DE ZIERIKZEESCHE COURANT Voor kannlsgevfcig nnng^notnm. MAANDAG 9 JULI 1956 m ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs por 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) I 1,- per stuk. No. 17981 11S ZH3UKZEE SCHEMNIEUWSBOD! WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V voorh. Lakenman Ochtman - Lange N Zierikzee - Redakteur: M, J. BIJ DE VAATE i ecug afdeling Tpl?inanht.c Dtr i rrniikfini SLUITING DIJKGAT HARDERWIJK-ELBURG VASTGESTELD OP DINSDAG Allerlaatste djjlcgat ligt bfy Lelystad Donderdag is een van de laatste twee onderbrekingen in het dijkgat Harderwijk-Elburg van de toekom stige polder Oostelijk Flevoland ge sloten. Wat officiëler getint zal echter de sluiting van het laatste gat in dit dijkgedeelte zijn. Deze is niet vrij dag verricht, zoals aanvankelijk ge meld. De sluiting hoopt men te ver richten dinsdag 10 juli a.s., om streeks twee uur, in tegenwoordig heid van het gemeentebestuur van Elburg. Voor Elburg toch, heeft deze slui ting vele consequenties, met name voor haar vissers en schippers. Tot dinsdag kunnen de vissers nog vrij de grote plas van de toekomstige polder, die nu bijna geheel omringd is met dijken, binnenvaren, na dinsdag is dit onmogelijk. Dan zul len de Elburburgers alleen nog toe- In-droevige toestanden in oost-Duitse Oost-Duitse politieke gevangenen hebben in een brief, die naar west- Berlijn is gesmokkeld, de west- Duitse bevolking opgeroepen hen niet te vergeten. De brief, die met heel fijne let ters was geschreven op zeer dur papier, is in handen gekomen van de voorzitter van het west-Berlijns? Huis van Afgevaardigden, Willy Brandt Deze heeft de brief vrijdag aan de pers getoond. Het papier is zó dicht beschre ven, dat de inhoud in gewoon schrijfmachineschrift vijftien vellen zou beslaan. In bijkans microsco pische letters zijn berichten ovei de toestanden in oost-Duitse ge vangenissen opgeschreven. Onder meer wordt geklaagd over de ge heel ontoereikende geestelijke ver zorging. Een jeugdige politieke ge vangene schrijft: „Er bevinden zich hier vele honderden jongeren in dil tuchthuis. Zij zitten tezamen mei moordenaars en plegers van zeden misdrijven in een cel en lijden daai letterlijk honger. Als ons niet de hoop op spoedige vrijheid in leven hield, zouden velen van ons er ze ker niet meer zijn". „Huwelijksadvertentie" Een huisvrouw in Rotter dam kocht dezer dagen een bakje aardbeien. Toen de in houd daarvan zijn bestem ming had gekregen, kwamen binnenin op de bodem van het bakje met potlood ge schreven letters te voor schijn, waaronder een adres in Zuilichem: „Langs deze ongebruikelijke weg zoek ik kennismaking met een meis je of weduwe, niet beneden de 30 jaar en liefst niet on bemiddeld". De huisvrouw heeft er haar vriendinnen, die mogelijk aan de gestelde voorwaarden kunnen vol doen, van in kennis gesteld. Hamrnarskjoeld weer naar Midden-Oosten Dag Hamrnarskjoeld, de secreta ris-generaal van de Verenigde Na ties, wordt de laatste week van juli in Cairo verwacht op een nieuwe reis langs de hoofdsteden van de landen in het midden-oosten, zo is vrijdag uit gezaghebbende bron in Cairo vernomen. De Egyptische regering heeft met V.N.