ZIERIKZEESCHE DE ZIERIKZEESCHE COURANT TSJECHISCHE REGERING ZOU AAN DE RAND VAN TOTALE VERWARRING STAAN Het overlijden van mr. Van Heuven Goedhart BURGEMEESTER SCHOKKING VAN DEN HAAG MOTIVEERT ZIJN ONTSLAGAANVRAAG SLACHTOFFERS EN SCHADE DOOR ERNSTIG NOODWEER BOVEN NEDERLAND DINSDAG 10 JULI 1956 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losso nummers 10 cl. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikiee, Postbus rif'.' 1,' Tflf6fB0M nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochlman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. Verklaring van uitgeweken dirigent Binnenlands verzet in satellietlanden neemt toe De uitgeweken Tsjechoslowaak- se dirigent Vojtech Vogel heeft in een vraaggesprek met het Britse blad „Daily Mail" verklaard, dat vooraanstaande Tsjechoslowaakse communisten een opstand tegen de huidige regering en de partyhie- rarchie organiseren. Vogel, die zaterdag in Londen aankwam, waar hij politiek asiel heeft gekregen, zei, dat een groep communistische leiders, o.w. de beste marxistische theoretici, de ontbinding van de regering en het centrale partijcomité heeft geëist. De studenten hebben onlangs gevraagd de universiteiten van partij-invloed te bevrijden en on der de arbeiders heerst ontevre denheid over lage lonen en slechte levensomstandigheden. Dit zou volgens Vogel kunnen leiden tot onlusten als dié in de Poolse stad Poznan. Voorts verklaarde Vogel, dat president Zapotocky onlangs op een bijeenkomst van hoge partij functionarissen beledigd is. De vooraanstaande Tsjechoslowaakse communisten zouden een doortas tende zuivering van stalinistische Op de openingsvergadering van de Economische en Sociale Raad der Verenigde Naties in Genève, heeft de voorzitter maandagochtend het overlijden van de heer Van Heuven Goedhart bekendgemaakt. Na een kort herdenkings woord werd de vergadering vijf minuten verdaagd. De heer Van Heuven Goedhart is overleden op de tennisbaan van d'Oeuvres bij Genève, waar hij aan een vriendschappelijk tennistoer nooi deelnam. Hij kreeg een hartaanval toen hij speeldemet de Amerikaanse plv. hoge commissaris voor de vluchte lingen, de heer Read. Een arts, die binnen een kwartier arriveerde, kon niets meer doen. De heer Read vertelde aan "Reu ter dat zijn chef in een uitstekende stemming was geweest, maar ken nelijk zeer vermoeid was. Hij leefde voor zijn werk en gunde zich vrij wel nooit werkelijke rust. Zijn stoffelijk overschot zal naar Nederland worden overgebracht. Bij zijn leven heeft hij de wens ge uit, in alle eenvoud begraven te worden. Kinderverlamming niet onrustbarend De over het land verspreide ge vallen van kinderverlamming ge ven geen reden tot ongerustheid of tot het nemen van bijzondere maatregelen, aldus wordt ons van bevoegde zijde meegedeeld. Het afgelopen weekeinde heeft de hoofdinspectie van de Volks gezondheid zich op een bijeen komst te Oosterbeek intern bera den over de maatregelen, die zou den moeten worden genomen als onverhoopt eens een epidemie zou uitbreken. Op deze bijeenkomst hebben binnen- en buitenlandse specialisten op het gebied van kinderverlamming ervaringen en gegevens met elkaar uitgewisseld. elementen wensen. Vogel geloofde, dat 80 procent van de bevolking in Tsjechoslowakije anti-communis tisch is. Hij meende, dat de regering aan de rand van een totale verwarring staat. De Marxistische leiders zijn geheel gedesoriënteerd. Er zou terreur nodig zijn om de controle van regering en partij te herstel len, doch dat durven de leiders niet