Uitbreiding van Zierikzeese zaak blijkt lastige gevolgen te hebben Een wagenbestuurder erft een villa ZIERIKZEESCHENIEUWSBODE DONDERDAG 28 JUNI 1956 No. 17975 Onderzoek naar St. Lievensmonstertoren Bakkerijpand in Maarstraat wordt niet aangekocht Een „lastige en vervelende zaak" is ter sprake gekomen op de eerste door burgemeester mr. F. Th. Dyckmeester gepresideerde raadsverga dering, die dinsdagavond werd gehouden, n.l. het optrekken van een loods, binnen het raam van een verbouwing van het pand van de N.V. E. Kohschulte. Deze verbouwing blijkt n.l. konsekwenties te hebben ge had voor de achterliggende huizen, bewoond door de heren C. Ryk en K. de Feyter, zulks in verband met de op de raadsvergadering om streden hoogte van het bouwsel, waardoor licht wordt weggenomen. Genoemde heren hebben bij het college van b. en w. geprotesteerd en het was mr K. Keuning, die op de vergadering de kwestie aansneed mede n.a.v. een desbetreffende brief over dit onderwerp van het colle ge van b. en w. Mr. Keuning was van mening, dat de Bouwverordening Is overtreden, hetgeen h(j met behulp van enkele artikelen nader toe lichtte. De „bottle-neek" van de affaire bleek te zijn de vraag hoe de clau sule over de opmeting van de hoog te in een dergelijk geval moet wor den geïnterpreteerd, nl. (onder een hoek van 45 graden) vanuit het midden van het raam of geheel van beneden af. In ieder geval meende mr. Keuning is de bouw niet zoda nig geweest dat de omwonenden niet licht en lucht is benomen en dat is in strijd met desbetreffende voorschriften. De voorzitter herin nerde er aan, dat het college voor een lastige beslissing stond. De ruimte ter plaatse voor uitbreiding was niet groot en B. en W. hebben de belangen - voortvloeiend uit de uitbreiding van zaken - laten pre valeren, zich daarbij beroepend op een bepaling in de bouwverorde ning dat in bepaalde omstandighe den, van één of meer bepalingen vrijstelling (ontheffing) kan wor den verleend. Mr. Keuning meende evenwel dat hier een algemene bepaling aan de orde was, waarvan geen ontheffing kan worden verleend. De voorzitter bleef er bij dat een keus moest worden gemaakt. Requestranten hebben om afbraak van de loods verzocht. Mr. Keuning wees er nog op dat betrokkenen tijdig hebben gewaarschuwd, maar volgens de voorzitter was een andere oplossing moeilijk. De heer v. d. Doel wilde zoeken naar een minnelijke schik king, bv. in de vorm van smarte- geld o.i.d., maar de voorzitter deed daarop een voorstel een raadscom missie te benoemen, die de kwestie nader zal bestuderen. In de com missie werden benoemd de heren mr. Keuning, J. v. d. Doel en mr. C. J. B. du Croo. Wethouder den Boer was van mening, dat een eventuele foutieve beslissing recht gezet moet worden, welke konse kwenties dit ook zou mogen hebben. In antwoord op een schrijven van B. en W., inzake restau ratie van de St. Lievensmon stertoren, heeft de chef van de afdeling Oudheidkunde en Na tuurbescherming van het mi nisterie, bericht dat voor de to ren een stalen steiger zal wor den aangeschaft en geplaatst, om de toestand waarin de toren verkeert te onderzoeken en maatregelen te overwegen voor restauratie. Onder de ingekomen stukken be vonden zich verder talrijke door G S. goedgekeurde raadsbesluiten. Mevr. S. J. M. van Droffelaar- Wijnhoff berichtte dat zij de be noeming tot regentes van het Bur gerweeshuis aanvaardt. O.m. werd goedgekeurd de aankoop van een woonhuis en grond van de heer H. A. Plaating, t.b.v. de verbreding van de Mol. In antwoord op in de raadsver gadering van 25 april gestelde vra gen, deelden B. en W. mede dat ad vies is