Rusland komt het Westen op punt van ontwapening eindweegs tegemoet DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zwitserse geschenken voor het rampgebied officiël overgedragen Voor Unnlogcrtj1* «ninflenoyPPQ/ VRIJDAG IS JULI 1956 No. 17981 l|2Ï "JArcai ZIERIKZEESCHEWNIEUWSBO ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: l 1 ecu* Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1j TfJ&iflOftln'»»- h nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.VLÜtuk voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. BELANGRIJKE BESLISSING Sferkten der legers wordf verminderd De Russische plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, heeft gisteren in de ontwapeningscommissie van de V.N. verklaard, dat z(jn land bereid is twee punten uit de westelijke ont wapeningsvoorstellen te aanvaarden, namelijk: de voorgestelde sterkten van de legers van Amerika, de Sowjet-Unie en China (elk 2.500.000 man), Frankrijk en Engeland (elk 750.000 man) en van de andere landen 150.000 a 200.000 man. Voorts als tweede punt: de ontwapening in gedeelten. De Briste minister van staat, An thony Nutting, heeft Gromyko's verklaring bemoedigend genoemd. Hij en de Amerikaan Cabot Lodge hebben meegedeeld, dat de verkla ring zorgvuldig zal worden bestu deerd. De Russische afgevaardigde heeft sommigen teleurgesteld door de oude eis, een onmiddellijk verbod van kernwapens, te herhalen. Het grootste deel van zijn rede was ge wijd aan kritiek op het Westen en de militaire verdragen. Amerika en „monopolistische kringen" gaf hij er de schuld van, dat belangrijke internationale problemen nog niet zijn opgelost. Lodge (V.S.), die onmiddellijk na de Rus sprak, zei: „Het is een droeve ochtend. In plaats dat we opbouwend werk doen, hebben we zo juist een aanval op ons aange hoord volgens de ergste traditie van het Stalinisme". De Amerikaan ontkende, dat de economie van zijn land afhankelijk zou zijn van bewapeningsopdrach ten. Toen de industrie na de Ko- Engeland zal Cyprus zelfbestuur schenken De Britse minister-president, sir Anthony Eden, heeft donderdag in het Lagerhuis verklaard dat Groot- Brittannië voort wil gaan met het tot ontwikkeling brengen van zelf bestuur op Cyprus. De vooraanstaande rechtsgeleer de, lord Radcliffe, zal belast wor den met het opstellen van een ont- werp-grondwet. „De nieuwe grondwet zal eerst van kracht worden, wanneer een einde is gemaakt aan het terroris me en rust en orde zijn hersteld. De mate, waarin voortgang kan worden gemaakt met het van kracht doen worden der grondwet, wordt vanzelfsprekend bepaald door de graad van medewerking van de zijde van het Cyprische volk", aldus Eden. Ook stakingen in Tsjecho-Slowakije Er zouden slachtoffers gevallen z(jn Het Westduitse blad „General Anzeiger" meldt, dat maandag bij stakingscmlu3ten in Gootwaldov (het vroegere Zlin) in Tspecho- Slowakije vier mensen zijn dood geschoten en 13 gewond. Dertig mensen zouden zijn aan gehouden. De moeilijkheden begonnen toen arbeiders van de Bata-schoenen- fabriek optrokken naar het vak verenigingsgebouw om hogere lo nen, lagere levensmiddelenprijzen en lagere produktiequota te eisen. Zij werden door de politie uiteen gejaagd. Bij het elektriciteitsbedrijf zou den zich de schietpartijen hebben voorgedaan, waarbij slachtoffers vielen, aldus dit bericht, dat de „General Anzeiger" uit Wenen be reikte. Chinese handelsmissie naar Nederland Uit Peking is woensdag een han delsmissie van de Chinese volksre publiek vertrokken, die op 14 of 15 juli in Nederland wordt verwacht. De delegatie bestaat uit ca. 12 per sonen, die de verschillende takken van