KANTONGERECHT - ZIERIKZEE TEGENSLAG BIJ BORRENDAMME In ondergrond tussen dijk en kleiwal is aanzienlijke werking ontstaan Boerderij ter plaatse wordt bedreigd (Van onze redakteur) Sinds enkele dagen worden er bjj het djjkberstellings- en verzwa- ringsweyk by Borrendamme moei lijkheden ondervonden, die een vlotte afwerking van het project ernstig belemmeren, maar in geen enkel opzicht gevaren voor een kalamlteit in zich dragen. Dit laatste zij vooropgesteld, om dat de strubbelingen zich geheel binnendijks afspelen en het buiten water er gelukkig niet aan te pas komt. De opzet van het werk bij Borrendamme is dusdanig, dat aan de binnenzijde van de buitenste wering een flinke hap uit de dijk is genomen, die meer binnenwaarts wordt neergezet. De ruimte tussen de dijk en de opzet van de uitko mende grond wordt volgespoten met zand. De ondergrond onder de bui tenste wering verdraagt deze werk zaamheden uitstekend, maar niet de ondergrond van het gedeelte waarop het zand wordt gespoten. In deze ondergrond is aanzienlijke werking ontstaan, zodanig zelfs dat, uit de ondergrond zich „tongen" losse derrie losmaken, die verder op met grote kracht omhoog wor den gestuwd. De grond vertoont hier dus een aanzienlijke werking, die des te on prettiger is daar hierdoor een be dreiging is ontstaan voor de in de nabijheid gelegen boerderij van de heer de Ruiter. Uiteraard is alles er op gericht deze boerderij te be houden. Maatregelen worden getroffen om aan het grondverschijnsel een einde te maken. Daartoe zijn des kundigen op het gebied van de grondmechanisatie hedenmorgen begonnen met een onderzoek ter plaatse. Wij vernemen intussen nog, dat de afwerking van het karwei door deze strubbelingen niet dubieus wordt. Zij kunnen het werk hoog stens kostbaarder maken. Uit een en ander moge blijken, dat het dijklichaam zelf geheel on aangetast is en van de onder grondse werking geen hinder on dervindt, zodat ongerustheid ter zake geheel misplaatst zou zijn. RECHTSZAKEN Kettinghond. - Verduisterde schepen - „Verboden te roken" - Bejaarde brokkenmaker - Geen rijbewijs en „ingezonden stuk" Een wat men bijna zou kunnen noemen „welkome onderbreking" tijdens de jongste strafzitting van het kantongerecht te Zierikzee - woensdag 4 juli - van de haast ein deloze reeks verkeersovertredingen die berecht werden, vormde wel de zaak tegen C. K. te Duivendijke. K. was tegen de lamp gelopen om dat hij zijn jonge en speelse hond gedurende een dag in de week - wasdag - aan een 1.70 m. lange ket ting vastlegde. Op de vraag van mr. C. J. B. du Croo - die ditmaal de zitting presideerde - waarom dit wel gebeurde, antwoordde K.: „Het was een jonge hond en hij trok voortdurend de was van de lijn. De amb. van het O.M., mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, bena drukte echter dat in Zeeland al sinds iVz j. geen honden meer aan kettin gen mogen liggen en eiste een geld boete van f 5 subs. 1 dag hechte nis met verbeurdverklaring van de ketting en pin. K. wilde wel graag zijn ketting terug om geiten of schapen te houden, maar dit ver zoek werd niet ingewilligdMr. du Croo vonniste tenslotte f 3 subs. 1 dag èn verbeurdverklaring van ketting en pin. Een drietal kapiteins en 'schip pers, de heren M. G. D. (oud 56 j. te Dordrecht), G. van B. (51 j. te Brouwershaven) en P. C. V. (oud 35 j. te Bruinisse) stonden terecht omdat zij hun schepen en de daar bij behorende bakken niet van vol doende verlichting hadden doen voorzien, alvorens met weekend verlof te gaan. Deze schepen, resp. „De Sliedrecht", „De Goudstroom 1" en „De Lekstroom" lagen in de vluchthaven „De Val". Het drietal werd conform de eis van de amb tenaar van het O.M. ieder veroor deeld