ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBOÏ) DE ZIERIKZEESCHE COURANT Dulles constateert „grotere aandrang van het volk" in Rusland Examentijd NIEUWE POGINGEN VAN DE KABINETS FORMATEUR HEBBEN EEN KANS VAN SLAGEN Betonwarenfabriek geeft antwoord op industralisatie-vraagstuk op Schouwen-Duivela nd DONDERDAG 12 JULI 1956 No. 17983 112e j rgnng ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm, - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Oehtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tef. 309. Op de duur zullen de politici hiermede moeten rekenen „In de Sowjet-Unle zijn proces sen gaande, die de politici zullen noodzaken acht te slaan op de wen sen der geregeerden en op bepaalde punten zal de aandrang van het volk zodanig zijn, dat het Kremlin hiermede rekening zal moeten houden", aldus Foster Dulles op zijn wekelijkese persconferentie. In antwoord op een vraag zei de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken dat een dergelijk pro ces er uiteindelijk ook toe zou bij dragen de Duitse hereniging te ver wezenlijken. In antwoord op een vraag of het voor de Verenigde Staten mogelijk was dergelijke ontwikkelingen aan te moedigen, antwoordde Foster Dulles dat het onjuist was te den ken dat Amerika door rechtstreeks ingrijpen zou kunnen helpen. „Wij kunnen niet meer dan tonen, welke de goede vruchten der vrijheid zijn", verklaarde hij. Foster Dulles was van mening dat het feit, of de Sowjet-Unie al dat niet bereid zou zijn de van haar afhankelijke oost-Europese staten de vrijheid te schenken, mede be palend zou zijn voor het vestigen van een oordeel over de nieuwe Sow jet-politiek. Hij voegde hieraan toe dat presi- Na de Verschillende weken heeft Ne derland weer geleefd in die merk waardige periode, waarin „de ene helft van de bevolking de andere examineert". Niet zonder humor is het zo wel eens uitgedrukt. Het is in ieder geval illustratief voor de vele examens, die worden af gelegd. Intussen komen zowel ge slaagden als niet geslaagden voor allerlei zij het van elkaar ver schillende moeilijkheden te staan. De geslaagden zullen een richting moeten kiezen, na de tijd van het algemeen vormend onder wijs. Meer nog dan in tijden zon der een zo duidelijk gepronon ceerde conjunktuur, klemt thans de noodzaak, dat het een goede studierichting is. Bepalend daarbij is waar de interesses v. betrokkene liggen en waar de capaciteiten Want zo ergens, dan geldt hier, dat „het alles willen nog niet alles kunnen" betekent. Indien de ge slaagde regelrecht op zijn doel af koerst, is dit voor hemzelf uiter aard het beste, maar hier speelt ook een landelijke belang. Het in middels zeer ver ge-industriali seerde Nederland, schreeuwt nog altijd om specialisten op elk ge bied en h'et is voor betrokkenen de overweging waard of zij binnen dit proces zich in de toekomst met een taak zouden kunnen belasten. Is men het niet eens met zichzelf, dan bestaan er legio voorlichtings mogelijkheden en er is nog wel aanleiding eens te wijzen op de nuttigheid hiervan. Ook de niet-geslaagden worste len met problemen, die vooral op een menselijk vlak liggen Een mislukking zelfs optredend bij herhaling is dan eerst katastro- faal, als men er in berust en be vangen wordt met een complex van minderwaardigheidsgevoelens. Wél kan Pr aanleiding zijn voor ouders en opvoeders t.a v. de niet-geslaagden zich naar eer en geweten af te vragen of de ge kozen studierichting wel de juiste was. Een grote mate van zelfken nis zal hierbij nodig zijn, want er is bijna geen terrein, waar de sub- jektivitelt een grotere rol speelt. Maar komt men na een eerlijke analyse tot een gewijzigd inzicht, dan moeten daar ook snel nieuwe maatregelen op gebaseerd worden, want het „beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald" is hier wel bijzonder van toepassing. Een onderzoek naar allerlei bij- faktoren, die de studie belemme- den is bovendien een zaak van groot gewicht. Soms zijn het klei nigheden. die uiteindelijk succes onmogelijk hebben gemaakt, maar het zijn doorgaans dingen, waar van het bestaan voorheen niet werd vermoed. Zo kunnen en moeten uit het niet slagen lessen worden getrokken, die soms bitter zijn. maar van een nuttigheid, die vaak veel later verrassend aan het daglicht treedt. Dit heeft trouwens de sfeer rond studie en examens, gemeen met het