DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 17 JULI 1956 iI No. 17986 112c jaargang' j ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman 6e Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Tig afdeling uóigc/ Dieast DE KABINETSFORMATIE Dr. Drees schijnt voldoende grondslag te hebben voor kabinet Maandagmorgen heeft een be spreking plaats gevonden tussen de kabinetsformateur dr. Drees en de leiders van de vUf grote frakties uit de Tweede Kamer op het mi nisterie van algemene zaken. Naar van bevoegde z(jde na af loop van deze bijeenkomst Is ver nomen, zal de formateur op basis van de tot dusverre met de frac tieleiders gevoerde besprekingen over het regeringsbeleid overwe gen. welke redactie aan het rege ringsprogram zal worden gegeven, welke dc verdeling van de porte feuilles zal zjjn en eventueel welke personen hy zal aanzoeken om in de nieuwe regering zitting te ne men. De zienswijze van de formateur zal ter kennis van de vijf fractie leiders worden gebracht, die hun geestverwanten over het deelne men aan de regering zullen kun nen adviseren. Op een vraag over de kans-van slagen van dr. Drees werd van be voegde zijde medegedeeld, dat er „geen aanduiding is, dat bij voor baat de medewerking van de vijf bij het overleg betrokken politieke partijen uitgesloten is". „Er is een voldoende grondslag om aan te ne men, dat het mogelijk is voor de formateur een nieuwe regering sa men te stellen", aldus zeide men, hieraan toevoegend, „zonder dat de Eisenhower weer aan het werk Pres. Eisenhower heeft maandag zijn werkzaamheden in zijn bureau in het Witte Huis hervat. Hij ont ving achtereenvolgens leden van zijn staf, de voorzitter van de com missie voor atoomenergie, admiraal Lewis Strauss, en de minister van Buitenlandse Zaken, Dulles. Met Dulles besprak de president kwesties, die op de conferentie van Amerikaanse staten te Panama stad ter sprake zullen worden ge bracht. Eisenhower zal in het ko mende weekeinde deze conferentie bijwonen. Rusland wil afschaffing kernwapenproeven Minister van buitenlandse zaken Sjepilof heeft er maandag op een gemeenschappelijke bijeenkomst van de opperste Sowjet bij Ameri ka en Engeland op aangedrongen met de Sowjet-Unie besprekingen te beginnen over het staken van de proeven met kernwapens. Langdurige onderhandelingen zijn niet nodig, zei hij, want het gaat maar om drie landen. De Sowjet-Unie wil onmiddellijk met de conferentie beginnen. Als Ame rika en Engeland van goede wil zijn, zal het niet moeilijk zijn om tot overeenstemming te komen, aldus de Russische minister. Nieuw strafrecht Tsjechoslowakije in Volgens het nieuwe Tsjechoslo- waakse strafrecht, dat 1 januari 1957 van kracht wordt, zal nie mand langer dan 48 uren gedeti neerd mogen blijven zonder voor een rechtbank te verschijnen. De mogelijkheid tot voorwaardelijke gevangenisstraf, indien deze niet meer dan twee jaar bedraagt, wordt opnieuw gegeven. Verlies van burgerrechten en eeuwige verbanning worden afge schaft en de doodstraf, die in som mige gevallen automatisch was, zal veranderd kunnen worden in 25 jaar gevangenisstraf. Het nieu we strafrecht is echter ook aange past aan een verscherpte strijd te gen de „klassevijanden". Verduis tering van publieke eigendommen zal zwaarder worden bestraft en ook zijn de maatregelen tot onder drukking van het „terrorisme" verscherpt. Watersnood in Japan De hevige regenval die reeds eerder uit het gebied ten noorden van Tokio werd gemeld, duurt nog steeds voort en veroorzaakt hevige overstromingen. Tot nu toe heeft men 40 doden en 13 vermisten geteld, doch men vreest dat het aantal slachtoffers nog zal stijgen. Op het schiereiland