ZIERIKZEE SCHE DE ZIERIKZEESCHE COURANT STRIJD OM DE MACHT IN SOWJET-UNIE IS NOG IN VOLLE GANG De toestand in Polen Moeder deed vergeefs beroep op haar zoon EERSTE FASE DRIE-EILANDENPLAN BEGONNEN KANS OP OORLOG VERMINDERD IN VERGELIJKING MET VERLEDEN JAAR Zeldzame geboorte De kabinetsformatie MOEILIJKHEDEN MET WONINGBOUW Bouwplannen voor verenigingsgebouw annex gemeentehuis te Serooskerke vertraagd REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat 6, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobelstraat 6, Zierikzee - Redakteur: M. J. BIJ DE VAATE - Tel. 309. DINSDAG 3 JULI 1956 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3,50, per week 27 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 Qiroesjtsjef niet langer alleenheerser in Kremlin De diplomatieke correspondent van het liberale Britse blad „News Chronicle", die zondag ln Londen ls teruggekeerd na een reis van zeven weken door de Sow jet-Unie, Tsjecho-Slowakije en Polen, heeft verklaard: „Chroesjtsjef is niet lan ger de onbetwiste heerser in het Kremlin; Poznan zou voor hem kunnen z(jn wat drie jaar geleden oost-Berlljn voor Beria was." De correspondent vervolgde: „Uit de gesprekken die ik met diplo maten, partijleiders en gewone mensen heb gehad, toen ik vorige maand in Moskou was, heb ik de overtuiging opgedaan dat dit de toestand in het Kremlin is: Malen kof, hoewel teruggezet, hoort er nog steeds bij. Het partij-apparaat is in handen van Chroesjtsjef, maar Malenkof heeft de steun van het leger der bureaucraten. De meesten Meer slachtoffers dan officieel opgegeven Naar een bezoeker van de jaar beurs te Poznan zaterdag bij aan komst te Berlijn heeft meegedeeld, hebben bij de onlusten in de Poolse stad tot vrijdagavond meer dan ze ventig mensen het leven verloren, terwijl het aantal gewonden op meer dan 300 werd geschat. Intus sen zou het aantal slachtoffers waarschijnlijk nog zijn gestegen, doordat er in de nacht van vrijdag op zaterdag nog voortdurend was geschoten. De officiële cijfers, die door de Poolse regering zijn bekend ge maakt - 38 doden en 272 gewonden - zouden alleen betrekking hebben op de gevechten van donderdag. Volgens het Franse blad „France Soir" is er sinds donderdag in War schau een noodtoestand van kracht. De strategische punten in de stad worden door troepen bewaakt en ook bij de toegangswegen naar de stad staan wachtposten. Vrijwel alle leden van de rege ring en het politieke bureau van de communistische partij zouden zich naar Poznan hebben begeven. Bij aldaar gehouden beraadslagingen was ook de minister van defensie, maarschalk Rokossofski, aanwezig, die als Rus de voornaamste schakel vormt tussen de Sowjet-Unie en Polen. Het testament van Lenin Het testament van Lenin, waarin deze aandringt op het ontslag van Stalin als secretaris van de com munistische partij, is zaterdag na 33 jaar te zijn geheim gehouden, in de pers gepubliceerd. Het testament, waarin Stalin be schreven wordt als „grof" en „nuk kig", werd gepubliceerd in het or gaan van de communistische partij, „Kommunist". van hen werden aangesteld of be vorderd In de Stalin-periode en zij weten dat als Chroesjtsjef ook on der hen begint te de-Stalineren, dit voor velen het einde zal betekenen. Daarom zien zij in Malenkof hun beste beschermer. Het is niet alles pais en vree in het Kremlin, verre van dat. De strijd om de macht, of zelfs maar om het vege lijf, is nog steeds aan de gang. De gehele Sowjet-Unie is toeschouwer bij deze strijd, even als de satellieten en de communis tische partijen in het buitenland. Het is duidelijk dat niet allen er van overtuigd zijn dat Chroesjtsjef uiteindelijk als overwinnaar te voorschijn zal komen. Bezoldiging van gemeente- en rijkspolitie De Centrale Commissie voor Ge organiseerd Overleg in Ambtena renzaken kwam op 29 juni 1956 in vergadering bijeen onder leiding van de wnd. voorzitter, mr. G. H. van Herwaarden, raadadviseur in algemene dienst bij het ministerie van Binnenlandse Zaken. De commissie verenigde zich met een aantal voorstellen, betrekking hebbende op het personeel van de gemeentepolitie en het korps rijks politie, w.o. een gewijzigde rege ling voor de bezoldiging