KINDERBESCHERMING TER SPRAKE OP CONTAKTDAG VROUWENBOND P.v.d.A. Opvoedingscursussen in komend winterseizoen De jaarlijkse contactdag van de Vrouwenbond van de Party van de Arbeid werd ditmaal gehouden te Zierikzec. Vele afdelingen uit de hele provincie waren dinsdag naar deze meeting gekomen en genoten een harteiyke ontvangst by de damesleden van de afd. Zierikzee voorzitster mevrouw J. S. van den Berge-Indenbosch welke afdeling uiteraard als gastvrouwe optrad. De „Graanbeurs" was geheel ge vuld met honderden dames-leden uit Brouwershaven, Bruinisse, Drei- schor, Souburg, Vlissingen, Mid delburg, Goes, Axel, Terneuzen, Roosendaal, Baarland, Kortgene, Zonnemaire en zelfs waren twee dames van de afd. Amsterdam naar de feestelijk versierde zaal alhier gekomen. De gewestelijke voorzit ster, mevr. Geldof-Geertse sprak een openingswoord, waarin zij o.m. zei dat er alle reden voor een blijde dag bestond, met het oog op de h.i. goede uitslag van de verkiezingen. Na gezamenlijk zingen van het strijdlied „Kameraden", was het woord aan de sekretaresse van de vereniging voor kinderbescherming „Pro Juventute", mej. Bos uit Mid delburg, die sprak over kinderbe scherming. „Groei van macht is toenemende verantwoordelijkheid", aldus be gon mej. Bos haar rede, verder be togend dat voor vele problemen strijdend en lijdend een oplossing is gevonden, terwijl andere terrei nen nog vaak braak liggen. Mej. Bos stelde Jan van Zutphen als een symbool in de beweging, een man die ook op de bres sprong voor de nood van de enkeling. Spr. schetste vervolgens de hulpverlening door de eeuwen heen (helpen is zo oud als de wereld) die zich vroeger be perkte tot de burgers. Slaven en kinderen kwamen hieraan niet te pas. De massahulp aanstippend, die bij het ontstaan der staatskerk re gel was (gasthuizen enz.), benader de mej. Bos het tijdstip van groei end besef van noodzakelijke hulp aan individu en kind en ging ver volgens dieper in op het ontstaan van Pro Juventute, in 1896 in Am sterdam opgericht en in 1923 in Middelburg. In dit verband be klemtoonde spr. dat de kinderen niet slecht zijn of waren, maar dat de wetten niet deugden. Mej. Bos betoogde verder dat in 1893 2086 kinderen tussen 10 en 16 jaar in de gevangenis gestopt werden. Zes kinderen tussen 12 en 14 jaar wer den tot een gevangenisstraf veroor deeld die varieerde van 2 tot 5 jaar. Het verwaarloosde kind Hierbij aansluitend benaderde spr. het verwaarloosde kind, ver waarlozing die veelal tot jeugd criminaliteit kan leiden. Kinderen glijden vaak uit omdat zij een te kort aan warmte hebben. Op grond hiervan bracht mej. Bos nadrukke lijk in het midden het grote gemis aan een medisch opvoedkundig bu reau in deze provincie. In 1905 kwamen de eerste kinderwetten tot stand (ontneming der ouderlijke macht). Voor 1940 werd deze vaak in de praktijk gebracht, hier is men echter meer en meer teruggekomen. Na verloop van tijd kwam er een wet die (vrijwillige) ontheffing uit de ouderlijke macht tot doel had. In 1922 leerde men de gezinsvoogd De oproep van de Ned. Hervormde kerk Opschudding in N.-Guinea Na publikatie van de oproep van de Generale Synode der Neder landse Hervormde Kerk over de kwestie Nieuw-Guinea, is door vooraanstaande autochtonen inder haast een vergadering belegd. Op de vergadering veroorzaakte de op roep grote opschudding, zich uitend in heftige verontwaardiging en diepe verslagenheid. Unaniem was men diep geschokt door het feit, dat de Nederlandse Hervormde Kerk over het lot van haar adepten buiten hem om beschikt. De ern stige situatie, die thans ontstaan is, wil men goed overwegen alvorens een besluit te nemen. Thans wor den vergaderingen gehouden om te komen tot het opstellen van een vaste gedragslijn. Gebeente van Mussert niet gestolen Het gebeente van Mussert is niet gestolen, zoals aanvankelijk werd vermoed. De stoffelijke res ten zijn n.l. aangetroffen op de algemene begraafplaats in Den Haag, waar het lijk na de terecht stelling, op 7 mei 1946 is begraven. Kennelijk zijn de grafschenders wel op zoek geweest naar het stoffelijk