Eerste onderdeel afsluiting Haringvliet komt in uitvoering DE ZIERIKZEESCHE COURANT Rusland wil Europese conferentie over vreedzaam gebruik atoomenergie Tunesië verbreekt de onder handelingen met Frankrijk STAD EN PROVINCIE Te Haamstede werd oprichtingsvergadering van Zeeuwse Aëroclub gehouden MAANDAG 16 JULI 1956 No. 17985 112e Jaargang ZIERIKZEESCHEWNIEOWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797 -1089 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: v Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman 6i Ochfman - Lange Nobefstraaf 6, Zierikzee Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Alle landen worden uitgenodigd De Sowjet-Unie heeft een Euro pese conferentie over de instelling van een regionale organisatie voor vreedzaam gebruik van atoomener gie voorgesteld. Deze organisatie zou op intergouvernementele basis moeten worden opgericht, met deelneming van alle Europese lan den die dat wensen, en de Ver. Staten. Het Sowjet-voorstel is gedaan in boodschappen die zijn overhandigd op de Amerikaanse ambassade en de ambassades van alle Europese landen, ook de neutrale als Zwit serland en Oostenrijk, in Moskou. De boodschap was vervat in een „regeringsverklaring". Vele arrestaties in Poznan Naar aanleiding van de onlusten in Poznan zullen 222 personen ver volgd worden. Dit is vrijdag te Warschau door gezaghebbende kringen medege deeld. De aanklacht zal luiden: doodslag en ophitsing tijdens de onlusten die op 28 juni in Poznan plaats hadden. Verder worden 63 personen be schuldigd van plundering uit win kels en huizen. Het is niet bekend wanneer de rechtszaak beginnen zal, het poli- tie-onderzoek duurt nog voort en het is mogelijk dat het aantal be klaagden nog zal groeien. 196 arrestanten zijn reeds vrij gelaten na een eerste verhoor. Bij de beklaagden zijn 33 mannen die door de demonstranten uit de ge vangenis werden bevrijd. Onvindbare schat in kasteel Met een schuttersfeest, waaraan gilden uit noord-Limburg en uit het Duitse grondgebied deelnamen, vierde de schutterij St. Antonius te Well (L.) zondag haar 350-jarig bestaansfeest. Het gilde heeft al tijd nauwe relaties gehad met de vroegere kasteelheren van Well. Eén van hen, graaf Max de Pas de Feuquieres werd in 1692 tot gilde- koning gekozen. Ten tijde van de Franse over heersing toen de inlevering van het schutterszilver gevorderd werd, en de toenmalige baron hiervoor ver antwoordelijk werd gesteld, wei gerde deze aan het bevel te vol doen. Hij liet de zilverschat in de muren van het middeleeuwse kas teel inmetselen. Toen de vrijheid in 1813 daagde, was de baron ech ter overleden en niemand wist zich meer de geheime bergplaats te her inneren. Later is nog op verschei dene plaatsen in de muren gekapt ddch het zilver bleef onvindbaar, zodat de Wellse schutterij een schat rijk is, zonder er de beschik king over te hebben. Het gebruik van nikkelen „clips' en het dragen van nikkelen jarre telles en oorbellen is op de jaar vergadering van het Britse medi sche genootschap door een dokter afgekeurd, omdat hierdoor de be vattelijkheid voor huidziekten on der vrouwen verhoogd wordt. De huidspecialist, dr. G. C. Wells ver klaarde, dat artsen, die drie jaar lang studie hadden gemaakt van huidziekten, zeer onder de Indruk waren gekomen van „het buitenge woon veelvuldig voorkomen van nikkelallergie bij vrouwen". De conferentie zou een onderzoek moeten instellen naar de bevoegd heden en de taken van de nieuwe organisatie en haar betrekkingen met bestaande nationale en inter nationale Europese organisaties voor vreedzaam gebruik van kern energie. Nederlandse Jantjes en Amerikaanse meisjes Hr. Ms. mijnenvegers „Dokkum" en „Wildervank", die vorige week voor een bezoek in Washington zijn aangekomen, hebben daar grote be langstelling ondervonden, zowel van de marine-autoriteiten als van de burgerij. Eerstgenoemden wa ren vol bewondering voor de rui me en goed ingerichte manschap penverblijven en voor de