gevraagd aan de adjudant korpschef van de gemeente-politie Inzake het te hoog aanbrengen van het verkeersbord hoek St. Domus- straat-Visstraat. Inzake afsluiting van het brandpad tussen Venkel en Nieuwe Boogerdstraat, zullen nog nadere mededelingen volgen. In antwoord op vragen gesteld in de vergadering van 8 mei, deelden B en W. mede, dat inzake de be strating inlichtingen zijn gevraagd aan de Centrale Dienst, zulks in verband met de aanleg van de nieu we verlichting. Een brievenbus zal worden geplaatst in de nieuwe wijk De Centrale Dienst is opgedragen een onderzoek in te stellen naar het pand Venkel 41. Het college is niet overtuigd van de noodzaak de bestaande muurtjes bij de Nobel- poort af te breken of te verlagen, in verband met de verkeersveilig heid. Tot onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand der gemeente werd m.a.s. benoemd de heer mr. F. Th. Dijckmeester. Het Industrieterrein De voorzitter gaf uitdrukking aan de vreugde die er leeft bij het ge meentebestuur de eerste percelen van het industrieterrein te kunnen uitgeven. De firma M. de Oude en K. T. de Jonge verzocht nl. een ka vel van het industrieterrein te kun nen kopen voor hun bedrijf. Er zijn nog wat moeilijkheden geweest met de uitgifteprijs. De firma stelde ver der-prijs op een recht van voor keurkoop op de aan het aan te ko pen perceel grenzende kavel. De uitgifte prijs werd vastgesteld op maximaal f 5,50 per m2. en mi nimaal f 4,50 per m-. De heer v. d. Doel ging akkoord met het voor stel, maar wenste wel bij het ver lenen van voorkeursrecht de prijs of de wijze van prijsberekening van tevoren vast te leggen, een sugges tie die de raad overnam, zodat de voorstellen aldus ge-amendeerd werden aangenomen. Door de Kon. Zeelandia, H. J. Doeleman N.V., zijn de nodige voorbereidingen getroffen om te komen tot de bouw van een indus triehal op het gemeentelijk indus trieterrein. De aanbesteding ei gunning van deze hal is reeds ge schied. De N.V. heeft de gemeente verzocht het daarheen te leiden, dat de bouw van deze hal door de gemeente wordt overgenomen en vervolgens (met de grond) aan haar in huurkoop wordt verstrekt. Ge adviseerd wordt derhalve een huur koopovereenkomst aan te gaan met de Koninklijke Zeelandia N.V. voor de te bouwen industriehal, over te gaan tot onderhandse aanbesteding van de bouw der hal c.a. aan J. Walraven te St. Laurens en een recht van voorkeurkoop te verlenen aan de N.V, Zeelandia op de be trokken kavels van het industrie terrein. Voor de nodige investerin gen wordt verzocht een crediet te verlenen van f 350.000, In afwachting van de door G.S. goed te keuren uitgifteprijs, wordt voor de grond gerekend een bedrag van f 5 per m2. Uiteindelijk zal de grond worden overgedragen tegen de gemiddelde kostprijs van maxi maal f 5,50 per m2. De raad ging met de voorstellen akkoord, met dien verstande dat de opmerkingen van de heer v. d. Doel i.v.m. het voorafgaande raadsvoorstel ook van toepassing zijn op het onderhavige. In behandeling kwam hierna een voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet van f 35 000 voor het aankopen en in gereedheid brengen van een ambtswoning van de burgemeester, t.w. het pand Oude Haven 48 en aan de eigenaar van bedoeld pand, de heer J. v. d. Doel, een woonruimtevergunning voor het perceel Lange Blokweg te verlenen. De besprekingen von den plaats in afwezigheid van de heer v. d. Doel. De heer Rameijs attendeerde m.b.t. het huis aan de Lange Blokweg op de komende huurverhoging. Doelend op een des betreffende bepaling in de over eenkomst, informeerde spr. of het wel gewenst was bepaalde ge