overschot van de voor malige leider van de voormalige N.S.B., maar zij hebben of niets meegenomen, of de stoffelijke res ten van een ander. De stoffelijke resten van Mussert werdén door deskundigen herkend aan het gave gebit en aan enkele kledingsresten en schoenen, die in het graf wer den gevonden. Waarschijnlijk zijn de kisten, die dicht naast elkaar stonden, dooreen geraakt, door werking in de grond. De politie heeft het stoffelijk overschot van Mussert in beslag genomen en het zal wellicht aan de familie ter be schikking worden gesteld. (es) kennen en nog later het vrij patronaat. Deze beide laatsten kun nen echter pas goed tot hun recht komen als de ouders geschoold wor den tot juiste opvoeding. Mej. Bos wilde besluiten met een beroep te doen op de aanwezigen om de a s. winter - naar het in de bedoeling ligt - de te organiseren familiebij eenkomsten te bezoeken, waarin de ouders les kunnen krijgen in juiste opvoeding. Het middagprogramma Mevr. Geldof-Geertse dankte mej. Bos voor haar spreekbeurt, waarna een geanimeerde gezamen lijke koffiemaaltijd werd gebruikt en een korte i'ondwandeling door Zierikzee werd gemaakt. De dames-gastvrouwen van de afd. Zierikzee verzorgden in de middag een ontspanningsprogram ma, bestaande uit zang, declamatie en toneelspel. Mevr. J. S. van den Berg-Indenbosch sprak nog als voorzitster van de plaatselijke af deling een inleidend woord waarna zij de leiding van het amusante ge deelte overdroeg" aan mevr. C. van den Broeke-Kromhout, die op zeer verdienstelijke wijze het dames koortje leidde. Mevrouw de wed. Hingst-Geleijnse declameerde eni ge verzen, terwijl mw. J. Knulst-de Jonge thuis bleek zowel op het ter rein van de vermakelijke als meer ernstige declamatie. Mevr. M. Cats- hoek-van de Velde verscheen ook op het toneel met enkele schetsjes, alles afgewisseld met zang door het dames-koor. Mevr. Geldof-Geertse sloot het middag-gedeelte; zij sprak woorden van dank tot mevr. v. d. Broeke-Kromhout, mevr. Hingstr Geleijnse, de heer de Moor die de aankleding der zaal verzorgde en de voorzitster mevr. van den Berge- Indenbosch, verder aan alle mede werkenden en toneelspelers. Het ochtendgedeelte werd bijge woond door burgemeester Vermeu len van Dreischor, die het gewes telijk bestuur vertegenwoordigde. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Brand in mosselschip Woensdagmorgen ongeveer kwart voor acht ontstond een begin van brand in het voorschip van het mo torvaartuig van Gebrs. Schot uit Zierikzee, welk schip bij de scheepswerf van Duivendijke te Bruinisse een verbouwing onder gaat. Met een schuimblusapparaat uit het olietankscheepje van de Gulff, kon deze brand door de de póthouder van de Gulff, de heer J. Otte, in de kiem gesmoord worden. De brandweer stond klaar om uit te rukken maar hoefde geen dienst te doen. Waarschuwingslantaarns omvergeschopt In de nacht van maandag op dinsdag 1.1. werd aan het politie bureau alhier kennisgegeven dat een onverlaat de tijd verdreef met het omverschoppen van de rode lantaarns, geplaatst bij de riole ringswerkzaamheden op de Gracht- weg. De politie verbaliseerde de straatmaker A. A. de J. uit St. Wil- lebrord, alhier verblijf houdende in het Zeikekamp. Uiteraard zijn deze handelingen ten zeerste te laken i.v.m. de algemene verkeersveilig heid. Speciaal geldt dit ook wel voor Zierikzee, waar bijna in elke straat herstellings werkzaamheden1 plaats vinden. ELLEMEET Onze dorpsgenote mej. A. J. Gast is benoemd tot leidster aan de openbare kleuterschool te We- meldinge Met vriendinnen heeft H.K.H. prinses Beatrix dinsdagavond in Rome de eerste opvoering van dit seizoen in de tot openlucht-theater inge richte voormalige Baden van Caracalla bijgewoond. De prinses volgde met intense belangstelling de uitvoering van de opera „Mozes" van Rossini. - Deze télefoto toont de prinses temidden van het publiek met haar vriendinnen op de tribune. ZIERIKZEE Blindganger opgegraven Bij herverkavelingswerkzaamhe den achter de boerderij van de heer den Boer nabij de Zuidwellebrug in de Westhoekpolder alhier