-vertegenwoordigers contact opgenomen over de vaststelling van de juiste datum van het bezoek. Ontvoerde baby nog niet terecht Een krant op Long Island heeft zaterdag een beloning van 5.000 dollar uitgeloofd voor inlichtingen die er toe leiden dat Peter Wein berger ongedeerd bij zijn ouders terugkeert. De politie heeft bekend gemaakt, dat twee mannen zijn aangehou den, die echter „niet in direct ver band met de ontvoering staan". De ene man zou op de dag van de ont voering het huis van de familie Weinberger hebben opgebeld, de tweede zou in de buurt van het huis rondgehangen hebben, zo ver luidt in niet-officiële berichten. gang hebben tot het randmeer rond de dijk. Wanneer plus minus sep tember ook het gat bij Lelystad zal zijn gesloten, is het vissen ook daar definitief uit. De sluiting van dit allerlaatste dijkgat bij Lelystad zal waarschijn lijk meer officiële personen bijeen brengen, want dan is een mijlpaal in de geschiedenis van de inpolde ring bereikt. Men hoopt dan ook de gemalen zover gereed te hebben dat met de bemaling van deze 54.000 hectare grote plas kan wor den begonnen. Minister Beel ontslag verleend Bij Koninklijk Besluit van 6 juli is met ingang van 7 juli 1956 aan prof. dr. L. J. M. Beel als vice-mi nister-president en minister van Binnenlandse Zaken op de meest eervolle wijze ontslag verleend onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan de koningin en het land bewe zen. Bij Koninklijk Besluit van 6 juli is verder met ingang van 7 juli prof. mr. J. C. van Oven belast met het beheer van het ministerie van Binnenlandse Zaken ad in terim, terwijl bij eenzelfde besluit met ingang van 7 juli 1956 ir. C. 3taf werd belast met het beheer van het departement van Over- :eese Rijksdelen ter tijdelijke ver vanging van prof. dr. W. J. A. Kernkamp. Het afnemen van bloed bij militairen Volgens een landmachtorder is het militairen toegestaan zich bloed te laten afnemen tot een maximum van een halve liter per half jaar. Als bloedgevers mogen evenwel niet optreden: a. militai ren die deelnemen aan een zware lichamelijke training; b. militairen, die deel uitmaken van de beman ning van een vliegtuig en c. mili tairen, die aangewezen zijn of wor den voor diensten buiten Europa, tenzij voor directe transfusie in ge val van acuut levensgevaar van een patiënt en voor het afgeven van bloed ten behoeve van de naaste familieleden indien hiertegen bij de militaire geneeskundige dienst geen bezwaren bestaan. De militaire bloedgever wordt gedurende 24 uur vrijgesteld van praktische dienst 'erwijl hij, indien hij voeding van rijkswege geniet, gedurende 6 da gen een halve liter melk, 50 gram vlees zonder been en 150 gram fruit per dag extra ontvangt. Dan is het toegestaan Luchtverdedigings oefening met laag- vliegende vliegtuigen Op 10, 11 en 12 juli a.s. zal in ons land de luchtverdedigings oefening „Rat Trap" gehouden worden. Daarbij moet rekening worden gehouden met het lawaai van laag vliegende vliegtuigen op ie volgende tijden: 10 juli 18 3ó tot 20.30 uur; 11 juli 5.30 tot 7.30 uur en 18.30 tot 20.30 uur; 12 juli 5.30 tot 12 uur. De bedoeling van „Rat Trap", waaraan vliegtuigen van de Royal Air Force uit Engeland en Duitsland en van de Koninklijke Luchtmacht deelnemen, is de luchtwachtdienst de nodige ge oefendheid te geven. Het korps Luchtwachtdienst heeft tot taak, te waarschuwen voor vliegtuigen, die op lage hoogte naderen. Radar is als waarschuwingssysteem tegen deze vliegtuigen niet te gebruiken Oefeningen als „Rat Trap" zijn van tijd tot tijd nodig om de lucht wachtdienst op peil te houden. Vliegen over twintig jaar In de algemene vergadering van de „International Civil Aviation Organisation", die thans in Cara cas in Venezuela wordt gehouden, is de aadacht bepaald bij de lucht- is de aandacht bepaald bij de lucht vaart zoals die er naar alle waar