Wat te Wageningen wordt uitgedacht komt op bedrijf in praktijk Drukke (lag voor de Westhoek CHR. TURNVERENIGING O.K.K.TE GOES KOMT DEMONSTRATIE GEVEN OPBRENGST KOMT TEN GOEDE AAN GROENE KRUIS Zaterdag 30 juni belooft voor Burg Haamstede een drukke dag te worden. Zoals reeds in ons blad werd gepubliceerd wordt 's mid dags een vllegdemonstratle ge houden op het voormalige vlieg veld. 's Avonds kan men weer van een heel andere tak van sport genieten. De Chr. Turnvereniging O.K.K. uit Goes komt op uitnodiging van de sportvereniging „Zeemeeuwen" een openlucht demonstratie geven aan de voet der duinen nab(j de z.g. Tempelput. Ruim zestig leden van genoemde club zullen hieraan medewerken. De muziekver. „Witte van Haam stede" werd bereid gevonden aan deze demonstratie haar medewer king te verlenen. Na een mars door de beide dorpen zal een afwisse lend programma gehouden worden waarin 2owel vrije orde oefenin gen als het turnen aan diverse toe stellen te zien zal zijn. In de pauze's zal de muziek het ontspan- ningsdeel weer voor haar rekening nemen. De avond wordt besloten met een gezellig kampvuur. Russische toeristen winkelden Meer dan-vierhonderd Russische toeristen, die met de „Pobeda" in Rotterdam waren aangekomen, hebben gisteren in recordtempo Amsterdam en Den Haag „gedaan". Het was de eerste grote groep toe risten uit de Sow jet-Unie, die door „Intourist" naar Nederland werd gebracht. Zij werd voor enkele we ken reeds vooraf gegaan door een kort bezoek van een klein gezel schap, dat per vliegtuig was geko men. Op 10 juli wordt een tweede grote groep, dan van zeshonderd Russische toeristen, in Nederland verwacht. De Russen hebben maandag ochtend een bezoek van een uur gebracht aan de centrale bloemen veiling in Aalsmeer en zij kwamen in Amsterdam aan, elk gewapend met een exemplaar van een re cent gedenkboek van de veiling. In Amsterdam gold het eerste be zoek de Rembrandttentoonstelling in het Rijksmuseum. Tot hier ver liep alles keurig volgens het reis programma, doch daarna gaven de bezoekers blijk van een zo grote mate eigen initiatief, dat zij hun reisleiders verrasten. Toen de Rus sen namelijk in de namiddag moes ten aantreden voor een boottocht door de Amsterdamse havens, bleek, dat zij de winkelstraten pre fereerden. Verdovende-mitldelen- schandaal in Italië Naar aanleiding van de ontdek king van een omvangrijke handel in verdovende middelen heeft de Italiaanse politie honderd personen ondervraagd. Acht van hen zijn in hechtenis genomen, onder wie drie leden van de Romeinse adel: prins Giuseppe Pignatelli, de hertog Lu- dovico Lante Delia Rovera en ba ron Emmanuele de Seta. In het schandaal zijn industri ëlen, handelaars, vier artsen en een filmacteur betrokken. Ver scheidene personen zijn voorlopig op vrije voeten gesteld, onder wie de hertog Augusto Torlonia, de voormalige echtgenoot van de ac trice Maria Michi. De politie onderzoekt of de zaak vertakkingen naar het buitenland heeft. Hiervoor werkt zij samen met „Interpol". Het doel van deze avond is be halve de propaganda voor de turn sport zeker in de eerste plaats gelden bijeen te brengen voor de vereniging het „Groene Kruis" in Burgh Haamstede. Het bazar-co- mité werkt mede aan de organisa tie van deze avond. Reeds zullen loten aangeboden worden op ge noemde avond, die tijdens de nog te houden bazar uitgeloot zullen worden. In geval het minder gunstige weer zou zijn, wordt het turnpro gramma twee maal vertoond in de R.T.M.