DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 5 JULI 1956 Z1RIKZEESCHE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 Tnwend REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. ONRUST IN HET MIDDEN-OOSTEN Sjamoen vraagt drie grote mogendheden tussenbeide te komen Jordanië vreest een aanval Volgens onbevestigde berichten stond het Jordaanse leger donder dag gereed om een Israëlische In val ln Jordanië af te weren. Volgens radio-Cairo heeft de Jor daanse premier aan een Egyptische verslaggever gezegd, dat generaal Burns, hoofdwaarnemer van de V. N. - bestandscommissie, koning Hoessein van Jordanië op de hoogte gebracht zou hebben van Israëli sche troepenconcentraties. Het Is raëlische ministerie van Buiten landse Zaken ontkende echter Is raëlische troepenconcentraties aan de Jordaanse grens. Na afloop van een woensdag ge houden spoedvergadering, heeft de Libanese regering officieel ver klaard „dat gevreesd wordt dat Is raël binnenkort een aanval op Jor danië zal doen". President Sjamoen van Libanon heeft de V.S., Groot- Brittannië en Frankrijk (die de Is- raëlische-Arabische demarkatielij nen gewaarborgd hebben) verzocht om tussenbeide te komen vóór deze demarkatielijnen overschre den worden. Ook koning Hoessein van Jorda nië heeft de vertegenwoordigers van de drie grote mogendheden en van. de Arabische landen bij zich geroepen om hen van de toestand op de hoogte te brengen. Uit Beiroet wordt gemeld dat men in Libanon de Israëlische troe penconcentraties in verband brengt met het feit dat Israël onlangs ver klaard heeft de irrigatiewerkzaam heden langs de Jordaan voort te zullen zetten. De Franse moeilijkheden in Marokko Parachutisten landden zonder Incidenten te Foum El Hassane Uit Franse bron is vernomen, dat woensdag zonder incidenten Franse troepen met parachutes zijn geland te Foum El Hassane, 170 km ten zuidoosten van Agadir. In officiële Marokkaanse kringen verklaarde men woensdag, dat de Marokkaanse gendarme in Foum El Hassane opdracht gekregen heeft niet tussenbeide te komen, doch al leen de Franse bevelhebber, die de operatie leidt, te wijzen op het feit dat de post aan de Marokkaanse regering toebehoort. De Marokkaanse ministerraad on der voorzitterschap van de sultan, heeft besloten, prins Moelai Hassan donderdag met troepen naar het gebied van Agadir en in het bij zonder naar Foum El Hassane te zenden om bezit te nemen van de posten die de Fransen bezet heb ben. TWEEDE KAMER Dr. L. G. Kortenliorst benoemd tot voorzitter Dr. L. G Kortenborst is by K.B. van 3 juli benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer voor de duur van de dinsdag begonnen bui tengewone zitting. Stichting „Het vierde Prinsenkind" Nederland maakt zich op voor de vakantie! De uittocht naar alle hoeken van Europa is begonnen. Ook naar de helaas steeds schaar ser wordende mooie plekjes in eigen land. Weet U wie ook recht hebben op een onbezorgde vakantie en deze moeten ontberen tenzij er een spontane oplossing komt? Het zijn de duizenden oorlogsweesjes en de honderden lichamelijk gebrekkige kinderen, die de stichting „Het Vierde Prinsenkind" onder haar hoede heeft genomen. Deze stich ting heeft sinds 1947 aan ruim 32 duizend jeugdige oorlogsslachtof fers een onvergetelijke tijd kunnen bezorgen in vakantiekampen, waar bij de beste krachten uit de jeugdbeweging zich geheel belan geloos hebben ingezet en ook nu weer willen inzetten. Dit zouden ze moeten missen tenzijiedere ge zonde in het arbeidsproces opgeno men Nederlander zijn hart laat spreken en vóór hij er zelf op uit trekt denkt aan de kinderen, li chamelijk soms zo zwaar getrof fen die ook hunkeren naar vreugde die een goed geleid vakantiekamp hun biedt. Laten we niet verzuimen een hu mane plicht te vervullen en een postwissel te zenden aan de stich ting „Het Vierde Prinsenkind", Hof 13 zwart te Dordrecht. Het giro nummer is 4 7 7 8 0 0. De bankrela tie: Rotterdamse Bank, Dordrecht. Duizenden kinderen, die het soms zo heel moeilijk hebben zul len U dankbaar zijn. De „Ronde