tot een geldboete van f 10 subs. 2 dagen. Voordien ontspon zich een - nogal eenzijdige - dis- kussie, waarmee de schippers voor namelijk beoogden hun verant woordelijkheid van de hand te wij zen. De ambtenaar was wel van mening dat de een dit en de ander dat zegt, doch dat slechts de ka pitein verantwoordelijk is voor de gang van zaken op zijn schip, al is dat nu een modderbak of een sleep boot en al is hij nu met weekend verlof of niet. Op de jongste zitting was ook het zwakke geslacht vertegenwoordigd. Zo had mej. J. A. de V., keetmeisje te Zierikzee, „zich op een rijwiel voortbewogen zonder dat het ach terlicht licht uitstraalde", hetgeen nu voor haar resulteerde in een geldboete van f 3 subs. 1 dag. De 25-jarige typiste mej. M. P. de O. te Brouwershaven was op „heterdaad betrapt" tijdens het ro ken van een sigaret in een „verbo- den-te-róken-salon" van de pro vinciale boot. (Wel een pechvogel deze mej. de O., want volgens haar zeggen rookt zij zelden). De ambte naar van hei O.M. eiste een geld boete van f 5 subs. 1 dag. Mr. du Croo deed er echter 2 gulden af, op voorwaarde dat mej. de O. be loofde „dat zij het nooit meer zou doen". De heer M. S. F. te Haamstede (geb. 1888 en veehandelaar aldaar) had te Zonnemaire zijn auto ge parkeerd (laten staan) binnen 10 meter van een kruising. In verband met verweer van F. - zo druk zelfs dat de ambtenaar zich gedwongen zag op te merken „laat me eens uitpraten" - werd zijn zaak aange houden tot de volgende zitting. Die zal plaats hebben op 5 september aanstaande. De landbouwer W. G, te Ooster- land was 23 mei jl. verbaliseerd toen hij in een motorvoertuig reed over de Breedeweg in de plaats zijner inwoning, zonder in het be zit te zijn van het vereiste rijbe wijs B.E. G. heeft echter nu wel zijn rijbewijs en hij kreeg heel spontaan vergunning om het even uit zijn auto te gaan halen daar de ambtenaar van het O.M. het wel eens even wilde inzienDe zaak bleek nu in orde en hiermede re kening houdende eiste het O.M. f 15 subs. 3 dagen hechtenis, tot welke eis mr. du Croo G. veroordeelde. Na behandeling van zijn zaak wil de G. nog iets in het midden bren gen over „de armoede met al die fietsers op de weg", maar dit werd tijdig geremd door een „schrijf maar een ingezonden stuk". Een meer ernstige zaak betrof de aanrijding tussen twee motoren op de weg Westenschouwen-Burgh. In deze zaak was de verd. - de 75-ja rige rustende bakker R. te Wes- tenschouwen - niet verschenen. Wel was ter zitting aanwezig de getuige, tegelijk beledigde partij, de heer Joh. K„ 24 jaar en tim mermansknecht te Burgh. Deze K. reed met zijn motor over genoem de weg toen verd. R. plotseling uit een zijweg opdook en onverwachts stopte op de hoofdweg. R. werd bij de botsing nogal toegetakeld ter wijl de schade voor K. aan het mo torrijwiel bedroeg f 95,97. De amb tenaar van het O.M. wees op het gevaar als een oude man maar vrolijk op een motor gaat rijden. Inmiddels heeft de Commissaris der Koningin in deze provincie het rijbewijs van R. ingetrokken (na een nader onderzoek uiteraard), voorts wilde de ambtenaar nog re kening houden met de deerlijke wonden van R. en hij eiste vervol gens een geldboete van f 30 subs. 6 dagen hechtenis benevens beta ling van de civiele vordering aan K. van f 95,97. Deze eis werd door mr. du Croo in een vonnis omgezet. In de aangehouden zaak tegen ir. W. J. J. v. L. te Noordgouwe werd nader gehoord'de getuige-verbali- sant de agent van politie L. T. te Zierikzee. De ambtenaar achtte het ten laste gelegde in zijn requisitoir niet bewezen en het verweer van verd. van L. juist. Mr. du Croo sloot zich bij het requisitoir aan. In ons volgend nummer zullen wij de reeks voorgekomen zaken op de jongste zitting van het kan tongerecht completeren. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Laatste zomerbijeenkomst Bejaarden-sociëteit In het gebouw „De Lichtboei' vond deze week de zomerslotbij- eenkomst plaats van de Bejaarden- sociëteit. De leiding was in handen van mevr. Lugt-van Heioma. Op deze avond werd een voortreffelijk filmprogramma vertoond, waarvan de talrijke bejaarden bijzonder ge noten hebben. O.m. werd vertoond de Engelse versie van de Zierik- zeese Eeuwfeestfilm en een film van het Koninklijk Huis. Mevr. van Vessem gaf enkele voordrach ten in het Zeeuws ten beste. In haar slotwoord deelde mevr. Lugt mede, dat het bejaardenwerk nu enkele maanden zal worden stilgelegd. In september zal op de oude voet worden verder gegaan. HAAMSTEDE Rondrit ouden van dagen Woensdag maakten de bejaarden van Haamstede hun jaarlijkse trip. Ditmaal beperkte de reis zich tot een rondrit over Schouwen-Duive- land. Over de nieuwe Boumansweg ging de reis via Noordwelle en Zie rikzee naar Ouwerkerk, waar men vanuit de bus een kijkje nam op de caissons. Vervolgens werd naar Nieuwerkerk en Oosterland gere den, waar de nieuwbouw in ogen schouw werd genomen. Ook be zocht men nog Zijpe en Bruinisse terwijl men dan via Sirjansland Drei^chor bereikte waar men enige tijd vertoefde en een consumptie gebruikte. Langs Zonnemaire, Brouwershaven, Scharendijke en Renesse arriveerde men omstreeks 6 uur in de avond weer Haamstede waar in hotel Bom gekoffietafeld werd. De heer Bom toonde tot slot enkele aardige films, waarna de voorzitter van het comité de bur gerij hartelijk dank zegde voor de aan deze dag verleende financiële medewerking. DREISCHOR Gymnastiekverenigingen demonstreren De gymnastiekverenigingen „Jong Dreischor" en „Olympia" te Zierik zee zullen zaterdagavond a.s. op het plantsoen van de Ring van het dorp alhier gymnastiekdemonstra- ties geven. De kortgeleden opge lichte volleybalafdeling van de plaatselijke gymnastiekvereniging zal een wedstrijd spelen tegen een zestal uit de gemeente Bruinisse. NIEUWERKERK Fruit voor vatende patiënten Zoals gemeld werd vorige week door bemiddeling van het Nederl. Rode Kruis met de zieken en hulp behoevenden uit Zeeland een vaar tocht door Nederland gemaakt met het motorschip „De Stad Staver- den". Een dertiental personen van ons eiland heeft de mooie tocht meegemaakt. Door de afdeling Dui- veland van de Bond van Platte landsvrouwen werden deze dertien patiënten bij terugkeer op het eiland verwelkomd met een mandje fruit. Een geste die zeer op prijs werd gesteld en een bewijs van medeleven was. Laatste bejaarden bijeenkomst Woensdag 1.1. werd in het vereni gingsgebouw van de ger. kerk al hier de, voor dit seizoen, laatste wekelijkse bijeenkomst voor de ouden van dagen gehouden. Hier aan werd een min of meer feestelijk tintje gegeven. Namens het dames comité dat de wekelijkse bijeen komst verzorgde werd met enige toepasselijke woorden dit seizoen afgesloten en de hoop uitgesproken dat op de eerste woensdag in sep tember a.s. weer allen en meerdere met hen, zullen present 2ijn. OOSTERLAND Ontspanningsmiddag voor de jeugd Maandagmiddag bood de plaatse lijke kruidenier, de heer A. Bolle, de jeugd een prettige middag aan. Dit geschiedde in de conferentie kamer, waar de heer Tack voor de jeugd een bont programma ver- BRUINISSENAAR WERKTE IN SURINAME Voorgekiemde rijst is 11a 120 a 130 dageii rijp pui te oogsten Cultures omsloten door wilde jungle Door middel van dijkjes en sloten wordt een irrigatiesysteem ge bouwd en een laag van 10 cm. wa ter wordt op het gereed gemaakte rijstveld gelaten. Door deze laag water wordt het geheel „modderig" en in deze modder