-garage, daartoe welwillend ter beschikking gesteld door de di rectie. De aanvangstijden zijn dan 7.30 en 930 uur. Onderbroken begrafenis De voorbereidingen voor de teraardebestelling van James Haughton uit Kingston, de hoofdstad van het eiland Ja maica (Brits West-India), na men een onverwacht einde, toen de „overledene" plot seling rechtop in zijn kist ging zitten en verontwaar digd vroeg wie hem wel op een dergelijke manier had ingewikkeld. Het ziekenhuis, waarin Haughton was ver pleegd, bevestigde dat hij „overleden" was en dat zijn „stoffelijk overschot" naar de woning van zijn dochter was vervoerd, om begraven te worden. lijke winkelier de heer D. C. Vier gever een gezellige contactavond. Medewerking aan deze avond ver leenden vertegenwoordigers van de cacaofabriek „De Zaan", Maggy's produkten (met nescafé en soepen) en van de firma Siebrand uit Kam pen met wijnen enz. Namens de „De Zaan" werden een aantal (lach)filmpjes vertoond en in de pauze versnaperingen rondgedeeld. Het hoogtepunt van de avond vormde wel de spraakwaterval, waarvoor een drietal dames uit de zaal op het podium waren geno digd. Dat deze avond wel ten zeer ste door de klanten op prijs werd gesteld bewees de overvolle zaal: de organisator kan op een alleszins geslaagde avond terugzien. BRUINISSE Mast brak Het motorschip Ouddorp 20, van schipper D. Klooster brak bij het vissen zijn mast. Gelukkig kwam deze naar beneden zonder iemand van de opvarenden te treffen. Op de werf van de firma van Duiven- dijk te Bruinisse zal het schip van een nieuwe mast worden voorzien. STAD EN PROVINCIE NOORDGOUWE Gezellige „klantenavond" In café Coomans alhier organi seerde maandagavond de plaatse- ONDERWIJS Toelatingsexamen Prof. Zeemanlyceum In een voorlopige opname van de geslaagden voor het toelatings examen van het prof. Zeeman-ly ceum zijn enkele onjuistheden ge slopen, zodat wij hieronder de de finitieve en juiste opgavelaten volgen: Geslaagd: G. A. Anker, P. M. van Ast, B. F. J. Bouman, E. H. Broekema, L. Braber, J. M. Doele- man, A. A. Doornenbal, J. J. van Felius, M. Rowel, J. P. Goedege- buure, J. Hagesteijn, D. M. Hart, R. P. Hogerheijde, P. L. de Jager, J. J. C. Jonker, R. Keizer, J. F. J. J. M. Koevoets, A. C. M. T. Plaum, H. M. van der Ploeg, J. W. Rens- hof, M. Ribbens, E. W. van Roijen, M. R. van Stappen, C. N. Vierge ver, J. M. de Vrieze, P. Zappey en P. Kik. Eindexamen H.B.S.-A. Geslaagd: de dames A. J. Boot, C. Lijbaart en L. W. de Rijke en de heren A. W. de Bokx en J. L. M. van de Kas- steele. Afgewezen 1 candidaat Het gebouw voor de Zeeuwse Prov. Water staat Vorig jaar besloten de Provinci ale Staten van Zeeland een pand op de Rouaansekaai te Middelburg aan té kopen ten behoeve van de dienst bijzondere werken (Deltaza ken) van de Provinciale Water staat. Er werd toen 75.000 be schikbaar gesteld voor aankoop en inrichting. Ged. Staten delen de Staten thans mede, dat dit bedrag met 30.000 moet worden ver hoogd. Er was oorspronkelijk n.l. niet gerekend op het verbouwen van de tweede verdieping. Het is noodzakelijk dit te doen met het oog op de verdeling van het perso neel over de verschillende lokali teiten en eventuele uitbreiding van het personeel. Honthorst 1638" en stelt voor de bespotting van Christus. Het is de bedoeling dat het doek, dat zeer dringend restauratie be hoeft, tegelijk met andere schilde rijen uit het bezit van de kerk (twintig in totaal), zal worden ge restaureerd. Daartoe is contact op genomen met de heer D. F. Lun- singh Scheurleer, rijksinspecteur voor roerende monumenten, die door de heer Marchand een restau ratieplan heeft laten opmaken. RECHTSZAKEN R.T.M.