heeft men een zeer grote, ontplofbare granaat opgegraven. Nadat door de politie een waarschuwingsbord ge plaatst was, is de blindganger door een deskundige instantie uit Bar- neveld onschadelijk gemaakt. NOORDWELLE Vergadering gemeenteraad Gemeentewerkman aangesteld Onder voorzitterschap van loco burgemeester A. P. Akkerdaas ver gaderde maandag jl. de raad dezer gemeente. Het voorstel van B. en W. tot verhoging van het crediet in reke ning-courant met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten \yerd z.h.s. aangenomen. Het crediet werd verhoogd van f 50.000 tot f 100.000. Evenzo werd de wijziging gemeentebegroting 1955 z.h.s. aan vaard. Het punt aanstelling gemeente werkman werd door de voorzitter uitvoerig toegelicht. Diverse gere zen vragen werden ook beantwoord door wethouder Fokker. Hierna werd met algemene stemmen als gemeentewerkman benoemd de heer J. J. Natte alhier. De gehele raad sprak over deze aanstelling voldoening uit. Tijdens de rondvraag kwam o.m. een vraag van de heer Viergever betreffende toewijzing woningen ter sprake. In antwoord op een des betreffende vraag van de heer S. Hart antwoordde de voorzitter dat ter zijner tijd een definitieve af scheiding zal geplaatst worden achter de geschenkwoningen. Wet houder Fokker beantwoordde nog een vraag van de heer Bogerd n.a. v. een in een vorige vergadering ter sprake gekomen bespreking om trent de watergang achter het dorp. Hierna volgde sluiting. Lagere technische school Zierikzee Avondnijverheidsschool werd omgezet in dag-avondnijverheidsschool Onderwijsresultaten zijn veel beter De publikaties rond het Koninklijk Huis Het bestuur van de Federatie van Nederlandse journalisten heeft een afkeurend schrijven geschre ven aan de besturen van de bui tenlandse journalistenorganisaties, aangesloten bij de Internationale Federatie van Journalisten, naar aanleiding van de publikaties over het koninklijk huis. De brief her innert aan de publikatie in het Duitse blad „Der Spiegel" en de daarop gevolgde berichten in an dere buitenlandse bladen. Het Russische tijdschrift „Ge schiedkundige vragen" heeft in een artikel verklaard dat de Sowjet- Unie weliswaar de hoofdrol speel de bij de overwinning op Duits land en Japan, in de tweede we reldoorlog, maar dat de bijdrage van de westelijke geallieerden ook van groot nut was. Het bestuur van de Lagere Tech nische school te Zierikzee schrijft ons: Door de omzetting van de avond nijverheidsschool in dag-lavond- nijverheidsschool is het aantal leer lingen met meer dan de helft it>e- genomen. De resultaten van het on derwijs zijn veel beter. De kursus 1955-1956 was gesteld op 8 maan den, één middag en één avond per week. De nieuwe kursus begint weer 1 september a.s. De lessen worden gegeven op woensdagmid dag en woensdagavond. Nu kunnen alle leerlingen op het eiland Schou- wen-Duiveland het dag-avondnij- verheidsonderwijs volgen. Verschillende leerlingen zijn thans in opleiding voor: hulpmonteur, 2e monteur, gezel-vakbekwaamheid, examen leerlingstelsel. De kursus is begonnen met 96 Tussentijds bijgekomen 15 totaal 111 Tussentijds vertrokken 25 Aan het einde van de kursus 30 april 1956 86 leerlingen. Van deze 86 leerlingen hadden 61 leerovereenkomst. ZIERIKZEE Bejaarden uit rusthuis „Irene" maakten tocht over het eiland Confrontatie met veranderd Schouwen-Duiveland De bejaarden uit het Ned. Herv. rusthuis Irene" maakten gisteren hun jaariykse rytoer over Schou wen-Duiveland. Een vyftal partl- kulleren, de heren S. Wysman, J. W. van den Doel, R. P. Hooger- heide, E. Catshoek en C. Bergmans, hadden gratis hun auto's ter be schikking gesteld. De trip werd verder gemaakt met een toerlng- car van de firma van Oeveren. Allereerst ging de tocht naar Ouwerkerk, waar de in aanbouw zijnde nieuwe kerk werd bezich tigd. In Nieuwerkerk werd een kijkje genomen in de nieuwbouw. Via Dreischor ging het verder over de nieuwe weg naar Zonnemaire en vervolgens naar Brouwershaven tot voorbij Scharendijke. Over de Beereweg bereikte men de pro vinciale weg waarop men aan stuurde naar