Wajima heb ben de regens opgehouden. Men is daar begonnen de 15.000 bewoners vanuit de lucht met levensmidde len te voorzien. zekerheid bestaat, dat dit inder daad zal gebeuren". Do zetelverdeling Op de bijeenkomst is de zetel verdeling ter sprake gekomen, waarbij is uitgegaan van de for mule 5-5-2-1-1 (vijf zetels voor de P.v.dA.., vijf voor de K.V.P., twee voor de A.R één voor de V.WO. en één voor de C.H.U.). Verschuivin gen in deze verhouding zijn echter denkbaar. Niet is gesproken over de vraag, hoe de departementen over de politieke partijen zullen worden verdeeld. Op een vraag, welk departement - nu er veertien portefeuilles zullen zijn - voor ver dwijning in aanmerking komt, ant woordde men slechts: „Het hoeft geen departement te zijn". Holbewonen beviel niet Acht van de tien mannen, die van 1 juli af getracht hebben in de grotten van Zigues in het zuidioesten van Frankrijk te leven op de ma nier van hun prehistorische voorouders, zijn naar de be woonde wereld teruggekeerd De dokters die hen onder zocht hebben, verklaarden dat zij zeer zwak waren. Hun laatste prehistorische maal bestond uit een gekookte ringslang. Hun hoofdvoedsel gedurende hun tijd van af zondering had echter uit slakken en brandnetels be staan. De jongste van het gezelschap, de 15-jarige ver kenner, Frangois Sourbier, bleek de zware lichamelijke en geestelijke inspanning het beste te hebben doorstaan. Wereldreis per reddingboot Een officier van de Deense koop vaardij, de 38-jarige Walther Est- borg, is zaterdag aan boord van een reddingboot van acht ton uit Esb- jerg vertrokken voor een reis om de wereld. Het vaartuig, dat is ont worpen door de Deense multi-mil- jonair Claus Soerensen, is zo ge bouwd, dat het om zijn lengte-as kan draaien zonder dat de opva renden gevaar lopen. Om de stuur inrichting is een koepel van plas tiek gebouwd en ook de kiel is van een speciale constructie. De kruis snelheid is zeven knopen. De bouwer wil bij gebleken ge schiktheid het schip In serie gaan vervaardigen, ter vervanging van de gewone reddingboten. Het vaar tuig kan dertig tot veertig schip breukelingen opnemen. - Nog twee passagiers van het Hongaarse vliegtuig dat door stu denten in West-Duitsland tot lan den werd gedwongen, hebben po litiek asyl gevraagd. Het zijn een 33-jarige afdelingschef van een textielfabriek en zijn vriendin, een 19-jarige voorarbeidster van de zelfde fabriek. Zij waren van te voren niet op de hoogte van het ontvluchtingsplan geweest, doch wilden nu van de gelegenheid ge bruik maken om in het westen te blijven. Korte berichten uit het binnenland AMSTERDAM. De politie heeft op verzoek van buren een onder zoek ingesteld in een woning aan de Jacob van Lennepstraat te Am sterdam, aangezien de 72-jarige be woonster J. W. Smits reeds enige dagen niet gezien was. Bovendien hadden de buren een paar dagen geleden op de trap een gaslucht geroken, maar hadden hieraan geen aandacht geschonken. De bewoon ster werd dood op bed aangetrof fen. Zij was door gasverstikking om het leven gekomen. 's-GRAVENHAGE. Z.K.H. Prins Bernhard heeft vandaag voor 't Ko ninklijk Instituut voor Internatio nale aangelegenheden te Londen een rede uitgesproken over de be trekkingen tussen west Europa en de Verenigde Staten. Donderdag brengt de Prins een bezoek aan het marine opleidingsinstituut in Ro chester in Engeland. ROTTERDAM. In Maassluis is aangespoeld het stoffelijk'overschot van de 22-jarige Griekse zeeman P C., die, zoals gemeld, op 9 juli jl. bij het zwemmen in de Nieuwe Maas is verdronken. .AMSTERDAM. De 49-jarige huwde, invalide leraar aan de Rijks werkplaats te Leiden, J. Snel- ders, is rijdende met zijn invalide