-chauffeur maakte zelf plaatsbewijzen De rechtbank te Rotterdam heeft vanochtend de 28-jarige buschauf feur bij de Rotterdamse Tramweg Maatschappij, A. van G. (Gastew) uit Rotterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd. Op een uit de garage van het be drijf gestolen plaatskaartenma- chine had hij zelf plaatsbewijzen vervaardigd en deze verkocht op de bus. Daarmee had hij ongeveer 2000 „verdiend". De eis'was een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan twee maanden voor waardelijk met twee jaar proeftijd. KUNST Oud-Hollandse meester ontdekt De heer Leo Marchand, restaura teur van schilderijen te Dordrecht, heeft in het bezit van de oud-ka tholieke kerk aan het Bagijnhof te Delft, een groot doek van de ze ventiende eeuwse Utrechtse schil der Gerard van Honthorst ontdekt. Het doek meet ongeveer 2x2 me ter, is gesigneerd en gedateerd „G. Onrust onder bejaarden over aftrek uitkering ineens Het centraal orgaan samenwer kende organisaties van de bonden van ouden van dagen heeft aan de minister van maatschappelijk werk een schrijven gericht, waarin het er zijn ongerustheid over uit spreekt dat naar zijn mening vele bejaarden in feite niets zullen ontvangen als mettertijd de uitke ring ineens zal worden gedaan. Het CESO meent dat de uitke ring in vele gevallen teniet zal worden gedaan, aangezien het be drag van de uitkering in verschei dene gemeenten zal worden ge kort op de aanvullende steun, die de bejaarden op de noodwet ouderdomsvoorziening ontvangen van de diensten van sociale zaken. Het verzoekt de minister, aan de gemeentebesturen te vragen deze aftrek achterwege te laten. Keesje Versluis wordt niet geopereerd Het staat nu definitief vast, dat de tienjarige Keesje Versluis uit Sliedrecht niet zal worden geope reerd. De Zweedse hersenchirurg, prof. Olivecrona, die de jongen on derzocht heeft, is tot de conclusie gekomen, dat in dit geval niets kan worden gedaan. Keesje Versluis zal naar Nederland worden terugge bracht. I Het proefbedrijf „Scheldemonden" Doelde beste resultaten met laagste kosten Al wacht geheel Nederland op beter zomerweer en klaagt men dat het toch maar geen zomer wil worden, dit betekent niet dat de groei van de producten stil staat. En zo is dan toch de tijd aangebro ken, dat honderdtallen landbou wers en kwekers weer een kijkje komen nemen op het proefbedrijf „Scheldemonden" te Bruinisse, waar het koren weer in de aar staat, de erwten staan te bloeien dat het een lieve lust is, waar de aardappelen veelbelovend in de rijen staan en de suikerbieten ver wachtingen doen wekken aan een goede opbrengst en een goed ge halte. Op het proefbedrijf „Schelde monden" werkt men rusteloos en neemt men proeven om toch maar goed voor de dag te kunnen komen, met het landbouwproduct, dat straks weer naar alle werelddelen verzonden zal worden. Wij bedoelen de Hollandse ui, want op dit gebied is dit proefbe drijf enig in Europa. Nergens zal men U zoveel variëteiten kunnen tonen, nergens worden op zo uit gebreide schaal proeven genomen. 1300 veldjes met verschillende uienkruisingen, met inteeltlijnen en andere proeven vindt men er naast een onkruidbestrijdingsproef, die het straks overbodig zal moeten maken, dat nog langer uienwieders worden gevraagd. Men behandelt de grond voor of kort na de inzaai met een zeker preparaat, en het zo hinderlijke onkruid in de uien komt niet meer op. Er groeien al leen nog uien op het veld. De wintergranen zijn uitgevro- ren, vandaar dat men alleen zo- mertarwe kan laten zien in ver schillende soorten en variëteiten. Het internationale Nacobrouw- proefveld toont verschillende ras sen ,tot zelfs gerst uit Canada en Venezuela toe. Het kwekers stam- menveld, waar verschillende kwe kers in 55 variëteiten hun nieuwe binnen- en buitenlandse rassen be proeven, geeft