Renesse. In de Toren hoeve te Haamstede werd de thee gebruikt. Een kijkje werd verder genomen bij de uitkijktoren en het pompstation. Enkele bejaarden zelfs ontzagen zich niet om de to ren te bestijgen. De maaltijd werd gebruikt in een restaurant te Wes- tenschouwen, waarna men langs de duinenrij, dwars door Schou wen en via Kerkwerve naar huis terugkeerde. Het college van diakenen der Ned. Herv. Kerk (het bestuur van „Irene") maakte met enkele dames de reis mee. De ouden van dagen zien terug op een geslaagde trip over het in zo vele opzichten veranderde eiland. De gunstige resultaten van deze nieuwe vorm van onderwijs vin den hun grondslag in onderstaande verbeteringen. a. alle leerlingen van het eilan< Schouwen-Duiveland kunnen nu de dag-avondnijverheidsschool bezoeken; b. het onderwijs komt beter tot zijn recht; c. de leerlingen zijn beter in staat de leerstof op te nemen; d. het schoolverzuim wordt tot het minimum beperkt; e. er ontstaan meerdere mogelijk heden voor betere vakontwikke ling; f. het reizen naar- en van de school wordt van 4 maal per week teruggebracht tot 1 maal per week (van veel belang, voor al bij slecht weer); g. de reiskosten voor buitenleer lingen zijn veel lager; h. er ontstaat meer gelegenheid! tot deelname aan jeugdwerk, godsdienstonderwijs e.a.; i. de overgang van de school naar het bedrijf wordt geleidelijk ge vormd. Als bezwaar zou genoemd kun nen worden dat de werkgever de leerling op woensdagmiddag moet, missen in zijn bedrijf, doch hier te genover staat, dat vele leerlingen anders 4 maal per week minstens één uur vroeger het werk moeten beëindigen om de avondnijver heidsschool te kunnen bezoeken. Door deze nieuwe vorm van on derwijs ontvangen de leerlingen, bij een kursusduur van 8 maanden één middag- en één avond per week minder onderwijs dan bij de oude vorm bij een kursusduur van maanden gedurende 4 avonden per week. In verband met bovenstaande en om het onderwijs niet te onderbre ken, ontving het bestuur van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenha- ge bericht, om de nieuwe kursus a.s. als volgt samen te stellen: gedurende 12 maanden één woensdagmiddag per week; b. gedurende 8 maanden één woensdagavond per week. Collecte Ned. Rode Kruis- afdeling „Schouwen" (Westhoek) De totale opbrengst van de dit jaar door bovengenoemde afdeling georganiseerde collecte heeft het zeer hoge bedrag van 1359,03 op gebracht, wat weer belangrijk hoger is dan vorig jaar. Dit mooie resultaat is te danken aan de dames collectrices, die onder leiding van de secretaresse van de afdeling, mej. A. C. Houtman, zich voor dit mooie doel beschikbaar hebben gesteld, zodat een woord van dank aan allen hier zeker op zijn Kartering van Schouwen-Duiveland Naar de P.Z.G. verneemt heeft de geologische dienst te Haarlem op dracht gekregen de bodem van ge heel Nederland in kaart te bren gen. Binnen het raam van deze kar- teringsopdracht valt uiteraard ook Schouwen-Duiveland, dat thans onderhanden zal worden genomen door prof. dr. F. F. F. E. van Rum- melen en enige medewerkers van de geologische dienst te Haarlem. De nieuwe kartering verschilt prin cipieel van de enige maanden gele den uitgevoerde luchtkartering, ten behoeve van een nieuwe kadastrale indeling. De luchtkartering brengt het landschap van bovenaf in kaart, de nieuwe kartering ^door de geo logische dienst geschiedt door mid del van grondboringen, die tot zes meter diep kunnen gaan. Dat ge lijktijdig, middels deze boringen, Het K.N.M.I. verwacht tot Vrijdagavond: Plaatseiyk enige regen Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, later ook enkele ver spreide opklaringen. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk veran derlijk, later tussen noord en west. Aanhoudend koud. 29 juni. Zon op 4.25, onder 21.06. Maan op 23.25, onder 11.05. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 29 juni. 6.59 v.m. 19.09 n.m. BROUWERSHAVEN: 29 juni. 6.24 v.m. 18.48 n.m. Aanhoudend koud Het gebied van hoge luchtdruk boven Groenland en het oostelijk deel van de oceaan, dat dagenlang over de Noordzee een noordweste lijke luchtstroming in stand hield, begint nu snel in betekenis af te nemen. Een kleine depressie, die gisterochtend tussen Groenland en IJsland lag, is er in geslaagd dit hogedrukgebied te doorbreken, ter wijl nieuwe barometerdalingen uit het westen naderen. De depressie trok naar het zuidoosten, bereikte vanochtend noord-Engeland en zal de komende nacht over of dicht langs ons land passeren, hetgeen met enige regen gepaard gaat. Achter de depressie ruimt de wind weer naar noordwest, waarna op nieuw polaire lucht Nederland zal kunnen bereiken. Het voor de tijd van het jaar te koude weer duurt dus voort. Boven het Oostzeegebied bevindt zich een vrijwel stationaire de pressie, die geheel is gevuld met koude lucht en vooral in zuid-Zwe den een belangrijke temperatuur daling heeft veroorzaakt. De vogelexcursies in de duinen Evenals andere jaren organiseert de Vogelwacht Schouwen-Duive land weer vogelexcursies door het domaniale duingebied. Deze excur sies zullen plaats vinden gedurende het badseizoen. Als dagen zijn ge kozen dinsdag en vrijdag. Telken male wordt vertrokken vanaf het pompstation „De Blinkert" te Haamstede om 7.30 uur. Onnodig te zeggen dat hier weer een unieke kans wordt geboden nader kennis te maken met de boeiende Schouw- se vogelwereld. Financiën en Economie Crisis in Engelse auto-industrie De crisis in de Engelse auto-in dustrie heeft een nieuw stadium bereikt, nu de British Motor Cor poration woensdag 6.000 van haar 55.000 arbeiders ontslagen heeft en de Rover Motor Company een werkweek van vier dagen in haar nabij Birmingham gelegen werk plaatsen gaat invoeren. Hierdoor zullen 800 a 900 arbeiders van de 4.000 getroffen worden. De B.M.C. is de tweede autofabriek, welke tot ontslag van personeel overgaat. De Standard Motor Company heeft reeds 1.300 arbeiders ontslagen en overweegt de invoering van een werkweek van drie dagen om nieu we ontslagen te voorkomen. De B.M.C. neemt als oorzaak van de situatie in de auto-industrie de sa larisverhogingen van maart jl., waardoor de binnenlandse autoprij- zen met iVz pet. zijn gestegen. voor de wetenschap belangrijke ge gevens bekend worden inzake ver- zilting en verdroging van gronden, spreekt voor zichzelf. Visserijberichteu Aanvoer van consumptiemosselen kan slechts gering zijn Er zyn geen reserve voorraden aanwezig Aan de mosselkwekers wordt momenteel weer de gelegenheid gegeven mosselen in te leveren by de agenten van het Bedrijfschap voor Visseryproducten, omdat men op 2 juli het nieuwe mosselseizoen wil beginnen om half juli de ver zending te kunnen aanvangen. Reeds hebben enkelen aan de uitnodiging om consumptie-mosse len als monster in te leveren, vol- idaan, de aanvang van het nieuwe seizoen zal dan ook wel op de ge stelde datum kunnen beginnen, maar het laat zich aanzien, dat de aanvoer de eerste maanden nog uiterst gering zal zijn. In tegenstelling met de laatste jaren, toen men kon beschikken over een reserve voorraad mosse len in de Zeeuwse Stromen en met name op de Grevelingen, is deze voorraad thans uitgeput. Doordat in vorige jaren 1953 en 1954 niet of niet voldoende kon worden ge zaaid, wegens gebrek aan mossel zaad is er thans geen oogst te wachten. Wat in 1955 is gezaaid zal eerst later in dit seizoen als consumptie mosselen aan de markt kunnen worden gebracht. Ook op de Waddenzee is het met de voorraad consumptie-mosselen minder goed gesteld. Een groot deel-van wat daar werd gezaaid en wat thans zou moeten dienen om de clientèle te bevoorraden, ging en gaat daar verloren, door zee- sterren, misgewas enz., afgezien nog van het risico, dat het vei-voe- ren van mosselen van de Wad denzee naar de Zeeuwse losplaat sen -altijd mee brengt, in de maan den juli en augustus. De meeste mosselkwekers zullen daarom tot plm. november werk loos moeten blijven wegens gebrek aan vooi-raden. Dat deze werkloosheid tot uit drukking zal komen in de bedrijfs resultaten over het boekjaar 1956 zal natuurlijk onontkoombaar zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1956 | | pagina 2