schijnlijkheid over twintig jaar zal uit zien. Verwacht wordt dat dan vrachtvliegtuigen, voortgedreven door atoomkracht, en met een ge wicht van tenminste 250.000 kg, met een snelheid van bijna negen tienhonderd km per uur „gewoon" zullen zijn. Zij kunnen zonder tus senlanding de afstand tussen twee willekeurige punten op aarde af leggen. Het Drie-eilandenplan Middelburg wordt centrum van materialenaanvoer Middelburg zal bij de aanvoer van materialen die nodig zijn voor de uitvoering van het Drie-eilan denplan en het Deltaplan, funge ren als aanvoercentrum. Voor het Drie-eilandenplan zullen ongeveer 300.000 ton goederen worden aan gevoerd. Dit blijkt uit een voorstel aan de de gemeenteraad van Middelburg, waarbij b. en w. kredieten vragen van f 80.000 en f 66.000 voor de aanleg van een overslagterrein en het treffen van andere voorzienin gen op het groot-industrieterrein. De materialen zullen in grote hoeveelheden per spoor worden aangevoerd en dienen daarna op schepen te worden overgeladen. Tussen de Ned. Spoorwegen en het gemeentebestuur is overeen stemming bereikt omtrent de uit voering van deze plannen. De Spoorwegen zullen een spoorlijn aanleggen van de Zeeuwse lijn naar het industrieterein, terwijl de ge meente voor de aanleg van een straat vanaf de Kanaalweg naar genoemd terrein zal zorgen. Voorts zal zij het overslagterrein bouwrijp maken. Italiaans meisje wordt kleiner De artsen van Catani op Sicilië houden zich thans bezig met een curieus geval: een meisje van vijf tien jaar, Antonina d'Amico, die enige maanden geleden een meter vijftig lang was, meet thans nog maar een meter. Zij wordt niet al leen kleiner, maar stamelt thans ook als een kind van twee jaar, hoewel zij tevoren goed sprak. Men heeft nog geen verklaring voor dit verschijnsel kunnen vinden. De Poolse president, generaal- majoor Alexander Zawadzki, heeft een vijftigtal Britse parlementsle den, die in een brief om uiterste clementie voor de opstandelingen in Poznan hadden gevraagd, geant woord, dat de Poolse regering „zon der wraakgevoelens" zal handelen. De Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Selwyn Loyd, heeft zaterdag in een rede te Dinas-Powis bij Cardiff, te ver staan gegeven, dat Engeland geen datum zal vaststellen voor onaf hankelijkheid voor Cyprus. Wij moeten rekening houden met de Turken, die zich tegen aansluiting van Cyprus bij Griekenland ver zetten, zo zei hij. Mevrouw Trotsky acht mannen in Kremlin even schuldig als Stalin „Zij zullen niet lang aan het bewind blijven" Korte berichten uit bet binnenland MUSSELKANAAL. Onder Mus- selkanaal is het 10-jarig dochtertje van de familie V., dat met haar 1%-jarig broertje achterop de fiets over de weg fietste, ten val geko men, juist toen een bestelauto, be stuurd door de heer W. W. uit Mus- selkanaal, passeerde. Het jongetje schoot van de fiets voor de auto en was op slag dood. Het meisje liep een armfractuur op; zij is naar het diaconessenhuis te Emmen ver voerd. NIJMEGEN. In het Canisius-zie- kenhuis te Nijmegen worden thans tien patiënten verpleegd, die lijden aan kinderverlamming. Deze pa tiënten zijn niet afkomstig uit Nij megen, maar zijn uit de Noordlim burgse en Noordoostbrabantse ge bieden, van waar de ernstigste pa tiënten naar Nijmegen zijn overge bracht. De toestand der patiënten geeft echter nog geen ernstige re den tot grote ongerustheid. 