van Frankrijk" zal dit jaar haar 200.000e kilometer be reiken in de rit Napien-Rijsel bij het doorrijden van Cusoing (Nord). Om dit feit te vieren zal de premie „Henri Desgrange", die gewoonlijk tegenover zijn monument op de top van de Galïbier wordt betwist, thans te Cusoing te winnen zijn, waar de veldwachter - zoals de foto laat zien - met krijt de lijn van de 200.000e kilometer aangeeft. BABY ONTVOERD Te West bury, nabij New York, is woensdag een baby van een maand oud ontvoerd uit de achtertuin van het ouderlijk huis. De moeder had de kinderwagen daar een paar mi nuten onbeheerd laten staan. De rovers lieten weten dat de losprijs 2000 dollar bedraagt en dat zij het kind zullen doden indien de ouders de autoriteiten zouden waarschu wen. Desondanks heeft de politie bekend gemaakt dat de ouders aan gifte hebben gedaan. Marieke van Dijk, het acht-ja rige Nederlandse emigrantje dat in Zweden met goed gevolg is geope reerd van een hersengezwel, i: woensdag in Melbourne terugge keerd. De kabinetsformatie Morgen nieuwe besprekingen met fraktleleiders Vrijdagochtend zal de kabinets formateur, dr. Drees, opnieuw een bespreking hebben met de leiders van de vijf. grote Tweede Kamer fracties. Deze vierde ontmoeting in het ministerie van Algemene Zaken tussen de formateur en de fractie leiders van de P.v.d-A., de K.V.P., de A.R., de V.V.D. en de C.H.U. zal om half tien beginnen. Dit is ver nomen van de woordvoerder van de formateur, die voorts mededeel de, dat dr. Drees in de loop van woensdag de rapporten van alle vijf fracties heeft ontvangen. Deze rapporten hebben betrek king op de afzonderlijke bespre kingen, die de vijf fracties hebben gehouden naar aanleiding van de ontmoeting tussen dr. Drees en de fractieleiders van maandagavond. Vóór de besprekingen van vrij dag van dr. Drees, die vandaag zijn 70e verjaardag viert, worden geen verdere ontwikkelingen verwacht. De 3 voor het onderwijzend personeel Minister Cals heeft, in antwoord op schriftelijk door het Tweede Kamerlid Gortzak gestelde vragen, meegedeeld, dat ook het onderwij zend personeel, dat in 1955, doch niet op 1 mei 1956 bij het lager on derwijs werkzaam was, een uitke ring ingevolge de 3 %-regeling zal kunnen ontvangen. Richtlijnen zul len dezer dagen daarvoor aan de gemeente- en schoolbesturen wor den toegezonden. Het Zwin als natuur reservaat behouden Volgens het jaarverslag van de Stichting het Zeeuwse Landschap over 1955 ziet de toekomst voor het Zwin er thans wat rooskleuriger uit dan voorheen, nu gebleken is, dat de afdamming met een inlaat- sluis van voldoende capaciteit wel zeer kostbaar zal worden. Verzwa ring der dijken van de omliggende gebieden zal dus nodig zijn om de ze gebieden te beveiligen, waarbij het Zwin open blijft. Het water wildreservaat Veeregat-Zandkreek heeft een veer moeten laten, daar de schorren van de Calandpolder opnieuw watervrij zijn gemaakt, zo vervolgt het verslag. De kokmeeu wen, die in een grote kolonie in dit gebied hadden gebroed, hebben zich nu verspreid. Van de gemeente Borssele kon de jacht in de West- eindse weel (4 jaar) worden ge huurd. De reeds rijke vogelbevol king in dit gebied van kreken zal zich nu gunstiger kunnen ontwik kelen. Met voldoening wordt ge wag gemaakt van het feit, dat door domeinen zeer veel wordt gedaan om in de nieuwe Braakmanpolder de natuurlijke ontwikkeling van de kreekoevers te bevorderen. Dr. W. Drees 70 jaar Dr. W. Drees, de demissionaire minister-president die vandaag ze ventig jaar wordt, heeft vanmor gen om negen uur op het ministe rie van Algemene Zaken de geluk wensen in ontvangst genomen van degenen die aan dit departement en de daartoe behorende diensten zijn verbonden. Op zijn werktafel prijk te een bloemstuk en toen dr. Drees de vergaderzaal, waar allen zich verzameld hadden, betrad, werd hij verwelkomd met een vrolijk „lang zal hij leven". Bij ontstentenis van de secreta ris-generaal heeft de plaatsvervan gende secretaris-generaal, mr. O. W. S. Josephus Jitta, de jarige toe gesproken en hem namens alle ambtenaren een boekwerk aange boden. In zijn dankwoord deed dr. Drees uitkomen, met hoeveel genoegen hij al die jaren op het ministerie ge werkt heeft en hij sprak zijn waar dering uit voor de toewijding, waarmee zijn ambtenaren hun ar beid verrichten. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Vissen zonder vergunning De rijkspolitie te Ellemeet maak te proces-verbaal op tegen twee in woners van Zierikzee, die zonder daartoe gerechtigd te zijn, visten met een aalzegen in een der water gangen in Schouwen. De aalzegen werd in beslag genomen. BURGH Schoolreisje O.L.-school Vrijdag maakten de leerlingen der hoogste klassen van de o.l.- school alhier hun jaarlijkse school reis, ditmaal naar Rotterdam. Reeds vroeg in de morgen werd ge start en gearriveerd in Rotterdam brUeht men daar allereerst een be zoek aan de Maastunnel en de ha vens. In de diergaarde Blij dorp werd flink rondgeneusd en van de speeltuin genoten. Daar werd ook de 48 m. hoge uitkijktoren beklom men. Uiteraard werd ook een be zoek gebracht aan één der grote warenhuizen, die zoals gewoonlijk een buitengewone attraktie bleek. Voldaan keerde het gezelschap des avonds weef in Burgh. De reis werd naast het onderwijzend per soneel ook meegemaakt door enkele leden van de oudercommissie. Het hoofd der school sprak een woord DE GEMENEBEST-CONFERENTIE Discussie over wijzigingen in de Sowjet-Unie besluit tiendaagse besprekingen Onlusten te Poznan ter sprake gekomen De premiers van het Britse Ge menebest hebben woensdagavond de voornaamste besprekingen van hun conferentie van tien dagen in Londen besloten met een slotdls- cussie over de recente wyzigingen in de Sowjet-Unie en de gevolgen hiervan voor do spanning In de wereld. Naar verluidt waren de premiers over het algemeen van mening, dat het nog te vroeg is om de volledige draagwijdte van de wijzigingen op juiste waarde te schatten. Het westen moet echter op zijn hoede blijven met het oog op de eventu ele aanpassing. De premiers erkenden dat een atoomoorlog voor alle partijen on voorstelbaar vernietigende gevol gen zou hebben. Alles moet in het werk gesteld worden om te komen tot vermindering van de spanning in de wereld. Do betrekkingen met Japan Wat de betrekkingen van het Ge menebest met Japan betreft zou den de eerste ministers tot de slot som gekomen zijn: 1. dat Japan zo spoedig mogelijk moet worden toegelaten tot de Ver. Naties; 2. dat het Gemenebest zo spoedig mogelijk nauwe, vriendschappe lijke betrekkingen met Japan moet aanknopen, en 3. dat dit het best geschieden kan door handelsbetrekkingen. Naar verluidt hebben de premiers woensdag ook gesproken over de recente onlusten ln Poznan en over de toestand in Indo-China. Voorts bracht de Britse minister van ko loniën, Lennox-Boyd, verslag uit over de .vorderingen die gemaakt zijn om te komen tot onafhanke lijkheid van Malakka binnen het Gemenebest in augustus 1957. Ook gaf Lennox-Boyd een uiteenzetting van het Britse standpunt over toe kenning van zelfbestuur aan Sin gapore. De conferentie zal vrijdag geslo ten worden. Functionarissen zijn begonnen met het opstellen van het slotcommuniqué. van dank tot de chauffeur, de heer van Aken, voor de prettige wijze waarop de dag door hem was ver zorgd. BROUWERSHAVEN - Op de a.s. kermis, welke te Brouwershaven wordt gehouden op 28, 29, 30 en 31 juli, zullen o.a. de volgende attracties aanwezig zijn: een optelspel, handboogsport, olie- bollenkraam, palingkraam, lijntrek- en elektrisch draaibord, schiettent, golfbaan, babymolen, nougat-sui- kerwerkkraam en een luchtschom- mel. ZONNEMAIRE Verboden eendenjacht Een drietal woonwagenbewoners waren er met een hond op uitge trokken om in het veld jonge een den te bemachtigen. De rijkspolitie betrapte deze lieden op heterdaad en maakte proces-verbaal op. Een gevangen jonge eend werd in be slag genomen. NOORDGOUWE „Con Amore" houdt muziekfestival Bergen op Zoomse rolschaatsers komen Het fanfaregezelschap (muziek vereniging) „Con Amore" is voor nemens een festival te houden en wel