Meesterlijk V' 11 Wm c' i -e-t-e-r-e ING SIZE Uit Zierikzee afkomstige apothekersopstand in Gouds museum liet staat er als beginstuk van historische apotheek De gezamenlijke apothekers van Gouda hebben na aankoop de fraaie 18e eeuwse apothekers opstand (toonbanken en kasten), afkomstig uit de voormalige apotheek van de heer G. A. Gasil- le te Zierikzee, overgedragen aan de gemeente Gouda, ter plaatsing in het museum „Het Catharina Gasthuis" aldaar. De kostbare vooral uit historisch oogpunt waar devolle opstand, heeft in het mu seum inmiddels een plaatsje ge kregen. De opstand, die destijds te Zie rikzee een reeks van jaren de aan dacht trok van inwoners en vreem delingen, dateert uit 1790. De op stand is geplaatst in het achterste gedeelte van het museum aan de Oosthaven te Gouda, de oude zie kenkamer van „Het Catharina Gasthuis" te Gouda. De opstand staat er thans als beginstuk van een historische apotheek: een apothekerskamer, gelijk de dokto ren te Gouda in het museum hun chirurgijnskamer hebben. De op- De jeugdherbergen in Nederland iLn 55 Nederlandse jeugdherber gen hebben jonge trekkers het af gelopen jaar 417.948 overnachtin gen gemaakt, aldus het verslag over 1955 van de Nederlandse jeugdherbergcentrale. Dit verslag memoreert onder meer, dat er van het Nederlandse jeugdherbergnet van voor de oorlog in 1945 nog maar 5 over waren, zodat men met voldoening op de tien jaren na '45 kan terugzien. Het aantal individueel inge schreven jongens en meisjes steeg van 66.676 in 1954 tot 70.127 in het verslagjaar, een recordcijfer dat voordien nog niet was bereikt. Ingezonden mededeling stand werd ingericht met oude apothekers-accessoires, die voor een deel al in Gouds bezit waren, als oude zalfpotten, flessen, i zeis, een pers, een kurkenpers, een brander en piHenbakjes. Het ligt in de bedoeling het gedeelte van het Goudse museum, waarin de opstand is ondergebracht, te res taureren, zodat het t.z.t. nog een aantrekkelijker milieu zal komen te staan, aldus meldt de „Goudse Courant". Met deze overdracht is de op stand voor Zierikzee voor goed verloren gegaan. Spijtig dat geen middelen en wegen konden wor den gevonden, om dit kostbare ge heel voor de stad te behouden. Anderzijds is het gelukkig, dat op deze wijze de opstand toch ook voor verval zal worden behoed en is ondergebracht in een omge ving, waar alle begrip heerst voor de waarde en historische betekenis van dit zo al niet unieke dan toch wel zeldzame object. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE (Eigen bericht) Opening „De Koebel" Naar het „Hervormd Kerkblad" meldt zal zaterdagmiddag de of ficiële opening plaats vinden van het conferentiecentrum „De Koe bel", dat zoals bekend van Zierikzee naar deze gemeente is overgeplaatst. Er zal gelegenheid zijn om het gebouw te bezichtigen. BURGH-HAAMSTEDE Nieuwe V.V.V.-folder V.V.V. Burgh-Haamstede heeft een zeer aantrekkelijke folder het licht doen zien, die de mogelijk heden van de Westhoek en de be zienswaardigheid als in een „nuts hell" bevat. De voorzijde van het vouwblad bevat een fraaie duin- strandfoto. Een woord ten geleide schreef de voorzitter van V.V.V., jhr. R. Röell. Verder is opgenomen een duidelijke kaart van hetgehele Westhoekgebied. alsmede platte gronden" van de gemeenten Burgh en Haamstede. Alles over verbin dingen, instellingen, hotels en pensions, bezienswaardigheden, ontspanningsavonden-, leveran ciers etc. zijn in deze folder opge nomen, die met een staatje van hoog water wordt afgesloten. BURGH P.V.