mm KWATTA Nescafé ...«Wis koffie! Een wagenbestuurder erft een villa heerlijk, hundig, hygiënisch en... niet duur ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 12 juli wss No. mw EISENHOWER Hij stelt zich weer presidentschap Gezoiufheiilstoestand President Elsenhower heeft dins dag medegedeeld zich opnieuw kan- dldaaat voor het presidentschap der Verenigde Staten te zullen stellen. De desbetreffende mededeling werd op een persconferentie te Gettysburg gedaan door de leider der Amerikaanse republikeinse se naatsfractie, William Knowland, die begon met te zeggen dat de re publikeinse party onder leiding van president Eisenhower uitziet naar een zeer krachtige en actieve ver kiezingscampagne". In antwoord op een vraag van 'n journalist bevestigde hij, dat dit inhield dat de president „zich thans beter gevoelt dan op '29 februari jl., toen hij mededeelde zich her kiesbaar (na het herstel van zijn hartaanval) te zullen stellen". Knowland voegde hieraan toe: „De president liet er geen twijfel over bestaan dat hij zich, ondanks zijn operatie, opnieuw kandidaat voor het presidentschap zal doen stellen". Eisenhower zelf verscheen, voor en na de bespreking van 67 mi nuten, die hij te Gettysburg met congresleiders had gehouden, voor de verslaggevers en fotografen. Hij was een beetje bleek en het was duidelijk dat hij was afgevallen, sinds hij het Walter Reed-zieken- huis had verlaten. Doch zijn ge zichtskleur was beter en zijn stap krachtiger dan bij het vertrek uit het ziekenhuis. Adlai Stevenson, die waarschijn lijk door de democratische partij kandidaat voor het presidentschap der Verenigde Staten zal worden gesteld, heeft tegenover persverte- NAM BESLUIT kandidaat voor het van Amerika beter dan in februari genwoordigers verklaard „zeer vol. daan" te zijn over het feit, dat Eisenhower's gezondheidstoestand hem in staat stelt zich opnieuw kandidaat voor het presidentschap der Verenigde Staten te stellen. Hij voegde hieraan toe: „Het land zal in de komende maanden voordeel trekken uit een diepgaand debat over onze dringende vraagstukken''. Kinderluchtbrug naar Berlijn In west-Berlijn is dinsdag de operatie „kinderluchtbrug" begon nen. Drieduizend kinderen uit west-Berlijn zullen per vliegtuig naar west-Duitsland gebracht wor den, waar zij vijf weken met va kantie gaan. De eerste groep van zeshonderd kinderen werd dinsdag met 22 vliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht overgebracht. De organisatie van de „kinder luchtbrug", die in de zomer van 1953 voor het eerst werd uitge voerd, berust bij de Amerikaanse luchtmacht en het Duitse Rode Kruis. Belgische douane kantoren gesloten op 21 juli De A.N.W.B. deelt mede, dat op 21 juli - de dag waarop in België de „Onafhankelijkheidsdag" wordt ge vierd - alle Belgische douanekan toren voor handels verkeer ge sloten zijn. Goederenvervoer naar en door België zal op deze feestdag dus niet mogelijk zijn. Daar een aantal kleinere grens- kantoren die dag ook voor reizi gers verkeer gesloten zijn, advi seert de A.N.W.B. diegenen die op zaterdag 21 juli een bezoek aan België willen brengen, te reizen via de grote douanekantoren. Het Engelse Hogerhuis heeft dinsdagavond het wetsvoorstel tot afschaffing van de doodstraf, dat door het Lagerhuis was aangeno men, met 238 tegen 95 stemmen verworpen. In Kenia zijn op het ogenblik minder dan negenhonderd Mau- Mau-verzetslieden nog op vrije voeten, zo heeft een woordvoerder van het Britse leger dinsdag in Nairobi bekendgemaakt. De mees te vrzetslieden verlaten zelden de ontoegankelijke bossen, waarin zij zich schuilhouden. De politie van Westbury, in de Amerikaanse staat New York, acht het mogelijk dat de kleine Peter Weinberger is ontvoerd door een vrouw, die zelf geen kinderen heeft en er zo naar verlangt, dat zij er niet voor is teruggedeinsd een zuigeling te ontvoeren. Jaardag Chr. Sanatorium „Zonnegloren" Op woensdag 18 juli zal de 29ste verjaardag van het Christelijk Sanatorium „Zonnegloren" worden herdacht met een reünie van vrien den, oud-patiënten en oud-perso neelsleden van het sanatorium. Een aantrekkelijk programma is samengesteld, dat voorziet in sprekers en een feestbazar. Dit laatste is noodzakelijk, daar „Zon negloren" nog altijd meer aanbie dingen krijgt dan andere sanatoria, waar wel eens lege bedden voor komen. Een geldinzameling wordt gehouden voor de bouw van een kerk en een rekneatiezaal. Er ont breekt nog ongeveer 100.000. Het te Soest gelegen sanatorium gaat een hoogtijdag tegemoet. Verschil lende vermakelijkheden zullen worden georganiseerd, terwijl te vens gelegenheid zal bestaan om het sanatorium te bezichtigen. (Gironummer voor stortingen is 75651 t.n.v. Crediet Effectenbank te Utrecht. Red.) Ingezonden mededeling Eet wat 0 wilt- Maar wees wel voorbereid als er Iets „verkeerd valt" Zorg voor Kennies I Met Digestif Rennies bij de hand geeft zelfs de hevigste zuurbrand U geen zorgen meer. Die blussen Rennies van de ene minuut op de andere, 'n Wonder die Rennies! En zo eenvoudig om in te nemen - ge woon laten smelten op de tong, zonder water of wat ook. 't Tabletje opgelost - zuurbrand ge blust. STAD EN PROVINCIE SIRJANSLAND Reisclub bezocht Amsterdam De reisvereniging maakte het traditionele jaarlijkse reisje, dat ditmaal de luchthaven Schiphol tot doel had. De reis waaraan veertig personen deelnamen werd gemaakt met een touringcar van de firma Van Oeveren. Te Rotterdam werd de reis onderbro ken. Schiphol was voor de meeste bezoekers onbekend en een voor treffelijke indruk werd verkregen van de gang van zaken op de grote nationale luchthaven. Vooral de telkens dalende en opstijgende vliegtuigen kregen de volle be langstelling. De bezichtiging nam enkele uren Ingezonden mededeling Kies de allerfijnste chocolade, maar kies óók de handigste ver pakking KWATTA- verpakking (van 100 en 200 gram) is een vondstzo practisch, zo hygiënisch en klaar om zó in uw tas te steken. (Een goede ge woonte om er steeds een paar in huis te hebben.) VERPAKKING PASTILLES PUUR IOO GRAM IWAffA C H O C O 1. A O J in beslag. In Amsterdam zelf werd wat gewinkeld, waarna een rond vaart werd gemaakt door de ste delijke havens. Vooral de grote dokwerken trokken de aandacht. Vol indrukken keerde het gezel schap in de avonduren te Sirjans- land terug, opgewacht door fa milie en vrienden. GEMEENTERAAD HAAMSTEDE De heer J. D. van Nieuwenhuize tot wethouder gekozen Wellicht bouw van twaalf woningwetwoningen Maandagmiddag kwam de ge meenteraad onder voorzitterschap van burgemeester Jhr. RRöell in openbare vergadering bijeen. Het tussentijds benoemd raadslid de heer M. Evertse legt na opening van de vergadering in handen van de voorzitter de vereiste zui veringseed en amtseedaf. De voorzitter feliciteert de heer Evert se met zijn toelating als raadslid en hoopt en vertrouwt dat de heer Evertse werkzaam zal mogen zijn in het belang der gemeente. Vervolgens deelt de voorzitter mede dat de heer A. van Nieuwen huize bericht van verhindering heeft gezonden deze vergadering bij te wonen. Overgaande tot de verkiezing van een wethouder in de vakature ontstaan door het overlijden van wethouder T. L. Jonker, zegt wet houder den Boer het wenselijk te achten, voor de benoeming een bespreking te doen plaats vinden. De Raad gaat hierna in gesloten vergadering. Na heropening van de openbare vergadering wordt tot de verkiezing van een w'ethouder overgegaan. Uitgebracht worden 4 stemmen op de heer J. D. van Nieuwenhuize, 1 stem op de heer J. van Waveren en 1 stem blanco, zodat de heer J. D. van Nieuwen huize met meerderheid van stem men tot wethouder is gekozen. De heer van Nieuwenhuize neemt de ze benoeming aan en zegt toe ook als wethouder zijn best te zullen doen in het belang der gemeente. De voorzitter feliciteert de heer J. D. van Nieuwenhuize met zijn be noeming tot wethouder en hoopt op een prettige samenwerking. De voorzitter zegt hem alle steun toe. Ook wethouder den Boer hoopt op