leven jn veel groter verband. dent Eisenhower dit gezichtspunt op de bijeenkomst te Genève van leiders der „grote vier", die ver leden jaar juli werd gehouden, per soonlijk naar voren had gebracht. De Japanse autoriteiten heb ben zaterdag een lijst uitgegeven met namen van circa 16.000 Ja panners, die na de oorlog in Mandsjoerije zijn omgekomen, veelal door honger en uitputting. Siciliaanse aarde geeft geheimen prijs Een oudheidkundige ex peditie heeft onlangs in het hartje van Sicilië opzienba re vondsten gedaan. Onge veer drie honderd kostbare albasten graftomben zijn hier blootgelegd, die voor werpen van bijzondere waarde bleken te bevatten: lansen, huidkrabbers, al basten reukflesjes, amforen en andere vazen. Deze opgravingen van mei en juni onthulden een van de grootste bewoonde centra uit de voorhistorische perio de tot aan de stichting van het Romeinse rijk. Maar tot op heden heeft men in het centrum van Sicilië nog geen stad thuis kunnen brengen, die reeds van het eind der zesde eeuw voor Chr af een dergelijk typisch Grieks stempel droeg. De gracht van haar gebouwen en de praal van de albasten graftomben zijn nog niet vaker aangetroffen in de Griekse en Siciliaanse we reld. Met financiële steun van overheid en toeristische instellingen zal men het on derzoek voortzetten. Korte berichten uit het binnenland ROTTERDAM. De dertien- jarige M. L. S. uit de De Jager straat te Rotterdam, is, toen zij op de fiets reed op de Kievitslaan, door een truck met oplegger tegen de grond geworpen. Een van de wielen verbrijzelde het hoofd van het meisje waardoor zij op slag dood geweest moet zijn. RIJSWIJK. Te Rijswijk zijn alle scholen gesloten. Het Rijswijk- se gemeentebestuur heeft deze maatregel genomen, omdat men geen verder risico wil nemen nu in de gemeente vier gevallen (waarvan een met dodelijke af loop) van kinderverlamming 2ijn gesignaleerd. De ouders van de leerlingen hebben een circulaire ontvangen, waarin enkele hygië nische maatregelen worden aanbe volen en waarbij voorts wordt aangeraden, tegen grote vermoeid heid bij de kinderen te waken en het met elkaar spelen van kinde ren zo mogelijk te beperken. De schoolsluiting zal wel duren tot de vakantie. 's-GRAVENHAGE. De plan nen voor de Lemsteraak, die op initiatief van het Comité Varend Nederland speciaal namens de Ne derlanders die belangstellen in de scheepvaart en haar betekenis voor ons land, aan H.K.H. prinses Beatrix is toegezegd, zijn nu vrij wel voltooid. Het comité heeft reeds met jachtbouwers contact opgenomen. RIJSWIJK. Gistermorgen om streeks 12 uur is te Rijswijk op de oostelijke Parallelweg nabij de Hoornbrug, een 25-jarige brom fietsberijder een uit Rotterdam door een personenauto, bestuurd door B. uit Bussum, aangereden en gedood. N. wilde links afslaan doch lette niet op het verkeer van rechts. Hij werd door de auto ge raakt, duikelde enige malen over de weg en bleef zwaar gewond liggen. Toen korte tijd later een arts aankwam, bleek hij reeds te zijn overleden. Overeenstemming op punt van defensie in zicht Woensdagavond om acht uur la in het ministerie van Algemene Za ken de vijfde bespreking gehouden tussen de kabinetsformateur, dr. W. Drees, en de leiders van de v(jf grote fracties uit de Tweede Ka mer. De conferentie werd bty ge woond door mr. Burger (P.v.tLA.), prof. Romme (K.V.P.), prof. Oud (V.V.D.), prof. zyistra (A.R.) en de heer Tilanus (C.H.U.). Over de vergadering wordt ver nomen dat een groot deel van het regeringsprogram van de forma teur is behandeld en dat het over leg een bevredigend verloop heeft gehad. Besloten werd de bespre kingen hedenmiddag om twee uur voort te zetten. Voorts is na afloop van de bij eenkomst medegedeeld, dat de be- berichten, volgens welk© de forma- Europese Federatie Soroptimisten H.M. de Koningin opende congres H M. de koningin heeft het zesde internationale congres der Euro pese federatie van Soroptimist clubs tijdens een plechtige zitting in de ridderzaal officieel geopend. Aan dit congres, dat tot 14 juli in het Kurhaus te Scheveningen wordt gehouden, nemen vele hon derden vrouwen uit vijftien lan den deel. Op het congres zal rap port worden uitgebracht over het geen in de afgelopen vier jaar door d^j verschillende Soroptimistische Unies die overeenkomen met de Rotary-organisatie werd ver richt ten behoeve van het licha melijk