's-GRAVENHAGE. De Nederlan der A. J. Steenbeek, wiens stoffe lijk overschot donderdag bij Me- dan is gevonden, is volgens de po litie in Djakarta door opstandelin gen met messteken om he leven ge bracht. Een politiepatrouille vond hem in een verlaten hotel in Su- riah Sembllan, 20 km van Medan. Van zijn kleding waren zijn schoe nen verdwenen. GOES. Voor de bouw van een bedrijfslaboratorium voor grond en gewasonderzoek te Goes, is dezer dagen goedkeuring ontvangen. In de tweede helft van mei 1954 reeds werden stappen ondernomen tot de bouw van een dergelijk laborato rium over te gaan, doch de verge vorderde plannen moesten destijds wegens de bouwstop terzijde wor den gelegd. „De mannen, die thans de Sow- jet-Unie regeren, waren dezelfde die Stalin in al zjjn bloedige moord partijen gesteund hebben", aldus heeft mevrouw Trotzky, de echtge note van de bijna zestien jaar ge leden in Mexicostad vermoorde voormalige Sowjetrusslsche leider en schepper van het Rode leger, Leon Trotzky, in een voor de Sow- jet-Unie bestemde radio-uitzending verklaard. Mevrouw Trotzky deed in haar radiotoespraak, die zij hield op haar villa te Coyoacan, in Mexico, een beroep op de Russische arbei ders en boeren om het Stalinisme teniet te doen. In een rede, die door „Radio Vrij Europa" vanuit München voor de Sowjet-Unie werd uitgezonden, verklaarde zij dat Stalin's erfge- RADIO-ACTIEF ONDERGOtD? Een ongehuwde vrouw in Bonn, verschrikt door pers berichten en over radio-acti ve regen, heeft deze week het West-Duitse ministerie voor atoomenergie gealar meerd, omdat zij meende dat haar ondergoed radio-actief was. Zij had deze kledingstuk ken op haar balcon te drogen gehangen en de schrik sloeg haar om het hart, toen er bij het drogen blauwe vlekken gp het ondergoed ontstonden. Een scheikundige en twee ambtenaren van het ministe rie hebben met geigertellers een onderzoek ingesteld, doch geen spoor van radio activiteit ontdekt. Vermoe delijk zijn de blauwe vlek ken veroorzaakt door de zeep die de vrouw bjj het wassen gebruikt had. Financiën en Economie De Amerikaanse hulp aan het buitenland Het program van president Eisen hower voor hulp aan het buiten land, wordt met nieuwe moeilijk heden bedreigd. De democratische senator Mike Mansfield maakte zaterdag plannen bekend, om onafhankelijke deskun digen een onderzoek te laten instel len naar het gebruik van de fond sen voor de hulp aan het buiten land. Hij wil trachten 300.000 dol lar toegewezen te krijgen om een diepgaande studie mogelijk te ma ken. Wereldekonomie ontwikkelt zich onbevredigend De Verenigde Naties hebben een overzicht gepubliceerd van de wereldeconomie over de jaren 1945-1955. Deze beschouwing, die ruim 200 bladzijden telt, zal te Geneve het onderwerp der besprekingen vor men, wanneer daar vandaag de economische en sociale raad zijn 22e vergadering begint. In het rapport wordt gezegd dat de ontwikkeling van de wereld economie gedurende de tien jaren direct van de oorlog „aanleiding tot ernstige bezorgdheid geeft". De samenstellers van het rapport zijn tot de slotsom gekomen dat het economische herstel na de tweede wereldoorlog sneller en vollediger is geweest dan na de eerste wereldoorlog, maar dat er in grote delen van de wereld nog steeds evenveel armoede heerst als tevoren. Koningin Elizabeth van En geland heeft in beginsel een uit nodiging aanvaard om in 1959 een bezoek aan Canada te brengen ter gelegenheid van de opening van het Kanaal, waarlangs grote vrachtschepen van de St. Laurens- rivier het industriegebied aan de grote meren zullen bereiken. Een Britse Protestantse ver eniging, „Protestant Alliance", heeft in een brief, waarvan