlichtings-make up weer wondermooi waren. Wij ver nemen inmiddels van de zijde der 3 gemeente, dat aan het vreemde- j lingenverkeer speciaal volgend jaar wat extra belangstelling zal worden I gewijd. Men wil dan ook aan de j opening van het seizoen medio juli, i een wat officiëler tintje geven. Intussen bezoeken reeds vele vreemdelingen Zierikzee, Het beeld van slenterende groepjes, die al wandelend de sfeer van deze oude stad ondergaan en winkels en be zienswaardigheden in ogenschouw nemen, treft men dagelijks in de straten. Ook voor de Zierikzee-be- zoekenden, valt te hopen op gunstig weer, want het vakantie- feest breekt nu weldra in volle om vang uit. KERKNIEUWS Priesters en dominees in Zuid-Celebes gekruisigd Inheemse priesters en dominees, die liefdeswerk hadden verricht in de meer afgelegen gebieden van zuid-Celebes zijn daar aan bomen gekruisigd. Aldus hebben heden autoriteiten van de zending van de voornaamste protestantse organisa ties in Silverbay verklaard. De autoriteiten, die de bijzonderheden van de misdaden en de namen achterhielden, uit vrees voor wraakneming zeiden op een bijeen komst van de christelijke wereld missie, dat kruisingen één van de voorbeelden waren van een ex treem godsdienstig nationalisme, die het missiewerk in sommige delen van zuid-oost-Azië zo moei lijk maken. Zulke geweldplegingen, die toegeschreven worden aan de Darul Islam, zijn moeilijk te beteu gelen, daar zij voorkomen in afge legen gebieden. Ondanks de ver volging hebben de christelijke ker ken in genoemde gebieden 150.000 volgelingen en dit aantal wordt steeds groter, aldus werd op de bijeenkomst medegedeeld. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot geestelijk verzorger vah het vluchtelingenkamp te Ber lijn: B. J. Meijer, Anna Paulowna; tot hulppred. te Utrecht: J. J Ploos van Amstel, em.pred., De Bilt. Beroepen te Goes: J. W. Coen- raad, Hall (Gld.). Aangenomen naar Hengelo (O.): E. F. Westra, Culemborg. Bedankt voor De Bilt-west: H. Talsma, Den Haag; voor Zegveld: J. Smit, Groot Ammers. Ger, Kerken Beroepbaar: kand. K. Sierink, Hardenberg (O.). Ger. Kerken (art. 31 K.O.) Bedankt voor IJmuiden: P. Lok, Bussum. Chr. Ger. Kerk Tweetal te Driebergen: kand. F. Bakker, Goes en B. Bijleveld, Noordeloos; te Opperdoes en te Rotterdam-Overschie: kand. F. Bakker, Goes en kand. J. Brons, Ermelo; te Bunschoten: M. Baan, Dordrecht en M. Vlietstra, Eemdijk. Beroepen te Delft: kand. J. Brons Ermelo. Bedankt voor Den Haag-zuid: M. Vlietstra, Eemdijk. Ger. Gemeenten Beroepen te Hendrik Ido Am bacht: H. van Gilst, Dirksland; te Dordrecht: kand'. C. Molenaar, al- da'ar. Remonstrantse Broederschap Aangenomen naar Nijmegen: mej. da. H. C. Luyt, Breda; naar Leiden: J. Th. Mackenzie, Doesburg. Schouwen en Duivelandse sportspiegel Leerzame wedstrijd van het S.D.K.B.-twaalftal tegen Dord recht Aeroclub tc Haamstede definitief opgericht Ver rassende uitslagen in de korfbalcompetitie Zoals verwacht mocht worden, moest het SDKB-twaalftal te Re- nesse in het Dordts twaalftal zijn meerdere erkennen. Ondanks de minder gunstige weersgesteldheid speelden de gasten een mooi par tijtje korfbal, waarvan het grote aantal bezoekers naar hartelust kon genieten. Opvallend was het ook nu weer dat de tegenstanders van het SDKB-twaalftal veel snel ler de bal overplaatsten en ook veel meer in beweging waren. Al les bijeen was het weer een prach tige oefening voor het SDKB-team, dat in de toekomst door het spelen van deze wedstrijden haar eigen spelpeil kan opvoeren. Brouwershaven slaagde er na spannende strijd in, om Burgh II in de beslissingswedstrijd voor de 2e prijs in de 2e afd. van MEVO's nederlaagtournooi met 4-3 te klop pen. Ook de reserves van Brou wershaven wisten zondag een com binatie van Zonnemaire de over winning af te snoepen. Een drietal leden van de atle tiekvereniging „Delta Sport" wist bij de wedstrijden van de A.V. „Sprint" te Breda weer enkele aar dige sucessen te boeken. De definitieve oprichting van de Zeeuwse Aeroclub „Haamstede" werd zaterdag een feit. Laten wij hopen dat dit toeer het begin zal zijn van een nieuwe bloei van het vliegveld te