van dit personeel, in hoofdzaak betrekking hebbende op inspecteurs, hoofdin specteurs, commissarissen en hoofdcommissarissen van gemeen tepolitie, alsmede op de officieren der rijkspolitie. Een 21-jarige Chinese student, Tsjan Tsjeng Lie, uit zijn ouderlijk huis te Singapore weggelopen, is te Hongkong op de trein naar com munistisch China gestapt, met voor bijgaan van de smeekbeden van zijn moeder om van zijn plan af te zien. Hij wa9 met de Nederlandse boot „Sjiwangi" te Hongkong aangeko men, tezamen met 1120 andere Chinezen, die naar communistisch China gingen. Voordat hij uit Sin gapore vertrok had hij zijn moeder geschreven, dat hij een kijkje in communistisch China wilde gaan nemen. Zijn moeder was hals over kop per taxi naar de haven gegaan maar de boot was toen al vertrok ken. Toen ging zij per vliegtuig naar Hongkong en had daar een gesprek van een half uur met haar zoon, maar haar pogingen om hem zijn plan te doen opgeven hadden geen resultaat. President Eisenhower heeft het Walter Reed-hospitaal, waar hij drie weken geleden een buik operatie onderging, zaterdag ver laten om voor verder herstel twee weken op zijn boerderij te Gettys burg in Pennsylvania te gaan door brengen. De president zag er gezond maar wat vermagerd uit, toen hij een ogenblik voor de televisieca mera's poseerde. Maarschalk Alphonse Juin heeft zaterdag verzocht te worden ontheven van zijn- functie als op perbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in centraal Europa, aldus heeft het hoofdkwartier van de geallieerde strijdkrachten in Europa te Parijs meegedeeld. Aanleg van werkliaven gestart Er ls thans metterdaad een begin gemaakt met de uitvoering van het Drie-Eilandenplan, de voorloper van het Delta-plan. Gisteren is de eerste baggermolen aan het werk gezet in het Veere- gat, waar als eerste object tussen Veere en Vrouwenpolder een werk- haven zal worden gebaggerd, waar in de materialen zullen worden aangevoerd, die nodig zijn voor de grote afsluitdam tussen Walche ren en Noord-Beveland. Deze werk- haven komt te liggen op de plaats, waar de zee een stuk land van Walcheren wordt. De molen is be gonnen op het punt, waar de in gang van de haven zal komen en waar een oud hoofd, een over blijfsel van de oude dijk, moet wor den doorgegraven. De havenwand zal, evenals het havenplateau, wor den opgesloten tussen dammen van mijnsteen, die tevoren zullen wor den opgestort. Zeer binnenkort wordt begonnen met het heien van de perssteiger, welke zal bestaan uit een aantal hekken, waarover buizen worden gelegd, waardoorheen een perszui ger zand zal persen voor havendam en havenplateau. Een voordeel van deze werkhaven, die vijf meter diep Geen verbetering in bouding van Rood-China De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft 24 mei en 13 juni jl. verklaringen afgelegd In besloten bijeenkomsten van de commissie voor de toewijzingen van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden, lij heeft toen onder meer het vol lende gezegd: niet te bespeuren in het optre den van communistisch China. 3. De Amerikaanse regering wil Z.-Slavië blijven helpen, „daar president maarschalk Tito bij zonder gesteld is op het hand haven van de onafhankelijkheid van zijn land". De minister verklaarde ook nog dat er „duidelijke aanwijzingen' bestaan dat er thans In de Sowjet- Unie zelf krachten werken, die op is thans kleiner dan zij een jaar de duur mogelijk de communis- geleden was. I tische bedreiging zullen vermin- 1. De mogelijkheid, dat de Sowjet- Unie een oorlog zal beginnen, 2. Een dergelijke verbetering valtj deren. H.M. koningin Elizabeth II van Engeland en prins Philip inspecteren de dragers van de hoogste Britse militaire onderscheiding, het Victoria- cross tijdens een bijeenkomst in het Londense Hyde park ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan van de onderscheiding. Ongeveer duizend dragers van het ere-kruis waren met hun familieleden bij deze bijzon dere plechtigheid tegenwoordig. In diergaarde Blijdorpte Rotterdam heeft mama Ma nenrob het leven geschonken aan een welgeschapen kind, van wie nog niet bekend is of het een jongetje of een -meisje is. De geboorte van