meente-woningen van de huurver hoging uit te sluiten. De heer Keu ning meende dat er een mogelijk heid is een uitzondering te maken. De heer bij de Vaate wilde de tax atie wat lager zien en de huur van het andere pand wat hoger. De heer Verheijen wilde de koopprijs wat omhoog doen en de desbetref fende huurbepaling voor het an dere pand schrappen. De heer du Croo tenslotte deed het voorstel aan de Centrale Onteigeningscommis- sie op te dragen te onderzoeken welke financiële konsekwenties een huurverhoging in dit geval zou heb ben Het voorstel werd door de raad aangenomen, aangevuld in de zin van het door mr. du Croo te berde gebrachte. De burgemeester dankte de raad voor de voortvarende wijze waarop hij aan woonruimte in deze ge meente is geholpen. Gaarne gaf spr de verzekering dat het huls zal worden gebruikt op een wijze, die zal strekken in het belang van de gemeente. Een voorstel over te gaan tot aan koop van de hofstede van de heer W. van Mourik aan de Oosthaven- dijk ging onder de hamer door. Geen aankoop In de Maarstraat Veel meer diskussie lokte uit het voorstel van B. en W. voor de prijs van f 10.700 te kopen de winkel, woonhuis, bakkerij en erf, gelegen aan het Beddeweeg en de Maar straat, van de heer C. P. Vogelaar te Fonthill (Canada). De heer bij de Vaate vond de prijs verschrikkelijk hoog „voor dat stelletje afbraak". Z.i. moet de gemeente alleen het pandje aan het Beddeweeg kopen* en wachten tot de rest vanzelf in stort. Daar de bakkerij blijft, wees spr. op de noodzaak van vernieu wing der oven, na twee jaar. De heer Verheijen vond de koopprijs ook 70 a 75 pet. te hoog. Wethouder Catshoek gaf als advies: „laat het zaakje drijven tot het zichzelf op lost". Mr. du Croo: „Er is reeds een deel bestraat en in beslag geno men". Het voorstel van B. en W. werd hierna in stemming gebracht en verworpen met alle stemmen tegen, met uitzondering van wethouder den Boer. Uit hoofde van zijn funktie werd de burgemeester benoemd tot ver tegenwoordiger in het algemeen bestuur van het Borgstellingsfonds voor de Zeeuwse eilanden. Het pand Mol 15 werd onbe woonbaar verklaard. (Wij vernemen dat dit pand zal worden afgebro ken, waarna nieuwbouw plaats vindt t.b.v. een stedelijke firma. Red.). In verband met de noodzaak van verbreding van de Watermolen tussen Hem en Jannewekken, werd een bijzondere voorgevelrooilijn- verordening vastgesteld. Een geschenk van het comité Zierikzeese Paardenloterij bestaan de uit motor en sproeier voor de fontein in het Havenpark, werd on der hartelijke dankzegging aan de schenker, aanvaard. Aan de heer A. van Beveren zal een krotopruimingsbijdrage worden verleend, die door betrokkene zal worden aangewend voor het be trekken van een Deense woning. De voorgestelde vakantieregeling voor de slagers, ontmoette bij de leden geen bezwaar. Tot de onttrekking van de Malta- weg aan het openbaar verkeer, werd hierna definitief besloten. De heer van Gastel werd medegedeeld, dat de tegenwoordige bewoner in Malta de heer M Berrevoets, recht van uitbaning behoudt. Een vaste geldlening Bij monde van wethouder J. Catshoek bracht de commissie tot nazien van rekening en begroting rapport uit inzake vaststelling van de 10e begrotingswijziging 1954. Medegedeeld werd dat er welis waar belangrijke boekhoudkundige verschuivingen hebben plaats ge vonden, maar de post onvoorzien tenslotte nog met f 3000 kon wor den verlaagd. De commissie stelde voor bedoelde wijziging goed te keuren, waartoe de raad z.h.s. be sloot. sie gekomen, dat het tracé van deze weg schadelijk is voor Zierikzee, daar zij midden door het toekom stige uitbreidingsplan