aan, aldus Vogel, omdat zij dan van Stalinistische methoden beschuldigd zouden worden. Vogel geloofde, dat velen in Tsjechoslowakije en andere state- lietstaten hopen, dat over vier of vijf jaar het communistische be wind, zoals wij dat nu kennen, ver dwenen zal zijn. Zij beseffen, dat het westen niet zal interveniëren, omdat dat oorlog zou betekenen, doch het binnenlandse verzet neemt toe, aldus Vojtech Vogel. Veilige schooltijd voor Amsterdamse jeugd Alle leerlingen van de openbare en bijzondere lagere en kleuter scholen in Amsterdam behoeven in september a.s. pas om kwart over negen op school te zijn, maar zij mogen de school dan ook eerst om kwart over twaalf verlaten. Tot deze vaststelling van de nieuwe schooltijd voor het cursus jaar 1956/1957 hebben het gemeen tebestuur, de schoolbesturen, de inspecties voor het lager- en kleu teronderwijs en de verkeerspolitie besloten „op grond van de buiten gewoon gunstige ervaring, die is opgedaan met een proef bij enkele scholen, waarmee de veiligheid van het kind op de drukke verkeers wegen werd beoogd alsmede de voor de hoofdstad zo noodzakelijke spreiding van het verkeer in de spitsuren." Korte berichten uit het binnenland MAASTRICHT. De 37-jarige mo- torrijder J. H. Kols uit Schimmert is op de Kruisberg bij Meerssen in botsing gekomen met een personen auto, komende uit de richting Maastricht. De man werd ernstig gewond en overleed ter plaatse. 's-GRAVENHAGE. Het 1 ^-ja rige dochtertje Irene van de Neder lander W. Utenbogaardt, docent fi losofie aan de Stockholmse hoge school voor technologie, is ver dronken toen de kinderwagen, waarin zij zat, van een aanlegstei ger reed op het eiland Varmdö bij Stockholm. De wagen glipte het kindermeisje uit de handen en ver dween in het water, dat ter plaatse acht meter diep is. AMSTERDAM. De 6-jarige Fr. Postma is tijdens het spelen in het water voor zijn woning op de Nieuwe Achtergracht te Amster dam geraakt en verdronken. Een onbekend gebleven voorbijganger en de vader van het jongetje spron gen direct in het water. De eerst genoemde slaagde erin het knaapje vrij spoedig op het droge te bren gen. De snel ontboden Geneeskun dige Dienst paste kunstmatige ademhaling toe, doch de levens geesten waren reeds geweken. OOTMARSUM. Zaterdagmiddag is de 62-jarige landbouwer B. S. te Lattrop bij Ootmarsum, tenge volge van een door een val van de hooizolder opgelopen schedelbasis- fractuur overleden. DEN HAAG. De Verenigde Na ties hebben wederom een beroep gedaan op verschillende Neder landse deskundigen voor het ver vullen van missies in het kader van de programma's voor internationale technische bijstand aan minder ont wikkelde gebieden. SCHIEDM. Op de Rotterdamse- dijk te Schiedam is de 50-jarige M. van der Horst te Rotterdam met zijn motor tegen een stilstaande vrachtauto gebotst. De duozitter, de 24-jarige straatmaker H. Bier- ling uit de Hogelandstraat te Rot terdam, zijn schoonzoon, werd te gen de laadklep van de auto geslin gerd en was op slag dood. Nederlandse leerde de Perzische jeugd betere hygiëne Veel begrip In dat land voor haar werk Uit Perzië is op Schiphol terug gekeerd mej. G. J. Veeger, die ge durende een half jaar door het Ne derlandse Rode Kruis werd afge staan voor de reorganisatie'van het Perzische Jeugd Rode Kruis. Mej. Veeger heeft verschillende plaatsen in dat land bezocht en er zich vooral bezig gehouden met het opnemen van de situatie op de scholen t.a.v. de bescherming van de gezondheid. Ook heeft zij cur sussen gegeven aan onderwijzers en