nijverheid en handel in China vertegenwoordigen. De groep zal hier blijven tot 28 augustus. Op het Griekse eiland Santo- rini in de Egeïsche Zee, dat dezer dagen door een aardbeving, gevolgd door een vulkanische uitbarsting en een vloedgolf, werd getroffen, zijn tot dusver 48 doden en 64 gewonden geteld. reaanse oorlog op produktie voor vredesdoeleinden werd overgescha keld, werd de welvaart groter dan tevoren, zei hij. De Engelsman Nutting verweerde zich tegen de opmerking van Gro myko, dat het verdrag van Bagdad „berucht" was en „een gevangenis van volken". Prinsessen Irene en Margriet overgegaan De prinsessen Irene en Margriet zijn overgegaan resp. naar de vijfde en de tweede klas van het incre- mentum van het Baarns lyceum. Zoals reeds eerder gemeld, is prin ses Marijke overgegaan naar de vierde klas van de nieuwe Baarnse school te Baarn. EEN GESCHENK Een Milanese zakenman, Ce- sare Ossola, vond zijn auto, die een maand geleden ver dwenen was,, op een plein terug, met twaalf dozen cho cola, een nieuwe das en een dankbrief er in. Ossola was tevoren opgebeld door een man, die hem vertelde waar de auto was en daaraan toe voegde: „Ik wou in mijn va kantie een beetje rondreizen en daarom nam ik de vrij heid uw auto te gebruiken". Bouwvakarbeiders 3 loonsverhoging Het langdurig overleg tussen de in de raad van bestuur bouwbedrijf samenwerkende werkgeversorgani saties, de drie landelijke werkne mersorganisaties en de betreffende overheidsinstanties, waarvan de laatste bespreking dinsdag is ge houden, heeft ertoe geleid, dat een loonsverhoging van 3 pet. en 'enige verbeteringen in de sociale sector van kracht zullen worden. Aldus deelt de raad van bestuur bouwbe drijf mede. De regering heeft een loonsver hoging van 3 pet. goedgekeurd, welke voor doorberekening in aan merking komt. Deze loonsverho ging dient te worden toegepast in de betalingsweek waarin 14 juli 1956 valt. Inden dus een betalings week aangehouden wordt van don derdag t.m. woensdag, worden de verhoogde lonen eerst uitbetaald in de week van 12-18 juli 1956. Na drukkelijk zij hier echter aan toege voegd, dat dit een verhoging be treft van de rechtens geldende lo nen. Werkgevers en werknemers dienen zich hier strikt aan te hou den: onder geen beding mag, waar reeds meer wordt betaald dan het rechtens geldende loon, het hogere dan toegestane loon nog eens met 3 pet. worden verhoogd. HEERLEN. De 39-jarige stutter S. Vhiggs uit Geleen geraakte in een toevoergalerij op de 455 verdie ping van staatsmijn „Maurits" on der vallend gesteente. Toen zijn mede-arbeiders hem hadden be vrijd, bleken de levensgeesten van de getroffene reeds te zijn gewe ken. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vier kinderen. AMSTERDAM, de „Johan van Oldenbarnevelt" van de maat schappij „Nederland" zal heden (vrijdag 13 juli) met plm. 1440 emi granten van Amsterdam naar Aus- ralië vertrekken. Door het zinken van een boot zijn 95 mensen verdronken in de rivier de Sjenab, op circa 130 km. ten noordwesten van Lahore (west- Pakistan), aldus berichten die don derdag in Lahore ontvangen zijn. Met het afsluiten van de voormalige toegang tot de haven van Elburg is dinsdagmiddag het laatste gat in de dijk tussen Kampen en Harder wijk voor de nieuwe polder Oostelijk Flevoland gedicht. - De linker foto laat zien hoe het laatste gaatje door een kraan en een zandperslei- ding werd gedicht. - Foto rechts: kort voor de beide dijkhelften eikaars reikende handen vonden, voer de laatste Elburger visser, de E.B. 58, via de korte weg naar buiten het IJsselmeer op; alle schepen die daarna komen zullen gebruik moeten maken