aan boord heersende reinheid. De burgerij en niet in de laatste plaats het jeug dige vrouwelijke deel daarvan had grote aandacht voor de „shorts" van de Nederlandse Jantjes, een dracht, die bij de Amerikaanse marine onbekend is. Ontroerend briefje De achtjarige Deborah Ra- binowitz, een Joods meisje in New York, heeft onlangs aan president Nasser van Egypte twee dollar gezon den om kleren te kopen voor arme Arabische kinderen die zij in een televisie-uit zending had gezien. In een begeleidend briefje vroeg zij de Egyptische president „als tublieft geen oorlog met Is raël te maken" omdat kin deren zoveel van oorlog te lijden hebben. Deze week heeft Deborah antwoord ge kregen. President Nasser schreef haar persoonlijk. Hij bedankte voor het geld en loofde haar nobele gevoe lens. Hij gaf haar de verze kering dat Egypte vrede wenst en dat het geen agres sieve plannen koestert. De strijd in Algerië Leden van het Franse Vreemde lingenlegioen hebben zondag bij gevechten met nationalisten ten zuid-oosten van Nedroma, bij de Marokkaanse grens, 17 opstande lingen gedood. Zelf leden zij, naar een Franse woordvoerder verklaar de, „enige verliezen". De legionairs werden gesteund door pantserwa gens en artillerie. Bij gevechten met een bende die een boerderij ten westen van Tlem- cen, in west-Algerië, in brand ge stoken hadden, zijn zeven opstan delingen gesneuveld. In het oosten van het departe ment Constantine is deze week een grote zuiveringsoperatie uitgevoerd waarbij 44 opstandelingen om het leven gekomen zijn en er 27 ge vangen genomen werden. Verschei dene benden zijn geheel vernietigd, aldus berichten die zondag in Al giers ontvangen zijn. Het ligt in het voornemen van H.M. de Koningin, de plechtigheid bij te wonen, welke het Comité Rembrandt-herdenking 1956 Am sterdam vandaag (maandag 16 juli) te 15 uur in de Westerkerk te Am sterdam houdt, ter herdenking van het feit, dat Rembrand 350 jaar ge leden werd geboren. De sfeer zou niel goed zijn voor overleg Tunesië heeft zijn onderhande lingen met Frankrijk over een ver drag van bondgenootschap afge broken. De Tunesische delegatie onder premier Bourguiba, die sinds 25 juni te Parijs vertoeft, is van mening, dat er tengevolge van de „onvriendelijke houding" van de Franse regering een sfeer is ont staan, waarin verder overleg geen zin heeft. De onderhandelingen hadden ten doel te komen tot samenwerking op militair en ander gebied, nadat Tu nesië in het begin van dit jaar na 75 jaar Frans bewind onafhanke lijk was geworden. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Pineau, oefende in de Nationale Vergadering scherpe critiek op Bourguiba, die .onlangs de geleidelijke terugtrekking van de Franse troepen uit Tunesië ge- eist heeft. De Franse minister noemde deze eis „onaanvaardbaar' Na het overlijden van mr. G. J. van Heuven Goedhart Speciale actie voor vluchtelingensteun? Van vele zijden is bij het plotse ling overlijden van de Hoge Com missaris der Verenigde Naties voor de Vluchtelingen de vraag gesteld, of de nagedachtenis van mr. G. J. van Heuven Goedhart niet moet worden geëerd door het vluchte lingenwerk op bijzondere wijze te steunen. Naar wordt vernomen heeft de heer M. A. Reinalda te 's-Graven- hage, voorzitter van de Nederland se Federatie voor Vluchtelingen hulp, inmiddels het initiatief ge nomen om na te gaan op welke wijze mogelijkheden in deze rich ting het beste nationaal zowel als internationaal zouden kunnen wor den geopend. Binnenkort zullen hierover waar schijnlijk nadere bijzonderheden worden bekend gemaakt. De drie procent voor het bouwbedrijf Het College van Rijksbemidde laars heeft, zo deelt het mede, met ingang van heden goedgekeurd een overeenkomst tussen de werkge vers- en arbeidersorganisaties in het bouwbedrijf, waarin de lonen met drie procent worden verhoogd en enkele sociale voorzieningen werden verbeterd. De vraag of eventueel de drie procent zal mo gen worden doorberekend, is op het departement