hen bijgebracht hoe de jeugd te enthousiasmeren voor de gezond heidszorg Zij werkte onder de hoge bescherming van prinses Chams, de zuster van de Sjah. Deeze prinses voorzitster van het Perzische Rode Kruis. Vooral op het platteland van Per zië is er gebrek aan medisch per soneel, zei mej. Veeger. Men heeft haar gevraagd leder jaar terug te willen komen. „Men ziet in Perzië zeer goed het belang van de me dische en hygiënische opvoeding van de jeugd. Alleen heeft men wel eens te kampen met een zekere Oosterse onverschilligheid". Een Perzische functionaris zal het werk, dat mej. Veeger heeft opgezet, voortzetten. Wereldeconomie lost armoede-vraagstuk in vele landen niet op Maar de aarde Ib ryk genoeg Volgens een economisch overzicht van de Verenigde Naties, dat als basis van bespreking dient in de 22ste zitting van de Economische en Sociale Raad der Verenigde Na ties, heeft zich in de tien jaren na de tweede wereldoorlog in de ge hele wereld een opmerkelijke ex pansie van de economische bedrij vigheid voorgedaan, die groter was dan die van de decade na de eerste wereldoorlog. Ondanks deze onge kende groei heeft de tendentie van de internationale economische ont wikkeling in de periode 1945/1954 reden tot ernstige bezorgdheid, daar het vraagstuk van de massale ar moede in een groot gedeelte van de wereld onverminderd dringend is gebleven. Men kan zich dan ook afvragen, aldus het rapport, of dc programma's, die worden uitge voerd, wel beantwoorden aan de eisen die de economische ontwik keling der minder ontwikkelde ge bieden stelt. Hoeivel de tweede wereldoorlog grotere schade en vernietigingen heeft veroorzaakt dan de eerste wereldoorlog, was het herstel en de groei van de produktie na de tweede wereldoorlog sneller en al gemener en de aarde is thans in staat in de behoeften van een veel grotere bevolking te voorzien dan ooit het geval is geweest. Mej. Veeger vertelde hoe zij de Perzische jeugd voor het werk van het Rode Kruis heeft trachten te winnen met gebruikmaking van op tochten, spelen en poppenkasten De inzet van dit alles was aandacht vragen voor vaccinatie, verbetering van de sanitaire toestanden en ver hoging van het algemene peil. Boelganin's ontwapeningsvoorstel Eden heeft maandag maarschalk Boelganin in antwoord op diens brief van juni meegedeeld, dal hij de individuele ontwapening door de volkeren „nuttig", maar op zichzelf genomen niet voldoende acht om de internationale veilig heid te bevorderen. „Voor dit laatste is het noodza kelijk, aldus Eden, dat de ontwa pening plaats vindt bij een inter nationale overeenkomst, die voor ziet in een doelmatige controle en inspectie en afdoende bescher ming-maatregelen tegen onver wachtse aanvallen. De westerse mogendheden hebben gedurende de afgelopen tien jaar aanhoudend pogingen gedaan om een dergelijke overeenkomst te sluiten". Aardbeving en atoom bommen De energie, die in het epicentrum van de aardbeving in de Egeïsche Zee ontwikkeld werd, was gelijk aan die van tienduizend atoom bommen van het huidige type, al dus wordt gezegd in een commu niqué van het observatorium van het Italiaanse geofysische instituut. Richard Nixon, de vice-pre sident der Verenigde Staten, die op het ogenblik een rondreis door het Verre Oosten maakt, heeft zondag te Taipeh, op Formosa, verklaard, niet te geloven dat er ooit een ontmoeting tussen Foster Dulles en de premier van Commu nistisch China, Tsjoe en Lai, zal worden gehouden. Basis voor bet nodige vertrouwen weggevallen „Het is mij een behoefte voor alles tot