Haamstede. In de le klasse der SDKB zorgde Zeemeeuwen voor een verrassing door Burgh de eerste nederlaag in dit seizoen te bezorgen. Velocitas, dat schijnbaar krachtig aan zijn herstel is begonnen, wist Renesse in eigen huis een puntje af te snoe pen. In de 2e klasse had DES a,lle moeite om NO AD in eigen huis te klbppen. DOSKO wist na spannen de strijd Burgh II een puntje te ontfutselen. In de 3e klasse A wist Ze'emeeuioen II door een 2-0 zege op'Zwaluwen II de kans op de titel in deze afdeling volledig in eigen hand te houden. Brouwershaven II zorgde voor een verrassing door bij Velocitas II met 2-2 gelijk te spe len. In de 3e klasse B gaat MEVO een ernstige gooi doen naar het kampioenschap. Nu werd DES II op eigen terrein met 5-1 het kind van de rekening. Unitas II dat ech ter ook nog alle kans op de titel heeft blijft MEVO goed volgen. Met niet minder dan 8-1 werd Brou wershaven III bij Unitas in de pan gehakt. SPORT KORFBAL Dorclteiiareii bleken te sterk voor bet S.D.K.B.-twaalftal Interessante ontmoeting in de Westhoek Het zit de SDKB-ploeg, die dit jaar voor het eerst intensief binnen de lijnen verschijnt, met het spelen van haar wedstrijden niet mee. Evenals enige weken geleden in Zierikzee moest ook zaterdagavond te Renesse op een glad veld wor den gespeeld, daar het zowel voor als tijdens de wedstrijd af en toe regende. Het Dordtse twaalftal, dat tech nisch beter was geschoold, had, nu er onder deze omstandigheden ge speeld moest worden, een belang rijke voorsprong op zijn tegenstan der, die het voornamelijk van het enthousiasme moest hebben. Toch was de strijd het aanzien ten volle waard, daar de SDKB'ers, die ook wat lichaamsbeheersing betreft, een aanmerkelijke achterstand hadden, hun beste krachten gaven om een zo eervol mogelijk resultaat te be halen. Ondanks het minder gunsti ge weer volgden ruim 500 toeschou wers de wedstrijd, die in de pauze werd opgeluisterd door het fanfa recorps „Luctor et Emergo". Nadat de voorzitter van de SD KB, de heer J. Th. Brouwer, de gasten had welkom geheten, deed burgemeester mr. G. F. Lunsingh Tonckens de afworp. De eerste aan val was voor de SDKB en het was H. Geluk, die van ver net iets te kort schoot om succes te kunnen boeken. De bezoekers namen direkt hierna het spel over en de SDKB- verdediging kreeg handen vol werk daar zij grote moeite had de schijn bewegingen van de Dordtse aan vallers te volgen. Het was vooral H. Vlasblom (Deetos), die in de aan val opviel. Na 6 minuten spelen slaagde hij er dan ook in met een goed schot zijn ploeg de leiding te geven (0-1). De SDKB had echter in eerste instantie het antwoord nog klaar, daar het na enkele vergeefse pogingen in de 11e minuut aan mej. C. Bolijn (SVOWK) gelukte de ge lijkmaker te scoren (1-1). Na de vakwisseling gingen de be zoekers in hoofdzaak domineren. De aanval Hage-v. d. Hoek kreeg weinig kans om voor de korf ge vaarlijk te worden. Wél had Hage eenmaal pech toen hij van ver op de rand van de korf schoot. Intus sen zat de aanval der Dordtenaren ook niet stil en F. de Waal wist in de 20ste en 24ste minuut, na zich met enige schijnbewegingen handig te hebben vrij gespeeld, de stand op 1-3 te brengen. Direkt na de vak verwisseling loste W. Vlaander (Re nesse) van ver een prachtig schot, waarna de bal van de rand van de korf in het veld terug sprong. In de 26ste minuut wist R. Pruim (Dee tos), na een mooi opgezette aanval, 1-4 te laten aantekenen. Hierna kreeg de SDKB enige tijd een licht veldoverwicht, waarbij N. Schrier tot tweemaal toe een kleine kans kreeg om de achterstand te ver kleinen. Het was echter W. Fran ken (Regenboog), die de rust met 1-5 deed ingaan. Hoewel na de rust het spel der bezoekers beter bleef, wist de SD KB toch beter weerstand te bieden. Na 2 minuten gelukte het H. Geluk de achterstand te verkleinen (2-5). Hierdoor aangemoedigd werden verscheidene aanvallen opgezet en hoewel er enige goede kansen kwa men bleef verder succes voorlopig uit. Aan de andere kant wist in de 26ste minuut H. Vlasblom de stand op 2-6 te brengen met een mooi schot. Dordt kwam hierna in de meerderheid en het was de 16-ja- rige invaller