wagen met hulpmotor op de weg van Abbenes naar Hoofddorp ver ongelukt. Bij het kruispunt met de Venneperweg verleende hij geen voorrang aan een van Hillegom ko mende personenauto. Hij werd door de auto gegrepen en uit zijn wagen geslingerd. AMSTERDAM. Onder auspiciën van het (te Leiden gevestigde) Ne derlands bureau voor buitenlandse studentenbetrekkingen zullen van 22 tot 14 augustus a.s. zestien man nelijke en vijftien vrouwelijke stu denten van velerlei faculteiten uit verscheidene landen in Amsterdam vertoeven. Zij zullen gedurende die tijd praktisch werk verrichten, voornamelijk op de wereldluchtha ven Schiphol. Dreigende watersnood in het Wezergebied Onafgebroken regenval geduren de 50 uur heeft voor het gebied om de boven- en middenloop van de Wezer een akuut overstromingsge vaar doen ontstaan. Bij Minden stond de Wezer maandagochtend vier en een halve meter boven nor maal. De rivier stroomt, met een breedte van 600 tot 800 meter, wild door het land, allerlei vernielingen aanrichtend. Normaal is de rivier in deze tijd slechts 50 tot 60 meter breed. Als de regen niet spoedig ophoudt, vreest men in het gebied van de bovenloop de ergste over stromingsramp in 33 jaar. De bevolking Nederland Volgens opgave van het C.B.S. bedroeg het aantal huwelijken in Nederland in de eerste 5 maanden van dit jaar 33.845 tegen 33.031 in de overeenkomstige periode van 1955. Het aantal levendgeborenen bedroeg 99.223 tegen vorig jaar 97.328 en het aantal overledenen 39,342 tegen vorig jaar 36,823. Het aantal immigranten bedroeg in de eerste 5 maanden van dit jaar 19,235 tegen vorig jaar 19.190 en het aantal emigranten 24,180 tegen vorig Jaar 23.974. Het aantal inwo ners van ons land bedroeg op 1 juni j.l. 10.875.876. Om de wijngaarden in Oostenrijk te beschermen tegen hagel heeft men een twintigtal „rakettenbases" opgericht vanwaar raketten met een zilverjodide oplossing worden afgeschoten. Op een hoogte van rond 1500 meter ontploft de raket en door de werking van de zilverjodide verandert de hagelbui in een regen of tenminste natte-sneeuwbui (voor opgesteld natuurlijk, dat men de raketten in de richting van de drei gende hagelwolken stuurt). De lancering is identiek met die, waarop men tijdens feestjes vuurpijlen de lucht in stuurt. Op de foto zien we links het gereedmaken van een raket, rechts een raket aan de start. FIGUREN VAN REMBRANDT'S NACHTWACHT KWAMEN TOT LEVEN Kleurrijk schouwspel in de hoofdstad De voorname personagiën van nachtwacht op de paleistrappen Rembrandt's nachtwacht zijn za- aangevoerd door Banning Cocq en terdagavond na driehonderdvijftig Van Ruytenburch. Banning Coco jaar uit het stof herrezen en heb ben zich op de Dam te Amsterdam en voor het Rijksmuseum den vol- ke getoond. Een kleurrijk schouw spel vormde de inleiding tot deze herrijzenis, die duizenden Amster- damn.-irs op de been had gebracht. Vier korporaalschappen stelden zich, toen het zonlicht reeds lang afscheid van Amsterdam had ge nomen, op aan weerszijden van de trappen van het paleis op de Dam. Het waren schutters en pieke- niers, gekleed in rode en gele uni formen. Na een lang aangehouden roffel en feestelijk bazuingeschal, verschenen plotseling vanuit het paleis de figuren van Rembrandt's in zwart uniform, luitenant van Ruytenburch in een heel gee.' costuum, de grote hoed met veren trots op het gebaarde hoofd. Tus sen de beide aanvoerders van de schutterij ontspon zich een twee gesprek, dat uitmondde in eer. hartstochtelijk vermaan aan Am sterdams burgerij, de schoonheid die de stad heeft overgeleverd ge kregen van de gouden eeuw, met hand en tand te verdedigen en te bewaren. Na deze samenspraak ging het in