gaat. Voor heen is gepoogd de weg te leggen noordelijk van het nieuwe zieken huis, maar nu blijkt de weg een zeer ongelukkige aansluiting te krijgen. Kwestieus is nog waar het verkeersplein komt, hetzij bij de Nobelpoort of bij het kruispunt Schuurbeque Boeyewegnieuwe verkeersweg. De rondvraag In de rondvraag wees de heer de Moor op de afval, die zich nog steeds bevindt in een krotwoning aan de Regenboogstraat. Wethou der den Boer merkte op, dat drie weken geleden reeds opdracht is gegeven, de rommel op te ruimen In antwoord op een vraag van de heer Rameijs deelde de voorzitter mede, dat de stukken, die betrek king hebben op de drie-maande-! lijkse proef met de vuilnisophaal dienst gereed zijn. De heer Verheijen bereed ander maal zijn stokpaardje, door de wo ning, eigendom van het R.K. kerk bestuur, ter sprake te brengen. Er zijn voorzieningen getroffen dooi{ de Centrale Dienst, maar de „her stellingen zijn volkomen waarde loos", aldus spr. De voorzitter deel de mede dat de Centrale Directie^ niet alle noodzakelijk geachte ver beteringen goedkeurde. De Woon-' ruimtecommissie schijnt de bewo ner ook al eens een ander huis te hebben aangeboden, maar daar is hij toen niet op ingegaan. Overi gens blijkt de toestand in de wo ning erbarmelijk te zijn. De voor zitter zegde toe persoonlijk eens poolshoogte te gaan nemen. De heer bij de Vaate maakte van' de gelegenheid gebruik, in zijn, kwaliteit van oudste raadslid, wet-j houder den Boer namens de raac nog eens te danken voor het vele door hem verrichte werk in de, periode van het loco-burgemees terschap. De voorzitter sprak tenslotte nog zijn waardering uit jegens de brandweer, die zeer kordaat is op getreden bij de blussing van de brand in de Nobelpoort. Zonder dit optreden was naar mening van spr., stellig een der spitsen verloren gegaan. Tegen de man die de brand1 veroorzaakte, is proces verbaal op gemaakt wegens het veroorzaken' van brand door schuld en overtre ding van de loodgieterswet. De leden J. Simmers en H, Uijl waren met kennisgeving afwezig. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE 'Onze stadgenoot de heer I. J. den Boer Wz., is geslaagd voor het eind-, examen M.T.S. te Vlissingen. BURGH-HAAMSTEDE Ophaal-actie Groene Kruis-bazar Zoals reeds eerder werd gemeld,: Besloten werd over te gaan tot de2er dage,n Mn ron<t!t d002 de het sluiten van een vaste geldie- ning bij het Bankierskantoor Staal Co. te 's-Gravenhage. Het betreft hier een lening van drie ton, af te lossen in 40 jaar tegen een rente van m pet. Op een vraag van de heer v. d. Doel of dit geld nodig is voor de financiering van de indus triehal, antwoordde de voorzitter ontkennend. De lening wordt geslo ten met het oog op het oplopend rentepeil en het geld zal worden gebruikt voor bestrijding van de kapitaalsuitgaven. Met ingang van 1 januari 1956 is de huurprijs van het gebouw van de Centrale Dienst vastgesteld op f 12 per week. Een voorstel akkoord te gaan met voorstellen tot liquidatie van de Stichting Zeeuwse Grondverbete- rings Maatschappij ging onder de hamer door. De van 1874 dateren de instruktie barak lijders aan be smettelijke ziekten werd ingetrok ken. Besloten werd medewerking te verlenen voor de aanschaffing van een elektrische in- en uitwrijf ma chine ten behoeve van de R.K. la gere school. De voorschotten op de vergoedingen van het bijzonder kleuteronderwijs, als gevolg van de Wet op het Kleuteronderwijs, wer den vastgesteld. G.S. hebben het uitbreidingsplan* in onderdelen gedeeltelijk goedge keurd. Een betrekkelijk klein ge-; bied op het zuidelijk eind van de Plaatweg nabij het Sas is