wordt de voor- gekiemde rijst of „paddie" uitge zaaid. Dat voorkiemen gaat in de temperatuur die daar ginds heerst vlug in zijn werk. Men legt de rijst korrels in het water en na 2 uur komt al een kiempje te voorschijn. Na 10 a 12 dagen komt de paddie op en ziet mén het resultaat van zijn werk, het veld is groen, Of^nen ziet dat resultaat soms ook piet, want de voorgekiemde paddie vormt een delicatesse voor de grote slakken, zo groot als de hier in Zeeland bekende wilken, waarop ze veel lijken. Om die slakkeh te vernietigen sproeit men met koper, dezelfde substantie waarmee hier de aardappels tegen phytoftera worden besproeid. Na 120 tot 130 dagen is de paddie rijp en kan worden geoogst. Als ze groen op het veld staat, lijkt het veel op haver. Als ze rijp is komen de combines, die niet op wielen rij den, maar die voorzien zijn van brede rupsbanden extra versterkt met blokken, de rupsen een meter breed. De tractors waarmee het ge wone werk wordt verricht, zijn 45 p.k. International diesels, de helft in kracht van de tractors die de bomen omver trekken. De opbrengst van de ontgonnen „polders" wordt steeds hoger. Het eerste jaar oogstte men gemiddeld 1700 kg. per ha., het 2e jaar 2300 kg., het derde jaar plm. 3000 kg. Jammer dat de rijstprijs daqlde. Het eerste jaar maakte men 2Q ct. per kg., het derde jaar nog 11 qent. De grond die aldus wordt ont gonnen, bestaat uit meters dikke klei, die niet kan worden gedrai neerd. Men is geheel aangewezen op oppervlakte-ontwatering. En denk nu niet dat men direct wist welk soort rijst men moest gebrui ken. De voor Suriname geschikte rijst moest zorgvuldig worden ge selecteerd. Zorgvuldig worden ge kweekt en gekruist om de gewenste soort te krijgen. Wageningen heeft nu zijn eigen elektriciteitsbedrijf en waterleiding en zijn eigen gemaal om het water in en uit te malen, waardoor het irrig'atiesysteem functioneert. Veel neerslag Er zijn nu plm. 35 boeren die een bedrijf hebben. Er valt per jaar on geveer iVz meter neerslag en vier maanden per jaar worden de ont ginningswerken in het bos daar door onmogelijk gemaakt. De zwamp bestaat uit bomen van weinig bruikbaar hout, zodat geen roofbouw wordt gepleegd, maar werk wordt verricht dat ten goede komt aan land en volk van Surina me. De rivieren zijn er bijzonder rijk aan vis, in het wild leven er jaguars, ocelotkatten, wilde buffels (tapirs), herten, apen in soorten, miereneters, slangen in soorten, waaronder boa constrictors, en de kaaimannen, een verkleinde uitga ve van de krokodil. Al deze dieren gaan echter de mens uit de weg, alleen wanneer ze niet anders kun nen of wanneer ze jongen hebben of op eieren zitten, vallen ze de mens aan (slangen). Als vogels zijn er de gieren en de papegaaien grotere soorten, en talloze kleine vogeltjes. De mus ontbreekt er, maar hij heeft er zijn pendant in het ongeveer even grote en in veel Meuren voorkomende rijstvogeltje. Men verricht er wel pioniersar beid, maar het leven is er gezellig en aangenaam, dank zij alle mo derne hulpmiddelen der 20e eeuw, waarbij men zowel bij zijn werk als in het huiselijk leven gebruik maakt. De huizen zijn er ruim en gerie felijk en men heeft er twee maal per week post. Men heeft er een eigen ziekenhuis en, omdat het iedere dag om dezelfde tijd om plm. 7 uur donker wordt, heeft men er ,de avond" voor zichzelf. Men kan die besteden zoals men zelf wil of op visite gaan bij de buren, of zelf gasten ontvangen. Muskieten zijn in de moerassige zwamp geen onbekende beesten, evenals talloze andere insecten, maar ook daartegen zijn middelen gevonden, zodat de heer en mevr. Kik in hun driejarig verblijf in Wageningen, 150 km. hemelsbreed van Paramaribo, aan de 150 200 