een goede samenwerking en zegt ook zijn steun toe. Bij de ingekomen stukken is een verslag van een gehouden verga dering van diverse gemeentebe sturen met Mr. dr. Mes, lid van Gedeputeerde Staten betreffende de vuilnisverzameling en -verwij dering in de gemeenten op Schou wen. De voorzitter zegt dat nade re rapporten te verwachten zijn en dat ook de compostering van dit vuil bestudeerd wordt. Wel ver wacht de voorzitter dat een ge meenschappelijke regeling tot op haling en verwerking van huis- en straatvuil voor de Westhoek duur zal komen, gezien de grote uitge strektheid. Ontwapeningsdebat weer begonnen „Geen controle zonder ontwapening en geen ontwapening zonder controle" Wenst Rusland geen atomlsche ontwapening? „Ontwapening stap voor stap voor stap voor zover op het ogenblik controleerbaar, en geen eontróle zonder ontwapening of ontwape ning zonder eontróle", dat is de formule waarop de Franse afge vaardigde, Jules Moch, dinsdag in de ontwapeningscommissie der V.N. voortdurend heeft gehamerd. Moch zei het te betreuren dat de Sowjet-Unie voorlopig de atomi- sche ontwapening van haar pro gramma heeft geschrapt, hetgeen de vrees wettigt dat er na een ak koord over de gewone bewapening een verschil van mening blijft be staan op het gebied van de kern wapens. „In elk stadium moeten we maat regelen inlassen, die ontleend zijn aan de onderscheidene gebieden van de ontwapening en die aldus een vergroting van de veiligheid mogelijk maken van alle partijen, niet die van de ene partij ten na dele van een ander". De Franse afgevaardigde be toogde voorts dat „de controle voor de Sowjet-Unie een noodzakelijk kwaad is, terwijl hij voor het wes ten een integrerend deel is van het hele ontwapeningsplan". Aan de Stichting Rembrandt Herdenking 1956 wordt op daartoe gedaan verzoek een bijdrage ver leend van Vz cent per inwoner voor een op te richten monument. Voorziening valcatures Hierna wordt overgegaan tot voorziening in enkele vakatures. Tot lid van de Gemeentelijke In stelling voor Maatschappelijke Zorg wordt met 5 stemmen be noemd de heer I. C. Boot, met 1 stem op de heer M. P. de Vrieze. Tot algemene res'erve vertegen woordiger Waterleiding Maatschap pij „Schouwen-Duiveland" wordt na herstemming met 5 stemmen benoemd de heer J. D. van Nieu wenhuize, met 1 stem op de heer J van Waveren. Tot vertegenwoor diger ziekenhuis te Schouwen- Duiveland te Noordgouwe wordt met 5 stemmen benoemd de heer M. den Boer met 1 stem op de heer A. van Nieuwenhuize. Tot plaatsvervangend lid in het Algemeen Bestuur Stichting Rust huizen Westelijk Schouwen te Haamstede wordt met 4 stemmen benoemd de heer J. D. van Nieu wenhuize met 2 stemmen op de heer P. Slager. Tot vertegenwoordiger „Beatrix- school" te Zierikzee wordt met 5 stemmen benoemd de heer M. Evertse met 2 stemmen op de heer J. D. van Nieuwenhuize. Een door b. en w. aangeboden nieuwe B'ezoldigingsregeling ge- meentepersoneel wordt hierna z.h.st. vastgesteld. De betreffende Bonden zijn gehoord en allen kun nen zich met deze verordening verenigingen. Vastgesteld wordt een 11e be grotingswijziging dienstjaar 1955, waarbij de voorzitter mededeelt dat de begrotingen voor de ge meente dienstjaren 1955 en 1956 door Gedeputeerde Staten zijn goedgekeurd. Aangeboden wordt de gemeente-rekening over het dienstjaar 1951. - Een verzoek van de N.V. Land goed Slot Haamstede ter verkrij ging van een subsidie voor de res tauratie van rouwborden, wordt aangehouden in afwachting welke beslissing de Provincie zal nemen op een desbetreffend verzoek om provinciale subsidie. Aankoop woning en schuren Besloten wordt van de Stichting Beheer Landbouwgronden, geves tigd te Utrecht, aan te kopen de woning met schuren en bijbeho rende grond, gelegen aan de Dap- perweg en Schuitkant alhier, voor de prijs van 15000, voorheen eigendom van de heer J. W. Steur. Deze aankoop houdt mede verband met de sanering van de dorpskom, waardoor de landbouwbedrijven uit de kom der gemeente moeten