buiten, de goedkeuring gehouden. Enkele; artikelen van de bebouwingsvoor schriften verwierven eveneens, geen goedkeuring. Gelet hierop en in aanmerking genomen de bouw van een scholencomplex in Malta,, werd voorgesteld een herziening; van het plan van uitbreiding voor te bereiden. De raad verenigde zich zonder discussie met het des betreffend voorstel. De raad ging hierna twee uur in! besloten zitting. Na heropening van de hervatte openbare vergadering deelde de voorzitter mee dat het eerder door de raad beschikbaar gestelde crediet voor de riolering van het Jannewekken, zal worden ingetrokken. De bestrating van het Jannewekken evenwel zal worden voortgezet. De voorzitter deelde verder mede dat de gemeente nooit erg uitvoerig is ingelicht over het tracé van de grote verkeersweg Middelburg- Rotterdam (die na uitvoering van het Deltaplan zijn voltooiing zal vinden. Red.). Spr. is tot de conclu gerij voor de Groene Kruis-bazar gemaakt heeft of beschikbaar stelt. Deze rondrit zal gehouden worden op vrijdag 29 juni a.s. des avonds 7 uur. Er zal van 5 plaatsen in de gemeenten gestart worden om dit omvangrijke werk zo snel mogelijk te doen verlopen. Begonnen wordt n.l. op Burghsluis bij de heer A. van Zuijen, Westenschouwen bij Jac. Steur, Brabers bij M.O. Hanse, Vuurtoren bij I. C. Boot en Hoge- zoom bij L. Leeuwe. Bovenge noemde heren hebben allen voor dit doel hun tractor met wagen gratis beschikbaar gesteld, terwijl de padvindsters en padvinders hieraan ook hun medewerking ver lenen. Namens het comité verzoe ken wij dan ook de burgerij wat zij mee wensen te geven gereed te leggen, waardoor het werk vlot kan verlopen. Ingezonden mededeling Eén of twee Kennies en dat Brandend maagzuur ls geblust - on-mid-del-lijk! Dat is voordeel extra met Rennies: U bent nooit Sn twijfel over het resultaat. „Zou het helpen?" is nooit in het geding, want Rennies helpen on-mid-del-lijk, van de ene minuut op de andere. En zo is de zuurbrand nauwelijks uitgesla gen of dat simpele tabletje ge smolten op Uw tong heeft die snerpende pijn in de kiem ge smoord. Probeer 't met Rennies, bij de eerste aanval de beste, dat U een hap eten verkeerd valt en de zuurbrand dreigt op te stijgen van Uw maag tot hoog in de keel „Stop!" zegt Uw Rennle en de brand is geblust. Deze zomer geen winkelweek Onder voorzitterschap van de heer G. A. Felius kwam maandag avond een aantal middenstanders bijeen om te trachten ook deze zomer weer een winkelweek te or ganiseren. Nadat de voorzitter het doel dezer vergadering had uiteen gezet, ontstond een uitvoerige, doch enigszins verwarde discussie, die evenwel toch tot resultaat had. dat besloten werd een winkelweek te houden, waarna een voorlopig pro gramma werd opgesteld. Op het laatste moment echter deelde de secretaris, de heer Jac. v. d. Berge mee, dat hij geen medewerking aan deze winkelweek wilde verlenen, ook niet na herhaald aandringen en ondanks het feit, dat hem een vrij hoge vergoeding voor het door hem te verrichten werk in uitzicht was gesteld. Daar men niet tot een oplossing voor dit vraagstuk kon komen had dit tot gevolg, dat de winkelweek deze zomer jammer genoeg niet door zal kunnen gaan, tenzij er nog een andere mogelijk heid wordt gevonden, deze kwestie op te lossen. HAAMSTEDE Ned. Chr. Vrouwenbond vergaderde Vorige week belegde afdeling Haamstede van de Ned. Chr. Vrou wenbond een ledenvergadering, die zeer goed bezocht was. De presi dente, mevr. de Haas-Verton sprak een welkomstwoord tot de 65 aan wezigen, waarna gezongen werd ps. 25 vs. 4 en 7. Vervolgens las zij ps. 25, waar zij een korte inleiding over