van Economische Zaken in studie. Tevens is door het College van Rijksbemiddelaars een bindende regeling afgekondigd ter sanering van het vorstverletfonds, welke sanering noodzakelijk was geworden tengevolge van de twee langdurige vorstperioden in de af gelopen jaren. Steenbergen 650 jaar stad In 1958 zal het feit gevierd wor den dat Steenbergen 650 jaar als stad bestaat. In datzelfde jaar kan de herdenking worden gevierd van het feit, dat de stad 450 jaar tot het erfdeel der Oranjes behoort. Tijdens de laatste raadsvergadering van deze gemeente kwamen deze stadsfeesten aan de orde. Men zal o.a. een grootse feestverlichting aanbrengen. De burgemeester zei toe, oriënterende besprekingen te voeren met de daarvoor in aan merking komende verenigingen, over de overige manifestaties die Steenbergen in het middelpunt der belangstelling zullen plaatsen. Chroesjtsjef over de handel met Nederland Op een receptie die zaterdag ter gelegenheid van de Franse natio nale feestdag in de Franse ambas sade te Moskou werd gegeven, heeft partijsecretaris Chroesjtsjef enige tijd gesproken met de Neder landse journalisten die op 't ogen blik in de Sowjet-Unie zijn. Zij ondervroegen hem over de mogelijkheid om de handelsbetrek kingen tussen Nederland en de Sowjet-Unie uit te breiden, waar op Chroesjtsjef antwoordde: „Die mogelijkheid bestaat, op voorwaar de dat u ons iets anders dan kaas verkoopt. Maar men zal u niet toe staan ernstig handel met ons te drijven. Wij zouden koopvaardij schepen en walvisvaarders bij u willen bestellen. Wij weten dat u die bouwt, maar niet voor ons. U zoudt het kunnen doen, maar men zal het u niet toestaan". Zwitsers vracht vliegtuig neergestort Een nieuw tweemotorig vracht vliegtuig, voor de „Swiss Air" op weg van de fabriek in Californië naar Zürich, is zondagochtend on geveer twee-en-een-halve km. van het vliegveld Shannon, bij de mon ding van. de rivier de Shannon, neergestort. De vier bemanningsle den - drie Amerikanen en een Zwitser - kwamen om het leven. Er waren geen andere inzittenden. Het toestel, een „Convair" stort te neer, toen het op het vliegveld zou landen. Het verdween plotse ling uit het gezicht. Het wrak werd meer dan anderhalf uur later ge vonden. Een reddingsboot vond het in een kreek. In Hongarije zijn drie „Ame rikaanse spionnen" gearresteerd, zo meldt radio-Boedapest. Het zijn 2 Hongaren en een Oostenrijker. HET WERK GAAT BEGINNEN Langer wachten zou niet verantwoord zijn Deze maand nog zal worden be- gonnen met het leggen van zink- stukken in het Haringvliet als voorbereiding voor het bouwen van de uitwateringssluizen in de dam, waarmede deze zee-arm zal worden afgesloten. De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft deze opdracht gege ven na overleg met de vaste com missie voor verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer. Het ver strekken van deze opdracht is ge grond op de overtuiging, dat uitstel van deze zeer grote en urgente werken niet langer verantwoord zou zijn. Als eerst'e onderdeel van de uit voering van de afsluiting van het Haringvliet komt het leggen van een bezinking met zinkstukken aan de orde op dat gedeelte van de bo dem, waar binnenkort de ringdijk voor de bouwput van de uitwate ringssluizen zal worden aangelegd. Het aanbrengen van deze zinkstuk ken op de bodem van het Haring vliet, die uit zand bestaat, is no dig om uitschuring van de bodem zoveel mogelijk te voorkomen. Vernauwd doorstromingsprofiel Indien men overgaat tot de aan leg van de bouwput zal namelijk het doorstromingsprofiel van het Haringvliet worden vernauwd, Stoalstaking in Amerika duurt voort Zondag begon de derde week van de staking in de Amerikaanse staalindustrie zonder dat er een re geling in zicht is. Er staken onge veer 650.000 arbeiders en ruim 100 duizend arbeiders in van de staal industrie afhankelijke industrieën zijn ontslagen. „Business Week" schrijft, dat staalplaat op een „grijze markt" wordt aangeboden tegen het