en geestelijk misdeelde kind. Het onderwerp voor de vol gende vier jaar „Facing our chal lenge" zal door verschillende spreeksters worden ingeleid. Op 14 juli zullen de congreswerkzaam heden in resoluties vervat, in een plenaire zitting worden behan deld. teur vergeefs zou hebben gezocht naar een nieuwe minister van De fensie, naar aanleiding van een ver schil van mening met de demissio naire minister van Oorlog, ir. Staf, over de grootte van de defensie uitgaven, op een misverstand be rust. De formateur heeft pogingen in 't werk gesteld alsnog tot over eenstemming te komen met ir. Staf, in welk overleg ook de staatssecre taris van Marine, vice-admiraal Moorman, is betrokken. Van bevoegde zijde verklaarde men dat er goede hoop bestaat, dat deze pogingen zullen slagen. Er zal nog een afsluitend gesprek volgen. Fataal schot Een Zuidafrikaanse boer schoot bij Durban op een vogel, die op een hoogspan ningskabel was neergestre ken, De man miste het dier, maar raakte twee kabels, die braken en kortsluiting maakten, waardoor het gras in brand vloog. Zijn vrouw schoot te hulp en wilde het vuur met water blussen, maar werd evenals zijn 14- jarige zoon, die ook wilde helpen, geëlectroduceerd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Elk mens heeft drie karak- ters in zich vereend: één dat hij heeft, één dat hij toont en één dat hij meent te hebben. Kruideniers willen meer ,artikelen verkopen De Commissie Vestigingsbesluit Kruideniersbedrijf heeft een bro chure uitgegeven, waarin de secre taris van deze commissie J. van Meulen een beschouwing geeft over de door het kruideniersbedrijf voorgestane uitbreiding van het aantal artikelen, dat thans wordt verkocht. In dit boekje, dat de titel draagt: „De zee in een theekopje?" stelt de kruideniersbranche voor het vestigingsbesluit zodanig te wijzigen dat de kruideniers de thans door hen verkochte artikelen kunnen uitbreiden tot o.a. tabak en tabaksartikelen, verpakte genees- en verbandmiddelen, was-, reini- gings-, poets- en schuurmiddelen, diepvriesprodukten, vleeswaren, verpakt vlees, gevogelte, groenten, fruit, aardappelen, parfumerieën en kosmetische artikelen. Een groot gedeelte van zuid oost Australië wordt thans door overstromingen geteisterd. In Nw. Zuid-Wales zijn tientallen provin ciesteden van de buitenwereld af gesneden. In vele gebieden zijn grote aantalllen schapen en runde ren verdronken. Ook de te veide staande gewassen hebben zwaar te lijden gehad Honderden gezinnen verblijven thans in tenten of kerk portalen. G. j. Stoffelijk overschot van van Heuven Goedhart naar Nederland mr. Het stoffelijk overschot van de hoge commissaris der V.N. voor de vluchtelingen, mr. G. J. van Heu ven Goedhart, is vanmorgen vroeg met het vrachtvliegtuig van de Swiss Air, van Zlirich naar Schip hol overgebracht. Het toestel arriveerde te onge veer kwart voor drie op de Am sterdamse luchthaven, waar het tot op het platformgedeelte voor het vrachtgebouw reed. Hier werd de door de lichtblauwe vlag der V.N. gedekte kist uitgeladen en overge bracht naar een kamer. Mevrouw van Heuven Goedhart en enkele fa milieleden toefden korte tijd in de rouwkamer. Het stoffelijk overschot werd daarna per auto' naar Westerveld overgebracht, waar vandaag de crematie in alle stilte plaats vond. Meer werkkrachten betekenen meer mogelijkheden In tegenwoordigheid van ongeveer 400 nabestaanden is dinsdag op de begraafplaats Waldfriedhof-Oberrad bij Frankfort aan de Main een Nederlands ere-veld geopend, waarop de Nederlandse Oorlogsgraven stichting met de hulp van Duitse instanties de stoffelijke resten bijeen heeft gebracht van 775 Nederlanders, die tussen 1940 en 1945 tengevolge van de oorlog in Zuid-Duitsland om het leven kwamen - De bovenste foto toont de autoriteiten, onder wie zich de Nederlandse ambassaderaad uit Bonn, de heer C. de Vreede bevond, met de familieleden van de slachtoffers om het bronzen gedenkteken voor in concentratiekampen gestorven Nederlanders, dat op het ere-veld is opgericht. - De ondertse foto laat zien hoe nabestaanden van de slachtoffers bloemen legden op de graven, die alle van een afzonderlijke steen zijn voorzien. (Van een medewerker) Door een berichtje over de on derhandeling voor grondaankoop kwam vorige week de beton waren- fabriek van de heer J. Griep te Bruinisse een momentje in het licht