hield. Spr. verwelkomde in het bijzonder de spreekster van deze avond, mej. mr. E. C. Roder, sekretaresse der voogdijraad, die vanaf 1 juli „Raad voor de Kinder bescherming" zal heten. Mej. Röder sprak over de achtergrond, het verleden met zijn vele fouten en het heden van het Kinderbe- schermingswerk, hoe het gedaan wordt en waarom. Met vele duide lijke voorbeelden van vroeger en nu belichtte spr. de taak van de „Raad" en de dringende behoefte die er aan deze arbeid is. Zij her dacht het totstandkomen der kin derwetten in 1901 onder minister Cort van der Linden en de gesta dige groei der kinderbescherming. Hierna volgde een levendige dis kussie. Op gebruikelijke wijze werd de bijeenkomst besloten, waarna mevr. de Ridder-Knieriem het dankgebed uitsprak. Bij betogingen, die Guatema- laanse studenten maandagavond in de hoofdstad Guatemale hebben gehouden, zijn twee demonstranten gedood en negentien gewond. Tal rijke studenten zijn gearresteerd. Meer dan 2000 negervrouwen zijn met hun kinderen uit de neger- kraal van Evaton, bij Johannes- burg, gevlucht, om niet bij de daar steeds opvlammende gevechten te worden betrokken. De spanning in de kraal duurt nu reeds drie dagen. De negers zijn het oneens over de boycot van bussen, naar aanleiding van ras senscheiding. Tot dusverre zijn er vier doden gevallen. Gemeente Noordgouwe zoekt aansluiting bij Reinigingsdienst Duiveland De aansluitingen in de onrendabele gebieden Dinsdagavond vergaderde de raad in voltallige zitting onder voorzitterschap van burgemeester van Wijk. Onder de ingekomen stukken bevonden zich een aantal van Ged. Staten dezer provincie, ontvangen goedkeuringen op aan dat college ingezonden raadsbesluiten, betref fende huur krotwoningen in de Kloosterweg, salarisverordening gemeentewerklieden, begrotings wijzigingen, rapporten van de schoolarts inzake de 6.1. school en de kleuterschool enz. Besloten werd aan de Vereni ging voor Suikerzieken voor dit specifieke geval een subsidie toe te kennen van 25 voor eenmaal, terwijl eveneens werd besloten aan de Stichting Rembrandt Her denking een subsidie te verlenen van 5. Hierna deed de voorzitter enige medelingen, betreffende de brieven welke van b. en w. waren uitge gaan inzake het aansluiten van de z.g. onrendabele gebieden dezer gemeente aan de leidingen van de N.V. Waterleiding-Mij „Schouwen- Duiveland" te Zierikzee en het lichtnet van de N.V. „Prov. Zeeuw se Electriciteits-Mij. te Middelburg. Spreker gaf ook weer de inmiddels van de aangeschreven instanties hierop ontvangen antwoorden. Op advies van het college van Ged. Staten dezer provincie werd de 6e wijziging van de gemeente begroting voor 1955 ingetrokken en besloten deze uitgaaf de brand weer betreffende te plaatsen op de gemeentebegroting voor 1956. Ter sprake kwam de laatst inge komen brief van de Reinigings dienst Duiveland. B. en w. werden na uitvoerige bespreking namens de raad gemachtigd deze aangele genheid na bevind van zaken verder uit te werken en voor te bereiden. In principe werd beslo ten bij deze dienst aan te sluiten. Na de gebruikelijke rondvraag volgde sluiting. FEUILLETON HOOFDSTUK 4. Piet komt een handje helpen. Weer thuisgekomen, zag Klaas juist, dat de postbode het hek aan de voorzijde passeerde. Dat bete kende dus, dat hij wat gebracht had. Maar wat? Wie wist hem hier te wonen? Alleen de notaris, de Rotterdamse Bank in Haarlem en zijn hospita in de Spaarnhoven- straat. Van één van de drie moest dus de post zijn. Vlug liep hij naar de voordeur en opende die morgen voor de tweede maal de brievenbus. Aha, het was een brief, die eerst naar de Spaarnhovenstraat