van de vaargeul door het Veluive- meer en de Roggebotsluizen. Prinses Marijke kan onderwijs in normaal klasse- verband goed volgen Z(J is bevorderd van de derde naar de vierde klasse Prinses Marijke is overgegaan van de derde naar de vierde klas van de nieuwe Baarnse school. Met dit bericht, waaruit blijkt, dat de prinses het onderwijs voor kinde ren van haar leeftijd - zij is thans 9 jaren oud - in normaal klassever- band en met succes volgt, wordt de, vooral in het buitenland nogal eens geopperde veronderstelling, dat de jongste prinses blind zou zijn, dui delijk weersproken. Op grond van deze onjuiste ver onderstelling hebben in de loop der jaren en in het bijzonder geduren de de laatste weken de Koningin en de Prins uit alle delen van de De Amerikaanse buitenlandse hulp Minister Dulles heeft donderdag de Senaatscommissie voor de toe wijzingen gevraagd, het bedrag dat door het Huis van Afgevaardigden voor militaire en economische hulp aan het buitenland is goedgekeurd, met 400 mij oen dollar te verhogen. Minister Dulles en admiraal Radford, de voorzitter van de com missie van stafchefs, verzochten de senatoren, het door het Huis goed gekeurde bedrag van 3.600 miljoen dollar tot 4.014 miljoen dollar .te verhogen, d.w.z. het hoogste be drag waarover de twee huizen van het Congres het eens zijn geworden. In Dayton (Tennessee) is mr. John Tate Raulston woensdag in de ouderdom van 87 jaar overleden. Mr. Raulston is vooral bekend ge worden door de befaamde „apen- rechtzaak" uit 1925, toen hij rech ter was aan het hof, dat een leraar in de biologie veroordeelde omdat deze de theorie van de evolutie aan een veertienjarige jongen had on derwezen. Destijds was het in de staat Tennessee wettelijk verboden kinderen feiten te vertellen, die af weken van het bijbelse verhaal over de schepping van de mens. wereld brieven bereikt van perso nen, die hun bereidheid uitspraken om één of beide ogen voor prinses Marijke beschikbaar te stellen. Tegenover deze ontroerende offer vaardigheid staat het nuchtere me- d'whe, feit, dat transplantatie wan een oog onmogelijk is. Wel is het overbrengen van het hoornvlies mogelijk, maar prinses Marijke zou hiermede niet gebaat zijn Zij is ge boren met een vertroebeling van de lens van beide ogen en hoorn vliestransplantatie kan daarop he laas geen gunstige invloed uit oefenen. Gelukkig is men er door medisch ingrijpen in geslaagd van een der ogen het gezichtsvermogen zo veel mogelijk te herstellen. Prinses Marijke is een gezond en vrolijk kind, dat ook bij het leren niet onder hoeft te doen voor haar leeftijdgenoten. PRAKTISCHE NAASTENLIEFDE In onze oostelijke provincies, als Gelderland en Overijssel, is het oude begrip van de „naöberhulp"de hulp aan de nabuur nog in hoge ere. Dat men ook op Bruinisse nog tot prachtige prestaties op dit gebied in staat is, was deze week in de Stoofpolder te zien, toen 19 personen, voor het merendeel klein- landbouwers de daar groei ende gewassen van een zieke collega belangeloos van on kruid zuiverden. Op deze manier kreeg, men de per celen in één dag schoon. Een voorbeeld ter navolging. OOSTERLAND Glas-in-loodramen in kerkgebouw Voirge week is het kerkgebouw van de Ger. Gemeente aan de St. Joostdijk alhier van nieuwe glas- in-lood-ramen voorzien. Tot voor de oorlog waren er ook glaB-in- lood-ramen, welke door het bom bardement werden vernield. Men heeft toen om de kerk weer spoe dig bruikbaar te maken gewone ruiten geplaatst, welke nu weer door de originele zijn vervangen. De kerk is hierdoor belangrijk op geknapt. Vandaag bezoekt gezelschap Nieuwerkerk Donderdagmiddag z(jn in de