-groep krijgt eigen terrein en gebouw Wij vernemen dat het Bureau Uitvoering Herverkaveling een terrein op „Mon Plaisir" te Schud- debeurs heeft aangewezen ter vervanging van de door hérverka- velingswerkzaamheden verloren gegane kampeerweide van de Mr. Bakl&rgroep der N.P.V. te Zierik zee. Bovendien zal genoemde groep de beschikking krijgen over een eigen kampgebouw, dat op dit terrein zal worden opgetrokken door leden van een kamp der „Hilferverein der Freunde E.V." de Duitse hulporganisatie, die reeds eerder in het Schouwen- Duivelandse rampgebied werk zaam was. De leden van het kamp zullen, tijdens de duur van dé bouw, onderdak vinden in de „Wilhelminabarak" aan de Zêlke- polder. Het ziet er dus naar uit dat de padvindersgroep door deze twee „twee vliegen in een klap" er straks op eenmaal klaar voor zijn zal, wat de kampoutillage betreft. NOORDGOUWE Leerlingen O.L.-school naar Wouwse Plantage Vrijdag j.l. maakten de leerlin gen der ol. school hun jaarlijks schoolreisje. Om 8 uur 's morgens vertrok men naar het Paedago- gisch vakantiecentrum „De Kloof" in de Wouwse Plantage. De mor gen werd in de bossen en in de zandverstuivingen doorgebracht. Door 't mooie weer konden de kinderen hier volop genieten van zon, bos, heide en zand. Na de mid dag reed men met de bussen naar de grote, moderne speeltuin „Ro- senoord", onder de rook van Ber gen op Zoom. Hier werd de rest van de middag doorgebracht. Toen 6 uur 's avonds verzamelen werd geblazen, vonden de schoolkinde ren dit maar matig. Wel een be wijs, dat zij zich uitstekend had den geamuseerd. Talrijk waren de traktaties, zo zelfs dat op de terug weg naar Noordgouwe nog een versnapering werd aangeboden, omdat er anders overgebleven zou zijn. Alles bijeen was het een pret tige dag, die bij de leerlingen nog lang in het geheugen zal blijven. BRUINISSE Leerlingen Chr. School naar Ouddorp De klassen drie en vier van de Chr. School maakten dinsdag een reisje naar het strand te Ouddorp met het motorschip „Grevelingen" van de Rijkstonnenlegger de heer S. Beekman. Hoewel het niet bepaald ideaal strandweer was werden toch aan het strand en in het duin sport en spel beoefend, terwijl in een speel tuin ook al werkt het weer niet mee de jeugd zich altijd best weet te vermaken. Dit alles over spoeld met de nodige limonade, geeft toch nog een bevredigende dag, maar als klap op de vuurpijl werd door de onderwijzers bekend gemaakt, dat men woensdag de pret nog eens over mocht doen, door met de eerste klasse het strand te Renesse te gaan bezoe ken. Boeken en Brochures Het „Zeeuws tijdschrift" In het jongste nummer van het „Zeeuws Tijdschrift" is een lezenswaardig artikel opgenomen van de Zeeuwse in Rotterdam wo nende „minstreel" Jac. van Els- acker, de ook op Schouwen-Dui- veland overbekende voordrachts kunstenaar, die in de loop der ja ren een subliem repertoire heeft opgebouwd en dit met veel verve en gevoeligheid op de planken brengt. „Tholen in beweging" is een uitgebreid artikel, gewijd aan de typische Thoolse problemen, die