drie voudige van de fabrieksprijs te Pittsburgh. Het voornaamste struikelblok voor het bereiken van een regeling is het door de staalmaatschappij voorgestelde contract van 5 jaar om de situatie in de industrie te sta biliseren. In noord-oost-Pakistan zijn de vorige week dertig mensen om het leven gekomen als gevolg van zwa re regenstormen. In een dorp zou den 17 mensen door de bliksem zijn getroffen en gedood. Plaatselijk hebben zich overstromingen voor gedaan. Bij een vuurgevecht tussen aanhangers van twee nationalisti sche Marokkaanse partijen op de drukke markt van Fedala bij Casa blanca zijn zondag veertig Mo hammedanen gewond. De toestand van twaalf gewonden is ernstig. waardoor grotere stroomsnelheden zullen optreden. Door deze grotere stroomsnelheden zoudén, indien daartegen geen voorzieningen wor den getroffen, belangrijke hoeveel heden zand kunnen worden meege voerd, waardoor de stabiliteit van de ringdijk in gevaar zou kunnen komen. Het eerste zinkwerk, waarmee dus nu wordt begonnen, zal in 1957 nog aanzienlijk moeten worden uit gebreid. ZIERIKZEE Reisvereniging „Ons Genoegen" Zaterdag 21 juli vertrekken de leden van de reisvereniging „Ons Genoegen" voor een tweedaagse drie-landen-trip. Op de eerste dag wordt naar Eupen gekoerst, waar wordt overnacht. De tweede dag gaat de reis van Eupen, via Duits land naar Vaals, Maastricht wordt dan eveneens bezocht, vanwaar de reis wordt voortgezet naar Ant werpen. De terugreis wordt ge maakt via Bergen op Zoom. DREI SCHOR Radioreportage over gemeente In het programa van de VARA (Hilversum I) zal onder de titel „Horen en Bezorgen" op maandag avond 16 juli (hedenavond) om 20.55 uur tot 21.30 uur een uitzen ding plaats hebben over deze ge meente. Een aantal inwoners zal geïntervieuwd worden en zal zelf een programma van lichte muziek kiezen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Er is nog nooit iemand ge weest, die de maatschappelijke ladder heeft kunnen beklim men met de handen in zijn zakken. BROUWERSHAVEN Voor het diploma „bibliothe caris", uitgaande van het hoofdbe stuur van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen slaagde de heer P. de Moor Pz. alhier. ZONNEMAIRE Leerlingen Chr.-school naar Antwerpen De leerlingen van de chr. school alhier maakten vrijdag j 1. een reisje naar Antwerpen. De omstandighe den waren gunstig, want het weer wilde wat meewerken, een comfor tabele bus was beschikbaar en de chauffeur voor zijn taak berekend. Te Antwerpen werd een boottocht over de Schelde gemaakt, een wa renhuis bezocht en de St. Gudele bezocht. Op de terugreis werd te Bergen op Zoom de nog niet ver bruikte energie in de speeltuin los gelaten. Na terugkeer in de ge meente werd voor de school met lied en gebed God gedankt voor het genotene op deze onvergetelijke dag. BRUINISSE Herv. Kerkkoor maakte trip door Nederland Het Hervormd Kerkkoor te Brui- nisse had zich ten doel gesteld, een tocht door een der mooiste gedeel ten van Nederland te maken en men is daar vorige week volledig in geslaagd. Gereden werd via Breda, Tilburg, Den Bosch naar Berg en Dal. Na hier wat te hebben rondgere den, reed men via Nijmegen en Arnhem naar Apeldoorn waar het -middagmaal werd gebruikt. Dwars over de Hooge Veluwe via Ede en Zeist werd Utrecht gepasseerd en via Zaltbommel dwars door de Be tuwe ging men 's avonds weer op huis aan. Natuurschoon in velerlei schakeringen, maar vooral op het gebied van bomen en bossen had men toen de gehele dag bewonderd. Reeds dadelijk traden 40 leden toe In hotel Bom werd zaterdagmid dag, onder voorzitterschap van de heer T. B. v. d. Straaten een ver gadering gehouden van de Zeeuw- Zal dit kamp evenwel doorgang kunnen vinden dan dient er defi nitief een club opgericht te worden, waartoe met ongeveer 40 leden staande de vergadering werd be- se Aeroclub te Haamstede in op- sloten, zodat daarmee de Aeroclub richting. In zijn openingswoord sprak de voorzitter er zijn teleur stelling over uit, dat