worden verwijderd. De voorzitter deelt mede dat door b. en w. het rioleringsplan voor de gemeente is ontvangen, welke plannen in de volgende raadsvergadering zullen worden behandeld. Verder deelt de voorzitter mede, dat thans een onderzoek wordt ingesteld naar de mogelijkheid van elektrificatie van de onrendabele gebieden in deze gemeente; ook hierover zullen de raad mettertijd nadere voor stellen bereiken. Dit is het geval voor onrendabele gebieden water leiding. Inzake woningbouw deelt de voorzitter mede dat de architect thans contact heeft opgenomen met de N.V. „Panagro" om zo mo gelijk alsnog tot de bouw van 12 woningwetwoningen te geraken. Op voorstel van de heer J. D. van Nieuwenhuize wordt besloten in verband met plannen tot de bouw van een nieuwe muziektent een te Dreischor gebouwde mu ziektent te gaan bezichtigen. Naar aanleiding van de vorige week zondag gehouden demonstra ties op het gemeentelijk vliegveld merkt de heer van Waveren op dat dit wel een ander karakter had dan zaterdags tevoren. Dit neemt niet weg dat op zondag toch ook rondvluchten werden gemaakt te gen betaling. Hij kan zich hierme de niet verenigen en verklaart zich hiertegen. De voorzitter merkt op dat de zweefvliegclub in oprich ting voor hoge kosten zit. Het is de bedoeling dat in de toekomst alleen leden hiervan zondags ge bruik kunnen maken. De heer Slager zegt dat ook zondag 8 juli tegen betaling rondvluchten wer den gemaakt. De voorzitter zegt een 'nader onderzoek toe. De heer Slager vraagt of de wethouders verzekerd zijn wan neer zij in dienst van de gemeente zijn. De voorzitter zegt dat dit niet het geval is, doch zal naar de mogelijkheden een nader onder zoek instellen. Hierna niets meer aan de orde zijnde sluit de voor zitter de vergadering. LAND- EN TUINBOUW Studiebyeenkomst landbouwvoorlichting De produktiviteit van de land bouw en de daarmee verbonden welvaart ten plattelande bevinden zich nog op een betrekkelijk laag peil. Een waardevolle bijdrage tot verhoging van dit peil levert het technisch werk op landbouwgebied, aldus de directeur-generaal van de Landbouw, ir. A. W. van de Plas- sche, in de rede, waarmee hij te Wageningen de deelnemers be groette, die uit een groot aantal landen naar het centrum van de Nederlandse landbouwwetenschap zijn gekomen voor een cursus van vier weken over methodiek en programmering van voorlichting ten plattelande. Deze internationale flUrsus, de vierde die in Wageningen wordt gehouden, is georganiseerd door het Internationaal Landbouwstudiecen trum te Wageningen, in samenwer king met de Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst en de landbouw hogeschool. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Landeiyk comité van bezwaarden „Oproep Synode" Er heeft zich een „Landelijk co mité van bezwaarden oproep syno de" gevormd, dat voor begin sep tember te Amsterdam een bijeen komst wil beleggen van leden van de Nederlands Hervormde* kerk, voor onderling overleg naar aan leiding van de oproep van de ge nerale synode tot bezinning op de verantwoordelijkheid van het Ne derlandse volk inzake de vraag stukken rond Nieuw-Guinea. In een bekendmaking van dit comité", dat onder voorzitterschap staat van mr. J. W. de Jong Schou wenburg uit Amsterdam, zegt het zich tot de leden van de Neder landse Hervormde kerk fe wenden, omdat het in hoge mate verontrust is over de oproep der generale synode. De bekendmaking vervolgt dan: „Blijkens talloze Jsij ons ingeko men brieven is door de synodale oproep grote beroering gewekt. Om de door de synode gevraagde bezinning in goede banen te lel den is onderling overleg geboden. In verband met de gewekte ver ontrusting dringen de onderteke naars er met klem op aan juist thans de eenheid van onze kerk te bewaren en haar tróuw te blijven." In de bekendmaking wordt voorts medegedeeld, dat een uitvoerig memorandum door deskundigen wordt samengesteld, dat aan de synode zal worden toegezonden en waaraan zoveel mogelijk