optocht, omgeven door een groep fiere gouden-eeuwse burgerruiters, naar de burgemees- tèrswoning op de herengracht. Fransen ontdekten ziekenhuis van opstandelingen bij Algiers Gevechten duren voort DE „SLAG OM HET BROOD" IN POLEN „Behoorlijke lonen en hoge premies ln het vooruitzicht gesteld" oogst niet lastig vallen met eisen om „rapporten uit te brengen en niet noodzakelijke conferenties bij te wonen". De Poolse minister van de staats boerderijen Mieczyslaw Moczar, heeft maandag een beroep gedaan op het volk om „de slag om het brood" te winnen. Moczar schreef In het communis tische partij-blad „Tribunaludu" dat, hoewel er ongeveer 30.000 losse landarbeiders meer zijn dan het vorig jaar, de arbeidskracht nog steeds onvoldoende is. Moczar richtte zijn oproep tot de gezinnen van landarbeiders, stede lingen, studenten, kinderen en mi litairen. Hij beloofde behoorlijke Ionen en hoge premies. Antoni Kuligowski, de minister van Landbouw, waarschuwde in het zelfde blad de ambtenaren. Die mogen de landarbeiders tijdens de Protest in Washington De Poolse ambassadeur in Was hington, Spasowski, heeft maandag op het „State Department" monde ling geprotesteerd tegen schending van het Poolse luchtruim door Amerikaanse vliegtuigen in de maand juni. Aan Spasowski is meegedeeld, dat „nota is genomen van zijn pro test en dat een onderzoek zal wor den ingesteld", zo heeft een woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken bekend ge maakt. Franse troepen hebben bij een grote zuiveringsoperatie in de ber gen bij Blida, op minder dan 100 km. ten zuiden van Algiers, een ziekenhuis van de opstandelingen ontdekt. Het was gevestigd in een huis met vijftien kamers. Bij de gevechten zijn 25 opstande lingen, o.w. een dokter, gesneuveld. Meer dan duizend verdachte per sonen, o.w. drie meisjesstudenten die de gewonden verpleegden, zijn aangehouden. De Franse minister van Finan ciën, Ramadier, heeft maandag op een persconferentie in Parijs be kend gemaakt, dat in de komende anderhalf jaar drie staatsleningen zullen worden uitgegeven om een deel van de kosten van de strijd in Algerië te dekken. Half werk De familie Kareisen in Nij- kerk heeft een kip die, waar schijnlijk oud en der dagen zat, eieren legt zonder dooier „Activeringswerk geeste. lijke weerbaarheid" Initiatief na Poznan De organisatie „activeringswerk geestelijke weerbaarheid" is voor nemens een resolutie in te dienen bij de Verenigde Naties. Hierin zal worden verzocht al het moge lijke te doen, teneinde een e.v. be rechting van de leiders van het jongste verzet in Poznan te doen geschieden in overeenstemming met humanitaire rechtsnormen. In de resolutie zal ook een beroep op de Verenigde Naties worden ge daan om maatregelen te treffen, die tot onafhankelijkheid van het Poolse volk kunnen leiden. De or ganisatie hoopt op de instemming van vele Nederlanders. Bij de gevechten die zondag en maandag nabij Nedroma aan de Marokkaanse grens zijn geleverd, zijn 63 opstandelingen gesneuveld. Ook de Fransen leden gevoelige verliezen. Ten zuiden van Tlemcen ont dekten Franse ordetroepen maan dag een wapenopslagplaats. Bij de acties in dit gebied sneuvelden vier rebellen. Volgens de „Manchester Guar-, dian" zou de Britse regering van plan zijn de militaire begroting met ongeveer 30 procent te verminde ren. De jaarlijkse uitgave, thans circa anderhalf miljard pond ster ling, zou met 400 miljoen pond ver minderd worden, voornamelijk door vermindering van het aantal man schappen. Hiermede zou een wijzi ging van het dienstplichtstelsel ge paard gaan. I Alleen de ogen van een an- i der zijn scherp genoeg om uw i gebreken te zien. Amerikanen in Russische