op zaterdag 14 juli a.s. Dit mu ziekfestijn zal worden gehouden op een weiland van de heer A. C. Da lebout, nabij de kom der gemeente. Alle muziekverenigingen op het eiland verlenen hieraan hun mede werking. Ter gelegenheid van dit „feest" zal tussen het muzikale optreden van de verschillende korpsen voor het voetlicht treden de rolschaat- senvereniging „Segor" te Bergen op Zoom, welke vereniging bestaat uit 23 leden. Voor dit optreden is een houten vloer nodig van ongeveer 300 m2. Indien wij juist zijn geïnformeerd heeft Noordgouwe met het optre den van deze rolschaatsenvereni- ging de primeur van het eiland. Bij gunstig weer belooft het een op vallend gebeuren te worden. OUWERKERK Benoeming bij Waterschap Naar wij vernemen is met ingang van 1 augustus benoemd tot gezwo rene van de polder Vier Bannen van Duiveland de heer J. van de Stolpe te Ouwerkerk. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Zuinigheid op de tijd is het j beste middel om zich vrije tijd te bezorgen. DREISCHOR Bejaarden maakten eilandtrip Voor de ouden van dagen uit deze gemeente had het plaatselijk ko- mité een reis georganiseerd over het eiland Schouwen-Duiveland, met personenauto's uit deze ge meente. Dinsdagmiddag jl. vertrokken 20 auto's vanaf de Ring van het dorp, waarna werd gereden naar Duive land, waar o.m. een bezoek werd gebracht aan de nieuwgebouwde achthoekige kerk te Ouwerkerk. Vervolgens werd een konsumptie gebruikt te Zierikzee. Hierna reed men langs het in aanbouw zijnde Rode Kruiszlekenhuis naar Schou- wen's westhoek. Hier werd genoten van het mooie natuurschoon en werd in een hotel te Haamstede een koffiemaaltijd gebruikt. Het ge zelschap werd 's avonds om acht uur door het harmoniegezelschap „Crescendo" aan het eind van de Boogerdweg afgehaald, waarna de stoet op de Ring werd ontbonden. De ouden van dagen kunnen zeer zeker met genoegen op deze ge slaagde middag terugzien. Brandweercorps naar provinciale wedstrijden Bij de gehouden brandweerwed strijden te Renesse op zaterdag jl. heeft de vrijwillige brandweer al hier de 2e prijs behaald. In verband hiermede zal het korps op zater dag 14 juli a.s. te Kruiningen mo gen deelnemen aan de provinciale brandweerwedstrijden. Aan deze wedstrijden nemen elf korpsen uit Zeeland deel, nl. de twee best ge plaatste korpsen uit Zuid-Beveland, Walcheren, Zeeuws-Vlaanderen, Schouwen-Duiveland en één van het eiland Tholen. Van het eiland Schouwen-Duiveland zal ook deel nemen het korps uit Nieuwerkerk. 313 doden, 2492 zwaar gewon den, 7627 lichtgewonden dat is de balans van 17500 verkeersongeluk ken in België in het eerste halfjaar van 1956. LEDENVERGADERING V.V.V. Vooruitzichten voor zomerseizoen te Burgh- Haamstede zijn gunstig Binnenkort verscbynt allesomvattende gids In hotel „Het wapen van Burgh" werd maandagavond een ledenver gadering gehouden van V.V.V., die zeer slecht bezocht was. Slechts een enkele middenstander was aanwe zig, terwijl b.v. de bakkers allen schitterden door afwezigheid. Na opening door de voorzitter, Jhr. R. J. H Q. Röell, volgden de notulen, naar aanleiding waarvan de voorzitter een en ander mee deelde over het voorseizoen, dat, mede door het minder gunstige weer, niet veel beter is dan in 1955. Ook de slechte wegen op het eiland spelen hierbij een rol, doch de weg Serooskerke zal binnenkort in ge deelten worden opengesteld, wat meer in het bijzonder voor Haam stede en Burgh van groot belang zal zijn. Spreker wees er op dat het opruimen Van de bunkers in de duinen nog steeds niet gebeurd is, doch dat dit thans in handen van Dijkherstel ls gegeven, waardoor er in de toekomst een mogelijkheid is dat dit nog eens zal plaats hebben. Vooral het beton op het strand dient zo spoedig mogelijk opge ruimd te worden, daav dit niet al leen lelijk is, doch ook hinderlijk voor de bezoekers van het strand. Wat het organiseren van evene menten in het voorseizoen betreft, zei spreker dat dit van de onder nemers te veel risico vraagt. In dit verband wees hij op de zweefvlieg- demonstratie en