een verscheidenheid van aren, korrelgrootten en stro lengten, die men moeilijk als out sider uit elkaar kan houden. Voor wie een suikerbiet maar een suikerbiet is,-is op de proefvelden veel te leren. Ook hier is de weten schap hard in de weer om de biet te kweken met de hoogste op brengst en het hoogste suikerge halte. Soms slaan verschillende kwekers de handen in elkaar en proberen gezamenlijk tot het beste resultaat te komen. Behalve het baanbrekend werk van het Centraal Bureau op dit ge bied, vindt men firma's als van der Have, Mansholt, Geertsema en an deren en bij de gerstproeven wér ken de drie genoemde firma's sa men. De aardappelen Bij het begin van het bedrijf zijn de aardappelkruisingsproeven en de ziektebestrijdingsproeven in aardappelen als altijd interessant en wie de aardappelselectievelden betreedt begint het als steeds weer te duizelen van de namen. Vroege aardappelen in 6 rassen, consump tie-aardappelen in tientallen ras sen, groeven met pootgoed van het bekende Bintje, naast Mulder Jan sen, de Swart, Engelum, Meerster, Pimpernel, Bierma, Prinslander en Ivro. Belangrijk is dat men in de Reaal en de Regent meent aard appelrassen te hebben gekweekt die resistent zijn tegen de zg. Pytoph- tera, of zoals men hier zegt „het kwaad" in de aardappelen dat jaar lijks voor duizenden guldens scha de aanricht. De erwten vertonen, zoals reeds in het begin gezegd, een prachtige stand, al is er voor de insider al weer een verschil in de verschil lende soorten en variëteiten, 6 ras sen groene erwten, 5 rassen schok kers en 5 rassen in capucijners en rozijnerwten. Het vlas toont zich niet op zijn best en er zijn veel percelen in de polder Bruinisse die er beter voor staan, maar men kan er het nieuwe vezelvlas zien in wit- en blauw- bloeiers in 9 verschillende rassen. Diana en Madonna zijn resistent tegen brand, zoals duidelijk in de praktijk te zien is. Maar het oude ras „Concurrent" dat zoveel jaren favoriet was, heeft veel concurren ten gekregen. Zo kan men alles wat in Wage ningen of elders wordt uitgedacht en uitgedokterd, op „Scheldemon den" in de praktijk zien. Proeven met mangaan, met ver schillende soorten en hoeveelheden kunstmeststoffen, met preparaten om de structuur van de grond te verbeteren of met zwavelzuur of andere stoffen om onkruid te be strijden. Op het bedrijf worden, wanneer de tijd daar is, verder uitgebreide proeven genomen met het drogen van graan, peulvruchten of groen- voeder, terwijl ijverig wordt ge zocht om te ontkomen aan het zg. koprot in de uien, ook al door proe ven met het oogsten en drogen van het product. Ook de proef met het mesten van vee is interessant, want ook hier geldt het om met zo weinig moge lijk kosten de beste resultaten te bereiken. SPORT KORFBAL S.D.K.B. Unitas I-DSS I 8-4; Die Gouwe I-Brouwershaven I 6-0. Wijziging programma 3e klasse B: De wedstrijd DSS 'II- Unitas II is uitgesteld tot heden (donderdag)avond 28 juni (7.15 uur). Unitas I—D.S.S. I 8-4 In een mooie en vaak ook span nende wedstrijd is Unitas I er dins dagavond in geslaagd het bezoeken de DSS I een grote nederlaag toe te brengen. Hierbij dient echter di rect te worden opgemerkt dat de cijfers de verhouding in het veld bij lange na niet weergeven; 1 punt verschil zou zeker genoeg zijn ge weest, terwijl een gelijk spel ook niet tot de onmogelijkheden had behoord. Met de rust had DSS een verdiende 4-2 voorsprong, maar hoewel zij na de rust ook verschei dene goede kansen kreeg gelukte het haar niet de korf te vinden. Daarentegen scoorde Unitas na de rust 6 doelpunten, wat een mooie prestatie mag heten, ofschoon Vrou we Fortuna haar in die