slechts een klein aantal van de zich voorlopig opgegeven leden aanwezig waren. Hierna gaf hij een korte voorge schiedenis en deelde een en ander mee van de plannen, nl. dat het in de bedoeling ligt om in de 2e helft van augustus een vliegkamp te or ganiseren. Nederlandse journalisten brengen bezoek aan de Sowjet-Unie Aanwezig bij bezoek van Nederlandse marineschepen Voor het eerst sedert het einde van de oorlog vertoeft een groep Nederlandse journalisten thans in de Sowjet-Unie. Het uit acht per sonen bestaande gezelschap is in de Russische hoofdstad aangekomen en het maakt op uitnodiging van het Sow jet-Russische persagent schap Tass een rondreis door een groot deel van de Sowjet-Unie. De Nederlandse bezoekers zullen na een verblijf ln Moskou en Le ningrad naar Swerdlofsk in de Oeral vliegen, om daar nieuwe in dustriële gebieden te zien. Daarna zullen zij naar de Kaukasus vliegen. iln Moskou zullen de Nederlan ders onder meer gelegenheid heb ben een officiële herdenking van de 350ste geboortedag van Rem brandt bij te wonen. Zondag heb ben de beide voornaamste dagbla den der Sowjet-Unie, „Prawda" en „Izwestia", uitvoerige artikelen van leden der Sowjet-Russische kunst academie aan de Nederlandse schil der gewijd. De sedert anderhalve maand ln het Poesjkin museum geopende Rembrandt-tentoonstel- ling heeft reeds 78.000 bezoekers getrokken. Het Nederlandse gezelschap zal woensdag naar Leningrad vertrek ken, waar het gelegenheid zal heb ben tegenwoordig te zijn bij de ontvangst van het smaldeel der Ne derlandse vloot, dat deze stad zal bezoeken. Schertsenderwijs kwam dit vlootbezoek zaterdagavond ter sprake, toen de Nederlandse am bassadeur in Moskou, dr. van Bal- luseck tijdens een ontvangst in de Franse ambassade gelegenheid had de vertegenwoordigers der Neder landse pers voor te stellen aan de hoogste Russische gasten, minister president Boelganin en partij-se cretaris Chroesjtsjef. Chroesjtsjef zeide bij die gelegenheid „Wij zou den gaarne zien, dat de betrekking tussen de Sowjet-Unie en Neder land weer helemaal goed waren. Wij behoeven tenslotte uw land niet te vrezen en omgekeerd be hoeft ook u voor ons niet bang te zijn". definitief werd opgericht. Als naam werd gekozen „Zeeuwse Aeroclub Haamstede". Door de K.N.V.W.L. zijn de eisen voor het lidmaatschap zo gesteld, dat dit openstaat voor iedereen, ongeacht zijn godsdien stige of politieke richting. De kos ten van het lidmaatschap zijn voor personen boven 21 jaar f 40 per jaar en voor jongens en scholieren f 30, welk bedrag zo nodig in ter mijnen betaald kan worden. Op een vraag van een der aanwezigen deel de de voorzitter mee, dat er op iedere dag van de week gevlogen kan worden, zodat men dus geheel vrij is of men bv. des zondags of op een andere dag wil vliegen, mits men er maar voor zorgt, dat men een team van 6 leden klaar heeft om elkaar te helpen. De voorzitter deelde nog mee, dat zij die zich voorlopig hebben opgegeven dit nu definitief dienen te doen bij een der bestuursleden, dat bestaat uit: T. B. v. d. Straaten, Zierikzee, voor zitter; A. Timmerman T.Lz., Zie rikzee, secretaris; P. T. Volkers, Haamstede, penningmeester; P. Hanse, Noordwelle; C. Dijkman, Haamstede; B. J. Franke, Zierikzee, vice-voorzitter; J. J. v. d Ende, Zierikzee; B. T. Schippers, Zierik zee en C. Kooman, Scharendijke. Besloten werd burgemeester Jhr. R. Röell tot ere-voorzitter te benoe men. Hierna werd de geanimeerde vergadering besloten. De ouders van de ontvoerde Peter Weinberger zijn bereid een losprijs van 25.000 dollar te beta len, zo heeft een oom van mevrouw Weinberger, Advid Holman, bekend gemaakt. De ontvoerder van de ba by heeft slechts 2.000 dollar ge vraagd. Holman voegde hieraan toe dat de politie niet meer de wacht houdt bij een kerk in de omgeving van het huis van de Weinbergers, die dag en nacht is geopend in de hoop, dat de ontvoerder daar het kind naar toe zal brengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1