deze dierensoort komt zelden voor in dierentuinen, omdat er in dergelijke inrichtingen niet zoveel Patagonische ma nenrobben worden gehouden. Papa Manenrob, evenals zijn ega zes jaar oud, was tijdens de geboorte niet thuis, maar kwam een half uurtje later zijn vrouw bezoeken. Hij wilde haar echter al te fors complimenteren, zodat de oppasser hem maar een paar dagen huisarrest heeft opge legd om te voorkomen, dat het kind onder de „vin" zou worden gelopen. zal worden, is dat zij ln de luwte van de kromming van de dijk zal komen te liggen. De uitkomende specie wordt voorlopig enige kilo meters noordelijker onder de kust in zee gestort. Men hoopt de haven, waarvoor nog enkele metingen worden ver richt, over tien maanden gereed te hebben. Op de dijk zijn twee keten neergezet voor Rijkswaterstaat en voor de aannemer. Korte berichten BEILEN. De 39-jarige R. Eising te Beilen, is toen hij per motor naar zijn werk ging, te Holthe (gemeen te Beilen) door een hem tegemoet komende vrachtauto aangereden en op slag gedood. Het ongeluk ge beurde, doordat E. op onverklaar bare wijze steeds meer naar de lin kerkant van de weg ging rijden. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kleine kinderen achter. BROEK OP LANGENDIJK. Op het terrein van de Langedijker groentecentrale te Broek op Lan- gendijk is zondagmiddag tijdens het spelen verdronken de 5-jarige Graetje Hollander. Men vond haar aan de kant in de aldaar gelegen sloot. Pogingen om de levensgees ten op te wekken bleven zonder re sultaat. KOEDIJK. Op de kanaaldijk in de gemeente Koedijk heeft zich een motorongeval voorgedaan, waarbij de 42-jarige echtgenote van de ar beider W. M. uit Santpoort om het leven is gekomen. Zij zat bij haar man achter op de motor. Op een gegeven ogenblik sprong één van de banden, en mevrouw M. werd van de duo geslingerd. Zij liep een schedelbasisfractuur op en overleed na enkele minuten. AMSTERDAM. Een bromfietser, de 63-jarige S. de Vries uit Am sterdam, is op de Westhavenweg in de hoofdstad dodelijk verongelukt Volgens de politie maakte hij zon der een teken te geven plotseling een zwenking naar links en werd door een hem achteroprij dende per sonenauto aangereden. Volgens reizigers, die maan dag uit Polen in west-Berlijn zijn teruggekeerd, zijn in dit land na het verzet in Poznan, ongeveer duizend arrestaties verricht. Hef is niet zo moeilijk van I een klein inkomen fond te ko- 1 men, als men maar niet te veel 1 uitgeeft om dat geheim te hou- I den. Nog geen beslissingen gevallen De bespreking, die dr. Drees gis teravond op het ministerie van Al gemene Zaken met de leiders van de vijf grote fracties uit de Twee de Kamer heeft gevoerd, heeft van acht tot elf uur geduurd. Na afloop deelde de woordvoerder van de formateur mede, dat „dezelfde on derwerpen opnieuw waren bespro ken, dat nog geen beslissingen zijn gevallen". Hij zeide niet te kunnen mededelen, wanneer er een vol gend gesprek tussen de formateur en de fractieleiders zal worden ge houden en of er naast de twee vraagstukken - het huurvraagstuk en de defensieuitgaven - nog an dere punten ter sprake zijn ge bracht. Het juniweer op Schouwen-Duiveland De maand juni is wat de neer slag in deze streken betreft een erg normale maand geweest. Op het proefbedrijf „Scheldemonden" wer den 55% mm. regen gemeten, ter wijl de normale hoeveelheid voor juni 55 mm. bedraagt. Op 28 juni werd een top van 12.3 mm. gere gistreerd. Abnormaal was het met de temperatuur, die op geen enkele dag in juni de 20 graden bereikte en dat terwijl er normaal tempera turen boven 25 graden in juni moe ten voorkomen. De warmste dag was 2 juni met 19% gr. C. In de morgenuren van maan dag, zijn te Madrid acht mensen, onder wie vijf brandweerlieden omgekomen toen een gebouw na een brand in elkaar stortte. Boven dien werden vijftien personen ge wond, onder wie zes brandweer lieden. Een der bijbelrollen die in 1947 aan de Dode Zee zijn gevonden be schrijft in details de schoonheid van Sara, één der eerste verleid sters uit de wereldgeschiedenis In oktober zal een vertaling in het He breeuws, Frans en Engels verschij nen. Bouw O. L. school gaat niet erg vlug De raad der gemeente