niet gering blijken te zijn. Drs. M. C. Verbrug wijdt een artikel over de vestiging van een uitge breid technische school in Zeeland. In opdracht van het Provinciaal Bestuur heeft het E.T.I. over dit onderwerp een rapport uitgebracht. In genoemd nummer is verder op genomen het eerste hoofdstuk van de roman „Vechten tegen de bier kaai" door L. W. de Bree. Het boek zal in november verschijnen bij P. N. van Kampen Zn N.V. te Amsterdam. „Het duingebied van Schouwens DREISCHOR „JONG DREISCHOR" EN „OLYMPIA" GAVEN OPENLUCHTUITVOERING Vlot gymnastisch programma in Ringplantsoen Zaterdagavond j.l. werd door de gymnastiekvereniging Jong Drei- schor onder leiding van de heer H. B. Dreijer, met medewerking van de gymnastiekvereniging Olympiate Zierikzee onder lei ding van de heer Jac. Vane een openluchtuitvoering gegeven in het plantsoen aan de Ring. Be gunstigd door het mooie weer had een talrijk publiek zich op de Ring verzameld. Voordat het programma werd uitgevoerd speelde de volleybalaf deling van Jong Dreischor een wedstrijd tegen een team uit Brui- nisse. De kort geleden opgerichte club van „Jong Dreischor" won deze ontmoeting. Hierna werd door de beide gym nastiekverenigingen een mars ge maakt door het dorp, voorafge gaan door de drumband van .Olympia". Daarna werd met de uitvoering van het gevarieerde gymnastiekprogramma een aan vang gemaakt. De meisjes van Olympia en Jong Dreischor zorgden voor een keurige knotsoefening, de dames van Jong Dreischor lieten hun kunnen zien aan de ringen, terwijl de jongens van Olympia de grond- gymnastiek en de jongens van Jong Dreischor de springkast voor hun rekening namen. De vrije oefeningen werden keurig uitge voerd door de dames van Olympia Jong Dreischor gezamenlijk. Hierna werden nog oefeningen verricht op de brug door de meis jes en dames van Jong Dreischor en met het paard door de dames van Olympia, terwijl'het program ma werd besloten met de even- wichtsbalkoefening door de meis jes van Olympia. De uitvoering mag zeer zeker als geslaagd worden beschouwd en een herhaling van zo'n programma zou zeer zeker toe te juichen zijn. Westhoek" wordt behandeld door B. J. J. R. Walbrecht, die vooral oog heeft gehad voor de flora van dit rijke gebied en dit op interes sante wijze behandeld. Onder de titel „Oratio pro domo?" gaat de redactie dieper in op critiek, die nog al eens (ook oi. grotendeels ten onrechte Red.) op de inhoud van het tijdschrift wordt verno men. De redactie weerlegt op knappe wijze deze critiek en on zerzijds spreken wij gaarne de hoop uit, dat de redactie er in zal slagen in de toekomst het tijd schrift op hetzelfde verzorgde en cultureel verantwoorde peil te houden. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam, 10 juli. Aangevoerd 2629 dieren (weektotaal 4539), n.l. 350 vette koeien en ossen, 541 stuks gebruiksvee, 210 vette kalveren, 214 graskalveren, 565 nuchtere kal veren, 114 varkens, 53 biggen, 117 paarden, 31 veulens, 405 schapen en lammeren, 29 bokken en geiten. Prijzen per kilogram: vette koeien en ossen 3.15-/ 3.40, f 2.65 -ƒ 3.00, 2.55-/ 2.64; vette kalve ren 2.90-/ 3.05, 2.75-/ 2.85, 2.30-/ 2.55, slachtpaarden 2.45- 2.30-/ 2.00 per stuk; kalf- er melkkoeien 1175-/ 950-/ 750: vare koeien 875-/ 750-ƒ 600: vaarzen 880-/ 750-/ 600; pinken 650-/ 500-/ 400; graskalveren 475-ƒ 375-ƒ 275; nuchtere kalve ren 80-/ 68-ƒ 52; veulens 475- 400-/ 300; schapen 140-ƒ 120- 100; lammeren 110-/ 100-/ 80; biggen 68-/ 56-/ 55. SPORT ATLETIEK De schoolatletiekwedstrijden te Zierikzee Nu zaterdag a.s. voor de vijfde maal te Zierikzee de jaarlijkse schoolatletiekwedstrijden worden gehouden, is het wel interessant de tot nu toe geleverde beste pre staties te vermelden. Deze zijn de volgende: Meisjes. 