meter brede Nickerie rivier, een tijd achter de rug hebben waaraan ze altijd en zeker ook met genoe gen zullen terugdenken. S. A. J. zorgde. Verschillende wedstrijden werden gehouden, die - uiteraard ruim werden beloond. De heer Tack bleek een uitnemend goochelaar. Een spannende verloting maakte vele kinderen gelukkig terwijl een viertal filmpjes de middag besloot. De heer Bolle kan terugzien op een zeer geslaagde middag, zeker in de toekomst voor herhaling vatbaar. OOSTERLAND Chr. Vrouwenvereniging naar Milva-basis De Chr. vrouwenver. „Martha' alhier, maakte dinsdag een rijtoer per autobus van de R.T.M naar de Milva-basis te Kijkduin. Ongeveer half acht res morgens werd gestart van het marktplein en werd gereden naar Moerdijk, waar de koffie werd gebruikt. Vervol gens werd de reis voortgezet naar Kijkduin, waar een kapiteine der Militaire Vrouwenafdeling de gas ten begroette. Koffie met gebak werd aangeboden, waarna de kapi teine doel en streven der Müva uit eenzette. Hierna werd een rondgang door de gebouwencomplexen ge maakt. Na de rondgang werd een lunch aangeboden, waarna een film werd vertoond, die een duidelijk beeld gaf van het nuttige en be langrijke werk der Militaire Vrou wenafdeling. Geconcludeerd werd uit een en ander, dat meisjes hier een zeer goede en mooie werkkring kunnen vinden. Nadat nog thee met gebak werd geserveerd, waaronder gelegenheid was vragen te stellen, waarvan door enkelen gebruik ge maakt werd, ging het huistoe via Rotterdam, waar nog enige tijd op gezellige wijze werd gewinkeld. Omstreeks kwart voor acht ar riveerde men weer op het dorp. Deze tocht, die onder leiding stond van de vice-presidente der vereni ging, mevr. Boogerd-v. d. Weele, mag alleszins geslaagd heten. Benoeming en ontslag leden agrarische subcommissie Bij beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening is aan J. Beije en L. Raamsdonk ontslag verleend als lid van de agrarische subcommissie Schouwen der Herverkavelings commissie Zeeland, terwijl in hun plaats tot leden van deze subcom missie zijn benoemd W. J. Steur te Burgh en P. W. v. d. Bos te Ouwer kerk. Het K.N.M.I. verwacht tot vrijdagavond: Nu en dan wat regen Over het algemeen veel bewol king met nu en dan wat regen of motregen; matige tot krachtige zuidwestelijke wind; dezelfde of iets lagere temperaturen. 6 juli. Zon op 4.30, onder 21.03. Maan op 2.35, onder 19.22. Nieuwe maan: 8 juli te 5.37. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 6 juli 1.03 v.m. 13.37 n.m. BROUWERSHAVEN: 6 juli 0.35 v.m. 13.08 n.m. Doodtij: 16 juli. Springtij: 10 en 24 juli. Zuidwestelijke wind Bij de Azoren handhaaft zich een krachtig gebied van hoge lucht druk; aan de noordflank hiervan komt een sterke westelijke lucht stroming voor, die ook in de hogere luchtlagen goed ontwikkeld is. Hierin bewegen zich oceaanstorin gen naar west-Europa. In de nacht van woensdag op donderdag bereikte een dergelijke snel in betekenis toenemende de pressie Schotland. Een zich aan de zuidzijde van deze storing bevin dende warme luchtstroom drong tegelijkertijd in west-Europa door, voorafgegaan door een brede regen- zöne. De depressie verplaatst zich in noordoostelijke richting. Ook vrijdag zal het weer nog onder invloed van een lagedruk gebied staan. De wind blijft in de zuidwesthoek. De aangevoerde lucht zal ook vrijdag een hoog vochtgehalte heb ben, zodat de regenkansen groot blijven. BRUINISSE De in de Ned. Hervormde kerk te Bruinisse gehouden collecte voor de inwendige zending heeft opge bracht f 208,05. VISSERIJBERICHTEN Het schoonmaken van mosselen bij uitstek taak voor detaillist Geen fonds voor geperfektioneerde mosselschoonmaakmachine Nu men in Frankrijk, de