Seroosker ke (S.) kwam in openbare vergade ring bijeen, onder voorzitterschap van wethouder A. J. Oosse. Met kennisgeving waren afwezig de he ren J. Klompe, C. de Rijke en Joh. Hanse. Naar aanleiding van de notulen vroeg de heer J. J. Kloet of de nieuwe straatnaamborden al in be stelling zijn, hetgeen door de secre taris bevestigend werd beantwoord. Een aanvraag om subsidie van de Stichting Rembrandtherdenking werd op voorstel van b. en w. af gewezen, evenals een verzoek om subsidie van de vereniging voor katholieke militaire tehuizen. Een besluit tot verhuur van de woningwetwoningen werd opnieuw gewijzigd vastgesteld, overeenkom stig de opmerkingen van Gedepu teerde Staten. De aanleg van een sportterrein werd uitvoerig besproken n.a.v. een ontvangen begroting van de Grontmij. In verband met de in aanbouw zijnde nieuwe openbare lag. school werd er op gewezen dat de bouw niet eTg hard gaat en het vermoe den is gerezen dat de bouw niet voor het nieuwe schooljaar a.s. ge reed zal zijn. Besloten werd de ar chitect hierop te wijzen en indien nodig de boetebepaling toe te pas sen. Voorts wees de heer Kloet er op dat de aanleg van de waterlei ding in de nieuwe school niet prac- tisch is, omdat de leidingen alle maal langs de buitenmuren liggen. Hij vreést dat hiervan in de winter veel last van ondervonden zal wor den. De voorzitter zegt toe dit even eens met de architect te zullen be spreken. Vervolgens werd op voorstel van b. en w. besloten aan de school sportcommissie 1956 een bijdrage toe te kennen van f 0,75 per deel nemende leerling aan de a.s. school- sportdagen. Het voorstel van b. en w. tot vaststelling van een interimrege ling ziektekosten 1956, alsmede een regeling tot 3 pet. uitkering over 1955 aan het gemeentepersoneel werd m.a.s. aangenomen. Bouw twee woningen Hierna werd door de voorzitter uitvoerig uiteengezet de moeilijk heden welke zich voordoen met be trekking tot de bouw van 2 wonin gen in het dorp. In verband hier mede werd door de raad aan b. en w. machtiging gegeven datgene te doen om tot spoedige bouw te kun nen geraken, en, indien verant woord, tot gunning over te gaan Dhr. Kloet wees er op dat voor zieningen zullen moeten worden getroffen aan de gevel van het pand van de heer de Blonde, als tot nieuwbouw van de twee woningen zal worden overgegaan. Een wijziging van de gemeente begroting 1955 werd daarna z.h.s. vastgesteld. Een voorstel van b. en w. met betrekking tot de handhaving van de kermis op zondag werd aange houden tot een volgende vergade ring. Bij de rondvraag deelde de voor zitter mede, dat door de gemeente Renesse gevraagd is of zij een nood woning van de gemeente die mo menteel op Renesse staat, kan ko pen. De raad besloot m.a.s. tot ver koop over te gaan indien de ge meente Renesse een redelijk bod doet. Geen verenigingsgebouw- anncx gemeentehuis Vervolgens informeerde de heer Kloet hoever het staat met de voor bereidingen tot de bouw van een verenigingsgebouw annex gemeen tehuis. De voorzitter deelde mede, dat er momenteel nog geen zicht op is dat de bouwplannen verwe zenlijkt kunnen worden ómdat geen enkele instantie goedkeuring aan het plan wil verlenen, omdat het architectonisch niet aanvaardbaar wordt geacht. De heer Kloet be treurde het dat men van overheids wege geen oog heeft voor de finan ciële moeilijkheden van de gemeen te. Hierna besloot de raad de oude school gedurende het winterseizoen te bestemmen tot verenigingsge bouw voor de diverse verenigingen. Op voorstel van de heer M. Ge luk werd vervolgens besloten een plaatsnaambord te plaatsen bij de toegangsweg naar het dorp. De heer M. Bouwman bracht hierna ter sprake het luiden van de klok nu men bezig is met de toren restauratie. Hij zou gaarne zien dat hiervoor een oplossing gezocht werd. De voorzitter zegde hem dit toe. De heer Kloet wees er tenslotte nog op dat de kudde schapen die geweid worden op de ringdijk ook over het noodsportterrein lopen, wat volgens hem niet op zijn plaats is, ook omdat de schoolkinderen ge bruik maken van dit terrein. De voorzitter zegde toe dit met de her der van de schapen te zullen be spreken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 1