uitdrukking te brengen, dat mijn achteraf onjuist gebleken inzicht in bepaalde feiten en om standigheden, die zich hebben voorgedaan in de bewogen zeer moeilijke situatie, waarin ik mij in 1942 bevond, door mij ten opzichte van hen, die daarvan het slachtoffer zijn geworden, meer wordt betreurd dan ik geloof, dat ivie ook zich kan indenken", aldus de burgemeester van 's-Graven- hage, mr. Schokking, in een giste ren afgelegde verklaring voor de gemeenteraad van de residentie. Zeer, zeer gaarne had ik hieraan eerder uiting gegeven, doch, aan gezien in de atmospheer, die na de publikatie van 1 februari is ontstaan, al datgene, wat door mij zou worden meegedeeld, verkeerd dreigde te worden verstaan, heb ik gemeend daarvan tot op dit ogenblik te moeten afzien. Thans wil men, naar ik vurig hoop, het geen ik zojuist zeide, aanvaarden als een uiting van oprechte deernis, zo vervolgde de verklaring. „Ik ben tot het achteraf onjuist gebleken inzicht in 1942 in vol le oorlogstijd derhalve gekomen door hetgeen destijds geschied is en aan mij werd meegedeeld. Dit inzicht werd versterkt door de ontwikkeling der gebeurtenissen met een zodanig overtuigende kracht dat, na afweging van de in die dagen op mij rustende verant woordelijkheden, ik gemeend heb niet anders te kunnen handelen dan zoals ik deed. Men heeft mij hiervan een verwijt gemaakt, dat, naar ik geloof, niet voldoende recht doet wedervaren hetgeen Ca zo lange tijd ook welhaast niet meer mogelijk is aan de situatie, zoals die werkelijk was en aan de uitzonderlijke zware verantwoor delijkheid, die in bezettingstijd op een burgemeester rustte. Er is in de afgelopen maanden van verschillende zijden sterke morele druk op mij uitgeoefend, enerzijds, om als burgemeester heen te gaan, anderzijds om dat niet te doen. Wanneer ik thans het eerste heb gekozen, dan vindt zulks zijn oor zaak in mijn overtuiging, dat een burgemeester, zeker als hij reeds enige jaren in een bepaalde ge meente werkzaam is geweest, moet kunnen steunen op het vertrouwen van zijn gemeentenaren, van wel ke groepering zij ook mogen zijn. Na de nota der regering, geadvi seerd door de heren Donner, Ebels en Neher en ook na de beschik king van de hoge raad bleek, dat het vertrouwen in de omvang, die ik meen, dat voor een goede ambtsuitoefening aanwezig moet zijn, niet in voldoende mate was teruggekeerd", aldus mr. Schok king. Vrouw op strand door bliksem gedood Gistermiddag is tijdens een he vig onweer de 41-jarige mevrouw W. L. K. uit Haarlem op het Zand- voortse strand door de bliksem getroffen. Zij was op slag dood. Het slachtoffer was met een vrien din en haar twee kinderen op weg om in een strandtent dekking te zoeken toen zij werd getroffen Enige andere zich in haar nabij heid bevindende personen werden licht aan de benen gewond. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de Zuid-boulevard. Gelijk hebben hangt niet af i van een lulde stem. Standbeeld van H.M. de Koningin op Curasao „Beurs en nieuwsberichten" meldt, dat het standbeeld van ko ningin Juliana, dat op het Juliana- plein op Curacao zal worden op gericht, vervaardigd zal worden door de Italiaanse beeldhouwer prof. Rinzo Bianchini. Het beeld zal van wit marmer worden en 2.35 hoog. Het komt op een zuil van 2.70 meter en zal voorzien zijn van drie bronzen plaquettes, die rusten op een voetstuk. Hierop zullen voorstelling van de zes An tilliaanse eilanden komen. Het ge heel komt in een vijvertje in het parkje van het Julianaplein. De onthulling hoopt men te doen sa