kampen? De Verenigde Staten hebben maandag in een nota de Sowjet- Unie om inlichtingen gevraagd over bemanningsleden van Amerikaanse vliegtuigen, die na 1949 zijn neer geschoten en van wie men gelooft, dat ze in Rusland gevangen wor den gehouden. De nota verduidelijkt, dat de Verenigde Staten enige tijd geleden rapporten van verschillende lands lieden hebben ontvangen, die uit Sowjet-kampen zijn vrijgelaten, en die daar Amerikaanse staatsbur gers hadden gezien. Schip zinkende De sleepboot „Holland" heeft om 23.10 uur gisteravond gemeld dat het Costaricaanse schip „Maeda" zinkende is ten noorden van het lichtschip „Noordhinder". De „Maeda" bevindt zich veertig mijl ten noorden van het lichtschip „Noordhinder". Het schip blijkt een aanvaring te hebben gehad met het Noorse schip „Salsaas". Dit schip heeft de gehele bemanning van de Maeda" aan boord genomen. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE In scheepsruim gevallen De schipper van het motorschip .Bonjo", liggende aan de loskade bij de Coöperatieve Aankoopver eniging aan het Sas, is vannacht bij het sluiten van de dekluiken, voorover in het ruim gestort. Hij werd met een gebroken arm en een lichte hersenschudding naar het ziekenhuis vervoerd. NIEUWERKERK Straatzang „Leger des Heils" Heden (dinsdag) avond zal de zanggroep van het Leger des Heils te Zierikzee, een programma van straatzang uitvoeren alhier van 7.30-9 uur. ANNA-JACOBAPOLDER De jeugd op stap Zaterdag 14 juli was bepaald om, als afsluiting van het verenigings jaar van de meisjesclub „Van knop tot bloem" en de knapenver- eniging „Samuel", de gehele dag op stap te gaan door Walcheren. Hoe wel de lucht een triest aanzien gaf, waren de weersverwachtingen niet ongunstig. Vol goede moed werd dus gestart. Reeds voor men de plaats van bestemming had bereikt, drupte een gestadige re gen uit een grijs-grauw wolken dek. Vooral miniatuur Walcheren moest in ijltempo bezichtigd wor den. Pas toen het tijd werd huis waarts te keren hield de regent op, hoewel het grijs-grauwe wolken dek bleef. Zodoende kon het opge stelde programma niet „volgens plan" worden uitgevoerd. Maar de stemming van de jeugd heeft hier van niet te lijden gehad. In Brindisi (Italië) hebben twee 15-jarige jongens met messen een duel uitgevochten onder het balcon van een meisje waarop zij beiden verliefd waren. Zij was er getuige van hoe een der jongens dood neer viel en hoe de ander zich zwaar gewond wegsleepte. FINANCIEEL NIEUWS Strijd tegen inflatie „nieuwe slag om Engeland" StrUd kan niet „door weinigen" gewonnen Premier Eden van Engeland heeft In een rede te Manchester de strjjd tegen de inflatie een „nieuwe slag om Engeland" (Battle of Britain) genoemd. Maar deze keer, zei hy, kan hy niet door „de weinigen" (hy doelde op dc R.A.F.-plIoten in de laatste wereldoorlog) worden gewonnen. .,Wij zijn er allemaal bij betrok ken en van de uitslag hangen onze baantjes en de toekomst van onze kinderen af. Wij moeten de stij gende prijzen vtot staan brengen. Wij moeten meer produceren, van de kwaliteit en de prijs die de we reld eist. De wereldhandel breidt zich uit, maar als wij het niet doen, doen onze concurrenten het. Er is geen internationale wel vaartsstaat". De premier zei, dat hij een sur plus van 100 miljoen pond op de betalingsbalans voor de eerste zes maanden van dit jaar verwacht, vergeleken met een klein tekort in dezelfde periode van het vorige jaar. Maar dit was nog niet vol doende. „Wij verbruiken nog meer dan we ons kunnen veroorloven. Dat moeten wij goedmaken door be perking en sparen. Ik verzoek u daar allen aan mee te helpen".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1