80 m. hardlopen. Mar- greet v. d. Straaten 1951, Matti de Bruine 1951, Catrien Bolijn 1955 (alle Lyceum) 11.3 sec. Versprin gen: Catrien Bolijn 1955 (Lyceum) 4.70 m. Hoogspringen: Mia van 't Noordende 1948 (Openb. ULO), Le- nie Verboom 1955 (Landbouwhuis- houdschool), 1.35 m. Kogelstoten: Wies Raap 1950 (Lyceum) 9.54 m. Estafette 4 x 80 m. Openb. ULO 1955 47.5 sec. Jongens: 100 m. hardlopen: C. Legemaate 1950 (Ambachtsschool), Fr. Itiënne 1951 (Openb. ULO) 12.3 sec. Verspringen: Fr. Itiënne 1951 (Openb. ULO) 5.50 m. Hoogsprin gen: M. van Gastel 1948 (Lyceum), H. Ribbens 1951 (Lyceum), H. van Schelven 1955 (Lyceum) 1.60 m. Kogelstoten: H. van Schelven 1955 (Lyceum) Ï1.91 m. Hinkstapsprong: A. P. Vos 1951 (Lyceum) 11.67 m. Estafette 4 x 100 m. Chr. ULO, 1955 52.3 sec. Als individueel nummer wordt zaterdag a.s. aan het programma toegevoegd een scholierenkampi oenschap Polstokhoogspringen, zulks ter stimulatie van dit moei lijke nummer. DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" Noordgouwe e.o. Uitslag concours Orleans. Snel heid eerstaankomende duif 807 m. per min. Snelheid laatstaankomen- de duif 560 m. per min. Joh. Flikweert, Dreischor 1-5-6; Joh. Pannekoek Schuddebeurs 2; L J. v. d. Wielen Brouwershaven 3-9-10-11; W. Blom Schuddebeurs 4-22; W. v. Sluis Haamstede 7-8; J. M. Kloet Brouwershaven 12-16- 17-19-20; L. Matthijsse Renesse 13- 14; A. J. Flikweert Zonnemaire 15-21-24; P. Flohil Brouwersha ven 18-23; L. J. Fonteine Dreischor 25. De heer Joh. Flikweert te Drei schor die drie achtereenvolgen de jaren gewonnen heeft is eigenaar geworden van de Orle- ans-wisselbeker. KORFBAL S.D.K.B. Die Gouwe II-NOAD II 1-1 In een wedstrijd waarin van krachtsverschil geen sprake was, Officiële publikatie BEKENDMAKING van het MINISTERIE VAN BUITEN LANDSE ZAKEN De tussen Japan en Nederland onlangs gesloten overeenkomst krachtens welke door de Japanse regering gelden ter beschikking zullen worden gesteld voor het doen van een uitkering aan burgerper sonen-Nederlanders, die - ongeacht leeftijd - tijdens de oorlog door de Japanners in Azië geïnterneerd zijn, is thans van kracht geworden. Tot het doen van bedoelde uitke ringen kunnen derhalve thans de nodige maatregelen worden geno men. Degenen, die tijdens hun inter nering Nederlander waren, doch nadien een andere nationaliteit heb ben verworven, zijn ook deelge- rechtigd. Degenen, die tijdens de interne ring Nederlandse onderdanen wa ren, en thans het Nederlander schap bezitten, zullen eveneens als deelgerechtigd worden aangemerkt. Naar schatting zal de uitkering, waarvan door Nederland geen be lasting zal worden geheven, per persoon ongeveer f 300,bedra gen. Het juiste aantal ex-geïnter neerden is niet bekend. Derhalve kan het bedrag, waarop ieder be langhebbenden recht kan doen gel den, niet