Sta- landse Groene Kruis, respectieve- tenzaal te Middelburg de Zwitserse lijk de heren prof. dr. J. H. Tuntler geschenken voor het rampgebied In en dr. G. H Ch. Cath, en de dage- Zeeland officieel overgedragen aan de Zeeuwse bevolking. De dankbaarheid van Zeeland vcor deze gift, bestaande uit twin tig wükgebouwen, die geplaatst zijn op Schouwen-Duiveland, Tholenen Zuid-Beveland, werd door de Com missaris der Koningin in de pro vincie Zeeland vertolkt. Vele van deze wijkgebouwen, waarvoor de benodigde gelden ver zameld werden via de bekende ge luksketen, de „Chaine du bonheur", zijn reeds in gebruik genomen. Jhr. de Casembroot verwelkomde zijn gasten, onder wie zich bevon den mej. Jöhr, secretaresse van het Zwitserse Rode Kruis, de heren W. Hausmann en A. Améros van radio Lausanne, de voorzitter en de sec retaris-generaal van het Neder- De Papoea's en de boodschap van de Hervormde Synode Oproep wordt verworpen Na een vergadering op 28 juni ln Hollandia van vooraanstaande lei ders van het volk der Papoea's naar aanleiding van de oproep van de Generale Synode der Nederlandse Hervormde Kerk inzake Nieuw- Guinea, hebben 17 vooraanstaande Papoea's een resolutie aangenomen, waarin de oproep „zeer concreet wordt verworpen". In de resolutie, die is toegezonden aan H.M. de Ko ningin, de voorzitter van de Raad van State, de ministerraad, de Sta- ten-Generaal en diverse kerkelijke instanties, wordt gezegd, dat de op roep „alleen het zelfbeschikkings recht van de volkeren, die Afro- Aziatisch worden genoemd, op prijs stelt, doch het zelfbeschikkings recht van de volkeren van Melane sia" volledig verwaarloost". „Wij, volk der Papoea's, vertrouwen ten ene male niet, dat, zoals de Synode verwacht, de toekomst van ons volk net zo gewaarborgd zal zijn door een andere regering, waarmee zeer in het bijzonder ons volk geen sterke en historische bindingen heeft, zoals met het Nederlandse volk", aldus de resolutie. lijkse besturen van de provinciale vereniging van het Groene Kruis van Zuid-Holand, Zuid-Brabant en Zeeland, in het Duits, Frans en Ne derlands. „Wij Zeeuwen, zullen deze hulp, die voor ons van onschatbare waar de is, nooit vergeten", zeide Jhr. de Casembroot, „en moge het ooit no dig zijn dat gij, onze Zwitserse vrienden, in nood verkeert, dan kunt u op ons rekenen", verklaarde de Commissaris. Na Jhr. de Casembroot sprak professor Tuntler een kort woord, waarin hij de voorgeschiedenis van deze actie uiteen zette. Hij wenste vooral nog eens de aandacht te vestigen op de initiatiefnemer van de „geluksketen", de heer Nord- mann, en beloonde hem met de me daille van het Groene Kruis. Als laatste spreker verklaarde de Zwitserse gezant in Nederland, de heer D. Secrétan, dat de Zwitserse gevoelens van sympathie voor Ne derland, die tot deze actie hebben geleid, uniek zijn in de geschiede nis van het Nederlandse volk. Vandaag brengen de Zwitserse gasten een bezoek aan Nieuwer kerk, waar o.m. het nieuwe Groene Kruisgebouw in ogenschouw werd genomen. Ook de gemeenten Burgh en Haamstede zullen worden be zocht. De kabinetsformatie Vanochtend om kwart over tien z(jn in het ministerie van Algemene Zaken dc besprekingen tussen de kabinetsformateur, dr. Drees, en dc leiders van de v(jf grote Tweede Kamer-fracties over het regerings program voortgezet. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Weeg de mens, niet zijn ti tel, want zelfs een koninklijk stempel maakt het metaal niet beter. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doktoraal examen geneeskunde de heer L J. van de Zande, afkomstig van hier. ANNA-JACOBAPOLDER Ledenvergadering Vereniging Chr.