periode niet ongenegen bleek. Unitas trad aan zonder mej. Schaap, Dogger, v. d. Hoek en Simmers, maar had als nieuwe aanwinst J. Pomper op gesteld, die~- er voor de rust niet bijster in was, maar na de rust een goede partij speelde. DSS miste W. Stoutjesdijk, voor wie Jan de Jonge inviel. In het begin ging het spel gelijk op en neer, waarbij DSS het spel wel wat te kort hield. En kele schoten kwamen op of tegen de Unitaskorf terecht, terwijl aan de andere kant v. d. Maas en On- stenk enige malen vrij kwamen, doch naast schoten. Onverwachts namen de gasten de leiding, toen mej. N. van Dienst van tamelijk verre afstand een schot loste dat doel trof (Ö-l). Unitas zette hierna enig egoede aanvallen op, uit één waarvan v. d. Maas van dichtbij de gelijkmaker scoorde (1-1). Na de vakwisseling kwamen de bezoekers het meest in de aanval en nadat enige aanvallen niets hadden opge leverd gelukte het Heijboer met een mooi ver schot zijn ploeg op nieuw de leiding te bezorgen (1-2). Kort daarop vergrootte L. v. Klin ken de voorsprong tot 1-3. De vol gende Unitasaanval Hage-Vlees- houwer en de dames Bil en v. <L Schee bleek gevaarlijker dan de vorige. Vleeshouwer schoot een maal op de mand en zag even later na een ver schot de bal uit de mand draaien. Ook Hage miste enkele kansen, maar ten slotte gelukte het hem van dichtbij in te schieten (2-3). Kort voor de rust was het mevr. v. d. Weijde-Verstraaten, die de stand op 2-4 wist te brengen. Na de rust wisselden wederzijdse aanvallen elkaar af. Van Klinken miste voor DSS een vrije kans en schoot even later op de mand. V.d. Maas deed het aan de andere kant beter door een vrije kans in een doelpunt om te zetten (3-4). Kort daarop plaatste hij de bal weer in de mand, doch ook nu sprong deze er uit. Niettemin werd hij toch de maker van het 4e doelpunt, ge scoord na een snelle aanval (4-4). Het ging nu spannen en nadat DSS weer enige kansen had gemist gaf mevr. v. Westenbrugge-Zwaal van dichtbij Unitas de leiding (5-4). DSS gaf de moed niet op, maar het zat haar niet mee. Bij Unitas ge lukte het beter toen Pomper een snelle aanval met een voltreffer besloot (6-4). Na de vakwisseling kwamen bij Unitas Hage c.s. weer in de aanval. Vleeshouwer gooide weer eens op de mand en aan de andere kant miste Bolkenbaas op een haar na de korf. Na een op- gooibal, waarbij echter de verplich te afstand niet in acht werd geno men, kreeg Hage de bal te pakken en van onder de paal scoorde hij het 7e doelpunt (7-4). Kort voor het einde was het dezelfde speler die een snelle aanval met een goed schot besloot (8-4). Ondanks ver woede pogingen van DSS kwam er in deze stand geen verandering meer. VOETBAL Zlerlkzee-veteranenRode Kruis ziekenhuiswerkers 5-1 In een aardige wedstrijd, waarin de Zierikzee-veteranen lieten zien dat zij het voetballen nog lang niet verleerd zijn, heeft het oude Zie- i-ikzee verdiend gewonnen. Voor de rust werd een 3-0 voorsprong be haald door doelpunten van Jac. v. d. Zande, C. van Tiggelhoven en Chr. Peute, terwijl de Rode Kruis- werkers inliepen tot 3-1 door een goal van hun linksbinnen. Na de rust was het tempo aanzienlijk ge zakt, ofschoon Zierikzee wel iets meer in de aanval was. Door doel punten van D. C. Viergever en J. Dogger werd de stand 5-1 bereikt. Aan de andere kant wist Goedege- buure door een fraaie safe een doel punt te voorkomen toen één van de Rode Kruis-werkers doorgebroken wae. M.E.V.O. IIBrouwershaven I Heden (donderdag) avond speelt M.E.V.O. II haar laatste neder laag wedsti-ijd en wel tegen Brou wershaven I. De thuisclub komt voor deze ontmoeting uit met: C. Simmers d., H. v. d. Houten en