bekend heid zal worden gegeven. Oud-Geref. Kerk BRUINISSE. Vrijdagavond 13 juli zal in het Ned. Herv. vereni gingsgebouw alhier voorgaan ds. E. du Marchie van Voorthuizen. Het is de eerste keer dat deze pre dikant hier zal voorgaan. Ingezonden mededeling A 100% KOFFIE 100% KOFFIE 100% KO 100% KOFFIE 100% KOFFIE FEUILLETON „Zo, zo," antwoordde hij min zaam. „Dus u helpt de politie een handje met het opsporen van mis dadigers? Wel, wel." „Nu is het genoeg," schreeuwde Klaa^razend. „Ik zal uw houding onmiddellijk rapporteren. In Over- veen weet men, dat er viermaal in mijn huis is ingebroken onder zeer bijzondere omstandigheden en nu eindelijk d'e inbreker op spoor zijn en hem volgen om zijn adres te weten te komen, houdt u ons aan om een kleinigheid, die niet de moeite waard is." „In ieder geval moogt u niet met de schijnwerpers op rijden," concludeerde de agent onverstoor baar, zijn opschrijfboekje te voor schijn halend. „Man," brulde Klaas, tot het uiterste gedreven, „het is bijna één uur en er is geen kip op de weg! Wie zal er nu last van hebben, als ik enkele seconden de grote lichten aan doe?" „U was in overtreding en ik con stateer, dat u uw fout bovendien nog niet eens inziet, gezwegen nog maar van de toon, die u tegen mij aanslaat. Mag ik uw naam en adres hebben?" Piet legde kalmerend zijn hand op Klaas' arm. „Laat maar, zeg, met die knul is toch niets te be ginnen. We zullen ons wel over hem beklagen". Nu streek de agent zijn zeilen op. „Die knul?" Hij zette zijn voet op de treeplank. „Ik heb grote zin om u beide mee te nemen naar het hoofdbureau, want ik geloof niet, dat u een vlekkeloos geweten hebt". „Best, waarde heer," antwoord de Klaas knarsetandend, zich met moeite beheersende en hij wierp het portier met zo'n vaart open, dat de agent bijna onderste boven geworpen werd. „Stapt u dan da delijk maar in, dan rijden we da delijk naar het hoofdbureau. Dan kunt u zich over mij beklagen, maar u kunt er van opaan, dat u er evenmin gemakkelijk af zal komen". Besluiteloos keek de agent naar zijn fiets. Klaas begreep hem on middellijk. „Stap maar in," com mandeerde hij, „en zet die fiets maar op de treeplank. Door de raamopening kun je hem zelf vast houden. Maar rap een beetje an ders rijden we zonder u weg naar het hoofdbureau. Want dat we daar komen, daarop kunt u staat maken!" De agent scheen zich te beden ken. Misschien zag hij wel in, dat hij wel wat te hard van stapel ge lopen was, maar hij was een seri eus politieman dus schreef hij de naam en adres van de beide vrien den op, alsmede het nummer van de wagen. Daarna liet hij hen gaan. Woedend over het oponthoud, dat, hoewel het slechts een paar 25 minuten had geduurd, toch vol doende was om de wielrijder gele genheid te geven zich voorgoed aan hun achtervolging te onttrek ken. In een flink tempo reed men naar Haarlem, maar van de wiel rijder was niets meer te zien, zo dat ze de richting insloegen van de Smedestraat en de wagen vóór het politiebureau parkeerden. In de wacht vertelde Klaas wat hem overkomen was en voorts, dat er reeds meerdere malen bij hem was ingebroken en dat de Overveense politie de zaak in handen had. „En nu we de inbre ker volgden om te weten te komen, waar zijn adres is, worden we door zo'n overdreven dienstklop per aangehouden om een bagatel, 't Is me wat moois mopperde Klaas. „Wacht u een paar minuten in dit vertrek, dan zal ik de dienst doende inspecteur even inlichten". De agent wees ben een wachtka mertje, dat uitzag op 'n binnen plaats, en de beide vrienden gin gen er binnen. Klaas ging, nog steeds nijdig omdat nu alle moeite te vergeefs was geweest, voor het raam staan en keek naar buiten. Piet, die wat kalmer van aard was, stak rustig een sigaret op en ging op zijn ge mak zitten. Hij bezag dit geval heel wat nuchterder dan zijn vriend. Opeens liet Klaas een kreet van verrassing horen. „Kijk eens, vlug dan!" riep hij wijzend naar buiten. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5