Scheepbouwer, die tweemaal J. Dalebout met een schijnbeweging wist te misleiden en beide malen raak schoot (2-8). Ondanks deze grote achterstand bleef het SDKB-twaalftal moedig volhouden en tenslotte was het N. Schrier die op verdienstelijke wijze de eindstand op 3-8 bracht. Het SDKB-twaalftal had inval lers voor Wentel (Burgh) en mej. D. Ganzeman (Die Gouwe), die wa ren vervangen door J. Dalebout (Renesse) en mevr. P. Vleeshouwer- Meermans (Unitas). De bezoekers misten H. Rademakers en F. Rob- bemond, voor wie R. Pruim (Dee tos) en Scheepbouwer (Regenboog) meespeelden. DUIVENSPORT Concourscombinatie Schouwen-Duiveland Concours Creil (Fr.). Snelheid eerst aankomende duif 1516 m. per min. Snelheid laatst aankomende duif 1390 m. per min. Joh. Pannekoek, Schuddebeurs 1, 12; J. Quist, Drêischor 2, 3, 7, 10, 11, 15; P. Flikweert, Zierikzee 4, 5, 6, 16, 17; J. M. Kloet, Brouwers haven 8, 9; L. Platteschorre, Brou wershaven 13; A. M. Berrevoets. Zierikzee 14; T. Sinnema, Zierikzee 18; Joh. Flikweert, Drêischor 19 W. v. Sluis, Haamstede 20, 22; P. Flohil, Brouwershaven 21; L. J. d. Wielen, Zierikzee 23. P.V. „De Reisduif" Noordgouwe e.o. Concours Creil (Fr.).: Joh. Pan nekoek, Schuddebeurs 1, 4; J. M. Kloet, Brouwershaven 2, 3; Joh. Flikweert, Drêischor 5, 8; W. van Sluis, Haamstede 6; P. Flohil, Brou wershaven 7; L. J. v. d. Wielen, Brouwershaven 9. Joh. Pannekoek wint de beker, beschikbaar gesteld door de heer H. J. Everwijn te Brouwershaven DE BROEDERSCHAPJ.VAN DE BRONZEN DRAAK 98. „Angelo zal vreemd opkijken, als hij mij straks het strijd perk ziet binnenrijden", zegt Aram grimmig, als hij met Presto de kerkerlrappen opklimt. „Ik heb in goed vertrouwen aan de kant van die schurk gestreden, maar het is nog niet te laat om die fout te herstellen! Laten we hopen, dat Broek de bewaker in bedwang heeft kunnen houden!" Boven gekomen blijkt Arams bezorgdheid voor zijn wapensmid ongegrond. Broek heeft de bewaker diens speer afgenomen en drukt de angstige, bevende man zijn gespierde vuist tegen de neus. „Laat hem maar gaan, Broek", beveelt Aram lachend, „hij kan ons geen kwaad meer doen. Volg mij naar mijn tent". Als het drietal het verlaten tentenkamp bereikt heeft, holt Presto de anderen al vooruit naar Aram's tent. „Vooruit, laat mij passeren!" roept hij brutaal tot de krijger, die nog steeds voor do ingang op wacht staat. „Mijn meester, heer Aram van Balthazar, moet zijn wapenrusting uit de tent hebben!" ADVERTENTIES Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze dochter en zoon MARJAN en MARINUS J. v. d. HOEK DAMME Ellemeet, 15 juli 1956 Tijdelijk: Ziekenhuis Noord gouwe. Dank aan allen die blijken van belangstelling gaven bij het overlijden van onze be huwd,- groot- en overgroot moeder JACOBA MOELKER- VAN OEVEREN J. C MOELKERS-LINDERS Renesse, juli 1956 Allen die mij zo spontaan hebben geholpen op 3 juli hartelijk dank, in 't-bijzonder de brandweercorpsen en het gemeentebestuur van Burgh. A. Padmos-Boot De ouden van dagen van Brouwershaven, die hebben deelgenomen aan het uitstap je naar Tholen en West-Bra bant betuigen bij deze hun hartelijke dank aan allen die hebben bijgedragen; het comi té voor de goede verzorging en het muziekgezelschap „Apollo" voor de gezellige ontvangst, waardoor dit alles voor hen een onvergetelijke dag is ge worden. Ondergetekende wenst bij de verkiezing van Hoofd Inge land van het Waterschap Schouwen geen herbenoeming te aanvaarden. Renesse, juli 1956 J. STEUR Zilveruienplukkers gevraagd. Op 23 juli te begin nen. W. P. Kooman. Tel. 268, Zierikzee Zierikzee De bank is gesloten van 14 t/m 23 juli 1956. In dringende ge vallen kan men zich wenden tot dhr G. M BIJ DE VAATE, 's Heer Lauwendorp, Zierikzee H. H. Landbouwers! Beschikbaar voor het a.s. seizoen: een Mc. BAIN erwteninaaigarnituur O. v. d. HOEK - Tel. 89 Renesse RECTIFICATIE In de maandag j.l. geplaatste advertentie „Inmaakglazen" van Fa. JOH. DE VRIES staat: Inmaakketels 7.05. Dit moet zijn: 7.50. GESLOTEN wegens vacantie van 23 28 juli A. v. d. HULLE Mach. schoenmakerij St. Domusstraat 98 ZIERIKZEE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 3