der publiciteit en nu deze grond aankoop een feit is geworden heeft het zeker zin eens een ogenblik de betonfabriek Schouwen-Duiveland wat langer In de schijnwerper van voornoemde publiciteit op te ne men. Want de grondaankoop on derstreept duidelijker dan wat ook, de enorme groei die de zaken van de heer Griep in tien jaar tijd ge nomen hebben. Door deze transactie beschikt het bedrijf thans over een terrein van 22000 m2., een terrein dus met ver schillende mogelijkheden. Onder handeld moest worden met ver schillende eigenaren, nadat de her verkaveling had geadviseerd deze terreinen aan de heer Griep toe te wijzen. Werd tien jaar geleden in het klein begonnen, allengs breidden de zaken zich uit en op het terrein verrijst loods na loods. Ons eiland schreeuwt om Indus trialisatie, de oplossing van het grote probleem der telkens terug kerende werkloosheid. In het be drijf van de heer Griep vindt men een voorbeeld van wat te bereiken is, wanneer een zaak goed wordt geleid. Al voelt ook de heer Griep soms de knellende band van het water dat ons eiland omspoelt en zijn de veertarieven altijd een fac tor die in de kostprijsberekening nu eenmaal meetellen moet.. Een tweede onaangename onder vinding van de heer Griep is, dat de mensen op het eiland voor de in dustrialisatie blijkbaar nog niet rijp zijn Want hier is voor een aan tal werkkrachten winter en zomer vast werk, maar deze werkkrachten melden zich niet of althans in veel te geringe mate. I)® Jeugd De jeugd vindt het werk als smeerder op een dragline of het rij den op een loctreintje met kipkar ren blijkbaar veel interessanter, maar wat zal daarvan overblijven als de herverkavelingswerken zijn gebeurd. Ongetwijfeld zal voor een dorp als Bruinisse wanneer onver hoopt van de visserij moet worden overgeschakeld op iets anders de verandering groot zijn. En dat de mosselvisserij zal moeten verdwij nen is niet denkbeeldig, al hoopt men dat het niet nodig is of dat het nog wel enkele jaren duren zal. Werk voor jongeren zowel als voor ouderen is echter nu al bij de hand en de heer Griep hoopt dat de aarzeling om ln de fabriek te komen werken spoedig overwon nen zal zijn. Is dit niet het geval, dan zal de overheid als zij de in dustrie wil bevorderen aan de heer Griep gelegenheid moeten geven huizen te bouwen op het zojuist aangekochte terrein. Werkkrachtert van elders willen wel komen, als zij behoorlijk gehuisvest kunnen worden met hun gezinnen. Nu al werken mensen uit west-Brabant op de fabriek aan de Rijksweg te Bruinisse, Meer werkkrachten betekenen voor de heer Griep meer mogelijk heden om de productie op te voe ren. Beton is in de tegenwoordige maatschappij en in de omstandig heden van het ogenblik en van de toekomst een artikel met ongeken de mogelijkheden, men wordt ook daarvan overtuigd als men eens een kijkje neemt in de fabriek zelf. Wat wordt er zoal gemaakt? Be- tonbuizen in verschillende diame ters, trottoirbanden, trottoirtegels, septictanks, regenbakken, kozijnen en stalvensters, dampalen, beton- planken in vele formaten enzo voorts. In het begin gebeurde alles met de hand, maar de meest moder ne machines verdringen thans de houten mallen en maken dat het bedrijf op de meest moderne wijze geoutilleerd is. Trottoir-tegelpers De nieuwste aanwinst op dit ge bied is de moderne trottoirtegel- pers, die een capaciteit heeft van meer dan 200 tegels per uur. En die ze fabriceert van 4 tot 8 cm., al naar men wenst. Een andere mo derne machine is de drilplaat. Het is juist deze drilplaat met zijn dui zenden trillingen per minuut, die de prolucten uit het bedrijf van de heer Griep onderscheidt van het gewone beton. De vastheid die het product daardoor verkrijgt waar borgt de duurzaamheid. Een mo derne betonmolen, die geheel an ders werkt dan de betonmolens die men doorgaans overal kan zien draaien, geert opnieuw de over tuiging dat de heer Griep er naar streeft zijn zaak te doen beantwoor den aan de hoogste eisen die men kan stellen De betonfabriek Schouwen-Dui- veland is de enige in die branche op ons eiland. Zij werkt mede te voorzien in het grote tekort aan bouwmaterialen dat zich allerwege openbaart. Laat Schouwen-Duive- land tonen, dat zij dat waardeert, want reeds bereikten de eigenaar verlokkende aanbiedingen om zich elders te vestigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1