reeds thans worden vast gesteld. Voor de uitkering komen in aan merking: 1. Zij, die voor 15 augustus 1956 gedurende tenminste in totaal zes maanden door de Japanners in Azië geïnterneerd zijn ge weest. Met internering wordt gelijkge steld, de aanhouding in gevan genissen of andere als zodanig gebezigde gebouwen, anders dan terzake van strafbare feiten val lende onder het gewone straf recht. Onder strafbare feiten worden niet verstaan zodanige, welke kennelijk zijn begaan met het doel daarmede de bezetter af breuk te doen. 2. Zij, die ten aanzien van de duur van internering of aanhouding niet aan het vereiste onder 1 voldoen, doch die ten gevolge van mishandelingen door, of op last van de Japanners gepleegd, blijvend in hun gezondheid wer den geschaad. 3. De gezamenlijke erfgename(n) en rechtverkrijgende(n) van al len die in Japanse internering c.q. aanhouding zijn overleden. 4. De gezamenlijke erfgename(n) en rechtverkrijgende(n) van de onder 1 en 2 bedoelde personen. Voor de beoordeling wie in aan merking voor deze uitke ring, zijn afzonderlijke vragen lijsten samengesteld voor: A. Personen, die bij de aanvang der internering meerderjarig waren en tijdens de internering geen kinderen te hunnen laste had den; B. Personen, die tijdens de inter nering wettige, gewettigde of wettelijk erkende natuurlijke pleegkinderen en/of stiefkinde ren te hunnen laste hadden; C. Personen, die bij de aanvang der internering minderjarig waren, doch geboren zijn voor 1 juni 1935. Het Ministex-ie van Buitenlandse Zaken verzoekt alle belanghebben den zich per briefkaart te melden bij de Directie Overgangszaken In donesië (Bureau Japanse Uitkerin- en aan ex-geïnterneerden), Hoofts- kade 1, 's-Gravenhage. Door of voor Iedere ex-geïnter neerde die voor 1 juni 1935 geboren is, dient een afzonderlijke brief kaart te worden ingezonden. Dringend wordt verzocht op de achterzijde van de briefkaart uit sluitend te vermelden (in bloklet- ters): Naam en voornamen van de ex- geïnterneerde; Geboortedatum en -plaats; Huidig adres (volledig); Een der letters A, B of C als bo venvermeld. (Om vertraging te voorkomen wordt verzocht nauwkeurig na te gaan tot welke der groepen A, B of C men meent te behoren). Ingeval de briefkaart wordt in gezonden door een nabestaande, dient te worden vermeld tot welke groep de overledene heeft behoord en aan de adreszqde bovendien te worden vermeld: naam, voornamen en adres van de afzender. Na ontvangst van de briefkaart zal aan belanghebbende, een op zijn/haar groep betrekking heb bende vragenlijst worden toege zonden. Met aanmeldingen, welke inge zonden waren voor het verschijnen van deze publicatie, kan om admi nistratieve redenen geen rekening worden gehouden. hebben de reserves van Die Gouwe en NO AD de puntjes broederlijk gedeeld. In de eerste helft, toen de oranjehemden het voordeel van de vrij sterke wind hadden, was de thuisclub wel wat sterker, wat na ongeveer een kwartier spelen tot uitdrukking kwam in een doelpunt, waarvan mej. Jannie de Blonde de maakster was (1-0). NOAD rea geerde direct en de Rijke had geen geluk met een schot, dat uit de mand draaide. Voor de rust bleef het bij enkele wederzijdse aanval len, die evenwel niets meer ople verden en met ongewijzigde stand werd gerust. Na