-school Onder leiding van de voorzitter der Vereniging tot Stichting en In standhouding ener School met den Bijbel te Anna Jacobapolder, de heer A. C. van Strien, kwamen de leden in jaarvergadering bijeen in één der lokalen der school. Na de gebruikelijke opening deelde de secretaris in zijn jaarverslag mede, dat de school momenteel 89 leerlin gen telt. Mej. Wolff, onderwijzeres, is na langdurige ziekte, in septem ber 1955 weer in dienst getreden. De penningmeester deelde mede dat er op 31 december 1955 nog f 11,14 in kas was. In zijn toelich ting, die hierop volgde, bleek ech ter dat dit lage saldo slechts theo retisch juist was. Hierna dankte de voorzitter alle gevers aan de Unie collecte, terwijl de penningmeester werd bedankt voor zijn financieel beheer. Als waardering hiervoor werd hem door het bestuur een en veloppe met inhoud overhandigd. De heer A. C. van Strien werd met alg. stemmen herkozen als be stuurslid. Daar de heer J. Koolstra, onderwijzer, in september in mili taire dienst moet, is de heer Bronk- horst uit Andel (N.Br) bereid ge vonden zijn plaats in te nemen. Hierbij kwam de leeftijd der schoolkinderen aan de orde. Het hoofd der school, de heer J. P. van Dijk, deelde hierop mede dat de leeftijd sinds 1 januari 1955 is vastgesteld op 15 jaar. Alleen voor het bezoeken van andere dan la gere scholen, zoals: MULO, HBS, ambachtssschool, huishoudschool, enz., is de leeftijd op 12% jaar toe gestaan. Betreffende een eventueel te Bruinisse te openen huishoud school, waarvoor zich ook ver schillende meisjes van deze school zouden hebben opgegeven, kon, af gaande op gegevens van on-offi- ciële zijde, geconcludeerd worden dat de opening van genoemde school in september aanstaande praktisch onmogelijk was. Voor de uitbreiding van het lokaal voor handenarbeid voor meisjes is me dewerking toegezegd van de ge meente. Over een woning voor een onderwijzer kon men nog niets de finitiefs mededelen. TONEEL EN FILM N.V. DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE Met het weekeinde brengt de N.V. De Concertzaal de Italiaanse film „Teodora" in vertoning, met de sterren Georges Marchall en Gian- na Maria Canale. De film speelt in het oude Byzantium, hoofdstad van het Oosterse Romeinse rijk, waar een dochter van een dierentemster zich weet omhoog te werken tot in de kringen van de keizer. Het meisje - Teodora - bezit een grot® schoonheid, maar is ook begiftigd met gaven van geest en hart. Het kan niet anders of met deze „wa pens" gaat zij een rol in de politie ke wereld spelen en tenslotte tvordt zij de vrouw van de keizer. Voor het zover is echter worden er in de sfeer van politieke listigheid heel wat verwikkelingen afgewerkt. De film is vooral waardevol door de bijzondere historische aan kleding. Het blijkt dat de Italianen ook films kunnen maken, waarbij in het groot en in het klein aan dacht wordt besteed aan een na tuurgetrouwe weergave van de historische „couleur locale". Een heel ander filmwerk is „Jo- landa, dochter van de zwarte pi raat" met o.m. May Britt en Re- nato Salvatori. De dochter van de zwarte piraat, jarenlang doodge waand nadat zij als klein meisje in opdracht was „omgebracht" (zo iets kan in de historische piratensfeer), duikt later op, nadat een zigeunerin haar had opgevoed. Dit geschiedde zo drastisch, dat het meisje in staat is enkele in het verleden openge bleven rekeningen te vereffenen. Gelukkig dat het in deze film ook allemaal goed afloopt. In hotel Bom te Haamstede draait de al eerder besproken film „3 ring Circus" met o.m. Joanne Dru en Zsa Zsa Gabor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1