was gezon den, maar zijn hospita had zijn nieuwe adres natuurlijk opgegeven en zodoende was de brief nu hier gekomen. Hij draaide de enveloppe om en zag, dat het schrijven afkom stig was van zijn jeugdvriend Piet Staalman. Een blijde glimlach kwam over zijn gezicht. Jonge, dat was leuk. In drie jaar had hij niets van hem gehoord! Eens gauw lezen, wat hij te vertellen had. Klaas had met Piet school ge gaan en naderhand waren ze nog enkele jaren vrienden gebleven. Klaas was via verschillende bazen bij de tram gekomen en Piet had een betrekking gekregen op een electriciteitsbedrijf in het noorden des lands. Hij was daar zoiets als opzichter. Nu hadden ze elkaar in drie jaar niet geschreven. Leuk, dat hij nu weer wat van zich liet horen. Piet schreef hem, dat hij met va- cantie dacht te gaan, maar dat hij nergens een geschikt verblijf had kunnen vinden. Overal was het vol. Of Klaas soms iets wist in de buurt van Haarlem? En of hij het dan spoedig wilde schrijven, want hij ging reeds vrijdag met vacantie. Klaas verwenste het feit, dat hij de brief niet een dag eerder had ontvangen. Nu was het al donder dag. Morgen zou z'n vriend met va cantie gaan en hoe vond hij zo spoe dig een onderkomen voor hem? In Overveen was ook alles eivol. Het was immers hoogseizoen. Een kwartier zat Klaas na te denken, doch hij wist geen oplos sing te vinden. Naar buiten turende, zag hij dat de bouvier er nog steeds lag. Zuch tend stond hij op. Eerst maar eens de hond begraven, dacht hij. Mis schien dat hem onderwijl iets te binnen viel voor Piet. Hij liep naar buiten en haalde een schop uit de schuur. Achter de muur bij de heg ging hij ijverig aan het graven. Hij was zo druk in de arbeid verdiept dat hij niet eens bemerkte, dat er aan de andere zij de van de heg iemand naar hem stond te kijken. Een bescheiden kuchje deed hem opschrikken, en toen hij over het groen keek, zag hij Loes, het kamermeisje van de buurman staan. „Zo druk aan het werk?" vroeg ze, hem schalks aankijkend. „Ja", antwoordde hij, „er is altijd wel wat te doen, nietwaar?" Hij wilde haar het geval met de bou vier liever niet vertellen. Ze kon er eens over gaan kletsen en dat vond hij niet nodig. Het meisje scheen echter geen belangstelling te hebben voor zijn werk, maar vroeg eensklaps „En wanneer komt de familie nu?" Hij zag haar met grote ogen aan, even niet begrijpend. Toen besefte hij weer, dat ze hem nog altijd voor huisknecht versleet en op noncha lante wijze antwoordde hij: „O, ik denk morgen of zo". „O, dat is al gauw hé? Zijn het aardige mensen? hebben ze kin deren?" Drommels, wat moest hij daar nu op antwoorden! Hij was begonnen zich voor huisknecht uit te geven. Had hij maar onmiddellijk de waarheid gezegd. Om zich een hou ding te geven, haalde hij heel om slachtig zijn zakdoek te voorschijn en snoot met veel drukte zijn neus. „Eh, aardige mensen, hoe bedoel je?" vroeg hij langzaam, zijn brein vruchteloos martelend om een ge schikt antwoord te vinden. „Nu ja, of je het druk bij ze hebt, of je veel vrij bent". „O, dat gaat wel: Ik ben zo'n beetje eigen baas zie je?" „Eigen baas?" herhaalde ze ver wonderd. „Ja, zie je, ehhakkelde hij onhandig, mijnheer ls ehvrij gezel, zie je eneh jong, vat je? We kunnen goed met elkaar over weg". En plotseling kreeg hij een inge ving. Als hij Piet nu eens liet ko men en hem op „Schoonoord" liet logeren! Dan was er „een mijnheer" in huis. Piet had een paar mooie vacantieweken. Hij zou zich hier immers best kunnen vermaken, was dicht bij zee en ook niet ver van de stad. Top, dat deed hij. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 5