de hervatting profiteerden de gasten van de wind en de aanval len der gasten werden nu vrij tal rijker en reeds na een kwartier zag de Rijke zijn kans schoon om gelijk te maken, nadat even tevoren een doelpunt van dezelfde speler was geannuleerd (1-1). De bezoekers bleven sterker maar vrij ongevaar lijk. Het leek er zelfs op dat Die Gouwe in de laatste minuten nog een kleine overwinning uit het vuur zou gaan slepen, maar zover liet de NOAD-verdediging het niet komen, zodat de wedstrijd eindigde in een gelijk spel, een uitslag waar mede beiden tevreden kunnen zijn. NOAD I-DES I Heden (donderdag)avond speelt NOAD I weer eens een thuiswed strijd en wel tegen het sterke DES I uit Sirjansland, dat momenteel de tweede plaats inneemt in de 2e kl. van de SDKB, achter Zwaluwen. De blauw-witten, die de laatste weken wat uit vorm zijn en enkele fikse nederlagen te incasseren kre gen, zullen tegen DES zeker van goede huize moeten komen om al thans een van beide punten te ver overen. Veel zal er van af hangen of NOAD volledig in het veld kan komen en als dit het geval is, ach ten we haar toch wel in staat om minstens -de helft van de buit bin nen te halen. Bovendien zullen de blauw-witten de grote nederlaag, destijds te Sirjansland geleden, nog niet helemaal vergeten zijn en met deze vooruitzichten voor ogen kan het op „De Hoge Hoeve" aardig spannen, want de blauw-witten zul len hun huid ongetwijfeld zo duur mogelijk trachten te verkopen. Competitiestanden d s -j. Burgh 10 8 2 0 18 36-16 Renesse 9 5 3 1 13 32-22 Zeemeeuwen 10 5 1 4 11 35-26 D.S.S.. 11 5 1 5 11 30-33 Unitas 11 3 4 4 10 32-40 Die Gouwe 12 5 0 7 10 28-32 Velocitas 10 3 2 5 8 28-23 Br. haven 9 0 1 8 1 11-41 2e klasse: Zwaluwen 11 7 3 1 17 42-18 D.E.S. 9 6 1 2 13 38-30 S.V.O.W.K. 9 6 1 2 13 37-22 Burgh II 10 5 3 2 13 40-25 D.O.S.K.O. 8 3 1 4 7 24-31 Stormvogels 9 2 2 5 6 31-40 N.O.A.D. 10 3 0 7 6 28-37 W.I.K. 10 0 1 9 1 19-52 3-A Burgh III 10 8 1 1 17 31-12 Zeemeeuwen II 8 7 0 1 14 36- 8 Renesse II 10 3 2 5 8 22-25 Velocitas II 9 3 2 4 6 15-24 Zwaluwen II 9 1 3 5 5 14-28 Br. haven II 8 0 2 6 2 9-31 3-B. M.E.V.O 9 6 2 1 14 24-11 Unitas II 8 5 2 1 12 28-15 Die Gouwe II 7 4 2 1 10 17- 9 D.S.S. II 8 4 2 2 10 19- 8 N.O.A.D. II 8 2 0 6 4 12-25 D.E.S. II 9 1 2 6 4 11-26 Br. haven III 7 1 0 6 2 4-20 DE BROEDERSCHAP VAN DE BRONZEN DRAAK 95. „Wij moeten naar de wijnkelder, om enkele kruiken drank te halen vo.or onze meesters", lacht Broek zoetsappig, terwijl hij op de wantrouwende wachter toetreedt. Voor de gevangenbe waarder er op bedacht is, grijpt Brock met een snelle beweging diens speer en drukt het wapen achteruit. Gelijktijdig heeft hij zijn dolkmes getrokken en dreigend prikt het puntige staal in het wambuis van de ontstelde bewaker. „Snel, Presto!" beveelt de wapensmid, „omlaag en bevrijdt onze meester, ik houd onze vrind hier wel rustig!" Zonder een moment te verliezen stuift Aram's kleine schildknaap langs de stenen trap omlaag. Uit het getraliede raampje van de eerste cel, die hij bereikt, schijnt hét flauwe licht van een olielampje. Haastig loopt de jongen op de zware celdeur toe, zijn hand omklemd de grendelmaar dan staat hij plotse ling stilbinnen klinkt het gedempte geluid van stemmen de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 6