de in houd zaterdag bekend is gemaakt, bezwaar gemaakt tegen „de ge woonte van de hertog van Edin- burg, om op zondag polo en cricket te spelen". Aan de andere kant wordt de hertog geprezen, omdat hij regelmatig naar de kerk gaat. namen elkander niet vertrouwen kunnen, waaraan zij toevoegde: „Het is niet waarschijnlijk, dat deze Sowjetrussische leiders lang aan het bewind zullen blijven. De huidige Sowjet-heersers, Boelga- nin, Chroesjtsjef, Mikojan en an deren hebben Stalin's dictatuur ge ërfd." STAD EN PROVINCIE HAAMSTEDE Met ingang van 2 juli is de heer A. P. Boogert aangesteld als brievenbesteller bij de P.T.T. aan het kantoor Burgh-Haamstede. BROUWERSHAVEN Vergadering gemeenteraad Woensdagavond komt de raad de zer gemeente in openbare verga dering bijeen, ter behandeling der volgende agendapunten: Wijziging begroting 1955; vaststelling uitbrei dingsplan in hoofdzaak en wijziging uitbreidingsplan in onderdelen; be schikbaarstelling van een bedrag van f 0,75 per leerling i.v.m. het houden van een schoolsportdag te Burgh; wijziging verordening op de heffing en invordering van reini gingsrechten; verlenen premie in gevolge premieregeling woningver betering en -splitsing; maken plan zwemgelegenheid in het Spui. Sportdag uitgesteld Naar wij vernemen heeft het be stuur van de A.S.V „Brouwersha ven" besloten de aangekondigde sportdag, die zou worden gehouden op zaterdag 14 juli a.s,, te verschui ven naar zaterdag 21 juli a.s. Ge let op het feit dat voor 14 juli ver schillende andere festiviteiten op het programma staan,, is het geno men besluit van harte toe te juichen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het is nooit te laat om goed tedoenmaar ook nooit te vroeg! i Schouwen's Badcourant Ten gerieve van de badgasten in de Westhoek, is het eerste nummer verschenen van Schouwen's Bad courant, die gedurende het seizoen acht maal zal verschijnen. De in houd is gevarieerd. Naast een „ver antwoording" van de redactie, is een instruktief artikel opgenomen van de heer N. H. Lysen, die nog eens aandringt het Domein vooral voorzichtig te behandelen. Verder is een artikel opgenomen van de heer J. Viergever, amateur-orni- toloog te Serooskerke over „Zwa luwen". De Badcourant bevat te vens legio tips, die voor de bad gasten van belang zijn en uiteraard een hoeveelheid advertenties van de verschillende winkeliers in de streek. De arbeidsmarkt op Schouwen-Duivenland Eind juni stonden op het Gewes telijk Arbeidsbureau te Zierikzee ingeschreven 90 mannelijke werk zoekenden. Daar stonden tegenover 168 aanvragen van de zijde van werkgevers. Voor vrouwen waren deze getallen respelctievelijk 15 en 44. Er was vraag en aanbod in de verschillende branches. Een Britse inwoner van Cyprus en zijn echtgenote zijn zondag 35 km van Famagusta door Cyprische terroristen doodgeschoten. Het echt paar reed in een auto. Plotseling verscheen er in een nauw en boch tig weggedeelte in bergachtig ge bied een jonge man, die een stop teken gaf. Toen de auto tot stil stand was" gekomen, doken van achter pijnbomen Cyprische terro risten op, die man en vrouw met automatische vuurwapens bescho ten. GEMEENTERAAD OUWERKERK Rampaartsedijk en Middeldijk zullen bij voorrang worden behandeld Belang van Viane niet omstreden Eind vorige week kwam de raad in spoedeisende vergadering bijeen onder voorzitterschap van burge meester Romeijn. Alle leden waren tegenwoordig. De voorzitter deelde mede dat de aankoop van de weegbrug door G. S is goedgekeurd. Om het haven- belang te