menvallen met de opening van hotel „El Curagao". Nederlandse Rode Kruis helpt Griekenland Het Nederlandse Rode Kruis zal hulp ter waarde van f 10.000,ver lenen aan de slachtoffers van de aardbevingen op de Griekse eilan den. De zending omvat onder meer textiel en beddegoed. Twee mannen te Tilburg door bliksem gedood Twee mannen in Tilburg zijn het slachtoffer geworden van het zware onweer dat maandagavond boven de stad gewoed heeft. De slachtoffers waren een 72-jarige man, die in het Leypark verbleef en een 27-jarige jongeman, die aan het Wilhelminakanaal zat te vis sen. Beide personen werden ge troffen door de bliksem en waren op slag dood. Bovendien werd nog een blikseminslag gemeld in een flatgebouw aan de Veluwekade Hier was slechts geringe schade maar drie brandweerwagens, die waren uitgerukt voor deze brand liepen ernstige materiele schade De schooltentoonstelling „De Zeevaart", die door een Amsterdamse scheepvaartmaatschappij is ingericht, stond dezer dagen in Monniken dam. De belangstelling was groot en niet alleen uit Monnikendam, ook uit Volendam en van Marken kwamen de jonge bezoekers. Op deze foto's zien we onder een groep Markense meisjes vol belangstelling vogr een kompas en een sextant. De bovenste foto toont een touwtrek wedstrijd tussen Volendamse jongens en Marker meisjes. Het touw een fikse manillatros kon het gelukkig wel houden. op ten gevolge van een botsing in het noodweer. PURMEREND. Maandagmiddag omstreeks half vier is de bliksem ingeslagen in de woning van de heer K. Offenberg te Ilpendam. Het huis brandde geheel uit. De oigenaar-bewoner kreeg een shock. NEDER WEERT. Omstreeks vijf uur zijn te Nederweert (L.) tijdens Den hevig onweer drie boerderijen ioor de bliksem getroffen en afge brand. Door de 2ware stortregens en een ianeenschakeling van bliksemin- lagen liepen vele kelders onder vater en ontstond op verscheidene olaatsen een begin van brand. De brandweer van Nederweert verd in zijn blussingswerk bijge staan door de brandweren van vomeren en Weert. ALMKERK. Gistermiddag zijn in Umkerk 8 koeien van de heer A. :noek door de bliksem getroffen n gedood. Verkeersonderwijs aan dienstplichtigen De KNAC heeft de minister van 'orlog verzocht, aan alle dienst- ilichtigen eenvoudige verkeers- rennis te doen bijbrengen. In een idres aan de minister zegt de CNAC, dat verkeersonkunde en ;ebrek aan zelfdiscipline factoren ijn, die ernstig afbreuk doen aan le verkeersveiligheid. Weliswaar vordt door het geven van verkeers- inderwijs op scholen getracht in leze toestand verbetering te bren gen, doch helaas kan niet ontkend vorden, dat na beëindiging van de xhooltijd het effect van het ge leerde spoedig verloren gaat. De vakatures bij het onderwijs Het aantal onvervulde vakatures bij het lager onderwijs blijkt in de periode van 16 januari tot 16 mei 1956 toegenomen te zijn van 301 ot 317 leerkrachten. Bij het uit gebreid lager onderwijs zijn de on vervulde vakatures in aantal ge- ijkgebleven (80). Het aantal onvervulde vakatures bij het lager onderwijs geeft van 1949 tot en met 1956 het volgende beeld te zien: 1949: 444, 1950: 404, 1951: 361, 1952: 324, 1953: 310, 1954: 435, 1955: 314 en 1956: 381. Alle getallen zijn berekend per 16 janu ari. Japanse deskundigen hebben een atmosferische drukgolf gere gistreerd, die ontstaan moet zijn op circa 4000 km ten zuidoosten van Tokio. De drukgolven geleken op die welke na de Amerikaanse atoomproeven in de Stille Oceaan werden geregistreerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1