voor naamste afnemer van Hollandse mosselen, zich meer en beter dan voorheen gaat toeleggen op het kweken van mosselen langs de Bre tonse en Normandische kust, ter wijl de komende jaren weer op scherpe concurrentie van Duitse mosselen uit de omgeving van Sylt en andere Duitse Waddeneilanden zal moeten worden gerekend, zal aan het Nederlandse product de uiterste zorg moeten worden be steed wat de kwaliteit betreft. Het Bedrijfschap voor Visserij producten blijft dan ook steeds bij de kwekers aandringen hun mos selen zo zuiver mogelijk af te le veren, maar daar mosselen nu een maal wanneer ze gezond zijn in trossen groeien, is' het niet moge lijk een soms hoog tarrapercentage te ontgaan. De handel heeft al veel geprobeerd om het gerede product zo schoon mogelijk af te leveren en waar handkracht te duur komt, heeft men al talrijke machines ge probeerd om zo zuiver mogelijk met zijn waren aan de markt te komen. In de laatst gehouden vergade ring van de Mosseladviescommis sie werd deze kwestie opnieuw ter sprake gebracht, naar aanleiding van een ingekomen schrijven van één der grootste afnemers. Deze wilde een fonds bijeen brengen en uit het aldus ver kregen geld een prijsvraag doen uitschrijven, teneinde de voor naamste technici uit geheel Europa met elkaar te doen wedijveren in het uitvinden van een geperfectioneerde mossel- schoonmachine. Alle belang hebbenden in de mosselhandel zouden tot vorming van een dergelijk fonds moeten mede werken. Voor dit denkbeeld, dat in elk geval blijk geeft, dat men de zaak grondig wil aanpakken, voelde men in de vergadering te Bergen op Zoom echter niet veel. Men is nog steeds van mening dat het schonen van de mosselen, naast een taak voor de handelaar, zeker ook een taak is voor de detaillist. Het al te rigoureus schoonmaken van de mosselen door de handelaar geeft nadelen tijdens het transport, ter wijl bü veel machinale bewerkin gen de schelpen dikwijls geschon den worden, iets wat aan de kwa liteit evenmin ten goede komt, daar dergelijke mosselen spoedig hun in de schelp verzameld water verlie zen. Schoonmaak met de hand en een goede verzorging door de de taillist die het product aan de con sument moet afleveren, achtte men voorshands nog de beste oplossing. Van fondsvorming voor het be oogde doel werd voorlopig afgezien. 1 DE BROEDERSCHAP VAN DE BRONZEN DRAAK 91. En aldus, mijne edele heren, heb ik, na een urenlange strijd op de stadsburg, Plauderstein van de mongoolse horden ge red! Eén man tegen een overmacht van honderden!" De man, die deze snoevende woorden heeft geuit, is jonker Tobias, de in de tent van prins Balthazar, aan de ridders van de prins in geuren en kleuren zijn heldendaden beschrijft. „Welwel, één man tegen hon derden!" glimacht Balthazar ongelovig, „en kwamen toen eindelijk de ridders van Plauderstein te hulp?" - „Weineen", snoeft Tobias verder, „toen er nog enige tientallen over waren, sloegen de schur ken in paniek op de vlucht! Zij hielden mij voor een boven natuurlijk wezen!" Op dat moment klinken buiten de trompetten der herauten. „Het signaal, dat we ons moeten opstellen! Naar de paarden, mannen!" roept Balthazar. „Nu zal ik ook de overige bronzen draken in splinters slaan!" galmt Tobias, als hij naast Balthazarnaar buiten treedt. „Gelijk Siegfried, mijn beroemde voorvader, de echte draak versloeg!" - „Daar komt Orlando reeds om u de kans te geven!" lacht Balthazar. Maar zij vermoeden niet, dat het niet het gelaat van Orlando is, dat daar schuil gaat achter de traliehelm der naderende ridderEn dat de luide slem, die jonker Tobias uitdaagt voor een tweede gevecht, de stem is van roofridder Aiglon.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2