Viane niet te schaden is het van belang dat men nog dit jaar gaat „draaien". Na overdracht is de weegbrug onderhands aanbe steed. Een inschrijving is ingeko men van de heer M. van de Velde uit Bruinisse. De vergunning voor het werk in het dijklichaam is gel dig tot 1 september a.s., na die tijd is het niet meer mogelijk. Hierna gaat de raad in besloten zitting. Na heropening besprak men de tekening en werd m.a.s. beslo ten het werk onderhands op te dragen aan de heer van de Velde. - De voorzitter zei dat de herver kaveling overtuigd is van het le vensbelang van Viane. Men heeft dan ook toezegging van die zijde gekregen dat de Rampaartsedijk en de Middeldijk bij voorrang behan deld zullen worden. Dit zijn nood zakelijke toegangswegen tot de ha ven en onontbeerlijk voor afvoer van de produkten Namens de raad zal in deze nog een schrijven uit gaan. Van de heer Bolijn is toe zegging ontvangen dat hij de zaak met Dinteloord zal opnemen om op Viane een losinstallatie te doen aanbrengen. In antwoord op een vraag van de heer van Klinken zei de voorzitter dat er zal worden geattendeerd op de Rampaartseweg en de toevoer wegen. De heer van Klinken toon de zich dienaangaande ongerust. Voorts werd nog besloten de nieu we fairbank, die besteld is door de Fairbankonderlinge, voor f 5.950 over te nemen. Verder geschiedde mededeling dat de kasgeldlening van f 400.000 verlengd is van 15 juli tot 15 augustus 1956, tegen een rente van 2c/g pet. Dit werd voor kennisgeving aangenomen. Moeilijkheden zijn gerezen met een der familieleden van de wed. van der Stel, over het recht van erfpacht. Dit is voor onbepaalde tijd aangegaan. Besloten werd nu het erfpachtrecht op te zeggen met ingang van 1 augustus 1956. Ter tafel kwam vervolgens een schets van de woning tussen die van de heer Vijverberg en mej. J. H. van de Sande, groot 240 m3. De indeling zal iets veranderd moeten worden en het schuurtje los. De situatie zal zich hierdoor wijzigen en alles zal op één lijn komen. Hierover kwam men tot een alge meen akkoord. Algemeen ook verklaarde men zich akkoord met de schets van de woning naast de pastorie Een gro te herbouwplicht zal gekocht moe ten worden. In antwoord op een opmerking van de heer J. L. Kuijper zei wet houder Kuijper dat het Technisch Adviesbureau reeds opdracht heeft voor stenen te zorgen om de straat bij de kerk te dichten. Dit werk zal zo spoedig mogelijk worden uitge voerd. Aannemer van der Elshout komt hiervoor niet meer terug, de heer Wandel zal het straatwerk in orde maken. Ook in de omgeving van het badhuis zal de boel bin nenkort worden opgeruimd. Aan het gebouw moeten nog enkele voorzieningen worden getroffen. De heer Raamsdonk merkte nog op dat de woning van de heer Berrevoets geschilderd moet wor den, waarop weth. Kuijper ant woordde dat deze woning van We deropbouw is. Aan deze instantie zal gevraagd worden de woning te verven De heer Raamsdonk wees ook nog op de roestende boot. Hier over zal kontakt worden opgeno men met de Heide Mij. Opzichter Schuiling heeft hierover reeds ge sproken, de resultaten zijn nog niet bekend. De heer Raamsdonk informeerde verder nog naar de stand van de woningen voor de ouden van da gen. Het wachten is nog altijd op de goedkeuring. In antwoord op een vraag van dezelfde spr. ant woordde wethouder Kuijper nog dat de herverkaveling geatten deerd zal worden op het water dat naast de trottoirband blijft staan bij de woningen van S. van Dijke en Joh. Lukus.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1