sportdemonstratie op zaterdagavond jl. Over het uit zetten van reeën in de duinen zijn de meningen verdeeld, zodat hier over nog geen beslissing is ge vallen. Uit het jaarverslag, dat de se cretaris hierna voorlas nemen wij over, dat het seizoen 1955, vooral wat het hoofdselzoen betreft een recordjaar is geweest. Het aantal schriftelijke aanvragen steeg be langrijk en bedroeg 763, terwijl daarnaast nog een zeer groot aan tal telefonische en mondelinge aanvragen behandeld werden. Het aantal verkochte toegangskaarten voor de Domaniale duinen bedroeg 4191, tegenover 2013 in 1954, waar uit ook weer het grote bezoek aan deze omgeving blijkt. Van het kaartje dat door medewerking van de inspecteur der Domeinen tot stand kwam werden ongeveer 500 ex. verkocht. De rekening over 1955 sloot met een nadelig slot van f 220,78. Naar aanleiding van deze rekening meende een der aanwe zigen, dat zijn contributie te hoog was in vergelijking met andere le den. De voorzitter zegde toe dit te zullen nagaan, terwijl hij er even wel op wees, dat verschillende le den menen, dat zij alleen lid van V.V.V. zijn om via V.V.V. gasten te ontvangen en wanneer dit dan eens niet vlot gaat daar V.V.V. de schuld van geven, waardoor zij bedanken. Dit nu is niet juist, want door mid del van hun contributie is V.V.V. in staat propaganda voor de streek te maken en daardoor gasten naar hier te halen, waarvan ook zij pro fiteren. Andere contributieregeling Naar aanleiding hiervan ontstond enige gedachtenwisseling, waarna de voorzitter toezegde in de na jaarsvergadering met een andere contributieregeling te zullen komen die dan door de directeur van de Prov. V.V.V,, de heer Oskam, toe gelicht zal worden. Voor 1956 zal de nu bestaande regeling gehand haafd worden. De heer W. J. Flohil werd als be stuurslid herkozen, terwijl in de vakature ontstaan door het vertrek van de heer van Groeningen, de heer Volkers gekozen werd, die ook het penningmeesterschap op zich zal nemen. Na de pauze gaf de voorzitter een overzicht van de deze zomer te or ganiseren evenementen. Gevraagd werd of het niet mogelijk is des avonds, wanneer er iets op de dor pen heeft plaats gehad, een bus naar de vuurtoren en naar Westen- schouwen te laten rijden, daar an ders de mensen moeten lopen. De voorzitter zegde toe dit met de di recteur van de R.T.M. te zullen be spreken. Op een vraag of het niet mogelijk is een concert op Westen- schouwen en bij de vuurtoren te geven, zoals een paar jaar geleden ook gedaan werd, antwoordde de voorz. van de harmonie, dat daar nogal bezwaren aan verbonden zijn, doch dat hij er wel over wil spreken. De voorzitter deelde mee, dat het V.V.V.-congres, dat vorig najaar in Burgh gehouden werd, uitstekend geslaagd is. De Contact commissie vergadert regelmatig, waar dan de belangen van alle V. V.V.'s op het eiland besproken wor den. Door de R.T.M. is in het bus station te Zierikzee een gratis in formatiebureau ingericht, waar men inlichtingen omtrent het ge hele eiland kan bekomen. Dit jaar zal de Badcourant weer verschijnen met een nummer meer dan vorig jaar. Vanaf Pimmelaar is, dank zij de medewerking van de nieuwe eigenaar, een pad naar het strand aangelegd. Binnenkort komt een gids uit, waarin alles betreffende de beide gemeenten gevonden kan worden, wat de gasten willen we ten Op een vraag of het niet mo gelijk is de attractie's aan de radio op te geven, deelde de voorzitter mee, dat contact zal worden op genomen. De secretaris deelde nog mee, dat een goed hoofdseizoen in het voor uitzicht ligt, want er zijn dit jaar reeds meer dan 900 schriftelijke aanvragen ingekomen, terwijl ook een groot aantal telefonische en mondelinge inlichtingen gegeven werden en er nog dagelijks binnen komen Het was dan ook te wen sen, dat er meer verhuurders kwa men en dat degene die dit al doet meer medewerking verleende om zo veel mogelijk gasten te plaatsen. Met de wens, dat het een goed seizoen voor de leden mag worden, sloot de voorzitter de vergadering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1