W. v. d. Ende a., L. Botvliet, A. Heij boer (aanv.) en A. Berrevoets m., J. v. d. Berge, A. van Iersel, J. de Oude, J. Schouls Jzn. en J. Dek ker v. Reserves: C. Kloet en J. Schults. Als Brouwershaven volledig uit komt mag bij gunstig weer een mooie, spannende wedstrijd wor den verwacht, waarin de gasten wel de sterksten zullen blijken. Als M.E.V.O., waarin als nieuwe speler van Iersel (ex Dongen) is opge steld, echter in vorm is, behoeft het verschil niet groot te zijn. De wedstrijd, die om half acht aan vangt, wordt geleid door dhr. Th. Sies. Om de Nederlandse voetbalbeker Dit jaar wordt opnieuw om de Nederlandse Voetbalbeker gespeeld. Eerst worden wedstrijden gespeeld tussen amateurverenigingen waar van er plm. 500 clubs meedoen. Hiervan blijven er dan volgens af- valsysteem 80 over welke dan te gen de semi-profs in het veld ko men. Ook Zierikzee heeft voor deze wedstrijden ingeschreven, zodat zij plm. half juli bekerwedstrijden krijgt te spelen. H.L.O. De proeven werden voor de 4e maal afgelegd door de heer Dick Moermond te Zierikzee. DUIVENSPORT Concourscombinatie Schouwen-Duiveland Uitslag van het concours Mons (Fr.) van 16 juni 1956 van de C.C. Sch. en D." Snelheid eerstaanko- mende duif 1106 m. per min., snel heid laatstaankomende duif 744 m. per min. A. de Koning, Bruinisse 1; L. J. van der Wielen, Brouwershaven 2, 24; Joh. Pannekoek, Schudde- beurs 3; C. Bal, Sirjansland 4; A. de Ronde, Sirjansland 5, 10; G. Bal, Bruinisse 6; A. van Dongen, Scha- rendijke 7; J. Quist, Dreischor 9; A. J. Flikweert, Zonnemaire 11, 22; A. J. IJzelenberg, Bruinisse 12; Joh. Flikweert, Dreischor 13, 20, 25; Joh. Nieuwersteeg, Bruinisse 14; P. Flo- hil, Brouwershaven 15, 19; H. C. Noordhoek, Sirjansland 16; J. M. Kloet, Brouwershaven 17, 18; C. Wesdorp, Brouwershaven 21; J. Folmer, Nieuwerkerk 23. P.V. „De Reisduif' Noordgouwe e.o. Concours 16 juni 1956 van Mons: L. J. v. d. Wielen, Brouwershaven 1, 4, 14; Joh. Pannekoek, Schudde- beurs 2; A. van Dongen, Scharen- dijke 3; A. J. Flikweert, Zonnemai re 5, 13; Joh. Flikweert, Dreischor 6, 11, 15: P. Flohil, Brouwershaven 7, 10; J. M. Kloet, Brouwershaven 8, 9; C. Wesdorp, Brouwershaven 12. DE BROEDERSCHAP VANQDE BRONZEN DRAAK 87. „Wachter, ontwapen deze man," gebiedt Prins Angelo met een grimmig lachje. Terwijl ridder Orlando met 't geheven zwaard Aram in bedwang houdt voert de schildwacht het bevel van zijn meester uit. „Aiglon, gij verwisselt thans Uw klederen voor de uitrusting van Orlando," vervolgt Angelo gebiedend. Met verbeten woede ziet Aram toe, als de beide ridders van kleren Verwisselen. Een lanspunt van de schildwacht drukt voortdurend in zijn rug, als een dreigende waarschuwing...hij is volkomen machteloos.. „Welaan, mijn dappere dwaas," lacht Angelo spottend, „gij wilt nu waarschijnlijk het liefste weer snel naar boven, om U voor de rest van het tournooi bij mijn broeder te scharen. Ik zal U daarom helaas moeten opsluiten, wij hebben onze handen al vol aan die verduivelde Jonker Tobias. Orlando, gij blijft hij hem, en verliest hem geen moment uit het oog. Hij is dom maar tamelijk sterk, hahaha." „Schurk," dondert Aram met dreigend gebalde vuist, als de zware celdeur langzaam voor hem en Orlando dichtdraait, wij spreken elkaar nader." „Inderdaad, en dan draag ik de kroon van Napels," lacht Angelo, tewijl hij Aram spottend vaarwel zwaait. „Denk er nog maar eens over na, hoe ik U bij de neus genomen heb. En nog wel bedankt voor de ridders, die gij voor mij verslagen hebt". En achter de gesloten deur hoort Aram nog de hatelijke spotlach van Aiglon en Angelo

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 6